Aanbod kunstschatten voor menten fataal Patiént te weinig in tel in beleid volksgezondheid Grote behoefte landelijke avonduniversiteit „Röntgenologen al voldoende gestraft Milieubeleid komt te weinig uit de verf PROVINCIE WOEDEND OVER „BEVRIEZING" BEJAARDEN-HELPERS -grootscheepse jacht op verdachte Enquête: 53% vindt euthanasie geoorloofd R UOENSDAG 17 JNOV£.iVLb£,H lyio L,M1J£)£, COUltAlNl kap| MEISJE Koper- Zandt en-,a yan een onzer verslaggevers) LI*!® ^STERDAM/DEN HAAG. De 77-jarige igd unstverzamelaar Pieter Menten, tot zon- afli ag jl- wonend in een riante villa in ir naricum heeft het zeer waarschijnlijk 3 an zichzelf te wijten, dat de politie in Brei raktisch geheel Europa thans naar hem >ekt. Onlangs namelijk bood hij een deel an zijn kunstverzameling ter veiling in C£ÜS jnsterdam aan, maar dit veroorzaakte en storm van protest bij Zionistische en erzetsorganisaties en bij kunstenaars in - jnsterdam. pant Pieter Menten, kort na de oorlog -55 eroordeeld wegens oorlogsmisdaden in Polen was er toen weliswaar met een lichte straf afgekomen, en velen in Nederland hadden daarin lang berust maar toen hij echter zover ging een aantal kunstschatten waarvan men zegt, dat hij ze onder meer tijdens de oorlog in Polen verzameld had ten verkoop aanbood ging het velen te ver. Men protesteerde heftig en men haalde alles, waarvan men hem ondanks de lichte straf van na de oorlog nog steeds verdacht weer naar voren. Ondanks vele belastende verklaringen, die de laatste tijd opnieuw tegen hem werden ingebracht, vooral door Hans Knoop van het weekblad Accent, wilde Justitie zich niet meer met de kwestie bemoeien. Toen echter zoveel belastend materiaal binnen kwam, ook van de kant van de Oosten rijkse Nazi-speurder ir. Simon Wiesenthal, kon de Nederlandse Justitie er niet meer omheen. Zij kreeg van Knoop enige weken de tijd, om stappen te ondernemen. Hij zou zich in die tijd van het openbaar maken van de belastende getuigenverklaringen ook op de band in het Poolse gebied, waar Menten heeft geopereerd (thans Russisch gebied) opgenomen onthouden. Zondag had het kabinet de beslissing geno men, dat Menten gearresteerd diende te worden. Maandagmorgen moest dit gebeu ren door de politie-officier Peters, die kort daarvoor de zaak-Menten in handen gekre gen had. Maar Menten bleek verdwenen te zijn met zijn vrouw. De vraag is thans gerezen, wie de arresta tie heeft laten uitlekken, of wie Menten heeft getipt of laten tippen. Of heeft Men ten zelf voldoende zelfkennis gehad dat zijn spel uit was en dat hij beter kon verdwijnen. „Daarmee heeft hij echter wel schuld bekend", aldus de nazi-speurder Simon Wiesenthal gisteravond voor de t.v. Huize Menten Gijsen jiiet achter indere jisschoppen loei KAMÉR (ruil rznond De bisschop van rmond, mgr. J. Gijsen, heeft erklaard zich „met nadruk te istantiëren" van berichten, lat de Nederlandse bisschop pen gehuwde priester-docenten villen handhaven aan theologi ze faculteiten. SGEZiiMgr. Gijsen verklaart „met ver wondering" van deze berichten le hebben kennis genomen. Hij Kragg M volledig achter de gedach- voo Imgang van de H. Stoel te den taan, evenals achter de brief 2°G ran kardinaal Garrone van mei 1974. Hierin staat dat de oplei- ig aan de H.T.P. in Heerlen g en geenszins op bevredigende wij- beantwoordt aan de eisen die kerk aan een priesteroplei ding stelt". Hij zegt daarop te de gi hebben gereageerd door het se- ninarie in Rolduc op te richten. Zieken-menu In het Catharina ziekenhuis in Rotterdam wordt op is. en het systeem zal binnenkort wel op alle het ogenblik op een aantal afdelingen' geexperi- afdelingen worden ingevoerd. Op de foto de kraa- menteerd met het eten a la carte. Reeds nu is mafdeling, waar jonge moeders met smaak hun het duidelijk dat het experiment een enorm succes maaltijd samenstellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het beleid voor de volks gezondheid is de patiënt te weinig in tel. Deze kritiek uitte drs. Beekmans (D'66) gisteren in de Tweede Kamer. Het was hem opgevallen dat in alle stukken van staatsse cretaris Hendriks over de gezondheidszorg, de patiënt, waar alles toch om draait, nau welijks wordt genoemd. De gezondheidszorg dient zijns inziens veel meer een menselijk karakter te krijgen. Daarom moeten kleine ziekenhuizen niet te gauw uit efficiency-overwegingen worden gesloten. Van verschillende kanten werden krachtige pleidooien