Laatste deel Breestraat begin 1977 afgesloten Kwart van Leidse ™onder wi i skr achten voelt zich overbelast Jeugd nam bezit van Schouwburg BUSSEN OVER BOTERMARKT; AUTO'S OVER AANGEPASTE BINNENSTADSROUTE SOMMIGE SCHOLEN WEIGERDEN MEE TE WERKEN AAN ONDERZOEK Penta-theater leu om te zien MUZIEKFEEST IN STADSGEHOORZAAL Vandalen aangehouden !R l! (IA AND AG 15 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT LEIDEN Het laatste gedeelte van de Breestraat, tussen Kroonbrugsteeg en Gangetje, zal, wanneer de gemeenteraad daar in zijn vergadering van 13 december mee akkoord gaat, worden afgesloten voor autoverkeer. Het betreft hier een proef van zes maanden. Rond 1 maart 1977 start gemeentewerken met reconstructie van dit gedeelte van de Breestraat. De werkzaamheden nemen ongeveer drie maanden in beslag. Gedurende de werkzaamhe den en nog drie maanden daarna zal het busverkeer worden omgeleid over de Bo termarkt. Hetgeen inhoudt dat op het gedeelte Botermarkt tweezijdig busverkeer zal plaatshebben. Een onlangs uit gevoerde proef heeft uitgewe zen dat tweezijdig verkeer op de Botermarkt mogelijk is, in dien er enige geringe verkeers maatregelen worden genomen. Ten aanzien van praktische problemen, die een dergelijke omleiding met zich mee kan brengen, zijn b en w in hun onlangs uitgebracht ontwerp- preadvies, optimistisch. Er zul len voor de bevoorrading van de aan de Botermarkt geves tigde winkels bepaalde laad- en losuren worden ingesteld. ..De praktijk zal leren of er veel problemen ontstaan wan neer een grote vrachtwagen staat te lossen of te laden. De ervaring is evenwel dat derge lijke zaken zich soepel oplos sen", aldus de heer Van der Weijden van stadsontwikke ling tijdens de presentatie van het ontwerp-preadvies Over een eventuele gevaarlijke si tuatie voor (brom)fietsers, die immers in één richting over de Botermarkt blijven rijden, maakte wethouder C. Waal zich eveneens weinig zorgen: „Het is voor het welslagen van de proef absoluut noodzake lijk dat de situatie in de Bree straat gelijk is aan hoe het in de tnekomst moet worden". Semi-wandelgebied Voor de reconstructie van de Breestraat moet de gemeente raad een krediet van 625.000,- beschikbaar stellen. Het ligt in de bedoeling van het laatste gedeelte van de winkelstraat een semi-wandel gebied te maken. De trottoirs worden aanzienlijk verbreed. De rijbaan, die in de toekomst alleen door bussen zal worden bereden, wordt drie meter breed. Het aan te leggen fiet spad krijgt een breedte van 1,5 meter. Vlak naast het trottoir worden laad- en losplaatsen gecreëerd. Deze plaatsen ver schillen in aanzien niet van het trottoirgedeelte, dat in klin kers wordt uitgevoerd. De plaatsen krijgen evenwel een zwaardere fundering. Met de aan de Breestraat ge vestigde winkeliers moet nog nader worden bepaald welke maatregelen er dienen te wor den getroffen om de overlast gedurende de reconstructie- werkzaamheden zo beperkt mogelijk te houden. De win kels zullen waarschijnlijk be reikbaar dienen te worden ge maakt met loopbruggetjes. „We dachten dat het alleszins zinvol was het werk in één keer door civiele werken te laten uitvoeren, teneinde de overlast beperkt te houden", aldus wethouder Waal.Na de proef van zes maanden zal de gemeenteraad een voorstel van b en w krijgen aangebo den, waarin wordt gesugge reerd de Breestraat definitief voor doorgaand autoverkeer af te sluiten, dan wel het ge deelte weer open te stellen. Hpt definitieve besluit hier over zal worden genomen aan de hand van de resultaten van een te houden enquête onder consumenten en winkeliers en aan de hand van meningen van de Kamer van Koophan del, de Stichting