Oorlog in bridgewereld VOLLEYBALCOACH MATHIEU VERGIST ZICH Verlies PSV dAC TORINO PROTESTEERT STEMMING OVER BESTUUR BETAALD VOETBAL WORDT NIET UITGESTELD BOND WIL ORDE MET STRAFFEN HERSTELLEN Real Madrid wel sterk Kaiserslautern bekert verder Clubs gebruiken erg veel spelers WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DENHAAG/AMSTERDAM DEN HAAG/AM- STERDAM Een oase van rust is veranderd in een broedplaats van rebellie. De publieke opinie, hard ils geen andere mening, moet zo wel redeneren, ils kennis wordt genomen van de straffen die de Nederlandse Bridge Bond heeft opgelegd aan inige „onderdanen". Onderdanen met een grote want het betrof toevallig wel de upperten van iet Nederlandse bridgewereldje. Jacobs, Feiten n mr. Kaiser bij wie de straffen uiteenlopen van chorsing voor vier wedstrijden (Jacobs) tot een vaarschuwing (voor de andere twee) behoren llen tot de meesterklasse. Allen hadden, met aan iet hoofd de Utrechtenaar Jacobs, scheidsrechters ijdens de competitie onheus bejegend. En dat nag niet. De NBB trad met straffe hand op. Met ferme knipoog naar de Tuchtcommissie van e KNVB? Directeur Neelis op het bondsbureau Den Haag: „Nee hoor, zo erg is het niet Wij ebben wel meer straffen uitgedeeld. Lang gele en en het betrof dan meestal niet zulke promi- ente figuren. Waarschijnlijk kan je deze „explo- ie" geen toeval noemen. Er is namelijk een lieuwe generatie opgestaan, die nog niet erkend ivordt door de oude. En dat geeft wrijving". !eg maar gerust kortsluiting. Jacobs gaf enkele ireken geleden het slechte voorbeeld door de cheidsrechter in zeer onheus taalgebruik uit te naken. Of om met de woorden van Neelis te preken: „Met onparlementair taalgebruik gedroeg [acobs zich zeer afkeurenswaardig". Gevolg: vier wedstrijden lang (de competitie loopt op 27 en 28 lovember af) mag hij geen kaarten schudden. Jetter gedroeg mr. Kaiser van het Amsterdamse Continental zich, toen hij boos werd op de arbiter. Vaarschuwing, oordeelde de NBB, wat in de iridgegemeenschap als een doodzonde beschouwd wordt. Veel delicater is de straf, waarmee Paul telten van de Haagse kampioensformatie Studie Centrum werd afgescheept De Bridgebond voegde aan de waarschuwing het dringende advies toe, Bob Slavenburg zou het conflict hebben aangewakkerd dat het bestuur van Studie Centrum Feiten als aanvoerder moest laten vallen. „Hij heeft niet zorg gedragen voor een ordelijk verloop", is de simpele tekst bij uitleg van directeur Neelis. Laars Neelis kan zoveel zeggen, het bestuur van de Haagse bridgevereniging zal het advies van de bond zeer waarschijnlijk aan de laars lappen. Hoor voorzitter Pol maar: „Ik ken de inhoud van de brief nog niet eens, maar de mededeling zal geen aanleiding zijn voor het bestuur om blinde lings gehoor te geven aan dat verzoek". Dat is tenminste parlementair taalgebruik, waar de Bridgebond z'n hart aan kan ophalen. Maar een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Voor alle zekerheid voegt voorzitter Pol nog een tekst aan zijn uitleg toe. „Ik vind het nogal een vergaande maatregel, het aanvoerders- schap ontnemen. Het betekent devaluering van de heer Feiten en dat staat in geen verhouding met de recente gebeurtenissen". Ook Pol herinnert aan de terugval van de oude garde als verklaring voor de vele spanningen die de strafcommissie handenvol werk heeft gegeven. Paul Feiten zelf denkt ook in die richting, maar vindt het klinkklare nonsens om te spreken over een generatieconflict, een veel gehoord mode woord bij deze bridgerel. „Het is waanzin om het zo te stellen. Er is wel een verklaring voor, dat het opeens tot zo'n uitbarsting komt. Vorig jaar was er nog maar één jeugdteam in de meesterklas se (Studie Centrum werd nog kampioen ook) en nu zijn er al vier. Dat is moeilijk te verkroppen, vooral voor Slavenburg die de boel bij deze affai re, naar mijn mening, heeftopgehitst". Belachelijk Belachelijk is een woord dat de 25-arige Amster dammer veelvuldig gebruikt bij het incident, waar zijn waarschuwing („Die gaat de prullebak in. Ik verbind er geen consequenties aan") werd geboren. In het kort komt het erop neer, dat