SUCCESVOLLE BESTRIJDING KANKER BIJ MUIZEN loinpromis rond hulpverlening weggelopen minderjarigen? CDU gaat CSU in eigen huis aanvallen Euthanasie steeds meer aanvaardbaar Culturele revolutie in India HERDENKING VERLIEP RUSTIG Commune op niveau Patricia oppassend meisje in Zeeuwse schipper vermoord AANDAG 22 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Koning Juan Carlos begeleidt de weduwe van Franco naar de Vallei van de gevallenen waar een herdenkingsbijeenkomst werd gehou den ter ere van het voormalige Spaanse staatshoofd MADRID (AP) Tijdens de herdenkingsplechtigheden ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het overlijden van generaal Franco hebben rechtse extremisten aangedrongen op het voortzetten van zijn regime. Ondanks de vrees voor politieke gewelddadigheden is het echter overal in het land rustig gebleven. Koning Juan Carlos leidde de officiële herdenkingsplechtighe- len op de plaats waar Franco is gebraven, 50 kilometer van iladrid. De rouwmis werd verder bijgewoond door de echtge note van koning Juan Carlos, de weduwe van Franco en een aantal hoge regeringsfunctionarissen. In Madrid hielden rechtsen een alternatieve herdenkingsplech tigheid die uitliep op een mars naar het parlementsgebouw waarbij Franco ja, verraders nee werd geschreeuwd. Voor de herdenkingsplechtigheden in Madrid kwamen onge veer 50.000 personen bijeen, veel minder dan door de rechtse organisatoren was gehoopt. LONDEN (UPI) Bill Evans heeft het stichten van een commune op het oog. Maar het wordt er wel een op niveau, want alleen al in de eetkamer is plaats voor zestien communeleden aan een mahonie houten tafel onder een kristallen luchter en met portretten van voorzaten aan de muren. De eetka mer is een van de 34 kamers in Whitebourne hall, een landhuis in Herefordshire in Andrea-palladios- tijl dat Evans' ouders voor iets kleiners verlaten. Voor mij alleen, zegt de vrijgezel, is het te groot Ik wil een gezin of zes tot acht van samen ongeveer twintig personen bij me hebben. Ik moet ze wel kunnen vertrouwen en moet ze eerst grondig leren kennen voor ik ze volgende zomer binnenlaat. De huurders van Bill Evans zullen een groot deel van hun levensmiddelenpakket uit de grond die bij het huis hoort kunnen halen. Ze zullen slechts een nominale huur betalen. Uiteraard zijn er kleine lettertjes: de gezinnen op Whitebourne Hall zullen per jaar drieduizend gul den bijdragen voor de verwarming, de elektriciteit en de belasting. Bill Evans eist van zijn toekomstige huisgenoten niet dat zij „hooggeboren" zijn, maar ze moeten wel een geregelde bron van inkomsten hebben en zich weten te gedragen. Het tijdschrift Country Life noemde „Whitebourne Hall vorig jaar een prachtig en gaaf gebleven voorbeeld van dit type huis, met oorspronkelijke versieringen en stoffering. Van de 34 vertrekken zijn er 19 om in te slapen en 7 om in te baden. (Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een groep Utrechtse wetenschapsmensen onder leiding van dr. W. den Otter heeft een succesvolle methode ontwikkeld om muizen immuun te maken voor kanker. De nieuwe „immuuntherapie" schept gunstige perspectieven voor de genezing van kanker bij mensen. „Onze methode is een in theorie mogelijke weg," aldus dr. den Otter, die vandaag aan de Utrechtse universiteit is benoemd tot lector in de experimentele pathologie „Dat wil niet zeggen dat we er volgend jaar al zijn. Ik vernacht dat we over een jaar of vijf in de mogelijkheden om volgens de immuuntherapie mensen te genezen een behoorlijk inzicht zullen hebben. Maar dan kan het nog tien tot twintig jaar duren voor we zover zijn." De methode van dr Den Otter is gebaseerd op het principe dat een kankercel in veel gevallen door het lichaam als vreemd wordt herkend. Daardoor ontstaan er afweer-reacties die tot doel hebben de kankercel te doden. De immuun-therapie versterkt deze afweer- racties. Een belangrijke eigenschap van de nieuwe bestrijdingsthea- pie is dat alleen de kankercellen en geen normale lichaamscellen gedood worden. Tot nog toe is de methode nog niet op mensen geprobeerd. Dr. Den Otter waarschuwt nadrukkelijk dat, wanneer dat in de toekomst wel het geval zal zijn, geen plotselinge genezing mag worden