7%%renÉ met't nieuw* Spaar-extra-Premie boeide. Victor Kortsjnoi Rabobank Q De ballingschap van een grootmeester IN 1977 TEGENOVER AARTSVIJAND PETROSJAN? prettig om pal boven een politiebureau te wonen." Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar-extra-Premieboekje voordelig is, als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar- extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. geld en goede raad mij en mijn gezin een leefklimaat dat ik mijn ergste vijand niet toewens, zelfs Petrosjan niet" Victor Kortsjnoi (in 1960, 1962, 1965 en 1970 kam pioen van de Sovjet Unie) koos Nederland als zijn vrijwillige ballingsoord. Waarom? „Als beroepsscha ker kwamen er voor mij maar twee landen in aanmerking: Joegoslavië en Nederland. De reden daarvoor is dat in die twee landen het schaakleven het best is georganiseerd en h^t meest bloeit Een voordeel van Joegoslavië voor mij zou zijn geweest dat ik de taal: het servo-kroatisch - goed spreek. Anderzijds zou ik om politieke redenen in Joegosla vië misschien minder welkom zijn, dat weet ik niet 'In Nederland was dit in elk geval geen probleem - vandaar mijn keus. U bent een van de meest geavanceerde schaaklanden ter wereld.Er zijn veel sterke spelers - zeker als je kijkt naar de geringe omvang van de bevolking -, er bestaat veel belang stelling voor schaken, er zijn sponsors, er is een hoge graad van organisatie en het schaken wordt op bekwame wijze gestimuleerd. Dit is voor iemand die van schaken zijn beroep maakt een gunstig milieu. Bovendien voel ik me thuis in Nederland. Ik houd van het klimaat van de vrijheid, van de mensen, van de manier waarop de hele samenleving me tegemoet treedt. Ik hoop dat dit niet tijdelijk zal zijn, dat ik straks, als de sensatie van een gevluchte grootmeester is afgesleten, niet zal terug vallen naar de status van een gewoon mannetje. In ieder geval wil ik Nederlander worden. Ik heb hiér veel goede vrienden." Euwe? „Laat ik zeggen dat hij me erg geholpen heeft Maar hij is dertig jaar ouder, hij zou mijn vader kunnen zijn". De Russen hebben gedreigd dk toernooi te zullen boycotten waaraan Kortsjnoi a eel neemt. Hij blijkt daar niet zo erg in te geloven. „De Russen zullen niet bij machte zijn me van het internationale podium te weren. Als zij ons boycotten, kunnen wij hetzelfde doen met hen. Ik ben de derde schaker ter wereld. Hoe willen ze om me heen? Iedereen in het westen vindt hun gedrag fout vies. Ze hebben de hele opinie tegen. Hier, Fischer heeft me zelfs een telegram gestuurd en me gefeliciteerd met de juiste beslissing. Mocht mijn stap een scheuring in de internationale schaakwereld tot gevolg hebben, dan zou ik daar niet wakker van liggen. Ik heb er geen bezwaar tegen. Dan is het de taak van Euwe als voorzitter van de Wereld Schaakbond om de brokken weer te lijmen en dat kan hij, want hij is een voortreffelijk diplomaat. Ach, vroeg of laat draaien de Russen bij. Daarover heb ik het laatst nog met Amalrik gehad, die ik eens in de maand spreek. En enkele politici hebben me hetzelfde toegefluisterd. De Russen zijn niet uit op onenig heid. Dat willen ze niet. Het is juist hun politiek om via allerlei wereldorganisaties invloed uit te oefenen en prestige te winnen. Denk aan de Olympi sche Spelen. Het is waar dat ik niet ben uitgenodigd voor het Hoogoventoernooi, maar dat komt volgens de organisatoren alleen omdat de invitaties al maan den geleden waren verstuurd. Ze hebben me ge vraagd of ik reserve wil zijn, zodat ik kan invallen als een van de deelnemers verstek zou laten gaan. Nou, graag. Verder heb ik begrepen dat ik ook niet in Hastings zal spelen, omdat daar al een andere Rus was uitgenodigd. Hetzelfde geldt voor een toernooi in Ierland. Ik hoop natuurlijk weer grote toernooien te kunnen spelen, maar als trainer en simultaan-aangever kan ik heel goed in mijn eigen onderhoud voorzien. En ik verwacht dat de kandi datenmatches die in maart 1977 moeten beginnen, gewoon door zullen gaan". Hetgeen betekent dat hij tegenover zijn aartsvijand Petrosjan zou komen te zitten - pikant. Voorlopig echter heeft hij genoeg besognes onder zijn kalende kruin. Hij speelt simultaanwedstrijden in een tempo van zes per maand. Hij is onder contract genomen door het computerbedrijf