in de competitiewedstrijd Studie Centrum-Continen tal op 6 en 7 november in Utrecht een ruzie tussen Feiten (de aanvoerder) en Slavenburg van de tegenpartij over het gebruikte systeem ontstond. Het gevolg van de in bridgekringen zeer ongebrui- Onterecht overigens besliste de Bridgebond giste ren (tot groot plezier van Feiten) maar de aanvoer der van Studie Centrum nam het niet, zoals hij in woord en gebaar liet blijken. „Heel normaal, dacht ik voor een aanvoerder. En ik heb me daarbij zeer beschaafd, misschien wel doortastend gedragen en dan krijg je toch een waarschuwing, alleen omdat drie mensen (Slavenburg en teamge noot Kokkes en de arbiter) een protest indienen. Dat vind ik erg vreemd. Zeker als je weet dat er anderen heel vreemd stonden te gillen en de scheidsrechter zelfs ons systeemformulier tot een prop verfrommelde. Ik heb toen tegen die man gezegd: „Dat vind ik vreemd." Maar toch heb ik geen protest ingediend. Misschien klinkt het vreemd, maar ik ben te wijs om te protesteren tegen belachelijke dingen". Feltens betoog houdt niet in, dat de bridger zich verkneukelt op de rel, waarmee zijn sport in diskrediet wordt gebracht. „Ik zal een brief sturen aan de bond, waarin ik mijn verbazing uitspreek. Verder moet mijn bestuur uitmaken, of ik captain blijf. In elk geval ben ik niet blij met deze ontwikkeling". Een ontwikkeling, die aldus Feiten geen vervolg zal krijgen. „De ouderen hebben stoom kunnen afblazen. Deze affaires zullen zich niet meer herhalen". En wat het moderne systeem betreft, de aanleiding van oorlog in de bridgetop, in de komende interland tegen Brazilië, zal het worden gehanteerd. Door Paul Feiten, die toch international blijft. De bridgebond is wel zo wijs talent te onderkennen. Alle tradities ten spijt Directeur Neelis toch met opgeheven vinger: „We hebben voor de volgende competitiewedstrijd een dringend verzoek gedaan aan de spelers zich hoffelijk te gedragen tegenover de arbiters". De bridgers weten, wat er kan gebeuren. KEES KOOMAN Elek Schwartz, toch weer actief Elek Schwartz weer actief STRAATSBURG Elek Schwartz is aangesteld als trainer van de Franse tweede divisieclub Racing de Strasbourg. Schwartz was tussen 1956 en 1963 trainer-coach van het Nederlands elftal. „Oom Elek", inmiddels 68 jaar, wordt een soort super-visor over de activiteiten van speler-trainer Heinz Schilcher, enkele jaren geleden nog contractspeler bij Ajax. -TURIJN AC Torino dat deze week zwaar gestraft werd door de Europese Voetbal Unie (UEFA) naar aanleiding van het Ste^ gebeurde in de wedstrijd Borussia Mönchengladbach—AC Torino voor het Europese bekertoernooi voor landskampioenen, gaat protesteren. Giuseppe Bonetto, secretaris van de Italiaanse kampioensclub, gaat naar Bern om bij het secretariaat van de UEFA te protesteren. .Nog nooit is een Europese club zo zwaar gestraft als wij", aldus Bonetto, die zijn protest in Bern kracht wil bijzetten met het beeldverslag dat de Italiaanse televisie heeft uitgezonden van de wedstrijd. go» ok (Van onze sportredactie) BREDA Pierre Mathieu heeft zich vergist. De trainer van Starlift Blokkeer riep twee maanden gelden nog hartstochtelijk: „Real Madrid stelt niets voor. Ik ben blij toe, want dan hoeven we dadelijk voor de eerste ronde van de Europa Cup tenminste niet helemaal naar Spanje." Na de spionagereis van Peter Pilon, vroegere speler bij de Rijswijkse volley balvereniging, met bestemming Hamburg, is' de me ning van de trainer honderdtachtig graden gedraaid. „Real Madrid is een heel sterk team. Ik wil mijn ploeg echt niet in de rol van underdog manoeuvre ren, maar echt ik heb er een hard hoofd in." Dat is dus heel andere taal dan de mentale druk dat iedereen twee maanden geleden, toen het wat van je verwacht, omdat hooghartige Spaanse gezelschap Starlift toevallig wel uit het land bij de gelegenheid van het jubi- komt dat Westeuropees kam- leumtoernooi in de Marimbahal pioen is. Iedereen denkt dan KAISERSLAUTERN Wat Kaiserslautern in het toernooi om de UEFA-beker niet lukte, kon de ploeg in de strijd om de Westduitse voetbalbeker wel, namelijk doordringen tot de derde ronde. In de