reugde en teleurstelling over lieuw uitstel AZL-plannen Briljant pianospel in Groene Kerkje CabaretVangrail9 benadert een eindeloze autoweg Sint Nicolaas weer in Leiden I Colombaioni met daverende show in de Schouwburg FACT IN LAK Uit het politierapport e Nadat de Sint voet aan wal in Leiden had gezet, verdrongen de kinderen zich om de goedheiligman te begroeten. LEIDEN Sint Nicolaas is weer in Leiden. Wie nog aan de komst van de goedheiligman twijfelde kon zaterdagmiddag worden gerustgesteld (of juist niet), toen hij per heuse stoom boot aan het Leidse havenhoofd in de Haven afmeerde. Na een hartelijk onthaal van de Leidse kinderen èn een welkomstwoord van burgemeester Vis stapte de Sint in een calèche, met twee schimmels ervoor gespannen en maakte met zijn hele gevolg ver gezeld van de rooms-katholieke harmonie en de „Burcht" een vrolijke rijtoer door de binnen stad. Uiteindelijk arriveerde Sinterklaas met zijn 26 secon danten, de Pieterbazen, in de Stadsgehoorzaal, waar hij met de Leidse jeugd kennismaakte. Goedheilig als hij is, liet dat de Sint niet onberoerd. Hij voorzag de kinderen van het nodige sui kergoed. Hiema konden de kin deren genieten van de vliegwiel demonstraties van het War- mondse kindercircus „Atleta" en van het „Pietenorkest". Bij het weggaan kregen de kinde ren een tekening om in te kleu ren. Vele fraaie prijzen heeft de' Sint beschikbaar gesteld voor de makers van de mooiste kleurplaten. De tekening is nog te verkrijgen bij de Leidse bin nenstadswinkelier. Oegstgeest Ze komt uit Venezuela, woont tegenwoordig in Londen en was gistermiddag even overgekomen voor een recital in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Heel klein en tenger zit ze achter de grote vleugel, Judit Jaimes, maar ze is het instrument vokomen meester. In 1974, toen zij voor het eerst op toernee in Holland was, sprak men over haar als het pianowonder uit Venezuela, en dat bleek geen holle frase te zijn geweest. Het is te hopen dat K. en O. het goede contact met deze kunstenares aanhoudt en dat ze vaak terugkomt. Want ze heeft het in haar hoofd en in haar vingers. Het gehele programma speelde zij zonder steun van muziek op papier voor zich. Dit brengt van zelfsprekend met zich mee dat zij haar partituur feilloos moet beheersen. Dit doet zij inderdaad, en daar komt bij dat ze begaafd is met een zeldzame combinatie van eigenschappen als inzicht, inter pretatievermogen, talent en wilskracht, waardoor het bij haar veel meer wordt dan alleen maar een fenomenaal vertoon van technische virtuositeit. De stukken die ze gisteren liet horen, maakten alle maal de indruk dat ze zo gespeeld behoren te worden en niet anders; glashelder, dynamisch, doorwrocht, en zeer spiritueel. Ze beheerst het register van pianissimo tot fortissimo zowel met de rechter- als linkerhand en in onderlinge harmo nie. Met haar vertolking van Opus 90 en 143 van Franz Schubert (Vier Impromptus en een Sonate), de Images van Claude Debussy en de Mephisto- wals van Franz Liszt wist Judit Jaimes de aan dacht van het publiek gespannen gevangen te houden van de eerste tot de laatste seconden. PAULA KONING LEIDEN Vangrail heet een cabaret, dat bestaat uit vijf afgestudeerden van de Akade- mie voor Kleinkunst. Van die groep mochten we zaterdagavond in de Schouwburg "„Nieuwe Avonturen" bewonderen. Een werkelijke span nende ervaring was dat niet, wel een plezierige" en de oren strelende. Een in het oor springend kenmerk van Vangrail is, dat ze liedjes kunnen maken en zingen, mooie liedjes, maar ook te veel liedjes, die uiteindelijk allemaal een beetje op elkaar gaan lijken. Vooral voor de pauze bestond het pro gramma voornamelijk uit chansons, kundig vertolkt met ingewikkelde zangpatronen, maar zonder ontwikkeling. Na drie kwartier was er op het toneel niet meer gebeurd dan in de eerste vijf minuten. Na de pauze kwam er leven in de brouwerij. In de eerste plaats waren er iets meer sketch- jes, men deed aan typetjes maken, er zat lijn in dit deel, en Vangrail zong het beste liedje van de avond: „Mercy". Toen pas werd er in de zaal echt gelachen. Lachen is voor mij nog altijd een voorwaarde voor cabaret. Cabaret hoeft echt niet altijd links of politiek te zijn. Maar het moet wel iets te zeggen hebben. En het moet