VOLMAK, waar hij speelt voor de club en lessen geeft Hij legt de laatste hand aan zijn 120 pagina's dikke autobiografie, die begin volgend jaar gelijktijdig in het Engels en in het Nederlands zal verschijnen en die als bijvoegsel twintig van zijn beste partijen zal bevatten, onder meer die tegen Karpow, Petrosjan en (in de Engelse editie) Fischer. Op dit moment is hij gewikkeld in een tweekamp met Jan Timman. Bovendien is hij trainer van het Nederlandse schaakteam. „Ik had gedacht de Nederlandse mees ters en grootmeesters iets te kunnen leren aan openingsvarianten en dergelijke, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Ze weten erg veel over het repertoire dat ze gebruiken. Wel geloof ik dat ze iets hebben opgestoken van mijn aanwijzingen over strategische richtlijnen en algemene zaken. Om een voorbeeld te noemen: als je de Franse verdediging speelt, moet je ook de middenspelen bestuderen, die daaruit voortvloeien en ook het eindspel met de vaak kenmerkende Franse pionnenskeletten". Nieu- wigheidje voor het Nederlandse team dat zich in Haifa zo voortreffelijk heeft geweerd: tijdens de twee trainingsweken in Apeldoorn legde Kortsjnoi veel nadruk op de lichamelijke conditietraining. Er werd voetbal en basketbal gespeeld. Er werd gerend en getrimd. Kortsjnoi: „Alleen Jan Hein Donner hield zich afzijdig. Nou ja, die wordt een dagje ouder, maar ik vond het jammer. Volgens mij is het fout dat hij zijn lichamelijke conditie verwaar loost Zijn schaakprestaties verzwakken van jaar tot jaar. Ik geloof heilig in lichaamstraining. Zelf heb ik het er nu te druk voor, maar mijn ideaal is elke morgen flink ochtendgymnastiek te doen en dan nog eens minstens twee uur te lopen in de frisse lucht het schaken van je af te zetten. Te ontspan nen." We komen te praten over de feestdagen die voor de deur staan. Met beeldende gebaren schildert hij hoe die ook bij hem thuis in Leningrad gevierd plachten te worden. „Met de jaarwisseling is iede reen drie dagen vrij. Overal zie je de kerstman (hij noemt hem „Father Frost") overal zijn kerstbomen, overal lichtjes en kaarsen. Ook in huis hebben we een boom. We nodigen goede vrienden uit We praten, drinken, zingen en dansen de hele nacht De kinderen krijgen cadeaus. Had je niet verwacht van een proletarisch volk, wat?" Dat zal hij dus dit jaar moeten missen. „Nou nee. Ik heb vrienden waar ik ga logeren. Daar zal ook een boom staan en feest gevierd worden. Maar Eerste Kerstdag speel ik een simultaanwedstrijd in een kerk in Amsterdam. Van zoiets had ik nog nooit gehoord. Ik doe het gratis." Deze laatste mededeling ontglipt hem zo spontaan dat het een zeer nieuwe, belangrijke daad voor hem moet zijn. PIET SNOEREN Die adviseerden me: blijf weg." De Russen zouden je aanwezigheid in Haifa als een provocatie kunnen beschouwen. Daar heb ik gehoor aan gegeven. Ik dacht ook: niet naar Israël betekent dat ik lekker tien dagen vrij heb voor mijn werk". Hij doet overigens niet dik of druk over die tweede plaats onder 52 deelnemende landen - maakt een beetje de indruk alsof het langs zijn grijze slobber- pak heen gaat. „Ik zelf had gerekend op een derde plaats". Op 27 juli van dit jaar vroeg Victor Kortsjnoi, die in de Amsterdamse Rai had deelgenomen aan het IBM-schaaktoernooi, politiek asiel aan. Hij kreeg het niet, omdat hij geen politiek vluchteling was. Wel werd hem een verblijfsvergunning verstrekt die hij elk jaar moet laten verlengen. Eerst dook hij onder op een onbekend adres, dat hij ook nu nog niet prijs wil geven. Daarna betrok hij twee kamer tjes aan de Stadionweg in Amsterdam. Breed.hulpe loos armgebaar: „Bijna niets hier is van mij. Alles is van Loek (de man, die hem aan dit onderdak heeft geholepn). Er is geen plaats voor mijn eigen spullen". Zegt dat hij gemakkelijk een huur van 600 gulden voor een vijfkamerflat kan betalen. „Het gaat me hier financieel veel t^ter dan in Rusland waar ik 300 roebel in de maand verdiende" (het gemiddeld inkomen van de Sovjetburgers is 140 roebel). „Maar ik vind het wel een prettig idee om pal boven een politiebureau té wonen. In het begin ben ik bang geweest, ja. Bang voor de KGB. Bang om lastig gevallen te worden. Nu is dat over. De enige last die ik heb gehad, is die brief in Sovjetski Sport