Israël moet zich terugtrekken Veel aandacht in Amerika voor reizen van Brezjnev De Lenin-prospekt in Minsk lei naar het Leninplein. De hruggt die de brede boulevard onderbi ken, lijn versierd met vijf pun tij Sovjetsterren en de bekende h mer-en-sikkel-sym bol en. Op b plein een rotonde met een gede knaald, die (alweer) met de Sovjt J ster bekroond is. Je ziet in Rdr land, ook op de spitsen van kerktj rens, meer sterren dan kruisen. In Minsk was helemaal geen kerk te Na de oorlog stonden er van deze wit-Rui sche hoofdstad nog maar 38 gebouwen ovi eind. Het is nu een gloednieuwe stad. n volle trolleys, aangezien de metro, die na h inschrijven van de eenmiljoenste inwon aangelegd mocht worden, nog in aanbot is. Er rijden niet zo gek veel auto's. Ru bezit op elke duizend inwoners zes pers< en 20 vrachtauto's (tegen resp. 232 en de EEG), maar die er zijn, scheuren zoveel geweld om het park met de knaald, dat de meeste voetgangers keer op het trottoir terug stappen, zij het zebrapad over durven. Toch kent de Rus wel discipline. Met geduld staat hij in de rij, wanneer e. schaars artikel te koop is, of wannet zich met een taxi wil laten hij dat niet doen, dan zou hij als zeker aan het kortste eind trekken. kennelijk biedt het geringe in de onwaarschijnlijk brede hem nog kansen om het drang uit te leven, dat zo neemt van iedereen, die een autostuur handen houdt. Dat geldt ook voor de chauffeurs in Leningrad, die met hun gai mele wagens slalom rijden om de vele slee te plekken in het wegdek te ontwijken, PROFESSOR LEIBOWITZ: JERUZALEM „Jes ja ja- hoe Leibowitz voldoet aan alle eisen om president van Israël te worden: hij is emeritus-hoogleraar in de biochemie, was ooit redac teur van de Hebreeuwse en cyclopedie, is een toegewij de jood en wetenschapsfilo- soof. Met zijn 73 jaar ziet hij nog kans aan twee boe ken tegelijk te werken: een studie over Maimonides, een wijze uit de twaalfde eeuw, en een onderzoek naar de fysiologie van de geest. Het linkse Israëlische maandblad Nieuw Uitzicht beschreef hem onlangs als „een welbekende activist voor de vrede". Professor Leibowitz reageerde op de publicatie om zijn positie duidelijk te maken. „Ik ben zeer zeker geen pacifist", vertelde hij me in zijn over volle bibliotheek in zijn flat in Jeruzalem. „Ik erken het recht, zelfs de plicht, van Israël om oorlog te voeren mocht dat nodig zijn voor de overleving van de joodse staat Israël. Maar wat ik verafschuw is de verschrikking van een oor log om Groot-Israël". Leden van Goez Emonim bij hun tenten op bezet Jordaans gebied bij Sebastia. mmt. In Israël is de tijd voor pacifisme nog niet rijp. De gevaren zijn nog te groot en te dichtbij. Maar het land begint wel naar professor Lei bowitz' ideeën te luisteren, als al ternatief voor de fel-expansionisti- sche overtuiging van de Goesj Emonim, het „geloofsblok". Van Leibowitz' laatste boek, getiteld „Jodendom, het joodse volk en de joodse staat" werden al 10.000 exemplaren in de Hebreeuwse ver sie verkocht Volgende zomer zal het boek waarschijnlijk in het En gels en in het Frans verschijnen. Juist omdatzijn vroomheid, zijn ge leerdheid en zijn trouw aan de staat en geloof boven alle verden king staan, kan Leibowitz kritiek uitoefenen op Goesj Emonim ende Israëlische regering. Hij strijdt te gen beide met hun eigen wapenen en op hun eigen grond. Wat zijn de nationalistisch-religieu- ze argumenten om Palestina ten westen van de Jordaan bezet te houden? Die zijn er niet antwoord de Leibowitz. Er zijn alleen óf reli- Israëlische aanwezigheid in het Arabische Hebron. Militairen houden de wacht sinds de onlusten van dit jaar, waarbij nadonaS ontstond na de Fran- religieuze boeken van joden en moslims werden verscheurd, se revolutie en heeft dus met het jodendom niets te maken". Wat betekent het zionisme dan? „Het betekent dat we er genoeg van hebben onderworpen te zijn aan de goyim, de