„Bewinkeling in Rijnland loopt terug" nrie generaties Wassenburg in Drie kleine kleutertjes" LANGS OMWEGEN Kanshebbers in schoolschaaktoemooi Recordpoging j Herman Filippo Werktheater met zwarte magie99 Kameel terug met sherry S.A.D.- enquête Brieven van lezers [IJDAG 19 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Geruime tijd geleden wendde de S.A.D. (Schooladviesdienst) zich tot de schoolhoofden in Leiden met een vrij omvangrijke en quête. Uit een begeleidend schrijven bleek, dat men met behulp van de te verstrekken gegevens een schoolsociografi- sche kaart wilde samenstellen. Deze kaart werd van groot be lang als hulpmiddel bij het be palen van het onderwijsbeleid voor deze gemeente. Na inzage van deze enquête heeft een groot aantal school hoofden geweigerd er aan mede te werken. Deze weigering doet de vraag rijzen, welke redenen deze schoolhoofden daarvoor hadden. Hield deze weigering al •een zeker wantrouwen in? Als_ wantrouwen inderdaad de drijf veer voor die weigering was, hebben zij naar onze mening helaas gelijk gekregen. Vorige week werden de resultaten van de enquête aan de pers overge dragen, die uiteraard (dat is hun goed recht) tot publikatie over ging. De gepubliceerde gegevens kwa men zeer ongenuanceerd en ne gatief over, zowel voor de bewo ners van de speciaal genoemde wijken, als voor de mensen uit het onderwijs, die in die wijken dagelijks heel hard werken in het belang van de daar aan hun zorgen toevertrouwde kinderen. Er ligt nu een 'kaart' op tafel, waarvan de waarde duidelijk in twijfel moet worden getrokken. Deze kaart is samengesteld uit zeer onvolledige gegevens. Juist in de meest genoemde wijk (Kooidistrict) heeft een zeer groot deel van de hoofden van de basisscholen (5 van de 8 of maar liefst 62,5%!!) geweigerd de enquête in te zenden. Het is toch vierkant onwetenschappe lijk, dat men dan met de scha mele gegevens, die juist uit die -wijk zijn gekomen, een beeld Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. meent op te moeten bouwen vèn die wijk. Beter ware het geweest, dat men deze wijk door gebrek aan voldoende gegevens bij de sa menstelling van deze kaart bui ten beschouwing had gelaten. •Gevolg van dit is weer, dat in feite (indien men een kaart wil hebben van de gehele gemeen te), het samenstellen van het rapport als geheel zeer discuta bel wordt. Wij hebben verno men, dat geen enkel school hoofd de "resultaten" van dit "onderzoek" vóór de publikatie heeft mogen inzien. Zij moesten -het resultaat van de door hen verstrekte gegevens via de pers vernemen! Dit achten wij hoogst onbehoorlijk en vreemd. Wij kunnen ons de vraag stellen, wat de bedoeling daarachter was. De kaart, die een slechte mo mentopname biedt, ligt nu daar Hoe lang zal deze kaart gehan teerd worden? Waarom word via de publikatie van dit aan vechtbare rapport op bepaalde wijken nog vaster een bepaald stempel gedrukt? Dit rapport is een afscheidscadeau van de di recteur van de S.A.D. de heer Poell, een afscheidscadeau, dat door vele leerkrachten niet in dank is afgenomen. Uit reakties is ons gebleken, dat bij velen het vertrouwen in de S.A.D. een geduchte knauw heeft gekregen. En tenslotte is dat ook een heel kwalijk gevolg. De S.A.D. verwijdert zich op deze wijze van datzelfde onder wijs, waarvoor zij uiteindelijk toch op poten is gezet Namens het bestuur van de A.V.L. Afdeling Leiden en omstreken. C. J. P. Schoteldraaijer. Secretaris. PROF. BAK OP VERGADERING STUURGROEP: LEIDEN „De bewinkeling in Rijnland verandert kwantitatief en kwalitatief. Het verzorgingspeil voor de komende