Europese strijd bleek Feyenoord een veel te hoog obstakel. Gisteren was Stuttgart van een aanzienlijk lager niveau. Kaiserslau tern won met 3-1. Hoffmann was topscorer met twee doelpunten, maar de middenvelder van Stuttgart was zonder twijfel de ongeluk kigste speler. Beide keren gaf hij zijn eigen doelman het nakijken. OSLO PSV heeft gisteravond in Oslo de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europacup voor handbal- bekerwinnaars verloren van het Noorse Baekkelaget met 19-22. De Eindhovenaren stonden bij de rust met 8-12 achter, maar in de tweede helft slaagden zij er in de nederlaag zo beperkt te houden dat er in de tweede wedstrijd op 15 december in Eindhoven goede kansen zijn voor PSV om verder te bekeren.Vooral Van Dal schoot met veel succes. Met negen treffers nam hij bijna de helft van de Nederlandse productie voor zijn rekening. Mutsaers (3), Hoovers (2), Van den Zande (2) Bosman, Slaats en Van den Heuvel maakten de andere doelpunten. door organiserende vereniging Starlift Blokkeer met 15—1, 1510 en 15—4 werd vernederd. „SV Hamburg (tegenstander van Real Madrid in de voorron de, red.) wint zeker", zei Pierre Mathieu opgelucht met de ze kerheid van tenminste het voor deel van een korte reis. Tot onthutsing van iedereen werd de Westduitse ploeg, die in Spanje nog met 3—2 had geze gevierd, in Hamburg zaterdag zelf verpletterd met 30. „Ik stond er wel even gek van de kijken", erkent de trainer van de Nederlandse kampioensfor matie, „maar achteraf begrijp ik het allemaal wel. Die jongens i hebben hier zo zwak gespeeld, omdat zij vier sterke spelers (met vakantie) misten. En in Ma drid werden de rollen omge draaid, nadat twee, ook al weer sterke, spelers met elkaar in botsing kwamen." Wakker Pierre Mathieu heeft al die wijsheid van Peter Pilon de toekomstige arts die voor Star lift Blokkeer naar Hamburg reisde. „Om het spel van Ham burg te bekijken", aldus de trai ner, „al gauw bleek dat hij zich moest concentreren op Real Madrid. Voor mij was het een zeer vreemde mededeling. En ik moet je eerlijk zeggen, dat ik er een nacht van heb wakker gelegen." Mathieu heeft zorgen, omdat zijn ploeg nog steeds niet in de glansvorm verkeert, als bijvoor beeld vlak voor de competitie in welke fase ook het toernooi met de confrontatie tegen de toen zeer zwakke („Zonder drie ster ke spelers zijn wij toch ook een heel andere ploeg?") Spaanse kampioensformatie viel. „Star lift (wel ongeslagen aanvoerder in de competitie, red.) draait nog niet, zoals het hoort. Er is iets niet goed." En Real Madrid, dat een Joegoslavische trainer aantrok, bezit juist wel de top vorm. Reden voor Pierre Ma thieu het Europa Cupavontuur, dat met de wedstrijd van 11 december losbarst, met wan trouwen tegemoet te zien. „Juist omdat iedereen zich geconcen treerd heeft op Hamburg wordt het moeilijk. Je krijgt het nadeel van de verre reis en bovendien ook: Dat varkentje wassen 1 wel even. Vergeet het maar", aldus de bedrijvige trainer. Ge lukkig is er ook een positief element. „Real Madrid is zo sterk, dat er aldus de insiders maar één ploeg in Nederland is die sterker kan zijn." Welke ploeg? U raadt het al: Starlift Blokkeer. Trainer Pierre Mathieu kwam tot de eerlijke conclusie „Ik heb mij vergist" DEN HAAG Na veertien competitie-wedstrijden blijkt duidelijk dat tegenvallende resultaten gebruik van veel spe lers betekent en ook veelvuldig wisselen van spelers tijdens de wedstrijden. PSV, AZ'67, FC Amsterdam, De Graafschap, FC Den Haag, Telstar, FC Twente en FC VVV leveren daarvoor de bewijzen. Waarbij opgemerkt moet worden dat het bij AZ alleen in de eerste reeks wedstrijden niet zo goed K»ng. Daarentegen gebruiken clubs, waarvan de prestaties buiten verwachting goed zijn steeds dezelfde spelers en passen weinig wisselingen toe Dat zijn: Feyenoord, Haarlem, NAC, Sparta en FC Utrecht. Dat zijn ook de elftallen, waarvan de grootste helft van het basiselftal in elke wedstrijd uitkwam. Bij Ajax is dat ook het geval, maar de Amsterdamse club vormt toch een uitzondering, want van de 28 mogelijke wissels (14 wed strijden x 2 toegestane invallers) paste Ajax er 