Turnsters eisen duidelijkheid ockeyploeg loulewinnaar Wisselend succes Wim van Deventer SPORTIEVE REVANCHE VAN KINZO FC DEN HAAG FAVORIET IN BEKERSTRIJD MET FC VVV Coen Moulijn weer in de kuip SELECTIEWEDSTRIJD AFGELAST Jol een duel aan de kant Kleiner programma voor ploeg Post Eén winnaar in lotto 46 OLYMPISCHE TRILOGIE R 1' vRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURAK PAGINA IS ARNHEM Het bestuur van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond heeft gisteravond besloten de vastgestelde selectiewedstrijd voor de dames-top in verband met de interlandwedstrijd tegen Noorwegen niet door te laten gaan. Het bestuur van het KNGV heeft deze beslissing geno men nadat het zich geconfronteerd- zag met een gezamenlijk ingenomen standpunt door de dames top zich niet beschikbaar te stellen voor de selec tiewedstrijd als ook de interland tegen Noorwe gen. De turnsters hebben dit be- het internaat zitten afgespro- sluit genomen omdat zij het ken dat alleen de meisjes die niet eens zijn met het feit dat nationaal kampioene Marian ne Heeren deel mocht nemen aan de selectiewedstrijd. „Het gaat niet om Marianne Heeren persoonlijk", aldus Ans Dekker de oudste turnster in de A-selectie, die als woord voerster van de groep tunsters die deel uitmaken van het tur- nintemaat, optreedt „Het is voor ons een principe zaak. Enkele maanden geleden is tussen het bondsbestuur en de ouders van de turnsters die in op Papendal trainen in aan merking komen voor interna tionale wedstrijden. Als Ma rianne Heeren nu in eens wél mag deelnemen kunnen Carla Braan en Jeannette van Ra- venstijn, die omdat zij in eigen omgeving hun school wilden afmaken, ook zegen recht te hebben op deelneming aan de selectiewedstrijd". Volgens Ans Dekker moet er nu een duidelijke uitspraak komen. „De sfeer in de groep op Papendal is grandioos. Wij willen dat die zo blijft Het gaat echt niet om Marianne Heeren persoonlijk. De heb haar dat voordat wij het tele gram verstuurden ook telefo nisch medegedeeld" Besluit John Tielrooy, voorzitter van het KNGV betreurt bet be sluit van de turnsters van de A-selectie. „Ik vraag mij af of het een juiste bsüssing is. Ik kan er wel inkomen dat ze dit doen maar het vertroebelt de sfeer voor een nader overleg. Wij hebben woensdag besloten Marianne Heeren toe te laten tot de selectiewedstrijd omdat dit meisje nooit gevraagd is om deel uit te maken van het tumintemaat Zij is pas op 1 augustus lid geworden van het KNGV". Marianne Heeren vindt de pro blemen die rond haar toelating tot de selectiewedstrijd zijn ff»© Ans Dekker ...het gaat om het principe... ontstaan bijzonder vervelend. „De heb niet gevraagd om deel te mogen nemen aan de selec tiewedstrijd en de interland tegen Noorwegen. Toen ik zon dag tot ieders verrassing en niet in het minst die vah mij zelf kampioen van Nederland werd, is door een journalist de vraag gesteld of ik in aanmer king zou komen voor een eventuele selectie in de Neder landse ploeg. Het ging niet van mij uit De heb het probleem niet geschapen. Als het zo moet gaan hoeft het voor mij niet meer zo. Ik vind het alle maal erg naar", aldus de nieu we Nederlandse tumkampioe- (Van or\ze sportredactie) Den Haag De competitie voor de betaalde voetballers moet ditmaal wijken voor bekerwedstrijden. FC Den Haag speelt in het zuiderpark (2 uur) tegen FC VVV, dat Dick Advoaat heeft overgenomen van Roda JC. De Zuiderparkers zijn favoriet De geschorste Martin Jol is vervangen door de negentienjarige Jean Noël. Hierdoor verhuisde Ouwehand naar de verdediging. De opstelling luidt: Thie, Ouwehand, Mansveld, Van Vliet en Kore- vaar, Kila, Perazic en Toet, Noël, Van Leeuwen en Swanenburg. Speelde Dick Advocaat afgelopen zondag met Roda JC tegen zijn oude club FC Den Haag, ook zondag moet hij helpen de Zuiderpar kers te bestrijden, maar