G.S. WILLEN WONINGBOUW IN BOLLENSTREEK AFREMMEN Groen licht voor bouw raadhuis Leiderdorp Gezondheidscent rum aan Berkenrade C.D.A. hoopt bij verkiezingen machtspositie te verkrij gen Minimumprijs bollenexport HUISVLIJT IN ST. AGNES Tweede deel nota alternatieven en Varianten KOSTEN GERAAMD OP RUIM TIEN MILJOEN LEDEN STEUNEN BESTUUR KRUISVERENIGING LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 197 >EI DEN HAAG De bouwlokatie Voorhout is kome te vervallen door de lagere woningbehoefte raming. Hierdoor werd het mo gelijk in dit gebied een andere strategie te ontwikkelen, die beter aansluit bij de structuur van het gebied en de incichten van de gemeentebesturen. Dit stellen Gedeputeeerde Staten van Zuid-Holland in het tweede deel van de nota Alternatieven en Varianten, die behandeld zal worden tijdens de vergadering van Provinciale Staten van 25 november. De nota is tevens voorloper van het zogenaamde streekplan Zuid-Holland - west (en oost) dat momenteel wordt voorbereid. De Bollenstreek wordt in het tweede deel van de nota aange merkt als een zogenaamde over- gangszóne, gezien vanuit de Haagse agglomeratie. Voor deze overgangszone is door G.S. een speciale strategie ontwikkeld. Voor de Bollenstreek geldt nu dat ee verzorgingsfunctie vn Lisse en in mindere mate Noordwijk wordt versterkt, ter wijl het centraal gelegen bolle- nareaal gehandhaafd moet blij ven. G.S. stellen in de nota ver der dat de woonfunctie van Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond moeten werden afge remd. De provinciale overheid ziet in de Bollenstreek graag een concentratie van grote re gionale bedrijfsterreinen met een functie verwant aan de bloembollenhandel en bloembol lenteelt Burgemeester Van der Wouw van Voorhout liet zich vrij nuch ter uit over deel twee van de nota alternatieven en Varianten, waarin Voorhout is geschrapt als bouwlokatie. Hij voelde een en ander alaankomen na de le zing van gedeputeerde Borgman - vorige maand - in Gouda. „We wachten maar af hoe de Provin ciale Staten reageren op de no ta", aldus Voorhouts burgemees ter. Hij betreurt het overigens dat zoveel aandacht is besteed aan de plannen om van Voorhout een bouwlokatie te maken en vraagt zich in dit verband af wat planologen nou eigenlijk doen. BOUWLOKATIE VOORHOUT DEFINITIEF VAN DE BAAN Afwijkingen Deel twee van de nota Alterna tieven en Varianten wijkt no gal af van eerder verschenen nota's en rapporten. In de nota wordt uitgegaan van 111.C00 woningen in Zuid-Holland- west. Een deel van dit aantal huizen - 13.000 moet worden gebouwd om het verlies van bij stadsvernieuwing verloren ge- gane woningen te compenseren. In de nota is te lezen dat in de jaren van 1975 tot 1980 in Lei den en omgeving (8650) en in de Bollenstreek (4450) in totaal 13.100 woningen moeten wor den gebouwd. In de jaren 1980 tot 1990 moeten in datzelfde gtebied nog eens bijna 20.000 woningen verschijnen, waarvan ruim 13.000 in Leiden en omge ving. De nota gaat ervan uit dat in de komende fijftien jaar de stadsvernieuwing in Leiden en Den Haag drastisch wordt aan gepakt Maar, zo stellen G.S. van Zuid-Holland, een groot scheepse stadsvernieuwing kan niet slagen als niet tegelijkertijd voor vervangende woonruimte wordt gezorgd. De verzorgings- fuctie en de functie wonen, evenals de werkfunctie moet in de Leidse agglomeratie sterk worden vergroot en gestimu leerd. De agrarische functie van de. Bollenstreek moet volgens G.S. worden gehandhaafd en de agrarische relaties tussen de Bollenstreek en de Haarlemmer meer moeten worden geïnterres- teerd. De recreatieve functies van de Bollenstreek, het plas- sengebied en de kuststrook moeten worden gehandhaafd en zonodig versterkt. G.S. stellen in de nota eveneens dat voor woningbouw de nog open plekken in de stad en aan de rand van de stad benut die nen te worden. Uitbreidingen zijn geprojecteerd binnen een straat van ongeveer 1500 meter rond de bestaande wijkcentra. Dit heeft betrekking op de win kelcentra van Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Leid- schendam. Voorgurg en Rijs wijk. Dit betekent dat de moge lijkheden tussen de Vliet en rijksweg 4 zullen worden onder zocht. Als voorbeeld voor uit breidingen