£eidóe Sowcmt MENTEN GETIPT? voor u Aardbeving China; schade valt mee Vermist meisje wellicht vermoord OPEC: 10% meer voor ruwe olie Amsterdamse pianohandelaar doodgestoken T00NZAA SS^jp^LAA^MERS KOOREMAN SLAAPKAMERS Koffie weer duurder? OUD WIJKT VRIJWILLIG VOOR JONG Dinsdag 16 november 1976, 67e jaargang no. 20583 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Avondrood FC Avondrood op Ned. I om 20.35 uur over het fenomeen FC Lokeren. Om 21.50 uur De Kom- missaris en om 22.50 uur Terug naar de natuur. Ned. II om 20.25 uur IJssterren- parade (2) en om 21.25 uur Ge- br. Hammond. Om 22.15 uur euthanasie in Televizier. igma gister elsch (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister van Agt van Justitie zal opheldering moeten verschaffen over de vraag, hoe het mogelijk is geweest dat de van ernstige oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair P. Menten spoorloos heeft kunnen verdwijnen. Verschillende Kamerleden, ver baasd over de verdwijning, hebben de minister vragen gesteld. Het Nederlands Auschwitz-comité heeft in een telegram aan de minister zijn verontwaardiging over de ontsnapping uitgesproken en van de minister onmiddellijke opsporing geëist. De 77-jarige kunstverzamelaar P. Menten bleek gistermorgen, toen de politie bij zijn villa in Blaricum verscheen om hem aan te houden, gevlogen. Hij zou zondag met zijn vrouw zijn vertrokken. Mogelijk getipt over de op handen zijnde arrestatie. Het bevel tot aanhouding was afkomstig van de Amster damse hoofdofficier van justitie, mr. A. M. Messchaert en resultaat van een uitvoerig onderzoek in diverse landen naar het oorlogs verleden van Menten. Het onderzoek van de rijksrecherche heeft geleid tot het ernstige vermoeden, dat Menten zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Hoewel het onderzoek nog niet is voltooid, zijn er reeds aanwijzingen boven water geko men, dat Menten alleen of met anderen ver antwoordelijk is voor het om leven brengen van voornamelijk Joodse inwoners van de thans in Rusland gelegen vroegere Poolse dorpen Urycz en Podhoroce tijdens de Twee de Wereldoorlog. Volgens het Poolse persbureau PAP zou de centrale commissie voor onderzoek naar nazi misdaden in Polen over dossiers beschikken, met getuigenverklaringen, dat Menten in 1941 en 1942 betrokken zou zijn geweest bij de moord 'op een Jöodse familie, van wie hij vóór de oorlog een civiele procedure had verloren. Allen die daarbij tegen hem hadden getuigd, werden later vermoord. Menten zelf heeft steeds de tegen hem inge brachte beschuldigingen ontkend. Hij werd in 1949 door een bijzonder gerechtshof in Am sterdam veroordeeld tot een jaar met aftrek. De bijzondere hoge raad van cassatie beves tigde het arrest van het hof, maar maakte.van de straf acht maanden. Het proces tegen Menten indertijd heeft later ook vraagtekens opgeroepen. Het Kamerlid Geurtsen (WD) heeft minister Van Agt o.a. gevraagd, te doen nagaan of het een toevallige samenloop van omstandigheden is geweest, dat -Menten op het moment dat tot aanhouding zou worden overgegaan was verdwenen, of dat dit toeval wellicht door iemand is-bewerkstelligd. De PvdA-Kamerle- den Molleman en Kosto willen onder meer weten, waarom het paspoort van Menten niet in een veel vroeger stadium is ingehouden en waarom zijn doen en laten niet in de gaten Pieter Menten. gevlogen. is gehouden. AMSTERDAM (ANP) De 55-jarige pianohan delaar G. A. Goldsehmeding is gisteravond in Amsterdam door een messteek om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot van de man, die in Amstelveen woonde, werd om negen pur 's avonds door voorbijgangers aangetroffen. Vlak naast zijn auto op de Prinsengracht. De man bleek te zijn overleden door een messteek recht in zijn hart. Gezien de omstandigheden