Tunnel naar vrijheid uit San Quentin tijdig ontdekt deTijd Rhodesie; weinig schot ondanks hervat beraad SYRISCHE TROEPEN TREKKEN BEIROET IN BD3B3 (0ENE Weer verzet VS tegen toetreding Vietnam tot VN DREIGEMENT IRAK WEKT VERBAZING EN VERWARRING Een miljoen stakers in Rome Laatste kans voor kabinet-Den Uyl Arrestaties in Transkei DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 SAN QUENTIN (Californië) (UPI) - Onder leiding van kampioen-uitbreker Norman Lucas heeft een groep gedeti neerden van de beruchte Californische gevangenis „San Quentin" i95 kubieke meter zand steengruis en grond wegge- graven tijdens het aanleggen van een bijtijds ontdekte tunnel naar de vrij heid. De tunnel werd dinsdag ontdekt, nadat geruchten waren opgevangen over een op til zijnde „massale ontsnapping". De gevangenen hadden nog 16 meter moe ten graven om onder de muur door te komen tot bij een „veilig punt" aan de baai van San Francisco. Vanaf dat punt hadden de gevangenen ais alles volgens plan was verlopen, waarschijnlijk zon der veel moeite de benen kunnen ne men. De tunnel ontsprong in het noordelijke cellenblok, waar 400 gedetineerden zijn gehuisvest, ging eerst 3 meter steil naar beneden, om dan horizontaal over 20 meter net langs de gaskamer te lopen. Zes man zijn gisteren onder extra scherpe bewaking ingesloten, maar ge zien het werk dat verzet is, moeten er veel meer gevangenen hebben meege- graven. De organisatie stond op hoog peil Met walkie-talkies hielden de gravers con tact met hun wachtposten. Ventilators werden gebruikt die liepen op in ta- baksblikken verborgen motortjes. Er was een pomp voor de drainage en het eigenlijke graafwerk werd verricht met schoppen. De weggegraven grond werd met een transportslee afgevoerd naar het noordelijke cellenblok, waar hij tus sen de dubbele vloer werd aangestampt. Als het meesterbrein achter de tunnel beschouwt men de 26-jarige levenslang uitzittende Lucas, die in januari al een uitbraakpoging deed. Lucas liet eerder cipiers in Alameda en een andere ge vangenis zijn hielen zien en was een van de drie gedetineerden die in 1972 bij een mislukte uitbraak uit San José een vrouw gijzelden. Vanuit het hoofdge bouw (grote pijl) begonnen de ge vangenen methet graven van hun tun nel,; die liep in de richting van de baai van, San Francisco. (Foto boven). Bewakers van de gevangenis onder zoeken de ontsnap pingstunnel. GENÉVE (Reuter) De Britse conferentievoorzitter Ivor Ri chard heeft gisteren zijn pogin gen hervat om de meningsver schillen inzake de onafhanke lijkheidsdatum voor Rhodesië te overbruggen. Volgens zegslieden van de natio nalistische delegaties in Genève wil Richard het probleem voor lopig omzeilen door af te spre ken dat de onafhankelijkheid pas kan worden uitgeroepen als alle noodzakelijke wettelijke en constitutionele procedures door lopen zijn. Als richtlijn kan daarbij de eerder door Enge land genoemde datum van 1 maart 1978 worden gebruikt, en al naar gelang de vorderingen zou dat tijdstip vervroegd of vertraagd kunnen worden. Richards voorstel staat dicht bij het standpunt van de Rhodesi- sche premier Ian Smith, die het vaststellen van een onafhanke lijkheidsdatum nu voorbarig vindt, zolang over de grondwet en de overgangsregering geen overeenstemming bestaat. De leider van de blanke delegatie, minister van buitenlandse zaken Pieter van der Byl, meldde gis teren dat „het er een beetje beter uitziet; we proberen zo behulpzaam te zijn als we kun nen", maar de leiders van de nationalistische delegaties zei den dat geen enkele vooruitgang is gemaakt in de besprekingen. Kissinger staat open voor aanbiedingen WASHINGTON (Rtr) - Robert Funseth, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft gisteren bekengemaakt dat dr. Henry Kissinger, thans open staat voor aanbiedingen voor een nieuwe functie. Aanvankelijk was bekendge maakt dat Kissinger geen aan biedingen voor ander werk zou overwegen dan na zijn vertrek uit de regering. Maar Funseth zei gisteren dat hij van gedach ten was veranderd. Tot nu toe werden aanbiedingen aan Kissinger verwezen naar zijn persoonlijke raadsman, Carlyle Maw, een voormalig on derminister van buitenlanse za ken die nu weer advocaat is in New York. Onder deze aanbie dingen zijn er om televisiecom