aan de randen van bestaande agglomeraties, buiten de invloedssfeer van bestaande centra wordt de Stevenshofjes- polder genoemd, (ongeveer 4000 woningen). G.S. willen in be perkte mate regionale bedrijf sterreinen nabij de Leidse ag glomeratie. Katwijk In de toekomst blijven ontwik kelingen mogelijk bij Warmond en Oegstgeest en ten zuidenoos ten van Leiden (Oostvlietpol- der), Van deze mogelijkheden hoeft voor 1990 geen gebruik gemaakt te worden. De druk vanuit Katwijk op Valkenburg zal, volgens G.S. zijn er in deze gebieden genoeg plannen in voorbereiding om de noodzake lijk geachte woningbouw te rea liseren. Anders ligt dat voor Den Haag. In de omgeving van deze stad moeten bouwlokaties worden gerealiseerd om de noodzakelijke woningen te kun nen bouwen. Door het creëeren van nieuwe bouwlokaties (en het handhaven van huidige lo- katies handhaven van huidige kokaties als Zoetermeer) willen G.S. de overloop van mensen naar het oostelijk deel van Zuid- Holland een halt toeroepen. Voor dat gedeelte van Zuid-Hol land is overigens ook een streekplan in voorbereiding. Omdat in dit gebied geen bouw lokaties behoeven te worden aangewezen, wordt het plan slechts summier aangestipt. Halve-eeuwfeest Het echtpaar Zwartjes-Van der Ploeg aan de Jacoba van Beieren- laan in Voorhout viert vandaag zijn 50-jarig huwelijksfeest. De 74-jari- ge bruidegom en zijn 72-jarige bruid hebben drie kinderen en ze- veh kleinkinderen. Het echtpaar heeft door alle bezigheden maa, ternauwernood tijd gevonden eera£ receptie te geven. Vanavond hadiOO den ze echter nog een gaatje. Va Ju acht tot negen uur feesten ze ii eg café-restaurant ,,'t Soldaatje". |at De gevel van het ontwerp voor het nieuwe raadhuis van Leiderdorp. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De Leiderdorpse raad heeft gister- avond tijdens een extra vergadering toch zijn fiat - uitgezonderd de heer Bezemer van de PvdA - gegeven aan een voorstel van het college om te komen tot de bouw van een nieuw raadhuis in het bestemmingsplan winkelhof. Eerder werd een voor stel van b en w om te komen tot de bouw van een nieuw raadhuis teruggegeven aan de commissie ad hoe, omdat geen enkele duidelijkheid bestond om trent de kosten van het nieuwe gemeentehuis. Het college kon ook tijdens deze vergadering van de raad geen exacte kostenraming geven. De kosten worden geschat op ongeveer 10,5 miljoen gulden. De heer Bezemer van de PvdA had nogal wat bezwaren tegen het volgens hem te dure gemeente huis. Hij wilde slechts gaan tot de bouw van een gemeentehuis van zo'n acht miljoen gulden. In eerste instantie werd hij gesteund dooT de heer Dop, fractie voorzitter van de WD. Evenals Dop meent de heer Bezemer dat de kosten van de bouw van een nieuw raadhuis te hoog zijn en teveel zullen drukken op het budget van de gemeente. Beiden zien grote moei lijkheden bij het realiseren van andere projecten,om dat daar geen geld voor zal zijn. De heer Bezemer: „De bouw van een sporthal in Leiderdorp komt voor 1979 niet meer aan de orde. Het recreatieterrein De Does kunnen we wel op onze buik schrijven. Ik voorzie grote moeilijkheden ten aanzien van de verbe tering van de Engelendaelschool en de Juliana- school". In de wandelgangen van het Leiderdorpse gemeente huis verklaarde wethouder mevrouw D. W. Tichler- Moerman dat volgend jaar wel degelijk een aantal projecten kan worden uitgevoerd. Dit in tegenstelling tot de heer Bezemer van de PvdA, die meent dat er volgend jaar helemaal geen ruimte is voor het realiseren van andere projecten. Dat betekent volgens de PvdA'er dat de hockeyvelden voor Alecto volgend jaar niet kunnen worden gerealiseerd. De heer Ver- dier van de KVP stelt dat de gemeente een nieuw raadhuis dringend nodig heeft „We moeten kiezen", aldus de heer Verdier. Volgens de heren Dop (WD) en Bezemer (PvdA) is in de huidige accommodatie efficiënt werken voor de gemeenteambtenaren vrijwel onmogelijk. Naief De heer Verdier van de KVP noemde de heren Dop en Bezemer naief, omdat ze pas laat waren geschrok ken van de hoge kosten van het nieuwe raadhuis. „Zij hebben zitting in de commissie ad hoe „Nieuw gemeentehuis Leiderdorp" en hebben alles op de voet kunnen volgen. Pas in laatste