niet-joden. Als dat zionisme is, dan heeft het geen enkele religieuze betekenis". Maar voor de religieuze joden bete kent het zionisme toch veel meer. Is voor hen „Groot Israël" niet het beloofde land? Met het genoegen van een man die andermans over tuiging wil opblazen antwoordde Leibowitz: „Als het het beloofde land is, laat de almachtige God er dan voor vechten. Voor mij is dit land alleen een politiek middel om onze onafhankelijkheid te verkrij gen. God dienen heeft er verder niets mee te maken". Maar heeft het joodse volk geen historische betrekking met het land? „Ik hecht totaal geen waarde aan voorgaande betrekkingen met een stuk grond. Joden waren veel langer in veel delen van Europa en Oost-Azië dan in Palestina". Waarom gingen de joden dan naar Palestina? „Omdat voor het joodse gevoel dit het land van de joden is. Maar je kan niet onder de geschiedenis uit: heden ten dage kan Groot Israël niet meer het land van de joden zijn. We kunnen ook niet uit onder de scheiding tussen Arabieren en joden in dit land. De geschiedenis van de laatste 2000 jaar kan niet veranderd worden, wat er gebeur de met dit land, met het joodse volk, of zelfs met het Arabische volk dat deze gronden 1300 jaar geleden veroverde". Leibowitz kan ook geen waarde ring opbrengen voor de verering van de heilige plaatsen in Israël. „De verering van heilige plaatsen een heilige oorlog in Hebron op de westoever, vlak voor Jom Kippoer. „De verdring van heilige plaatsen is niets meer dan heidendom, niets meer dan verafgoding. Het joodse geloof kent geen heilige plaatsen. Alleen God is heilig. Ik bid nooit aan de Klaagmuur. Het is afschu welijk, het gouden kalf. Toen Ibn Saoed Medina veroverde liet hij de moskee boven het graf van Mo hammed vernietigen, omdat bidden op het graf van een sterfelijk mens zelfs al is het een profeet verafgoding is. Om dezelfde rede nen breekt Hiskia de koperen slang van Mozes, in Koningen 2. Goesj Emonim gelooft niet in God. Die mensen maken een God van het joodse volk". Leibowitz is vooral bang dat Israël zijn identiteit als joodse staat zal verliezen. „Het wordt de staat van de bevolking van Groot Palestina, een heel erg slechte staat, een com binatie van Libanon en Rhodesië, een zondige staat". „Het enige, waarvoor men zich te genwoordig interesseert, is het vasthouden van de veroverde ge bieden. We zien zelfs dat Israël aan het vervreemden is van de joden elders in de wereld. Wat kan het hun schelen of we al dan niet Nabloes of Hebron in handen hou den? Met hun joodse gevoel heeft het niets te maken". Leibowitz' oplossing is pragmati sch, en voor de Israëli's heel moei lijk te slikken. „In de komende jaren is de enige oplossing voor Israël zich terug te trekken uit de veroverde gebieden, die bewoond worden door ander half miljoen Arabieren. De schei ding tussen Arabieren en joden moet komen. Let wel, ik zeg niet dat dit de enige oplossing is. De joden zullen er niet tevreden mee zijn, de Arabieren zullen er niet tevreden mee zijn, maar het zal ons wellicht vrede geven in de nabije toekomst". ERIC SILVER (Copyright The Guardian) die daar kennelijk plezier aan beleven, je moet hen niet vragen om te stoppen een punt, waar dat verboden is, de slaapt nooit. De taxi's zijn een belangrijk van het voertuigenpark in de stad. Ze zo goedkoop (een kopeke per kilometer, cent dus) dat de gewone man er bedenken gebruik van maakt. Het vreemd, dat je ondanks al die taxi's op je beurt moet wachten, maar hebben nooit langer geduld hoeven op brengen dan in Amsterdam ook al gaan moeders met voor. Het verkeer is een fenomeen, waarvan toerist gemakkelijk een beeld kunt Je ziet dan, ook in wereldsteden als en Leningrad, een verkeersbeeld, dat overvolle straten, maar (of eigenlijk: door) wel grote snelheden vertoont. Je de veiligste weg kunnen kiezen door gronds te reizen, maar hoe kom je in hemelsnaam uit al die