Israël: Arabisch plan voor regeling in Midden-Oosten Acht veerlieden Kaagpont verdacht van geldfraude KRITISCHE ZANGER BIERMANN OOSTDUITSER AF Brezjnev hoopt op vertrouwen Belgrado I Brieven van lezers Veroordeling voor grootste diefstal van alle tijden" IN AFWACHTING VAN ONDERZOEK GESCHORST PAGINA LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 Van onze correspondent Frans Wennekes BONN De Oostduitse rege ring heeft de zanger Wolf Biermann (40 jaar) gisteren het staatsburgerschap ontno men. De internationaal beken de kunstenaar, die zijn tek sten en zijn melodieën zelf schrijft en componeeit, be vond zich sinds afgelopen za terdag op een toernee in West- Duitsland. Voor dit bezoek had Biermann, die in zijn ei gen land niet meer mag optre den, voor het eerst sinds 7 jaar een uitreisvisum gekre gen. ting uit het staatsburgerschap met de bewering, dat de zan ger op grove wijze zijn staats burgerlijke plichten had ge schonden. Hiermee doelde het communistische bewind op zijn optreden in de Bondsre publiek. Tijdens zijn toernee voegde Biermann echter geen nieuwe elementen toe aan de kritiek, die hij reeds sinds jaar en dag op de toestanden in de DDR uitoefent. Hij hekelde in het bijzonder de huichelarij van partij en staat. Bovendien toonde hij zich ondanks zijn voorbehoud ook in West-Duits- land een warme voorstander van het bestaan van de DDR. Wegens de maatregel van zijn regering mag Biermann nu niet meer naar de DDR terug keren. Dit maakt het duidelijk, dat Oost-Berlijn zijn toernee heeft aangegrepen om een las tige kritikus kwijt te raken. Ondanks het verbod tegen hem, bleef hij in Oost-Duits- land de bekendste kunstenaar. Toen hij onlangs in een kerk optrad, was deze voller dan ooit tevoren. De populariteit van Biermann veroorzaakte zulke hoge golven, dat het re gime het ondanks het verbod niet waagde tegen de kerk of Biermann op te nemen. Gisteravond zou de zanger, die per voorstelling ongeveer 7000 toeschouwers trekt, voor stu denten van de universiteit van Bochum optreden, maar on middellijk na het bekend wor den van de Oostberlijnse maatregel liet hij weten, dat hij niet zou verschijnen. Met dit besluit wil hij het commu nistische bewind onder druk zetten om hem toch nog naar de DDR te laten terugkeren. Gilmore neemt te veel aan medicijnen in SALT LAKE CITY (Reuter) - Gary Gilmore, de man die in de Amerikaanse staat Utah ter dood is veroordeeld wegens moord op een motelbediende, heeft gisteren een poging tot zelfmoord gedaan door een overmaat aan medicijnen in te nemen. Hij werd bewusteloos in zijn gevangeniscel aangetrof fen. Ook zijn vriendin, de 21-jarige Nicole Barrett, had de hand aan zichzelf geslagen. Zij werd bui ten kennis gevonden in haar woning. Het schijnt dat het paar had afgesproken op hetzelfde tijdstip zelfmoord te plegen. Gilmore heeft de rechtbank ge- voor een vuurpeloton te mogen sterven omdat hij niet levenslang opgesloten wil wor den. Gary Gilmore wordt naar het zie kenhuis gebracht na zijn mislukte zelfmoordpoging. LONDEN Na een pro-, ces in de Old Bayley, dat 93 dagen geduurd en ongeveer 500.000 pond gekost heeft, zijn giste ren acht mannen, die naar men meent „de grootste bankroof aller tijden" gepleegd heb ben, veroordeeld tot ge vangenisstraffen van in totaal 97 jaar. In april van afgelopen jaar roof den zij uit de „Bank of America" in de Londen- se wijk Mayfair 2.5 mil joen pond in geld, al smede juwelen, kunst werken van onschatba re waarde en andere kostbaarheden. De tota le waarde van hun buit werd op meer den 800 miljoen pond geraamd. Wegens plundering van deze bank werd Leo nard Wilde (32), een Londense groentehande laar, in de onderwereld bekend als John the Mof, „de stille man" (omdat hij weinig praat), veroordeeld tot 23 jaar gevangenisstraf. Peter Colson (32), een Londen se autohandelaar, kreeg 21 jaar. Drie andere mannen moeten 18, 17 en 12 jaar zitten. Rechter Alan King Ha milton