,Pro-Deo" gratis en voor niets mensenhulpbetoon lkemade boos op :goïstisch Leiden ïuurprijzen Ons Belang' niet omhoog Mercasol schiet weer twee punten tekort Ontvoerde kameel op verjaardagsfestijn Leidse student met tbc werkte in ziekenhuis Danstheater in Schouwburg PROGRAMMA ZAALVOETBAL 19 ENSDAG 17 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT DOOR ®p mi'n omwe9en door stad en land kom ik 9raa9 mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. nacht - in het holst, mag ik wel zeggen - uit hun bed worden gebeld omdat de nood aan de man of vrouw is. Ik sprak gistermiddag met de mevrou wen R. Barends en E. Looy, die samen goed zijn voor twee contactadressen met telefoons, het zenuwcentrum van „Pro Deo dus „voor niets". Vorig jaar begon een idee van me vrouw Barends' echtgenoot se rieuze gestalte aan te nemen. Mevrouw Looy vertelt daar over: „Gesprekken kwamen toen op gang, door heel War mond heen: met dokter De Gijzel, met de wijkzuster, Maatschappelijk Werk Bollen streek, de Sociale Dienst van Warmond, met de stichting De Pomp, met alle vrouwenver enigingen. We kwamen met el kaar tot de conclusie, dat i noodsituatie hier en daar." Warmond is een aan- mensen sinds 1 no- ber doende met te ijzen, dat uitdruk- igen als „burenhulp", laastenliefde", „mede- lenselijkheid" en nog leer van die edele fra ai, niet alleen in de hrijftaal voorkomen, irgelijke begrippen is ïen daar - evenals in ele andere gemeenten elukkig - daadwerke- jk aan het hanteren, let inspringen voor de nder gaat in Warmond nder het motto „Pro i maa)e0 een hulpdienst die en m ag en nacht klaar staat en eetr ij* ivaeu tut ue cuiiciusie, uai lil id had'OOr het geval dat. .- Warmond op dit gebied wel Va lu Wil Pro Deo letterlijk degelijk sprake is van ze i eggen: voor God, maar lat is een beetje verge en. We hebben met nensen van doen en dan un je met een gerust lart teruggrijpen op een erm die allang in de idvocatuur wordt gebe zigd: je zaak wordt „pro )eo" voor je geregeld, je loeft er geen cent voor e betalen. Heel vroeger ;ing dat „ter liefde ïods". Thans betekent iet derhalve „gratis en yoor niets" en dat maakt neer indruk dan ooit te- foren, want het is van- laag de dag sappelen jeblazen, behalve als het ;en kleuren-teevee, een misbar of een prfve-so- larium betreft, laarom misschien treft de ;eestelijke houding van die 'armonders juist temeer. Er jn mensen die niet kwaad viorden als ze midden in de Uit deze vele gesprekken dis tilleerde zich de daad. Er werd een werkgroep gevormd van vijf mensen en inmiddels heb ben zich daarbij gevoegd on geveer 20 vrijwilligers op wie de werkgroep te allen tijde een beroep mag doen, als er wordt aangeklopt. Zo beschouwd mag je de dames Barends en Looy de „zenuwpezen" van Pro Deo noemen; je zult maar een gezellig avondje thuis heb ben en iemand komt met z'n ellende plompverloren bij je aanzetten. Dat kan gebeuren, bij Barends en Looy, vrouwen die je op één lijn kunt zetten met artsen en geestelijken, met in hun kielzog dat peloton van andere hulpvaardigen. „Gratis en voor niets" om toch even stil van te worden. Ten minste, zo ervaar ik het Want ik zou hun belangeloze bereid willigheid niet kunnen imite- Mevrouw Looy: „Het loopt goed, al kun je er na een halve maand nog niet veel van zeg gen. In kleine gevallen wordt een beroep op ons gedaan en de dokter en de wijkzuster geven ons in voorkomende ge vallen tips door. Ik geloof wel, dat het moeilijk is om de be volking hier zo ver te krijgen dat men om hulp komt vragen. Daar