Cortes akkoord met plan voor nieuw parlement Pro-westerse benadering maakt ontwikkelingssamenwerking ongeloofwaardig NAVO bezorgd over nieuwe Sovjetraket EG-LANDEN ONEENS =^ÜET VN-RAPPORT OVER PALESTIJNSE KWESTIE Brieven van lezers I\UIQN ADVISEURS PRONK ONEENS MET ELKAAR t 1! UJDAG 19 NOVEMBER 1976 LEIDSE CÖURAN' PAGINA 9 MADRID (AFP/UPI) De Cortes, het Spaanse parlement, heeft gisteren met grote meerdérheid het regeringsvoorstel inzake de hervorming van het parlement goedgekeurd. Met 425 tegen 59 stemmen bij 13 onthoudingen werd het plan voor een gekozen parlement aanvaard. Het zal nu worden onderworpen aan een refe rendum dat voor het eind van dit jaar moet plaats vinden. Voor juni volgend jaar worden algemene verkiezingen ge houden. De goedkeuring voor het plan, waarvan de gehele politieke hervorming van Span je afhankelijk is, was het resultaat van een compromis dat premier Suarez had kunnen bereiken met de 130/leden van de Alianza Popular, die gedreigd hadden hun steun aan het ontwerp te onthouden. Daarmee zou de hervorming, die met tweederde meerderheid moest worden aanvaard, zeker zijn afgestemd. Het compromis betreft het kiessysteem. De twee kamers van het nieuwe parle ment zullen door middel van algemeen stemrecht, direct en geheim, door alle Spanjaarden van 21 jaar en ouder wor den gekozen. Maar er wordt een kies drempel ingebouwd die buitensporige versnippering moet voorkomen. Het kabi net verklaarde geen bezwaar te zullen maken tegen „kleine correcties", zolang het beginsel van evenredige vertegen woordiging niet zou worden aangetast Het nieuwe parlement zal bestaan uit een huis van afgevaardigden van 350 leden en een senaat van 207 leden, waarvan de koning eenvijfde deel zal aanwijzen. De koning zal ook een president voor het parlement benoemen. De koning zal daarnaast het recht hebben elke politieke kwestie van nationaal belang door een referendum te laten beslissen. Als het parlement weigert de uitslag daarvan uit te voeren, kan de koning het parlement ontbinden. Premier Adolfo Suarez van Spanje applaudisseert nadat het Spaanse parlement de hervormingsplannen had aangenomen. Amerikaanse oorlogsheld In Amerika wordt een film gemaakt naar het leven van de legendarische generaal McArthur, opperbevelhebber van het Ameri kaanse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog in het Verre Oosten machthebber in Japan. De rol van McArthur wordt gespeeld door Gregory Peck. LONDEN De ministersconferentie van de nucleaire plangroep van de NA VO heeft op de bijeenkomst in Londen opdracht gegeven tot nieuwe studie over de ontwikkeling van de keraaanvaisca- paciteit van de Sovjet-strijdkrachten. Naar secretaris-generaal Joseph Luns gisteren na afloop meedeelde zijn met name de Europese NAVO-landen be zorgd over de jongste Sovjet-raket voor middelgrote afstand, de SSX-20. Deze raket zal het totaal evenwicht tus sen de NAVO en het Warschau-pact we liswaar niet veranderen, maar wel de aanvalscapaciteit van het oostblok in Eu ropa versterken. Er zijn echter op het ogenblik nog geen „tastbare bewijzen" dat de Sovjet-Unie de SSX-20 in Europa heeft ontplooid. De plangroep heeft zich onder meer bezig gehouden met technologische vraagstuk ken en met de kwestie van verbetering van de tactische kernwapens van het bondgenootschap. Ook is gesproken over „verfijning" van het politieke overleg in het geval van een crisis. De plangroep omvat de permanente le den de Verenigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek, Engeland en Italië. Niet- permanente leden