tien, twintig jaar is een probleem. Het verzorgingsniveau is niet toereikend." Deze uitspraken werden gedaan door prof. dr. L. Bak gistermiddag op de vergadering Stuurgroep „Regionaal Distributie Planologisch Onderzoek", een onderdeel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Prof. Bak, direkteur van de af deling Planologie van het Cen traal Instituut Midden- en Klein bedrijf gaf een toelichting op het vorige maand gestarte regio naal distributie-planologisch on derzoek Rijnland. Zoals bekend gaat het hier om een zeer groot opgezet onderzoek van het Rijn landse distributieapparaat. Het onderzoek (begroting van tegen de drie ton) omvat ondermeer een enquête onder de consu menten van Rijnland, verdeeld in 22 zogenaamde onderzoe- keenheden, gemeenten en com binaties van gemeenten; een on dernemersenquête onder de de tailhandelsbedrijven; een blik op de ontwikkelingen in de toe komst en in samenhang daar mee varianten die zich in die ontwikkeling kunnen voordoen. Aan de enquête gaat een steek proef vooraf en er zijn inmid dels al 7200 huishoudens in het kader van deze steekproef'geën quêteerd. Schaalvergroting. Prof. Bak verklaarde tot zijn zorgwekkende uitspraken te zijn gekomen door de door hem ge constateerde ontwikkelingen in deze bedrijfssector. „Een op de drie Nederlandse dorpen heeft geen enkele vorm van distribu tieve uitrusting (dus geen win kels)", deelde hij de vergadering mee. Prof. Bak verklaarde ver der een ernstige teruggang in het aantal zaken te hebben ge constateerd, en daarbij ook het verdwijnen van branches. Als oorzaak zag hij onder meer de schaalvergroting in deze bedrijf stak, dat wil zeggen de opkomst van de grootwinkelbedrijven. „De schaalvergroting veroor zaakt een botsing tussen de wel vaart (van de ondernemer) en het welzijn (van de consument)", aldus prof. Bak. Hij zag nog een grenzen aan de ontwikkeling van deze schaalvergroting op doemen. Regionaal denken „We moeten niet te pessimis tisch zijn. De ondernemer vindt wel nieuwe middelen om de pro blemen het hoofd te bieden; maar laten we ook niet te opti mistisch zijn, want we moeten wel bedenken dat de kleine on dernemers vaak ver onder het loon van de modale (gemiddel de) werknemer zitten," vond prof. Bak. „Er zal een hardere confrontatie zijn tussen de re gio's in de toekomst, daarom zullen we de problemen moeten gaan regionaliseren. We moeten regionaal gaan denken," aldus prof. Bak. Hij zag als oorzaak van die hardere confrontatie de dalende bevolkingsgroei, die de economische groei ook inperkte. Prof. Bak was blij met de demo cratisering in het onderzoek, tot uiting komend in de consumen tenenquête. Tenslotte wees prof. Bak nog op het verband tussen de auto en het koopgedrag van de consument - de bereikbaar heid van de winkels met de auto, aktie-radius van de consu ment - een verband dat volgens hem door de minister rijkelijk laat werd onderkend. De voorzitter van de Stuurgo- rep, drs. E. Drenth, wethouder van Leiderdorp wees nog op het belang van het onderzoek; over igens wees hij er nog op dat het de eerste keer is dat een derge lijk onderzoèk volledig in over eenstemming met de voorschrif ten wordt opgezet. De heer Drenth zag als een belangrijk gegeven dat ongewenste vesti gingen in de detailhandel door het onderzoek waarschijnlijk zullen worden vermeden. Ook onderstreepte hij het belang van het onderzoek voor de Streek plannen Zuid-Holland West en Oost. ROELOFARENDSVEEN. 18 now. Snij bloemen (gemiddelde en hoogste prijs). Anjers tros 20 ps. Lilli Ann 33 p.s. Chrys. stuks 17 p.s. Princ. Armgard 71 p.s. Chrys. tros 128 p.s. Vedova 235 p.b. Chrys. jaarrond 224 p.b. White Spider 285 p.b. Ilex Vertic. 