onverwacht zijn; de toe schouwer moet verrast worden. Ook in die zaken behoort creativiteit gestopt te worden en niet alleen in het vervaardigen en vertolken van „poëtische" liedjes. Ik ben een beetje bang, dat dat op de Akademie niet geleerd wordt. Dan bestaat het gevaar, dat een groep als Vangrail de eindeloosheid van de autoweg gaat benaderen. Hetgeen zeker niet de bedoeling kan zijn. - Paul van der Plank LEIDEN Om personeel-tech- nische redenen, voortvloeiende uit overbelasting, zal de voor stelling „Nu noch" door de thea terwerkgroep FACT vanavond niet in de Leidse Schouwburg plaats hebben. Het LAK is be reid gevonden zijn toneel voor deze voorstelling beschikbaar te stellen. lUlllllllllllllllllllUlIHIIlllllIllllIillllllllllllilllllIlllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIU Vrijdagavond is een 15-jarige inwoner van Leiderdorp op de Hoge Rijndijk door een auto geschept en gevallen. De jongen reed richting Wilhelminabrug aan de verkeerde zijde van de rijbaan. Toen hij van de secun daire weg ter hoogte van de Kettingstraat de weg overstak werd hij door een auto aangere den. De jongen, die bij zijn manoeuvre onvoldoende oplette moest met hoofdwonden en een hersenschudding in het Elisa- KpfhTipkpnhnis worden opgeno men iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiinn een onzer verslaggevers IDEN Bij al het uitstel waarmee de nieuwbouwplannen van Academisch Ziekenhuis sinds de zomer van 1975 te maken iben gehad is er zoals wij zaterdag meldden in de nacht van rijdag op zaterdag weer een bijgekomen. Na een bittere strijd assen voor- en tegenstanders van een heel nieuw AZL in de ninisterraad kon dit college niets anders besluiten dan nog maar ens een keer alle voor- en nadelen op een rijtje te zetten. dat er voldoende redenen waren voor de ministerraad de plan nen C en D nog maar eens te gaan bestuderen. Tot 1 maart, want dan moet er een nieuw voorstel in deze raad op tafel liggen en misschien wordt er dan eindelijk ook eens echt be slist. )at geburde ook al in de zomer an 1975. Juist toen men er over egon te denken in oktober van at jaar de eerste paal te slaan, »tte staatssecretaris Klein (on- spei erw'Js en wetenschappen) de looie plannen voor een nieuw iZL tussen Plesmanlaan en fassenaarseweg, helemaal los de bestaande bebouwing in ijskast. „Heroverwegen" leette dat toen. De bewindsman nas er achter gekomen dat er och al voor miljoenen aan het lude ziekenhuis werd en was lertimmerd en dat het raad- was eens naar een alterna- voor totale nieuwbouw te iken, temeer daar ieder in Ierland, dus ook de Rijks- irheid de broekriem moest ihalen. Een heroverweging vlak na de grondover- icht aan het rijk ten behoeve in een nieuw ziekenhuis, een iak waarover 13 jaar lang was ipraat. heroverweging leidde begin tot nieuwe plannen: er kwam een plan C in plaats van het oude plan A dat in '75 in de ijskast was gezet. Plan C ging uit van hetzelfde nieuwe ziekenhuis, maar op een plaats veel dichter bij het oude. Tussen A en C lag B en dat hield een AZL-nieuwe stijl in ongeveer op de plaats van het oude. Groe pen, commissies, colleges en in stanties bestudeerden een en an der en voor de verandering kwam de rijkscoördinator nieuwbouw academische zieken huizen, ir. C. A. Doets, nog met een variant op B: nieuwbouw op de sportvelden bij het Piet Paal- tjespad, het oude ziekenhuis slo pen en daar een nieuw opzetten. Ziekenhuis en universiteit wa ren woest. Niet alleen omdat er nu nog een ander plan bij was gekomen, maar men vreesde de chaos in optima forma wanneer er te midden van de patiënten de eerste jaren niets anders dan gebouwd en gesloopt zou wor den. Enfin, iedereen zei z'n zegje en Blij Wethouder C. Waalblij het wachten was op het besluit van de ministerraad. Hoe ont steld en ontstemd was een ieder vervolgens toen rond de eerste vergadering over de varianten er nog eens een ander plan op dook: variant D dus, vurig be pleit door minister Gruyters van Volkshuisvesting daarbij ge steund door zijn ambtgenoot van financiën. Want: plan D zou 150 tot 200 miljoen goedkoper kunnen zijn dan C. Bovendien zou het minder beslag leggen op de grond van de gemeente Lei den het lijkt het meest op plan B, waarvoor de gemeente een voorkeur heeft uitgesproken) zo- Een besluit dat