zullen nog wel een paar maanden overheen gaan, denk ik, voordat Pro Deo een inge worteld begrip is geworden. Maar het scheelt wel, dat al die instanties achter ons staan." Nu gaat Pro Deo wel de zon op, maar niemand kan me wij smaken, dat de Warmondse mensenminnaars zonder aard se middelen hun eeuwig loon, althans menselijke dankbaar heid, kunnen verdienen. Dat is dan ook niet zo: „We worden gesteund door een particuliere Zenuwcentralisten Barends en Looy op bezoek bij een eenzame zieke, die vreselijk dankbaar is voor elk bezoek. sponsor. Maar die naam hou den we liever geheim," houdt mevrouw Barends tegen. Dat is je ware inspringen, in de nood van een ander. En wat doet Pro Deo in de praktijk, wil de hulpdienst in elk geval werkzaam gestalte geven? Kinderen van zieke moeders naar school brengen en weer thuis afleveren; eventueel kun nen ze bij vrijwilligers worden opgevangen. Als iemand in de put zit kon hij bij een adres terecht om „tegenaan te klet sen"; Pro Deo kan een derge lijk urgent „geval" naar een arts doorsturen of naar een andere hulpbiedende. Voor be jaarden en minder-validen worden boodschappen gedaan. In de weekeinden worden me dicijnen opgehaald, als er een arts in Voorhout dienst heeft; om de week komt dat wel voor. De hulpdienst is ook goed voor het verzorgen van dieren en planten tijdens de vakanties. Pro Deo wil ook proberen meermalen bezoeken te brengen aan langdurig bed- legerigen, mensen die vaak het meest eenzaam zijn. Moet een slecht ter been zijnde naar zie kenhuis of polikliniek worden vervoerd, dan klimt Pro Deo in het geweer. Het gaat nog veel verder: een accountant die in het team zit is graag bereid om te assisteren bij het invullen van „officiële papie ren," waaronder belastingfor mulieren een belangrijke plaats innemen. Verder is er het opknappen van kleine kar weitjes in het huis, die anders toch aardig wat geld kunnen kosten als je er alleen voor staat. Dat gaat nu in Warmond gra tis en voor niets. De dames Barends en Looy zijn vol goe de moed. Mevrouw Looy: Adressen „voor het noodge val": Kloosterwei 13 (telefoon 10813) en Van Duvenvoorde- straat 1 (telefoon 10562). Ook vrijwilligers kunnen daar te recht. Het bultige onding als doelwit van een studentengrap. Deze laatsten bleken gisteren toch wat huiverig voor de mogelijke consequenties van hun daad en durfden slechts „onherkenbaar" voor de fotograaf te verschijnen. Eigenlijk hadden mevrouw Zandbergen en ik acht maanden geleden al besloten om er nooit meer over te praten en het beest gewoon het beest te laten, maar ik kan echt niet doen alsof er niets aan de hand is: die snertkameel van de Rijnsburgerweg in Leiden, dat stuk ellende dat de hele reconstructie van tracé als een gevoelloos standbeeld heeft gadegeslagen, dat ogenuitstekende onaangedane schip der woes tijn is weer verdwenen. Onder u zullen er zijn die nog weet hebben van die begin april door de familie Zandbergen aangekochte sigaretten aanprijzende kameel, die in de voortuin een lommerrijke plaats kreeg en sindsdien een paar keer ontvoerd werd door nachtelijke vreemde lingen. Het stomme dier kwam telkens weer terug, maar bazin Zandbergen kreeg er schoon genoeg van omdat bij de ontvreemdingen zelfs het bloemperk werd vertrapt. De kameel kon voor haar part toen al iets krijgen. De hele zomer is het goed gegaan, maar deze week was het weer helemaal mis: de kameel* vervaardigd van steen en polyester, was er weer vandoor. Ik heb mevrouw Zandbergen, die ooit plezier in het geval had en