Brezjnev geeft garanties aan Joegoslavië STROPDASSEN KAN EEN MAN GENOEG HEBBEN, BOEKEN NOOTt Iritten zoeken geschikt graf voor kernafval Syrïérs brengen rust in Beiroet Opstand in Novotjerkassk werd bloedig neergeslagen" Voorstel Britten blijft rekbaar Strijd om Brokdorf nu op politiek vlak Oude boeken gooi je niet zomaar weg* BOEKEN. ■melenfl Ë14Ü R lSCjjlNSDAG 16 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 an onze correspondent Roger Simons) )NDEN, Schotse nationalisten zijn boos om- t in Engeland gedacht wordt aan de mogelijk- id op de Hebriden-Eilanden of in Zuid-Schot- nd een begraafplaats aan te leggen voor radio- tief afval, die hoofdzakelijk afkomstig zou zijn n Engelse kerncentrales. Donald Stewart, natio- listisch lagerhuisafgevaardigde van de Hebri- n, zegt: „Dit typeert de Britse regering weer. de westelijke eilanden is het leven veel urder dan in de rest van het Verenigd Konin- |jk. De werkloosheid is er veel hoger en het enbaar transport veel slechter. De regering in inden trekt zich dat niet aan. Die weet ons leen maar te wonen als ze iets willen dumpen". uitgebreide programma om een geschikte graafplaats voor kernafval te zoeken en hier en Zeg Mona-man. )ie nieuwe MAGERE ItLGAARSE YOGHURT an je. Is dat evensmuilen! daar proefboringen te doen, begint nog maar pas. Het wordt geleid door specialisten van het atoom- centrum van Harwell en zal tien jaar aanslepen De plaatsen, die tot nu toe het meeste in aanmer king komen, zijn de Hebriden, het zuidelijke hoog land van Schotland, en Cornwall. Dr. Frank Feates, die aan het hoofd staat van het Harwell-team, zegt dat de ideale begraafplaats voor radio-actief kernafval onzichtbaar is, op de ingangstunnel na, die enkele honderden meters diep in een heuvel dringt en uitmondt in een galerij. Daar worden de afgeschermde vrachtwa gens en treinwagons vol kernafval gelost. zijtunnels naar verschillende verticale schachten gebracht. Deze hebben een diepte van wel 900 meter. De cylinders worden door middel van afstandsbediening uit een container gehaald en naar de bodem gelaten. Daar kan men de cylin ders vastankeren door gesmolten rots in de diepte te gieten. Met een rotslaag van misschien vier meter dikte tussen iedere cylinder, loopt de koker geleidelijk vol. Uiteindelijk wordt hij permanent afgesloten, wat tenslotte ook zal gebeuren met de zijtunnels en de uitgang van de begraafplaats. Britse geologen geven de raad radio-aktief afval niet minder dan 300 meter diep te begraven. In een nieuw ijstijdvak zal de grond tot op die diepte kunnen bevriezen. Dooi kan daarna rotsspleten doen ontstaan, waardoor water zou kunnen drin gen. Grondwater kan radioactiviteit verspreiden. „Wij zoeken een uitgestrekte afgelegen plaats met een geschikte rotsbodem", zegt dr. Feates. „De j proefboringen beginnen volgend jaar. Een derge- i lijke begraafplaats kan pas aangelegd worden, wanneer duidelijk gebleken is, dat ter plaatse weinig gevaar van aardbevingen bestaat". De Britse overheid verwacht overal grote politieke problemen. Als die onoverkomelijk blijken, zal een alternatieve mogelijkheid onderzocht worden om kernafval kwijt te kunnen. Een koninklijke com missie, die de vraagstukken inzake milieubevuiling onderzocht heeft, is tot de conclusie gekomen, dat radio-actief afval desnoods in diepe kuilen onder de oceaanbodem gestopt zal moeten worden. ADVERTENTIE. gilmore weet ïog steeds zijn lot niet ÏEW YORK (DPA) Als moordenaar Gary Gilmore zijn lin had gekregen dan zou hij isterochtend kort na zonsop- ang een dood man zijn ge- zeest. Maar de voor gisteren astgestelde executie van de 35- irige Amerikaan is op besluit an de gouverneur van de staat Itah uitgesteld opdat de gratie- ommissie van deze staat zich net de zaak kan bezighouden, lolgens zijn advocaat wil Gil- nore door een vuurpeloton wor- len terechtgesteld, maar hoopt lij tevoren nog met een jonge rrouw te kunnen trouwen met vie hij in de zomer in Provo JJVah) korte tijd samengeleefd Yveeft. Nicole Barrett, een 20-ja- rige gescheiden vrouw met twee taderen. Aan zijn wens inzake n galgemaal