verwacht. SAN FRANCISCO (RTE) Patricia Hearst heeft gisteren in een interview na haar voorwaardelijke vrijlating uit de gevangenis, gezegd dat zij naar restaurants wil gaan, revues zien en schaken met haar vader, de man die zij indertijd aanduidde als zwijn. De 22-jarige Patricia Hearst is het grootste deel van de afgelopen drie jaar achtereenvolgens slachtoffer van een ontvoering, revolutionair en een bankroof geweest. Tegen de San Francisco Examiner zei ze dat ze ook een waakhond rond haar persoon wil hebben. „Ik moét een hond hebben een waakhond van het dobermann- of herders oort", aldus Patricia Hearst in het interview met een van haar vaders dagbladen. UTRECHT (ANP) „Controle op de overheidsgelden die in de bodemloze put van het bedrijfsleven verdwijnen is hoogst noodzakelijk", stelt de werkgroep voor een maatschappij kritische vakbewe ging in een brief aan de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV). Controle op besteding overheidsgeld door bedrijven De FNV moet daar om van de overheid eisen dat zij alle be dragen openbaar maakt die de afgelo pen jaren in het be drijfsleven gestoken de gelden werkelijk de werkgroep, moe zijn. Op die manier gebruikt hebben om ten de bedrijven ver kan nagegaan wor- werkgelegenheid te antwoording afleg den in hoeverre ver- scheppen. Als dat gen. schillende bedrijven niet is gebeurd, aldus (Van onze parlementaire redactie) HAAG Staatssecretaris Zee- yiliing (justitie) heeft zich bereid ver- tfiard het initiatief te nemen tot over- kg tussen minister Van Agt (justitie), Jfmzelf en de Tweede Kamerleden fflaas-Berger en Roethof (PvdA) over de wetswijziging „hulpverlening aan weggelopen minderjarigen". De PvdA-fractie is van oordeel, dat mensen en organisaties, die weggelopen minderjarigen opvangen niet strafbaar moeten zijn, wanneer de rechter van oordeel is dat er op verantwoorde en zorgvuldige wijze hulp is verleend. Mevrouw Haas-Berger en dr. Roethof hebben in de zomer van 1975 een wets wijziging ingediend omdat de huidige 'wetgeving hulpverleners strafbaar stelt. Later is het ministerie van Jusititie met een voorontwerp van wet gekomen. welke wetswijziging echter meer beper kingen inhoudt dan de door de PvdA voorgestelde wijziging. Staatssecretaris Zeevalking wil nu pro beren of hij minister Van Agt en de twee Kamerleden van de PvdA tot een compromis kan brengen, zódat er ui teindelijk maar één wetswijziging bij het parlement in behandeling hoeft te komen. Israël duldt geen Syriërs Z.-Libanon JERUZALEM (AFP-UPI-AP) Israël zal Syrische troepen niet toestaan Zuid-Libanon te bezet ten. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Peres, neegedeeld. .Syrische interventie zal de [panning in het gebied verhogen m Israël verzet er zich tegen dat buitenlandse troepen het va- aiüm langs de Libanees-Isr'aeli- iche grens opvullen", aldus de ninister. Gewapende Syrische troepen ajn gisteren de havensteden hipoli en Sidon binnengetrok ken om hun bezetting van Liba non te voltooien en de strijden- Ie partijen te ontwapenen. De Syriërs werden op luidruchtige wijze door de inwoners verwel komd. heeft besloten het man- iaat van de VN-troepen in Go- an m.i.v. 30 november voor zes maanden te verlengen, zo is offi- ■n Damascus meegedeeld. Hollandse hyacinthen voor koningin Elisabeth =HlLLEGOM'LONDEN - Dui zend Hollandse hyacinthen zul len het komend voorjaar het park van Windsor Castle sieren. De Bloembollenraad heeft ter gelegenheid van het zilveren re geringsjubileum van Koningin Elisabeth II van Engeland aan geboden de hyacinthen te plan ten. Koningin Elisabeth heeft vijf honderd witte en vijfhonderd donkerblauwe hyacinthen uitge kozen. De bloemen worden ge- Plant in bloembakken op het oostelijke terras van het park. STERRENGALA In Los Angeles is zaterdagavond de traditionele Circusgala gehou den van sterren van het witte doek De baten van dit gala komen ten goede van liefdadigheidsinstellingen in Frankrijk en de Verenig de Staten Tijdens de voorstelling trad om op de filmster Valerie Perrine met een olifantenummer DORDRECHT/MAASTRICHT (ANP) De Dordtse recherche is erin geslaagd de identiteit vast te stellen van de met drie schoten uit een vuurwapen ver moorde man, wiens lichaam vrijdagavond