denkt de politie aan een „ordinaire beroving". De heer Goldsehme ding, die mede-eigenaar was van een pianozaak op de hoek van de Raadhuisstraat en de Keizers gracht, had om zeven uur 's avonds zijn zaak verlaten. De groep ernstige delicten van de Am sterdamse politie is onmiddellijk begonnen met een uitgebreid onderzoek naar deze omstandighe den. Het stoffelijk overschot van de 55-jarige G. A. Goldsehmeding wordt per brancard van de plaats van de moord weggedragen. VIER ARRESTATIES (Van een onzer verslaggeefsters) APELDOORN De 20-jarige An neke Gerritsen uit Apeldoorn, die half september spoorloos ver dween, is misschien vermoord. Een tip van een vriend van het meisje, de 21-jarige B. van H. leidde tot de arrestatie van een 30-jarige bosarbeider en diens vrouw. Volgens de vriend (die An neke als laatste heeft gezien) zou dit echtpaar iets met de verdwij ning uitstaande hebben. Hij is met de politie het bos ingegaan om de plaats aan te wijzen waar het lijk begraven zou zijn, maar hij kon de plek niet terugvinden. Deze vriend werd gisteren als ver dachte eveneens gearresteerd, evenals zijn 27-jarige echtgenote. Of het meisje nu inderdaad is vermoord, is niet zeker. Van haar ontbreekt nog ieder spoor. De vier verdachten ontkennen allen iets met de verdwijning of een even tuele moord uitstaande te hebben. Premie bram en snorfiets omhoog DEN HAAG (ANP) De verzekering spremies voor brom- en snorfietsen gaan omhoog. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft hiervoor aan de Contactcommissie Motorrijtuigenverze kering toestemming verleend. De jaarpre mie voor een W.A.- verzekering stijgt van - 39,60 tot 49,20. Ook Ook cascoverze kering mag twintig gulden duurder wor den en 35 gaan kosten. De premie verhoging gaat voor nieuwe verzekerin gen op 1 januari in en voor lopende op 1 maart 1977. WENEN (ANP/AP) De meeste olie landen willen de prijs van de ruwe olie met tien procent verhogen. Dit blijkt uit de voorstellen die ter spra ke zijn gekomen op een vergadering van de economische commissie van de Organisatie van Olie Exporterende landen (OPEC) die gisteren in Wenen is begonnen. De definitieve beslissing over de prijsverhoging zal op 15 de cember worden genomen door de mi nisterraad van de OPEC Uit de voorstellen die ter tafel kwa men blijkt ook dat sommige landen, zoals Venezuela, vinden dat de prijzen vijftien tot twintig procent omhoog moeten. Irak, dat op vier na de groot ste olieproducent ter wereld is ver langt zelf een prijsverhoging van min stens 25 procent. Volgens de Iraakse regering zijn de olieprijzen sinds 1974 maar met tien procent gestegen en de prijzen van goederen die Irak in het Westen moet kopen met 81 procent. Koning Chaled van Saoedi Arabië heeft onlangs in een* interview met Newsweek op een gematigde prijsver hoging aangedrongen. Saoedi-Arabie voelt er niets voor de wereldeconomie te ontwrichten omdat het daar zelf op den duur de nadelen van zal ondervin- De Britse premier James Callaghan waarschuwde gisteren de olie-produ cerende landen dat verdere olieprijs- verhogingen het economische herstel van de industrielanden zullen vertra gen, de inflatie zullen doen toenemen en iedereen overal zullen schaden. NDHOVEN (ANP) - Philips "t in de eerste negen maan- van 1976 een nettowinst reikt van 357 min tegen min in dezelfde periode vorig jaar. In het derde [wartaal steeg de nettowinst 10 min tot 125 min. omzet steeg in de eerste «ïen maanden met 16 pet van "3.508 min 21.410 min en in derde kwartaal met 13 pet 6.481 tot 7.321 min, zo -rfift de raad van bestuur be- alk. endgemaakt. Diana en Liz Twee jonge leeu wen die een week geleden werden geboren in een safaripark in de buurt van Wenen hebben gisteren hun filmdebuut gemaakt. Tesa- men met Elisa beth Taylor en Diana Rigg