1 fieidae (Sowcvnt Zaak Menten wordt volledig doorgelicht Studente gewond bij brand in hofje VNO wil ook meer arbeidsplaatsen VAN AGT ZEGT DRIE ONDERZOEKEN TOE Politie klooster VOOR LEVEN WORDT GEVREESD Ministerie: geen verbod produkten Broekpolder Vrijdag 19 november 1976,67e jaargang no. 20566 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Bedjes Nacht van de witte bedjes op Ned. I om 24.00 uur. Om 19.35 uur Een van de acht, om 22.30 uur Dagboek van meneer Engel. Ned. II om 20.25 uur Hotel de Botel, om 20.55 uur De Jorda- ches en om 21.45 uur Wordt u al geholpen? Rustig weer Overwegend droog met enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot oost. Max. temperaturen ongeveer 7 graden. Morgen: Zon: 8.09—16.42 maan: 06.20-16.06 Schev. hoogw.: 1.17—13.40 laagw.: 9.24—21.40. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Agt is vannacht niet zonder kleerscheuren tevoorschijn gekomen uit het Kamerdebat rond de zaak Menten. Wanho pig pogend om in de turbulen te draaikolk van kritiek niet ten onder te gaan, kwam de minister uiteindelijk met de volgende toezeggingen: Er wordt een diepgaand, we tenschappelijk onderzoek in gesteld naar de gang van za ken rondom Menten sinds 1945 tot de zomer van 1976. In een speciale nota aan de vaste Kamercommissie voor Justitie zal het verloop van het strafrechtelijk onderzoek sinds deze zomer uiteen wor den gezet. De commissie kan daarna bepalen wat de Kamer hier verder aan moet doen. Zo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen twee weken, zal aan de Tweede Kamer verslag worden gedaan van het onder zoek, dat de procureur-gene raal in Amsterdam momen teel instelt naar de gang van zaken rondom de verdwijning van Menten het algelopen weekeinde. Minister Van Agt: turbulente draaikolk van kritiek verdachte weer zou moeten worden vrijgelaten. „Maar in die situatie, had het Openbaar Ministerie er ook vooi* moeten zorgdragen, dat Menten niet ongemerkt zou kunnen verdwijnen", aldus de minister. Voor de Kamer stond de persoonlijke integriteit van minister Van Agt bui ten twijfel, maar de meerderheid vond wel, dat hij in zijn politieke verant woordelijkheid tekort was geschoten. „De minister heeft zich met de affaire onvoldoende beziggehouden", zo zei den woordvoerders van PvdA en WD. Drees (DS'70) zei: „de minister faalt door een verbijsterende naïvi teit". Diverse fracties vonden dat de minister zijn positie onhoudbaar had gemaakt. De PSP stelde onomwonden, dat de minister zijn biezen moest pak ken. Met name de communist Wolff wilde bloed zien. Andere fracties von- (Van een onzer verslagge vers) ZUNDERT - Tientallen politiefunctionarissen, sommigen met honden, an deren met getrokken pisto len, hebben gistermiddag een inval gedaan in het trappistenklooster in Zun- dert. Anderhalf uur lang is zowel in de abdij als in het gastenhuis van de trappis ten vergeefs naar de voort vluchtige Menten gezocht. De actie, die de kloosterbe volking volkomen verraste, werd uitgevoerd „op grond van verkregen, niet onbe trouwbare inlichtingen". Deze inlichtingen waren af komstig van een journalist van „Story", het tegen Ac cent concurrerende week blad. In de klopjacht op Menten werd gisteren bo vendien een controle-actie gehouden bij de grenspost Meer aan de Belgische grens. Alle passerende au to's werden aangehouden. Toen de actie na een klein uur geen resultaat oplever de, werd hij beëindigd. den, dat de minister zich te kwetsbaar had gemaakt door een onvoldoende taxatie. Het CDA bracht de juridisch specialist van de ARP, Van Dam, in het strijdperk, die voorzichtig consta teerde, dat het O.M. heeft gefaald, maar dat in een rechtsstaat een gron dig onderzoek en maatregelen moge lijk zijn. Die zegde de minister toe. (Van een onzer verslaggevers) Leiden De 29-jarige studente Joke Rintjema is gistermiddag levensgevaarlijk gewond geraakt bij een gasexplosie en een daardoor veroorzaakte felle brand in haar woning in het Leidse Stationshofje. De studente werd uit de hevig brandende woning gehaald door buurman Jan Lodewi|k Gunning en wijkagent W. Schildwacht. Met brandwonden die meer dan de helft van haar lichaam bedekken werd zi| na behandeling in het Academisch Ziekenhuis overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk, gespecialiseerd in brandwonden. Vanmorgen werd voor haar leven nog gevreesd. De Leidse brandweer wijt de oorzaak van de explosie aan een ondoordachte reparatie aan de gaskachel. De bewoonster had de slecht functionerende kachel ont koppeld en bij aansluiting de moeren niet zorgvuldig aangedraaid. Naast de kachel werd gistermiddag een combinatietang gevonden. Door de gasexplosie rond kwart over twee vlogen stukken verkoolde vloerbedekking tegen de ramen en muren van de hofjeswoningen aan de overkant. Het snelle en kordate ingrijpen van de wijkagent en de buurman kan de studente het leven hebben gered. De agent was toevallig bij een van de bewoonsters van het hofje op bezoek. Direct na de explosie rende hij en de heer Gunning naar de brandende woning en zag de 29-jarige studente in de vlammenzee