drijvend in de Dordtse Kil werd aangetroffen. Het is de 44-jarige reserve- schipper Cornelis Jacobs uit Vlissingen. Tot het vaststellen van de iden titeit hebben in belangrijke ma te bijgedragen de vier tatoeërin gen, die hij op beide armen had laten aanbrengen. Over het mo tief tast de politie nog in het duister. Na twee dagen onderzoek is men er in Maastricht nog niet in geslaagd de doodsoorzaak te achterhalen van een 69-jarige man, die zaterdagmorgen be wusteloos in een greppel werd aangetroffen. De man had ern stige verwondingen aan het hoofd en overleed enkele uren later. Volgens getuigen zou hij in een café ruzie hebben gehad met een andere cafébezoeker over de plaatselijke harmonie. Ontploffing in kauwgumfabriek NEW YROK - Bij een ontplof- fing gevolgd door brand in een kauwgumfabriek in New York zijn gisteren 48 mensen ernstig gewond geraakt. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Westduitse CDU wil tot in het domein van haar gescheiden zusterpartij CSU doordringen en in Beieren een eigen afdeling met kandidaten voor de Bondsdag oprichten. Dit heeft haar voorzitter, Helmuth Kohl, dui delijk gemaakt na een spoedvergadering van het partijpresidium, die het afgelopen week einde plaats heeft gehad en waarvoor leden uit Noord- en Zuid Amerika, Israël en Egypte teruggeroepen moesten worden. Het besluit van de CDU, dat in maart door het partijcongres goedgekeurd zal worden, is het gevolg van de verbreking van de coalitiege meenschap in de bondsdag door de CSU afge lopen week. Na de vergadering eiste Kohl de leiding over alle westduitse christendemocraten voor zich zelf op met de woorden: „Ik heb mijn opdracht van de meer dan 18 miljoen kiezers op 3 oktober voor de hele bondsrepubliek Duitsland gekregen en ik zal alles doen om deze uit te voeren. Ik voel me nog steeds voor de gehele unie kanselierskandidaat en ook als leider van de gezamenlijke oppositie."De CSU schoot hie rop onmiddellijk terug: „Kohl was tot 3 oktober (de dag van de verkiezingen) kandidaat en van de 18 miljoen stemmen waren er ruim 4 miljoen van de CSU." De CDU is ervan overtuigd de CSU van Franz- Josef Strauss de helft van de stemmen weg te kunnen nemen. Hierdoor zou een Beierse minis ter-president voortaan niet meer zonder stem men van de CDU gekozen kunnen worden. Voor Strauss betekent dit een groot risico, aangezien hij zijn ambities de laatste tijd op deze functie gericht heeft. Water onder Negebwoestijn TEL AVIV (DPA) Israëlische geologen hebben een groot wa terreservoir onder de Negeb woestijn ontdekt. Een woord voerder van het in Tel Aviv dat deze ontdekking de toestand voor de landbouw en industrie in het zuiden van Israël volsla gen kan veranderen. Volgens de eerste schattingen kunnen de nu ontdekte, op 800 meter diepte liggende zoetwate raders jaarlijks vier miljoen ku bieke meter water opleveren, tientallen jaren lang. De watera ders zijn vermoedelijk uitlopers van een door Israëlische onder zoekers jaren geleden al gevon den water- of ijsgebied onder het door Israël bezette deel van de Sinai-woestijn Het water in de Negeb ligt in de uit de bij be bekende Zin-woestijn. De kwali teit wordt goed genoemd. De Israëlische regering heeft aan de opsporing tot dusver Irie miljoen Israëlische pond be- HERDENKING ROBERT KENNEDY Maxwell Mennedy [11 jaar), zoon van de vermoorde Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, viel zaterdag flauw, bij een plechtigheid die op de begraafplaats Arlington werd gehouden ter gelegenheid van de 51ste verjaardag van zijn vader. Maxwell werd ter been geholpen door vrienden van de familie Kennedy. Te weinig geld voor kleuters ARNHEM (ANP) „Er blijft amper twintig gul den per kleuter per jaar over voor de aanschaf van al het speel- en lesmate riaal, inclusief kleurpotlo den, tekenpapier en bouw materialen. Dit bedrag is volstrekt onaanvaardbaar en moet worden ver- Dit zei de heer J. M. L. M. Kersten, voorzitter van de Vereniging Bijzondere Scholen voor onderwijs en algemene grondslag, afge lopen zaterdag op de jaar vergadering van de vereni ging. Men heeft protest aangetekend bij minster Van Kemenade (Onder wijs). „Het Kleuteronderwijs krijgt in totaal ƒ56,25 per kleuter, waarvan ook admi nistratiekosten, contributie- kosten