zei, dat de bankr overs niet de kans mo gen krijgen later te kun nen genieten van het ve le geld, dat zij verstopt hebben. Van de reusach tige buit werd namelijk slechts ongeveer 500.000 pond teruggevonden. De Londense politie meent, dat slechts 5 personen precies weten, waar de rest verborgen is. Twee ervan werden gisteren veroordeeld. Een van de anderen houdt zich schuil in Noord-Afrika. JERUZALEM (AP-UPI) Israëlische rege ringsfunctionarissen zijn van mening, dat de Arabische leiders een plan hebben ont worpen, dat niet alleen voorziet in een beëindiging van de burgeroorlog in Liba non, maar ook in een vredesregeling met Israël. Als onderdeel hiervan hebben de Arabische leiders een diplomatiek offensief geopend met de bedoeling hun gematigdheid kenbaar te maken, nu binnenkort de nieuwe presi dent van de VS, Jimmy Carter in functie treedt. Ook de onlangs gedane oproep van Sadat aan Israël om tot een regeling te komen, past wonderwel in deze conceptie. Drie elementen zijn in het Arabische plan te onderkennen: Egypte gaat akkoord met een Syrische overheersing in Libanon. Waar- bij Damascus toestemming krijgt strategi sche punten militair te controleren; Saoedie- Arabië komt Damascus tegemoet door de financiële lasten van het in Libanon gesta tioneerde Syrische „vredesmacht" op zich te nemen en tenslotte accepteert Syrië een dominerende positie van Egypte in het vol- gendde stadium van een diplomatieke bena dering van Israël en verleent prioriteit aan een Arabisch-Israëlisch akkoord. In Israël zelf is verdeeldheid ontstaan over de manier waarop Israël moet reageren op Sadat vredesinitiatief. Zo is premier Rabin van mening dat het niet direkt noodzakelijk is voor Israël om voor de verkiezingen van 1977 met nieuwe initia tieven voor de dag te komen; minister van voorlichting Peres vindt Sadats voorstellen „een rookgordijn en minister van buiten landse zaken Allon zou willen dat de arbei derspartij en haar bondgenoten, die een overheersende positie innemen zich wat mil der opstellen met betrekking tot de proble men in het Midden-Oosten. Inmiddels is het in Libanon tamelijk rustig geweest. Gemeld is, dat in de burgeroorlog ongeveer 60.000 mensen het leven hebben gelaten, er is een onbekend aantal vermink ten en tenslotte hebben omstreeks 1,7 mil joen mensen dringen hulp nodig. KISSINGER: VS ZULLEN NAVO KRACHTIG STEUNEN WILLIAMSBURG (UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken verwacht dat het Amerikaanse volk krachtige steun zal geven aan het versterken van de NAVO. Verder meent hij dat het At lantisch Bondgenootschap niet bezorgd behoeft te zijn als een toenadering wordt be reikt tussen China en de Sov jet Unie. Kissinger zei dit gis teren in Williamsburg (Virgi nia) tot de NAVO—assemblee. Het was zijn eerste publieke toespraak sinds de verkiezing van Jimmy Carter tot opvol ger van president Ford. Hoewel Kissinger niet voor Jimmy Carter kon spreken zei hij te geloven dat het Ameri kaanse buitenlandse beleid niet wezenlijk zal veranderen. Dit beleid was immers de laat ste decennia een niet—partij gebonden beleid gebleken. Kissinger zal zaterdag in Plains een gesprek hebben met Carter over Amerika's buitenlandse politiek. Parkieten geven aanstoot LONDEN (Reuter) - Uit een natuurfilm die is ge maakt door schoolkinderen van tien jaar is een scene verwijderd over parende grasparkieten. In de film met een speel- duur van twee en een halve minuut van de leerlingen van een lagere school in Nottingham in midde n—Engeland, wordt het le ven in de natuur bij de school gadegeslagen. Maar de British Council be sloot de paringsscene uit de film te knippen aangezien deze bestemd voor verto ning op een internationale tentoonstelling over weten schap en techniek in Cairo en gevreesd werd dat isla mieten er zich aan zouden storen. Schoolhoofd John Dexter zei: „We hebben er bepaald geen kwetsende film van willen maken". BELGRADO, (Rtr.) De