„Bedrijven blij met afsluiting Breestraat Ul/RIJDAG n SKM verwijt Van Aken oneigenlijk gebruik gemeenschapsgelden ff* |H Botermarkt dreigt tweede Steenstraat te worden" Wandelpromenade om city te stimuleren 19 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 irdriJnl|R nndll van y gy :ht een onzer verslaggevers) _,EIDEN Het te hoop lopen van de Leidse middenstand tegen de verkeersplannen van gemeente Leiden heeft duidelijk enige vruchten afgeworpen. Dat blijkt uit de aangepaste versie van de gemeentelijke voorstellen ten aanzien van de reconstructie van de Breestraat en het herstel van de walmuren op de zogenaamde Marktenroute. Zo zal overeenkomstig de wens van de Kamer van Koophandel eerst een aanpassing plaatsvinden van de Valkbrug(- nabij de molen) die opengesteld zal worden voor verkeer in twee richtingen en die zal worden voorzien van houten bruggetjes aan weerszijden van het langzaam verkeer. Bovendien heeft de ge meente een concessie gedaan aan het bedrijfsleven door akkoord te gaan met een proefperiode gedurende welke de Breestraat in optima forma een wandelgebied zal kunnen zijn. maanden na het voltooien rvan de reconstructie van dè Breestraat tussen het Stadhuis en 't Gangetje zal de bus nog in twee richtingen over de Bo termarkt worden gevoerd, zodat de voetgangers op proef ruim ian hebben in de Breestraat. listeravond was het aangepaste imeentelijke voordel onder- „Dan moet er maar geen proef met een voetgangersgebied plaatsvinden", zo was hun rede nering. Om de winkeliers toch niet te leur te stellen en ze toch die proef te gunnen bepleitte het CDA-raadslid Van Zijp in na volging van mevrouw Van de Zande (PSP) het omleiden van woord de bussen in twee rich tingen over de Botermarkt te leiden", betoogde deze. Hoofd inspecteur La Rivière wees erop dat de fietsers hier het slachtoffer van zullen worden. Voor hen ontstaat een levensge vaarlijke situatie, en als ze van de Botermarkt zouden worden geweerd zou er voor hen geen enkele mogelijkheid overblij ven het stadscentrum te berei ken: de Breestraat ligt dan im mers ook overhoop. Alle aangevoerde argumenten ten spijt: wethouder Waal hield gisteren vast aan het tweerich ting verkeer. Zonder overigens de angsten van de aanwezigen te weerleggen. „De proef pakt in de praktijk wellicht nog wel anders uit dan je in theorie zou denken. Laten we het toch maar proberen", was de reactie van de heer Waal. „De alternatieven lijken mij ook niet zo geweldig en als we 't niet doen, komt de proef met het wandelgebied in de Breestraat direct in gevaar", aldus de wethouder. Hij werd ambtelijk ondersteund door de heer Van der Weijden van de afdeling stadsontwikkeling; „Gun ons dié proef", vroeg hij de aanwezige raadsleden. Hij zei zelf „geschrokken te zijn van de ruimte die nog overbleef toen enkele weken geleden een expe riment plaats vond met het voe ren van twee bussen over de Botermarkt nabij de Koom- beursbrug". (zie foto). (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Kamer van Koophandel heeft middels een- brief aan het Leidse college zijn waardering uitgesproken voor de wijze waarop en de voortva rendheid waarmee het ontwerp- praeadvies inzake het herstel van walmuren langs de mark- troute, het weren van het door gaande verkeer door de Bree straat en de daarmee samen hangende maatregelen tot stand is gekomen. De Kamer van Koophandel ervaart het als bijzonder positief, dat in het huidige praeadvies meer reke ning is gehouden met een aan tal dringende wensen vanuit het betrokken bedrijfsleven. „De door u voorgenomen maat regelen hebben hierdoor een meer evenwichtig karakter ge kregen", zo stelt de Kamer in haar brief. De Kamer gaat in grote lijnen akkoord met de inhoud van het praeadvies, maar wil desalniettemin bij en kele punten nog een aantal kanttekeningen plaatsen. De Kamer acht het wenselijk, dat thans in het concept-praead- vies duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht, dat de project groep voor de binnenstad bij de beoordeling en evaluatie van de proef met betrekking tot het weren van doorgaand verkeer uit