mentator, dagbladcolumnist en hoogleraar te worden. „SLAPENDE GLADIATOR" In Düsseldorf wordt de jaarlijkse najaarstentoonstelling gehouden van Westduitse beeldhouwers en schilders. Een van de meest opvallende werken is de „Slapende gladiator" van de beeldhouwer Franz-Josef Kampmann. Het kunstwerk is vervaardigd van metaal en plastic. De prijs: 7000 gulden. Zeg Mona-man. Ik hoor niets dan goeds overdie nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT tan je. Hervormingen Spaans parlement MADRID Het Spaanse pari* ment zal volgende week dins dag in voltallige zitting bijeen komen voor een debat over een wetsvoorstel dat de vervanging beoogt van het huidige een-ka- merparlement door een gekozen volksvertegenwoordiging van twee huizen. Wanneer het parlement akkoord gaat met het voorstel, zal het in een referendum worden voorge legd aan het Spaanse volk om dat het een wijziging van de grondwet inhoudt. BEIROET (AFP-Reuter) Een grote Syrische strijdmacht heeft gisteren, in haar nieuwe rol van Arabische vredesmacht, stellingen betrokken in en rond Beiroet om naleving van het bestand al te dwingen. Syrische bulldozers maakten korte metten met wegversperringen op de wegen rond Beiroet Ter wijl de Syriërs met tanks en een grote troepen macht oprukten naar de Libanese hoofdstad kreeg het stadsdeel van Beiroet dat in linkse handen is nog een zware artilleriebeschieting te verwerken. Daarbij zijn zeker twee doden en 30 gewonden gevallen, volgens een zegsman van een ziekenhuis. Maar toen de Syriërs later op de dag eenmaal Beiroet waren binnengetrokken, was in de stad, waar elk kruispunt maandenlang door strijders van een van de partijen bezet is geweest, geen gewapende man meer te zien op straat, buiten de Syriërs. Officieren van de Arabische vredesmacht, die onder bevel van de Libanese president Sarkis is geplaatst, hebben aangekondigd dat ze hard zullen optreden tegen iedereen die een poging doet de strijd weer te hervatten. Maar terwijl de Syriërs binnentrokken, verklaarde de leider van de rechtsextremistische „Wachters van de Ceder", Abou Arz, dat zijn strijders een guerrilla zullen voeren totdat de laatste Palestijn uit Libanon verdreven is. Hij verwierp de beslui ten van de Arabische top in Riad, en sprak zich uit tegen de Arabische vredesmacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verbazing en verwarring blijven er hangen rond de verklaring die de Iraakse ambassade gisteren heeft uit gegeven, en waarin ervoor werd gewaar schuwd dat de anti-Arabische houding in Nederland kan leiden tot verbreking van de economische betrekkingen tussen Nederland en Irak. De Iraakse ambassadeur in Nederland, onmiddellijk op het ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden om ophelde ring te geven, haastte zich te verklaren „dat dit pamflet niet de bedoelingen van de Iraakse regering weergaf en dat de gebruikte temen op een misverstand be rustten". Ook het hoofd van het bureau culturele betrekkingen van de Iraakse ambassade, van welke afdeling het pamflet afkomstig was, heeft gezegd, dat de verklaring vol ledig op een misverstand berust. Een mogelijkheid is, dat het hier een eenmans-actie van een lid van de ambas sadestaf is geweest. Het is niet uitgesloten dat de verklaring een reactie is op de demonstraties van het Nederlandse Aronson-comité voor de Iraakse ambassade, welk comité de aan dacht blijft vestigen op de terechtstelling, nu een jaar geleden, van de ontwikke lingswerker Leendert Aronson. Het comi té gaf ook gisteren een verklaring uit, waarin wordt gesteld, dat de relatie tus sen Nederland en Irak niet afhangt van een anti-Arabische houding in Nederland „maar uit de mensonterende praktijken van Irak zelf voorkomt. De moord op de humanitair werk verrichtende Leendert Aronson en het afslachten van de Koer den zijn symptomen van de misdadige houding van de Iraakse overheid", aldus het Aronson-comité. Zig-zag demonstra tie Gisteren werd in Ja pan het gouden re geringsjubileum van keizer Hirohito gevierd. Deze vie ring was voor linkse studenten in Tokio aanleiding om te demonstreren tegen het bewind van de keizer. Hakenkruisen op joodse begraafplaats DÜSSELDORF (RTR) - Onbe kenden hebben dinsdag op een joodse begraafplaats in Kre- feld, Noordrijnland-Westfalen, grafstenen