25 toe. FC Amsterdam, Ajax, De Graafschap, PSV en Telstar beëind igden geen enkele van de veertien gespeelde wedstrijden met dezelfde elf spelers, als waarmee het duel werd aangevangen. Daarentegen deed NAC dat wel in elf wedstrijden. Het meest complete elftalblok speelt bij Sparta. De achterste vijf van Sparta (incluis doelman), bestaande uit: Doesburg, Bert Jansen, Balkenstein, Visser en Meutstege, speelde alle veertien wedstrijden en geen van genoemde spelers verliet voortijdig het veld. Bij de achttien clubs werden tot nu toe 25 verschillende doelverdedigers het veld ingestuurd. Het totale aantal gebruik te spelers bedraagt 312, een gemiddelde van 17,3. Hieronder volgt in alfabetische volgorde een „klassement" van de eredivisieclubs met respectievelijk het aantal verschillende gebruikte spelers, het aantal spelers dat in alle veertien wedstrijden van de partij was en het aantal wissels (van mogelijke 28), dat werd toegepast 17 AZ Den Haag Eindhoven Feyenoord Go Ahead Eagles Graafschap Haarlem NAC NEC PSV Roda JC Sparta Telstar Twente Utrecht VW UTRECHT Het bestuur betaald voetbal zal de procedure ten aanzien van de verkiezing van drie leden van de leiding van die sectie niet wijzigen. Vorige week vroeg de federatie van betaald voet bal organisatie (FBO) pas tijdens de algemene vergadering van het betaalde voetbal op 27 novem ber in Zeist vast te stellen hoe het bestuur zal worden samengesteld. De stemming was toen reeds uitgeschreven. Uiterlijk vrij dag 19 november moeten de stembiljetten terug zijn bij het bondsbureau. De werkgever sorganisatie de heren Tim man, Hoppenbrouwer en Van Zanten waren kandidaat ge steld voor de aftredende doch herkiesbare bestuursleden Zwikstra, Kernkamp en Zon wilde tijdens de algemene vergadering een discussie met het zittende bestuur aan de verkiezing laten vooraf gaan. De leiding van het betaalde voetbal die avond in Utrecht heeft vergaderd, heeft mr. J. Visser, voorzitter van de regle mentscommissie benaderd. Dit overleg leerde dat het op for mele gronden niet mogelijk is de stemming alsnog uit te stel len. De clubs uit de eerste divisie, die later op de avond in Ut recht bijeenkwamen, zijn mon deling door het sectie-bestuur ingelicht. De verenigingen uit de ere-divisie zijn telefonisch BONDSVERGADERING WEEK UITGESTELD UTRECHT Het bondsbestuur van de KNVB beeft op verzoek van bet sectiebestuur betaald voetbal besloten de bondsvergadering uit te stellen van zaterdag 11 tot zaterdag 18 december. Volgens de reglementen moeten de sectiebesturen namelijk vier weken voor de bondsvergadering gekozen zijn. Aange zien het sectiebestuur betaald voetbal eerst op vrijdag 19 november wordt gekozen, zou het reglementaire problemen kunnen opleveren, als de bondsvergadering, zoals aanvanke lijk vastgesteld, op 11 december zou worden gehouden. op de hoogte gebracht. Zij zijn voor woensdag bijeengeroepen en kunnen dan vragen stellen aan het sectie-bestuur. In een schrijven aan de 37 clubs had de leiding van het profvoetbal verklaard het stel len van tegenkandidaten als een motie van wantrouwen te beschouwen. Dat hield in dat bij verkiezing van één van hen het bestuur zou aftreden. „Het is logisch", zo stond in de brief, „dat dan geen van de zeven leden zich herkiesbaar zal stellen voor een plaats in het dan te vormen nieuwe be stuur betaald voetbal". De leden van de FBO vonden dit een ongepaste wijze van beinvloeding van de stem ming. Zij verzochten de lei ding van de sectie deze passa ge terug te nemen. Het sectie-bestuur heeft gister avond besloten de gehele ali nea uit deze brief als niet ge schreven te beschouwen, in clusief de zinsnede: „In dat geval (van verkiezing van één of meer tegenkandidaten) zal het thans zitting hebbende be stuur in z'n geheel aftreden". Het bestuur blijft evenwel van mening dat er sprake is van een motie van wantrouwen. De zeven leden behouden zich evenwel a titre personel het recht voor persoonlijk in een dergelijk geval hun functie ter beschikking te stellen. Jan Timman is een van de kandidaten die door de FBO gesteld is.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11