136 p.s. Gerbera 61 p.s. Oranje Nassau 75 p.s. Nerine 37 p.s. Bowdenii 47 p.s. Cymbidium kleinbl. 70 p.s. Cymbidium grootbloe- mig 145 p.s. Strelitzia 198 ps. Cyclamen 163 p.s. Rozen 37 p.s. Ilona 98 p.s. Iris 320 p.b Fressia 187 p.b. Royal Blue 405 p.b. Anjers 30 p.s. Charmeur 58 p.s. RIJNSBURG. 18 nov. Bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer): alstroemeria 0.452- 50; amaryllis 0,675-2380; anjers Am. 0.334-23460; anthurium 1.880-2634; chrys. gepl. n.c. 0.570-19731; chrys. tros n.c. 1,608-42844; chrys. gepl. jr.c. 0,711- 1400; chrys. tros jr.c. 2.255-20631; dui zendschoon 1,750-40; euphorbia 0.456- 2320; freesia 1.766-7078; gerbera 0.723- 0,438-55640; liatris 0.208-2700; margriet 1.208-84; narcis kas 1.909-3765; narcis Carlton K 2,250-75. orchideeën 1.008- 2694; rozen grootbl. 0.485-2040; rozen kleinbl. 0,256-15960; golden times 0.537-1900; snijgroen 1.024-115; statice 0.912-465; tulpen 3.906-500; apeldoom kas 2.925-300; 2e soort per bos 1.213- '699; orchid, cymb. mini 0,289-5619; 2e srt per stuk 0,184-10826; anjers tros 0.346-11884; rozen baccara 0,601-5180; rozen sonia 0.389-13000; rozen ilona 0.862-1220; stro/droogbl. onb. 0,933- 6617; stro/droogbl. bew. 0,850-50; diw. snijbloemen 2,537-9927; div. snijbloe men 0.772-3331alstroemeria imp. 0,480-11030; anemonen imp. 0.738- 1520; anjers am imp. 0.288-9350; gla diolen imp. 0,290-10; lelietak kas imp. 0.310-70; liatris imp. 0.057-4350; orchid, arach. imp. 0,573-7042; orchid, dendr. imp. 0,066-42330; mimosa imp. 2,125- 1440; protea imp. 1,089-1718; div. bladsrt. imp. 1,520-2169; div. snijbl. imp. 1.491-6772; div. snijbl. imp. 1.859-6082; azalea 2.731-160; begonia 0.753-198; cy claam 1.713-184; poinsettia 2.251-2557; st. paulea 0.706-960; div. potplanten 2.136-1192. Groenten uit Haarlem heet de tentoonstelling die van 27 no vember t/m 13 maart wordt ge houden in het Frans Halsmu seum en die de geschiedenis van Haarlem sinds 1900 in beeld brengt De jonge toneelgroep Splien uit Zoetermeer komt op dinsdag 30 november en woensdag 1 de cember voor het eerst naar Den Haag. In het HOT wordt hun eerste programma „Een paard met vleugels" gebracht oJ.v. re gisseur Cor Stedelinck. Deze uitvoeringen komen in de plaats van die van de toneelgroep Kiss die eerder waren aangekondigd. De Leidse kunstenaar Nico Overvliet exposeert tot eind no vember houtskool- en penteke ningen in het gebouw van het Haags Cultureel Trefpunt Laan van Meerdervoort 16. DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De kameel, doelwit van studenten. „Maar ja, wat moet ik ermee", zegt eigenaresse mevr. Zandbergen. Mevrouw Zandbergen van de Rijnsburgerweg, de pleegmoeder van de niet al te honkvaste, inmiddels befaamd geworden kameel, meldt me het volgende; „Het ding is weer terug. En de jongens hebben zich netjes aan hun woord gehouden: de terug op z'n plaats gezette kameel had een fles sherry aan z'n oor hangen. Woens dagavond kondigde een jongeheer telefonisch de terugkeer van het onding aan. Nou ja, hij is meer van de studenten dan van mij, geloof ik. Sinds eind april is het beest niet meer dagen op geweest, hooguit een nachtje. En soms staat- ie op het stoepje vóór mijn deur; dan staat-ie me een beetje halfgaar aan te kijken. Maar ik ben helemaal niet benieuwd naar z'n praatjes, als-ie die zou hebben. Ik heb 'm nou maar weer op z'n plek terug gezet. Vastbinden doe ik het ding niet Maar weet u, wat ik nou wél die knapen zou willen vragen? Ik zou willen zeggen: „jongens, jullie