en dergelijke be taald moeten worden. Hier mee worden we nog na drukkelijker in de puree geduwd, waar het kleute ronderwijs al een tiental ja ren inzit",aldus de heer Kersten. Per leerling van het lager onderwijs wordt twee a vierhonderd gulden betaald. UTRECHT (ANP) - „Ik heb de indruk dat ons doel, de sociale aanvaarding van de euthanasie, bezig is gehoor te vinden". Prof. dr. P. Munten dam, voorzitter van de Neder landse vereniging voor vrij willige euthanasie, zei dit za terdag op de ledenvergade ring van de vereniging in Ut- Hij verwees onder meer naar de resultaten van een onlangs gehouden NIPO-enquête, waaruit bleek dat bijna twee derde van de bevolking vóór legalisering van de „zachte dood" voor ongeneeslijk zie ken is. Ook de reacties, met name van het ministerie van Justitie, op de instelling van de commissie wetgeving eut hanasie, noemde prof. Mun tendam hoopgevend. De com missie bestaat uit een groot aantal deskundigen, die na gaan hoe de juridische belem meringen voor euthanasie kunnen worden weggenomen, zodat er meer rechtszekerheid ontstaat voor de betrokken Uit de vergadering kwam za terdag het voorstel, een wdl-k- groep in te stellen om te bestu deren welke mogelijkheden er zijn voor mensen die zelf op een milde manier hun leven willen beëindigen in gevallen waarin artsen daaraan niet. kunnen of willen meewerken. Prof. Muntendam zei, dat dit probleem dichter bij dat van de zelfmoord dan dat van de euthanasie ligt. Het zou vol gens hem niet verstandig zijn als de vereniging, nu het sub tiele vraagstuk van de eutha nasie net bezig is gehoor te krijgen, zich begeeft in activi teiten die buiten haar statuaire doelstelling liggen. Maar om dat ook hij meent, dat het hier om een aangelegenheid van bijzonder groot belang gaat, zegde hij toe dat dit probleem in het bestuur aan de orde zal worden gesteld en dat het zal worden besproken met des kundigen uit de sociale psy chiatrie en psychologie. NEW DELHI (AP) De jonge- ste zoon van de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi, de 30- jarige Sanjay, is het afgelopen weekeinde formeel benoemd tot de nationale leider van een nieuwe politieke macht die zichzelf tot taak heeft gesteld in India een soort van culturele revolutie ten uitvoer te bren gen. De benoeming van Sanjay Gandhi geschiedde op een ver gadering van de jeugdvleuvel van de aan de macht zijnde nationale Congres-partij, die door zijn moeder wordt geleid. De jeugdafdeling had zich de laatste tijd geconcentreerd op het ontwerpen van een nieuw actieprogramma dat beoogt het land te doordringen van de ge dachte „dat er meer gewerkt en minder gepraat moet worden". „De Indiase jeugd stelt zich schrap als-bouwers van de toe komst en als voorloopster van een nieuwe sociale en economi sche orde waarop het land zo lang heeft gewacht", aldus een verklaring. Guerrillastrij ders gevangen genomen BARCELONA, Venezuela - Zeven guerrillastrijders die zich met vijftien gijzelaars had den verschanst in een gebouw in het centrum van Barcelona, een stad op 400 km ten oosten van Caracas, zijn gisteren door het leger gevangen genomen. Het leger had zaterdag een eer ste poging tot bestorming van het gebouw ondernomen. Er ontstond een vuurgevecht met de guerrilleros, waarbij een voorbijganger door een hunner kogels werd getroffen en ge dood. Gisteren kwam het leger met zwaardere wapens terug. De zeven guerrilleros zullen aan een militaire rechter worden voorgeleid. Weeroverzicht De Bilt Onder invloed van een krachtig hogedrukgebied ten westen van Ierland en een depressie bij Finland handhaaft zich bij ons een krachtige noo.rdelijke stroming. Met deze stroming wordt er koude en on stabiele lucht van hoge breedten naar ons land gevoerd Hierdoor zal het morgen wisselend be wolkt zijn en kunnen er enkele buien vallen. Vooruitzichten voor woensdag: Enkele regen-, hagel- of sneeuw buien. Vooral in het binnenland overwegend lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min.temperatuur: omstreeks -1 graad. Max. tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Kans op een droeg periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal. 40 procent SE,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5