instantie maakten de heren bezwaar tegen de kosten van het nieuwe raadhuis", aldus de heer Verdier van de KVP, die dat naief noemt. Volgens het raadslid Bezemer werd een jaar geleden nog gesproken over een nieuw raadhuis van zo'n vijf miljoen gulden. De heer Dop van de VVD stelde aan het begin van de vergadering voor een eenvoudiger en goedkoper plan te laten maken voor een nieuw raadhuis. Vol gens de WD'er kan 2,5 miljoen worden bespaard. Hij stemde uiteindelijk toch voor het voorstel van b en w, evenals zijn fractiegenoot Duivestein die aan het begin van de vergadering ook nogal wat bezwaren maakte tegen het dure plan. Begin volgend jaar kan de eerste paal worden gesla gen voor het nieuwe raadhuis. Verwacht wordt dat het nieuwe pand medio september 1978 gereed is. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE De leden van de kruisvereni ging Leiderdorp/Zoeterwoude-Rijndijk steunen het verenigingsbe stuur in haar streven enkele gezondheidscentra in Leiderdorp en aan de Rijndijk in te richten. Het bestuur is met de gemeente in onderhandeling getreden over de mogelijkheden een gezond heidscentrum te realiseren aan de Berkenkade, waar thans het kruisgebouw staat, en ten noorden van de Engelendaal. Door de leden werd gisteravond tijdens een vergadering van de kruisver eniging de suggestie gedaan ook aan de Rijndijk een dependance van een gezondheidscentrum te vestigen! In eerste instantie zullen artsen, wijkverpleegkundigen en maat schappelijk werkers spreekuur houden in de gezondheidscen tra. De leden zagen het gezond heidsteam graag uitgebreid met onder anderen tandartsen, me dewerkers van MOB's, diëtisten, gezinsverzorgers en psycholo gen. In hoeverre aan deze wensen zullen kunnen worden voldaan is nog niet bekend. Enerzijds wordt er gestreefd naar het in richten van kleine gezondheids centra, waar in vermoedelijk al leen plaats is voor een arts een verpleegkundige en een maat schappelijk werker, anderzijds had het bestuur wel begrip voor het argument van de leden dat zoveel mogelijk gezondheids werkers gemakkelijk bereik baar moeten zijn. De kruisvereniging wil in de toekomst haar werkzaamheden uitbreiden met het vervullen van een ombudstaak en een ge zondheidsvoorlichting en -op voedingstaak. Ten aanzien van deze laatste nieuwe taak, werd er door een lid gepleit voor het geven van cursussen aan jeug< gen van 12 tot 17 jaar. groepen komen wat gezoi heidsopvoeding betreft aan hi trekken. Op lagere scholen is voldoende voorlichting. Ouders kunnen zich opgeven voor alle mogelijke cursussen en bejaar den worden ook niet vergeten. Deze groep valt echter tussen de jijt wal en het schip", aldus het m argument. Het uitbreiden van de werk zaamheden in de verschillende jjf wijken werd door de leden min der toegejuicht. Enkelen wezen er het bestuur op dat het het werk van de verschillende in de ëd wijken werkzame instanties niet mag doorkruisen. Als nieuwe wijktaken noemden de leden on der meer bejaardenbezoeken, ,g stervensbegeleiding en enquêtes) in de wijken om er achter te komen waar de wijkbewoners verder nog behoefte aan heb ben. Illlllllllllllll KAMERLID VAN ZEIL IN NOORDWUKERHOUT llllllllllllllllllllll NOORDWIJKERHOUT Er zijn aanwijzingen dat we goed zitten met het CDA. „Maar we winnen liever één keer de ver kiezingen, dan tienmaal een en quête, want op grond daarvan valt geen kabinet te formeren". Dit zei het Tweede Kamerlid P. J. van Zeil gisteravond op een vergadering van het CDA in hotel Van der Geest te Noord wijkerhout. In zijn redevoering merkte het Kamerlid verder op, dat het CDA bij de verkiezingen een machtspositie hoopt te verkrij gen, niet als doel, maar als mid del. Verwacht kan worden, dat het tot regeringsverantwoorde lijkheid zal worden geroepen, want in dit land met drie grote partijen zijn er altijd twee nodig om tot regeren te kunnen ko men. Wij als CDA zijn bereid, aldus Van Zeil, om voor de ver kiezingen van een intentie te laten blijken op basis van de programma's van de PvdA en de WD, maar wij verbinden daaraan wel voorwaarden. Het Kamerlid wees vervolgens nog op een aantal hete hangij zers, welke tussen vandaag en 25 mei (de verkiezingsdatum) nog aan de orde zullen komen. Hij