BOUWGROND TE HUUR BEDRIJFS RUIMTE Pastoraal beraad van kerkprovincie Italië veelbelovend begin O riiniand; ontmoetingscentrum Geen politieke kwesties op pan-orthodox concilie In pacht aangeboden BEHEERSCOMMISSIE .VERZICHT' IJ HUIZEN EN FLATS TE KOOP ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT De Italiaanse kerk wil arm, open, vrij en onderling één zijn. Dat lijstje van dringen de wensen heeft het recente nationale pastoraal beraad in Italië opgeleverd. Priesters en leken hebben deze punten neergeschreven en vervolgens overhan digd aan de Italiaanse bisschoppenconfe rentie, aldus meldt onze correspondent in Rome. De Italiaanse kerk heeft begin deze maand een historische week beleefd. Voor het eerst - en lang nadat in andere Europese' landen een dergelijk beraad al was inge steld - is de Italiaanse kerkprovincie als gemeld bijeen gekomen in een gesprek tussen bisschoppen, priesters en leken. Een bijvoorbeeld voor Nederland en West- Duitsland normale geïnstitutionaliseerde aangelegenheid, volgens de wensen van het Vaticaanse concilie. Maar in Italië - in de schaduw van Vatikaan en Sint Pieter - is zo'n dialoog pas heel laat op gang geko men. En nóg werden er meteen beperkin gen gemaakt door de bisschoppen: de bij eenkomst zou worden een nationaal pasto raal beraad, waar tevens gezocht zou wor den naar de vorm waarin dit soort overleg vervolgd zou kunnen worden. Een pastoraal concilie naar Nederlands voorbeeld mag dan voor sommige priesters en leken het uiteindelijke doel zijn, het blijft bijna zeker een droom. Eenvoudig weg, omdat de geografische en culturele situatie en verschillen in Italië een natio naal pastoraal concilie onmogelijk maken. Italië telt meer dan driehonderd bisdom men en bisschoppen. Alleen dat aantal al staat een werkzaam overleg met leken in de weg. Bovendien heeft iemand uit Noord-Italië het doorgaans over heel ande re zaken dan iemand uit het diepe zuiden of van de grote eilanden Sicilië en Sardi nië. Het monster-overleg - als het er al zou komen - zou voortijdig afsterven in spraak verwarring. De bisschoppen constateerden dat er een kloof bestaat tussen de evangelisatie-idee en de werkelijkheid in Italië. „Onze bood schap komt niet over", aldus de algemene klacht. Vandaar dat drie jaar lang voor-on derzoek is gedaan, vooral aan de basis. Als meest pijnlijk hebben de bisschoppen moeten constateren, dat miljoenen (christe lijke) Italianen in de marge van geloof en kerk leven. Niet meer praktiseren, commu nistisch stemmen. Meer dan tien miljoen Italianen hebben hun hoop op het marxis me gericht In vrijwel geen enkel ander Europees land bestaat nog zo'n (intellectue le anti-klerikale houding als in Italië. De cultuur-wereld ontvangt nauelijks nog christelijke inspiratie, de arbeiders missen massaal een goed christelijke pastoraal. Bovendien hebben de bisschoppen toegege ven dat hun taal niet verstaan wordt. Terwijl in het land een verandering van structuren plaatsgrijpt Van de top naar de basis, van de elite naar de massa, van grotere eenheden (zoals de provincies) maar kleinere (zoals de regio's), blijft de kerkelijke structuur onveranderlijk en te star. Vandaar dat momenteel een herinde ling van de bisdommen in Italië aan de orde is. Hoofdfiguur op het congres was ongetwij feld jezuiet jeuiet Bartolomeo Sorge die vrijwel openlijk zei, dat katholieken in hun politieke keuze vrij mogen zijn. Het con gres voegde daar later vrijwel eensgezind aan toe, dat de kerk géén politieke bindin gen mag hebben, ook niet met de christen democraten. Wat in de de aanhef genoemde wensen van priesters en leken aangaat: een arme kerk moet in staat zijn de arbeiders te inspire ren, de open kerk moet de dialoog met allen aangaan, iets waar het in Italië vrij wel totaal aan mankeert Als de kerk arm, open en vrij is volgt er bijna automatisch uit dat ze eensgezind zal zijn en als zodanig kan optreden. Niet als