a, SKM stapt uit Leidse werkgroep kabeltelevisie <eiden gaat min storten |in polder iZoetermeer Actie voor bejaardenbus van start SUBSIDIE VOOR LPS-EVENEMENTEN Fassbinders harde visie in Preparadise Elpee ten doop Slot-Interact beduidend beter :R 4oEr OENSDAG 17 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT li NA SLECHTE BEHANDELING DOOR WETHOUDER VAN AKEN: ieskau 1.2 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) heeft aangekondigd uit de Leidse werkgroep kabeltelevisie te stap pen en overweegt zich aan te sluiten op de mast die door de Rotterdamse firma Multivisie in Oegstgeest wordt gebouwd. De SKM wil niet langer met wethouder Van Aken aan een tafel zitten omdat deze opnieuw zijn beloftes niet zou zijn nagekomen. Dit besluit dat de SKM dezer dagen in een schrijven aan de Leidse werkgroep uiteen zal zetten wordt mogelijkerwijs gevolgd door de Federatie van Woningbouwver enigingen en de Leidse wijkkaders. Als reden voor deze opzienba rende stap noemde de voorzitter de Stichting Kabelnet Me- relwijk gisteren de houding van |de voorzitter van de Leidse werkgroep kabel-tv, wethouder M. van Aken. Deze zou ondanks andere wensen van de SKM, de federatie van woningbouwver enigingen en de wijkkaders nog steeds vasthouden aan een ge meentelijke beheersvorm voor Ide kabeltv. De SKM voelt veel meer voor een beheer door het mestuur van een gemeenschap- pelijke regeling, een samen werkingsverband van de ver schillende op de tv-mast aange sloten gemeenten. Naar het oor- [deel van de Stichting zou dat een meer democratische vorm zijn die in elk geval zou voorko men dat uit de winsten van de exploitatie allerlei dekkings plannen voor gemeentelijke doe leinden zouden worden betaald, een soort belasting dus. Volgens SKM-voorzitter De Jong blijft de gemeente Leiden bij monde van wethouder Van Aken hie raan vasthouden, en is hij daar mee de enige: ook Leiderdorp zou zich voorstander hebben ge toond van een gemeenschappe lijke regeling. „Nu wethouder Van Aken zijn stokpaardje blijft berijden is voor ons de maat vol. Boven dien zijn wij de dupe geworden van de slappe houding van Van Aken. De SKM heeft het kopsta- tion voor de TV-mast volgens de afspraken geleverd aan de Stichting Mast, maar in strijd met de overeenkomst is deze door de Stichting niet betaald. Dat gebeurde wel met de mast en de antennes waarvoor een bedrag van 8 ton is uitgetrok ken", aldus de heer De Jong. Een bedrag dat overigens is be taald uit een nog niet verleend crediet van de gemeente Lei den". Volgens de voorzitter van de SKM is men moedwillig al lerlei beloftes niet nagekomen, ondanks alle belangeloze mede werking van de Merenwijk. Aansluiting De SKM overweegt zich nu aan te sluiten bij de mast van dè grote concurrent in de ka beloorlog in de Leidse regio: die van Multivisie in Oegst geest. Zoals wij gisteren meld den zal deze mast wellicht worden overgedragen aan de PTT in afwachting van het tot standkomen van een gemeen schappelijke regeling. Deze overdracht opent de mogelijk heid voor Leiden en Leider dorp zich zonder al te veel gezichtsverlies op de Oegst- geester mast aan te sluiten: hij is dan immers niet meer in handen van de „grote vijand" Multivisie. De heer De Jong bevestigde gisteren desge vraagd dat de SKM inmiddels had geïnformeerd naar de kos ten die met het kopen van signaal van deze mast gemoeid zijn. Hij stelde dat de SKM intussen steviger in zijn schoe nen staat dan ooit te voren omdat zij dezer dagen van de PTT de officiële machtiging voor het exploiteren van ka bel-tv in de Merenwijk in han den heeft gekregen. Volgens De Jong zou een dergelijke machtiging voor het Waardei- land op komst zijn en een licentie voor heel Leiden in het verschiet liggen. „Een reden te meer om nu rechtstreeks te gaan onderhandelen. We heb ben de heer Van Aken als onze woordvoerder niet meer nodig", aldus