Verschuiving naar links in Franse verkiezingen laadsel Menten duurt voort Een oor aangenaaid Geel Kila Acties op komst in beroeps- goederenvervoer k|apg weef veran_ Fout rechter: gestoorde vrouw vrij PROCES OORLOGSMISDADIGER Israëlische getuigen morgen voor rechtbank Scidóc6omatit Maandag 22 november 1976, 67e jaargang no. 20588 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Pinkelman Pa Pinkelman (2) op Ned. 1 om 19.30 uur. De crisisjaren van Amerika om 20.00 uur. Om 21.50 uur De gezondheid van de ge zondheidszorg. Ned. 11 om 19.30 Harry zoekt 'werk, om 20.50 uur Ombuds man, om 21.20 uur Beryls lot en om 22.10 uur Achter het nieuws met minister Allon. Opklaringen Opklaringen, maar later ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust krachtige en later mogelijk tyarde noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen rond 7 graden. Morgen: zon: 8.14-16.39; Maan: 09.59-18.47; Schev. Hoogw.: 3.49- 16.05; laagw.: 11.53-. Bekerdroom ZEIST In bekerduels waarin eredivisieclubs uit kwamen tegen amateur- ploegen of eerste divisie teams heeft alleen Excel sior zich kunnen handha ven. De Rotterdamse eer ste dlvisieploeg versloeg met strafschoppen FC Am sterdam. De bekerdroom vervloog voor de amateur teams De Zwervers en Ger- manicus en voor de eerste divisleploegen FSC, Vites se en Heerenveen. PEC Zwolle, Willem II en Gronin gen handhaafden zich te gen klassegenoten. Kraker in de eredivisie Ajax eruit tegen FC Utrecht ALKMAAR AZ'67 - Sparta was een typisch bekerduel. Daarbij pleegt van alles te gebeuren. Alkmaar had ech ter nog een extraatje. In de slotperiode rende een haan over het veld. Spelers van beide ploegen lieten zich dit buitenkansje niet ontgaan en maakten fanatiek jacht op het dier. Voorop de in Leerbroek woonachtige en in zijn vrije tijd boer zijnde IV. van Hanegem. De massa le drijfjacht bracht het beestje kraaiend van opwin ding weer buiten het sta dion. DOETINCHEM Terwijl de spelers bi) de Graafschap- NEC zich niet meer druk maakten, deden supporters op de staantribune dat Juist wél. Er werd stevig gevoch ten. Een supporter van NEC werd door de politie van de tribune gehaald en een andere Nijmegenaar werd door aanhangers van De Graafschap in de rust met boksbeugels In elkaar geslagen. Hij moest In het ziekenhuis worden behan deld. Toch beklaagde sup porters van De Graafschap zich bij de politie over mis handeling. Ajax kan de rest van de beker strijd rustig uitzitten Feyenoord had verlenging nodig voor z'n enige maar dan ook winnende treffer. ELF METSft is'fX HEfcl El MP .en de FC Amsterdam zag zich na twee gemiste strafschoppen uitgeschakeld door Excelsior. OEN HAAG FC Den Haag zal mondelinge behandeling bij de KNVB vragen voor de gele kaart die scheids rechter Joop Vervoort Aad Kila gaf tijdens het duel met FC VW. Kila raakte betrokken bij een incident met Plet Pala van FC VW, die de rode kaart kreeg. Gisteravond heeft manager Fred van Hal herhaaldelijk de videobeelden van het duel bekeken en daaruit kon niet wor den afgeleid dat Kila de provocerende be weging met het hoofd richting-Pala maakte, waarvoor Vervoort de Hagenaar de gele kaart gaf. „Daarom willen we mondelinge behandeling. Daarbij maken we zeker ge bruik van de video beelden", aldus Van Hal die verder mee deelde dat op de beel den duidelijk was te zien dat Pala een vulststoot gaf en niet zoals velen (onder wie Kila) beweerden een kopstoot [oud weer op komst an een onzer verslaggevers en Haag Het wordt deze week tijd voor winterjas. Vanuit het poolgebied waaien ormachtige winden richting West-Europa, e regenbuien, hagel en natte sneeuw met ch