Goede financiële vooruitzichten in Leiderdorp Hazerswoudenaren willen met spoed voetgangerstunnel Leimuiden verwelkomt pastoor Harding Koudekerker met pistool bedreigd BEGROTING 1977 Jubilerende zangers gehuldigd Sint doet beroep op jeugd: Beperk vandalisme" Koperen feest kapelaan Somerwil PAGINA 4 r iviaainoAvj zz InOvjumBKH iaVB Expositie Aad Hasenoot De Rijnsburgse grafische leraar Aad Hasenoot exposeert momen teel met ongeveer 30 zeefdrukken bij de firma Baalbergen in het Heem in Katwijk. De tentoonstel ling, die duurt tot 4 december, bevat hoofdzakelijk zeefdrukken met afbeeldingen van Oud-Leiden en Oud-Katwijk. Aad Hasenoot, die nu voor de derde maal exposeert, heeft inmiddels van de stichting De Adelaar uit Leiden een grote opdracht ontvangen. De stichting heeft twaalf zeefdrukken van hem aangekocht. Succesvolle opvoering OEGSTGEEST - Toneelver eniging „De Grunerie" vierde zaterdag haar twintig-jarig be staan met de opvoering van de dolle klucht ,,'t Is een schan daal, generaal". Een eindeloos aantal verwikkelingen deed de zaal schudden van het lachen. Het stuk speelt zich af ten huize van professor Archibald Water man, die na 26 jaar zijn broer terug ziet. De broer is generaal in Columbia. De spelers gingen er enthousiast tegenaan, sommi ge scènes werden lekker dik aangezet, zoals dat van klucht- werk mag worden verwacht Annet Imthorn had zich, als het nichtje van de professor, uitste kend in haar rol ingeleefd. Ook niets dan lof van Adrie Imthorn, een professor met een ietwat Oekelachtig effect in doen en laten. Anita Heemkerk gaf pri ma spel weg als een chanteren de dienstbode. Bea Mooy droeg het spel als de wat bazige echt- genoete van de professor. De pseudo-generaal werd keurig door Henk Imthorn op de plan ken gezet. ALPHEN AAN DEN RUN - Vrijdagavond werd een inwo ner van Koudekerk, W. R. K., met een pistool bedreigd door een nog onbekende man die een proefrit maakte in de door de Koudekerker aangeboden Mer cedes. K. had via een adverten- tie zijn auto te koop aangebo- i den met daarin vermeld zijn telefoonnummer. In de loop van de vrijdag werd hij door twee aspirantkopers opgebeld, die onder meer naar zijn adres informeerden. Een van die gegadigden meldde zich op het huisadres van K. toen deze van zijn werk thuis kwam met de Mercedes. Een proefrit werd door de aspirantkoper be dongen en via Leimuiden en Woubrugge, waar de onbekende het stuur overnam, reden zij naar Alphen. Ter hoogte van betonfabriek van Bos stopten zij, aangezien de onbekende een mankement aan de wagen meende te bespeuren. Na een blik onder de motorkap door beide mannen, stapten zij weer in. Toen trok de onbekende een pistool en eiste van de Koude kerker het kenteken van de Mercedes. K. werd onder be dreiging ook gedwongen uit te stappen. De aspirantkoper ver dween daarna met de gele Mer cedes 200 D, kenteken 04 GD 68, naar onbekende bestemming. Van de dader ontbreekt elk spoor. STOMPWIJK Pastoor Paap van de St. Laurentiusparochie heeft gistermiddag het gouden Gregoriuskruis met oorkonde uitgereikt aan de heren L. de Haas, A. Hilgersom, J. Juffer mans en K. v.d. Salm, die veer tig jaar in het kerkkoor zingen. De heer Van Suyten, die vijftig jaar het orgel van de kerk be speelt, werd verrast met de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem opgespeld door burgemeester Kolfschoten. Alle jubilarissen kregen een fraaie ets van Oud- Stompwijk aangeboden. IAZERSWOUDE Dat de xanleg van een voetgangers- en wielrijderstunneltje onder de Provinciale Weg te Hazerswou- de-dorp almaar uitblijft, is menigeen een doorn in het oog. Niet alleen in dat van burge meester en wethouders, die in hun begrotingsaanbiedingsbe- drijf stellen dat het