opschriften, wanne je de taal niet kent en terwijl je zelfs c woorden niet kunt lezen? Tram, bus i trolley - de laatste is zeer geliefd - gevel soortgelijke moeilijkheden. Dus biedt de tax een welkome uitweg, vooral wanneer je he kaartje met het kamernummer en de naai van je hotel maar kunt laten zien. Praten met Russen is in het algemeen allee mogelijk via handen en voeten. Taxi-chau feurs, zo was onze ervaring, lopen niet ove van vriendelijkheid, al zijn ze erg gevoelt voor een fooi in de vorm van kopeken o een balpen. Burgers en politie-agenten daal entegen willen je best glimlachend helpei maar de taalbarrière werkt bijzonder beien merend. Slechts een enkeling spreekt e& beetje Duits of Engels. Het stadsleven speelt zich veel meer dan bi ons buiten af. Rijen mensen voor een kass (je betaalt eerst en gaat dan met je kassaboi naar de verkoopster) vinden op straat hui pendant in rijen kopers voor ijsco- en fruit stalletjes. Het ijs smaakt heel wat beter dal de limonade, die je van venters of automa ten kun betrekken. Wat je in de zeer schaal aanwezige café's en cafetaria's krijgt voo gezet, kan ik niet beoordelen, het ontbra ons gewoon aan tijd. Het hotel-eten was niet slecht, maar we weinig gevarieerd en dat klopt natuurlij met wat bekend is van de Russische econo mie, die zich van consumentenverlangen niet al te veel aantrekt. Het is: eten en drinken, wat de pot schaft. Twee keer pel dag warm, dat betekent vaak ook twee kee per dag een bal gehakt, versierd met een gebakken ei. Nauwelijks aardappelen groente, wel soep en meestal gebak na. D Russen zijn echte zoetekauwen en niet allee/ hun Moskovisch gebak smaakt uitstekent Bij het ontbijt kan je meestal melk in de koffie krijgen, verder op de dag ontbreek die zo er al koffie is. Bij het eten is bier of mineraalwater inbegrepen, soms is er ook peresap, maar vaker een flauwe limonade Wijn is zelden te krijgen, maar 's avondl aan de bar is er volop aan alcoholica grapefruit of sinaasappelsap. Daar kun jt echter alleen met buitenlandse valuta beta len. Terwijl de Russen hun buitenlandse bezoe kers in de watten leggen en je als toerist in hun land bepaald niet zult verhongeren, toch bleek merkwaardigerwijs niemand in die veertien dagen te zijn aangekomen. Het eten mocht dan wat eentonig zijn, het was wel gezond. De Russen eten per hoofd per; jaar maar 12 kg dierlijk vet, tegen wij in de EEG 20 en terwijl wij de man per jaar 86 kg graan verteren, ligt dat cijfer voor Rusland op 156. Graan is, zoals bekend, heel wat gezonder dan aardappels. ADRIAAN BUTER WASHINGTON - Politieke waarnemers in Amerika heb ben veel belanstelling voor de serie besprekingen die vorige week in Oost-Europa begonnen is met een bezoek van de Pool se leider Gierek aan Moskou, gevolgd door het bezoek van Brezjnev deze aan Joegoslavië. Vervolgens staat een bezoek van Brezjnev aan Boekarest op het progamma voor een aantal besprekingen met Ceausescu, en tenslotte komt er, ook in Boekarest, een topconferentie van alle Warschaupakt-landen. Deze ontmoetingen zijn ten de le bedoeld om de economische en militaire betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en haar bondgenoten te vernieuwen en verstevigen, terwijl Brezjnev naar Belgrado ging om Tito gerust te stellen. Maar dat deze bezoeken juist nu worden afge legd, vlak na de Amerikaanse verkiezingen, is niet toevallig. Drukke diplomatieke activi teit van Brezjnev. betrekkingen met Amerika. Te gelijkertijd liet hij blijken on geduldig te zijn over de vorde ringen van SALT, de onder handelingen over beperking van de strategische wapens die zo'n belangrijke rol hebben ge speeld in de Amerikaanse ver kiezingsstrijd. Carter had verklaard dat een nieuwe SALT-overeenkomst hoog op zijn prioriteitenlijst staat genoteerd. Averell Harri- man, een van zijn voornaamste adviseurs op het gebied van de beperkingen van atoomwapens, is van mening dat