ditmaal met FC WV. Uiteraard een welkome versterking voor de Limburgers. De meest opvallende spelers zijn de centrale verdediger Kurt Rettkowski - een Duitser van origine - alsmede de middenvelders Piet Pala en Albert van der Weide. Met de Joegoslavische spitsspelers - Stevan Kurcinac en Mikan Javanovic - gaat het minder goed. Bijzonder matig speelden verdediger Rob Monnee (ex-FC Den Haag) en de van De Graaf schap overgekomen Gerrie de Jonge. De laatste werd als linkerspits ingezet door Rob Baan. Het zal daarom geen verbazing wekken indien zowel Monnee als de Jonge niet in de basis staan. Een andere bekende is de 33-jarige Henny Ardesch, die momenteel de gebles seerde Eddy Sobczak vervangt Indien de strijd gelijk eindigt, dan wordt er tweemaal 15 minuten verlengd. Is dan nog geen beslissing verkregen, dan volgen uiteindelijk strafschoppen. ZEIST Behalve Aad Mans veld, 250 gulden boete, is ook Martin Jol, door de tuchtcom- missie van de KNVB gestraft Jol, die in de wedstrijd tegen Rode JC een gele kaart had gekregen na een forse overtre ding tegen Vermeulen, werd voor een wedstrijd geschorst Daarnaast werd hem ook een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 150 gulden op gelegd. De zwaarste straf was voor Van Osenbruggen (Wagenin- gen), die voor drie wedstrijden werd geschorst naar aanleding van een gele kaart in de wed strijd tegen Vitesse. Zijn club genoot Tollenaar werd voor twee wedstrijden geschorst. De overige straffen zijn: FC Am sterdam: W. Buscher, een wed strijd onvoorwaardelijk Volendam: J. C. Jonk. een wed strijd onvoorwaardelijk en 100, boete met de mogelijkheid van ver weer tegen de omzetting van een voorwaardelijke straf in een on voorwaardelijke Vitesse: H. Veenendaal, een wed strijd onvoorwaardelijk en 150,- FC WV: H. Vercoulen, twee wed strijden onvoorwaardelijk en 125,- boete PSV: G. Deijkers, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 200,- NEC: H. Medik. 150.- boete De volgende spelers kregen een boeking: E. van Aken (FC Amster dam), G. J. de Winkel, J. Wüdbret (beiden Haarlem), B. Tabbemee (Excelsior), D. Visser (Heerenveen), A. Verlijsdonk (Helmond Sport), A. Kamps NEC), en J. Quellhorst (FC Vlaardingen). LAHORE Het Nederlandse hockeyteam heeft gisteren in Lahore F (Pak) zijn laatste groepswedstrijd voor het internationale Quaid-e- I zam-toernooi gelijk gespeeld met 3-3 (1-0) tegen West-Duitsland. Nederland eindigde daardoor met een beter doelgemiddelde als Ieerste in'groep b en speelt voor de halve-finales tegen Maleisie. I West-Duitsland, dat tweede in de groep werd, speelt tegen Pakistan. |De Nederlandse treffers kwamen van Paul Litjens, Ron Steens en fcTheodoor Doyer. I In groep a versloeg Pakistan India sensationeel met 5-0 (2-0) en I Maleisië met 2-1 (0-0) Egypte. I De eindstanden in de groepen zinn: Groep a: 1. Pakistan f 2. Maleisië I 3. India r 4. Polen 5. Egypte Groep b: I 1. Nederland West-Duitsland j. Japan ^Pakistan 3 2 1 0 5 6-4 3 2 1 0 5 10-7 3 0 12 12-4 b 3 0 1 2 1 3-6 Beeld uit de hockeywedstrijd West Duitsland—Nederland. De Duitse doelman treedt reddend op HOENSBROEK Na de eerste dag van het toernooi om het Nederlands kampioenschap bil jarten ankerkader 71/2 in Hoensbroek zijn Vultink, Velt huis en Bessems nog zonder puntenverlies. Van dit drietal heeft titelverdediger Vultink veruit het hoogste gemiddelde (85.71). Hij rekende in de eerste ronde gedecideerd af met Wim van Deventer in vier beurten en had nog een beurt minder nodig om de partij tegen vet winnend af te sluiten. Bessems en Velthuis wonnen van Van Nijnatten en Haver- mans. De Limburger deed dat ■in veel kleiner aantal beurten dan de Qldenzaler (17 om 27) heeft bovendien de hoogste se rie achter zijn naam (198) en ligt in moyenne ver achter op Vul tink. Na twee ronden is behalve Van Nijnatten en Havermans ook