best wat vlugger zou kunnen gaan wat betreft de verwezenlijking. De besturen van de oudercom missie van de protestants-chris telijke Johannes Postschool en van de openbare Springplank- school hebben erop gerekend dat de tunnel in augustus jongstleden, toen de twee nieu we scholen in gebruik werden genomen, gebruiksklaar zou zijn. Als men ervan uitgaat dat de bouw van dit project rond de zeven maanden vergt, is het he lemaal nog niet zeker dat de schoolgaande jeugd bij de aan vang van het nieuwe schooljaar (augustus 1977) het verkeersge- vaarlijke kruispunt Dorpsstraat- Gemeneweg kan ontwijken door het „tunneltje te pikken". Hoewel de rijkspolitie op het ogenblik op bepaalde tijdstip pen van de dag met een mobiele verkeerslichteninstallatie gaan en komen van de schooljeugd in de gaten houdt, is dit alles toch maar een noodoplossing. Een vertegenwoordiging van de bei de oudercommissies heeft bij het provinciebestuur een ge sprek aangevraagd om weer eens te pleiten voor een zeer spoedige bouw van dat tunnel tje. Morgen, om 10.30 uur, vindt het onderhoud plaats in het Pro vinciehuis te Den Haag. Dins dagavond, om 20.00 uur, is er in het gemeentehuis een vergade ring van de Schoolraad. Ook daar zal de beveiliging van de route van de schoolkinderen on derwerp van gesprek zijn. Uitstekend spel Hester v. Goozen HAZERSWOUDE - De toneel- vereniging „Ontwikkeling en Vreugd" zette zaterdag nog eens wat fraais op de planken van het Hazerswoudse Michels- huis; de komische thriller „Be moeial". Een kwalificatie, die door de Britse auteur Jack Pop- plewell is toebedacht aan de werkster mrs. Piper uit het uit drie bedrijven bestaand stuk. Na het zien van bet spel, dat een Nederlandse bewerking kreeg van Alfred Pleiter, kan worden gesteld dat de weerga ve door „Ontwikkeling en Vreugd" een „uitstekende Be moeial" opleverde. Uitstekend, omdat Hester van Goozen-UIjee een weergaloos type van de zich met alles en nog wat be moeiende, volkse werkvrouw mrs. Piper neerzette. Van begin tot eind staat deze mrs. Piper, alias Hester van Goozen-UIjee, centraal. En speelt ze commissaris Baxter onder de (denkbeeldige) zoden van de Bühne. Een rol, die door Lex Luyendijk vrij goed werd vertokt. Ook al sukkelde hij we ieens met zijn rolkennis en sug gereerde zijn spelen soms een iets té sullige dienaar van de gerechtigheid. Maar prompt was er dan weer zijn tegenspeelster Hester van Goozen-UIjee, die zo'n oneffenheid vrij snel deed vergeten. Wassenaar De parochianen! van St Joseph hebben gisterenm het 12 1/2-jarig priesterfeest meegevierd van kapelaan F. Si merwil. De kapelaan werkt i verscheidene jaren in de Wasse- naarse parochie. Vooral de laat ste tijd werd zijn taak extra zwaar door de ziekte en het overlijden van de pastoor van de parochie, de zeereerwaarde heer Nooij. Het koperen priesterfeest werd gevierd met een eucharistie-vie- ring, waarbij Mgr. Jac Romeijn en Pastoor F. C. Verheul een oom van de jubilaris kape laan optraden als concelebran ten. Names de parochie werd kape laan Somerwil na afloop van de viering een koperen kroonlucht er voor zijn kamer aangeboden. illllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlli HAZERSWOUDE/KOUDEKERK/VOOR- werd verwelkomd door Wethouder P. SCHOTEN Sint Nicolaas heeft zater- van der Werf en zijn echtgenote, dagochtend zijn intrede in Hazerswoude Om elf uur meerde Sint Nicolaas aan gedaan. In zijn toespraak deed de Goed- achter het gemeentehuis van Koudekerk heiligman een beroep op de jeugd zich aan den Rijn. Hij werd toegezongen door te onthouden van vandalisme. De Sint een groot aantal kinderen, 's Middags werd een prestatieloop in Koudekerk ge- werd eerste op de tien kilometer, houden. De