later weigerde „het misbaksel aan de ketting te leggen", er maar niet over opgebeld. Ik weet trouwens waar het dier zich ophoudt. Maandag nacht werd de besproken kameel ontvoerd ter opluistering van een verjaardagsfestijn in een van de naburige studentenflats. Twee man pakten het dier in het kruis en één steunde z'n kop. En zo ging het steunend en kreunend met het loodzware geval een nauwe trap op, naar boven. Op het feestje was een extra gast nodig en dat was de kameel, waaromheen bus-bush-dansjes werden uitgevoerd onder het reclamemotto: It's a great fun. Nog deze week is beloofd gaat Camel terug naar de eigenaar, voorzien van een fles met goede inhoud. Want het moet een studentegrap blij- nd« ij[. IELOFARENDSVEEN De iteraad van Alkemade zich gisteravond zeer boos aakt over het gedrag van gemeentebestuur van Lei- rond het streekenergiebe- f. De gemeenteraad meent de kleine gemeenten een iling wordt opgedrongen, Leiden nog volop kansen edt om van de winsten van voormalige stedelijke gas- lichtfabrieken te profiteren. Ie gemeenschappelijke rege- over het beheer en de ver- ling van de winsten van het ■eekenergiebedrijf is door Lei- n afgedwongen. Concessies Leiden niet doen, want het liefst zou het gemeentebestuur daar zien, dat de hele regeling niet doorging, zodat Leiden de grote winsten alsnog voor een stadhuis of voor een sierbestra ting kan uitgeven", aldus de on- gezoute kritiek van raadslid Kret, die de houding van Leiden „een staaltje onkunde op be stuurlijk gebied" noemde. „Het tekent de stad, die zo graag een leidinggevende positie in dit deel van de randstad wil innemen", hoonde het VGA- raadslid. Ook CDA-voorzitter Van der Meer wantrouwde het gemeen tebestuur van Leiden: „Nog steeds probeert Leiden haar mo nopoliepositie te behouden. De winst van de laatste vier jaar en die schijnt heel erg hoog te zijn is verdwenen. Het zal wel in een fonds je voor een zwem bad, een nieuw stadhuis of in de sierbestrating zijn gestoken. Het is te hopen dat Leiden ooit I nog eens rekening gaat houden I met buurgemeenten", aldus de heer Van der Meer. De gemeenteraad besloot om de notulen van dit agendapunt naar de gemeenteraad van Lei den te sturen in de hoop dat het I daar door de raadsleden wordt j gelezen. EN HAAG/LEIDEN Staats- icretaris Van Dam (Volkshuis- esting) is van mening, dat be- oners van de in renovatie jnde complexen van de wo- ingbouwvereniging ,Ons Be ing' in Leiden de huurverho- ing van dit jaar niet hoeven betalen. Hij heeft inmiddels an het bestuur van ,Ons Be ing' toestemming gegeven tot het overslaan van de huurver hoging van 1 april 1976. De staatssecretaris deelde dit deze week mee in antwoord op scliriftelijke vragen van het PSP-Tweede Kamerlid Van der Spek. Als alle renovatiewerk zaamheden van ,Ons Belang' achter de rug zijn, zullen de huren van de betreffende com plexen weer verhoogd worden. Vakcentrales oneens met aekenfonds premiepercentage 1KECHT (ANP) -"De vakcen- tales vinden de ziekenfond- Premie, die de regering voor ter- olgend jaar heeft vastgesteld 8.2 procent, te laag. op I k bonden menen, dat door dit age percentage teveel wordt in- [eteerd op de reserves en zij vrezen een extra premieverho- be- ging daardoor in 1978. dit De Ziekenfondsraad had de re- het gering geadviseerd het premie- me Percentage vast te stellen op 8,4 Tegenover een gemiddelde pre mie van 8,9 procent dit jaar. In de Ziekenfondsraad zitten ook vertegenwoordigers van de bon den, die een percentage van 8,5 hadden aanbevolen. Het CNV