meevoeren, 's nachts zullen de tempera- iren dalen tot bij of onder het vriespunt, etgeen gladde wegen tot gevolg kan heb- en. Sep-agenten UNDHOVEN (ANP) Twee nep-agenten ebben gisteren in Eindhoven een automo- ilist aangehouden en hem gedwongen een lcohol-blaastest te doen. fit de test bleek dat de man geen alcohol ebruikt had, maar hij moest zich van de genten toch om zes uur op het politiebu- eau in Veldhoven melden. De man ver- rouwde het niet en bij zijn navraag op het J «jlitiebureau bleek dat men daar de agenten iet kende. aagse politie isisteert eemaal bij valling Sn een onzer verslaggevers) Iweemaal toe heeft de Haagse dag en vanmorgen !en assisteren bij vrouwen, die iet punt stonden te bevallen, agenten W. Wiegerink en R. liest moesten vanmorgen rond uur met spoed naar de Stort- om een dochtertje ter wereld rengen van mevrouw M. M. van Ham. Na een succesvolle be ng werden moeder en dochter het Westeinde ziekenhuis ge fit. politie-echtpaar, de 24-ja- agent A. Jörgens en zijn 22-ja- vrouw, agente A. Luykxs, sten assistentie verlenen bij bevalling in een huis aan de iuinsekade. Daar lagen zater- norgen de moeder, mevrouw t. Storm en het al geboren op de vloer. Ook ditmaal was een dochter, die samen met moeder naar het ziekenhuis irg werd gebracht. De konden nog net een glimp ien van de onthutste vader, ieder en dochter in blakende lie aantrof. ROTTERDAM Wilde stakingen in het beroepsgoederenvervoer zijn niet meer te vermijden. De vervoersfederatie FNV is tot deze conclusie gekomen na een vergadering, gisteren in Rotterdam, met kaderleden uit vervoersbedrijven in Zuid-Holland. Daarbij bleek, dat acties worden voorbereid in ongeveer tien, meerendeels grote, ondernemingen. Een woordvoerder van de vervoersfederatie zei, dat de chauffeurs met die acties een salarisverhoging willen afdwingen. In de huidige cao is vastgelegd, dat de salaris achterstand van de chauffeurs ten opzichte van werknemers in andere bedrijfstakken in de lopende periode in twee fasen zou worden ingehaald. Het jaar is nu bijna om, maar er is nog niets gebeurd. Het bureau Bakkenist, Spits en co. heeft een rapport uitgebracht waaruit blijkt, dat er inderdaad sprake is van een achterstand, maar de gegevens worden door werkgevers en werknemers ver schillend geïnterpreteerd. De werkgevers zeggen dat er nauwelijks een achterstand is, de becijferingen van de bonden komen uit op verschillen van enkele tientjes tot bruto negentig gulden per week. Het is de bedoeling dat er nu eerst per onderneming vergaderingen komen. Zaterdag houdt de vervoersfederatie een landelijke kader vergadering voor het beroepsgoederenvervoer. Dan wordt besloten of acties van de chauffeurs zullen worden gesteund. REGGIO Calabria Nadat in vroeger tijden in ons land hard werd gelachen over hekken om voetbalvelden, kooien voor de spelers, extra-politiebewaking zaken die al lang gemeengoed zijn geworden - kan het als een vorm van uitlokken worden beschouwd om deze foto den volke te tonen wat uiteraard niet de bedoeling is. Het is de Italiaanse rugbyspeler Claudio Monacellie die zijn wekelijkse wedstrijd in de hoogste divisie speelde, ditmaal met zijn ploeg Caronte tegen Whurer dat uit Brescia komt. De strijd laaide hevig op. zo hevig dat een tegenstander zich niet kon beheersen en Cladio's linkeroor afbeet. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd waar knappe artsen erin slaagden het oor weer aan te naaien. Dan moet men ook nog weten dat vijf maanden geleden Claudio hetzelfde overkwam, met zijn rechteroor. Hem is dus, zoals dat heet, letterlijk en figuurlijk tweemaal een oor aangenaaid. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De tussentijdse Kamer verkiezingen die op 14 november en gisteren in zeven Franse kies kringen hebben plaats gehad, heb ben geleid tot een relatieve neder laag van de partijen van de rege ringsmeerderheid: van de zeven ze tels die de meerderheid sedert 1973 had, zijn er twee aan de oppositie verloren gegaan en wel aan de socialisten. De overwinning van de kandidaat van de partij van Giscard d'Estaing op zijn communistische tegenstan der in Versailles was maar net aan: slechts 475 stemmen. De tweede kiesronde van gisteren was in de vier districten waar een week tevo ren geen van de kandidaten een absolute meerderheid kreeg. Het werd een duel tussen regerings meerderheid en oppositie. Alle re geringspartijen waren er bij be trokken, behalve de Gaullistische, (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Politiek Den Haag acht Wie hem getipt kan hebben over zijn op oud-hoofdcommissaris van Nijmegen mr. twee andere rapporten die in de zaak 't zeer onwaarschijnlijk dat het rap- handen zijnde arrestatie is nog altijd een F. Perrick en hoofdofficier van justitie Menten nog moeten verschijnen zijn dat ort over de ontsnapping van Menten groot raadsel. Het onderzoek hiernaar is in Amsterdam mr. A. Messchaert. De over zijn handel en wandel in de jaren vandaag aan minister Van Agt van in handen van de procureur-generaal bij nota die vandaag wordt uitgebracht heeft '49—'76 en de nota over het ten aanzien tttltie wordt aangeboden wezenlijke in- het Amsterdamse gerechtshof mr. J. een voorlopig karakter. Een meer diep- van hem gevolgde vervolgingsbeleid, onnatie zal bevatten. Hartsuiker. Hij wordt bijgestaan door de gaand onderzoek moet nog volgen. De DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN winning, dat het sectiebestuur be taald voetbal meende te proeven miilkliA nadat met grote VANDAAG meerderheid de naar voren gescho- [EN ven nieuwe kandi- dalen waren weg- PAGINA S gestemd, is eens- derd in een bittere smaak omdat de Vereniging van Contract Spelers (WCS) en de Vereniging van Oefenmeesters in Nederland (WON) hun stem heb ben verheven, en niet zo zuinig. Zij achten samenwerking met dit sectiebestuur totaal onmogelijk en vinden het volkomen zinloos om te gaan praten over het door CRM gewenste beleidsplan. De impasse lijkt nog groter dan vóór de „coup" met de kandidaten, omdat WCS en WON de afgevaardigden voor algemene vergadering op 27 november verzoeken zich alsnog uit te spreken over beleid en wijze van besturen van het sectiebestuur. want die had in de eerste ronde al de overwinning behaald. Een van die overwinnaars was de in augus tus afgetreden premier Chirac. De socialisten hebben nu twee zetels meer in de Nationale Vergadering, goeddeels dank zij de taktiek van de kiesverbintenissen. Van prakti sche betekenis is de uitslag niet, maar hij is wel van belang door het aantonen van een tendens ten gun ste van de socialisten. AMSTERDAM De 42-jarige moeder uit Naar- den, die wegens doodslag op haar 12-jarig doch tertje naar een krankzinnigengesticht moest wor den gezonden, blijkt daags na de uitspraak van het Amsterdams gerechtshof op vrije voeten te zijn gesteld. Het gerechtshof had hiertoe besloten, omdat het een formele fout had ontdekt in het vonnis van de rechtbank. Gepoogd wordt nu, de vrouw op grond van de gebruikelijke civiel-rechtelijke procedure via een medische krankzinnigheidsverklaring van de pre sident van de rechtbank alsnog in een gesticht te laten opnemen. Volgens de psychiaters is het niet verantwoord, de vrouw vrij te laten rondlopen. De vrouw had haar dochtertje