Piet Vet nog zonder winst punten. De lange Berkhouter blijft heel ver onder de vorm, die hij twee weken geleden in Amersfoort bij het Europese kampioenschap pentathlon de monstreerde. Na de eerste dag staat hij troosteloos onderaan met een gemiddelde van precies negen. Eerste ronde Willy Steures (Nijmegen) 300 15 61 20.00 Piet Vet (Berkhout 133 15 28 8.86 Jean Bessems (Cadier en Keer) 300 Hans Vultink (Groenlo) 300 4 177 75.00 Louis Havermans (Zundert) 197 11 78 17.9 Ben Velthuis (Oldenzaal) 300 11 189 27.27 Steures 136 11 44 12.36 Velthuis 300 16 147 18.75 Van Nijnatten 144 16 143 9.00 Havermans 144 8 53 18.00 Bessems 300 8 106 37.50 Vultink 300 3 132 100 Vet 29 3 29 9.66 Stand na twee ronden 1. Vultink 4 pnt. h.s. 177 85.71 alg Bert an Nijnatten (Steen ber- 89 9 37 9 88 i Deventer (Den Haag) 90 2. Bessems 3. Velthuis 4. Van Deventer 5. Steures 6. Havermans 7. Van Nijnatten 8. Vet AMSTELVEEN Basketbalkampioen KINZO heeft zich gisteravond in de zeer matig bezette Bankras-sporthal enigs zins gerevancheerd voor de zwakke verrichtingen in de eerste vier ontmoetingen in de voorronde van het Europa- cuptoernooi. Tegen UBSC uit Wenen werd de tweede overwinning» geboekt (91-90). Veel gevolgen heeft die punten- winst echter niet, omdat de ploeg van Theo Kinsbergen na de nederlaag bij Racing Mechelen veertien dagen geleden al was uitgeschakeld in de race naar de finalegroep. Peter Post keek toe hoe zijn nieuwste „aanwinst" Henk Lubberding het contract tekende. ROTTERDAM De profploeg van Peter Post, voor 1977 terugge bracht tot dertien renners, zal een kleiner programma afwerken dan in het afgelopen seizoen. De Ti-Raleighploeg heeft slechts één grote ronde op het programma staan, namelijk die van Frankrijk. Van de dertien renners die Post in zijn ploeg wil hebben voor 1977, is er met elf een contract getekend. Dat elftal bestaat uit Kuiper, Karstens, Knetemann, Van den Hoek, Piet van Katwijk, Pronk en Lubberding, de Duitsers Haritz en Thurau en de Belgen Bauwens en de Cauwer. Pijnen zal ook volgend jaar vrijwel zeker weer voor Post rijden en mogelijk zal er, naast Bauwens en Lubberding, een derde ex-amateur in worden opgenomen, namelijk de Brit Bill Nickson, winnaar van de milkrace 1976. De kans bestaat dat Joop Zoetemelk zal starten in de zesdaagse van Rotterdam, die op 20 januari begint. Wedstrijdleider Post is in onderhandeling met Zoetemelk. Zeker is wel dat wereldkam pioen op de weg Freddy Maertens zal deelnemen aan de Rotterdam se zesdaagse. Ole Ritter, de Europese kampioen achter demies, zal als 35-jarige debuteren in het sportpaleis Ahoy. De Deense bijna-veteraan is namelijk een van de acht renners die vrijdag 26 november in het Rotterdamse sportpaleis zullen strijden om het, Europese dernie- kampioenschap 1976. DEN HAAG De Olympische sportbiblio theek heeft gistermiddag in Den Haag de Olympische trilogie 1976 gepresenteerd, een even unieke als verbluffende registratie van het gebeuren in Innsbruck en Montreal. De voorzitter van het Nederlandsch Olym pisch Comité, de heer Cees Kerdel, bood de eerste exemplaren aan de Olympische kam- pioenen van 1948. de atlete Fanny Blanker- s—Koen, en van 1964, Judoka Anton Gee- sink. „Innsbruck 76" en „Montreal 76" vormen tezamen het eerste officiële standaardwerk van het NOC over de Olympische Spelen. De beide boeken behoren tot een internatio nale uitgave van de Olympische sportbiblio theek te München. De Olympische uitgaven golden in een aan-. tal landen, onder andere West-Duitsland, Italië, Oostenrijk en Zwitserland, reeds in 1972 als de officiële standaardwerken voor de Olympische comitees in die landen. Ne derland is daar nu bij gekomen. Het NOC ontvangt uit de opbrengst van de Nederland se editie een gegarandeerd minimum van 50.000 gulden voor de verdere ontwikkeling van de amateursport. ROTTERDAM Voor