Russische partij leider Brezjnev heeft gisteren en vandaag zijn pogingen voortgezet om de Joegoslavi sche leiders ervan te overtuigen dat zij het Kremlin kunnen vertrouwen, ook als presi dent Tito niet meer de samenbindende macht in Belgrado zal zijn. Brezjnev is vandaag weer naar Moskou afgereisd, met in zijn bagage een nieuwe auto, de Zastava 101, een in Joegeslavië populaire midden klas-auto, gebaseerd op de Fiat. toekomstige lijn in de betrekkingen tussen Moskou en Belgrado, op basis van de „be kende principes". Dit is voor de Joegoslaven een sleutelbegrip, waarmee wordt aangeduid dat er geen compromis mogelijk is over de onafhankelijkheid van het land. Waarnemers in Belgrado zijn behoorlijk ver rast over de krachtige poging van Brezjnev van maandagavond om zijn gastheren ge rust te stellen, dat zij van Moskou niets te vrezen hebben. Brezjnevs verklaring is dan ook goed ontvangen. De Russische leider was uitgenodigd om de toezeggingen van Moskou over non-interventie van 20 jaar geleden te bekrachtigen. Deze waren het resultaat van Kroetsjevs besluit om Joego slavië verontschuldigingen aan te bieden voor Tito's verwijdering uit het Komintern in 1948 door Stalin. In de verklaringen van 1955 en 1956 van Belgrado en Moskou werd voor het eerst gesproken over „verschillende wegen naar het socialisme". Dit was het begin van een ontwikkeling die heeft geleid tot de conferentie van Berlijn, dit jaar, waarbij Moskou afstand deed van de alleen heerschappij bij het uitstippelen van de koers van het oostblok. Bruid Bertil wordt Zweedse STOCKHOLM (Reuter| Lilian Craig, de in Wales geboren ex-artieste die na een „verboden romance" van 32 jaar met prins Ber til van Zweden in decem ber trouwt, heeft de Zweedse nationaliteit ge kregen. De 61-jarige me vrouw Craig en de 64-jari- ge prins Bertil ontmoetten elkaar in de tweede werel doorlog toen zij verpleeg ster en hij militair attaché van de Zweedse ambassa de was. Het bleek een on mogelijke liefde, want me vrouw Craig was niet al leen van gewone komaf, zij was ook nog getrouwd met de Schotse acteur lan Craig. Lilian Craig vestigde zich op het einde van de jaren vijftig in Stockholm, maar pas de laatste jaren heeft zij zich in het openbaar aan prins Bertils zijde la ten zien. In oktober gaf koning Karei Gustaf, oom zegger van prins Bertil, na de raad van de regering te hebben ingewonnen, de prins en mevrouw Craig toestemming op 7 decem ber te trouwen. Lilian Craig en prins Bertil ROELOFARENDSVEEN/DE KAAG Acht veerlieden van de pont naar Kaageiland worden sinds gistermiddag door recher cheurs van het rijkspolitie-korps verhoord. De acht worden ervan verdacht frauduleuze handelingen te hebben gepleegd met de veergelden die bij het overvaren van passagiers worden ontvangen. Het college van burgemeester en wethouders heb ben besloten in afwachting van de resultaten van het onder zoek acht veerlieden met behoud van salaris te schorsen. Burgemeester Bolten: ..Zeer trieste zaak" Burgemeester drs. Bolten bracht aan het begin van de gisteravond gehouden raads vergadering de leden van de raad van de gebeurtenissen rond de verdwenen veergelden op de hoogte. De inhoud van het communiqué luidde als volgt: „Al gedurende enkele jaren doen geruchten de ronde en zijn er aanwijzingen, dat de veerlieden in dienst van Alke made frauduleuze handelingen plegen met betrekking van de door hen in de uitvoering van hun functie te verantwoorde veergelden. Eén en ander is ook in het verleden ter sprake geweest in een vergadering van de gemeenteraad, maar kon niet aanstonds tot 'fceei- gende middelen leiden. Op basis van de voorlopige resultaten van een in de afge lopen maanden ingesteld her nieuwd politieel onderzoek zijn helaas feiten aan het licht gekomen, die de bedoelde ver moedens lijken te bevestigen. Daarom is vanmiddag een be gin gemaakt met de verhoren van de veerlieden, acht in ge tal, door rechercheurs van