in de vorm van B flesjes bier heeft Gilmore i tweede wens toegevoegd." ir zijn dood zou hij graag de lerikaanse zanger Johnny ih ontmoeten. NEW YORK (Upi/Reuter) - De Verenigde Staten hebben giste ren in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hun veto uit-- gesproken over een resolutie waarin de algemene vergade ring .wordt aanbevolen het ver enigde Vietnam toe te laten als 146ste üd. De overige 14 leden van de raad stemden voor de resolutie. Drie maanden geëist in paspoorten- affaire AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. van den Berge, heeft gisteren in de paspoort-af faire zowel tegen de 26-ja- rige economische student Rudie M. als tegen de 25-ja- rige student in de politico logie Hugo M., beiden uit Amsterdam, drie maanden met aftrek geëist De zaak kwam aan het licht toen op 25 mei van dit jaar op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv een koffer met explosieven ont plofte waardoor twee men sen werden gedood. Op één van de slachtoffers, de uit Wuppertal afkomstige Bernd Hausmann, die de koffer met explosieven had meegebracht, werden res ten van een paspoort ge vonden. Bij nader onder zoek bleek het paspoort toe te behoren aan Hugo M. die het reisdocument aan Rudi M. had gegeven. Rudi M. had het paspoort nodig om een lid van de Baader- Meinhoffgroep tijdelijk uit handen van de Westduitse politie te houden. BELGRADO, (DPA) De Russische partijleider Leonid Brezjnev heeft gisteren bij zijn bezoek aan Joegoslavië verklaard dat zijn land niet van plan is Joegoslavië aan te vallen, zoals door een aantal waarnemers in het westen' wordt gevreesd. De schrijvers van sprookjes proberen Joegoslavië voor te stellen als een arm, hulpeloos Roodkapje dat op het punt staat te worden verslonden door de verschrikkelijke bloeddorstige wolf, de agres sieve Sovjet-Unie", aldus Brezjnev. Hij verklaarde dat de Sovjet-Unie streeft naar versterking van de vriendschappelijke betrekkingen op basis van volledige gelijkheid, wederzijds respect en ver trouwen, en absolute niet-inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden tussen beide landen. Volgens waarnemers had president Tito het meest naar een dergelijke verklaring uitgezien. Van zijn kant verwees de bejaarde Joegoslavische president naar de conferentie van Europese communistische partijen in Berlijn in juni, die pas was gehouden nadat de Sovjet-Unie akkoord was gegaan met een document waarin werd vastgelegd dat Moskou niet het recht heeft zijn wil op te leggen aan andere communistische partijen. Om die reden was een bezoek van Brezjnev aan Belgrado in het voorjaar geannuleerd. Brezjnev werd gisteren onderscheiden met de „Orde van de Vrijheid", de op een na hoogste Joegoslavische onderscheiding, die eerder aan de Russische maarschalk Zjoekov was verleend. Brezjnev is in de pers terughoudend ontvangen. Er was ook niet veel publiek op de been bij zijn aankomst. Minister Van der Stoel zal namens de EEG waarschijnlijk op 1 en 2 december een bezoek aan Belgrado brengen, om de economi sche betrekkingen met Joegoslavië te versterken. Dat bezoek zal ook politiek van belang zijn. Rosalyn Carter ziet eigen taak MÜNCHEN (DPA) - In een interview met het Westduitse weekblad „Quick" heeft de echtgeno te van de nieuwe Ameri kaanse president, Rosalyn Carter, gezegd dat zij voor haar zelf een belangrijke taak ziet weggelegd in het politieke gebeuren. „Jim my neemt geen beslissing zonder met mij daarover gesproken te hebben". Rosalyn Carter zei verder dat zij Jimmy overal zal vergezellen, maar dat zij ook alleen er op uit zal gaan. „Hij heeft iemand no dig die uit zijn naam kan spreken, met volledige ken nis van zaken". Carter's echtgenote vertelde dat het in het verleden al meerma len is voorgekomen dat zij haar man van bepaalde ideeën heeft veranderd. Rosalyn Carter zal zich echter niet bezighouden met de Amerikaanse econo mie, omdat zij het budget van het gezin al beheert. Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Werkende vrouw In de krant van 8 november maakt u melding van het rap port van Sociale Zaken, waarin wordt gesteld, dat vrouwen die buitenshuis werken zo - weinig afweten van hun rechten en plichten; van hun recht bijvoor beeld op gelijke beloning als de man. Daarom is het volgens het rapport aanbevelenswaardig om zich bij een vakbond aan te sluiten. Maar dan moet men eerst 200 per jaar aan de vak bond betalen; zo hoog zijn de premies voor mensen met een laag inkomen. Het kan echter ook op een andere manier. De NOS geeft wekelijks voorlich ting aan gastarbeiders. Mij dunkt, dat er in dat programma dan ook wel voorlichting kan worden gegeven aan de Neder landse werkende vrouw. Boskoop B. Mastop TV-programma's Het kijkgeld wordt steeds hoger en wat krijgen wij er voor te rug? Woensdag 10 november kijk je de gids in. Het enige wat er geboden wordt, wat je inte resseert, is „The glittering pri zes" van de NOS. Met een zeke re weerzin zet je het programma op. Je denkt, het kan vanavond misschien wel meevallen. Maar het is weer mis. Je ergert je aan de grove uitlatingen van die zes de rangs films. Als alle kijkers, die zich er ook aan ergeren, protesteren, is het misschien mogelijk dat er een fatsoenlijk mens als vertaler voor een film optreedt. Den Haag W. C. van Duijn HAMBURG (DPA) Na de zware veldslag op het terrein van de geplande kerncentrale in de Westduitse plaats Brokdorf bij Hamburg van afgelopen zaterdag, waarbij in totaal 180 mensen gewond raakten, heeft de strijd zich nu verlegd naar het politiek vlak De voorzitter van de SPD in de staat Sleeswijk-Holstein, Gunther Jansen, heeft gisteren bij de justitie een verzoek tot gerechtelijke vervolging ingediend tegen de verantwoordelijke minister, de poli tieleiding en de bemanning van een helicopter, wegens het toedie nen van lichamelijk letsel. Jansen deelde mee dat helicopters regelrechte aanvallen hadden ondernomen op vreedzame demon stranten, die reeds de terugtocht aanvaard hadden. Naderhand werden zij ook nog „opgevangen" door met gummiknuppels bewa pende politiemannen. De regeringsleider van de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein, Gerhrad Stoltenberg (CDU)), wees de beschuldigingen van de SPD-politicus van de hand. Hij veroordeelde de opvatting dat de regering van deze deelstaat, of hij zelf, de politie had misbruikt. Tevens verdedigde hij het politie-optreden en zei, dat de demon stranten met molotov-cocktails, brandbommen en slagwerktuigen de politie te lijf waren gegaan. BEIROET Syrische tanks zijn gisteren in enkele uren tijds doorgedrongen tot in het centrum van Beiroet en hebben voorlopig rust gebracht tussen de ruines van de geteisterde Libanese hoofdstad. Met een vredesmandaat van de Arabi sche Liga trokken zes Syrische pantserkolonngs vanuit de bui tenwijken naar het maanden lang zeer fel .omstreden cen trum van wat eens de financië le hoofdstad was van de Arabi sche wereld. In een laatste uit barsting van geweld hadden linkse en rechtse krachten juist voor het aanbreken van de dag een moordend artilleriegevecht gevoerd. Daarna gaven de strij ders hun barricades op die spoedig door Syrische bulldo zers werden ontmanteld. De Syrische troepen zijn in Bei roet om de vrede te waarborgen volgens een plan dat vorige maand door Arabische leiders in Riad en Cairo werd opge steld. Palestijnse en linkse troe pen omhelsden de Syriërs en vrouwen gaven uiting aan hun vreugde door de tanks van Rus- siche makelijk te besprenkelen met rijstkorrels en oranjebloe semwater. Maar op grond van het akkoord van Riad kunnen beide partijen uit de burgeroor log hun wapens behouden. Woordvoerders van beide kan ten zeiden dat er ook geen plan nen bestaan hun wapens in te leveren. De Syriers, ontspannen lachend maar zwaar bewapend, namen posities in bij alle be langrijke kruispunten en bij ra dio- en televisiestations. Ze me den echter de meeste woonwij ken. De vredesmacht had feite lijk een gemengde Arabische strijdmacht moeten zijn, maar tussen de Syrische pantsereen heden waren slechts enkele Saoedische en Soedanese mili tairen in witgeschilderde voer tuigen te ontdekken. Het lijkt er danook op dat de Syriërs Bei roet voorlopig