het bekerduel Feyeooord-Eindhoven wordt zondag in de Kuip, aanvang 12.30 uur, een wedstrijd gespeeld tussen oud-Feyenoord en het team van KLM-employé's uit New York, de Blazing Bravos. Oud-Feyenoord, dat nog regelmatig speelt, verschijnt met o.a. Coen Moulijn, Eddy Pieters Graafland, Piet Romijn, Gerard Kerkum, Frans Bouwmeester, Piet Steenbergen, Pieter Vrauwdeunt, Rinus Bennaars, Jan Hordijk en Rini van Woerden. Sinds de Blazing Bravos in 1971 werd opgericht, is slechts een wedstrijd verloren, de eerste. Twee spelers, Barone en Maca, maken deel uit van het team van de VS. De Nederlander Peter van Gemert speelt voor Xerxes, doelman Grasser kwam onlangs uit in het Par-Olympisch team van Amerika en Mate heeft voor Ujpest Dosza gespeeld. KINZO-UBSC was overigens een vlakke, matige wedstrijd, die pas tegen het einde interes sant werd, toen de Nederlandse kampioen uit vrijwel geslagen positie terugkwam en de winst via vrije worpen van Ron Kruidhof greep. KINZO kon aanvankelijk de Oostenrijkers, die onder de borden dankzij de „reus" Ron Taylor heer en meester waren, aardig volgen, kwam in de 9e minuut zelfs voor, maar verspeelde die voor delige score (24-21) weer, omdat UBSC-coach Jan Hluchy over schakelde van een man-to-man op een een-drie-een zoneverde diging. De voorsprong, die UBSC bij de rust had opgebouwd (52-45), bleef in de tweede helft lang gehandhaafd. KINZO maakte erg veel persoonlijke fouten, verloor Fopma, Pluim en Kip en leek geslagen. Maar wat nie mand voor mogelijk hield ge beurde. Bij 81-88, toen Taylor zijn vijfde fout opliep, ging de ploeg opeens draaien. Ondanks de handicap, dat Faber, Wells .en Kruidhof met vier fo.uten liepen gokte Kinsbergen op een press-verdediging. De gok was goed. UBSC vond op die defen sie geen antwoord en KINZO liep zienderogen in. Met nog 29 seconden te spelen verzilverde Kruidhof twee vrije worpen en bracht de stand op 91-90. De Oostenrijkers mochten nog één aanval opzetten, maar verspeel den op simpele wijze de bal, waardoor de Amstelveense overwinning een feit was. In groep D van de voorronden van het toernooi om de europa- cup voor landskampioenen, ver loor de Belgische kampioen Ra cing Mechelen voor eigen pu bliek verrassend van Aspo Tours (Fra) met 61-63 (28-33). Mechelen gaat toch over naar de finalegroep door het verlies van UBSC. De stand in groep d is: 1 Racing Mechelen 5 4 1 9 376-325 2 Aspo Tours 5 2 3 7 431-440 3 UBSC Wien 5 2 3 7 455-465 4 KINZO 5 2 3 7 390-430 in groep a: Eczacibasi (tu)-Mobilgirgi (Ita) 72-84 (40-42); TUS '04 Leverku- sen (Wdl)-Dudelange (lux) 94-7 (45-35) in groep b: Real Madrid (Spa)-Crystal Pala ce (Eng) 112-79 (64-42). Real plaats zich voor de finalegroep. in groep c: CSKA Moskou (Rus)-Espoo (Fin) 118-78 (54-40) Moskou plaatst zich voor de finalegroep. Wisla Krakow (Pol)-Alviks Stockholm (Zwe) 96-95 (48-51). in groep e: Maccabi Tel Aviv (Isr)-Dinamo Boekarest (Roe) 92-81 (45-40). Maccabi plaatst zich voor de finalegroep. Coen Moulijn ...terug in de Kuip... DEN HAAG De uitkomsten van de lotto en toto van week 46 zijn: Lotto le prijs: 1 winnaar, die bruto 666.666,- ontvangt; 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto 41.315,80 ontvangen; 3e prijs 162 win naars, die elk bruto 1530,- ontvangen; 4e prijs: 9140 winnaars, die elk 36,- ontvangen; 5e prijs: 12567 winnaars, die elk 26,- ontvangen Toto le prijs: 11 winnaars, die elk bruto 13.152,- ontvangen; 2e prijs: 169 winnaars, die elk 535,- ontvangen; 3e prijs: 1490 winnaars, die elk 84,- ontvangen. Het NOC heeft enkele exemplaren van het standaardwerk I Koen, Erik Swinkels. Herman Ponsteen en Jan Bazen geschonken aan verschillende medaillewinnaars. Staand Zittend Hans van Helden en Anton Geesink vlnr Jan Evert Veer, Marianne Heeren, Fanny Blankersj

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15