zijn momenteel Cana da, Nederland, Noorwegen en Grieken land. Luns zei nog dat de Verenigde Staten wellicht hun nieuwe Cruise-raket naar Europa zullen brengen als tegenwicht. Bestudeerd zal worden hoe dit wapen in Europa kan worden ontplooid. De Cruise, die nog in het ontwikkelingsstadium ver keert, kan van schepen, vliegtuigen en van de grond worden gelanceerd. Hij is vrijwel onontdekbaar omdat hij onder de radar doorvliegt en obstakels als bergen kan ontwijken. Mislukt als huisdier De leeuw mag dan wel de koning van het oer woud zijn, als waakdier is hij een mislukking. Ondanks het feit dat mevrouw Joy Roberts uit de Amerikaanse stad Fort Lauderdale vijf leeuwen bezit is er al zeven maal bij haar ingebroken. De echtge noot van mevrouw Ro berts is een gepensio neerd© leeuwentem mer, die zijn oude be roep niet kan vergeten. Heroïne-karavaan gepakt BANGKOK Politietroepen en hefschroefvliegtuigen heb ben gisteren in het oerwoud in Noord-Thailand een muilezel karavaan met heroïne over meesterd. Naar de politie in Bahgkok meedeelde, is beslag gelegd op 60 kilo zuivere heroï ne met een groothandelswaarde van zeker 2 miljoen Amerikaan se dollars en een kleinhandels- waarde die zeker tienmaal zo hoog ligt De 20 zwaargewapen de Chinese begeleiders ontsnap ten. NEW YORK (ANP) De negen landen van de Europese Gemeenschappen kunnen niet akkoord pan met een rapport van twintig VN-landen over de Palestijnse kwestie. Namens de negen landen I zei de Nederlandse permanente vertegenwoordi ger, dr. J. Kaufmann in de algemene vergadering van de Verenigde Naties dat het rapport geken merkt wordt door onevenwichtigheid omdat slechts twee en niet drie elementen worden be sproken. j De algemene vergadering besprak een rap_port van een commissie van twintig landen, welke vorig 'jaar werd ingesteld door de algemene vergadering. 'De commissie had de opdracht een program uit te werken ter verwerving van de Palestijnse rech ten op zelfbeschikking als natie en voor terugkeer naar eigendom waaruit de Palestijnen waren ver wijderd in de loop van vier oorlogen in het Midden-Oosten. De nederlandse vertegenwoordiger bracht in her innering, dat de EG vorig jaar al een voorbehoud had kenbaar gemaakt over de samenstelling van de VN-commissie voor de uitvoering van de onver vreemdbare rechten van het Palestijnse volk. De negen landen van de Europese gemeenschap pen vinden dat niet de twee elementen voor de regeling van de vrede zoals zij voorkomen in het rapport namelijk het terugtrekken van Israël uit bezette gebieden en de rechten van de Palestijnen alleen een oplossing bieden. Maar dat ook het derde element, het beginsel van het bestaan van veilige en erkende grenzen van alle staten in die streek erbij hoort Naamgeefster Bintje overleden FRANEKER (ANP) - De 88-jarige Bintje Jansma, naar wie waarschijnlijk het aardappeli-sp Bintje ge noemd is, is begin deze week in Franeker overle den. Aan het eind van de vorige eeuw was Bintje Jansma leerlinge van de aardappel- kwekende onderwijzer Kor- nelis de Vries. In 1905 kweekte hij een nieuw ras dat hij de naam Bintje meegaf. Zeker is het niet dat Bintjes naam model stond: een zoon van de aardappelkweker vertelde dat zijn vader wel meer zo maar een naam gaf. Bonden breken overleg over scheepsbouw af UTRECHT (ANP) De verte genwoordigers van de indus triebonden NW en NKV zijn gisteren een half uur na het begin van een vergadering met de werkgevers over een sociale begeleidingsregeling voor de scheepsbouwsanering weggelo pen. Zij waren woedend omdat de werkgevers