in haar slaap op gruwelijke wijze om het leven gebracht, met als motief dat zij het kind de ellendige gevolgen van een scheiding wilde besparen. De vader had vorig jaar reeds de Raad voor de Kinderbescherming gewaarschuwd voor de geva ren, die hij zag aankomen. De moeder was toen echter niet uit haar voogdijschap ontzet. De vrijlating van de vrouw heeft in het Gooi de nodige opschudding verwekt. De vrouw meldde zich terstond bij de sociale dienst en diende een aanvraag voor bijstand in. De sociale dienst wend de zich verbaasd tot de plaatselijke politie, die eveneens voor een raadsel stond en op haar beurt informatie ging inwinnen bij het Openbaar Minis terie. echtpartij woon agenkamp Pl P De Leidse politie vl>V eft gisteravond in het regio- al woonwagenkamp aan de \arlemmertrekvaart bij' een derlinge vechtpartij tussen 1 aantal woonwagenbewo- ecn vuurwapen in beslag- tomen. Hoewel er niet mee lOten was, was het wapen jorgeladen en dus gebruiks- ;ve ho|ar politie ontving gisteravond id half negen de melding van vechtpartij. Toen surveillan- •auto's bij het woonwagen- mp arriveerden, hadden twee innen het wapen reeds van de lutter afgenomen. De man, n 32-jarige Leidenaar, was er eds vandoor gegaan. Later op t avond werd hij alsnog door politie aangehouden en op bureau ingesloten. dei lSI!*ei DHANNESBURG (AFP-Upi) In de gevangenis van Wit- ink, 130 km ten noordoosten Johannesburg, zijn gisteren n zwarte gedetineerden !kerleden. De doodsoorzaak is Waarschijnlijk voedselvergifti- Vijftig gevangenen zijn in nhuizen opgenomen. Vier in hen verkeren in levensge- Chirac Uilmore mogelijk vrij LT LAKE CITY (AP) - De ter dood Iveroordeelde Amerikaan Gilmore, die voor leen vuurpeloton wil sterven, kan mogelijk [worden vrijgelaten als het vonnis niet op 17 december is voltrokken. [Volgens de wet moet het vonnis binnen 60 [dagen na de uitspraak worden voltrokken. [Dit betekent dat Gilmore, wanneer hij niet [wordt doodgeschoten, na 7 december een [proces kan beginnen tegen de staat wegens [gevangenhouding. Gilmore is namelijk niet veroordeeld tot gevangenisstraf maar tot de doodstraf. ROERMOND (ANP) Vier Israë lische getuigen, gisteren in Neder land aangekomen, zullen morgen als getuigen verschijnen in het pro ces tegen de begin van dit jaar gearresteerde Nederlander de 58- jarige L. Loyen, die verdacht 4 wordt van oorlogsmisdaden tegen Drie |sraelische getuigen voor het proces in Roermond gisteren bij aankomst Poolse Joden in Rusland bedreven. °P Schiphol. De man staat sinds vanmorgen te recht VOOr een daartoe gevormde nusian(j honderden 'Joodse dwangarbeiders de verdwenen Pieter Menten, betwist. Vol- Bljzondere Strafkamer in Koer- ii0p gruwelijke wijze heeft doodgemarteld." gens deze hoogleraar kan de Nederlandse mond. Hij heeft de aan hem toege- De vier opgeroepen Israëliërs hebben dit rechter door Nederlanders in het buitenland Schreven misdaden tijdens zijn ge- beruchte kamp overleefd. Na de oorlog zijn gepleegde oorlogsmisdaden niet berechten, vangenschap bekend. z'i naar Israël geëmigreerd en hebben te- Dit zou het betrokken land zelf moeten vens de Israëlische nationaliteit gekregen. doen. De Leidse hoogleraar in het straf- en Verdachte wordt ten laste gelegd, dat hij in Professor C. F. Rüter, hoogleraar in het strafprocesrecht professor mr. G. Duister- het tijdens de oorlog door de Duitsers inge- strafrecht aan de Amsterdamse universiteit winkel is het hierin echter niet eens met de richte concentratiekamp Bobruisk in Wit- heeft dit proces, zowel als de vervolging van Amsterdamse hoogleraar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1