Leidse prenten in kunstkabinet Love story" van onverschrokken politieman Cabaret van „Vangrail" Piano-recital Groene Kerkje Bistro in eeuwen oude cellen Jsl AGENDA Clowneske voorstellingen in Schouwburg Gitaarvirtuoos uit Venezuela soleert in meesterserie Bluegrass in LAK SASSENBEIM - Ver halen doen de ronde dat stadhouder Willem III eens vertoe/d zou heb ben op het oude Ko ningshuis aan de Wil- helminalaan in Sassen- heim. Thans is in het uit 1628 daterende pand een party-restaurant ge vestigd en daaronder in de gewelven is eni ge weken geleden een kleine bistro geopend. Bistro „Le Bastion" de naam verwoordt de stevige ge- i welven is eigenlijk gehuis- 1 vest in de voormalige gevange nis van het Koningshuys. Eige naar van party-restaurant en de bistro is de heer K. W. Kramer (het bejaarde pand is i eigendom van een Zwitserse firma). In de grote zaal wor den jaarlijks zo'n driehonderd bruiloften en andere feesten gevierd, waarbij veel aandacht wordt besteed aan de maaltij den. Het party-restaurant is vermaard om haar koude en warme buffetten en om haar antieke „vreetfestijnen", als bijvoorbeeld middeleeuwse di ners (voorgerecht onder meer: uitgehold paalbrood gevuld met selderij, rammenas, ra dijs, gewreven ei, avocado vruchtvlees op smaak ge bracht met kruiden en eierli- keur). Party-restaurant „Het oude Koningshuys" is ook be kend om haar fraaie garnering van lange rijen schotels die deel uitmaken van het Orien tal- of van het Zigeunerbuffet. Volgens de heer Kramer is een goed buffet al verkrijgbaar voor vijf tientjes (per persoon). De koks van het party-restau rant verzorgen ook buffetten bij particulieren aan huis. De kwaliteit van de gerechten in de onlangs geopende bistro Le Bastion doet niet voor het party-restaurant onder. In de bistro worden de gerechten klaargemaakt door Joop van Eek (23) en geserveerd door de 19-jarige Jeannette Andeweg. In nauw overleg met de chef-, kok van het bedrijf de heer A. v.d. Spree een man met internationale ervaring in het keukengebeuren bepalen zij de „menukaart". Elke week wordt een speciale lunch en een speciaal diner samenge steld voor de prijs van respec tievelijk 15 en 19,50 gulden. Le Bastion is 's middags van 12 tot half drie geopend en 's avonds van 5 tot 2 uur in de nacht. (Op maandag gesloten). De vleesgerechten in de bistro zijn gezien hun gewicht (T-bo- rie steak van 600 tot 700 gram voor 22,50 gulden) tamelijk goedkoop. De bistro kan plaats bieden aan ongeveer 35 personen en beschikt over een ruime parkeergelegenheid. Een van de speciale diners van de bistro: krachtige ossestaart- soep met madeira; kalfsschen kel, genappeerd met Oregano- saus en andijvierolletjes om wikkeld met gerookt spek en melkwitte siamrijst; kopje kof fie (prijs inclusief glaasje huis wijn) 19,50 gulden. Kalfsschenkel Kalfsschenkel van ruim twee ons (inclusief bot), (bestemd voor 1 persoon). Aan beide zijden in wrijven met peper, zout, basili cum en oregano. Zachtjes bra den en een fijngesnipperde ui toevoegen, evenals twee gepelde tomaten. (Deksel erop doen). On geveer een uur lang zachtjes laten smoren. Daarna venkel knol letjes in een roomsaus (room saus maken naar eigen voor keur). Krielaardappeltjes be strooien met parmezaanse kaas. Veldsla serveren met kerveldres- sing (olie, azijn, mosterd, Wor cestershire, suiker, peper, zout, en rauw ei). De kok van het party-restaurant adviseert vooraf een heldere selderij-bouillon met in boter gebakken brokjes wit brood. Al» nagerecht adviseert de heer v.d. Spree het volgende: cl- troenbeverolee voor vier pereo- Twee citroenen uitpersen en vijf tig gram suiker toevoegen. Het geheel vervolgens licht verwar men. Vervolgens vier gram