LANGS OMWEGEN Voorschotense slijter vindt Beaujolais-primeurrace levensgevaarlijk Marktkoopman vliegt in eigen toestel z'n klanten over het land De politie van lieel Nederland Sjkomt hier langs' „Interact" nog te wisselvallig Kwakelse veiling overtrof de stoutste verwachtingen INiNAAM CDA-LEIDER LOKT VEROORDELING DOOR KANTONGERECHT UIT QW WET Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Weinig toeschouwers in Leidse Schouwburg „De Appel" met Fassbinder in Leidse Schouwburg Alphense Boys-Rest van Alphen INSDAG 16 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ctievooi VdA-ra een s< rhaalde dat eei ;elijke l van t en d ;ien mi Huii gem W anciën een om de gen of de eveni aan Op 15 november om 0.00 uur startten in Frankrijk, in een bijna panische wedstrijd, overal auto's, racewagens, sportvliegtuigen. Op weg naar Neder land. Om zo snel mogelijk de vrucht van de jonge Beaujolais-oogst als primeur naar ons land te ha len. Beaujolais-Primeur, een begrip sinds een jaar of zes; je zou er bijna een moord voor doen, als je zo om je heen luistert. De heer J. M. Versteegen echter, eigenaar van slijterij Overbosch aan de Veurseweg in Voorschoten, is één van degenen die gekapt heeft met de adembenemende gewoonte om zo snel mogelijk die rode wijn van Zuid-Frankrijk naar het noorden te halen. „Ik heb een jaar of zes meegedaan maar nou is het genoeg", aldus de heer Versteegen. I Versteegen, een landelijk be- I kende inkoper van wijnen, I heeft daarmee wel een knup- I pel in het hoenderhok (van de I slijters die wel deelnemen aan |de race) gegooid. „Ik heb to- laal geen bezwaar tegen Beau jolais Primeur. Dat zou niet iel zijn. Nieuwe haring val i ook niet af, maar de beste ieuwe haring komt ook pas later binnen. Net zoals met die Beaujolais, die dit jaar werke lijk uitstekend is. De eerste, wijn is nu ons land binnenges neld. Maar er kleven kwalijke omstandigheden aan deze overhaastige import. Vorig jaar heb ik zelf gezien, hoe chauffeurs vijftien uur achter een doorrijden met hun vrachtwagens. Onverantwoor de toestanden zijn ontstaan. Het leek wel een soort race met de dood, en dat allemaal om die eerste wijn een dagje eerder in de zaak te hebben. Moordenaarswerk, noem ik dat nou. Nooit meer. Eén van de chauffeurs die onze zen ding ophaalde zei: ik had geen 15 meter zicht en ik had 24 ton Beaujolais Primeur bij me; ik waag m'n leven er niet meer aan." Met vliegtuigjes gaat het te genwoordig, met racewagens „en nog meer van die krank zinnigheid. Eens gebeurt de grootste narigheid, dat voor spel ik u op een briefje", aldus de heer Versteegen, die in Voorschoten rustig afwacht. „Als idioten rijden om als eer ste in Nederland te zijn. Het had best een paar dagen later gemogen. De gewone Beaujo lais wordt pas maanden later gedonken. Op de huidige ma nier van vervoer wordt ge speeld met mensenlevens. Mijn eigen klanten en ook die van de slijterijen waarvoor ik inkoop zullen nu een dagje later van die primeurwijn ge nieten, maar dan weten ze wel, dat die wijn zonder gevaar voor andermans leven in Ne derland is gekomen. En die klanten wilden best wel even wachten." Volgens de heer Versteegen was die race „wel een aardig idee, maar de praktijk heeft geleerd dat het gevaar kan opleveren. Ik durf mijn chauf feurs geen opdracht te geven om de maximumsnelheid te overtreden en het rijtijdenbe sluit te negeren. Want ook al zeg je dat niet met zoveel woorden, je verplicht er een chauffeur wel toe wanneer je tot de eersten wil behoren." Slijter Versteegen verwacht dat er meer collega's zullen zijn die er zo over denken. „Een feest bouwen rond de eerste Beaujolaiswijn vind ik prachtig