COMPROMIS IN OORLOG ROND KABELTELEVISIE Pali Mali Export De raad besloot: Over drie weken Morschpoort voor auto's gesloten „PvdA HULDIGT COMMUNISTISCHE DEMOCRATIE en 'laatsen ïoeken eerste woonerven in Leiden AG' PPR-RAADSLID DRS. L. BEIJEN ONTHULT: Sinterklaas-antiekmarkt in Pieterskerk CD A-leider haalt uit naar socialisten 11 Jan van Rheenen - ECONOMISCH WEL EN WEE IR 19 JJSDAG 16 NOVEMBER 1976 LE1DSE COURANT itaatssecretaris Van Hul- geslaagd in bemidde- jspoging ran onze raadsverslaggever) [DEN De kans lijkt reëel het in de Leidse regio toch bij de bouw van één mast r kabeltelevisie kan blijven, viel' althans gisteren op te uit de woorden van de itievoorxitter van de PPR in Leidse gemeenteraad, drs. L. jen bij de behandeling van krediet voor de Stichting jke schi PPR-leider bleek het nodige oord te hebben van partijge it, staatssecretaris dr. M. van in, baas' |ten, die zoals bekend enige lering, 7 geleden heeft geprobeerd in conflict tussen Leiden en geest over de kabeltelevi- bemiddelen. Na het elkaar en weer bestoken met be- •schriften tegen de bouw elkanders masten en het ministeriële zijde stopzetten de bouw van de Leidse voor kabel-tv leek het erop de verschillende partijen dan ooit van elkaar ver- ird waren: er was een ware fg in de Leidse velden ont- l Er kwamen zelfs berich- lat naast Oegstgeest en Lei- ook nog Voorschoten een en televisiemast in voorberei- had. De wanorde was corn et. :rkocht 3aden-Ba uddels blijken de onderhan- het 'oog en bemiddelingen ech- en overci in alle stilte verder te zijn 23.52 E :aan, en eind oktober had 'apen ga atssecretaris Van Huiten ivisie en zij instemden met zijn voor dat de mast van Multivisie rik. 18.10^ worden verkocht aan de POP"*. Deze zou de mast in be- Poodonft houden in afwachting van ernacht(fc gemeenschappelijke rege- 3) Help. vang, een samenwerkingsver- erfcani op kabel-tv-gebied, waar- Truck paatook andere gemeenten in de :hau«eurs reëi° zouden deelnemen. ichten doen de ronde als «den Oegstgeest en Multivi- [A inmiddels akkoord zijn ge- In feite blijkt een even koopovereenkomst nog 4 te zijn gesloten. PTT-voor- ir De Voogd: „Er wordt laad gedacht aan verkoop de mast waarvan overigens de fundering bijna gereed aan de PTT. Thans worden Drie dihter de voorwaarden gefor- e tussen «uieerd waaraan een eventuele ikt. moeten voldoen. week nog zullen die bedin- ;n aan de potentiële verko- worden overlegd, thans is -iet levelt nog steeds mogelijk, dat de Laudam ereenkomst op onze voor- Si i n°" ar^en afspringt". Jtivisie zou tot deze verkoop '"9®rpc"] illen besloten na door Van Een"! lten te zijn voorgehouden, beiuisti het ook voor deze firma veel anocona irdeliger was met een ver- «1 ip akkoord te gaan en zo de gelijkheid te scheppen dat meer gemeenten in het ka- •tv-project van deze firma uden kunnen deelnemen. Zou lltivisie niet tot verkoop heb- i'besloten, dan was de kans ten^ah mcrs bijzonder groot dat dit irijf zich had moeten beper kt vreuj n tot de aanleg en exploitatie de „di Bde kabel-tv alleen in Oegst- man in Est. Nu de mast niet langer t politi jendom is van Multivisie •ent de nieuwe situatie de mo- rlijk vo lijkheid vpor Leiden en Lei- rdorp zonder al te veel ge- 1 htsverlies alsnog het plan van da n eigen mast te laten varen en ch aan te sluiten bij de ex-Mul- Karry J isiemast, iets dat gezien de zonder verslechterde verhou- de hevige strijd van en. Hi meest jongei dan pade aartjes ;r bij. )b. fsprek lak vai L nu. In Hofhuü Wethouder Van Aken: „Ik weet er iets van, maar ik mag het nog niet zeggen." deze zomer tussen Leiden en Oegstgeest anders uitgesloten zou zijn geweest. Onverantwoord Het PPR-raadslid Beijen, die gisteravond een tipje van de sluiter van deze nieuwe ontwik keling oplichtte deed dit opdat, zoals hij stelde, „de raad geen onverantwoorde beslissingen zou nemen". Aan de orde was immers de verlening van een krediet van 1.5 miljoen gulden aan de Stichting Mast, het sa menwerkingsorgaan van Leiden en Leiderdorp dat een eigen mast voor kabel-tv voorbereidt. Dat zou na de jongste ontwikke- Onbekend Desgevraagd wilde wethouder Van Aken gisteren na afloop van de raadsvergadering de ge ruchten en de mededelingen van Beijen bevestigen noch ontken nen. De wethouder wees erop nog geen gelegenheid te hebben gehad in de raadsvergadering op de opmerkingen van Beijen in te gaan (hij komt volgende week pas aan bod) en stelde in afwachting daarvan geen mede delingen te willen doen. De heer Van Aken zei niet bekend te zijn met de bereikte overeenstem ming tussen de PTT en Multivi sie over de overdracht van de mast in Oegstgeest en verzeker de dat Leiden en Leiderdorp hierover evenmin geraadpleegd waren. Wel gaf de heer Van Aken toe 28 oktober een geheim bezoek aan staatssecretaris Van Huiten te hebben gebracht en onder vier ogen met hem over een aantal zaken te hebben ge sproken. Naar aanleiding daar van zou hij de werkgroepen ka beltelevisie van Leiden en Lei derdorp op de hoogte hebben gesteld. Van Aken ontkende het bericht als zou in elk geval de Leidse werkgroep toen hebben ingestemd met het akkoord gaan met het compromis-voor- stel Van Huiten. „Ik heb geen vrijheid gekregen in het open baar hierover te spreken", stel de de heer Van Aken gisteren. „Wat de heer Beijen gisteravond heeft gezegd laat ik geheel voor zijn eigen verantwoording." Kritiek Wethouder Van Aken kreeg gis teren trouwens nog de nodige kritiek te horen uit de mond van het CDA-raadslid Bleijie. Hij wilde wel eens weten waarom de raad nog nooit iets van de statuten van de Stichting Mast had gezien en of die stichting wel genoeg kredietwaardig was om haar 1.5 miljoen gulden toe te vertrouwen. Bovendien vond het CDA-raadslid de praktijken van de stichting nogal duister. Hij herinnerde de wethouder eraan dat deze had beloofd op 1 oktober van dit jaar de Meren- wijk te voorzien van zes televi siezenders. „Rijkhalzend zagen de Merenwijkers uit naar die datum, maar vruchteloos draai den zij aan de knoppen van hun toestel, zoals ze dat al jaren lang doen", betoogde Bleijie gister avond. Hij bezong uitvoerig de „plano logische blunder" die hij het college verweet te hebben ge maakt. Daarbij doelde hij op het feit dat ondanks alle verze keringen dat de Leidse mast in de Merenwijk niets zou kunnen gebeuren, de bouw hiervan toch door de rijksoverheid werd stopgezet. „Er was geen speld ot enig ander naaigerei tussen te krijgen, maar nu liggen ze daar, de drie sokkels van Tinus", he kelde het CDA-raadslid. Bleijie vond dat het college de gemeente nodeloos belachelijk had gemaakt met het „kinder achtige bezwaarschrift tegen de mast van Oegstgeest en als uit smijter het indianenvérhaal over een kort geding zoals wet houder Waal dat lanceerde". Bleijie kwam met een motie pas weer te gaan denken aan een eigen Leidse mast als de onder handelingen onder leiding van staatssecretaris