Sinterklaas in Bollenstreek Raad Oegstgeest akkoord met tarieven kabeltelevisie Begroting Noordwijk moeizaam sluitend Veehouders tegen reorganisatie gezondheidsdienst voor dieren Bezwaren tegen cactuskwekerij Woningen Spoorlaan kosten 3,5 miljoen Noordwijkse parochie viert 25-jarig bestaan NADEUG VOOR DUNBEVOLKTE STREKEN Floraschool in teken van zuivel Gymnastieklessen Bernardusschool in de knel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin P AGIN A 4 LEIDSE COURANT OEGSTGEEST De gemeente raad van Oegstgeest is gister- avond akkoord gegaan roet de voorgestelde tarieven voor aan- sluting op de kabeltelevisie. De hoogte van de tarieven (een aansluiting in Oegstgeest wordt een der duursten van Neder land) leverde voor de raadsle den weinig bezwaren op. Wel noemde men het aangeboden programmapakket teleurstel lend. Burgemeester Van Eysinga ging gisteravond uitvoerig in op de aansluitingsplicht op het kabel televisienet van Multivisie. Dit probleem werd toegespitst op de bewoners van flats, waar thans al een centrale antenne wordt gebruikt Het gemeentebestuur is van mening, dat een flatbewo ner niet verplicht kan worden zich te abonneren. Het CDA- raadslid Penning brak een lans voor de vele in Oegstgeest ge huisveste buitenlanders. „Is het niet mogelijk speciaal voor hen, ook Engels en Franstalige pro gramma's uit te zenden?". Wet houder O. C. van Belle ant woordde hierop, dat het even tuele uitzenden afhankelijk was van de signaalontvangst, die af hankelijk is van weersomstan digheden. „Ook bij een slechte ontvangst, kan toch wel doorge geven worden", meende de heer Penning. De raad toonde zich als geheel verheugd over het totstand ko men van de kabeltelevisie. Bur gemeester Van Eysinga noemde het verheugend, dat de bemid delingspoging van staatssecreta ris Van Huiten lijkt te slagen. (De verkoop van de ontvang- mast aan de PTT, red.). De vast gestelde tarieven zijn: basispro grammapakket 11 gulden per maand, bij vooruitbetaling van 354 gulden: 7,60 p.m. Totaalpro grammapakket 12,50 p.m. en bij vooruitbetaling van 354 gulden: 9,15 p.m. Extra aansluitingen: een eenmalige bijdrage van 66,60 en een toeslag op de abon- nemenskosten van 2 gulden pjn. De gemeenteraad besloot toe te treden tot de gemeenschappelij ke regeling „Energiebedrijf Rijnland". Voorts passeerde de aanleg van de wegverbinding van Leiden met Bodegraven de revue. Raadslid Laurens (WD) meende dat deze weg nr. 6 een rol kan spelen ter ontlasting van het verkeer van de toekomstige wijk Haaswijk. De raad ging akkoord met het verlenen van een subsidie van 7,5 mille voor de uitgifte van een boekje van werkgroep Oude Dorpsstraat. NOORDWIJK - Noordwijk heeft voor 1977 een sluitende begroting. Maar uit de toelich ting blijkt, dat dit resultaat met moeite en pijn tot stand is gekomen. In de eerste opzet gaf de begroting namelijk een te kort aan van rond 80.000,—. Dit manco, gevoegd bij de pro vinciale norm van 5,— per inwoner voor onvoorziene uit gaven 100.000) en de lasten van investeringen, waaronder die van het ontwerp-investe- ringsplan 1977, was oorzaak dat voor een bedrag van 571.500,— aan dekkingsmid delen xoest worden gezocht. Vergeleken met vorig jaar, toen er een batig saldo beschikbaar bleef van 514.000,—, een be denkelijk neergaande lijn. B. en W. noemen het een duidelijk teken, dat de tering naar de nering moet worden gezet. Voor het college stonden twee wegen open om het tekort te dekken. In de eerste plaats het gaan beschikken over de rente