Hier moet onderste steen boven komen" ficldócSotitotvt PROCES TEGEN EX-SS'ER Onderzoek naar industrie-eiland MINISTER VAN AGT IN DEBAT-MENTEN Fouten in Amsterdam èn Den Haag Scherper beleid nodig tegen hondsdolheid Vredeling tevreden over eigen beleid JDAG 19 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Agt heeft giste ren in het Kamerdebat rond de zaak Menten ronduit toegegeven zelf ook moeite te hebben om in toeval te geloven bij de verdwijning van de Blaricumse miljonair. Hij hoopt vandaag reeds het eerste rapport te ontvangen van het onderzoek dat de procureur-generaal in Am sterdam, mr. Hartsuiker, naar de gang van zaken rond de verdwijning van Menten instelt. De minister benadrukte, dat. het onderzoek voor niets of niemand mag wijken. „Hier moet de onderste steen worden bovengebracht." De minister zei, dat het vanzelfsprekend is, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de strafvervolging voort te zetten. De bewindsman zei zich werkelijk solidair te voelen met de gevoelens van zeer velen en zich goed te kunnen voorstellen, wat er in de kring van oorlogsslachtoffers en verzet nog aan leed aanwezig is. „Dat er velen door de vlucht van i Menten zijn gekwetst, spijt me bijzonder. Het ipijt me meer dan de aanvallen op mijn per soonlijke integriteit" aldus de minister, die I eraan tovoegde, dat zijn gedrag er geen enkele I aanleiding toe heeft gegeven, deze aanvallen I voor gerechtvaardigd te beschouwen. De minister wees de felle kritiek van de hand, dat hij zijn politieke verantwoordelijkheid ver keerd had begrepen. Hij zei zich van de zaak op de hoogte te hebben laten houden," maar niet van dag tot dag en niet van uur tot uur, ik vind ook niet dat ik dat had moeten doen." De Kamer was het met die zienswijze niet eens. Fractievoorzitter Terlouw van D'66 sprak van een „politieke vergissing". Hij vond, dat de minister in deze belangrijke zaak alle beslissin gen zelf had moeten nemen. Zijns inziens had de minister toch kunnen weten hoe uitermate gevoelig kwesties als oorlogsmisdaden liggen." Het is eigenlijk een kwestie van kabinetspoli- tiek." aldus Terlouw. Niet alleen voor Terlouw was het onduidelijk, hoe de minister kan verklaren dat het Open baar Ministerie wel zijn redenen gehad zal hebben om met arrestatie van Menten te wach ten, terwijl hij als minister toch rechtstreeks verantwoordelijk is voor het handelen van het Openbaar Ministerie. De minister maakte duidelijk, dat de recherche al geruime tijd opnieuw met een onderzoek tegen Menten bezig was en o.a. in Israël, Polen, Zweden en de Verenigde Staten ondervragin gen heeft gedaan. Het onderzoek is echter nog niet voltooid. Nederlandse opsporingsambtena ren moeten in de Sovjet Unie de plaats bezoe ken waar de misdrijven waar Menten van verdacht wordt zijn gepleegd. Daar zullen dan getuigen moeten worden gehoord. „Want wat journalisten schrijven is wel belangwekkend, maar vormt nog geen bewijsmateriaal," zo zei de minister. Juist gistermorgen heeft de minister van de Russische autoriteiten de toezegging van mede werking bij het onderzoek gekregen. Volgens de Nederlandse ambassadeur in de Russische hoofdstad zullen de Sovjet-autoriteiten docu menten aan de Nederlandse justitie ter beschik king stellen, zodra zij hun eigen onderzoek hebben voltooid. De minister verzette zich tegen de gedachte een ander dan de procureur-gene raal in Amsterdam te belasten met het onder zoek naar de verdwijning van de heer Menten. Iets dergelijks zou hij zien als een blijk van wantrouwen. Wat het onderzoek naar het vervolgingsbeleid in de vroegere zaak Menten betreft, zei de minister, dat dit in het bijzonder betrekking zal hebben op de vraag wat in deze kwestie is gedaan en eventueel is weggelaten. In dit ver band sprak de minister over geruchten en vermoedens, dat het bij het na-oorlogse vervol gingsbeleid niet helemaal pluis is geweest De minister ontkende, dat er ongelijkheid van rechtsbedeling zou bestaan in ons land. De WD had tevoren deze kwestie aan de orde gesteld, door te wijzen op het optreden van het Openbaar Ministerie tegenover de van oorlogs misdaden verdachte L. uit Limburg. Volgens de minister