noemde de kinderbijslag en kinderaftrek als onderdelen van de beleidsombuiging, de grond- politiek, de wijziging van de wet op de ondernemingsraden en de vermogensaanwasdeling (VAD). Aan het begin van zijn betoog ging het Tweede Kamerlid uit gebreid in op de totstandkoming van het CDA en de kenmerken, die aan dit CDA gestalte geven. „Het is tot nog toe de eerste geslaagde poging om tot partij politieke vernieuwing te komen en zowel van links als van rechts valt daarover jaloezie waar te nemen", aldus Van Zeil. In de discussie maakten de aan wezigen het de spreker lang niet gemakkelijk. Een reeks actuele politieke zaken passeerden de revue. Zoals de keuze van Van Agt als CDA-lijsttrekker, de om buiging van het beleid ten aan zien van sociale voorzieningen, het defensiebeleid, de ontwikke lingshulp aan Cuba, maatschap pelijk werk en de gestegen prij- Voorzitter Th. C. de Jong, die de discussie voortreffelijk leid de, deelde in zijn openings woord mede, dat de plaatselijke afdelingen van de KVP en de CHU, alsmede de leden van de ARP in Noordwijkerhout, des tijds besloten hadden als een christelijke partij, de Chr. Partij Gemeentebelangen op te treden. Dit kon als een voorloper van het CDA worden beschouwd. Men achtte thans het moment gekomen om ook plaatselijk tol een CDA-afdeling te komen. Een verzoek daartoe was reeds gedaan. Het wachten is op goed keuring. Daarna zullen de akte van oprichting en het reglement aan de ledenvergadering voor gelegd worden. BOLLENSTREEK De bloembollenexporteurs die handel voeren met landen buiten de EG moeten het in 1977 stellen zonder minimumexportprijzen, gistermiddag besloot het Produktschap voor Siergewassen die prijzen op nul te stellen. Het systeem zette men niet overboord om er, als dat in de nabije toekomst nodig mocht blijken, op te kunnen terugvallen. «illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllli Mevrouw Van der Wouw, echtgenote van de Voorhoutse burgemeester, opende gistermiddag om twee uur de expositie van huisvlijt voor de bewoners van Huize St. Agnes in Voorhout. Mevrouw Van der Wouw (tweede van links) stelde dat het niet zozeer om de produkten gaat alswel om de produktiviteit. De vele staaltjes huisnijverheid waren desalniettemin vandaag tot zes uur te koop in de kapel van St. Agnes. De heer Elferink vond het op een soort schuilevinkje spelen lijken door het systeem te willen vasthouden en de prijzen op nul te stellen. De waarde van een dergelijke verordening kon hij niet zien. Men moet consequent zijn. Hij wilde er geen breek punt van maken en met de an dere bestuursleden volgde ook de heer Elferink het advies van de heer J. Koomen om het sys teem in dé ijskast te zetten en de prijzen op nul te stellen. Met algemene stemmen werd het voorstel dus aangenomen. Het besluit slaat op alle bloembollen en —knollen, dus op de gladio len, de dahlia's en de andere zomerbloeiende gewassen. Over de mogelijke samenwerk ing tussen het Produktschap voor Siergewassen en het Pro duktschap Groenten en Fruit deelde voorzitter Hylkema mede dat binnenkort het eindrappon wordt opgesteld. Dat zal ook aan de werkgevers- en de werk nemersorganisaties worden ge zonden ter bestudering. Men wil om komen tot: een gemeen schappelijke voorzitter met in- e gang van 1978; het vergaderen in één gebouw; het benoemen van een gemeenschappelijke werkgever. Beide schappen zul- len autonoom blijven. Dat bete kent dat de verschillende ad viescommissies blijven en dat de afzonderlijke secretariaten gehandhaafd worden. Ir. Rotteveel van de afdeling marktonderzoek van het PVS belichtte hierna de activiteiten die momenteel gaande zijn om een ingang te vinden op de Franse bloemenmarkt. De Ne derlandse bloemenexporteurs hebben tot voor kort niet zo veel aandacht besteed aan het ter rein dat hier nog braak ligt. De stagnering van de handel op Duitsland heeft daarin wijziging p gebracht. Men is actief gewor- Mi den en de eerste resultaten zijn moedgevend. De bloemenexport vr naar het land van Marianne be- ft draagt t.e.m. september van dit jaar al even veel als in het gehele jaar 1975. De toename 'P' kan op 7 tot 8% worden gesteld- k I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4