scholenbeker werd gewonnen De Sint deed zaterdagmiddag zijn intrede door „De Rank". Op de driekilometer Voorschoten. In het centrum werd de werd A. Harteveld uit Nieuwveen win- bisschop van Myra verwelkomd door naar. F. Groen uit Koudekerk won de zes burgemeester J. v.d. Haar en Prins Car- kilometer. G. Brugman uit Koudekerk naval met zijn Raad van Elf. De nieuwe pastoor van St. Jan de Doper (midden), mgr. Deken Van Zoelen (rechts) en kapelaan Harding (links) tijdens de feestelijke misviering." LEIMUIDEN De parochianen van St. Jan de mis gecelebreerd door de broer van pastoor Har- Doper hebben hun nieuwe pastoor zaterdagavond ding, kapelaan Harding van Hillegom. Het fraaie een feestelijke ontvangst bereid. De pastoor werd orgelspel van Dtck van der Meer en de zang van geïnstalleerd door Deken van Zoelen van Alkema- het kerkkoor maakten het geheel tot een feestelij- de tijdens een eucharistieviering van zeven uur. ke gebeurtenis. Behalve de Deken en de nieuwe pastoor werd de (Van onze correspondent) LEIDERDORP De begro ting van de gemeente Leider dorp voor het jaar 1977 is in concept gereed gekomen. De financiële vooruitzichten zijn goed te noemen. Weliswaar wordt het volgend jaar een tekort geraamd van 785.000 waarvoor dekking aanwezig is in de vorm van een saldire- serve van 1.260.000, doch de verwachting is, dat reeds in 1978 een batig saldo van om streeks één miljoen gulden zal ontstaan. In een bij de begro ting behorende toelichting stelt het college van B en W, dat dit een rechtstreeks ge volg is van de dit jaar inge voerde integrale beleidsplan ning, aan de hand waarvan bepaalde projecten in uitvoe ring worden genomen op ba sis van de door de leden van de gemeenteraad vastgestelde prioriteit, waarbij rekening wordt gehouden met de be schikbare financiële en perso nele middelen. Niet geheel duidelijk is wat de budgetaire gevolgen zijn van de voorge nomen bouw van het raad huis. Dit punt is ook aan de orde geweest in de buitenge wone raadsvergadering van afgelopen dinsdag waarin het definitieve ontwerp werd vastgesteld. In de beleidsvoornemens is aan de factor welzijn grote aandacht besteed. Duidelijk is te merken, dat de sinds 1 juli j.l. opgetreden C.D.A.-wethou- der Cor Gordijn de hand in de opstelling heeft gehad. Zo zal worden getracht meer even wicht te scheppen tussen de voorzieningen van de nieuw bouwwijken en het „oude dorp". Geconstateerd wordt dat van een duidelijke onder- bewinkeling in deze woonwijk sprake is, welke nog versterkt wordt door enige voorgeno men bedrijfsslutingen. Het be leid van het college is er op gericht de concurrentiepositie van de bedrijven in dit deel van Leiderdorp te verbeteren. De weekmarkt is voor het ge meentebestuur geen bijster florerende Zaak. De uitgaven in dit verband overtreffen de inkomsten uit marktgelden aanzienlijk. Daarom zal een verhoging van de marktgelden boven de alge mene 7% tariefsverhoging in overweging worden genomen. Uit een oogpunt van leefbaar heid kan de weekmarkt in de Hoofdstraat niet gemist wor den. Het college voorziet ver beteringen op dit punt, wan neer de ruimte rond de dorps kerk als kerkplein kan worden ingericht. In de begroting wordt medegedeeld dat de ves tiging van een tweede a po- men van kadavers. Het college is dan ook van mening dat de noodslachtplaats dient te wor den gehandhaafd, ook al uit een oogpunt van volksgezond heid. De hiervoor gehanteerde motivering levert echter een typisch freudiaanse verschrij ving op. Als een bezwaar voor de volksgezondheid, voort vloeiende uit sluiting van de noodslachtplaats acht het col lege van B W namelijk: „het te lang in de openlucht laten liggen van dode boeren." De begroting wordt in de ge meenteraad