maar het hoeft abso luut geen haastig feest te zijn." DOOR m'!n omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke _n morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. InSélfS - wat toch 31 flau- reus m de beure getest w6uUlis~maardltiaar 's het zonder meer on- o voorstelbaar: meer dan voormalige „snorren- cc nnn oiiidpn p^rstp dorp" (400 jaar notens fvo^d, op O novem^ kwam er 26.000 gulden binnen en afgelopen za- gevierd) uit de fmanciele terdagavond ontvingen band gesprongen tijdens 30 600 Heie de jaarlijkse veiling-ac- &k E d cessie8 ^k'^legde" ewn m°eten de advertentie- opbrengsten nog komen Te secretiis van de ve en de onkosten moeten e secretaris van de vei er natuurlijk ook nog ^'afrekenfnc^lf11 Vhet vanaf- Maar het netto- grote klus", de heer P resultaat is formidabel." Verlooij. Nou, die Kwa kelse veiling 1976 heeft alle verwachtingen meer dan dik overtroffen. Verlooij „Het is een ver schrikkelijk groot suc ces geworden, daar bij Leenders. Alle records zijn denderend gebro ken. Vorig jaar was de omzet nog ruim 40 ton Wijnhandelaar Versteegen uit Voorschoten: „Voor mij geen gevaarlijke „Primeur-jacht" meer. De Leidse weekmarkt staat voor niets. Ik mocht dat vorige week in deze kolommen constateren, toen promotor Jan Verplancke z'n mondje roerde en vertelde van de jaarlijkse promotieacti viteiten die de Leidse ambulante handel nog meer opkrikken dan de wekelijkse bezigheden zelf al doen. Bij de laatste marktactie vielen een aantal prijzen. Lang niet mis, tot en met verzorgde weekeinden in Europese wereld- stedea Eén van de „mindere" hoofdprijzen werd afgelopen zondag gehonoreerd. Dat was niet minder dan een rondvlucht boven ons land. Zonder angst voor luchtziekte begaven zich winnaar Rob de Roo met vrouw en kind, uit Hazerswoude, in het vliegtuig van marktkoopman S. v.d. Meulen. Ergens boven een bekend voetbalterrein werd lager gevlogen, omdat „opa naar de wedstrijd stond te kijken". Het werd een hele belevenis voor die drie Hazerswoudenaars uit de J. P. Heije- straat. En dan nog gevlogen worden door één van die kooplui waarvoor je je hebt ingezet. Marktkoopman Van der Meulen, die in Zwanenburg woont, vormt volgens zijn eigen mening bij de brug op de Hoogstraat elke week een „enorme be dreiging" voor het warenhuis van V D. Zijn handel kun je vangen onder de verzamelnaam van „corsetterie". Of schoon er nog maar weinig vrouwen zijn die zich van deze ondersteuning bedie nen, schijnt het edele bejag geen ijdele onderneming te zijn, want koopman Vein der Meulen heeft er in elk geval een eigen sportvliegtuig aan over gehouden. Al ja ren vliegt deze Zwanenburgse ambulante neringdoende gasten over ons land, maar hij gaf er nimmer ruchtbaarheid aan. En dat was nog maar één van de 110 prijzen in de marktactie. In regen en kou worden de centjes verdiend. Het is om tranen in je ogen van te krijgen. Maar de Zwanen burger is niet de enige die zich een vliegtuig kan veroorloven. Alle spaarza me corsetten ten spijt. De ambulante handel voelt zich bijna als God in Fran krijk en dat is niet gek. Het was bij Leenders „nokkie vol". Volgens Verlooij (en die kan het weten) konden de klanten niet ééns behoorlijk afrekenen na hun koop; „ze konden er gewoon niet bij. Het waren niet alleen de grote kwekers die kwamen opdra ven, maar ook particulieren en erg veel jongelui.Juist dat heeft ons zo getroffen. Je kunt aan het vertellen blijven. Die tweede avond, vorige week, begonnen we zo ongeveer half negen en om tien voor tien hadden we al 8000 gulden bin nen. Vreemde aanbiedingen waren erbij, met een voortref felijke opbrengst: een krat bier met drie sexy herenslipjes