bij de betrokke nen geheel uiteenlopende reac ties te weeg heeft gebracht. Na mens de gemeente Leiden stelde wethouder mr. C. Waal (ruimte lijke ordening) bijzonder blij te zijn met het nieuwe uitstel. „Dit opent in elk geval de mogelijk heid met alle betrokkenen op lokaal en centraal niveau te overleggen, zoals wij dat al die tijd hebben bepleit en zoals dat ook met andere universitaire bouwplannen (het Witte Singel- Doelenplan-red) gebeurt", aldus Waal. Voor hem was duidelijk aangetoond dat de slechte voor bereiding op centraal niveau tot deze beslissing heeft geleid. Vol gens Waal is het uitstel mede te danken aan de boze brief die het college twee weken geleden aan premier Den Uyl schreef. Daarin werd opheldering ge vraagd over het voor Leiden onbekende plan D en werd erop gewezen dat hoe dan ook ge meentelijke medewerking nodig zou zijn ten aanzien van de uit voering van de plannen en dat daarom overleg onontbeerlijk was. „Je kunt natuurlijk wel een mooie uitspraak doen maar we hebben er natuurlijk niets aan als het rijk iets wil dat voor de gemeente Leiden onaanvaard baar is: dat zou tot jaren vertra ging leiden", verduidelijkte de wethouder dit weekeinde nog eens. Waal sloot niet uit dat de beperking van het beddenaantal met ongeveer 150 en de vermin dering van het maximale bruto vloeroppervlak waartoe de mi nisterraad besloot met zich mee zou kunnen brengen dat ook plan C, zoals dat door RUL en AZL worden bepleit, gewijzigd zou moeten worden en daardoor meer aanvaardbaar voor Leiden zou worden. Geen manier De reactie van mr. W. G. Kop pelaars, kroonlid van het colle ge van bestuur van de Rijksuni versiteit en belast met bouwza ken, was heel wat minder posi tief. „Er wordt gewoon niet na gedacht; dit is geen manier van besturen", zo was zijn eerste reactie. Mr. Koppelaars, wees er op dat in twee achtereenvol gende memories van toelichting op de onderwijsbegroting con- LEIDSE COURANT PAGINA 3 Eskimokunst „Inuit, eskimokunst vroeger en nu", is de titel van een tentoonstelling die 1 december in het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat wordt geopend. De ten toonstelling is opgebouwd uit materiaal afkomstig uit Denemarken, Groenland, het volkenkundig museum in Leiden en het Museum voor Onderwijs in Den Haag. De expositie, die te zien is in de Chinazaal, blijft tot 31 december voor het publiek toegankelijk. De openingstijden zijn: van maandag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zon- en feestdagen van een tot vijf uur. 22 NOVEMBER 1976 Het Academisch Ziekenhuis gezien vanaf de Rijnsburgerweg. De foto dateert uit 1928 toen het ziekenhuis net was gerenoveerd. crete besluitdata zijn genoemd met betrekking tot de AZL- nieuwbouw en dat desondanks de zaak nu weer wordt uitge steld. „Waarom zijn de vragen die men nu stelt niet in de zomer 1975 of 1976 gesteld", zo vroeg mr. Koppelaars zich af, „waar is men in vredesnaam mee bezig?" Hoewel hij blij is dat er nu wel een stukje onbehoorlijk overleg kan worden rechtgezet wijst Koppelaars er nog eens op dat plan D, dat nu zo'n grote rol speelt in feite niet meer is dan een niet uitgewerkte suggestie, waarvan noch RUL en AZL, noch de gemeente officieel iets afweten. Over de geruchten dat dit plan 150-200 miljoen goedko per zou zijn zegt Koppelaars: „Ik vind het onbegrijpelijk. Zoiets is niet serieus vol te hou den zeker als men ziet dat de totale nieuwbouw exclusief me dische inrichting op 450 miljoen komt. Plan D zou dan met 250 miljoen kunnen worden gereali seerd. Dat kan ik niet geloven: voor mij is dat plan niet meer dan een grap, een hersenflits. Men moet eerst nog maar eens aantonen dat. het waar is wat wordt beweerd. Ik wil mij voor alsnog helemaal concentreren op plan C en de tijd die ons gegeven wordt aanwenden om te zien of wij met de gemeente Leiden op één lijn kunnen ko men". Mr. Koppelaars is evenmin ge lukkig met het eenzijdig terug schroeven van de capaciteit van het AZL. Niet zozeer wat de beperking van het aantal bed den betreft, want dat is een zaak die het AZ ook steeds heeft voorgestaan. Wel wat het terugschroeven van de opper vlakte (met 20.000 m2) betreft. „Ik vraag me af ten koste waar van dat zal moeten gaan. Ook de algemeen-directeur van het AZL, drs. J. B. M. Verhey vraagt