zegt in een gisteren uitgegeven verklaring er verbaasd over te zijn dat de regering nu voor 8,2 procent heeft gekozen. Dit zal leiden, aldus de bonden en de Ziekenfondsraad, tot een drasti sche premieverhoging in 1978. Dit zou volgens de berekeningen van de raad uitkomen op een percentage van 9,43. Fokken honden en katten moet aan banden DEN HAAG (ANP) - Het fokken van honden en kat ten op zuiver commerciële basis dient aan strenge wet telijke bepalingen te wor den onderworpen. Door het onverantwoordelijk gefok is een overproduktie aan honden en katten ontstaan. Dit heeft het actiecomité „Voorkomen is beter dan vergassen" in samenwerk ing met dierenbescherming Den Haag, Stichting Ami- vedi, de Nederlandse Bond ter bestrijding van Vivisec tie en de Vereniging Kat- tenzorg gisterochtend aan minister Van Agt van justi tie getelegrafeerd. Het actiecomité zegt voorts in het telegram, dat er door de overproduktie te veel jonge, gezonde dieren moe ten worden vernietigd of een martelbestaan lejden als proefdier in laboratoria. Zeker voor hondenrassen die nu in de mode zijn vraagt het comité een voor lopig fokverbod. LEIDEN Het Internationaal Folkloristisch Danstheater zal morgen 18 november een eenmalig optreden verzorgen in de Leidse Schouwburg. Het Internationaal Folkloristisch Danstheater ontstond in 1966 uit een fusie van het „Danstheater Internationaal" onder leiding van Gerard Bitter en het folkloristisch dansenemble ..Terpsichore" onder leiding van Ferdinand van Altena en Tonnie van Breda. Het gezelschap, vanaf de fusie in 1966 semi-professioneel opererend, bereikte in 1969 de geheel professionele status dank zij een subsidie van het Ministerie van CRM. In de loop van haar bestaan heeft het Internationaal Folklo ristisch Danstheater ruim duizend voorstellingen gegeven in binnen- en buitenland. Bovendien werd door het IFD mede werking verleend aan tientallen televisie-opnamen en de opera 's Eugen Onegin en Halka. Dit alles geschiedde vanuit de oorspronkelijke inzet: grote verantwoordelijkehid voor het authentieke materiaal, zowel in kostuum, zang, muziek als dans. Het gezelschap, dat onder de artistieke leiding staat van Ferdinand van Altena bestaat uit thans 24 dansers, 5 musici en één zangeres. Aanvang 20.15 uur. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM Voor de derde maal in zes wedstrijden heeft Mercasol/Leiden gisteravond een nederlaag met een verschil vau twee punten geleden. Gebeurde dat eerder bij Nationale Nederlan den in Groningen en de thuiswedstrijd tegen Pioneer, in de Haarlemse Beyneshal zegevierde Buitoni met dat minimale ver schil en daarmee stond Mercasol opnieuw met lege handen. Maar als Mercasol ooit kansen heeft gehad op een overwinning, dan was het wel dit keer. Na een zeer matige eerste helft, die werd afgesloten op 48-33 in het voordeel van de Haarlemse ploeg, speelde de equipe van Hennie Blom in het tweede deel goed, maar onzorgvuldigheid in de slotminuten leverde toch (weer) geen winst op. Hennie Blom stuurde Kop, Bell, Bartolome, de Jong en Hoekse- ma als eerste vijftal het veld in. Buitoni, dat in een man-to-man verdedigde, had weinig moeite weg te lopen naar 12-16, kwam even in problemen (20-17), maar herstelde spoedig en Mercasol leek een verloren wedstrijd te spelen, toen het verschil via 31- 23 in de 15e minuut opliep tot een ruststand van 48-33. Maar mentaal is de Leidse ploeg erg sterk. Met Bell en Barolome aan het hoofd werd jacht gemaakt op Buitoni, dat na rust bijzon der lauw speelde. De