in hun stalen greep hebben. [Psychiatrisch onderzoek i Ludwina Janssen I TEL AVIV (RTR) De 24-jarige Nederlandse Ludwina Janssen, I die op 21 september in Tel Aviv werd gearresteerd op verdenking geheime informatie te hebben willen inwinnen ten behoeve van het Palestijnse verzet, zal een psychiatrisch onderzoek ondergaan. De rechter heeft toegestemd in een desbetreffend verzoek van haar advocaat, Felicia Langer. Volgens haar advocaat is Ludwina Janssen mentaal niet evenwich tig. Na het onderzoek zal de rechter besluiten of de Nederlandse, afkomstig uit Breda, in staat is bij het proces aanwezig te zijn. De officier van justitie heeft haar inmiddels beschuldigd van spionage. Ludwina Janssen zou na haar arrestatie op de luchthaven Ben Goerion tegenover de politie in Israël hebben bekend deel te hebben uitgemaakt van een groep van 13 Nederlanders die in Zuid-Jemen een guerilla-opleiding hadden gevolgd onder leiding van Palestijnse verzetsstrijders. Zwarte scholieren ontvluchten Soweto JOHANNESBURG (DPA) Honderden zwarte scholieren zijn de afgelopen dagen de ar beidersvoorstad Soweto bij Jo hannesburg ontvlucht. Onge veer 330 van hen :ijn naar de buurlanden Botswana en Swa- iland uitgeweken Er zouden in Soweto veel sch olieren zijn aangehouden. De prominente afgevaardigde van de progressieve hervormings partij Helen Suzman, zei giste ren dat de politie scholieren uit Soweto die weigeren examen werk te doen, als militant be schouwt". ADVERTENTIE IJitnpfltjfttS ^iqtirur de Nederlandse Likeur van Klasse=sS=^»«. 'n DE KUYPER-product ToHOQjlS U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk o Misschien krijgt u er nog meer geld vj dan u denkt. og in goede staat v< de Slegte kook). /|1 SP De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V„ Breestraat 73, Leiden. Tel: 071-122007. DERDE DEEL GOELAG ARCHIPEL MÜNCHEN (AP) De verbannen Sovjetschrijver, Alexan der Solzjenitsyn beschrijft in het derde en laatste deel van zijn „Goelag-archipel", dat afgelopen weekeinde is uitgeko men, een opstand in Novotjerkassk in 1962, waarbij zeventig tot tachtig mensen de dood vonden. Deze opstand is door de Sovjetautoriteiten angstvallig geheim gehouden. Directe aanleiding was de aankondiging van Nikita Kroetsjev dat de prijzen voor vlees en boter verhoog zouden worden. Op diezelfde dag werden in de fabriek voor elektrische lokomotieven in Novotjerkassk, een stad van 168.000 inwo ners aan de Don, loonsverlagingen bekendgemaakt. De woe dende arbeiders legden spontaan hun werk neer en riepen directeur Koerotsjldn ter verantwoording. Deze beantwoord de de grieven van de werknemers met een: „Als jullie geen vlees meer kunnen eten, dan eet maar jam....", waarop hij en zijn medewerkers haastig moesten maken dat zij weg kwamen, anders waren zij gelyncht. Er verschenen borden in de fabriek met opschriften in de trant van „Kroetsjev moet de worstmolen in", waarop eenhe den militairen ongeveer dertig „onruststokers" arresteerden. De dag daarop begonnen vele honderden een betoging in de straten van Novotjerkassk. Tegen hen werden tanks gebruikt. Maar jongelieden sprongen boven op de tanks en plakten de kijksleuven dicht, waarop de tankbemanningen blindelings begonnen te schieten. Inmiddels hadden militai ren een kordon getrokken om het partijbureau, waarnaar de menigte was opgemarcheerd en begonnen over de hoofden van de mengen te schieten. Het gevolg daarvan was dat jongens, die in de bomen gekommen waren om alles goed te kunnen zien, getroffen werden en uit de bomen vielen. Daarop raakte de menigte in paniek waarop de militairen het vuur richtten op de mensen, tot het plein, waar dit alles plaats had, leeggestroomd was. Daarbij moeten zo ongeveer 70 tot 80 doden gevallen zijn en de meesten waren geraakt door dum-dumkogels, die, zoals bekend vreselijke verwondin gen veroorzaken. Een dag later hielden partijleiders toespraken, waarin werd gezegd, dat de onlusten uitgelokt waren door „vijanden" en dat de militairen helemaal geen dum-dumkogels hadden gebruikt. De winkels werden volgeladen met eetwaren, die voordien niet