leek, als bisschop of als hiërarchie, maar als gemeenschap. Het heeft lang geduurd voordat de Italiaanse kerkprovincie kenne lijk rijp genoeg was voor dit pastorale beraad. Het begin is evenwel volwassen en veelbelovend. In Chambesy bij Genève begint morgen dan toch een conferentie ter voorbereiding van een pan-orthodox concilie. Een dergelijk concilie zou een historische gebeurtenis zijn, want sinds het concilie van Nicea in 787, toen de orthodoxe kerken nog niet van Rome gescheiden waren, hebben de orthodoxe kerken geen concilie meer gehouden. Metropoliet Meliton van Chalcedonië, die de confe rentie bijwoont als afgevaar digde van de Patriarch van Constantinopel, verklaarde deze week dat op de confe rentie en later op het concilie geen politieke kwesties op ta fel zullen komen. Gesproken zal worden over struktureel kerkelijke vragen zoals het vasten, paasdatum, oecume nische betrekkingen en der gelijke. Metropoliet Meliton durfde nog geen voorspelling te doen over een datum van het pan-orthodoxe concilie. „Het hangt af van de goede voorbereiding", zo zei hij. Hij sloot daarbij niet uit, dat er nog meer voorbereidende conferenties nodig zullen zijn. Van Russische zijde is kri tiek geleverd op de voorbe reidende conferentie in Chambesy. Het persbureau Tass maakte onlangs be kend, dat Patriarch Pimen meent, dat de conferentie zeer slecht is voorbereid. Me tropoliet Meliton zei van dit bericht niet veel begrepen te hebben: „Toen ik in het voor jaar in Moskou was, had nie mand bezwaar tegen de bij eenkomst in Chambesy. We zullen wel zien, wat de wer kelijke moeilijkheden zijn, als de Russische delegatie hier is aangekomen." Aan de conferentie in Cham besy nemen afgevaardigden deel van veertien orthodoxe kerken: het oecumenische patriarchaat van Constanti nopel, de patriarchaten van Alexandrië, Antiochië, Jeru salem, Moskou, Servië, Roe menië, Bulgarije, de kerken van Cyprus, Griekenland, Polen, Georgië, Tsjechoslo- wakije en Finland. Alle over ige orthodoxe gemeenten in de wereld horen onder een van deze kerken. In brief brieg aan de Stich ting van de Arbeid heeft de Raad van Kerken in Neder land zijn ernstige ongerust heid uitgesproken over het nog steeds hoge niveau van de werkloosheid in ons land. Hij heeft met instemming kennis genomen van de voorstellen voor de herverdeling van de hoeveelheid arbeid, die een bijdrage leveren aan de be strijding van de werkloos heid. De raad is graag bereid de leden van de aangesloten kerken op te roepen zich ver trouwd te maken met de ge dachte, dat men een finatfcie- le bijdrage zal moeten leveren ter bestrijding van de werk loosheid. In een brief aan de bisschop- KORTE METTEN pen heeft de regio Zuid—Holl land van de beweging „Open: Kerk" geprotesteerd „tegen d< gang van zaken rondom dt benoeming en de beslissing tot het niet benoemen van See! Konijn aan de theologische ho geschool te Amsterdam". On telbaar velen, die onzeker wa ren geworden over de levend? inhoud van het geloof hebben aldus de brief, dankzij Seei Konijn weer perspectief gekre gen voor hun geloven. De Oekrainse kardinaal Slipyj is gisteren op Schiphol aange komen voor een kort bezoek aan ons land, dit op terugreis van Canada naar Rome, waar hij tegenwoordig woont. Op Schiphol werd kardinaal Slipyj verwelkomd door een afvaardiging van de Oekrainse katholieke gemeenschap en de bond van Oekrainers in Ne derland. De 82-jarige kardinaal Slipyj verbleef negentien jaar in Rus sische concentratiekampen, nadat hij had geweigerd te breken met Rome en zich aan te sluiten bij de Russisch-ort- hodoxe kerk. In 1963 werd hij vrijgelaten, mede door bemid deling van paus Joannes en kardinaal Willebrands. Sinds dien woont de kardinaal in Rome. In april van dit jaar kwam hij in het nieuws, omdat hij in alle stilte in Toronto een gehuwd man tot priester had gewijd. Deze priester zou moeten gaan Kardinaal Slipyj even in Nederland werken voor