de heer De Jong. Van de baan Volgens de SKM-voorzitter is trouwens ook het bouwen van een eigen mast voor Leiden en Leiderdorp in de Merenwijk definitief van de baan. Er is weliswaar nog geen officieel verbod, maar naar de infor matie van de heer De Jong zal de schorsing van de bouw, waartoe enkele maanden gele den door minister Gruijters was gelast, spoedig omgezet worden in een definitief ver bod. Een reden temeer om aansluiting bij de mast in Oegstgeest te overwegen. Wanneer inderdaad deze stap gevolgd zou worden door de woningbouwverenigingen en de wijken, en ook Leiderdorp zou akkoord gaan met een ge meenschappelijke regeling zoals die zal ontstaan na de overdracht van de mast van Oegstgeest, is dit het definitief einde van de eigen Leidse mast. Een rekensommetje leert al gauw dat de gemeente Leiden dan zelf nog onvol doende potentiële aansluitin gen heeft om de exploitatie rendabel te kunnen maken. SKM, woningbouwverenigin gen en de wijken vertegen woordigen 27.000 van de 34.000 woningen in Leiden. Het ziet er dus naar uit dat ook wet houder Van Aken wel het hoofd zal moeten buigen voor de mast van Multivisie. Dat is trouwens een van de voor waarden voor overname van de mast door de PTT: de mast wordt alleen gekocht als Lei den en Leiderdorp akkoord gaan met het vormen van een gemeenschappelijke regeling. Volgens een woordvoerder van de PTT beschikt men in Den Haag overigens nog over geen enkele aanwijzing dat an deren dan Oegstgeest zouden staan te trappelen aan zo'n intergemeentelijk samenwerk ingsverband mee te doen. Gebruikelijk Het kopen van een commercië le mast als die van Multivisie door de PTT is trouwens een hoogst ongebruikelijke zaak. „Wij willen echter de gevolgen aanvaarden van de goede diensten die staatssecretaris Van Huiten aan de met elkaar vechtende gemeenten heeft aangeboden. Het kopen van de mast moet ook in dat licht worden geplaatst. Het is de bedoeling dat de mast na twee jaar wordt overgedragen aan de gemeenschappelijke rege ling, vooropgesteld dat men het in de Leidse regio eens wordt", aldus het hoofd van de PTT-voorlichtingsdienst, de heer De Voogd. Bij de PTT verwacht men dat de overdracht van de mast niet eerder dan in januari zal kunnen plaatsvinden. Multivi sie zou pas bereid zijn de ver koop te bekrachtigen als de mast klaar is en zoals bekend zal op 1 januari het eerste signaal in Oegstgeest geleverd moeten worden. De fundering van de Multivisiemast in Oegstgeest, straks - tijdelijk - eigendom van de PTT. Strop Intussen blijft de Stichting Mast, het samenwerkingsver band van Leiden, Leiderdorp en SKM met een kant en klare mast ter waarde van 1,2 mil joen zitten. Bij dat bedrag zijn de kosten van de funda menten in de Merenwijk, waar de Leidse mast moest komen (170.000 gulden) inbe grepen. Volgens SKM-voorzit ter De Jong komt deze strop voor rekening van Stichtings voorzitter Van Aken. Het kop- station dat de SKM heeft in gebracht (en nog haar eigen dom is omdat de koopprijs nog niet is betaald) zal ver moedelijk aan Multivisie wor den verkocht. De mast zelf zal dan worden aangewend voor een ander project elders in Nederland, zo is de verwach ting van de heer De Jong. Wethouder Van Aken wilde gisteren absoluut niet ingaan op het afhaken van de SKM. Hij zei liever eerst de brief van de stichting af te wachten. Overigens meende hij dat de SKM de problemen niet goed stelde en legde hij er de na druk op met de kabeltelevisie zeer zeker geen enkel finan cieel voordeel voor de gemeen te te beogen. Van de kant van de gemeente Oegstgeest en Multivisie werd zeer positief op deze laatste ontwikkelingen gereageerd. Hier werd er op gewezen dat men altijd de bereidheid heeft gehad de mast over te dragen aan een gemeenschappelijke regeling, omdat deze verdere exploitatiemogelijkheden biedt dan alleen voor Oegstgeest. „Maar er kwamen van de kant