Moegabe en Nkomo geven niets toe ISRAEL REAGEERT OP SADATS VREDESOPROEP Nieuw gezinsboek over gezondheid en ziekte Leer voor binnen- en Weer veldslag Westduitse kerncentrale buitenshuis VAN^^UIS^UIT haar land Thuis kunstwerken maken op weefsels Bloempjes uit buisjes LEIDSE COURAN^ Favorieten Negen nationale missen zijn gisteren getipt als favoriet bij de deze week in Londen te houden Miss Woridverkiezingen Boven v.l n.r Adelaide Fraga de Oliveira Filha (Brazilië) Karen Jo Pini (Australië). Carol Jean Grant (Groot-Brittanmë) en Kimberley Marre Foley (VS) Onder Yvette Aelbrecht (België), Merja Helena Tammi (Finland). Adriana Selugira (Argentinië) Susanne Hanson (Denemarken), en Levana Abarbanel (Israël). TEL AVIV (Reuter) Premier Rabin van Israël heeft gisteren verklaard dat zijn land „meer dan bereid" is, in te gaan op de oproep van president Sadat van Egypte om vrede te sluiten. Maar van een „Arafat—staat naast de deur" wil Israël niets weten, zei hij. Israël gelooft niet dat het Palestijnse vraagstuk ist kan wordén door de oprichting van een ■Arafatstaat in de bezette gebieden (rnet „Arafat- staat refereert Rabin aan de voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Yassir Arafat). In een vredesverdrag moet wel het Palestijnse vraagstuk worden opgelost, aldus de Israëlische premier, maar op een wijze die niet de kiem draagt van nieuwe moeilijkheden in de toekomst en die in het gebied geen tijdbom laat liggen. President Sadat van Egypte had zaterdag tegen over Amerikaanse senatoren verklaard dat hij nog altijd bereid is tot een vredesverdrag met Israël. Maar dan moet dat land zich wel terugtrekken uit de sinds ^967 bezette Arabische gebieden. Ook moet er een Palestijnse staat worden gevestigd op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fachmy heeft in het weekeinde tegen de Amerikaanse senatoren gezegd dat voorwaarde voor een Arabisch—Israëlisch vredesverdrag is, een kernwapenverbod voor het Midden—Oosten en het recht van inspectie van Israëls zeer geheime atoomenergiecentrale in Dimona in de Negev- woestijn. Illllllllllllllllllllllllllllllli KAAPSTAD (RN) tê rj AP I Cynthia Claasen. de /I'f ICC /-/I TVl KA 18-jarige kleurlinge lf-LL^ /XIlliVa die in Hongkong ge kozen werd tot 99 ,Miss-Zuid-AfrikaWA I Pf VA tl heeft afstand gedaan 9 'H CU. A van haar titel en be- kendgemaakt dat zij laat Cynthia Claasen zei zaterdagavond dat ze Ernst Weinert. Een heidswet, die ge- Zuid-Afrika spoedig dergelijk huwelijk meenschap tussen zou verlaten om te Zou in Zuid-Afrika personen van ver trouwen met haar onwettig zijn krach- schillend ras ver- Westduitse vriend tens de onzedelijk- biedt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll Batikken is de welbekende Javaanse methode om weefsels van tekeningen te voorzien. Vanaf 15 oktober houdt Galeria Sonesta in de ateliers van het ambachtscentrum, Stroomarkt 17/23 en Smaksteeg 24 te Amsterdam regelmatig exposities en op vrijda gen en zaterdagen geeft ze demonstraties van deze uitzonderlijke inheemse kunst. Het doel is jonge kunstenaars de kans te geven hun werk te tonen en te verkopen. Ook in Nederland zijn er veel thuis—batiksters, die zich de techniek eigen hebben ge maakt. Als eerste zal Jean- Maestre, een in de hoofdstad wonende Amerikaanse, haar batikwerk laten zien. Geboren in Columbus, studeerde zij aan de Ohio State University aldaar en het Massachusetts College of Art in Boston. Tijdens haar verblijf in Johannesburg begon zij met batikwerk en verbeterde de techniek, waardoor de kleuren beter uitkomen. Hoewel ze de oude werkmethoden uit Indonesië getrouw volgt, maakt haar eigen interpretatie in kleurrijke ontwerpen haar pionieren inte ressant. Na enkele exposities in Amerika, volgden tentoonstellin gen in Spanje, Brussel en de Attic