Leidse Bin nenstad, enzovoorts. Valkbrug Een gedeeltelijke afsluiting van de Breestraat heeft aan zienlijke gevolgen voor de rest van de Leidse binnenstad. Al vorens met de reconstructie kan worden begonnen zal dan ook een aantal verkeersmaat regelen dienen te worden ge troffen. De belangrijkste is het in twee richtingen toeganke lijk maken van de Valkbrug. Uit veiligheidsoogpunt kan de brug in de nieuwe situatie niet meer open staan voor (brom)- fietsers en voetgangers. Aan weerszijde van de brug wor den houten bruggetjes voor (brom)fietsers en voetgangers aangelegd. Een onderzoek naar de mogelijkheid de huidi ge Valkbrug geheel te verbre den is nog gaande. Gedepu teerde staten zullen hun ui teindelijke toestemming hier voor nog moeten geven, maar van deze zijde verwacht het college weinig tegenstand. Ten aanzien van het aanslui tend wegenstelsel op de Valk brug zijn twee alternatieven uitgewerkt. De ene behelst een bundeling van rijstroken ach ter molen De Valk, de tweede kenmerkt zich door een split sing van de rijstroken aan weerszijde van de molen. Het ene alternatief heeft drie va rianten en het andere twee. In de raadscommissies zal een keuze uit de varianten worden De Breestraat zoals hij nu is vanaf het Stadhuis gezien. De situatie op hetzelfde stuk Breestraat na de reconstructie. Voor het Stadhuis zullen de auto s zich links op moeten stellen om de Koornbrug-, steeg in te gaan. De bus rii<Jt rechtdoor. Binnenstadsroute Het kruispunt Pelikaanstraat/- Langegracht ondergaat een geringe aanpassing, zodat het verkeer op de binnenstadsrou te (de voormalige City-ring) duidelijker voor ogen staat waar het heen moet De aan passing behelst in hoofdzaak het verlenen van voorrang aan het verkeer op de Pelikaan straat en de Langegracht ten opzichte van het verkeer op de Langegracht, komend van of gaand naar de Oude Heren gracht Als handreiking naar de stich ting Leidse binnenstad, die af sluiting alleen maar goed wil keuren wanneer er voldoende parkeerruimte wordt ge creëerd, wordt het parkeerter rein van de Garenmarkt vanaf het Levendaal beter toeganke lijk gemaakt door het terrein een ingang te geven aan de zijde van de Korevaarstraat De kosten van deze voorzie ning worden geraamd op 50.000,-. „We realiseren ons dat hiermee het parkeerpro bleem slechts gedeeltelijk kan worden opgelost Voor een de finitieve oplossing moeten we wachten tot het verkeerscircu latieplan gereed is," aldus de heer Waal. Op de binnenstadroute zullen de verkeerslichten zoveel mo gelijk op elkaar worden afge stemd. Het aantal borden met verwijzing naar parkeerruimte zal worden uitgebreid. Het col lege zint op de mogelijkheid een aantal vrolijk getinte bor den op cardinale punten in de stad neer te zetten. Met het afsluiten van het laat ste gedeelte van de Breestraat zal de binnenstad weinig par keerplaatsen verliezen. Uit een onderzoek van de gemeente is gebleken dat slechts een derde van de parkeerplaatsen in het laatste gedeelte wordt ge bruikt door kortparkeerders. De controle zal worden verbe terd. Pieterswijk De Breestraat zoals hij nu is vanaf de Korevaar straat gezien. De situatie zoals zij moet worden met verbrede trottoirs en (iets donkerder ingetekend) de laad- en losplaatsen. Voordat er ook maar iets in de Breestraat gaat gebeuren is het tenslotte van het aller grootste belang dat er eerst verkeersmaatregelen in de Pieterswijk worden genomen, teneinde de wijk voor sluip- verkeer te behoeden. Bij de gemeente zijn twee varianten in studie. Ofwel het Rapen burg wordt in de richting van de Doezastraat afgesloten, of wel het noordelijke deel van het Rapenburg krijg een aan sluiting