gehouden voor intensievere voor lichting over gezondheid en voeding. Ge zondheid is niet te verwerven door pilletjes in te nemen, zei Beekmans. Mevr. Cornelissen zei namens het CDA, dat als de ziekenhuiskosten moeten verminde ren, er alle aandacht moet worden besteed aan de hulpverlening door onder andere huisartsen en kruisverenigingen. De kwali teit van de hulp aan patiënten mag niet verminderen. Mevr. Verder-Smit (WD) diende een motie in, om te bereiken dat de kruisverenigingen een stevigere financiële basis krijgen. De PvdA-er Drenth pleitte voor een unifor me landelijke regeling voor de kosten van onderzoek op baarmoederhalskanker. In Leidschendam hebben 74 vrouwen te ken nen gegeven vanwege de kosten niet aan het onderzoek te hebben deelgenomen. De PvdA vond dat onverantwoord. Tenslotte werd door de PvdA democratise ring bepleit van de besturen van ziekenhui zen en andere instellingen op het terrein van de gezondheidszorg, zodat zowel het perso neel als de patiënten meer bij het beleid worden betrokken en hun invloed tot gel ding kunnen brengen. De Abva (algemene bond van ambtenaren) heeft de Kamer laten weten, de begroting voor volksgezondheid onaanvaardbaar te vinden, vanwege de onverantwoorde bezui nigen die volgens de bond onder het mom van kostenbeheersing worden aangekon digd. PLEIDOOI VERDEDIGING: i DEN BOSCH (ANP) - „Schul- I dig of onschuldig, deze twee I röntgenologen zijn door de ja- I renlange vervolging door de publieke opinie al voldoende i gestraft". Met een veroorde lend vonnis zou aan de vernie- I tiging van het maatschappe lijk bestaan van de twee ver- I dachten de laatste hand wor den gelegd. Zelfs de geringste straft zou voor hen maat schappelijk gesproken het einde betekenen". Dat zei de Amsterdamse advo caat mr. R. Polak tijdens de gisteren gehouden, laatste, zit ting in het proces tegen de twee uit Valkenswaard afkom stige röntgenologen dr. P. K. en dr. F. Z. Zij worden ervan beschuldigd opzettelijk valse declaraties bij de ziekenfond sen te hebben ingediend waar door deze voor m totaal onge veer 118.000 gulden benadeeld werden. De officier van justi tie heeft hiervoor negen maan den gevangenisstraf geëist waarvan zes maanden voor- (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer toonde gisteren waarde ring voor de moeite die minis ter Vorrink doet om voor de milieuhygiëne een beleid op po ten te zetten, maar ondanks alle goed bedoelde pogingen komt het milieubeleid te weinig Uit de verf. In de kritiek op het kabinetsbeleid werd van ver schillende kanten betreurd, dat het milieubeleid te veel in de goede bedoelingen blijft steken, en de zorg voor het milieu on voldoende het gehele kabinets beleid bepaalt. Tijdig voor de volgende kabi netsformatie zal gesproken moe ten worden over verzwaring van de taken van het ministerie, zo dat dit zich niet alleen met mi lieuhygiëne in beperkte zin, maar met het gehele milieube heer kan bezighouden. Er moet geen tegenstelling wor den geschapen tussen de econo mie en de milieuhygiëne. De verspilling dient te worden te gengegaan. Als door reparaties de levensduur van allerlei appa raten kan worden verlengd, wordt daardoor behoorlijk wat werkgelegenheid geschapen. Van Leijenhorst (CHU) vond het met de milieuwetgeving nog maar droevig gesteld en achtte het beleid niet slagvaardig ge noeg. Huschemaekers (KVP) vroeg aandacht voor internatio naal samenspel, onder andere in verband met de Rijnvervuiling, en bepleitte de aanstelling van milieu-attrachés bij de ambassa des in Bonn en Brussel. Mevrouw De Boois (PvdA) zei: „Naar onze mening heeft het kabinetsbeleid ten aanzien van het milieu nog steeds te veel uit incidenten bestaan. De zorg voor natuur en milieu wordt te veel overgelaten aan actiegroe pen. waardelijk. Advocaat mr. Po lak wees er gisteren op dat de werkgever van de twee dokto ren, het St. Jozefziekenhuis in Eindhoven, het dienstverband van de twee medici tot nu toe nog gehandhaafd heeft. Maar in het geval fraude bewezen wordt verklaard komt daar aan onherroepelijk een einde, zo beklemtoonde hij. Dr. P. K. zei gisteren in zijn laatste woord: „Naar eer en geweten heb ik steeds ter goeder trouw gehandeld". Weer verhoor getuigen in Frans H.