grote voor sprong van de Kales-formatie slonk zienderogen en in de tien de minuut was het tij volledig gekeerd: 59-62 in het voordeel van MercasoL Drie minuten la ter was het zelfs 61-68 en leek Mercasol de winst binnen bereik te hebben. Feeman zorgde ech ter voor een keerpunt in de wedstrijd. Binnen twee minuten was het verschil genivelleerd (69-70). De slotfase leverde een volkomen open strijd op. Op 75-75 misten De Jong en Hoek- sema de kans op een nieuwe voorsprong. Buitoni zette zijn tegenaanval rustig op. Te rustig echter, waardoor uitblinker Gary Free man op 29 seconden een nood schot moest afleveren. Bell tikte hem echter tegen de arm. Dat leverde de Leidse Amerikaan zijn vijfde fout op en zijn Haar lemse landgenoot vrije worpen. Freeman miste niet: 77/75. Mercasol had toen nog 27 secon den voor de gelijkmaker, die een verlening kon opleveren. Of dat veel zin gehad zou hebben met Bell op de bank is natuur lijk altijd de vraag. Toch gokte de ploeg daarop. Hoeksema schoot echter enigszins panieke rig en te vroeg. Zeven seconden restten toen nog, waarin Buitoni moeiteloos de bal vasthield. Scores Mercasol: Bell 21, Barto lome 21 (19 rebounds), Berend- sen 9, Hoeksema 9, De Jong 6, Ruysenaars 5 en Kop 4. Topsco rers Buitoni: Freeman 28, Col lins 13 en Limmen 12. LEIDEN/LISSE Zowel in de Leidse Groenoordhal, als in de Lisser THB-Hal vanavond weer hoofdklasse-zaalvoetbal. Ook in Noord wijk wordt „op niveau" gespeeld vanavond. De derde voorronde-avond van de North- go-cup telt vier wedstrijden. Groenoordhal (Leiden): Hoofd klasse: Zwaanvogels - Swift/ 't Winkeltje (21 uur); Tegelhandel - LDWS (20 uur). I: Roodenburg - Wernink (22 uur). 2A: Lugdu- num - Castien (20 uur); VNA - Van Zeist Stars (21 uur). 3A: ASC - FC Kraan. 3B. SCG- W/AWC - Van 't Zelfde (20 uur); Regenboog - RHW (22 uur). 3C: LOI - Sporthuis Riche (21 uur). 3E: LD - SC Teekens (19 uur); Auto Heemskerk - Lenny's B (19 uur). THB-Hal (Lisse): Hoofdklasse: Van Gerven de Jong - Oegst- geest (20.25 uur). 2B: Taveerne Boys - Kickers '69 (22.15 uur); Landwer JMB - Katwijk (21.20 Northgo-Hal (Noordwijk): FC De Lange - Digros Katwijk (20 uur); Unitas Leiden - Oud Inter nationals (21 uur); Vleespaleis - De Taverne (22 uur); Kikkertje - Glasbergen de Best (23 uur). n u-" i.i imi :i ;l h u li^.iiU!.,: ii. Gearresteerde Chinezen bij meer overvallen betrokken ROTTERDAM (ANP) - Twee Chinezen, de 21-jarige P.S.L. en de 25-jarige K.H.C. die enige tijd geleden werden gearres teerd in verband met de bero ving van een Chinese restau ranthouder in Rotterdam, blij ken meer op hun kerfstok te hebben. Volgens de Rotterdamse politie hebben zij in verschillende com binaties - met twee andere Chi nezen, die inmiddels in Amster dam zijn aangehouden - dief stallen met geweldpleging be gaan op Chinese restauranthou ders in Katwijk, Bussum en Amsterdam. LEIDEN Een administratie ve fout van de Leidse medische faculteit heeft het mogelijk ge maakt, dat een 25-jarige stu dent uit Leiden twee weken als co-assistent heeft gewerkt in een Gouds ziekenhuis terwijl hij aan tuberculose lijdt. De student had zich wegens tijd gebrek onttrokken aan de ver plichte doorlichting. Hij was van plan zich in het Goudse ziekenhuis te laten onderzoeken. ling gewerkt Het lijkt onwaar schijnlijk dat hij in die periode patiënten heeft besmet. Alle pa tiënten worden thans echter on derzocht op eventuele besmet ting. Het ministerie van Volks gezondheid is ingelicht llllllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5