omgegooid en met hakenkruisen beklad. De offi cier van justitie heeft 3.000 mark beloning uitgeloofd voor opsporing van de daders. Ook op andere plaatsen in de Bondsrepubliek zijn, kennelijk ter herinnering aan de Kristall- nacht van 1938, anti-joodse en neonazistische uitingen gesigna leerd. vm Ons landje is 4 miljoen auto's rijk. En achter de sturen tellen wij evenzoveel chauffeurs. En omdat al die chauffeurs van zichzelf vinden dat ze uitstekend rijden veroorzaakt er dan ook niemand een ongeluk. En die 400.000 ongelukken dan die er ieder jaar in ons land gebeuren... De politie. ROME (RTR) Gisteren hebben in Rome ongeveer een miljoen' werknemers gestaakt uit protest tegen de harde versoberingsznaat- regelen van de regering ter bestrijding van de economische crisis. Scholen en banken waren gesloten en bussen reden 's ochtends niet. Er waren ook geen kranten en het personeel van openbare diensten bleef thuis. De stakingen die in de fabrieken vier uur duurde maar op de meeste andere plaatsen de hele dag, was de jongste in een reeks regionale stakingen, die uitgeroepen waren door vakverenigingen onder communistische leiding. Het omslagartikel van Elsevier gaat over „de partijen van de arbeid" en „opperbrandmeester Den Uyl", die „de kritiek op de PvdA/PPR-resolutie geheel te recht vindt". Vice-voorzitter Van der Doef: „Wat veel men sen, ook partijgenoten, over het hoofd zien, is dat een belangrijk deel van de PvdA er niets voor voelt samen met de CHU in een regering te zitten. Dat betekent dat men tegen samenwerking met het CDA is". En PPR-voor- zitter Ria Beckers: „We wisten natuurlijk wel, dat. een aantal progressieven in elkr'geval door wilden regeren met de conven- tionelen, maar dat het zo hard naar buiten zou komen, had ik niet voorzien. Die Eerste- en Tweede-Kamerleden en bewind slieden, die zich zo tegen de resolutie verzet hebben, zien er kennelijk geen been in om zelfs vanuit een minderheidspositie door te gaan, dat blijkt uit al les". Het hoofdartikel concludeert: „Wij kunnen ons niet voorstel len, dat Joop den Uyl wakker ligt over de vraag of D'66 hem al dan niet zal steunen. Nee, Joop ligt waarschijnlijk, als hij tenminste 's nachts niet verga dert, veel meer wakker van zijn eigen partij". De Haagse Post geeft een schets van de laatste kans voor het kabinet-Den Uyl: „De enige mo gelijkheid die de progressieven hebben, ligt in het van tevoren onmogelijk maken van een ka binet Van Agt-Duisenberg. Dan wordt de linkse vleugel van de links-confessionelen voor het blok gezet. Dan is er althans een kans, dat deze linkse vleugel de volgende verkiezingen progres sief stemt. Niets doen betekent gewis Den Uyl's politieke dood. Het PvdA/PPR-akkoord is dus de laatste kans om het kabinet- Den Uyl te redden". De rest van het blad is voorna melijk gevuld met literatuur (Proust, Kouwenaar, Wolfe, Boon en Machiavelli, om er en kele te noemen). Tenslotte dit curieuze nieuwtje: „Dictator Amin van Oeganda heeft in Parijs voor ƒ300.000,- een kunstzinnige wc-pot laten vervaardigen. In de kleur rose, van puur marmer. Om duidelijk te maken, dat hij op handen wordt gedragen, is de pot in de vorm van een hand vervaar digd". Vrij Nederland schrijft over de scheepsbouw die dreigt te gaan staken. „Niet voor een recht vaardig of hoog loon, maar voor een redelijke afvloeiingsrege ling". Ook een interview met André Spoor, hoofdredacteur van de NRC-Handelsblad. „Onze opinie zou gedicteerd worden door het havenkapitaal. Ik weet verdomd niet wat dat is. Er dicteert ons niemand". En: „We maken de krant voor lezers met een mid delbare schoolopleiding of meer, die het naadje van de kous willen weten. Welk naadje? Dat wij ze bieden. We proberen de gebeurtenissen te beschrij ven zonder opgeheven vingertje en zonder applaus. Ik wil het woord kwaliteitskrant niet meer horen". Voorts een vraaggesprek met Carel Muller, de voormalige op standeling van Dennendal: „Duidelijk is voor mij nu wat ik toen ook al wel wist: Dennen dal was het laatste stukje van een verdwenen cultuur. Alles is nu veel lauwer, veel tammer en de mensen zeggen nu: Het is erg gevaarlijk om te denken zoals jullie toen dachten, we zullen de resten opruimen van wat jullie gedaan hebben en dan terug in het gareel". De Tijd, die zijn