van Leiden telkens weer onre delijke vragen", aldus Multivi- sie-directeur Mulder. Deze stelde evenals burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest bijzonder verheugd te zijn met het compromis-voorstel van staatssecretaris Van Huiten. „Ik ben erg blij met het ui teindelijk resultaat van zijn bemiddeling, waarom ik des tijds zelf heb verzocht", zo rea geerde de heer Mulder. „Men selijkerwijs gesproken begrijp ik ook niet om welke redenen Leiden nu nog langer zou wei geren mee te doen. Wij hebben de SKM geschreven dat zij voor 8000 gulden per jaar van ons signaal kunnen krijgen voor 5000 woningen in de Me renwijk. En naarmate er meer gemeenten meedoen worden die tarieven nog lager ook", aldus Mulder die nog eens be nadrukte dat zijn enthousias me bepaald niet voortkwam uit commercieel winstbejag (.Multivisie heeft geen enkel commercieel belang meer zo dra de mast is overgedragen aan de PTT), maar dat hij alleen maar erg blij was dat het einde van een onverkwik kelijke strijd in de Leidse re gio nu werkelijk in zicht komt ARJEN BROEKHUIZEN De puinstortplaats Roomburg wordt binnenkort gesloten. JQ LEIDEN De puinstortplaats Roomburg kan op 1 januari 1977 definitief worden gesloten. Vanaf die datum gaat het Leidse onbrandbare en niet te verkleinen afval naar de Drie manspolder in Zoetermeer. De polder maakt deel uit van het toekomstige recreatiegebied Roeleveen waar volgens Ge meentewerken van Zoetermeer nog. meer in aanmerking voor vuilstort komende plaatsen zijn, evenals in bepaalde gedeelten in het noord-westen van Zoeter meer. Voordat het recreatiege bied Roeleveen is ingericht, zal hier in tien jaar nog ruim tien miljoen kubieke meter puin kunnen worden gestort. Met het vinden van een stort plaats in Zoetermeer is een zwart hoofdstuk in de vuilstort- geschiedenis van Leiden afge sloten. Al bijna twee jaar zoekt de gemeente naar een alterna tieve stortplaats. De provincie heeft in het ontwerp „Puinaf- voerplan Zuid-Holland" alterna tieve plaatsen aangewezen in de Vlietlanden en de Kagerzoom. Om milieu-technische redenen wilden Leiden en de haar om ringende gemeenten evenwel geen gebruik maken van deze door de provincie aangewezen plaatsen. De suggestie om in de Maasvlakte te gaan storten werd eveneens afgewezen, op grond van te verwachten ver voersproblemen. Het aanbod van de -gemeente Zoetermeer kwam voor Leiden juist op tijd. Door de gemeenteraad is het college afgelopen zomer behoor lijk onder druk gezet om „Roomburg" te sluiten. Geble ken is dat ook nog steeds brand baar vuil op de plaats wordt gestort. Een en ander had tot gevolg dat er half juli een grote brand uitbrak. LEIDEN De Duitser Rainer Werner Fassbinder is als cmeast allang in Nederland bekend gewor- 1 den. Nu pas heeft de toneelwereld hem als toneel schrijver ontdekt; zoals de Appel, die gisteravond in de Schouwburg zijn uit 1968 stammend „Prepa radise Sorry Now" opvoerde. Toch heeft dat stuk nog niet aan belang ingeboet. Fassbinder is hard- realistisch genoeg om als tegenwicht te dienen i tegen al te idealistische hoogvliegers, die er ook nu nog zijn. I Preparadise gaat over geweld; vooral over geweld tussen mensen onderling (de straatscènes), maar ook over pathologisch geweld (het paar Brady-Hin- ley) en politiek geweld (fascisme, Hitier). De laatste twee soorten heeft Fassbinder knap laten samen komen in de daden en de waan-ideologie van het paar. Het „gewone", bijna maatschappelijke ge weld, dat als het ware op straat ligt, valt geduren de de voorstelling langzamerhand op zijn plaats tussen de dialoog van het moordenaarsstel. Zoda nig dat in de tijdsspanne dat zij weer een martel dood hebben gepleegd, wij zo'n straatscène op nieuw, versneld zien. Op die manier speelt Fass- Collecte voor Vietnam LEIDEN Het Medisch Comité Nederland Viet nam houdt aanstaande za terdag een grote straatcol lecte