zich af of deze verlagin gen wel verantwoord te noemen zijn. „Ik ben erg benieuwd naar de argumentatie". Ook drs Ver hey toonde zich in een eerste commentaar bijzonder teleurge steld over het nieuwe uitstel. „Het enige positieve voor mij is dat plan B kennelijk van de baan is. Op suggestie D wil ik niet eens ingaan: dat is voor ons geen serieus voorstel". ARJEN BROEKHUIZEN (Van onze politieverslaggever) JSIDEN Inbraken in Koper- (S) M n0,en- ove Iet winkelcentrum De Koper- 2 Eve nolen in de Merenwijk is het ifgelopen weekend doelwit ge- veest van enkele inbrekers. Uit ^^ften van de winkels werd voor ^Bïnkele honderden guldens aan 11 o(jïaquariumbenodigdheden ont- raayv vreemd. Uit een meubelwinkel 20.o; Njjerd een cassettedeck ter waar- ?rr?f£l df van 750 gulden gestolen, darbij bovendien voor 275 gul- kn schade werd aangericht, femielingen De Leidse politie resteerde dit weekeinde een 25-jarige Leidenaar die de toe gangsdeur van een modemaga zijn aan de Breestraat had ver nield. De jongeman verklaarde uit agressiviteit gehandeld te OVB| hebben. Ook wegens verniel in-' gen werd een 24-jarige stadsge noot aangehouden. De man had aan een taxi die voor de stop lichten op het Kort Rapenburg stond te wachten voor 600 gul den schade toegebracht Bromfietsendiefstal Twee jeug- ige inwoners van Voorschoten an 18 en 17 jaar) zijn door de Leidse politie aangehouden op verdenking van het ontvreem- 'iaatjZI den van twee bromfietsen. 36-jarige inwoner van Den Haag met zijn auto tegen een pijler van de spoorhavenbrug aan de Haagweg gereden. De man moest met verwondingen naar het AZL worden vervoerd. Zijn auto raakte totall-loss. Een -jarige inwoonster van Leiden is ondagavond door nog onbekende oor aak van haar fiets gevallen. Het ongeval had plaats op de Telderskade De vrouw is met een ernstige hersenschudding in het AZL opgenomen Een zes-jarig jongetje liep zater dagmorgen schaafwonden op toen ,hij van een rijdende VW- bus af op straat viel. Het kind zat achterop de bumper van de auto toen deze wegreed en kwam vervolgens te vallen. De bestuurder heeft van het voor val niets bemerkt. Het kind is naar het AZL overgebracht. Brand aan Noordeinde Zater dagmiddag moest de politie ge durende een klein uur het ver keer rond het Noordeinde om leiden. Dit in verband met een binnenbrand in het gebouw van de voormalige Rotogravure. In het gebouw aanwezige rommel was - vermoedelijk door opzet - in brand geraakt. Van noe menswaardige schade was over igens geen sprake. LEIDEN Hun faam was hun vooruitgereisd. Voor een lach- klare Leidse Schouwburg tra den gisteravond „I Colombaio ni" op. Twee Italiaanse clowns, die als zodanig niet aan hun uiterlijk te herkennen zijn. Geen neuzen, schoenen, broe ken of schmink van een clown. Maar wel alle technieken, aan gevuld met wat moderne woordgrappen en gags uit de commedia del'Arte. Zo zagen we het uittrekken van een voddenkostuum, het nadoen van andere theaternummers zoals de goochelarij, het jongle ren en het fietsen op eëh een- wieler, een Wilhelm Teil- en een Hamlet-adaptatie, eindigend in een prachtig water-in-de-mond nummer, een viool-act en tot slot een verstild mimisch spel rond vioolkist, kaars en banaan. Daarbinnen speelden zich na tuurlijk allerlei clowneske zaken af, zoals het elkaar letterlijk en figuurlijk vliegen afvangen, sla genwisselingen met missers en treffers, de irriterende herha ling door de één van het door de andere gesprokene of het anderzins hinderen van een uit leg, toespraak of truc van één van de twee, het voortschoppen van het op te rapen voorwerp, het suggereren van dingen die er niet zijn en het struikelen erover. Daarbij vervulden Carlo en Alberto afwisselend de aan- geversrol en die van de uitvoer der, speelden ze afwisselend voor domme en knappe clown. De zaal was voorverwarmd, maar het was de kwaliteit van de opvoering, van de in wezen bekende trucs, die het publiek tot bulderend lachen of dave rend applaus bracht. Dat de taalbarrière van het Italiaans werd omgezet in een extra-hu moristisch gegeven, kan alleen maar de vaardigheid van I Co lombaioni bewijzen. Oude vaar digheid, uitstervend misschien, maar toch altijd weer levend, hopelijk nog wat langer dan gis teren. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3