nog steeds niet wil den zeggen hoeveel geld ze be schikbaar gaan stellen voor het sociale beleid. De bonden von den de sociale paragraaf een van de belangrijkste onderdelen van de plannen, omdat de sane ring van de scheepsbouw ge- inderdaad prima strijkijzers voor ingezonden stukken te bekorten. Soldaat" De laatste tijd lees je regelmatig iets in de krant over misnoegen onder figuranten van „SOL DAAT VAN ORANJE". Afgelopen zondag had ik het genoegen te mogen figureren bij de „SOLDAAT". We waren met een groep van - pak weg - 50-60 personen. Geen kwaad woord over de organisatie. Alle afspra ken werden stipt nagekomen, inclusief de uitbetaling. Je te kende een contract en na afloop ontving je vijfentwintig gulden. Normaal zou geen sterveling het in zijn hoofd halen om op zon dag voor dag en dauw je bed uit te komen (voor 25 piek) om een hele dag te staan blauwbek ken. Maar je hebt het zelf ge wild. Je hebt het gróóg gewild, laten we eerlijk zijn! Voor degenen die de oorlog be wust hebben meegemaakt was het „figurant zijn" een belevenis die niet met geld is uit te beta len. Je wordt teruggeplaatst in de jaren '40-'45. Kompleet met honger en koude voeten! Sinds de oorlog heb ik niet meer zülke koude voeten gehad! Uren heb ben we in de rij gestaan zondag 14 november 1976 bij een comestibleswinkeltje voor een pakje boterHet was allemaal héél aangrijpend! De Joden met hun ster. De n.s.b.-ers. De hand kar. De koude voeten. De hon ger. Maar ook: de saamhorig heid! Ja, heus! Die was er weer! Het enige verschil: in de pauze kon je net zoveel boterhammen eten als je zelf wilde. Tegen de avond, precies op de afgesproken tijd, gingen we te rug. De stemming in de bus was goed. Ik kreeg de indruk.dat iedereen voldaan huiswaarts keerde. De oorlog was voorbij! G. M. Wolff, Den Haag. inderdaad prima stofzuigers paard gaat met duizenden ont slagen. Ook na enkele vergade ringen is er nog steeds geen antwoord op de vraag wie de sociale gevolgen moet betalen. De bonden overwegen nu zelf een sociale paragraaf op te stel- Sieraden geroofd buit half miljoen (Van 'een onzer verslaggevers) UTRECHT Drie overvallers hebben gistermiddag bij een Utrechtse juwelier voor een half miljoen gulden aan horlo ges en juwelen geroofd. Een tot nu toe onbekende man met een witte kous voor zijn gezicht drong het pand binnen en dwong de eigenaar en zijn secetaresse met een pistool met hun gezicht tegen een muur te gaan staan. Hij bond hen met een touw aan elkaar. Vervol gens kwamen nog twee man binnen die de sieraden in plastic zakken stopten. De man met de witte kous voor zijn gezicht dreef de juwelier en secretaresse naar een toilet en barricadeerde de deur. Een kwartier later slaagden de opge- slotenen erin ach te bevrijden. Weer gifgaswolk in Italië APRILIA (Upi) Bijna 200 ar beiders zijn gisteren getroffen door een gifgaswolk in de Yale- fabriek voor veiligheidsuitrus ting in Aprilia, 40 kilometer ten zuiden van Rome. Vijf arbeiders zijn in een ziekenhuis in Rome opgenomen. Het gas ontsnapte door een lek in een boiler. Unesco veroordeelt Israël (AFP) (SFP) Op de algemene vergadering van de Unesco in Nairobi is gisteren een resolu tie goedgekeurd waarin de cul turele en onderwijspolitiek van Israël in de bezette Arabische gebieden wordt veroordeeld. De resolutie was ingediend door 29 Afrikaanse en Arabische lan den. Zij was door amendemen ten wel afgezwakt en bevatte niet meer de beschuldiging dat Israël het betrokken gebied op onderwijs- en cultureel gebied „Stelselmatig verjoodst". Over het geheel