poe- dergelatine oplossen in een scheutje water, en dat vermen gen met het lauwe citroensap. Daarna af laten koelen tot „ze hangt aldus de chef-kok, die eraan toevoegt dat dat een vak term is. Vervolgens twee deciliter opgeklopte room toevoegen. Het verkregen resultaat terug storten in de citroenschil. Deco reren met stukjes Nieuw Zeel- ands fruit. ffWY'j Joop van Eek en Jeanette Andeweg bij een toekomstige T-bone steak op de markt van Sassenheim. Pieterskerk, Pieterskerkgracht. Leiden. Antiekmarkt van 9.00-17.00 uur. LAK-theater, Levendaal 150, Lei den. LAK-Cinema-festival. Aan vang 20.15 uur. Haven, Leiden. Aankomst van Sint-Nicolaas. 14.00 uur. Stadsge hoorzaal, Breestraat 60, Leiden.' Sinterklaasmiddag voor kinderen. Aanvang 14.30 uur. Kasteel, "Veldbloemweg, Alphen. EXPOSITIES Lakenhal, Oude Singel 28—32, Lei den. Van 18 november t/m 9 janua ri: Schilderijententoonstelling „ge- schildert tot Leiden, anno 1626". Geopend van ma. t/m za. 10.00—17.00 uur en zo. 13.00-17.00 Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1, Leiden. In de pren- tenzaal: expositie van de traditio nele Koreaanse cultuur. Geopend: ma. t/m za. 10.00—17.00 uur. zo. 13.00—17.00 uur. Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3, Leiden. Groepstentoonstelling: „Kunst als geschenk", met kleur- Safiek, schilderijen en keramiek, eopend: di. t/m za. 10.00—17.00 uur en do. tot 21.00 uur. Leids Kunstkabinet, Rapenburg 20. Vanaf 11 november „Leidse prenten en schilderijen". Geopend: di. t/m za. 11.00-18.00 uur. Atelier De Scherf, Nassaulaan 41, Oegstgeest. Ans van der Heide Kort met eigen werk, o.a. glasbui- gen, aardewerk en schilderijen. Te bezoeken na telefonische afspraak. Galerie De Pomp, Dorpsstraat 38, Warmond. Jenny Fleur met etsen, tekeningen, mono-typen en plastie ken. Geopend: Dag. 13.0G17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, op woe. ook van 10.00-12.00 uur. Galerie de Oude Rijn, Oude Rijn 40, Leiden. Jan Hameling, Marjo lein van den Assem, Alex Hak kaart exposeren met potloodteke ningen, pentekeningen aquarellen litho's en olieverfschilderijen. Geo pend: di. t/m za. 10.30—17.00 uur, do. ook 19.00-21.00 uur. VRIJDAG 19 NOVEMBER Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Roelof van Driesten. Solist: Alirio Diaz, gitaar. Werken van Bizet, Ravel, Rodrigo, e.a. Aanvang 20.15 uur. Concert uit de meesterserie. Hot House, Rapenburg 24, Leiden. Loek Dikker en Waterlanders. Aanvang 22.00 uur. Microtheater Imperium, Veste- s tra at 40, Leiden. „De goede mens van Sezuan", Berthold Brecht. Aanvang 20.30 uur. Tel. reserveren op donderdag van 20.00—22.00 uur, tel. 141035. Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. „Quitte of dubbel", blijspel van Frank D. Gilroy met Rijk de Gooyer, Ronnie Bierman en Jan Vreeken. Aanvang 20.15 uur. LAK-theater, Levendaal 150, Lei den. LAK-cinema-festival. Inlich tingen 124890. Aanvang 20.15 uur. Adventskerk, Julianastraat, Alp hen. Orgelconcert door Simon C. Jansen. Aanvang 20.15 uur. De Bron, Troubadourweg, Alphen. Nachtfilm „The Earthquacke". Aanvang 22.00 uur. ZATERDAG 20 NOVEMBER Microtheater Imperium, Veste- straat 40, Leiden. „De Goede mens van Sezuan". Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Cabaret vangrail. Aanvang 20.15 uur. Wethouder B. Op de tentoonstelling, die tot Ooiterman opent vanavond om acht uur een verkoopten toonstelling van prenten die betrekking hebben op Leiden. In het Leidsch Kunstkabinet. stand is gekomen dankzij de medewerking van mevrouw Kalsbeek-Schimmelpennick jarige oorlog te zien en de ramp van 1807. Voorts is een groot aantal lithografieën van Albert Verhuell, voorstellen den het studentenleven met vaak zwarte humor als onder toon, geëxposeerd. Optreden groep „Cake Aanvang 20.00 uur. Zaal Nabij, Van Lennepstraat, Alphen. 