Van Huiten op niets zouden zijn uitgelopen. Ook vroeg hij Van Aken alle geheime stukken in de open baarheid te brengen. Dat laatste bleek een overbodig verzoek, want even later maak te zijn PRR-collega Beijen zichtbaar tot ongenoegen van wethouder Van Aken al het no dige over de geheime bespre kingen bekend. Besprekingen die, als de voortekenen niet be driegen, misschien toch nog kunnen leiden tot die ene mast voor kabeltelevisie, zoals die in feite door alle partijen steeds is voorgestaan en bevochten. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Een speciale Sint Nikolaas-antiekmarkt wordt za terdag 20 november gehouden in de Leidse Pieterskerk. Ruim veertig standhouders zullen dit maal hun goederen te koop aan bieden. tiekmarkt L Plasmeijer de Was- senaarse tingieter Roessingh uit genodigd. Deze zal tijdens de antiekmarkt demonstraties ge ven. Zaterdag zal Joop Brons het orgel van de Pieterskerk bespelen. Pieterskerk is ondergebracht, lijkt inmiddels een succes te zijn geworden. Organisator Plas meijer: „Wij trekken elke zater dag wel zo'n 750 bezoekers. Veel mensen komen juist voor de entourage van de markt. De Pie terskerk is immers doorgaans gesloten voor publiek. Alleen op de dagen dat wij de antiek markt houden, kunnen belang stellenden het fraaie monument bezoeken". Daarvoor moet het publiek dan wel vijftig cent en treeprijs betalen. „Maar dat doen we om de kosten te druk ken. Kinderen onder geleide hebben gratis toegang", aldus de heer Plasmeijer. LEIDEN De Leidse raad be sloot gisteravond met twee WD-leden tegen tot de aanstel ling van een tweede Burger- raadsman, op voorwaarde dat het ministerie van CRM hier een belangrijke subsidie aan ver leent. Of dit zal gebeuren is twijfelachtig: de aanstelling van een tweede burgerraadsman is een van de punten die al weken lang op de raadsagenda prijkt en wethouder Tesselaar vertelde gisteren dat de rijkssubsidiepot hiervoor bijna is opgedroogd De raad stemde verder in met het huren van het voormalige emplacement Herensingel van de Nederlandse Spoorwegen ten behoeve van het tijdelijk plaat sen van 40 wisselwoningen ten behoeve van de renovatiewerk zaamheden en vervangende nieuwbouw in de Kooi. De 40 huizen komen in beheer bij de Leidse woningstichting en er is een bedrag mee gemoeid van bijna 1,4 miljoen gulden. LEIDEN De wijk „De Oude Morsch", begrensd door Galgewa ter, Steenstraat en Morssingel is over ongeveer drie weken verlost van sluipverkeer. Dan zullen er een aantal verkeersmaatregelen in de wijk van kracht zijn voor de proefperiode van drie maanden. De verkeersmaatregelen zijn de vruchten van een intensief overleg tussen de bewoners, de ondernemers en andere belanghebbenden in de wijk. Het zijn in eerste instantie vertegenwoordigers van het buurtcomité „De Oude Morsch" geweest, die wethouder C. Waal een verkeerscirculatieplan hebben voorgelegd. Over drie weken zal de Morsch poort voor autoverkeer zijn ge sloten. Het verkeer de-wijk-in dient langs de poort te rijden, terwijl er van verkeer de-wijk uit bij de poort geen sprake meer zal zijn. De Narmstraat kan vanaf de Steenstraat wor den ingereden, terwijl de Mors- straat, die overigens wordt her- bestraat toegankelijk blijft van af de Morschpoort. Tussen de bewoners, die in gro te getalen op de vergadering van de Verkeerscommissie, waar de maatregelen gistermid dag werden besproken, kwamen op dagen en de wethouder ont spon