gebruiken 'm nou zo vaak, doe me één plezier en verf die kameel eens. Dat Camel moet er nou eens een keertje af. Kijk, dat zou ik nou leuk vinden; daar heb je wat aan. En als ze het niet doen, nou, dan geef ik zelf dat stuk verdriet maar een lik verf. Verder wacht ik maar rustig af. Wat moet ik? Een advertentie zetten met „kameel te koop"? Wie wil er een kameel in z'n buurt? Ja, misschien grappig voor rond Kerstmis. Onder de boom. Maar wie krijg je zo ver dat men Jozef, Maria en het kindje wil zijn?" Bij de Langeraarse mu ziekvereniging „Arti et ,Religioni" - zelf al weer 56 jaartjes oud - is het zo prettig blazen en trommelen, dat er een voorbeeldige saamhorig heid heerst onder de muzikanten. Je blijft er vanzelf „hangen" en de eenmaal opgewekte geestdrift kan er van va der op zoon overslaan. Dat is in elk geval merk baar binnen het oer- Aarse geslacht der Was- senburgs. Tijdens het komende concert van „Arti" op zaterdagavond 27 november zal deze fa miliaire eensgezindheid tot uitdrukking komen in een eerste optreden van drie generaties Was senburg. Gedenkwaar- Idig moment, dat ik graag vandaag even bij Voorbaat wil vastleggen. Zonder dat „Arti" een echte Wassenburg-aangelegenheid genoemd kan worden, is het toch wel een feit, dat deze familie een bepaald stempel op de muzikale vereniging heeft gedrukt. Vanaf de op richting is er altijd een Was senburg in het bestuur verte genwoordigd geweest. Dat be gon al bij een van de grondleg gers: Bertus. Diens zoon Toon nu (thans 66 jaar) geeft straks Bert, Toon en Tonnie (v.l.n.r.), drie generaties Wassenburg die morgenavond optreden in Langeraar. de toon aan in het Wassen- burg-trio dat zich zaterdag zal laten horen in instrumentale aardigheidjes rond een bekend vaderlands liedje. Toon blaast reeds sinds 1923 op de piston, een instrument waarmee hij bijna vergroeid is en dat geen enkel geheim voor hem meer bezit na die 53-jarige praktijk. Ook Toon is jarenlang be stuurslid geweest. Een even trouwe Arti-aanhan- ~ger is Toons zoons Bert (37 jaar), die bijna 25 jaar lid is. Zijn specialiteit is de bugel. Van deskundige zijde hoor ik, dat de bugel een signaalhoorn bij de infanterie is - van huis- uit althans - en een toon bezit die groter en voller is dan die van de piston en anderszins Weer minder schetterend dan die van de trompet. Of de Wassenburgs het daarmee eens zijn zullen ze zelf maar moeten uitvechten. Ik blijf er verder buiten. Hoe dan ook, Bert Wassenburg heeft een ruime bugel-ervaring, ook al omdat hij in zijn militaire dienstijd trompetter was bij de cavalerie, het paardevolk zon der paarden. Tenslotte is er de prilste Was- senburg-spruit die zaterdag met opa en papa zijn partijtje meeblaast. Dat is de bijna li- jarige Tonny, die net zoals va der Bert een voorliefde voor de bugel heeft. Tonny heeft nog geen grote staat van dienst, maar het zit er dik in dat ook zijn naam later in de Artianalen weer zal opduiken. Hij is nu twee jaar in oplei ding en dat dit al vruchten heeft afgeworpen zal hij vol gende week met veel overtui ging bewijzen. Drie Wassen burgs dus in het kleine koper werk; daar moet iets goeds uitkomen. Zaterdagavond spelen ze met hun drieën een stukje, dat de handen van donateurs, vrien den, familieleden en bekenden opeen zal weten te krijgen. Dirigent G. Spellaard uit Vught maakte bekwaam een arrangement van het meezin- gertje uit onze jeugd: Drie kleine kleutertjes. De beurt is nu aan de drie niet meer zo kleine kleurtertjes Wassen burg van het Arti-gezelschap. Louise de Coligny uitgeschakeld (Van onze schaakmedewerker) worden dat dit