op het Noordeinde en het zuidelijke gedeelte op de Doezastraat Hierdoor zal het niet mogelijk meer zijn van het Kort Rapenburg direct naar de Doezastraat te rijden om en omgekeerd. Het zal eveneens onmogelijk worden om van het Rapenburg, over Langebrug en Papengracht naar de Breestraat te rijden. Met de bewoners van de Pie terswijk zullen op korte ter mijn de varianten worden be sproken. SCHOOLSOCIOGRAFISCHE KAART SAD WIJST UIT: IDSV0I WSctn dac. terms BEIDEN Bijna een kwart klas» van Weidse onderwijskrach ten voelt zich overbelast. Der tien procent voelt zich soms overbelast. In de Kooi (en Lei- den-Noord) en de Binnenstad ligt het percentage overbelaste leerkrachten slechts op zeven en veertien. Drieëndertig pro cent van de leerkrachten in de Merenwijk en het Bos- en Gast- vas huisdistrict zijn van mening dat zij overmatig worden be last. Eén en ander is te lezen in een onlangs door mevrouw drs. C. de Vries-van Bilderbeek van de Schooladviesdienst samengestel de schoolsociografische kaart. Leerkrachten van vierendertig basisscholen in Leiden hebben een bijdrage geleverd aan de totstandkoming. Zij kregen een vragenlijst van de Schooladvies dienst over hun school, de leer lingen, hun ouders en de relatie tussen de school en de ouders. Aan de hand van de kaart wordt de schooladviesdienst duidelijkheid geboden over de vraag in welke Leidse wijken haar taak voornamelijk ligt. verhouding met hun collega's in de andere wijken minder over belast. Naar de mening van de leer krachten in alle wijken gaat een derde van de jeugdige Leide- naartjes te laat naar bed. In de Kooi ligt dit percentage zelfs op vijfenvijftig. Veel leerkrachten wijzen erop dat de kinderen in nieuws Weinig De schoolsociografische kaart draagt overigens weinig schok kende nieuwe feiten aan. Duide lijk aangegeven wordt dat in de Kooi (en Noord) en in de Bin nenstad de omstandigheden voor leerlingen en hun ouders het minst optimaal zijn. Al veel eerder zijn deze wijken aange wezen als wijken met een zoge naamde achterstandssituatie. En hoewel de leerkrachten op geven dat juist in de Kooi en de binnenstad de leerlingen las tig en brutaal zijn en veel aan dacht vragen, voelen zij zich in LEIDEN Een aantal basisscholen, met name in de Kooi hebben botweg geweigerd mee te werken aan het onderzoek van de Schooladviesdienst dat uiteindelijk leidde tot de schoolsociografische kaart. De redenen waren meestal on duidelijk, één school stelde zelfs niets te maken te hebben met de Adviesdienst. Toch heeft de Adviesdienst de privacy van de basisscholen gewaarborgd, aangezien in de „kaart" de geënquêteerde scholen niet te herkennen zijn. De schooladviesdienst zal conclusies uit het onderzoek trek ken en bij de verdere begeleiding van de gegevens uitgaan. De „kaart" zal worden aangeboden aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen, het college van b en w van Leiden en de gemeenteraad. Aangezien de Adviesdienst ook welzijnsaspecten in het stuk meent te bespeuren zal hieraan ook de nodige aandacht worden geschonken. De Adviescom missie betreurt het dat de „kaart" helaas niet volledig kon zijn en dat bepaalde aspecten buiten beschouwing moesten worden gelaten. Bij het onderzoek is men zo veel mogelijk van de kwaliteit van de gegevens uitgegaan, niet zozeer de kwantiteit De Schooladviesdienst wil de hoofden van de scholen meer bij de problematiek gaan betrekken. Ook met de technische- en nijverheidsscholen, die nogal wantrouwend staan tegenover de Adviesdienst (de vrees dat deze dienst iedereen naar bijvoorbeeld het atheneum verwijst) zal een gesprek worden gevoerd. De adviesdienst ziet er zeker wel wat in het