was er in de zaak tegen L. sprake van een compleet strafdossier, terwijl daarvan bij de zaak Menten nog geen sprake is. De bewindsman ontkende ook, als zou de assis tentie van de heer Wiesenthal zijn afgewezen. "Dat is een kapitaal misverstnad", aldus minis ter Van Agt, "wij zijn graag bereid de mede werking van de heer Wiesenthal te aanvaar den". Hij benadrukte ook meerdere malen, dat het niet mogelijk is geweest Menten's paspoort in te trekken. Op grond van de Paspoortinstructie is intrekking of inhouding van een paspoort voor justitiële doeleinden alleen mogelijk als tegen de houder van het paspoort proces ver baal is opgemaakt wegens het plegen van enige misdrijf waarvoor vervolging kan plaatsvinden. De minister van Justitie is gisteravond en vannacht in de Kamer stevig, soms bijna meedogenloos aangepakt. Verba zingwekkend is dat niet. Het gebrekkig optreden of beter het gebrek aan optreden van de justitiële autoriteiten in Amsterdam in de zaak—Menten, waar de minister de politieke verantwoordelijkheid voor draagt, vroeg om een niet mis te verstane terechtwijzing. Minister Van Agt ontpopte zich niet als een gladde politi cus, die op een handige manier kromme zaken recht praat Hij wekte soms de indruk zaken te willen verdoezelen, maar gaf later ruiterlijk toe op sommige vragen geen antwoord te künnen geven. Van Agt heeft er inderdaad blijk van gegeven de zaak—Menten niet van dag tot dag te hebben gevolgd. Hij gaf ook blijk van gevoelens van hulpeloosheid en schaamte* waarvoor Kamerleden hem terecht hun res pect betuigden. Zonder de integriteit van de heer Van Agt ook maar een moment in twijfel te willen trekken moet worden vastge steld, dat ook op Justitie fouten zijn gemaakt. De relatie met het Openbaar Ministerie in Amsterdam is duidelijk verstoord, maar ook kan men zich afvragen of de minister zijn departement wel helemaal in de hand heeft. Hoe is het anders te verklaren, dat top—ambtenaren van zijn ministerie al vorige week dinsdag op de hoogte waren van de arrestatieplannen, terwijl de minister zelf tot woensdag middag een week later nog van niets wist? De minister heeft in dit verband geen enkel woord van kritiek op zijn naaste medewerkers geuit. Aan het prestige van de Nederlandse justitie is een ernstige klap toegebracht. Na enig aarzelen heeft de minister van nacht terecht de toezegging gedaan, dat er in de zaak—Men ten volledige openheid van zaken komt. De onderste steen moet inderdaad boven komen. ROERMOND (ANP) Voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond begint maandag aanstaande het tenminste één week durende proces tegen de 58-jarige Nederlandse ex-ss'er, de Limburgse fabrieksarbeider L. Deze wordt ervan verdacht 33 jaar geleden, van 1 mei 1942 tot en met september 1943 meermalen 'misdrijf tegen de menselijkheid' te hebben gepleegd in het kamp voor joodse dwangarbeiders in Bobruisk in Rusland. In de dagvaarding worden zeven manieren vermeld, waarop L. alleen of samen met anderen opzettelijk en met voorbedachte rade op gruwelijke wijze in het kamp joden van het leven heeft beroofd. De rechtbank zal vijf buitenlandse getuigen, allen joodse ex-gevan genen uit het kamp horen. Bij zijn verhoren door de rijksrecherche heeft L. bekend dat hij vanaf de oprichting van het dwangarbei derskamp in Bobruisk minstens één jaar als bewaker dienst had gedaan. Voorts bekende hij al dan niet samen met anderen een aantal Poolse dwangarbeiders in dit kamp te hebben gedood. )ost klaagt over vasthouden post ^)ÜSSELDORF De in de ge vangenis in Düsseldorf verblij vende Arnhemmer Harm Dost heeft bezwaarschriften inge diend bij het Oberlandesge- richt aldaar, waarin hij klaagt over het niet doorsturen van post en het maken van fouten in de gevallen waarin van hem afkomstige brieven wel wor den doorgestuurd. Eerder klaagde Dost, die een straf van drie jaar en negen maanden uitzit wegens beweer de verkoop van hasj in Neder land aan jonge Duitsers, over het verbod van het Landesge- i richt in Kleef om kritische tijd- J schriften te lezen. Dit verbod is inmiddels door het Oberlandes- gericht, na een bezwaarschrift j van Dost, ongedaan gemaakt. Brieven aan