behandeld op woensdag 22 en donderdag 23 december a.s. theek vaste vorm heeft gekre gen. Besloten is deze in het Winkelhof te realiseren. Het tekort in de begroting 1977 wordt ook dit jaar voor een zeer groot deel veroorzaakt door een tekort in de vergoe ding van de onderwijskosten. Getracht zal worden dit tekort te verkleinen, evenwel zonder de kwaliteit van het te geven onderwijs aan te tasten. Nage gaan zal worden of op de pos ten verwarming en schoonhou den kan worden bezuinigd. In verband met de woningbouw Voorhof—Winkelhof, totaal 1694 woningen, is het noodza kelijk, dat voor het cursusjaar 1977/78 een school in Voorhof wordt gebouwd, die bij de start door zowel het openbare als het protestants-christelijke onderwijs gebruikt zal gaan worden. Hoge prioriteit wordt ook gegeven aan de verbou wingsplannen van de Juliana- school en de Engelendael- school. Wat het voortgezet onderwijs betreft wordt verwacht dat in 1977 een dependance van de Leidse gemeentelijke Louise de Coligny-scholengemeen- schap in het Buitenhof kan worden geopend. De bouw van een sporthal wordt daardoor meer urgent. Een nieuwe hal voorziet in een grote behoefte, omdat de sportzaal „Op Het plein voor de Dorpskerk. De weekmarkt zal in de toekomst van dit plein gebruik maken Dreef' reeds bij de ingebrui kneming vorig jaar te klein bleek te zijn. Vooral de bad mintonclub „De Spotvogels" heeft met een gebrek aan speelmogelijkheid te kampen, daar de sportzaal slechts over drie banen beschikt. Ook is er geen mogelijkheid voor micro korfbal en zaalvoetbal. Op sportgebied wordt verder voorzien in de aanleg van een aantal tennisbanen nog vóór de aanvang van het nieuwe seizoen. Een novum is, dat ook spelers die geen lid zijn van de tennisvereniging in ruime mate van de banen gebruik kunnen gaan maken. Een interessant detail is het voornemen om bij de verkie zingen volgend jaar voor de Tweede Kamer geen gebruik te maken van de beschikbare stemmachines. Hoewel dit niet nader wordt toegelicht, is het duidelijk dat het college zich niet opnieuw de bestuurlijke trammelant op de hals wil ha len, voor het geval een stern- machine evenals in 1974 bij de gemeenteraadsverkiezingen mocht haperen. Het raadslid J. Nievaart kon toen eerst na een uitspraak van de Kroon zijn raadszetel bezetten. Op het gebied van de ruimte lijke ordening is het college heel wat van plan. Verschillen de bestemmingsplannen zijn in voorbereiding. Enige be zorgdheid is er over de in de ogen van het college te trage procedures bij herzieningen (Oranjewijk, Centrum, Voor dorp). Gezocht wordt naar een systeem waarin rechtszeker heid en inspraak beiden tot hun recht komen. Naast de bouwactiviteiten in Winkelhof en Voordorp verwacht het col lege dat al in 1977 een begin met het grondwerk in het uit breidingsplan Buitenhof kan worden gemaakt. Hierdoor wordt voorkomen, dat een „gat" ontstaat tussen Voorhof en Buitenhof. De werkgelegenheid in het in dustriegebied „De Baanderij" staat er niet best voor. De bedrijfshallen aan de Lijn baan dreigen nog verder leeg te komen te staan, terwijl die aan de Touwbaan nog nauwe lijks verhuurd zijn. De tweede helft van de eerste fase Touw baan is daarom nog niet in aanbouw genomen. Wel is er belangstelling van de kant van de detailhandel, doch daar voelt men niet veel voor. Een nota aan de raad over deze materie is in voorbereiding. Dat Leiderdorp ook nog een agrarische betekenis heeft, blijkt onder andere uit een passage over de gemeentelijke noodslachtplaats. Hiervan wordt in toenemende mate ge bruik gemaakt door de boeren uit Achthoven en de Boter- huispolder voor het slachten van dode dieren en het oprui-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4