Gallery, Wassenaar. Haar werk is te zien van 15 oktober tot en met 13 november. Het mag intussen bekend worden verondersteld dat mevrouw Sofie Montezinos uit Rijswijk haar leven wijdt aan de opvoeding van het Afrikaanse kind tot dierenliefde. Ook burgerzin tracht zij ze bij te brengen door haar regelmati ge contacten met dat werelddeel, waardoor haar brievenbus elke dag uitpuilt van bewijzen dat ze in haar noeste arbeid slaagt Tekeningen en rapporten van kinderen, soms ontroerende briefjes. Minder bekend mag echter heten hoe zij komt aan de voorstellingen van haar zoge naamde „wenskaarten", ook voor Kerstmis. Stad en land sjouwt ze af om goede voorstellin gen uit te zoeken, want behalve uit giften en gaven wordt van de opbrengst van de kaarten haar zwoegen mede gefinancierd. „Het is deksels moeilijk aan de smaak van iedereen tegemoet te komen. Ik ben het hele jaar oplettend, loop tentoonstellingen af om te kijken naar schilderijen of prenten. De moei lijkheid is dat we niet doen aan roodborstjes in de sneeuw omdat we een artistiek niveau willen handhaven. Dit stoot een zekere catego rie af, maar aan de andere kant moeten de mensen weten dat wij de enige organisatie in Nederland zijn, die unieke kaarten verkoopt, waarvan de opbrengst wordt gebruikt voor een goed doel. Dit jaar mei wist ik al wat het voor de Kerst in 1976 worden zou: een tegel met de voorstelling van een vluchtend haasje, een vroeg 17e-eeuwse Hollandse tegel (blauw) uit het Rijksmuseum Lambert van Meerten te Delft en een tekening van Nel Appels, die halverwege 1976 in het Friese Museum te Hoorn een expositie hield. Men moet de moeite nemen om te kijken dat onze wenskaarten uit een museum komen.Mensen reageren soms zo gek. In 1974 had ik een print van Idiase sits uit het Kostuummuseum, een waardevol object waarvoor je speciaal toestemming moet hebben om het te reproduceren. Weet u wat iemand zei: „Ik koop geen behangselpa pier. „Soms is het niet zo eenvoudig voor de dokter, dat de patiënt zelf ook een mening heeft. De beide meningen kunnen wel eens uiteenlopen. Maar aan de andere kant kan het ook lastig zijn om de patiëntiets uit te leggen, terwijl hij of zij geen flauw idee heeft van bouw en functie van het menselijk li chaam; om van ziektebeelden nog maar te zwijgen". Dit schrijft de bekende arts Aart C. Gisolf in het voor woord van het kersvers ver schenen „Nieuw medisch ge zinsboek", waarvan hij de eindredacteur is, waaraan nog vijf andere bekende Neder landse medici hebben meege werkt en dat bijgestaan door verscheidene vertalers en adviseurs uiteindelijk uit het Duits vertaald is, waarin het werd samengesteld door een team van vijftien medici en auteurs, onder eindredactie van dr. med. en phil. Gerhard Venzmer. De samenstellers zijn van me ning, dat het zowel voor een gezonde als voor een zieke nuttig is om het een en ander van gezondheid en ziekte af te weten. Zeker nu men steeds vaker wordt geconfronteerd met berichten over epide mieën, bepaalde ziekten en problemen in de gezondheids zorg. Ook de steeds toenemen de mogelijkheden om ziekten te voorkomen, de preventie, vergen enig inzicht van het publiek. Daarom kan dit boek nuttig zijn zowel voor de zieke als voor de gezonde. In begrij pelijke taal heeft men getracht normale en afwijkende situa ties te beschrijven. Natuurlijk is het niet de bedoeling van zo'n boek dat het van de eerste tot de laatste bladzijde gelezen wordt. Via hoofdstukaandui ding, trefwoorden en register kan men telkens datgene vin den wat men zoekt. Bij de hoofdstukken over ziekte is bijvoorbeeld geprobeerd de ziekelijke veranderingen te verklaren vanuit de normale bouw en functie. Met het boek in de hand kan men overigens bij zichzelf geen diagnose stel len. Aan de verschillende hoofdstukken gaat een