geweest waarin Karpow en eenendertig ande re Russische schakers mijn stap veroordeeld heb ben. Een smerige brief waarmee ze hun ziel gekrui sigd hebben - dat meen ik. Er waren nog wel goede vrienden en kennissen van me bij. Het heeft me erg gekwetst Enfin, dat is allemaal geweest, maar ik vind het toch een gerust stellende gedachte dat ik goede vrienden ben met de politie hier beneden". De povere omstandigheden waaronder hij leeft („o ja, in Rusland had ik het veel comfortabeler) schij nen hem niet te deren - een indolentie die wellicht kan worden verklaard uit zijn toeleven naar de dag waarop zijn vrouw en zijn zoon Igor zich bij hem kunnen voegen.. „Ik heb nu voor ze de aanvraagpro cedure in werking gezet voor emigratie naar Israël. Dat is de enige manier om uit de Sovjet-Unie te kunnen komen. Natuurlijk zullen ze niet daadwerke lijk naar Israël gaan, als het allemaal lukt. Ze komen hier bij mij. Dat is het gekke van Rusland. Wanneer ze je eenmaal een visum voor Israël gegeven hebben, kun je verder naar de duivel lopen' (go to hell)." Als het niet lukt? „Dan zal ik een andere mogelijk heid proberen. Dan zal ik publiekelijk mijn proble men uiteen zetten en een beroep doen op het wereldgeweten. Telefoneren doe ik niet met mijn vrouw omdat ik fyaar daarmee in moeilijkheden zou kunnen brengen. Maar we corresponderen via ge heime kanalen en zo weet ik dat ze niet onder druk is gezet. Ze wordt politiek onbelangrijk geacht - net als ik. Door mijn kwaliteiten als schaker ben ik gevaarlijk voor de Russen, maar politiek heb ik alles gezegd wat ik te zeggen had en ze weten dat ze me toch de mond niet kunnen snoeren." Nog even de reden voor zijn vlucht uit het schaak dorado dat Rusland is. „Ik ben in 1966 uit prakti sche overwegingen lid geworden van de communis tische partij omdat ik moeilijkheden had met de Russische schaakbond waarin Petrosjan de toon aangeeft Petrosjan is niet alleen aan het bord, maar ook anderszins mijn aartsvijand (my bloody enemy). Hij heeft uit jaloezie een grondige hekel aan me. Dat is al lang zo en het werd er niet beter op toen ik na mijn verloren tweekamp tegen Anatoli Kar pow (eind 1974, op het nippertje) formeel als de derde beste schaker ter wereld gold. Mijn conflicten met de Russische schaakbond leidden ertoe dat ze me in een aantal gevallen verboden aan buitenland se toernooien deel te nemen. Toen ik eenmaal als lid tot de communistische partij was toegetreden, bleken de hindernissen opgeruimd. Daarna zijn er moeilijkheden gerezen omdat ik na mijn tweekamp tegen Karpow, die de uitdager van Fischer moest opleveren, kritiek op hem heb uitgeoefend. Ik raak te al mijn voorrechten weer kwijt en er ontstond 'door het toedoen van de Russische autoriteiten voor EeidaeSowuvnt STERDAM Vier verveloze trappen op. Een vertrek - hier had de berooide Multatuli zijn K Havelaar kunnen wrochten. In de asbakken Jriftig uitgedrukte peuken van een kettingroker, ral rondslingerende boeken en tijdschriften, niet afgewassen theekopje. Typisch het hok een vrijgezel. En vrijgezel is hij, de 45-jarige tor Kortsjnoi, na Fischer en Karpow derde op wereldranglijst van de allerbeste schakers jter eld. Hij constateert dat met onpeilbaar verdriet ijn donkere stem. Voor de rest zal hij veel en lachen tijdens het gesprek, maar als het over in de Sovjet-Unie achtergebleven vrouw gaat, ij één bonkige hoop ellende. Zomaar een detail het grijze leven dat de grootmeester momenteel b „Ik maak zelf mijn eten klaar. Ik behelp me grotendeels met blik. Daardoor heb ik al last van een maagzweer gekregen". Hij is als trainer de man achter de ongedroomde tweede plaats - slechts een halfpunt verschil met gigant Amerika - die het Nedelands schaakteam tijdens de Olympiade van Haifa heeft behaald. Waarom was hij niet in Israël om mee te nippen aan het zoet van de zege? „Als trainer of captain konden de organisatoren me niet uitnodigen. De reglementen zeggen dat je daarvoor langer dan een jaar in een land moet wonen. Maar ze hebben me wel als gast gevraagd. Ik heb alles geprobeerd om te gaan. Ik heb er allerlei afspraken en andere verplichtingen voor afgezegd. Toen zijn er een paar officials bij me gekomen - invloedrijke vrienden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13