van de reserves, aangevuld met BELASTINGEN MET 7 PROCENT OMHOOG bezuinigingen, maar geen belas tingverhoging. De rente van de reservefondsen bedraagt in to taal 482.559,—. Het gebruik van de rente van de reserve fondsen ten behoeve van -de al gemene dienst is reeds enkele jaren een strijdpunt in de ge meenteraad. In het verleden was het namelijk gewoonte om de rente van de reserves ten goede te laten komen aan de algemene dienst. Het argument daarvoor was, dat de gemeente dan minder snel in de rode cij fers zou komen te zitten en dat men derhalve ook minder gauw tot belastingverhoging zou be hoeven over te gaan. Regel was om de soms aanzienlijke over schotten van de rekeningen in de reservefondsen te storten. Tijdens de begrotingsdebatten van een paar jaar geleden werd over dit punt een fel debat ge voerd. Tegenstanders van de ge volgde methode, onder wie de huidige wethouder van finan ciën T. Jansen, vonden haar on juist om boekhoudkundige rede nenen en achtten het noodzake lijk de reserves in stand en waardevast te houden. Dit om bepaalde plannen, zoals bijvoor beeld de raadhuisbouw, zeker te stellen. Verder zou volgens B. en W. het gebruik maken van de rente van de reserves voor het sluitend maken van de be groting een oneigenlijk gebruik van deze reserves zijn. Het colle ge wenst dan ook niet tot deze maatregel over te gaan. Men wil de rente bij de reserve fondsen voegen, bezuinigen en in beperkte mate tot belasting verhoging overgaan. Het college is met het rode potlood in de begroting gaan werken en dit leidde tot een bezuinigging en correctie tot een totaalbedrag van 193.500,—. Na het aan brengen van nog enkele wijzi gingen op financieel gebied, restte nog een bedrag van 122.600, dat uit een aanpas sing van de belastingen moest komen. Gezien het belastingni.- veau in Noordwijk, vinden B. en W. een algemene verhoging van 7% alleszins verantwoord, maar ook onvermijdelijk, gezien de aanzienlijke stijging van de uit gaven. Sinterklaas werd afgelopen zaterdag al ingehaald in Noordwijk. Het gerucht deed de ronde als zou de gulle grijsaard in Noordwijk hebben geoefend voor zijn intocht in andere gemeenten. BOLLENSTREEK Sint Nikolais doet dit weekeinde zijn intrede in enkele gemeenten in de Bollenstreek. Het afgelopen weekeinde ver scheen de goedgeefse heiligman reeds in encke- le andere plaatsen. Zaterdag om kwart over twee arriveert Sinter klaas en zijn gevolg nabij het gebouw van de gemeentelijke dienst Openbare Werken aan de Ringvaart in Lisse. Na een welkomstwoord maakt hij met zijn gevolg een rondgang door de gemeente. De route is Kanaalstraat, Van Speyckstraat, Trompstraat, Oranjelaan, Nas- saustraat, Julianastraat, Kanaalstraat, Molen straat, Grachtweg, Hyacinthenstraat, Broek- weg, Grevelingstraat en CNB-hal, waar hij omstreeks drie uur zal aankomen. In de hal wordt een showprogramma voor de jeugd ge bracht. In de Zilk wordt S.t-Nikolaas zaterdagmorgen door de speeltuinvereniging De Duinrand inge haald. Via de Zilkerbinnenweg en de Hoogduin- weg wordt de bisschop van Mira ontvangen in de pastorie van de kerk aan de Beeklaan. Daarna volgt een rondrit door het dbrp. - Warmonds burgemeester De Vreeze verwel komt zaterdag 27 november Sint Nicolaas in de Warmondse Gemeentehaven. De Goedheilig man komt daar omstreeks kwart voor twee 's middags per boot aan. Vervolgens trekt de Sint door het dorp. Rond kwart voor drie wordt in het Trefpunt, voor de kinderen van de kleuter school, het Sint Nicolaasfeest