PTT-ers: geen vertrouwen in Van Huiten I Vlucht Meuten door laksheid justitie 1EG: INVOER UIT JAPAN STERK BEPERKEN voor o Flexibel schema Rhodesie verworpen Onderzoeknaar fraude veerlieden Kaageiland BONDEN EISEN DUIDELIJKHEID OVER REORGANISATIE Tijger bijt Ibeen af Duurdere olie bedreigt herstel Meisje gedood door messteken Akkoord Adler en vakbonden Regeling ritueel slachten nodig ^£eidóc 6outa/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 17 november 1976, 67e jaargang no. 20584 Solo RmtiSweer „,t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. ch. Na de solo, Engels tv-spel op Ned. I om 20.00 uur. Het pro gramma met de MAP over an ders eten om 21.00 uur. Ned. II om 19.05 uur „1000 jaar I als één dag", om 20.30 uur Doe i 22.05 uur Starsky Hut- Overwegend droog met op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Ook enkele ver spreid voorkomende opklarin gen. Minima omstreeks 3, maxima ongeveer 7 graden. Morgen: Zon 8.05—16.45. Maan: 03.38-14.59. Schev. hoogw.: 11.55. Laagw.: 7.35-19.48. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het P.T.T.-personeel dreigt het vertrouwen in staatssecreta ris Van Huiten op te zeggen, omdat deze volgens het personeel aan zijn sprei- dingsbeleid een ultimatief karakter ge geven heeft. Woordvoerders van het personeel verwijzen in dit verband naar de uitlatingen, die de staatssecretaris vorige week zaterdag in onze krant gedaan heeft Men verwijt hem vooral, dat hij de gemaakte beleidsfouten afwimpelt op de ambtenarenbonden, terwijl hijzelf zegt, dat hoewel hij politiek overleg wil blijven voeren de spreiding op zeer korte termijn moet beginnen. De bonden eisen eerst volledige duide lijkheid over wat de reorganisatieplan nen, die plotseling nog belangrijker ge worden zijn dan de spreiding, inhouden. De top van de P.T.T. is bijna gereed me't een lijst van functies, die op zeer korte termijn al naar het Noorden moeten. Dit zal een voorlopige aanwijzing worden. Maar de bonden zullen deze voorlopige aanwijzing niet aanvaarden, voordat eerst duidelijkheid geschapen wordt in de reorganisatieplannen. Daarom, aldus de bonden, mag voorlopig niemand aan gewezen worden. Men denkt bij de bon den aan een limiet tot 10 december. Van Huiten wil echter nog deze maand de voorlopige aanwijzing hebben. rCDDERN (ANP) In het Duitse Tuddern Keft gisteren een tijger een Nederlandse lofd-bewaakster van het safari-park aan ballen. De tijger beet de vrouw haar hterbeen af. dier kreeg de kans om de vrouw bij sar been te grijpen nadat deze vriend- ftappelijk tegen de omheining had ge- hopt, in de richting van het dier. Artsen ie snel aanwezig waren om in de ambulan- iwagen de vrouw van eerste hulp te voor- en, moesten het slachtoffer per hefschroef- iegtuig naar het ziekenhuis in Heerlen ;rvoeren. Aanhechting van het been as niet mogelijk omdat het dier het been eheel verbrijzeld had. De vrouw werkte Het Nederlandse slachtoffer van de agressieve tijger werd pijlsnel naar c icht jaar in het park. waar haar been moest worden afgezet. ziekenhuis vervoerd, tUSSEL De Europese Ge- ;nschap heeft Japan ge- tigd op te treden tegen de enorme toevloed van Japanse produkten in West Europa ten- lij Japan maatregelen neemt om zijn snel groeiende voordeli ge handelsbalans ten opzichte van de Gemeenschap te beteu gelen. De Fin Olav Gundelach, lid van de Europese commisie voor buitenlandse betrekkingen heeft dit ultimatum gisteren in Brussel overhandigd aan de Ja panse onderminister van bui tenlandse zaken, Boenrokoe Josjino. Volgens gegevens van de Euro pese Gemeenschap zal het over schot op de Japanse handelsba lans ten aanzien van de gemeen schap in 1975 ruim 10 miljard gulden bedragen, dat is twee maal zoveel als in 1974. De Europese Gemeenschap heeft nu geëist dat Japan tegen het einde van deze maand de uitvoer van auto's moet beper ken, besprekingen moet organi seren tussen Europese en Ja panse scheepsbouwers over hun aandeel in dé internationale markt, en maatregelen moet ne men ter vergroting van de in voer in Japan van Europese produkten, in de eerste plaats levensmiddelen. ROTTERDAM (ANP) Iedere verhoging van