de Breestraat gedurende zes maanden wordt ingeschakeld. Zij geeft hiervoor twee redenen aan. „Het betrokken bedrijfsle ven wordt gedurende de proef periode de mogelijkheid gebo den dagelijks zijn mening te ventileren. Een aldus te realise ren inspraak biedt de condities voor een daadwerkelijke in breng van het bedrijfsleven in uw besluitvorming. De door de projectgroep voorgestane ont wikkeling van een integrale vi sie zal het reeds vele malen ook door de Kamer bepleite integra le kader vormen, waarbinnen de informatie, die mede tot de standpuntsbepaling t.a.v. de proef zal leiden, zal worden ge toetst", aldus de Kamer van Koophandel. Tot deze informatie rekent de Kamer ook de resultaten van het regionaal distributie-plano- logisch onderzoek Rijnland, het verkeerscirculatieplan van Dwars Heederik en Verwey en de visie van de Stichting Leidse Binnenstad over het economisch functioneren van het stadscen trum. „Het toetsen van deze re levante informatie aan een der gelijk integraal kader c.q. be leidsvisie is onontbeerlijk om na afloop van de proef een emotio nele en zinloze discussie tussen het college en de verschillende belangengroeperingen te voor komen", stelt de Kamer van gesprek tijdens een ^e bussen via de city-ring (Hooi- irgadering van een aantal gracht) Dit stuitte echter weer immissies op het stadhuis, op- rijkelijk bezocht door vertegenwoordigers van de bin nenstadswinkeliers. In tegenstel ling tot eerdere bijeenkomsten hielden zij zich opvallend rustig. Toch moet nog maar worden ifgewacht of zij inderdaad ten ;ien van hun belangrijkste irlangen hun zin zullen krij gen. De middenstanders vrezen de gevolgen als na de Breestraa- treconstructie het deel tussen Stadhuis en Gangetje nog toe gankelijk zal blijven voor de bussen en de taxi's. Zij staan zoals bekend een echt voetgan gersgebied voor. Het voornemen van wethouder Waal (verkeer) om dat eens drie .maanden te bekijken, stuitten gisteravond op bijzonder veel verzet van een aantal raadsleden. De conse- slar» Bln^e van deze proef is im mers dat de bussen gedurende ie tijd in twee richtingen van Te Botermarkt gebruik zullen loet feaan maken. Dat zouden ook doen tijdens de recon- ictiewerkzaamheden, die eveneens drie maanden duren. ...^^Voor met name een groot aantal diol progressieve raadsleden was dit '1U5L bi] elkaar een onaanvaardbaar lange periode De heren Beije- n(PPR), Metzij (PvdA) en de da mes Koning (PvdA) en Van de Zande (PSP) pleitten er gisteren voor het tweezijdig-busverkeer op de Botermarkt geen dag lan ger te handhven dan nodig was. op verzet van wethouder Waal en de heer Van der Sluijs van de NZH. De laatste vroeg zich af of de minister wel bereid zou zijn de hogere kosten die zo'n omleiding met zich mee zou brengen wel zou willen vergoe den. „Als tijdelijke maatregel zou het te overwegen zijn, maar permanent zie ik het niet gebeu ren", stelde hij. Steenstraattoestanden De angst van veel raadsleden was gisteren dat met het invoe ren van tweerichting verkeer voor bussen op de Botermarkt en het handhaven van het aut overkeer in de richting van het stadhuis aldaar „Steenstraat- toestanden" zouden gaan on- staan. Zoals bekend leidde een soortgelijke situatie in de Steenstraat eerder dit jaar tot onhoudbare toestanden en har de protestacties van de winke liers. Een herhaling hiervan lijkt op de-Botermarkt voor de hand te liggen. Ook hier zal naa^t het doorgaand verkeer ook de bevoorrading van de aanwezige winkels doorgang moeten vinden. Al met al een situatie die ook hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse gemeentepolitie gis teravond naar de microfoon deed grijpen: „Volgens ons is het onmogelijk en onverant De bus in twee richtin gen over de Botermarkt. Een proef wees enkele we ken geleden uit dat het zou kunnen. Het is echter zeer de vraag of zich hier geen toestanden als in de Steenstraat eerder dit jaar zullen gaan herhalen... De Kamer zegt verder „dat m hoofdlijnen wederzijdse over eenstemming bestaat over het weren van doorgaand verkeer uit de Breestraat, maar dat er zowel bij het college als bij de