omslagartikel wijdt aan Spanje een jaar na Franco („Democratiseren met de kille adem van de dictator in de nek is geen kleinigheid") voorspelt in een commentaar: „Het is goed dat PvdA en PPR terwille van de duidelijkheid grenzen hebben willen stellen aan zichzelf. Maar ze trokken die grenzen wel zeer onzorgvul dig en hooghartig. Ook de cor rectie van Den Uyl blijkt de moeilijkheden niet op té lossen. Het zou er best eens op uit kunnen draaien, dat PvdA en PPR straks toch nog ieder zelf standig de verkiezingen in gaap. Net als D'66". Voorts een verhaal over de af schuwelijke gevolgen van de verslaving aan barbituraten (slaapmiddelen). „Als barbitura ten in grote hoeveelheden wor den genomen, zijn ze veel ver- slavender dan heroïne. Reeds na drie weken is men volkomen afhankelijk. De tolerantie is dan meestal al zo groot, dat men gaat spuiten. Een chronische vergiftiging leidt na ongeveer vier jaar onherroepelijk tot de dood". De Groene Amsterdammer spreekt de vrees uit dat de ri vier de Eems benoorden En schede een „atoomrivier" zal worden. „Uit een rapport van de Duitse federatie van milieu-ac tiegroepen blijkt dat er voor het' j^ar 2000 minstens 45 kerncen trales, 2 opwerkingsfabrieken en 1 splijtstofelementenfabriek aan de oevers van het thans nog vriendelijk-vredige riviertje moeten staan". Het rapport-Christiaanse over de sanering van het betaald voetbal tenslotte wordt zwak ge noemd. „Men zou ook moeten kijken naar de rol die betaald voetbal zou kunnen spelen bin nen de gehele georganiseerde sporrbeoefening. En dan niet ai- leen de rol binnen de passieve recreatie, als voorbeeld voor amateursporters en als streler van de nationale trots, zoals de commissie dat schetst. Zeker zo belangrijk is de mogelijk regio nale kernfunctie wat betreft me dische begeleiding, bijscholing van amateurtrainers en oplei ding van jeugdspelers die een goed functionerende betaald- voetbal organisatie zou kunnen vervullen" Hervormd Nederland over de verkiezingscampagne 'van het CDA: „Onthullender en cyni scher kan het haast niet. Hier toont zich een onverbloemd machtsstreven dat lak heeft aan principiële uitgangspunten en ethische normea De kiezer wordt met simpele leuzen in slaap gewiegd en mpnddood ge maakt". Een analyse tenslotte over de nieuwe Amerikaanse president Carter als christelijk mens. „Zo zien we dus Jimmy Carter als een politicus die wel het theolo gisch jargon beheerst, maar toch geen kans ziet het geloof in de opstanding in politieke daden om te zetten. Hij blijft in feite de zondagsschoolonderwij zer die godsdienstige liederen zingt en de rest van de week wel daarnaar verwijst, maar dit niet in daden omzet". OEMTATA (AFP) Een parlementslid van de oppositie en acht anderen zijn in Transkei gearresteerd omdat zij een opstand tegen de onafhankelijkheid van het gebied wilden organiseren op 26 oktober. Peter Nkösiyane, lid van de nieuwe „Volksvrijheidspartij van Transkei" en de anderen zijn vastgezet onder een Zuidafrikaans decreet uit 1960 dat onbeperkte hechtenis zonder beschuldiging mogelijk maakt NEW YORK (Rtr) - Zoals alge meen verwacht blijven de Ver enigde Staten zich, ondanks het morgen in Parijs beginnende rechtstreekse overleg, binnen de Verenigde Naties verzetten tegen het toetreden van Viet nam. Een bij de Veiligheids raad door negen leden ingedien de resolutie, die pleit voor een onmiddellijk toelaten van Viet nam, werd gisteren door de Amerikaanse vertegenwoordi ger tijdens een besloten zitting „ontraden". Dit is een duidelijke vingerwijzi ging dat de V.S. desnoods op nieuw ze deden dat vorig jaar reeds twee keer hun veto recht tegen de resolutie in stel ling zullen brengen. Centraal in het morgen begin nende gesprek te Parijs staat de kwestie van de in Vietnam ver miste Amerikaanse soldaten, de zogenaamde „MIA's" de MIA- lijst telt ongeveer 800 namen. Washington wil van Hanoi een duidelijk antwoord op de vraag wat er met die soldaten is ge beurd. Van het gesprek ver wacht men geen tastbare resul taten voor de ambtsaanvaarding van Jimmy Carter, in januari. Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. De mensen houden van 'm. Ouderwets-dik en toch vetarm. Je zuivelste gezondheid voor79 et de halve liter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7