in Leiden. In de Me renwijk wordt deze week huis-aan-huis gecollec- De opbrengst voor de col lecte is voor de aanschaf van een ambulance voor de stad Dong Ha in de provin cie Qua Quang Tri, waar eveneens het door het Me disch Comité aan Vietnam geschonken Binh Vien Ha Lan ziekenhuis is geves tigd. Hiervoor werd de af gelopen jaren in Leiden ge collecteerd. De aan te schaffen ambulance, waar aan grote behoefte bestaat, kost gezien de moeilijke terreinomstandigheden 30.000. Behalve het deponeren van geld in de collectebussen, kunnen degenen, die de ac tie „Leiden voor Vietnam" willen steunen tevens een bijdrage overmaken op gi ronummer 1090400 t.n.v. MCNV Amsterdam. Collec tanten kunnen zich nog op geven bij Frances v.d. Rij st, Carneoolstraat 90, Lei den, tel. 071-768376. leiden De „Actie bus" van de stichting Dienstencentra Leiden gaat aanstaande vrijdag van start met twee cabaretvoorstellingen in het dienstencentrum „Morswijk". De opbrengst van de voorstel ling is voor de aanschaf van een bus voor het vervoer van bejaarden. De middagvoorstelling begint om twee uur en toegangsprijs is 3,~. De avondvoorstelling be gint om acht uur en de toegang sprijs is 5,--. In de pauzes wordt een verloting gehouden. Belangstellenden die slecht ter been zijn, kunnen worden ver- „De Actie Bus" is in het leven geroepen om het geld te ver schaffen voor een bejaarden bus. Met dit vervoermiddel kun nen bejaarden naar de sociëteit, het ziekenhuis, de huisarts of naar familieleden worden ver voerd tegen een geringe vergoe ding. Met de gemeente is het Dienstencentrum thans in on derhandeling over het verkrij gen van een subsidie. Wanneer een gemeentelijke bijdrage niet af komt, moet 40.000,-- bijeen worden gebracht om de bus aan te schaffen en één jaar te laten Bijdragen kunnen worden ge stort op het rekeningnummer 566340445 van de ABN Leiden t.n.v. Commissie Actie Bus. Het postgironummer van de ABN Leiden is 9013. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Dennis. zn van J Mevr. G P M Lut geb. 1895; MPC P W Loomans en E de Langen; Step- Korbee geb. 1946, echtgenote van J C I A J Overdijk; Meijboom, A Ressenaar geb. 1893 hen, zv G A Voskuijl e Jacobus F zv J J Pijnacker en M Zandvliet; Sandra M Th dr v A W van der Zwan en J J T M Vlieland, Michiel P. z v P de Jong en D I Koet. Overleden H van Es aeh 1896 man M Th Bartels geb 1927 echtge v T H van Bunnmgen; R J Noordhoek Hegt geb 1913 man. T Groeneveld geb. 1900 man. A Doorneveld geb. 1892 wed. v LEIDEN Op vrijdagavond 19 november zal in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat een zigeuner-avond gehouden worden. Het beken de zigeunerorkest „Csardas" zal vanaf 22.00 uur onvervalste zigeunermuziek ten gehore brengen. Om 20.00 uur wordt een schelmenfilm gedraaid, waarin het zigeunerleven dui delijk tot uiting komt. De toe gang tot deze avond bedraagt 2.50 gulden voor leden en 3.50 voor niet leden. LEIDEN De Zuidelijke To neelgroep Globe geeft van avond 17 november in de Leidse Schouwburg een voor stelling van de „Driekoningen avond" van William Shakes- De Leidse troubadoer Jan van Rheenen heeft gisteravond in het gebouw van K en O zijn eerste langspeelplaat ten doop gehou den. Jan bracht enkele liedjes ten gehore van zijn nieuwe L.P. en van vroeger repetoire. Opvallend was vooral het liedje „Mijn krankzinni ge Kastanje" waarvan de tekst ge schreven is door Ed Leeflang, en wat uitstekend begeleid wordt door de hoboïst Han Kapaan en de pianiste Akke Bink. Zanger Peter Blanker (links) over handigde de eerste plaat aan Jan van Rheenen en sprak waardering uit voor de platenmaatschappij die het aangedurfd heeft een a-com- mercieel produkt op de markt te brengen KORTWEG peare in de vertaling van Dolf Verspoor. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN Het jongerenkoor van de Petrusparochie zal za terdagavond 20 november weer een themadienst verzor gen. De tekstgroep heeft zich bezig gehouden met de vraag hoe een dienst er uit moet zien, waarmee iedereen zich echt betrokken voelt Samen met de aanwezigen wil zij za terdagavond trachten die vraag te beantwoorden. Het thema voor deze avond luidt dan ook: „Het kan". Voorgan ger is pastor Jansen. De dienst wordt gehouden in de Petrus- kerk aan de Lammenschasweg en vangt om 19.00 uur aan. binder het structureel klaar om fascistoïde tenden sen uit het dagelijks leven te identificeren met de pathologische moorden die dus minder afwij kend zijn dan wij wel zouden willen en, via de wanen van de bedrijvers ervan, met Hitleriaan- se fascisme. Daartussendoor vervlochten zit - verteld door ver schillende spelers het levensverhaal van lan Bradley, allereerst als houvast in dit moeilijke stuk. Bovendien zijn er hthanieën met een moraal: „Veracht de wereld opdat gij niet met haar onder gaat." Duidelijk, nietwaar? De plaats van handeling is een enorm smerige toilettenkelder; een op zichzelf staand toneelteken, dat zijn eigen bijdrage levert aan de betekenis van Preparadise. Een symbool derhalve. Paul Gallis had van die kelder een prachtig décor gemaakt De regie van Paul Vermeulen Windsant daarbin nen zou ik droog en to the point willen noemen. Dat alles droeg bij tot veruiterlijking van een sombere maar nuttige levensvisie. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden heeft gister avond tijdens een gecombineer de vergadering met de raads commissie voor interne organi satie en beheer positief geadvi seerd op een voorstel tot subsi diëring van de evenementen, die van 11 t/m 14 mei 1977 worden gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Leidse Politie Sportver eniging. De raadscommissie ging una niem akkoord met het verlenen van gemeentelijke garantiesub sidies tot een bedrag van in totaal 38.600 gulden. Het groot ste gedeelte hiervan, te weten deel genomen. Tijdens de duur 27.500 gulden, is bestemd voor van de festiviteiten ter gelegen- de organisatie van de aankomst heid van het 50-jarig bestaan van de éénendertigste interna- van de Leidse Politie Sportver- tionale politiesterrit, een auto- eniging zal de normale dienst- rally, waaraan door deelnemers verlening van het politiekorps uit vele Europese landen wordt gewaarborgd zijn. LEIDEN Het studententoneel onder de naam „Interact" beleefde gisteravond in Sociëteit Minerva zijn slotavond. Er werden vier eenacters opgevoerd voor beduidend minder publiek dan maandag avond aanwezig was. Utrechtse studenten speelden „Harten twee, harten drie" van Paul Rodenko. Een stuk, waarin nogal goedkoop gegoocheld wordt met de toneelfictie. De Utrechtenaren speelden het evenwel met respec tabel veel verve. De tweede eenacter was eveneens van een Nederlands auteur: R. Blijstra's „Een schrijver op zoek naar zijn figuur". Over de hersengymnastiek die een toneelschrijver weieens moet verrichten: door toneel, desgelijks gespeeld. Studenten uit Rotterdam improviseerden op het thema relaties aan de hand van James Saunders' „En verder....?" Ze deden dat redelijk, al kwamen de bewegingen vaak aangeleerd en onecht over. Tenslotte werd de. eenacter „Stikstof' van René d'Obaldia opge voerd door drie Amsterdamse studenten. Het stuk gaat over de wrange naweeën van de oorlog, over mensen zonder illusies. De acteurs legden alle drie bijzonder veel talent aan de dag en werden terecht warm toegejuicht. Het ligt in de bedoeling om van „Interact" een stichting te maken. De eerste doelstelling zal zijn om het eenacterfestival in elk geval jaarlijks te doen plaats vinden. De tweede om het studententoneel, dat een beetje vergeten is geraakt, nieuw leven in te blazen. Een goed initiatief waaraan ook het Leidsch Studenten Toneel alle medewerking wil verlenen. JOS NIJHOF I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3