Kamr verschillende motieven aan ten grondslag liggen". De Kamer kan niet instemmen met de zienswijze van het college om in het gedeelte van de Bree straat tussen Koombrugsteeg en het Gangetje een semi-wandel- gebied te creëren. De Kamr staat een volledige wandelpro menade voor ogen, waardoor de regionaal-economische functie van het Leids citycomplex wordt gestimuleerd. Zij wijst in dit verband op de subsidiemoge lijkheden van het Ministerie van Economische Zaken voor het' creëren van echte wandelgebie den. De Kamer is dan ook van me ning dat de proef twee keuze mogelijkheden behelst Of af sluiten gedurende drie maanden van het betreffende gedeelte van de Breestraat voor het par ticuliere autoverkeer of afslui ten gedurende drie maanden voor alle verkeer, waar de voor keur van de Kamer naar uit gaat De Kamer besluit zijn brief met enkele opmerkingen met betrek king tot de onderwerpen „Par keren" en „Beschermende maat regelen Pieterswijk en Rapen burg" uit het ontwerp-pread- vies. Hijoverweging te nemen. „De mogelijkheid onderzoeken om parkeerfaciliteiten te creer- én bij de Boommarkt zoals om schreven staat in het rapport Goudappel en Coffeng. De mo gelijkheid onderzoeken om de kortparkeerruimte in de Bree straat tussen Kort Rapenburg en Koombrugsteeg en Mark- troute zo effectief mogelijk te benutten. Dit kan het beste ge reguleerd worden door middel van hoge parkeergelden in plaats van de huidige regulering door parkeerschijven. Tenslotte de mogelijkheid onderzoeken om de in het plan Goudappel en Coffeng voorgestelde verkeers- circulatie voor de Pietérswijk alsmede de parkeerregeling voor bewoners in te stellen", aldus de Kamer van Koophan del in zijn brief aan het college. LEIDEN De Stichting Kabel net Merenwijk beschuldigt wet houder M. van Aken ervan oneigenlijk gebruik te hebben gemaakt van gelden uit het fonds bovenwijkse voorzienin gen, die bestemd waren voor de Merenwijk. In een brief die vandaag ondermeer wordt ver zonden aan het ministerie van Binnenlandse Zaken, de PTT, de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat M. van Huiten en de gemeenteraad stelt de SKM dat de heer Van Aken op on juiste gronden acht ton aan het fonds heeft onttrokken te neinde een rekening courant voor het oprichten van een mast voor kabeltelevisie in Lei den te openen. „Zonder de goedkeuring van de gemeenteraad heeft de heer Van Aken reeds meer dan vijf ton van dit bedrag uitgegeven aan voorbereidingen aan de mast," aldus de SKM in haar brief „op poten". Volgens de heer De Jong, voorzitter van de SKM. hebben de wat hij noemt „on heuse praktijken" van Van Aken directe gevolgen voor de Merenwijk. Zo zou het treffen van bepaalde veiligheidsvoorzie- ningen in de Merenwijk, zoals- de aanleg van een voetganger stunnel moeten Worden uitge steld, omdat het geld ervoor reeds is besteed. een veeg uit de pan. „De ge meenteraad windt zich blijk baar nauwelijks over dergelij ke zaken op. Hij laat de heer Van Aken zijn eigen spel zon der grenzen spelen." De SKM doet een dringend beroep op het college van Leiden een an dere wethouder de kabeltelevi siezaken te laten behartigen. „Tot nog toe heeft Van Aken niets bereikt. Hij heeft alleen een spoor van vernielingen achter gelaten, dat de gemeen schap een half miljoen gulden heeft gekost," aldus het plei dooi van de SKM. „Misschien dat iemand met schone han den in staat is de door Van Aken beloofde medezeggen schap gestalte te geven." Zoals wij eerder deze week in onze kolommen meldden, heeft de SKM het vertrouwen andermaal in wethouder Van Aken opgezegd onder meer omdat de wethouder, voleens de stichting, niet bereid is het beheer van een kabeltelevisie- mast in handen van een ge- meenschppelijke regeling te geven. De heer De Jong voegt daar aan toe: „Van Aken wil ogenschijnlijk inspraak toela ten door andere instanties dan politieke partijen aan het ka- beltelvisieoverleg te laten deel nemen. In feite lapt hij de inbreng van die instanties aan zijn laars." Multivisie De verwijten tegen wethouder Van Aken hebben de SKM op nieuw in de armen van Multivi sie, de firma