de rijkspolitie. Deze verhoren zijn nog (gisteravond red.) aan de gang". „Het ontvangen van veergel den is een essentieel onderdeel van de inhoud van de functie der pontbedienden. Nu tegen ieder van hen verdenking inza ke het plegen van malversaties zijn gerezen, is het niet moge lijk de uitoefening van hun amtelijke functie te bestendi gen. Het college' van b. en w. heeft zich daarom genood zaakt gezien om alle pontveer lieden met onmiddellijk in gang te schorsen. De schorsing draagt een voorlopig karak ter", aldus de verklaring. Het college stelde voorts uit drukkelijk, dat schorsing met inhouding van bezoldiging kan volgen, als het onderzoek zich in een bepaalde richting heeft ontwikkeld. Gedurende de schorsingspe riode zijn ambtenaren van de provinciale waterstaat van Noord- en Zuid-Holland en de rijkswaterstaat ingeschakeld. Mede daarom acht het college van b. en w. het wenselijk om bij de uiteindelijke besluitvor ming over schorsing, c.q. ont slag niet te lang te wachten nadat de verhoren zijn afge sloten. „De grootst mogelijke nauwge zetheid zal in acht moeten worden genomen, maar de schorsingsperiode moet zo kort mogelijk zijn, om de onze kerheid, waarin de veerlieden zich bevinden, zij het ook door eigen toedoen, zo spoedig mo gelijk weggenomen moet wor- „Het pontveer in de Kaag den. Verder kunnen de ver vangers slechts tijdelijk de werkzaamheden verrichten en in de derde plaats moeten de werknemers van de provincia le wateretaten en de rijkswa terstaat ook worden betaald". In de verklaring, deelt het col lege mee dat ten aanzien van deze problematiek het ge meentebestuur zich van „op rechtspositioneel gebied gespe cialiseerde bijstand" heeft ver zekerd. Het communiqué gaat verder: „De schorsing van er varen personeel zal zeker voor de gebruikers van het pont- veer in het bijzonder voor de bevolking van de Kaag onge rief meebrengen. Onzerzijds wordt al het mogelijke onder nomen om dit tot een minir mum te beperken", aldus bur gemeester Bolten bij het voor lezen van de verklaring. Commentaar Hoewel in Alkemade na de aktie van de politie bij de aan houding van de acht veerlie den al geruchten waren ont staan, bleken de meeste raad sleden gisteravond uitermate verrast. Hoewel burgemeester Bolten de raadsleden de gele genheid gaf om over wat hij zelf „zeer trieste aangelegen heid" noemde in algemene be woordingen te spreken, maak te niemand van de raadsleden daar gebruik van. Ook na de vergadering was de verwarring nog volop aanwe zig. De beide fractievoorzitters Van der Meer (CDA) en Van Duykeren (VGA) hielden zich op de vlakte. „Een tere, zeer moeilijk liggende zaak, die nog niet voor commentaar rijp is", vulde Van Duykeren aan. Ook burgemeester Bolten bleek niet bereid in te gaan op vragen over de zaak: „Om de loop van het onderzoek en de grote belangen van de betrok kenen niet te schaden is het van belang om zo weinig mo gelijk aan de grote klok te hangen. De mensen, die bij deze zaak betrokken zijn, heb ben zich vandaag zeer teneer gedrukt gevoeld. Meer infor matie dan in ons communiqué staat is voorlopig niet te ver wachten. Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht' voor ingezonden stukken te bekorten. Dankdienst Nadert langzamerhand niet het door „gerechtigheidsaanbid- ders" vurig verbeidde tijdstip om hun kerkelijke leiders te Ge- nève en te Rome te verzoeken om - naar het voorbeeld van het te Rome na de Bartholomeus- nacht plechtig aangeheven Te Deum - nü in broederlijke oecu menische eensgezindheid plan nen te beramen voor een geza menlijke kerkdienst om de Here te danken voor het vestigen van Zijn „Gerechtigheid" in Zuide lijk Afrika ook al zullen hiervan duizenden en nogmaals duizen den mensen het slachtoffer wor den en met dood, ondergang en mateloze ellende deze „gerech tigheid" moeten betalen. Bij de voorbereiding voor zo'n feestelijke kerkdienst moge niet worden vergeten de leiding uit te