ging voor 45 gulden van de hand. Twee voorraadbussen met afdruiprek voor 170 gul den (maar bij die bedragen zit meestal een premie tussen, moet ik zeggen). Kazen gingen voor gemiddeld 75 tot 80 gul den weg. En wat zou u zeggen van 30 eieren die 50 gulden opbrachten? Een knap bedrag, nietwaar?" En die eerste avond als „top per": 1000 gerbera-stekken voor 1700 gulden. Op de twee de avond was het hoogste be drag ineens 700 gulden voor 15 voetbalshirts, in de KDO-kleuren vanzelfspre kend. Een dag werken, door iemand aangeboden (meestal door de baas zelf „en dan krijgt de knecht een rotklus te doen", volgens Verlooij), werd aangenomen voor 360 gulden. „Het was werkelijk groots. Maar de volgende dag ben je wel goed kapot", heeft klusjes man Verlooij ervaren, „want als om een uur of één de zaal verlaten er bij ligt, moet je nog eens met het natellen en van dat soort dingen beginnen. Daar gaan ook een paar uur tjes in zitten. -4LEIDSE KANTONRECHTER VAN DIJKE: hop oude Jor ugdigf 3 het ten nnón hou ian de kerhoi het one IIDEN „De politie van heel Nederland komt hier langs", verklaarde rechter mr. Van Dijke gistermorgen op de zitting van het Leidse kantongerecht. Hij doelde hiermee op het aan hem en de officier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper voorbijtrekkende politielegertje, dat vanuit alle windstreken in de hoedanigheid van verbalisant naar het kantongerecht was gekomen om in de „aangehouden" zaken de „dwalende" ver dachten weer op het juiste pad te brengen. rechtbank tilt zwaar aan de j bservatie van politiezijde. Dat [e ileek wel gisteren. Dat onder- )U vond ook de man die enige tijd lerug een politiebusje op de nelweg achternazat, volgens iem de schuld van de inzitten den wiens rijbaanmanoeuvres hem volgens zijn verklaring tot de schaduwende werkwijze had den gedwongen. De nu aanwezi ge rijkspolitieagenten verklaar den beiden dat hij over een afstand van drie kilometer het >je tot op vier meter afstand leef volgen, een afstand die de gebruikelijke remweg van een "Huto met een snelheid van 110 tilometer per uur ongeveer '0 meter nauwelijks bena- iert. De agenten hadden deze afstand via zijspiegels en ach terruit ondanks een in de weg zittend radarapparaat duide lijk onderkend. De verdachte hun observatievermogen naar achteren in twijfel en meende bovendien dat het twee tal hem zo in de weg had geze ten dat hij voortdurend had moeten afremmen. Zijn nauw keurige achtervolging kostte 'ho busj 'e®» trol hem echter toch 200 gulden en het vooruitzicht dat hij geduren de een proefperiode van twee jaar bij een soortgelijke ma noeuvre zijn rijbewijs voor drie maanden verspeelt. Hij was er niet bepaald gelukkig mee. Honds Een Noordwijkse invalide ken nelhouder had heel wat moei lijkheden veroorzaakt met de viervoetige bevolking van zijn kennel. Het ergste was, en daar stond hij ook eigenlijk voor te recht, de handelwijze van twee van zijn diertjes met betrekking tot een kleine poedel. Het woes te duo was uitgebroken en liet niets van dit beestje heel, en dat terwijl de eigenaar zich thuis bezighield met de geneugten van de alcohol. Dat laatste sprak de Noordwijker, evenals trouwens het meeste dat tegen hem werd ingebracht, tegen. Naast het bloeddorstige uitstap je van twee van de honden ver oorzaakte de totale populatie van de kennel de omwonenden veel last Ook de Noordwiiker zelf liet zich niet onbetuigd toen hij op een wandeling met één van zijn troeteldieren na een woordenwisseling („hou die kle re-hond bij je") zijn staf op de rog van een andere hondenlief hebber stukmepte. De gemeente Noordwijk had inmiddels al in gegrepen en zijn kennel tot