de olieprijs door de olieproducerende en exporterende landen zal een averechts effect hebben op het herstel van de economie in de wereld en zal ernstige problemen voor de betalingsbalansen veroorzaken van de olie-invoerende en niet-olie producerende ontwikkelingslanden. Dit heeft gisteren de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Neder land, Robert McCloskey in een toespraak voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel, in Nederland in Rotterdam verklaard. Hij voegde er aan toe dat de olieproducenten geen grond hebben om te stellen dat een prijsverhoging nodig is, omdat de kosten van invoer uit de geïndustrialiseerde wereld zo gestegen zijn. Deze handige rolmeetband Is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Ter wijl thans in bijna heel Europa gezocht wordt naar de zondag spoorloos verdwenen 77-jarige kunstverzamelaar Pieter Menten - verdacht van erntige oorlogsmis daden - rijzen in Den Haag steeds meer vragen over deze verdwijning en over het voorspel daartoe. De regering is door verschillende ka merleden onder sterke druk gezet om de kwestie „tot op de bodem" uit te zoeken. Minister Van Agt, op bezoek in Roemenië, keert vandaag in opdracht van premier Den Uyl naar Den Haag terug en zal mor gen de Tweede Kamer uitvoerig over de kwestie-Menten moeten in lichten. Van Agt De feiten, die tegen Menten aangedragen zijn, onder meer door Hans Knoop, hoofdre dacteur van Accent en de bekende nazi speurder uit Oostenrijk Simon Wiesenthal, zijn zo belastend, dat volgens deskundigen zijn bewegingsvrijheid al lang beknot had moeten worden. Men verbaast zich steeds meer over de lankmoedige houding van Justitie die het zelfs niet noodzakelijk vond zijn paspoort in te trekken. Nu de man zondag - hij zou maandagmorgen gearres teerd worden - verdwenen is, blijkt, dat Justitie al veel meer van diens wandaden tijdens de oorlog in bezet Polen afwist, dan zij in eerste instantie wilde toegeven. De procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof mr. Hartsuiker heeft thans op dracht gekregen een „diepgaand onderzoek" in te stellen naar de hele gang van zaken. Hij moet proberen de vraag te beantwoor den „hoe het mogelijk is geweest, dat de 77-jarige, thans van oorlogsmisdaden in Po len verdachte kunstverzamelaar zich aan arrestatie heeft kunnen onttrekken en welke fouten daarbij mogelijk gemaakt zijn." Op de plaats waar de nieuwe snelweg ApeldoornZwolle in aanbouw is, vond men het lichaam van het vermoorde meisje. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Rechercheurs van de Apeldoornse gemeentepoli tie hebben gisteravond het lijk op gedolven van de sinds 17 septem ber van dit jaar vermiste Anneke Gerritsen (20). Het stoffelijk over schot lag in de zandlaag van de nog in aanbouw zijnde Rijksweg 50 op de grens van de gemeenten Hat- tem en Heerde. De politie is er zeker van dat Anneke Gerrit sen, afkomstig uit Apeldoorn, vermoord is. Aangenomen wordt dat de dader(s) het lijk in de bedding van de nieuwe weg hebben begraven in de hoop dat het voor altijd onder de toekomstige asfaltlaag zou verdwij nen. Dr. Zeldenrust heeft inmiddels vastgesteld dat het meisje om het leven is gekomen door messteken in de borst en door bloedverlies. Twee Apeldoornse echtparen worden ver dacht van de moord. GENÈVE (AP/Rtr.) Het Britse com promisvoorstel over een termijn waarbinnen Rhodesië de onafhanke lijkheid zal worden verleend, heeft niet geleid tot een akkoord tussen de blanke en zwarte delegaties op de conferentie in Genève, maar zelfs de scheiding binnen de zwarte delegaties vergroot Terwijl Joshua Nkomo en Robert Moegabe, de leiders van het „Patriottisch front", het voorstel van de Britse conferentievoorzitter Ivor Richard weigerden te aanvaarden, hebben hun rivalen, bisschop Moezo- rewa en ds. Sithole laten weten een voorstel voor een „flexibel tijdsche ma" te willen aanvaarden. Namens Moezorewa werd gisteravond verklaard: „Wij gaan door met deze conferentie en dat is nergens van af hankelijk". Evenals Sithole heeft Moe zorewa al met Richard gesproken over de structuur van de voorgestelde tus sentijdse regering, terwijl