Nederlanders onder wie zijn ouders, zijn op last van het Landesgericht in Kleef vast gehouden. Het ging hier om zogenaamde kettingbrieven met teksten waarin ongerustheid wordt uitgesproken over de po litieke ontwikkelingen en het justitie-optreden in de bondsre publiek. Dependance Nehem in Den Haag DEN HAAG De raad van toezicht van de Nehem heeft met instemming van directie en medewerkers besloten een de pendance in Den Haag in te richten met handhaving van Den Bosch als vestigingsplaats. De raad heeft dit gisteren per communiqué meegedeeld. Di rectie en stafmedewerkers die betrokken zijn bij het algemeen beleid van de Nehem zullen hun werk gedeeltelijk vanuit deze dependance gaan verrichten. Over uiterlijk een jaar zal de raad de tussenoplossing op haar doelmatigheid toetsen. De raad' van toezicht heeft zijn besluit meegedeeld aan minister Lub bers (Economische Zaken). Be gin oktober had deze laten we ten in het licht van een hierover door de Tweede Kamer aange nomen motie, geen goedkeuring te kunnen hechten aan een sta tutenwijziging die de voorgeno men vestiging van de Nehem in Den Haag mogelijk zou maken. Mr. Biesheuvel aan hoofd stuurgroep De Amsterdamse wethouder voor de Haven, mr. C. H. Goedkoop, gaf gis teren het startsein tot het aanleggen van de Aziëhaven, een zijhaven van de Amerikahaven. De grond werd op drie plaatsen opgebla zen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een industrie-eiland in de Noord zee? Deze vraag hoopt de door de regering inge stelde Stuurgroep Studie Noordzee-eilanden en Terminal, kortweg Stunet, over een jaar met "ja" of met "neen" te beantwoorden. Onder aanvoe ring van oud-premier Biesheuvel presenteerde de Stunet zich gisteren in Den Haag met een brochu re, waarin een overzicht wordt gegeven van het zeer omvangrijke onderzoek, dat het komende jaar naar de haalbaarheid van een dergelijk eiland wordt ingesteld. Met de bestudering van zo'n gigantisch project, door mr. Biesheuvel ver gelijkbaar genoemd met de Zuiderzee- en Delta werken, is een bedrag van enkele miljoenen ge moeid. De sterk gegroeide bevolking, de econmische acti viteiten, de grote mobiliteit en de eisen die aan het leefklimaat worden gesteld hebben de regering doen besluiten de Stunet in het leven te roepen. De stuurgroep zal bovendien de mogelijkheden' onderzoeken voor een buitengaats overslagstation voor vloeibaar aardgas. Een rapport hiervoor is al binnen enkele maanden te verwachten, omdat de problematiek van een "gaseiland" veel geringer is dan van een industrie-eiland. De North Sea Island Group, waarin 31 industrieën zijn verzameld, publiceerde een maand geleden al een rapport over een dergelijk project. "Onze studie zal echter veel verder moeten gaan, omdat de overheid nu eenmaal een bredere verantwoor delijkheid heeft", aldus mr. Biesheuvel. De Stunet richt zich het komende jaar vooral op de aspekten: economie, technologie, sociologie, milieu, planolo gie, waterbouw, volkenrecht en strategie. CNV: Lonen per 1 januari 4,5 procent omhoog UTRECHT (ANP) Het CNV is bereid om, terwille van de werkgelegenheid en de collec tieve voorzieningen in 1977 de netto ruimte voor de verbete ring van de arbeidsvoorwaar den te beperken tot twee pro cent Dit betekent dat geen compensatie gegeven zal wor den voor BTW en dergelijke. Het CNV vindt dat de totale loonstijging per 1 januari 4,5 procent zal moeten bedragen: twee procent verbetering (netto 0,5 procent) en 2,5 procent „schone" prijscompensatie. Per bedrijfstak zal echter bekeken moeten worden of de loonsver hoging per werknemer in cen ten, procenten of in een combi natie van beide zal worden toe gekend. In een centrale af spraak zal tevens moeten staan dat eventueel een deel van de twee procent gebruikt kan wor den voor een al of niet vei plich- te verlaging van de pensioen leeftijd. Ministerraad doet niet aan partijpolitiek DEN HAAG (ANP) sen de grondslag van vormen. De ministerraad het kabinet dan wel Premier Den Uyl houdt zich niet bezig de eenheid van het heeft dit gisteren van zijn vergaderin- en andere partijpoli- het bespreken en ne- heer Wiegel overgela- met partijpolitieke kabinetsbeleid raken