lijst van medische vaktermen met hun betekenis vooraf. Daar kan men zo nodig op teruggrijpen. Onder de titel „Gezond zijn-gezond blijven" worden zaken als zwanger schap en baring, het gezonde kind en gezond leven behan deld. Daarna volgt een deel over bouw en werking van ons lichaam. Ook ziekten, oorza ken, symstomen en behande ling krijgen deaandacht Bij het herkennen en behandelen van kwalen worden ook aan de rechten en plichten van de arts en de patiënt besproken. Deze hoofdstukken over de randgebieden van de genees kunst zijn geheel nieuw. Tenslotte bevat het met prachtige kleurenfoto's geïllus treerde boek een groot aan tal bladzijden met eerste-hulp- tips onder de titel „Voor de dokter komt". Van ademstil stand tot zonnesteek komen tal van zaken ter sprake waar bij men hulp kan verlenen. Uiteraard is het niet de bedoe ling om met het boek de dok ter te vervangen. Wel kan het een welkome aanvulling zijn op de gegevens, die men van de dokter kreeg. En ook voor dat men met de arts te maken krijgt stuit men vaak op vra gen waarop het boek wellicht een antwoord geeft. „Het -nieuw medisch gezinsboek" is uitgegeven door Zomer Keuning te Wageningen en kost vijfenveertig gulden. Een van de betere hangplan- ten is de „Aechynanthus" met sterke rode bloempjes. Voor dat die zich vertonen zitten ze als een klein rood bolletje in een zwart beschermend buisje. Het geboorteproces duurt zo wat een week. Het is verleide lijk de„Aechynanthus" te ver warren met de aan haar ver want „Columnea", maar haar bloemen zijn veel sterker. Het blad is harig tegen verdam ping en groeit uit tot een prachtige hangplant, die die het een lichte plaats tegen een muur best naar de zin heeft. Gieten en besproeien alleen met lauwwarm onthard water en mest geven als de knoppen zich vormen. Sterke plant (in de winter f. 20.— 's zomers ca. f. 15.—) die in februari verpot moet worden, liefst in brome- lia-aarde maar ze is niet lastig. Gewone potaarde is ook goed. Voor iedereen die ieis fleurigs in huis wil halen. GENEVE (Reuter) Woord voerder van Robert Moegabe en Joshua Nkomo, de leiders van de vier delegaties van Afri kaanse nationalisten op de con ferentie over Rhodesië in Gene ve, hebben gisteren verklaard dat er geen wijziging is geko men in hun standpunt bij het contact dat zij gisteren hebben gehad met vertegenwoordigers van de Afrikaanse frontlinies- taten). Deze staten proberen de beide Rhodesische leiders over te ha len tot aanvaarding van een compromis over de datum voor de onafhankelijkheid van Rho desië. 1 en Nkomo willen dat de onafhankelijkheid op 1 de cember 1977 wordt uitgeroepen. Engeland is echter van mening dat er na de met goed gevolg afgesloten Geneefse conferentie nog 15 maanden nodig zijn om de overgang naar de onafhanke lijkheid te voltooien. De blanke Rhodesische afvaardiging houdt vast aan een overgangsperiode van bijna twee jaar. [Negers J toegelaten in I Carters kerk I PLAINS (UPI) De baptisten- I gemeente van Plains (Georgia) I waartoe de pas tot president 1 gekozen Jimmy Carter behoort, heeft zondag besloten dat ook negers in de gemeente kunnen I worden opgenomen en de diensten in de kerk mogen bij wonen. Met 120 tegen 66 stemmen beslo ten de gemeenteleden, onder wie Carter, de bepaling te schrappen uit 1965 die „negers en andere agitators voor gelijke burgerrechten" de toegang tot de kerk en opnerrung in de ge meente verbiedt. Een demonstranl in Brockdorf wordt aan de ogen geholpen, nadat de Demonstranten in actie in een traangasgordijn, politie traangas heeft gebruikt. HAMBURG (DPA) Bij Brok- dorf, ten noorden van Ham burg, heeft zaterdag een felle veldslag gewoed tussen de poli tie en demonstranten die zich verzetten tegen de bouw van een kerncentrale. Vele betogers en politiemannen liepen deels