-zaak MAASTRICHT (ANP) - Offi cier van justitie bij de recht bank in Maastricht, mr. J. Booster, heeft vandaag op nieuw getuigen-deskundigen ge hoord in verband met de recht zaak tegen de hoofdverpleger Frans H. die er van wordt ver dacht in de Lückerheidekliniek te Kerkrade negen bejaarde pa tiënten te hebben gedood door middel van insulineinjecties. Morgen en wellicht ook nog op volgende dagen zullen deze ver horen worden voortgezet. Volgens mr. Booster is het op nieuw oproepen van deze getui gen alleen te wijten aan de ma nier waarop de advocaat van Frans H. meende zijn verdedi ging te moeten voeren. Hij heeft daarbij de deskundigheid en ob jectiviteit van de getuigen aan gevallen op een moment dat zij niet meer op de zitting aanwezig waren, aldus de officier. Bij het eerder horen van deze getuigen heeft de raadsman geen vragen gesteld. De behandeling van de zaak Frans H. duurt nu al zes weken. Verhoging kiesdrempel afgewezen DEN HAAG Een overgrote meerderheid van de Tweede Ka mer heeft gistermiddag het wetsvoorstel van de KVP-ers Andriessen en Van der Sanden tot verhoging van de kiesdrem pel afgewezen. Het voorstel hield in dat politie ke partijen pas in de Kamer zouden mogen worden vertegen woordigd als ze bij de verkiezin gen drie of meer zetels zouden halen. Toen het wetsontwerp van de beide KVP-ers gisteren in stem ming kwam, bleken alleen de KVP, de meerderheid van DS'70 en een klein groepje socialisten (onder wie kamervoorzitter Vondeling) tot de voorstanders te behoren. AANTAL WERKSTUDENTEN STUGEND (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Er bestaat grote behoefte aan één landelijke avonduniversiteit voor werkstudenten. Deze universiteit zou in verschillende plaatsen verdeeld over het hele land „filialen" moeten hebben. Hierbij denkt men aan plaatsen als Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht Dit blijkt uit een onderzoek dat drs. M. P. M. de Goede en dr. R. A. C. Hoksbergen onder ruim duizend werkstudenten in Ut recht gehouden hebben. Uit dit onderzoek bleek verder dat er nog te weinig mogelijk heden zijn, om 's avonds een studie aan de universiteit te volgen. Er wordt te weinig rekening gehouden met de beschikbare tijd van de avondstudenten en men speelt te weinig in op de meestal ruimere maatschap pelijke ervaring van de in doorsnee oudere student. Het aantal studenten dat overdag werkt en 's avonds studeert is de laatste jaren enorm toegenomen: men schat, dat 10 a 15 procent van de studenten een volledige werkkring heeft. De onderzoekers zouden daarom de landelijke universiteit op korte termijn ge realiseerd willen zien. Zij pleiten ervoor dat deze universiteit ge bruik zou kunnen maken van reeds bestaan de voorzieningen zoals gebouwen, laborato ria en apparatuur. Al bestaande program ma's voor avondstudenten zouden geschikt gemaakt moeten worden voor landelijk ge bruik. De studie zou even lang moeten zijn als die van de dagstudent. Om aan de speciale situatie van de avondstudent tege moet te komen pleit men tevens ervoor aparte studieblokken te realiseren, die dan met een tentamen afgesloten kunnen wor den dat lange tijd geldig is. De werk- en gezinssituatie kunnen er namelijk de oor zaak van zijn dat de studie voor kortere of langere tijd onderbroken moet worden. IlillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHI Meijer (CRM) wil personeelsstop maatschappelijk werk opheffen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) wil op 1 januari aanstaande de al geruime tijd geldende personeelsstop voor het algemeen maatschappelijk werk opheffen. Hij heeft dit voornemen vandaag besproken met de commissie voor CRM uit de Tweede Kamer. Meijer heeft tijdens dat gesprek voorgesteld, om vanaf 1 januari voor het algemeen maatschappelijk werk een „vacaturemelding" in te voeren. Iedere vacature op dat gebied moet dan doorgegeven worden aan het ministerie van CRM. Hierdoor wil de staatssecreta ris toch nog enige greep houden op vraag en aanbod in de sector algemeen maatschappelijk werk. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HILVERSUM Pijn lijden en ongeneeslijk ziek zijn blijkt voor het merendeel van de Nederlandse bevolking een reden te zijn om vrijwillige euthanasie bij anderen toe te staan. Dit blijkt uit een enquête over vrijwillige euthanasie waarvan de resultaten gisteren door de AVRO-televisie werden uitgezonden. Van de ondervraagden bleek 53 procent euthanasie geoorloofd te vinden (43 procent is tegen) bij erg veel pijn en bij ongeneeslijke ziekten. Wanneer deze factoren niet aanwezig zijn, daalt dit percen tage opeens tot 16. Op de vraag, of vrijwillige euthanasie gelegaliseerd zou moeten worden antwoordden er 61 procent met „ja" en 25 procent bleek hier tegen. Illllllllllllllllllllllllllllllll Ontploffing chemisch bedrijf Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het provinciebestuur van Zuid- Holland is zeer verontwaardigd over de maatre gel van staatssecretaris W. Meijer van C.R.M. om de personeelsbezetting in de bejaardenoorden te bevriezen. Gedeputeerde Staten vrezen dat deze beslissing in de praktijk tot grote problemen zal leiden. Bovendien is men er zeer boos over, dat de bewindsman op deze wijze de aan de provincies opgedragen taak om toezicht te houden op de bejaardenoorden, terugneemt. Gedeputeerde drs. J. H. Boone heeft dat gisteren laten weten. Staatssecretaris Meijer wil uitbreiding van het personeelsbestand in bejaardenoorden van nu af aan in beginsel alleen nog maar toestaan, wanneer er in die tehuizen minder dan drie personeelsleden per tien bejaarden werken. Het provinciebestuur stelt daar tegenover, dat men er juist naar streeft om alleen bejaarden die werkelijk dringend ver zorging nodig hebben, in verzorgingstehuizen op te nemen. Dat betekent volgens hen, dat er in de toekomst juist extra personeel nodig zal zijn. De provincie is het ook zeer oneens met het feit, dat de staatssecretaris keihard wil gaan vasthou den aan de norm, dat er voor 7 procent van de bejaarden plaats in een bejaardenoord moet zijn! Daardoor wordt een goede spreiding van tehuizen over de provincie naar hun mening geweld aange daan. Men vreest tevens, dat de kraan voor capaci teitsuitbreiding van bejaardenoorden bijna volle dig wordt dichtgedraaid. „Zo is een verantwoorde planning voor ons nauwelijks meer mogelijk", aldus drs. Boone. Beroep tegen vrijlating van Kappler ROME (DPA) De officier van justitie bij de militaire recht bank in Rome, generaal Leonar do Campanella, heeft de vrijla ting van de vroegere SS-politie- chef van Rome, Herbert Kap pler (69), waartoe de militaire rechtbank besloot, onwettig ge noemd. Hij zal beroep tegen de uitspraak aantekenen. Procureur-generaal Ugo Fosco- lo van het opperste militaire gerechtshof heeft verklaard dat het beroep binnen een maand zal worden behandeld. Intussen mag Kappler Italië niet verla ten. Kappler is tot levenslang ver oordeeld wegens het doden van gijzelaars. Hockeywinst LAHORE De Westduitse hoc- keyploeg heeft gisteren in het internationale toernooi in La hore (Pakistan) zijn tweede wedstrijd in groep B eveneens gewonnen. De Westduitsers versloegen Ja pan met 32. Nederland komt in deze zelfde groep uit tegen Pakistan B. In groep A gaan Pakistan A en India aan de leiding en in groep B West- Duitsland. ROTTERDAM (ANP) - Bij het chemisch bedrijf Vondelingen plaat in Rotterdam heeft zich gisteren een ontploffing voorge daan. Door nog onbekende oor zaak sloeg een vlam in de lucht- leiding, waardoor een onge vaarlijke maar wel enorm stin kende stof vrijkwam, waarmee men reuk aan aardgas geeft. De ontploffing heeft volgens de politie geen schade aangericht en er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Bij de meldkamer van het open baar lichaam Rijnmond kwa men in de loop van de ochtend ongeveer 30 klachten uit Vlaar- dingen en Schiedam over stank binnen. IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Weeroverzicht De Bilt: Boven heel West-Euro pa is in het afgelopen etmaal de luchtdruk flink gestegen. Langs de westflank van het hogedruk- gebied stroomde gisteren vrij zachte en vochtige oceaanlucht over Schotland en de Noordzee naar onze omgeving. Daar de luchtdrukverschillen klein zijn, kwam deze lucht boven ons land vrijwel tot stilstand en kon zich plaatselijk mist vormen. Gebieden met opklaringen bo ven Schotland en Engeland trekken over de Noordzee naar het zuidoosten en bereikten van morgen het westen van Neder land en maken slechts langzaam vorderingen naar het oosten. Voor morgen mogen we reke nen op overwegend droog en rustig weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Het blijft vrij zacht voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog met enkele opklaringen. Plaatselijk nacht vorst Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op droge perio de van minstens 12 uur: 90 pro- onbcw. geh. bew. motregen Kopenhagen h. t mburg geh. bew. id I. bew ga onbcw. hen motregen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9