voorhanden waren geweest. Vervolgens hadden enige geheime processen en twee zogenaamde openbare processen plaats, waar overigens alleen partijleden mochten komen. Negen mannen werden ter dood veroordeeld. Van de gewonden is nooit meer iets gehoord; hun gezinsleden werden naar Siberië gestuurd. Ditzelfde gebeurde ook met degenen die mede betoogd hadden of er foto's van gemaakt hadden. Rhodesië-conferentie GENÈVE (Rtr.) In Genève tal vandaag opnieuw geprobeerd worden overeenstemming te bereiken over de datum van onafhan kelijkheid voor Rhodesië. De Britse voorzitter van de Rh'ódesie- conferentie, Ivor Richard, heeft gisteren voorgesteld dat „aanne mende dat de conferentie tegen 30 november met goed gevolg afgesloten kan worden, Engeland uiterlijk 15 maanden daarna, dat wil zeggen niet later dan 1 maart 1978, onafhankelijkheid zal verlenen" De zwarte nationalisten staan op het standpunt dat binnen een jaar de onafhankelijkheidsprocedure voltooid kan zijn. „Op die basis kan onafhankelijkheid worden verleend tegen 1 december 1977 of eerder", aldus Richard. Londen wil met een rekbare termijn voorkomen dat het rechtstreeks betrokken wordt bij de verwikke lingen in Rhodesië als de procedures niet binnen de afgesproken termijn worden afgerond. ADVERTENTIE Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Het lekkerste van het lekkere.Ouderwets-dik, toch vet-arm. Heerlijk heerlijk. Je zuivelste gezondheid voor79ctde halve liter. Protesten tegen vrijlating van Kappler blijven doorgaan ROME (REUTER/UPI) Onge- Kappler waren doodgeschoten, de nacht gewaakt bij het militai- veer 300 Romeinse demonstran- hebben gisteren opnieuw gepro- re hospitaal in Rome waar Kap ten, onder wie familieleden van testeerd tegen de voorgenomen pier sinds maart ligt. Zij waren de 335 stadgenoten die door de vrijlating van Kappler. van plan diens vrijlating te ver- voormalige SS-officier Herbert Een kleine groep betogers heeft hinderen. Tweeduizend Surinamers vestiging geweigerd PARAMARIBO (ANP) - Ne- derland heeft in het afgelopen jaar het verzoek van zeker tweeduizend Surinamers afge wezen om zich in ons land te mogen vestigen. Sinds de onaf hankelijkheid van Suriname 25 november 1975 hebben 1050 Surinamers en hun kinde ren een visum gekregen voor een verblijf langer dan drie maanden in de Benelux. Zestig zeventig procent van de visum-aanvragen door Surina mers bij de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade in Paramaribo wordt tegen woordig na onderzoek in Den Haag afgewezen. Het gaat hier om Surinamers, die naar de me ning van de Nederlandse over heid te weinig kans hebben op huisvesting en werk. Surinamers, die geen visum of machtiging tot voorlopig ver blijf (MW) in de Benelux kon den krijgen, reizen in veel geval len toch naar Nederland. Vol gens mr. O. Bender, hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade in Suri name, kopen deze mensen in Paramaribo het verplichte re tourvliegbiljet. Daarmee en met hun Surinaamse paspoort kun nen zij, zoals elke buitenlander, drie maanden in Nederland ver blijven. Na deze periode keren ze echter niet terug en „duiken onder" bij familie of vrienden. Zie ze dan nog maar eens op te sporen, aldus mr. Bender, die het moeilijk vindt hun aantal precies te schatten. Enige hon derden zijn het er in het afgelo pen jaar, de eerste 365 dagen van de soevereine Republiek Suriname, zeker geweest Canada vraagt uitlevering Nederlanders TORONTO (AFP) - De Cana- dese autoriteiten hebben Neder land om de uitlevering verzocht van twee Nederlanders die wor den gezocht in verband met de invoer in Canada van 280 kilo gram hasjiesj ter waarde van drie miljoen gulden op de zwar te markt. In verband met deze smokkel, via de luchthaven van Toronto, worden ook vier Canadezen en een Indiër gezocht. Als u precies wilt weten welk boek u wilt geven öf krijgen,kijk dan in de laatste Boekenmolen. Een gids met ca. 550 cadeautips plus 8 voordeelaanbiedi ngen. Nog niet ontvangen? Vraag bij de boekhandel. Daar vindt u nog veel meer ideeën.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7