ernstige verwondingen op. Een politie—auto ging in vlammen op. "De actiegroep milieubescher ming Beneden—Elbe die een 'stille mars om het 30 ha grote •bouwterrein had georganiseerd, erloor in de loop van de mani estatie haar greep op de naar chatting 15.000 demonstranten, olgens een woordvoerder van e actiegroep was de strijd met politie vooral een gevolg van communistische groepen die de politie met stenen begonnen te bekogelen bij een poging om het met prikkeldraad afgezet gebied binnen te dringen. Het was de tweede maal in twee weken dat er bij Brokdorf ge vochten werd. Eind oktober zet ten arbeiders met politiehulp bij een bliksemactie het bouwter rein af, nadat de regering van de deelstaat Sleeswijk—Holstein toestemming had gegeven met de bouw van de omstreden cen trale te beginnen, hoewel de tal rijke bezwaarschriften nog niet waren afgehandeld. Bij haar op- treden tegen de betogers maak- fleurop is razendsnel Vandaag besteld... morgen waar dan ook bezorgd. te de politie gebruik van traan gas— en rookbommen die ook door helikopters werden afge worpen. Op een atoominstallatie van de Franse commissie voor atoome nergie bij Limoges is gistermor gen vroeg een bomaanslag ge pleegd. Er is geen besmettings gevaar voor de omgeving ont staan. De politie schat de aangerichte schade op ongeveer 6 miljoen gulden. Zij heeft er geen idee van wie de aanslag heeft ge pleegd. Een week geleden werd een soortgelijke aanslag gepleegd op het kantoor in Parijs van een firma die deskundig is op het gebied van atoombrandstof. Klassiek en sportief, twee ex ponenten van de huidige mo de, hielden de leerfabrikanten voor hun produkten dit jaar voor ogen. Handschoenen in glacé, ge verfd in verschillende kleuren, komen terug. Met het gooi- en smijtwerk is het afgelopen. De afwerking wordt uitgevoerd in fijner stiksel, vaak wordt wol gecombineerd met suède op de rug van de hand. (Naturel/- zwart, zwart/brique, camel/- roest). De tas is kleiner gewor den, aangepast aan de her nieuwde gewoonte om zich 's - avonds 'te verkleden'. Om van het gezeur de inhoud van de tas dan weer naar een gekle der tasje over te hevelen, be dacht men een kleiner model, dat van 's morgens tot 's - avonds leuk staat. Enveloppe- tassen hebben soms een lange band (ook van zilveren of gou den ketting), functionele daag se tassen tonen nieuwe schou derbevestiging: twee kortere banen een rits (ca 100,—). Naast het moderne tuigleer (ook zeer blank) houdt de soft- look stand, tassen van zacht, dun leer dat in alle vormen te duwen is. Veld wint het hal stasje (een soort grote porte- monnaie), die zakkenrollers op de neus doet kijken. Het hangt veilig om de hals, er kan een huissleutel, een lipstick en veel- of weinig geld in. Handig ook voor op reis. Instapkaart, paspoort, allerhand nodige pa perasjes vinden er een behage- lijk plaatsje. Voor 's avonds beeldige "zilveren" of "gou den" halstasjes of "gouden" beursjes om aan het ceintuur te schuiven. Verwoede tennis sers kunnen zich een Tom Ok- kertas aanschaffen van annili- ne gelooid run dl eer, waarin (uitpuilende) ruimte voor bal len en racket Met zo'n tas in de hand denkt iemand dat men gaat kunstschaatsen. Tiny Francis Handgenaaide glacéleer (don kerbruin, maar ook andere kleu ren), in de manchet gevoerd met bont. (ca. 50,-). Sportieve handschoenen waarvan twee uitgevoerd in wol met suëde rug en een in varkensleer met wollen boord en sportieve handnaad (resp. 15,— 35,—) Laimböck Goudleren set: klein tasje met halssnoer enveloppetas en cein tuur met geldbeursje. Prijzen resp. 39.-/129,-/39,- Sportieve boodschappentas, waar veel in kan worden gestopt. Naturel tuigleer, dubbel handvat en binnen ritsvak (La Bretorinie- re, A dam) Winkelprijs ca. 100,-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7