treden ze op in de film „Eine kleine Nachtmusik" waarin het leven van Mozart wordt afgebeeld. ADVERTENTIE Dit is één van onze vele modellen massiéf eiken slaapkamers Nieuwe Rijn 13a, Leiden, telefoon 071-122144 Overlast woonwagens Molenwerf LEIDEN Een bewoner van de Rijnsburgersingel heeft gisteren bij de politie geklaagd over de overlast van woonwagenbewo ners op de Molenwerf. De over last zou worden veroorzaakt door het lawaai van een con stant draaiende aggregaat De woonwagenbewoners waren niet bereid het apparaat uit te schakelea De bewoners dreigen met tegenacties als niets aan de overlast wordt gedaan. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank het popje „Judy" bij u thuis. kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite Judy naar: woonplaats:.. Van een onzer verslaggevers ALMELO De gezamenlijke koffiebranders hebben bij het mini*, terie van Economische Zaken opnieuw om verhoging van de koffieprijs gevraagd. „Gezien de situatie op de internationale koffiemarkt zal er nog wat geld bij moeten", aldus de heer De Bakker, directeur van Neuteboom Koffie in Almelo. Het ministerie heeft voor de nieuwe verhoging een maand bedenktijd gevraagd. „Dat is eigenlijk te lang. Het ministerie zou snel moeten handelen", aldus de heer De Bakker. Over het bedrag van de aangevraagde verhoging wilde hij zich niet uitlaten. Zege voor onafhankelijk Quebec De onafhankelijk heidspartij van Que bec, die volledige onafhankelijkheid van deze Canadese provincie nastreeft, heeft bij de verkie zingen voor het 110 leden tellende par lement van de pro vincie èen dateren de overwinning be haald op de rege rende liberale partij van premier Bou- rassa. Deze werd zelfs in zijn eigen kiesdistrict in Mont real verslagen. De partij van René'Le- vesque (foto), die bij vorige verkiezin gen slechts zes ze tels won. had drie uur na sluiting van de stembureaus al 52 zetels gewon nen, en maakte goede kans op riog eens 19 zetels. De partij belooft een referendum te hou den of de provincie deel moet blijven uitmaken van Cana da. HONGKONG (UPI) 8 De jongste zware aardbeving in China, de achtste dit jaar, heeft volgens vandaag uit Peking ontvangen berichten klaarblijkelijk weinig schade veroorzaakt en niet veel slachtoffers geëist. De beving, met een kracht van ongeveer 6,7 op de schaal van Richter, trof gisteren grote gebieden van de provincie Hopei, ten oosten van de Chinese hoofdstad. Dit is hetzelfde gebied waar, naar verluidt, 100.000 mensen het leven lieten bij een zware aardbeving op 28 juli. Peking zelf werd opgeschrikt door twee schokken. De inwoners van Peking stroomden, aanvankelijk in paniek maar spoedig weer wat kalmer, uit hun huizen en betrokken de noodonderkomens die sinds de zomer leegstonden maar die in de herfst toch zodanig waren opgeknapt dat ze bestand zouden zijn tegen de winter. De buitenlanders in de Chinese hoofdstad verlieten hun woonhuizen en zochten, evenals in juli, verblijf in hun ambassades. De jongste Chinese aardbeving is door seismologische instituten over de gehele wereld geregistreerd. UTRECHT (ANP) Bij Brown Boveri Nederland b.v., een elektro technische onder neming in Rotter dam, hebben 27 werknemers van rond de zestig jaar gekozen voor vervroegde pen sionering om jon gere collega's aan het werk te kun nen houden. De daaraan verbonden kosten komen i van de onderneming en zijn niet onaanzienlijk. De inkrimping van het personeelsbestand was noodzakelijk in verband met een dunner geworden orderportefeuille. Ditricts-be- stuurder Thijssén van de industriebond NVV heeft er zijn waarde ring over uitgesproken dat Brown Boveri aan vervroegde pensione ring van ouderen de voorkeur heeft gegeven boven ontslag van jongeren. rekening

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1