de Oekrains* katholieken in Venezuela. D« wijding werd direct door Ro me ongeldig verklaard. Een ander twistpunt tussen d< paus en kardinaal Slipyj is het feit, dat de kardinaal wil wor den verheven tot patriarch van de Oekraine. Nadat d? paus dit heeft geweigerd heeft de kardinaal zichzelf benoemd tot patriarch. Kardinaal Slipyj heeft de afge lopen twee maanden bezoeken gebracht aan de Oekrainse katholieken in de Verenigde Staten en Canada. Hij is ont vangen door president Fordgch en premier Trudeau. pl gelegen te Oegstgeest. Bestaande uit: grote zaal met toneelaccommodatie, diverse kleine zalen, buffet en keuken, ruime parkeergelegenheid. Inventaris door pachter aan te vullen. Bedrijfswoning beschikbaar. Pacht kan 1 augustus 1977 ingaan. Brieven te richten aan de: Wyttenbachweg 91Oegstgeest. VRIJWILLIGE OPENBARE VERKOPING Ten overstaan van J. G. Bergsma, Notaris te Aar- landerveen (gem. Alphen a.d. Rijn) zullen op don derdag 2 december 1976 bij inzet en op donder dag 9 december 1976 bij afslag, telkens te v.m. 11 uur, in het cafe-restau- rant "Centraal", aan de Hooftstraat 26 te Alphen aan den Rijn, ten ver koop worden aangebo den: Diverse percelen weiland (ten dele met bestemming bouwland) aan de Provinciale weg Aarlanderveen- Nieuwkoop (zuid zijde) onder Aar- landerveen, een en ander ka dastraal bekend gemeente Aarlan- derveen, sektie A nummers 3059, 3060, 2998, 285, 290 en 291, ter to tale grootte van 19 hectaren, 52 aren, 50 centia ren. Te veilen in tien perce len en in diverse combi naties. alles vrij van pacht. Bebouwing met agrarische opstallen mo gelijk. Aanvaarding in eigen dom en in eigen gebruik en genot bij de betaling van de kooppenningen, v/elke uiterlijk op 10 ja nuari 1977 moeten zijn voldaan Te bezichtigen alle werk dagen. Nad. inl. bij genoemde notaris. Zuideinde 16, Aarlanderveen, tel. 01725-1313. LEIDEN Middelstegracht: direct bij centrum SOLIDE BEDRIJFSPAND Totale vloeropp. 625 m2 waarvan parterre 420 m2. Geschikt voor velerlei doeleinden. Koopsom 475.000,- verhuizingen Jan van Duuren MIDDELSTE GRACHT 36 LEIDEN telefoon 125468-124060 Verwarmde bergplaats voor inboedels BV MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAM ONROERENDE GOEDEREN Tel. 070- 20.93.11\ IDEAAL VESTIGINGSPUNT te NOORDWiJK-Binnen - OFFEMWEG 47 - Riante, rustige ligging. Uitstekend bereikbaar met volop parkeerruimte. Het pand biedt uitermate geschikte vestigingsmogelijkheid als: KANTOORRUIMTE, SHOWROOM, MAQA* ZIJN, PRAKTIJK- of VERKOOPRUIMTE Direct beschikbaar: beg.grond 150 m2 1e verd.: 150 m2 2e verd.: 150 m2 archiefruimte eigen parkeerterrein. Het gebouw is perfect onderhouden, voorzien van uitgebr. sanitair, verlichting en vloerbedekking. Centrale verwarming. Wijziging in de indeling t.b.v. gebruiksdoeleinden voor de huurder zijn mogelijk. LAGE HUURPRIJS projector,! wik hating O.V. TE KOOP AANGEBODEN: winkelhuis met woning op eerste stand in het centrum van de stad. Geheel centraal verwarmd op gas. Beg. grond: winkel en magazijnruimte. Verdieping: woonkamer, open keuken, achterbalkon. Kapverdieping: vaste trap, portaal, w.c., douche, 2 slaapkamers. Kan in begin 1977 leeg worden opgeleverd. Prijs: 165.000,- k.k. Brieven onder no. 36064 aan het bureau van dit blad. De Ver. Ned. Makelaarsbureaux 1 f Gcveratriil 63 Oe£H£c c st 071-152540 I Direktie J.N. Lancel.makclaar i.o.g. HAZERSWOUDE Nic. Beetsstraat 8. Modern hoekhuis met voor- en grote vrije achtertuin, voorzien van centrale ver warming, L-vormige woonkamer, nieuwe open j keuken, 4 slaapkamers, douche. Oplevering Kerst vakantie 1976. f 168.000 - K.K. Fred, van Eedenplein 19. Mooie 3-kamerflat op de 2e etage met ruim uitzicht. Bevat centrale ver warming, woonkamer, 2 slaapkamers, ruime keu ken, douche, toilet, berging onder het gebouw. f 79.000 - K.K. LEIDEN Klipperwerf 21. Vrijwel nieuw hoekherenhuis met voor- en achtertuin, carport, schuur, centrale ver warming (aardgas) en centrale warmwatervoorzie ning. Perfecte staat van onderhoud, bevattende: grote woonkamer, open Tielsa keuken, 4 slaap kamers, badkamer met ligbad, 2 toiletten, moge lijkheid voor open haard. Oplevering omstreeks juli 1977. f 189.000,- K.K. Herensingel t.o. 11A. Woonboot "Tamarinde" be vattende woonkamer met eethoek, keuken, dou che, en slaapkamer met balkon aan het water, j droge kelderruimte onder het gehele schip. Aan- j sluitingen voor water, electr., gas, telefoon, enz. I f45.000,- K.K. Rijnsburgerweg 31B. Groot goed onderhouden herenhuis met voor- en achtertuin, houten schuur en achterom. Bevat een royale suite met serre (14 m.), 6 slaapkamers, badkamer, balkon over de ge hele breedte en voorzien van centrale verwarming. Spoedig te aanvaarden. 229.000,- Scholtenstraat 6. Zeer grote maisonnette op de 3e en 4e etage, voorzien van centrale verwarming. Bevat woonkamer met zonnig balkon, 5 slaapka- mers, badkamer, keuken, toilet, berging onder :j het gebouw. f 118.000- K.K. OEGSTGEEST j Grunerielaan 1. Hoekhuis met grote zonnige tuin i rondom. Voorzien van CV (gas). Indeling: woon kamer, keuken met bijkeuken, douchekamer, I met 2e toilet, 4 slaapkamers, enz. f 205.000,-. 1 Kamphuizenlaan 18. Uitstekend onderhouden en a gerenoveerd woonhuis met voor- en achtertuin en 8 centrale verwarming (gas). Bevat: parterre: woon- I kamer met parketvloer en mogelijkheid voor open 1 haard, gemoderniseerde keuken. 1e etage: over- loop, 3 slaapkamers, balkon, douchecel, toilet. 2e etage: bevloerde zolder. f 195.000.-. K Geversstraat 63 Oc|£tge est/071-152540 Direktie J.N. Lancel, makelaar i.o.g. Zoeterwoude-dorp Jan Banningstr. 6 MODERN WOONHUIS met voor- en achtertuin, c.v. en stenen schuur. Bevat onder meer: fraai gebouwde woonkamer met open haard en open luxe keuken, vier slaapkamers en douche. Mooie en rustige omgeving. Te koop in ruil met huurwoning of flat. f 165.000,- L*d van de Ned. Bond van Makelaars voor een huis gevraagd door particulier plm. 1000 m2, 15 km rond Leiden. Tel. 071-125586. 2-kamerflats (plm. 72 m2), met moderne keu ken. In de huurprijs is begrepen: Diner (keuze uit 2 menu's, diëten mogelijk), alarmservice, C.v., elektra, water, onderhouds diensten. Het gebouw bevat o.a. een winkel, kapsalon en bankservice. Ziekenverzorgster aanwezig. HUURPRIJS: 1.550,- p.m. voor 2 personen. Modelflat ter bezichtiging vanaf 16 november 1976, elke dinsdag, vrijdag en zaterdag van 10-12 en van 14-16 uur. Inlichtingen: Secretariaat Zomerland Leiden Mozartlaan 3, 's-Gravenhage Tel. 070-686420/01751-16311 Geversstraat 63 Oegstgeest Direktie J.N. Lancel .makelaar i.o.g. OEGSTGEEST Irislaan 289. Groot luxe herenhuis met voor- en achtertuin (zuiden), garage, centrale verwarming (gas), achteringang, en prima staat van onder houd. Bevat: parterre: ruime hal, woonkamer met open haard en parketvloer, moderne keuken, toilet. 1e etage: overloop, grote badkamer met ligbad, toilet, en aansl. wasautom., 3 slaapkamers, balkon voor en achter. 2e etage: royale overloop, hobbykamertje, grote kamer met dakkapel en bergruimte. f 275.000,-. Incl. diverse roerende goederen. Spoedige opleve- ring. jjjjj LkJ Makelaars Computer Centrum in onroerende goederen Lid van de Ned. Bond van Makelaars Bouwfonds N.V. Nationale-Nederlanden bouwt in Leedewijk 766 ééngezinswoningen bestemd voor ver huur. Tot dusver zijn 350 woningen opgeleverd. Vóór 1 januari 1977 komen nog 70 huizen voor bewoning gereed. Huurprijzen vanaf 435,- tot 540,- per maand. Bij verhuring wordt aan Leidse ingezetenen voorrang verleend. Inlichtingen: Makelaarskantoor Rijnland b.v. Oesterbank 1, Leiden, telefoon 071-143.490 makelaarskantoor 13 WIJ VRAGEN VOOR ONZE CLIËNTEN in de omgeving van Oegstgeest, Voorhout, Noordwljkerhout in alle prijsklassen B. V. Makelaarskantoor PAUL F. DE HAAS CO Parkstraat 97 Dan Haag Tel. 070-601624

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4