staan. Het keukenraam werd stukgeslagen en het slachtoffer werd uit de vuurhaard gehaald. De Leidse brandweer bestreed het vuur met dne stralen. Vijf kwartier is men bezig geweest met de nablussing. De belendende panden liepen nauwelijks schade op. Het nog brandende pandje in het Sionshofje Miss World De 21-jarige Cindy Breakspeare uit Ja maica is gisteravond in Londen gekozen tot Miss World 1976. De 19-jarige Karen Pini uit Australië (rechts) werd tweede. Derde werd de 17-ja- rige studente Diana Duenas uit Guam. Tot het laatste ogen blik toe werd ver wacht dat de Jamai- caanse zich uit de schoonheidswedstrijd zou terugtrekken. Meisjes uit negen an dere landen hadden dat al gedaan, uit protest tegen de apartheid in Zuid- Afrika. Hoewel eerder op de dag de Jamai- caanse regering in een verklaring de be schamende praktijk van de apartheid had veroordeeld, zei ze niet de macht te heb ben tussenbeide te komen. VLAARDINGEN (ANP) - Het ministe rie van Landbouw zal geen maatregelen nemen om verbouw en verkoop van ge wassen van de Vlaardingse Broekpolder onmogelijk te maken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie giste ren bekend gemaakt De overheid ziet geen aanleiding om de suggestie van de regionaal inspecteur voor de volksge zondheid, dat „landbouw" zou kunnen ingrijpen, over te nemen. Volgens het ministerie zou het verstandi ger zijn als de inspecteur, de gemeente Vlaardingen en de betrokken boer onder ling afspraken maken. De inspecteur uit slib uit de Rotterdamse havens, dat kwam eerder deze week na een rapport verontreinigd is met zware metalen. De van de Keuringsdienst van Waren tot de Keuringsdienst van Waren: „Zodra een conclusie dat voorkomen moet worden wezenlijke stijging van het metaalgehalte dat mensen zich langdurig voeden met wordt geconstateerd zijn we bevoegd en produkten uit de Broekpolder De boven- van plan om de handel in de produkten ste grondlagen van deze polder bestaan te blokkeren". Als dat waar is zouden onze ou ders dus onze lengte kunnen be palen. NOS wil 12 gulden hoger omroepgeld (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM - Als de NOS haar zin krijgt, zal de jaarlijkse verhoging van de omroepbij drage niet zes, maar twaalf gul den gaan bedragen. Dit staat in een brief van de NOS aan de Kamer-commissie voor CRM en geldt als een ant woord op plannen van de minis ter om het op zes gulden te houden. De NOS voertals argument aan, dat met zes gulden slechts de helft wordt opgevangen van de jaarlijks met tien pet. stijgen de kosten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spa- ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Indiërs worden kleiner NIEUW DELHI In de wester se industrielanden en in Japan zijn de mensen in de afgelopen 50 jaar over het algemeen steeds langer geworden. In In dia daarentegen heeft zich juist het omgekeerde voorgedaan. Volgens de Hindustan Times die dit gisteren openbaarde, wordt deze verkleining ondermeer ver oorzaakt door een tekort aan bouwstooffen in de voeding. Patty Hearst mogelijk vrij LOS ANGELES (AP) - De va der en een oom van Patricia Hearst hebben gisteren 500.000 dollar betaald om haar in afwachting van haar proces op borgtocht vrij te kunnen krijgen. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO) wil naar vermogen en „bin nen alle mogelijkheden die met een verantwoord loonbeleid verkregen worden" alles doen, om zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te behouden en te scheppen. Daarop kwam de uitspraak van VNO-voorzitter Van Veen vanmiddag neer tij dens de vandaag in Amsterdam gehouden leden vergadering van het VNO. Mr. C. van Veen zag deze uitspraak als een tegemoetkoming aan de vakbeweging, die bij her- ling garanties heeft gevraagd, dat meer winst oor minder loonstijging tot meer arbeidsplaatsen zal leiden. Mr. Van Veen noemde die wens wel begrijpelijk, maar niet reëel en hij heeft herhaal delijk onomwonden gezegd, dat de werkgevers zulke garanties niet kunnen geven. Hij gaf nu wel een intentieverklaring, „een intentie, die zich waar schijnlijk niet als zodanig in cao-termen laat verta len, maar die voor ons daarom niet minder zwaar weegt". Eerder hadden vakbonden aangekondigd, dat zij meer werkgelegenheid via de cao-onderhan delingen willen afdwingen. Man Ray overleden PARIJS De Amerikaanse hij in 1915 in New York voor schilder, tekenaar, fotograaf en het eerst ontmoette, een van de filmer Man Ray is donderdag grondleggers van wat later het op 86-jarige leeftijd in Parijs dadaisme werd genoemd, overleden. Van 1921 tot 1940 werkte hij in Parijs waar hij met surrealisten De in Philadelphia geboren Ray exposeerde en tevens werkzaam was met Marcel Duchamp die was als fotograaf. Daarna ver bleef hij elf jaar in Hollywood waar hij experimenteerde op filmgebied. Vervolgens vestigde hij zich weer in de Franse hoofdstad. Enkele jaren geleden wijdde museum Boymans-Van Beunin- gen te Rotterdam een grote overzichtstentoonstelling aan zijn werk. Ray kwam voor die gelegenheid naar ons land over.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1