gehouden. DORPSRAAD STOMPWIJK: STOMPWIJK De Dorpsraad heeft gisteravond tijdens zijn vergadering bezwaren geuit tegen de verkoop van grond aan de cactuskwekerij „Grusonia". In een vorige vergadering hadden de dorpsraadleden weliswaar goedkeuring verleend aan de onderhandelingen van b. en w. met dit bedrijf, maar pas onlangs was bekend geworden dat de gemeente in maart vorig jaar een verzoek van de heer Van der Burg om hetzelfde stuk grond te mogen aankopen had afgewezen. De leden waren derhalve van mening dat de heer Van der Burg onrecht zou worden aangedaan als hem niet de kans werd geboden de grond alsnog te verwerven. Zij stelden het gemeentebestuur dan ook voor te polsen of Van der Burg nog geïnteresseerd is. Tijdens de vergadering van gisteravond spraken de leden ook hun bezorgdheid uit over de gevaarlijke middenbermbe veiliging op de omleidingsroute. Vooral vanaf de Meerlaan is hierdoor de verkeerssituatie bijzonder slecht te overzien. RAAD VOORHOUT AKKOORD VOORHOUT - De raad is gis teravond akkoord gegaan met het voorstel van burgemeester en wethouders om een aanvra ge bij het rijk in te dienen voor een bedrag van 3,5 miljoen gul den voor de bouw van 46 wo ningen aan de Spoorlaan. De bouwkosten van de wonin gen, waarvan vijf voor alleen staanden zullen worden ge bouwd, bedragen een kleine drie miljoen gulden. De overige vijf ton zijn bestemd voor de aankoop van de benodigde grond. De huurprijs van de te bouwen woningen zal 375 gul den gaan bedragen. De eerste paal zal 3 december worden ge slagen. De raad ging gisteravond even eens akkoord met het sluiten van een huurovereenkomst van vijf jaar met de sportvereniging Forehoite. De definitieve huur prijs zal pas na 1 januari kun nen worden bepaald, omdat dan pas de nieuwe kleedruimte ge reed zal zijn. De huurprijs van de oude kleedruimten zal daar mee komen te vervallen evenals de huur van de kantine van de sportvereniging die in de toe komst door de vereniging zelf zal worden geëxploiteerd. NOORDWIJK De parochie Maria ter Zee viert zondag haar 25-jarig bestaansfeest Wijlen deken Borsboom heeft destijds veel tot de totstandkoming van de parochie bijgedragen. Onder zijn leiding kocht het krkbestuur van de parochie Sint Jeroen in 1928 reeds de. grond aan om in Noordwijk aan Zee een kerk te vestigen, als hulpkerk van de St. Jeroensparochie. Voor de oorlog was men reeds zover, dat tot bouw zou kunnen worden overgegaan, maar oorlog en bezetting staken een spaak in het wiel. Na de oorlog werden er aanvankelijk in het casino diensten voor katholieken gehouden en onder deken Brinkman dacht men zelfs aan het stichten van een badkapel. De benoeming van pastoor W. E. M. Bende tot bouwpastoor haalde een streep door dit plan. Dank zij het enthousiasme van deze pastoor kon op 17 oktober 1950 de eerste steen worden gelegd van de tegenwoor dige kerk Maria ter Zee. Het medeleven van de parochianen bleek op een dezer dagen gehouden kerkeveiling. Bracht deze vorig jaar 14.000,- op, deze keer gaf de veiling een totaal te zien van rond 25.000. Ter gelegenheid van het jubileum zal Mgr. Simonis zondagmorgen een hoogmis in de kerk celebreren. HILLEGOM Westhollandse vee houders hebben hun verontrusting uitgesproken over de voorgenomen reorganisatieplannen van de Ge zondheidsdienst voor Dieren. AN- GRARIËRS vermoeden dat vooral het westen van Nederland, met na me de dunbevolkte streken, het slachtoffer zou worden van de voor gestelde reorganisatie. Een alterna tief is inmiddels voorgelegd