SALT losge koppeld moet worden van an dere Oost-Westproblemen. In tegenstelling tot Kissinger ge looft Harriman dat SALT op zijn eigen belang moet worden beoordeeld. In het verleden was dit ook het standpunt van de Sovjet-Unie, maar nu zijn er enkele onprettige aanwijzingen dat de Sovjet-Unie SALT wil koppelen aan het opnieuw op- gang brengen van de conferen tie in Genève over het Midden- Oosten. De besprekingen met Gierek, zo gelooft men, moeten zich hebben gericht op de moeilijke situatie in Polen. Moskou wil niet in de positie gedwongen worden dat onrust in Polen over voedseltekorten en prijs verhogingen een militaire inter ventie onvermijdelijk maken. Maar Polen is niet in staat voldoende hulp uit het westen te krijgen, en daardoor wordt het land steeds afhankelijker van de Sovjet-Unie. Het bezoek aan Joegoslavië van begin deze week was al maandenlang gepland. Het werd uitgesteld omdat Joego slavië eerst wilde dat de Sovjet- Unie akkoord ging met de ver klaring voor de communisti sche topconferentie in Berlijn in juli, waarin de onafhanke lijkheid van de afzonderlijke partijen werd erkend en Mos kou zijn leidinggevende positie in de communistische bewe ging opgaf. Brezjnev en Tito hechtten beiden veel belang aan hun ontmoeting. Joegoslavië eiste opnieuw de verzekering van Moskou dat de onafhankelijkheid van Belgra do wordt erkend. En Tito eiste van Brezjnev ook dat Moskou zijn steun aan Joegoslavische dissidenten stopzet. Anderzijds menen Amerikaan se waarnemers dat Brezjnev in Joegoslavische Middellandse- Zeehavens minstens enige faci liteiten voor de Russische vloot wenst, en het recht dat Russi sche bevoorradingsvliegtuigen van het Joegoslavische luch truim gebruik kunnen maken. Vooral het eerste punt is voor westelijke waarnemers veront rustend, ondat dit de machts balans in Europa kan verstoren en in het bijzonder de toch al kwestbare positie van Italië kan aantasten. Ook het bezoek van Brezjnev aan Boekarest is interessant. Volgens sommige westerse au toriteiten heeft er een belang rijke verschuiving plaats gehad in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Roemenië. De Russen zouden hebben kunnen voorkomen dat Roemenië streeft naar nog verdere onaf hankelijkheid van Moskou. President Ceausescu is een trouwe leerling van de Russi sche partij. Maar hij heeft voortdurend geprobeerd de onafhankelijkheid van Roeme nië te onderstrepen, en hij zou graag, net als Joegoslavië, als niet-gebonden land worden be schouwd. Maar Roemenië is economisch erg afhankelijk van de Sovjet-Unie. En het blijft een van de minst welva rende landen van het Oostblok. HELLA PICK (Copyright The Guardian) Het Kremlin wil altijd de kracht van de nieuwe president testen. Al tijdens de verkie zingscampagne zond Brezjnev een brief aan Jimmy Carter, waarin hij hem verzekerde dat Rusland bereid was de vreed zame coëxistentie voort te zet ten. Die brief arriveerde evenwel voordat Jimmy Carter had ver klaard geen troepen in te zetten als Joegoslavië na de dood van Tito door Russische troepen zou worden bezet. Ook kwam die brief vóór het televisiede bat, waarin Ford de flater be ging over de Russische over heersing van Oost-Europa. Na zijn overwinning herzag Carter zijn standpunt ten aan zien van Joegoslavië en het zenden van troepen. Hij werd wat vager, en zei alleen dat een eventuele bezetting van Joego slavië de detente in gevaar zou brengen. Niettemin gaan de on derhandelingen over wapenle veranties met Joegoslavië ge stadig door. Amerikaanse woordvoerders zijn weinig spraakzaam over het soort wa pens waarover onderhandeld wordt, maar Carter wil onget wijfeld al even graag als Ford, het Joegoslavische leger met Amerikaanse wapens verster-, ken. Tijdens het banket ter ere van het bezoek van Gierek, vorige week aan Moskou, sprak Brezj nev de hoop uit voor betere

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16