de laatste hond geledigd. Hij ver klaarde gisteren zelf niet meer te zullen fokken. Om hem tege moet te komen werd hem de teruggave van één van zijn ei gen honden beloofd mits hij eerst de kennel met de grond gelijk maakt. Daarbij werd hij vergast op een boete van 250 gulden, waarvan dan wel 200 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Een klein kraakje plegen", was zijn commentaar op de geldboete. FRANK BUURMAN LEIDEN De heer H. E. A. Driessen, voorzitter van de 1 fractie van de KVP in de Leidse gemeenteraad is giste- Iren door de Leidse kantonrech ter veroordeeld tot een boete van 51 gulden wegens fout par keren op het Stadhuisplein. Dit geeft hem de mogelijkheid om tegen het vonnis in hoger be- I roep te gaan. De heer Driessen i vecht namelijk de rechtsgeldig heid van de door hem overtre- j den verkeersmaatregel aan, die volgens hem niet genomen is door het bevoegd gezag. diging aan dat de verkeersvei ligheid door het niet naleven van de maatregel niet in gevaar wordt gebracht en dat de vrij heid van verkeer er niet door wordt belemmerd. Tenslotte leg de hij nog een fotokopie van een soortgelijk geval over, dat mo menteel in behandeling is bij de Hoge Raad. j' '<jr De heer Driessen parkeerde zijn auto op 1 april van dit jaar op het Stadhuisplein op een plaats waar door middel van een ver keersbord was aangegeven dat hem niet werd toegestaan hier te parkeren. Hij ontving dan ook een parkeerbon en werd bij verstek tot de gebruikelijke boe te veroordeeld. De heer Dries sen protesteerde tegen het von nis en voerde daarbij tot zijn ger beroep te gaan. verdediging aan dat de ver keersmaatregel (het bord) in strijd met de geldende voor schriften tot stand is gekomen, dat wil zeggen dat de Verkeers- commissie de maatregel niet heeft genomen. Voorts voerde de heer Driessen tot zijn verde- De kantonrechter, de heer De Koning sprak gistermiddag het vonnis uit. In zijn verklaring zegt de heer De Koning dat het er niet toe doet voor de straf baarheid van de overtreder van deze regel of het betreffende verkeersteken al dan niet door het bevoegde gezag is geplaatst Dit overwegend kwam de rech ter tot zijn besluit de overtre ding wettig overtuigend bewe zen te achten en de boete, ten gerieve van de mogelijkheid tot hoger beroep, te verhogen tot 51 gulden. De heer Driessen verklaarde in een commentaar dat hij nog niet weet of hij zal besluiten in ho- LEIDEN Geboren: Johanna M. M., dr. v: W. P. L. Steenvoorden en M. W. G. de Groot, Christiaan D., zn v. E. Hoek stra en D. Roest, Marloes, dr. v. T. G. van Schie en E. J. de Roode, Michael, zn v. G. J. de Roode en C. J. Plaizier, Wilco J. zn v W. Mulder en M. J. C. van der Boog, Wouter, zn v. A. Wieden hof en J. M. Selders. Daniël R., zn v. R. V E. van Duuren en J. C. Smit. Pieter J., zn v. A. Kerpershoek en M. Schui- ling, Jolanda J. Wdr. v. J. Noort en J. W. de Tombe, Margriet L. F dr v. F. M. C Veenman en M. J. M. Busker- molen. Ralph, zn v. W van Tongeren en M. I. Zweitstra. Francisca P. M dr. F. C. Buijs en J. P. Zuiderduin. Amber J. R. Kanters en E. E. Williams. Esther C, dr v. T. S. Okker en A G. Wanschers. Dewy, dr v. B. Schultz en G. J. de la Rie, Marijke A, dr. v. J Paap en M. Dijkhuizen, Judith F, d.v. P. Cederhout en E. M. de Boer, Wouters S. z. v. B. F. Dessing en M. A. H. Oomen, Dyfan R Z. V. D. Jones en A. E. Williams, Jeroen, zn. v. G. F. J. Hendriks en M. A. van Miert. Overleden: A. E. Houps geb. 1900 ge- j huwd geweest met J. C. Jacobs, A. van Duijn, geb. 1976 zoon van J. van Duijn en W. van Duijn, A. van der Heide geb. 1897, gehuwd met P. de Jonge, J. K. A. Jansen geb. 1905 man, J. L. M. Druyswijk