aan de hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap. De gezondheids diensten voor dieren zijn de grote steunpilaren voor een goede verzor ging van het vee en het verkrijgen van een kwalitatief betere veestapel (dierziektebestrijding). „Tot onze schrik heeft het bureau het oude paard van stal gehaald en stelt opnieuw een rayonindeling voor met een centrale dienst West-Neder land in Gouda, met opheffing van die in Utrecht, en het aanwijzen van steunpunten voor het verrichten van secties in Zeeland en Noord-Holland. De besturen van de westelijke diensten (Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en Noord-Holland) zien dat als een achteruitgang van dienstver lening", aldus de heer S. Moeyens, voorzitter van de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren in Noord- Holland, mede sprekende namens de drie westelijke gezondheisdiensten. Het bureau Berenschot BV uit Ut recht heeft een onderzoek ingesteld naar de reorganisatie-mogelijkheden om te komen tot een bezuiniging van een kleine 6 miljoen gulden. .Achteruitgang in de dienstverlening kunnen wij niet aanvaarden. Daar om hebben de besturen een alterna tief plan uitgewerkt met behoud van de identiteit van de afzonderlijke diensten. Wij zijn niet tegen samen voeging van de diensten, maar dan moet de noodzaak duidelijk zijn en me voor steunkoeien. De Nederland se landbouworganisaties zullen voor al aan deze zaak aandacht moeten besteden", aldus de adjunct-secreta ris. de wens daartoe komen van de vee houders", verklaarde de heer Moeyens gisteren tijdens de jaarver gadering van de Land- en Tuinbouw- bond Veehouders in Treslong in Hil- legom. Het alternatieve voorstel heeft geen meerderheid gehaald in het overkoepelend bestuur van de diensten hoewel 8 van de 11 regiona le diensten - volgens de heer Moeyens de praktijk van de dierziek tebestrijding - het westelijk stand punt steunden. De rundveevoorraad in de EEG be draagt thans 250.000 tot 300.000 ton. In de eerste helft van dit jaar is 150.000 ton verbruikt Er is sprake van een overschot De handelsvoor raad is lang niet zo groot verklaarde de heer drs. L. Flink, adjunct-secre taris van het produktschap voor Vee en Vlees. Hij hield een lezing over het onderwerp: Als het met de melk niet gaat, geeft dan het rundvlees baat? De heer Flink stelde: „Beleids- instanties hebben er veel voor over om de rundvleesprijs te steunen als het zuivelbeleid een druk meebrengt op de melkprijs voor de boer. Er is tot dusverre nog weinig enthousias- De Zuivel in al zijn geledingen stond gisteren centraal op de Oegstgeester Floraschool. Ouders, leerlingen en leerkrachten hadden het schoolgebouw aan de Lange Voort veranderd in een geweldige expositieruimte, waar de veeteelt in al zijn facetten werd uitgestald. Boter, melk. kaas en eieren alsme de twee levensechte schapen vul den de lokalen en gangen. Liters melk werd gratis aan de bezoekers geschonken. De expositie was dan ook een uitbundig succes. School hoofd Gelok: „ledereen heeft hard meegewerkt en het resultaat was er dan ook naar. We hebben gis teravond erg veel publiek getrok ken". Op de foto fraai uitgedoste leerlingen en de twee schapen. VOORHOUT De zangvereni ging Concordia uit- Noordwij- kerhout heeft gisteravond het publiek in het Voorhoutse Paro chiehuis haar zangkunsten op professionele wijze voorgescho teld. Na afloop van het optreden mocht het koor dan ook een staande ovatie van het laaiend enthousiaste publiek in ont vangst nemen. Het koor vulde