zij daarmee het probleem van de datum van over dracht heten rusten. Nkomo en Moegabe hebben gisteren meegedeeld dat zij niet van plan zijn Genève te verlaten. Conferentievoor zitter Richard zei dat hij de weigering zou bestuderen, maar dat het „onmo gelijk" zou zijn voor zijn land om de onafhankelijkheid van Rhodesië bin nen 12 maanden na 30 november te garanderen. VARA maakt opnamen met Kan Wim Kan (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA en Wim Kan zijn definitief overeen gekomen dat de cabare tier aan het eind van dit jaar een aantal voorstellingen zal geven voor de VARA-te levisie. De voorstellingen vinden plaats in het Amsterdamse De la Mar-theater. Tot zover zijn de onderhandelingen afge rond. Nog niet zeker is of Wim Kan inder daad op de televisie te zien zal zijn. Pas na de televisie-opnamen wil Wim Kan zelf de beslissing kunnen nemen of de opnamen voor uitzending geschikt zijn. Deze beslis sing wordt op donderdag 30 december geno men. Een eerdere beslissing over de uitzen ding van de oudejaarsconférence wordt niet genomea ALKEMADE/DE KAAG De gemeente Albema de heeft de acht veerlieden die de pont naar Kaageiland bedienen geschorst, omdat zij moge lijk frauduleuze handelingen hebben gepleegd. Rechercheurs van de rijkspolitie hebben de acht tot gisteravond laat verhoord. Burgemeester Bolten van de gemeente Alkemade, waartoe De Kaag behoort, stelde de raadsleden gisteravond voor het begin van de raadsvergade ring op de hoogte van wat hij een „trieste zaak" noemde. De pont zal in afwachting van het onder zoek worden bediend door ambtenaren van rijks waterstaat en de provinciale waterstaten van Noord- en Zuid-Holland. De geruchten als zou er door de veerlieden met de pontgelden worden gefraudeerd doen al gerui- '*me tijd de ronde. Een enige jaren geleden verricht onderzoek naar de mogelijk onwettige praktijken van de veerlieden leverde echter geen bewijzen op. Leiden De vakbonden en de directie van de Westduitse schrijfmachinefa- briek Adler hebben gisteren overeen stemming bereikt over vier uitgangs punten voor de ongeveer duizend werknemers in Leiden en Cuyk. Het meeste belangrijke van de vier door de directie van Adler geaccepteer de uitgangspunten voor de nieuwe CAO is de invoering van een nieuwe salarisstructuur volgens de geïntegreer de CAO. De regeling houdt in dat alle niet uit functieverschillen voortvloeien de inkomstenverschillen tussen de werknemers onderling zullen worden genivelleerd. De vakbonden legden hun eisen afgelopen vrijdag tijdens een kor te werkonderbreking in de Adlervesti- gingen in Leiden en Cuyk op tafel. De bonden waren al meer dan zeven jaar met de Adler-directie in onderhan deling over de invoering van de geïnte greerde CAO. Toen afgelopen vrijdag voor de zoveelste maal een akkoord over deze kwestie mislukte, legden de industriebonden van het FNV een ulti matum voor dat volgende week woens dag zou aflopen. De industriebond CNV had zich van het ultimatum gedis- tancieerd omdat men meer verwachtte van overleg met de directie. Volgens de industriebonden zullen de gekozen leden van de ondernemings raad bij Adler hün werk weer hervat ten, nu het akkoord rond is. In maart van dit jaar werden deze werkzaamhe den opgeschort vanwege de moeizame voortgang bij de cao-onderhandelingen. Een van de geaccepteerde uitgangspun ten is, dat een nieuwe salarisstructuur volgens de geïntegreerde cao van kracht wordt op 1 januari 1977. Rotterdam (ANP) De Rotter damse officier van justitie, mr. J. Schoonaard vindt dat er een wettelijke regeling moet komen voor het ritueel slachten. „Er wonen tienduizenden Moham medanen in Nederland. Dan vraag je erom dat zij de wet overtreden", aldus mr. Schoo naard. Hij zou het een goed idee vinden als de Turken en Marokkanen in Nederland de zaak zouden aankaarten bij de betrokken mi nister. Mr. Schoonaard wees op de al jaren bestaande regeling voor joden. In verschillende slacht huizen in Nederland wordt onder toezicht volgens de Joodse gebruiken geslacht Voor de Islamieten wordt alleen een uitzondering gemaakt rond de Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1