team met Dolf den Hollander, Erik LEIDEN Terwijl de schoolschaakcompetie nog Oosteron en Jeroen Selier, duidelijk sterkere te niet eens voor de helft is afgewerkt is nu al genstander heeft gehad. Het op de derde plaats duidelijk dat er dit jaar een nieuwe kampioen staande Chr. Lyceum uit Katwijk werd zelfs met zal komen. De Louise de Coligny, twee jaar terug 5-0 terug gewezen. De andere slachtoffers zijn het nog landskampioen staat met vier nederlagen Louise de Coligny s.g. (3-3) en het Chr. Lyceum kansloos op de laatste plaats. Wie de nieuwe uit Alphen (3 1/2-1 1/2) geweest, kampioen zal worden is nog niet duidelijk maar Niet minder dan drie teams, Katwijk, Alphen en de grootste kanshebbers lijken het Bonaventura het Schubert Lyceum wachten op een misstap van College en het Visser 't Hooft Lyceum. de beide koplopers. Opvallend is dat Katwijk twee Het Bonaventura, met kopman John v.d. Wiel, 5-0 overwinningen heeft geboekt (Louis de Coligny heeft met drie ruime overwinningen de leiding en Ped. Academie) maar ook een 5-0 nederlaag genomen. Alleen het Stedelijk Gymnasium is in heeft moeten slikken (Visser 't Hoofd). Het Schu- staat gebleken een bordpunt tegen hun te scoren, bert Lyceum heeft verloren tegen het Stedelijk Zowel de Pedagogische Academie als het Agnes Gymnasium met 3-2 maar ook twee 3-2 overwin- Lyceum gingen kansloos met 5-0 ten onder. ning behaald op het Louise de Coligny en het Met heel wat meer moeite heeft het Visser 't Hooft Agnes Lyceum. Alphen tenslotte heeft de match lyceum eveneens drie overwinningen behaald, punten behaald tegen het Louise de Coligny s.g. Hierbij moet echter wel in aanmerking genomen en het Stedelijk Gymnasium. Van onze sportredactie LEIDEN De Leidse gewichtheffer Herman Filippo probeert morgen tijdens de competitiewedstrijd tussen LKV De Spartaan (Q Hercules Dordrecht het Nederlands record op de onderdelen (rekken en stoten te verbeteren. In de wedstrijd tegen Alkmaar verbeterde Filippo reeds het twintig jaar oude record van de gewichtheffer Smeenkes op het onderdeel trekken en bracht dit toen op 125 kilogram. Bij een poging om het stootrecord van 153,5 kilogram, dat ook op naam stond van Smeenkes, te verbeteren faalde Filippo echter. LKV De Spartaan gaat voor de wedstrijd tegen aartsrivaal Hercu les Dordrecht weg op een schema van 842 kilogram. Dit totaal moet dan reeds na twee beurten gemaakt zijn. Dordrecht, dat in de competitie ongeslagen is gebleven door overwinningen op Simpson KDO en Alkmaar, moet in staat worden geacht 820 kilogram te verwerken. De ploeg van LKV De Spartaan is als volgt samengesteld: Fred Marijt, Arie Swagers, John ten Brinke, Herman Filippo en Dirk van 't Riet. LEIDEN Het Werktheater speelt aanstaande woensdag het stuk Aladdinin het LAK-theater. De voorstelling begint om kwart over acht Kaarten zijn te krijgen 4 5,- of f 3,50 (LAK-Ieden, CJP-houders en 65-plussers) aan de zaal of telefonisch te reserveren. Aladdin is gebaseerd op het bekende sprookje uit de „Dui zend en één nacht-clyclus". In Aladdin treden „zwarte ma giërs" op. In plaats van een boze man met een lange baard en een hoge puntmuts wordt de magiër door het Werkthea ter voorgesteld als eigentijdse figuren zoals een bepaald soort voetbaltrainer, een be paald soort psychiater, de lei der, de echtgenoot of echtge note. Volgens het Werktheater zijn dit allemaal figuren die aan zwarte magie doen. Zwar te magie wil namelijk zeggen: het leven ten koste van de energie van anderen. Frank Groothof en Helmert Woudenberg in „Aladdin"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5