nodigen van een Vaticaan en een Wereldraad van Kerken, van een pauselijke Commissie „.Justitia et Pax", van een inter nationale katholieke vredesbe weging „Pax Christi", van een „Interkerkelijk Vredesberaad", van een „Kairos", van een „Pro gram ter bestrijding van het racisme", van een „Zuidelijk- Afrika comité", enz., enz. Hun aller aanwezigheid in broe derlijke eensgezindheid zal on getwijfeld een heerlijke aanblik vormen en zal hun harten dank baar stemmen, dat het de Here heeft behaagd hün „gerechtig heid" te doen zegevieren door blanke „uitbuiters" te vernieti gen. Den Haag Dr. W. J. A. Visser SAD-kaart Hoewel het niet onze gewoonte is via de pers over onderwij sproblemen naar buiten te tre den, voelen wij ons door het artikel „Schoolsociografische kaart van SAD wijst uit" in uw editie van 15 november jl. ten zeerste aangesproken. De kwaliteit van de enquête op zich willen wij nog terzijde la ten, ofschoon wij ook hier een groot aantal vraagtekens plaat sen. We stellen voorop, dat het voor ons onbegrijpelijk is, dat een dergelijk intern en vertrou welijk rapport aan de pers ge presenteerd wordt Wat kan hiervan de bedoeling zijn? Wij, als personeel, ervaren dit als volstrekt onnodig, ja zelfs als frustrerend voor ons werk. Hier ligt een rapport op tafel, dat voor de zoveelste maal onze wijk in een ongunstig daglicht stelt. De buitenstaander moet zo langzamerhand wel de indruk hebben dat de kwaliteit van het onderwijs in Leiden-Noord en de Kooi veel te wensen over laat, terwijl het tegendeel waar is. Óp deze manier blijf je vech ten tegen een slecht image van de school c.q. wijk. ■Wij zijn er van overtuigd, dat iedereen zich ten volle inzet voor het onderwijs in Leiden- Noord. En met groeiend resul taat Men loopt het risico, dat op deze wijze ons de motivatie ontnomen wordt langer in deze wijken te blijven werken. Wij hopen, dat de SAD en/of andere instanties in het vervolg dergelijke publikaties achterwe ge zullen laten, opdat wij met plezier kunnen blijven doorgaan met ons werk, zonder hierbij belemmerd te worden door de negatieve effekten, die dergelij ke publikaties telkens weer als uitwerking hebben. Het personeel van de Marnix- school, Maresingel 54, Leiden 2CV4 en rijexamen Een dezer dagen las ik in de krant een publicatie van het CBR waarin werd medegedeeld dat de 2CV4 werd uitgesloten als wagen voor het rijexamen. Een en ander betekent dat iede re rijschoolhouder die dergelij ke wagens bezit moet overstap pen op andere wagens. Wat ech ter niet zo uit deze publicatie bleek, zeker niet als men hem oppervlakkig las, is het feit dat de 2CV 6 niet werd uitgesloten. Nu hebben wij in Leiden één autorijschool die van „Eenden" gebruik maakt De rijschoolhou der hiervan heeft de beschik king over een 2CV6 en een Dyane 6. Dat betekend dus dat een ieder gewoon bij deze rij schoolhouder les kan blijven ne men. De vraag, die deze rij schoolhouder naar aanleiding van de publicatie telkens kreeg was: „Kan ik bij u nu nog exa men doen?" Het antwoord luid de dan bevestigend. Twee maanden geleden heeft het CBR iedere rijschoolhouder schriftelijk meegedeeld dat de 2CV4 zou uitvallen. Iedere rij schoolhouder weet daar dus van en heeft daar rekening mee ge houden. Waarom moet het CBR dan zo hoognodig daaraan een krantenpublicatie wijden, die verwarring zqu kunnen wekken bij die mensen, die van plan zijn nog les te nemen in een 2CV. Het lijkt mij bovendien voor rijschoolhouders die de zoge naamde „Eenden" bezitten on aangenaam dit zo in de krant te lezen. Concluderend zou ik willen stellen dat een ieder, die in Leiden en omstreken woont en in een „Eend" wil lessen, dit gewoon bij vorengenoemde rij- schoolhouder kan doen en er dus geen enkele aanleiding be staat noodgedwongen over te stappen naar een ander type auto, indien men in een „Eend" wil lessen. P. J. A. de Kier Sleutelbloem 5 LEIDEN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7