geb. 1975, DR. v. B. J. W. Kruyswijk-A. L. Zuger, A. J. Wagemans geb. 1911 gehuwd met P. J. van Stave ren, A. de Martis geb. 1960 zn van P. M de Martis en A. Simeone, J. L. van Dijl, geb. 1890 man. Gehuwd: B S P M. Vrins en J A. E. Gerlich, H. W. Hartevelt en M. K. Bouw man, J. de Wolf-L. C. Martijn. ADVERTENTIE LEIDEN Toneelgroep Cen trum is momenteel bij uitstek het gezelschap dat zich bezig houdt met het Nederlandstalig toneel. Ingeborg Elzevier en Frans Vorstman, acteurs van de groep, brachten gisteren in de Schouwburg voor een handjevol toeschouwers twee éénacters van Dimitri Frenkel Frank een begenadigd schrijver van gewoon Nederlands samen getiteld „Spiegels". Deze titel droegen ze in de eer ste plaats, omdat de éénacter na de pauze gespiegeld was aan die van voor de pauze. Beide behan delen een interview-situatie; al leen in het ene geval is de geïn terviewde de harde, zelfverze kerde figuur, in het andere ge val de journaliste. De beide be deesde mensen zijn ook de schijnbaar minder bewusten. Maar er komt een moment, dat zij ieder hun eigen kwaliteit to- Zoals er in de twee éénacters wel een moment komt, dat de toeschouwer denkt: hier meent Frenkel Frank iets. Verder ont trekt hij zich in ironie en sar- kasme. Want eigenlijk vertonen alle vier de personages naast enige sympathieke trekjes, een afkeurenswaardig en soms lach wekkend gedrag. Bovendien is dat gedrag zeer herkenbaar en enigszins typerend voor onze tijd. Die tijd wordt op het toneel gespiegeld, vandaar nogmaals de titel. Spiegels nemen geen standpunt in. De waarheid moet de kijker zelf maar vinden. Hij lijkt zich ergens in dat overbe kende midden te bevinden. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN „Interact" is de naam van een eenacterfestival van zeven studentengezelschap pen, dat dit jaar voor de derde maal gehouden wordt In de to neelzaal van Sociëteit Minerva kon men gisteravond het eerste deel van het programma aan schouwen. Drie Delftse studenten brachten ,.De vijftigste voorstelling" van Marie Louise Doudart de la Grée. Een prachtige variant op het bekende thema schijn-wer- kelijkheid, gevat in een klassie ke driehoeksverhouding. Helaas speelden de studenten zo weinig genuanceerd, dat de „onuitge sproken" spanning van het stuk vrijwel verloren ging. Het Leidsch Studenten Toneel had een ongelukkige keus ge daan met Noël Coward's „Be zoek uit de tropen". Het stuk is een society-niemandalletje. dat door de acteurs niettemin wel wat serieuzer genomen had kun nen worden. De bedenkelijke publieksreacties vormden daar een bewijs voor. „Toast" heette de eenacter van Thomas O'Harrow, gespeeld door twee Utrechtse studenten. Een weerzien van twee oude vrienden: de ene is zijn vroegere idealen nog niet verloren, ter wijl de andere uitgeblust lijkt en de confrontatie niet aankan. Na een moeizaam begin kwamen de spelers steeds beter in hun rol. Het resultaat was een enthou siaste ovatie van het publiek. Terecht, want deze laatste pres tatie vormde zonder meer het hoogtepunt van de avond. Hopelijk zien we vanavond in Minerva verrichtingen op Ut rechts niveau. JOS NIJHOF LEIDEN Toneelgroep „De Appel" speelt vanavond in de Leidse Schouwburg het stuk „Preparadise sorry now" van Rainer Werner Fassbinder. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 10 en 5 inschrijvers K O: 9 en 4,25 en CJP-hou- ders en 65-plussers: 5. Met zijn in 1968 geschreven „Preparadise sorry now" rea geert Fassbinder op „Paradise Now" van The Living Theatre, waarin werd gesteld dat, als we maar willen, alles goed komt. LICHTWEDSTRIJD woensdag 17 november Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5