onderzoek nog eens in de loop der jaren te herhalen. het weekeinde allemaal te laat naar bed gaan. Zij mogen dan het hele televisie-programma uitzien. Gevraagd naar de mening over het aantrekken van een extra leerkracht, kiezen de leerkrach ten in alle districten voor reme dial teaching (bijles). Tweede keuze is verkleining van de klas sen, behalve in de Binnenstad waar in tweede instantie voor een intermediaire leerkracht wordt gekozen. In de maand februari 1976 ver zuimde twee procent van de Leidse schooljeugd zonder gel dige reden en wel gemiddeld drieëneenhalve dag. Tegenzin in school en helpen in het huishou den waren de meest voorkomen de argumenten. Interesse Gemiddeld tien procent van de ouders interesseert zich nauwe lijks voor de school van hun kinderen. De leerkrachten in de Kooi geven op dat het percenta ge ongeinteresseerde ouders in hun wijk op twintig procent ligt. Opmerkelijk in dit verband is dat de ouders in De Kooi slechts weinig bij het schoolgebeuren worden betrokken in vergelij king tot andere wijken. Welis waar zitten zesendertig ouders in het oudercomité en zeven procent helpt wel met het één en ander, maar deze activiteiten valt in het niet bij de andere wijken, waar ouders bijvoor beeld meedenken over het leer plan. Een derde van de ouders gaat naar bijeenkomsten voor de he le school en driekwart naar die van de klassen afzonderlijk. In het Rodenburgerdistrict komen relatief nog wat meer ouders op schoolbijeenkomsten. LEIDEN De Vereniging van Nederlandse Theatergezelschap pen voor de jeugd organiseert gedurende de maanden septem ber. oktober en november in Nederlandse schouwburgen een Jeugdtheaterfestival. Afgelopen zondag was Leiden aan de beurt. Zo namen de kleinsten een hele dag bezit van de Schouwburg. Wippers, praters, plassers, dro mers, gillers en kijkers zakten weg in de veel te grote fauteuils, vaderlijk bewegwijzerd door de overwerkende suppoosten of be geleid door ouderen, die om half elf het bed al konden verlaten of later op de middag de voetbal niet hoefden te horen. Ging het doek op, dan was er gespannen aandacht tot het moment waar op een held werd opgegeten, een dief verscheen of een vraag werd gesteld. De „nees", Jaas", „achter je" en „daars" schalden dan door de zaal, meelevender dan ooit volwassenen zich zou den durven veroorloven. Opvallend dat kwalitatief het minste programma-onderdeel, Marmouzet met „In de soete Suikerbol", de grootste stormen van meelevend gegil losmaakte. De décorstukken maakten zeker indruk. Daarnaast was kundig ingebouwd: kennis die het pu bliek heeft, maar de figuren op het toneel niet. Het Marionettentheater van Lu cas Goudzwaard was voor de Schouwburg wat aan de kleine kant Het beste werkten grapjes als de als communicerende va ten reagerende planten en het aanvankelijk niet zien door de hoofdfiguur Josiast van dingen, die op het toneel gebeuren. „Ko de Kat" van het Pantomime Theater Carrousel verloor zich niet al te zeer in een sprookjes wereld van tovernarij en konin klijke paleizen. Ko werd mooi uitgebeeld door René Groothof. Erg leuk werkten de geleidelijke scènewisselingen. De zang en soms het acteren waren van iets minder kwaliteit Gezien de groeiende publieke belangstelling in de loop van de dag, een geslaagd festivalletje. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De soort mime die het Penta Theater zaterdagavond in het LAK vertoon de, was weer van een aparte, eigen kwaliteit. Het lijkt er sterk op, dat iedere mimegroep aan de mime een eigen inhoud geeft. Op die manier verschillen mimevoorstellingen no gal sterk van elkaar. Penta is uiterlijk gericht, het gaat vooral om nauwkeurig geconstrueerde beelden en be wegingspatronen. In het eerste programma onderdeel 'Evengewichtig' werd er zeer kun dig gebruik gemaakt van aangroeiing en verkleining. In het hele programma „Even- gewichtig", „Kunst en Vliegwerk" en „Tijd voor teenagers") zaten de gelijke beweging verwerkt, en, als contrast, het langzaam mislopen daarvan. Het hiertoe vereiste groepswerk was goed in orde. Doordat het accent zo op de visualiteit lag, ontbrak grote diepgang. Misschien was die nog het meest aanwezig in „Evengewichtig". „Kunst en Vliegwerk" had de mooiste effec ten. „Tijd voor teenagers" was het meest om te lachen en het meest herkenbaar. Daarin had Penta een periode op de korrel geno men, waarin juist die oppervlakkige uiter lijkheid zo van belang was: het begin van de jaren zestig; bovendien de generatie die het meest gevoelig is voor „hoe je eruit ziet": de toen zo geheten teenagers. Natuurlijk hadden de spelers allerlei gebaren en kle ding iets gechargeerd, maar het werkte uit stekend -trouwens - het isoleren van iets door het op toneel te brengen, maakt dat iets al bijzonder. Uiteindelijk was dit Penta optreden een voorstelling met uitstekende waarnemingen, vondsten en uitwerkingen daarvan. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De Lucas van Leijdenschool houdt morgen avond open huis. Belangstel lenden kunnen van zeven tot negen uur een kijkje komen nemen in de school, waar de leerlingen creatief zullen be zig zijn. Op de school wordt iedere vrijdagmiddag aan dacht besteed aan creatieve vorming. Op deze manier wil men de leerlingen aangeven op welke wijze zij later hun vrije tijd kunnen doorbren gen. LEIDEN Morgen wordt in het K Ó-gebouw aan de Oude Vest in Leiden een ge spreksgroep gehouden over het onderwerp Stress en stram. Gespreksleider is drs. H. Stamhuis. Aanvang 20.00 LEIDEN De Leidse afde ling van Amnesty Internatio nal organiseert morgenavond in samenwerking met de In- donesië-werkgroep Leiden een avond over de politieke onderdrukking in Indonesië. Op het programma staat een film van Amnesty over de toestand van de politieke ge vangenen op het eiland Bu- ru. De film wordt ingeleid door Amnesty-medewerkster Sandra de Geus. Na de pau ze houdt de schrijfster Maga- retha Ferguson een lezing namens de pen-club Neder land. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw van de studentenvereniging Augusti- nus, Rapenburg 24, Leiden. Anvang 20.00 uur. LEIDEN Drs. R. Mondria geeft morgenavond in het rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat een lezing over het stripver haal. Bijzondere aandacht wordt besteed aan Ollie B. Bommel en de stripkunst van Maarten Toonder. De le zing begint om acht uur. LEIDEN Drieënveertig muziekverenigingen traden dit week einde aan in de Stadsgehoorzaal om deel te nemen aan het 15e najaarsmuziekfeest. De verenigingen streden om talrijke prijzen. De Hoogoven Harmonie uit Beverwijk werd evenals vorig jaar winnaar van de wisselbeker met 338.5 punten. De Leidse korpsen boekten redelijke resultaten „Werkman s Wils kracht behaalde 282,5 punten, „K en G 308, 5 punten en „Crescendo uit Noordwijk 293,5 punten. LEIDEN Twee jeugdige van dalen werden in de nacht van zaterdag op zondag aangehou den door de Leidse politie. Het tweetal had met enkele vrienden vernielingen aangericht aan de bloembakken tegenover de brandweer aan de Langebrug. Ook wierp men stenen door een ruit van het gebouw van de Sociale Dienst op de hoek van de Langebrug en de Steen- schuur. Beide jongemannen, 19 en 17 jaar oud en afkomstig uit Leiderdorp en Koudekerk wer den geverbaliseerd. I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3