geantwoord op vra- gen een ontwerpreso- tieke kwesties niet in men van besluiten ten dienen te worden gedachtenwisselin- dan kunnen zij te al- gen van het Tweede- lutie van de besturen het kabinet bespro- met betrekking tot aan de geëigende en gen. Maar wanneer len tijde onderwerp Kamerlid Wiegel Van PvdA en PPR ken dienen te worden het regeringsbeleid, politieke gebeurtenis- van beraadslaging (WD). Deze had zich had besproken. De en dat de raad van Partijpolitieke afgevraagd waarom heer Wiegel was van ministers zijn tijd be- dachtenwisselingen het kabinet in een mening dat dit soort hoort te besteden aan zouden volgens de verantwoordelijke ge- partij-organen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zodra in een gebied hondsdolheid (rabiës) wordt geconstateerd moet de streek de status „bedreigd ge bied" krijgen. Bovendien moe ten in zo'n gebied vee, honden en katten worden ingeënt, hon den verplicht aan de lijn wor den gehouden en alle zwerf- en boerderijkatten worden afge schoten Dit staat in een rapport, dat deze week is uitgebracht door het Rijksinstituut voor Natuur beheer. Vanaf 1 mei van dit jaar is regelmatige inenting van hon den tegen rabiës al verplicht, voor katten is dat door het grote aantal vrijwel onmogelijk. Uit het rapport blijkt dat Nederland momenteel voorop loopt in het onderzoek naar de bestrijding van hondsdolheid. In de omrin gende landen constateert men een zekere „rabiës "-moeheid doordat men zich er al lange tijd intensief mee bezig heeft gehouden. Nederland heeft pas de laatste twee jaar te maken gehad met rabiës dat zich vanaf de Tweede Wereldoorlog ont wikkelde in Oost-Duitsland en zich met een snelheid van 25 tot 70 km per jaar verplaatste naar het westen. Mokum aan de Amstel Uit handen van de schrijver Siegfried E. van Praag heeft burgemeester Samkalden van Amsterdam gisteren het eerste exemplaar van het boek „Mokum aan de Amstel" ontvangen. In dit boek geeft de heer Van Praag op zeer persoonlijke wijze een terugblik op de historie van Joods Amsterdam. Het boek bevat 252 foto's, waarvan vele uit het Amsterdams Gemeente-archief afkomstig zijn. Ook 60,- voor ambtenaren DEN HAAG (ANP) In de gisteren gehouden vergadering van het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, is overeenstemming bereikt over een uitkering-ineens aan het overheidspersoneel van 60,-, overeenkomstig de voor particuliere werknemers voor genomen maatregel. Het minis terie van binnenlandse zaken heeft dit meegedeeld. Het ligt in de bedoeling de uit kering tegelijk met de betaling van het salaris over de maand december aan het overheidsper soneel te doen toekomen. De wijze van doorwerking van deze maatregel op de overheidspen- sioenen zal nog nader worder vastgesteld. Weeroverzicht Vooruitzichten voor zondag. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Overgang naar onbestendig Max. temp.: omstreeks 8 graden. weer met veel wind. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. HILVERSUM (ANP) Minister Vredeling is niet ontevreden over zijn tot nu toe gevoerde defensiebeleid in het kabinet. Hij zal er niet om vragen terug te mogen komen in de volgende minister raad, maar staat er ook niet afwijzend tegenover. Hij is de eerste socialist die fungeert op de post van defensie, en hij meent te hebben bewezen dat hij het heeft klaargespeeld, aangezien hij vier maal zijn begroting zonder amendementen er door heeft gekregen. Dit zei de heer Vredeling gisteren in een vraaggesprek voor de AWO-radio. Hij is van mening dat hij het landsbelang heeft gediend. „Soms moet je overtuigd zijn van je eigen gelijk, maar je moet ook wel eens ongelijk kunnen bekennen. Als je meent dat iets in het belang van het land is, moet je tegen de gevestigde mening kunnen ingaan, dat is niets nieuws. Ik heb nooit geprobeerd een wit voetje te halen bij mijn achterban, dat is te goedkoop aldus de minister. Gevraagd naar zijn eventuele keus tussen het Nederlandse ministerschap of een EEG-positie, antwoordde de heer Vredeling: „Ik zou geen wezenlijk bezwaar hebben om naar de EEG te gaan. Mijn hart ligt wel in Brussel".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11