van de tekst spraken zich 73 lid-staten voor en 6 tegen uit Dertig onthielden zich. DEN HAAG Ontwikkelingssamenwerking heeft alleen zin als dit geschiedt ten behoevé van en in samenwerking met de arme bevolkingsmassa's in de Derde Wereld. Voor wij verzetsgroepen in de ontwikkelingslanden kapittelend toe spreken moe ten wij eerst kunnen bewijzen dat onze ontwikke lingshulp erop is gericht dat de onderdrukte mens zijn recht verkrijgt. Deze kritiek leveren twee leden van de Nationale Adviesraad voor Ontwikke lingshulp, drs. H. Coppens en prof. dr. J. Breman op het rapport dat de Nationale Adviesraad heeft samengesteld over het beleid dat minister Pronk in de toekomst moet voeren. Deze grondslagen staan centraal op de studiedag van de Nationale Adviesraad die donderdag 25 november in Den Haag wordt gehouden. De Nationale Adviesraad, samengesteld uit verte genwoordigers van het geestelijke-, economische- en sociale leven van ons land, heeft tot taak de minister van Ontwikkelingssamenwerking te adviseren over de hulpverlening aan ontwikkelingslanden. In zijn. dertienjarig bestaan adviseerde de raad o.m. over Nederlandse hulpprogramma's, die sociale aspecten van het ontwikkelingsbeleid m.b.t. Unctad, de jonge vrijwilligers, oliecrisis en ontwikkelingssamenwerk ing, Suriname, en het basisonderwijs in ontwikke lingslanden. In het rapport dat nu ter discussie staat worden als bakens bij het bepalen 'van de koers, of zo men wil, als waarschuwing voor klippen waarop het beleid kan stranden, enkele algemene gezichtspun ten en directieven gegeven voor het te voeren beleid. Samengevat komen zij hierop neer: De rijke landen hebben een medeverantwoordelijkheid voor de ont wikkeling van de Derde Wereld. Daarvoor zullen offers gebracht moeten worden. Of deze offers inderdaad worden gebracht is afhankelijk van het herstel van de economische structuur. Voortdurend overleg tussen de ontwikkelingslanden en rijke lan den over herstructurering van het productiepatroon in de industrielanden ter wille van de Derde Wereld is noodzakelijk. In dit overleg moeten de partners in politiek opzicht en wat hun deskundigheid betreft het vertrouwen van beide zijden genieten. Men dient waakzaam te zijn tegen het scheppen van nationale organen met supranationale bevoegdheden, die bin dende besluiten zouden kunnen nemen. Zo niet, dan kan van goede samenwerking nooit sprake zijn. Voorts vindt de Nationale Adviesraad dat alle par tijen ervan doordrongen moeten zijn, dat financieel- económische gezichtspunten niet alleen beslissend kunnen zijn voor een goed ontwikkelingsbeleid. In vele landen van de Derde Wereld zullen niet-econo- mische factoren in de samenleving de mogelijkhe den van groei en sociaal welzijn bepalen. Een beleid dat zich onvoldoende rekenschap geeft van de politieke, culturele en sociale factoren en de ver scheidenheid in de ontwikkelingslanden, is tot mis lukking gedoemd. De adviseurs van Pronk zijn het in de afgelopen jaren vaak oneens met elkaar geweest Ook nu is het niet anders. De meningsverschillen richten ach nu vooral op een aantal uitgangsprincipes en fundamentele afwijken de inzichten, op basis waarvan straks wel of geen. hulp moet worden verleend aan landen van de Derde Wereld. Coppens en Breman, de auteurs van een afzonderlijke nota, stellen dat de opstellers van het Rapport van de Nationale Adviesraad de ont wikkelingsproblematiek hanteren vanuit de traditio nele westerse visie: het verschil in welvaart is toe te schrijven aan de sterk gestegen arbeidsprodukti- viteit, moderne