samen met het Gemengd Koor uit Voorhout de concertavond. De Voorhouters bleven door de lagere zangtechnische capacitei ten beneden het niveau van de Noordwijkerhouters. OEGSTGEEST De toneelver eniging De Grunerie viert mor gen het 20-jarig bestaan met een toneel- en "feestavond in het pa rochiehuis. Opgevoerd wordt het spel Welkom Binnen van A. van Vucht Aanvang van de voorstelling acht uur. LISSE De jaarlijkse vereni gingstentoonstelling van de door myxomathose getroffen pluim vee - en konijnenfokvereniging Lisse en omstreken kende giste- KORTWEG Het Wassenaarse echtpaar Mar- tinus Hoogenboom en Gerarda .Cornelia Hoogenboom-Zandvliet viert dinsdag 23 november het 60- jarig huwelijksfeest. Die dag wordt om 14.00 uur een heilige mis uit' dankbaarheid opgedragen in de Sint Jozefkerk in Wassenaar. Het echtpaar recipieert in cafe-restau rant Deylzicht aan de Rijksstraat weg in Wassenaar van 16.00 tot 17.30 uur. ren - geheel onverwacht - toch 'meer inzendingen dan in voor gaande jaren. In de Hobaho-hal waren alle 380 kooien gevuld. De clubshow is morgen nog te bezichtigen van negen tot vijf ZOETERWOUDE - Aan de vooravond van de jaarlijkse ba zar werd gisteren in Ons Huis in Zoeterwoude een huisvlijten- toonstelling gehouden. Eerste prijzen waren er voor mevr. G.F. Hulsbos-v.d. Loo, de heer C. v. Muyden, Hester Schoch en Henk v.d. Berg. WARMOND - Mentink Mode Volleybal Club Warmond orga niseert aanstaande zondag een puzzelrit voor automobilisten. De start is tussen elf en twaalf uur bij de Gemeentehaven. De tocht is tachtig kilometer lang. Belangstellenden kunnen zich laten inschrijven bij G. Ver- sluys, Herenweg 31 of aanstaan de zondag bij de Gemeenteha ven. Het inschrijfgeld bedraagt 10.-. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ZOETERWOUDE - Het stich ten van een multifunktioneel gebouw aan de Hoge Rijndijk blijkt geen eenvoudige zaak. De problemen die het stichtingsbe stuur i.o. ondervindt, zijn niet gering. Daarmee komt ook het gymnastiekonderwijs in het ge drang. De bestaande gymzaal is er na het slopen van de aan grenzende oude Bernardus school niet beter op geworden en moest worden opgelapt. De commissie voor sport en re creatie beraadde zich gister avond op de ontstane situatie. Wethouder P. de Jong zei dat er in het verleden een goede hoop was geweest dat het multifunc tionele gebouw weinig later zou zijn gerealiseerd dan het nieuwe schoolgebouw. De leerlingen hadden dan dichtbij hun nieuwe school hierin - gymnastiekles kunnen krijgen. Nu dat niet het geval blijkt te zijn, moeten er maatregelen worden genomen. Als beste oplossing zag de com missie de bouw van een uitge breide gymzaal welke later mo gelijk uitgebouwd kan worden tot het beoogde centrum. De bouwkundige opzet leent zich hier goed voor en bovendien hebben de aan de Hoge Rijndijk beoefende zaalsporten dan een goed onderkomen. In de komen de maanden zal bekend moeten worden gesteld werd voor 1 maart of de oorspronkelijke plannen haalbaar zijn. Zo niet dan zal het gemeentebestuur ini tiatieven moeten ontwikkelen daarbij gebruikmakend en in samenwerking van het voorbe reidende werk van de stichting inspecteur voor de lichamelijke opvoeding wordt afgekeurd. Het bevreemdde de commissie dat daartoe door het schoolbestuur nog onvoldoende dringende stappen zijn ondernomen. Er was weinig waardering voor de wat onbekookte aktie van het schoolhoofd om de gymnastie klessen op te schorten. Elllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4