die een t.v. mast aan de Kwaaklaan in Oegst- geest bouwt, gedreven. Dit ondanks alle geuite kritiek op dit bedrijf. Nog geen jaar geleden stelde de SKM onder meer dat de firma onbetrouw baar was. Het bekend worden van het voornemen van de PTT de Multivisiemast aan te kopen is debet aan deze 180 graden draai van de SKM, aldus de heer De Jong. Volgende week zal de SKM het contract met Multivisie bespre ken. De aankoop van signaal van Multivisiemast gaat de SKM 8.000,- per jaar kosten. De heer De Jong stelt dat de tarieven voor kabeltelevisie in de Meren wijk 38,- per jaar) voorlopig niet behoeven te worden ver hoogd. LEIDEN De heer C. van Achterberg is gisteren aan de Leidse Universiteit gepromo veerd tot doctor in de wiskun de en de natuurwetenschap pen. Hij promoveerde op het proefschrift „Revisie van de tribus Blacini (Hymenoptera, Braconidea)". Promotor was prof. dr. J. T. Wiebes. LEIDEN Afgelopen dins dag promoveerde aan de Leidse Universiteit mejuf frouw K. N. Ciggaar tot doc tor in de letteren. Haar proef schrift was getiteld: „Byzance et l'Angleterre. Quelques etu des de la topograhie de Con stantinople et de l'histoire aux Xle et Xlle siécles". Pro motoren waren prof. dr. H. Hennephof en dr. J. C. M. Van Winden. LEIDEN De acoustische muziekgroep „Chester" geeft aanstaande zo dag in café „De Twee Spieghels" aan de Nieuwstraat 11 een concert vanaf 15.00 uur. Het café is al om 14.00 uur geopend. De toe gang is vrij. LEIDEN Het jongerencen trum 't Breehuys biedt „sin terklazen" de mogelijkheid surprises te -maken. Vanaf acht uur staan aanstaande en volgende week woensdag de deuren van het handwerklo kaal in het centrum open. Een aantal medewerkers is aanwe zig om bij het maken van surprises te helpen. De kos ten, inclusief het materiaal, zijn 2,- per avond. LEIDEN - De commissie vor mingswerk van studentenver eniging „Augustinus" start aanstaande woensdag een cy clus over het thema: „Een zaamheid, jij en ik, iedereen". In het gebouw van Augusti nus wordt die avond de film „De grote stilte" van Ingmar Bergman vertoond. Op 8 de cember wordt de cursus ver volgd met de vertoning van een diaserie over intermense lijke relaties gemaakt door studenten van de Nijmeegse Universiteit. Na afloop is er discussie. Beide bijeenkom sten beginnen om half negen. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllll Rijk en Ronnie in Bijeenkomst over Schouwburg Rijk de Gooyer en Ronnie Bierman treden van avond op in de Leidse Schouwburg met het to neelspel „Quitte of dub bel" naar het stuk „The only game in town". En kele jaren geleden werd het toneelstuk verfilmd met in de hoofdrollen Eli sabeth Taylor en Warren Beatty. Het toneelstuk staat onder regie van Be rend Boudewijn. „Quitte of dubbel" handlt over een pianist en een chorus- girl. Zij ontmoeten elkaar in Las Vegas. Hun angst voor verdriet geeft hun verhouding een inge bouwde vrij blijvendheid. ••miiiiinmiiMimmiiiinniiiiiininnniHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniliiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinunm school- biologen- werk LEIDEN Het Instituut voor Natuurbescherming (IVN) afde ling Leiden houdt dinsdag 23 november een informatieve bij eenkomst. Het onderwerp van de avond is: „De mogelijkhe den, die het schoolbiologen- werk voor het onderwijs biedt". De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de Kon. Wilhel- minaschool, Sumatrastraat 195 in Leiden en begint om 20.00 uur. Het programma: De heer H. Wals, directeur van de ge meentelijke dienst voor schooi en kindertuinen te Den Haag geeft een inleiding met dia's over „De betekenis van levend biologie-onderwijs"; de didac tisch medewerkers van deze dienst demonstreren enkele praktische facetten van het schoolbiologenwerk in Den Haag; een demonstratie van schoolbiologenwerk, dat tot nu toe door vrijwilligers in samen werking met de afdeling plant soenen is gedaan; discussie over de wenselijkheid en de moge lijkheid van de aanstelling van een vaste schoolbioloog in Lei den. Iedereen is welkom.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3