technologie, betere scholing van de bevolking, en de betere organisatie van het bedrijf sleven en overheidsapparaat in de ontwikkelde lan- dea Indien deze ontwikkelingslanden een hogere welvaart willen bereiken zullen zij een soortgelijk proces moeten doormaken. Dit kan nog wel tiental len jaren duren. Coppens en Breman verwerpen deze benadering. Zij hebben tevens de indruk dat de samenstellers van het adviesrapport zeer bewust de bedoeling hebben andere benaderingswijzen, met name die waarin de belangenkonflikten tussen arme en rijke landen en tussen groepen of klassen meer centraal staan (zoals de Marxistische, maar dat is niet de enige) indirekt te bestrijden. Op deze wijze worden bijvoorbeeld de tegenstellin gen tussen hoog- en laagontwikkelde landen in de schoenen geschoven van partijen of groeperingen met duistere bijbedoelingen. Deze andere of anders denkende partijen worden verdacht van bewuste polarisatie, van het kreëren van een .sfeer van ideologische vijandigheid' of van het hebben van opvattingen die ,de samenwerking belemmeren en een gevaar vormen voor het bereiken van resulta ten'. De schrijvers van het Adviesrapport lijken te willen zeggen, aldus Coppens en Breman, dat een echt konflikt tussen arme en rijke landen niet bestaat. Zo die er toch bestaat dan is dat alleen in de geest van malafide of misleide regeringen en individuen. De rijke landen worden echter geheel anders bena derd. Hoewel erkend wordt, dat de meeste van deze landen in het verleden onvoldoende bereidheid heb ben getoond medeverantwoordelijkheid voor de Derde Wereld te aanvaarden, worden zij met veel begrip uitgetekend als in wezen welwillend en be reid tot een serieuze dialoog en reële onderhandelin gen. Opvallende voorbeelden van de nauwelijks verkapte pro-westerse uitgangspunten vinden Breman en Coppens waar het gaat om de stellingname ten aanzien van producentenorganisaties als OPEC. De schrijvers van het Adviesrapport waarschuwen voor misbruik ,voor verwezenlijking van andere dan ekonomische doeleinden'. Organisaties als de OPEC zouden het wereldverkeer in gevaar brengen omdat kartels het recht van de sterkste plegen te doen zegevieren en geen garantie geven voor een billijke verdeling van goederen en opbrengsten. Coppens en Breman reageren daar fel op: De werkelijkheid van het wereldverkeer is er een waarin het recht van de sterkste niet alleen zo af en toe eens een keertje zegeviert, maar zelfs in hoge mate als een realiteit is aanvaard. Van een principiële gelijkheid der landen is nog geen sprake. Het is dan ook reëler en rechtvaardiger om de eventuele producentenor ganisaties van ontwikkelingslanden te zien als me thoden om wat dichterbij te komen. Zij kunnen tegenwicht bieden aan de vele vormen van macht spolitiek zoals deze zich voordoen bij de rijke landen. Het is dan ook zinniger om de ontwikke lingslanden vanuit deze invalshoek te benaderen dan hen er indirekt van te beschuldigen dat zij de totstandkoming van een rationeel wereldverkeer zouden verhinderen. Het rapport van de Nationale Adviesraad, aldus Coppens en Breman, ademt een dermate eenzijdige pro-westerse geest dat alleen al om die reden de pleidooien van de schrijvers voor samenwerking en het bereiken van overeenstemming als volstrekt ongeloofwaardig moeten overkomen. Een regering die zich hierdoor zou laten inspireren, kan haar eventuele ambities ten aanzien van een bemiddelen de rol van Nederland als klein land verder rustig vergeten. Sig. W. Wolf Minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9