13.30 uur: kinderfilm „Cir cus op Stelten", 16.00 uur en 19.45 uur: „Hallelujah voor een paar vuisten". Terrein Heuvelweg, Alphen. Cross-country met paarden en po ny's door Alphense ruiters. Aan vang 9.00 uur. Kennedylaan, Oegstgeest. Aan komst Sint-Nicolaas 11.00 uur. ZONDAG 21 NOVEMBER Leidse Schouwburg, Vestestraat 40, Leiden. I Colombaioni. Clowns. Aanvang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Nederlandse Danskam- Oegstgeest Concert door Judith James, piano. Aanvang 14.00 uur. De Bron, Troubadourweg, Alphen. Koffieconcert door het Hoorntrio. Leiden. Voorstelling 14.30 uur. MAANDAG 22 NOVEMBER Leidse Schouwburg, Oude Vest, Leiden. F-act met „Nu, Noch", Aanvang 20.15 uur. LUXOR: The Hustle (Tot iedere prijs) (18) met Burt Reynolds en Catherine Deneuve. Regie: Robert Aldrich. Dat het in de hoogste kringen van de C.I.A. niet altijd even eerlijk toegaat wisten we uit recente publicaties al. Sydney Pollack's thriller „Drie dagen van de Condor" gaat daar nog wat verder op in en al is het dan allemaal fictie, het zou best waar kunnen zijn. Pollack greep de recente best-seller „Six days of the condor", comprimeer de de actie tot drie dagen en gaf een onthutsend beeld van geheime dienst, die allerlei gewapende acties „ont werpt" alleen maar voor het geval dat... Als corrupte hoge functionarissen in de CIA het willen kunnen zij zo'n actie ten eigen bate ten uitvoer brengen en even tueel eigen personeel om zeep helpen vóór een van de collega's argwaan krijgt. Joseph Turner, codenaam Condor, werkt voor de CIA als „lezer". Hij moet uit krantenartikelen, stripverhalen en boeken nieuwe ideeën opdoen, die dan in de computer op hun bruikbaarheid worden getest. Tijdens de lunchpauze wordt Condor's afdeling,, door onhekan* den uitgemoord. Alleen Condor weet het er door 'n toeval levend af te bren gen, maar dan blijkt hem dat „ergens hoog in de organisatie" nog steeds op hem wordt geloerd. Condor is niet van plan om rustig af te wachten tot de gehuurde moordenaar ook hem te pakken heeft en begint 'n eenmanskruistocht, daarbij geholpen door een fotografe die hij eerst gegij zeld heeft. We kunnen ons best voorstel len dat u halverwege het verhaal de draad kwijt bent, te meer daar Pollack zo nu en dan een rustpauze inlast om Robert Redford en Faye Dunaway een liefdesscène te laten spelen. Want welke vrouw zou niet graag eens gegijzeld worden door de knappe Robert? Na zo'n romantisch intermezzo neemt Pollack onvervaard de draad weer op en als Condor tenslotte tot in het hol van de leeuw is doorgedrongen heeft de scenarioschrijver nog 'n open einde in petto dat de eenzame held en het CIA- raderwerk gelijke kansen geeft op de eindzege. Alfred Hitchcock had het patent op simpele thrillers, waarin één man werd opgejaagd door een onbekende organi satie om hem onbekende redenen. De CIA heeft het voor Pollack in dit com puter-tijdperk veel gecompliceerder ge maakt. MILO CAMERA Spartacus (14) Charlton Hes ton in een glansrol in een al weer oude rolprent met veel spectaculaire scenes. STUDIO Novecento (18) Eerste deel van een in totaal vijf uur durende film over de opkomst van het socialisme en fascisme in Italië. LIDO The Omen (18) Uitstekende en beklemmende film over een duivelskind. TRIANON Max Havelaar (14) Multatuli's literaire meesterwerk goed verfilmd door Fons Rademakers. REX Meisjes die mannen versieren (18) 4et gebruikelijke sexwerk van bedenkelijk ïiveau. DINSDAG 23 NOVEMBER Leidse Schouwburg, „Niks aan de Hand", Sater. Aanvang 20.15 uur. Rijksmuseum Mineralogie en Geo logie, Hooglandse Kerkgracht 