zich een- woordenstrijd over de le Binnenvestgracht. In het voorstel van de bewoners krijgt de le Binnenvestgracht een éénrichtingverkeer naar de Steenstraat toe. De afdeling Verkeerszaken van het Stadhuis achtte het wenselijker het een richtingverkeer om te draaien. Een van de bewoners betoogde dat een omkering een veel ge vaarlijker situatie zal opleveren. Bovendien maakten de bewo ners bezwaren tegen een moge lijke overbelasting van de Mors- straat. Behalve het verkeer stad- in, zou de straat tevens nog alle bestemmingsverkeer krijgen te verwerken. Uiteindelijk stem den de commissieleden voor een proef met de verkeersmaatregel van de bewoners, inclusief het eenrichtingverkeer op de le Binnenvestgracht, zoals de be woners dat voorstaan. De heer N. Blonk, ondernemer in de Narmstraat, haalde zich de woede van de buurtbewoners gistermiddag op de hals, toen hij ervoor pleitte de verkeers maatregelen nog even uit te stel len. Hij maakte handig gebruik van het bezwaar van enkele commissielieden dat zij de stuk ken te laat hadden gekregen om deze goed te kunnen bestude ren. De heer Blonk beweerde dat er tussen bewoners en on dernemers helemaal nog geen overeenstemming bestaat zoals de vertegenwoordigers van het buurtcomité beweren. Hij stelde in verschillende zaken nog niet te zijn gekend. „Blonk, je moet niet zo zitten De Morschpoort wordt voor autoverkeer afgesloten. Het verkeer-wijk-uit komt er zelfs niet meer in de buurt. liegen", aldus een boze Ben de Geest, eveneens ondernemer in de Narmstraat. „Je ben bij alle buurtvergaderingen waar de verkeersmaatregelen werden doorgesproken geweest. Je wist precies wat we van plan wa- intervi i Tros- Zeer Liteiten t rol De Hoeken en de Plaatsen in de erenwijk worden de eerste woonerven in Lei- De woonerven worden ingericht op verzoek Brugs:an ,de bewoners. Het aannemersbedrijf dat de je ,ust ,0Qingen in de Hoeken en de Plaatsen bouwde j£eft aangeboden de speciale bestrating te beta- gegcKt" Verkeerscommissie ging gistermiddag akkoord ■r datlet realiseren van woonerven in dit gedeelte de ziji an Merenwijk. Tijdens de vergadering werd de et) ?or een bewoner van de Heivlinder een vurig eidooi gehouden voor een woonerf in zijn straat. Wanneer een woonerf niet mogelijk is, dringen op provisorische maatregelen, zoals ver keersdrempels. In onze straat is een onhoudbare situatie ontstaan. Omdat er geen trottoirs zijn, spelen onze kinderen op straat en omdat de Heivlinder nogal lang is, maken auto's er een racebaan van." Wethouder Waal stelde dat hij ervoor wilde oppas sen geen precedent te scheppen, door op korte termijn tot maatregelen over te gaan. Bovendien ontbreekt het de gemeente aan middelen. Dit laatste argument ontlokte aan de bewoner van de Heivlinder de opmerking dat de bewoners des noods bereid zijn bij te dragen in de kosten. „We bevinden ons in een noodsituatie, omdat onze kinderen constant aan gevaar blootstaan. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN „De Partij van de Arbeid in Leiden vertoont in haar opstelling en optre den vanuit het oogpunt der democratie meer overeenkomst met de democratievorm zoals die in Oost-Europa is opgelegd en die van oudsher eigen is aan de communisti sche partij: het partijkader bepaalt hoe de raadsleden moeten handelen." Zo haalde de fractievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad van Leiden, mr. H. Driessen gisteren uit naar zijn collega's van de PvdA. Hij deed dat naar aanleiding van het socialistische voorstel een commissie van fractievoorzitters te laten vergaderen over het al dan niet herbenoemen van dr. A. J. Vis tot burgemeester van Leiden in 1977. Al eerder hadden de socialisten een dergelijk overleg bepleit, maar in de commissie voor bestuurszaken zagen zij zich toen geconfron teerd met een meerderheid van de oppositie die een dergelijk beraad afwees. Daarom probeerde men het gisteren in de raad nog een keer en dit keer schaarde zich wel een linkse meerderheid achter deze suggestie. Overigens zal dit beraad door de oppositio nele fracties worden geboycot. „Wij wijzen de PvdA-opvatting van democratie af en menen dat de invloed van het partij kader beperkt moet blijven tot de voorselectie van kandidaten en het verkiezingsprogramma. Bij het kiezen van zes van de zeven leden van het college heeft de PvdA bewust een groot deel van de raad uitgesloten. In een eenzijdige samenstelling als deze is het on aanvaardbaar dat ook de burgemeester een andere politieke kleur zou krijgen dan CDA of WD", zo stelde Driessen. Volgens hem zou het daar wel op uitdraaien omdat de PvdA ook in het verleden de onbetrouw baarheid zou hebben aangetoond door een socialistische burgemeester te bepleiten, waar er al overeenstemming bestond over een andere signatuur. Ook uit de WD, de eigen partij van burge meester Vis werd met het socialistische voorstel de vloer aangeveegd. Woordvoerder Wessels zei geen enkele behoefte te hebben aan een ander profiel en vond de integriteit van de heer Vis boven elke twijfel verheven. LEIDEN De Leidse trouba- £)e langspeelplaat, die op 7 en dour Jan van Rheenen presen- Q september van dit jaar werd teert vanavond in het K O- opgenomen in de Jan Theelen gebouw aan de Oude Vest zijn Studio's in Munstergeleen, be- nieuwe langspeelplaat „Liedjes staat uit oorspronkelijke teksten van de kouwe grond". De voor- geschreven door Ed Leeflang. stelling begint om half negen. Jan van Rheenen maakte daar eigentijdse muziek bij. „Liedjes van de kouwe grond" is een avondvullend programma van ironische, gevoelige, verontruste en gewoon amusante liedjes en liederen. De Leidse troubadour begeleidt zichzelf op akoestische gitaren. Op de plaats wordt hij voorts begeleid door Leen Mul der (akoestische en elektrische gitaar), viool en mandoline), Wil lem Gottenbos (bas), Han Ka- paan (hobo), Akke Bink (piano), Jan Theelen (accordeon, orgel en synthesizer). ADVERTENTIE K O - LEIDSE VOLKSUNIVERSITEIT Wegens omstandigheden zal de lezing over "HET STRIPVERHAAL" op dinsdagavond 16 november NIET DOORGAAN. Aan de Mors weg 6 is „Mai- son Elmaro", kleinhandel in da- mesbovenkleding en corsetterie vanuit een gesloten huis, geves tigd. 0 Aan de Verdistraat 165 is het schoonmaakbedrijf van W. Wen- tink gevestigd. 9 De groothandel in frisdran ken en zwak alcoholische dran ken A. J. van Mil B.V. is één dezer dagen verplaatst van de Uiterste Gracht 21 naar het in dustrieterrein aan de Hoge Rijn dijk te Zoeterwoude. 0 De inspectie onderwijs is ver plaatst van de Stationsweg 26 naar het stadhuis. Het bedrijfspand aan de He rengracht 27 tevens Langestraat 8 van de machinefabriek P. v.d. Rotte (totaal 400 m2) wordt voor 325.000,- k.k. te koop aangebo den. Kantoor en bovenwoning (Herengracht 27) spoedig leeg te aanvaarden, werkplaats (Lange straat 8) na overleg.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3