17, Leiden. Lezing Mej. E. v.d. Wilk over „Wat kun je doen met geolo gisch materiaal". Opgave bij mu seum noodzakelijk. Zaal Nabij, Van Lennepstraat, Alphen „Oh", cabaret Marijke en Sieto Hoving. Aanvang 20.15 uur. Zaal Openhof, Rijnstraat 18, Kat wijk. Lezing C. A. van Kuyvenho- ven over „Criminele recherche Techniek". Kaarten VW-Katwijk, Boulevard 68. Rijksmuseum Oudheden, Rapen burg, Leiden. Lezing drs. Titus Pannuysen. Volkenkunde, Steenstraat, Leidea Film Celine July vont en bateau. WOENSDAG 24 NOVEMBER Rijksmuseum Geologie Mineralo gie, Hooglandse Kerkgracht 17, Leiden. Kindermiddag (813 jaar) over „Gesteenten op aarde". Aan vang 14.30 uur. Carlo en Alberto in een van hun clowneske scènes LEIDEN I Colombaioni, Carlo en Alberto, twee Italiaanse „clowns" verzorgen aanstaande zondag in de Leidse Schouw burg twee programma's. De middagvoorstelling begint om drie uur en de toegangsprijs is voor kinderen tot 15 Jaar 5,-. De avondvoorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprij zen zijn 15,- en 7,50, 14,- en 6,75 (inschrijvers K O) en 7,50 (CJP-houders en 65-plussers). Met bescheiden en uiterst eenvoudige middelen geven I Colom baioni hun visie op thema's als goochelen, acrobatie, clownerie, klassiek theater mime enzovoort. Voor de kinderen brengen de Italiaanse clowns een aangepast kindermatinee. Waar de clowns tot nog toe optraden, viel hen een sensationeel succes ten deel. De serie voorstellingen in Carré in Amsterdam moest zelfs met een week worden uitgebreid. LEIDEN Het Cabaret „Vangrail" komt morgen avond naar de Leidse Schouwburg met een nieuw programma. De voorstelling begint om kwart over acht De toegangsprijzen zijn ƒ10,- en 5,-, 9,- en 4,25 (inschrij vers K O) en 5,- (CJP-hou ders en 65-plussers). afgestudeerde studenten van de Academie voor Kleinkunst: Reina Boelens, Ad de Bont Annët Nijders, Cees Rutgers en Guus Ponsioen. De cabaret groep trad het eerst op tijdens het jaarlijkse cabaret-festival in Delft Hier haalde zij me teen de eerste prijs. Sinds die tijd geniet de groep, die sfeer vol, muzikaal en een beetje poëtisch cabaret brengt grote bekendheid. LEIDEN De uit Venezuela afkomstige gitarist Alirio Diaz is solist in het concert dat vanavond in de Stadsgehoorzaal onder auspiciën van K O wordt gegeven. Het concert, dat om acht uur begint, is er een uit de meesterserie van de volksuniversiteit De gitarist speelt onder meer het „Concerto de Aranguez" van J. Rodrigo. Voorts staan er werken van Ravel, Fauré en Bizet op het programma. Het Rotterdams Phüharmonisch Orkest begeleidt de gitaarvirtuoos uit Venezuela. Kaarten voor dit concert zijn vanaf half acht aan de kassa van de Stadsgehoor zaal te krijgen. LEIDEN De Amerikaanse bluegrass-zanger Charlie Moo re en zijn vrouw Lois Wise man treden zondagavond op in het LAK-theater. Het op treden begint om kwart over acht Het echtpaar Moore wordt begeleid door The Bluegrass Clodhoppers. Charlie Moore is één van de pioniers van de bluegrass-mu- ziek. Bluegrass is een iets ge moderniseerde versie van old- time- en folk-muziek. Als bege leidende instrumenten worden doorgaans vijf-snarige banjo's, fiddles, mandolins en gitaren gebruikt. OEGSTGEEST Judit Jaimes, de werelvermaarde Venezo laanse pianiste, geeft aanstaande zondag in het Groene Kerkje een piano-recital vanaf twee uur. De kaarten voor dit concert zijn te krijgen op het bureau van K O aan de Oude Vest en voor zover voorradig, vanaf half twee in het Groene Kerkje. Uitgevoerd worden vier Impromptus en de sonate in a kleine terts van Schubert. Na de pauze speelt Judit Jaimes „Images" van Debussy en de Mephisto-wals van Liszt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7