België kan ook aanvallen We treden af, als tegenkandidaten worden gekozen" T af eltennisselectie leidt tot verbazing en verontwaardiging KLASSE ONVOLDOENDE UITGEDRUKT IN CIJFERS Sprintkernploeg sponsor èn nieuwe vorm van training DREIGEMENT SECTIEBESTUUR BETAALD VOETBAL: UITVERKOCHT Tsjechen missen zes kampioenen in revancheduel Noordierse trainer: ,,En toch geef ik Nederland de beste kans" Het Noordierse team was in vergelijking met een maand geleden toen Blanchflowers dis cipelen Oranje verrassend op 2—2 hielden, ongewijzigd. Voor wat betreft de namen dan, want het prestatieniveau tussen Rotter dam en Luik verschilde hemelsbreed. Feit was in ieder geval, dat smaakmaker George Best geen schim was van de man die in Rotterdam Willy van de Kerkhof en Johan Neeskens veelvuldig belachelijk maakte met zijn goocheltrucs. Best kwam tegen de Bel gen niet aan de bal. Want alhoewel Thijs het, zoals hij al voorspeld had, het niet nodig vond permanent een mannetje bij Best te zetten, kwam de Ier er toch niet aan te pas. Best: „De Belgen waren veel agressiever dan de Nederlanders. In Rotterdam had ik steeds een vrij veld, wanneer ik iemand uitspeelde. Nu niet, was ik één voorbij, dan stond er prompt weer een andere Belg voor Eigenlijk had België het duel arbinnen een kwartier moeten beslissen. Als door een wonder werd het Ierse doel echter steeds voor een doorboring bespaard. Niet direct de verdienste van de op tijd opgelapte Pat Jennings, maar eerder van zijn verdedigers James Nicholl en Pat Rice, die ieder een maal op de doellijn assistentie verleenden toen Jennings al verslagen was door Van Gooi en later Van der Eist België nam eerst goed afstand na een klein half uur spelen. Gerets onderbrak een Ierse aanval, speelde Van der Eist op het midden veld aan, waarna Van Gooi op knappe wijze de sublieme pass van Van der Eist honoreer de met een schot waarop Jennings volstrekt kansloos was. De Belgen behoefden zich ondanks het uit blijven van het tweede doelpunt geen zorgen te maken, want met uitzondering van Trevor Anderson bleef Noord-Ierland ongevaarlijk. Dat was ook na de rust zo. Ook nadat Lambert al in de zesde minuut een voorzet van Van Gooi achter Jennings had gekopt, waardoor de Ieren nog aanvallender pro beerden te voetballen, bleef België de situa tie gemakkelijk meester. Een hogere score bleef echter achterwege, door het missen van kansen. Blanchflower: „Het missen van al die kan sen kan België tegen Nederland wel eens opbreken. Holland scoort veel gemakkelij ker. En daarom geef ik toch de voorkeur aan Nederland". ROB HARTOG Lambert (licht tenue) springt boven iedereen uit om wat te gaan doen aan de stand. Hij slaagt en brengt de tweede Belgische treffer op zijn naam. Pat Jennings (voorgrond), de Noordierse doelman kan slechts nakijken. Jan Zwartkruis onder de indruk LUIK „De Belgen hebben geleerd van de wedstrijd die wij tegen de Ieren gespeeld hebben. Zij hebben geen pressie gespeeld, maar hebben van achteruit gezocht naar gaten. En dat was tactisch goed gezien." Jan Zwartkruis, zoals hij benadrukte strikt privé in Luik op de tribune, was zichtbaar onder de indruk van het spel van de Belgen. „Vooral in de spits liep het tussen Van Gooi en Lambert voortreffelijk. Die twee knapen kon den tenminste wat doen met de ballen die vanuit dat uitstekende middenveld werden aangespeeld." De stand in groep vier van de voor ronden van het toernooi om het we reldkampioenschap 1978 is: België Nederland Noord-Ierland IJsland Programma komende wedstrijden: 26.03.1977 België—Nederland; 11.06.1977 IJsland—Noord-Ierland; 31.08.1977 Nederland—IJsland; 04.09.1977 België—IJsland; 21.09.1977 Noord-Ierland—IJsland; 12.10.1977 Noord-Ierland—Nederland; 26.10.1977 NederlandBelgië; 16.11.1977 Noord- Ierland—België. JONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ AMSTERDAM In het restau rant van de Edenhal in Amster dam is gistermiddag de sponsor van de sprintkernploeg gepre senteerd. De firma Verwey en Adegeest heeft zich voor een jaar garant gesteld voor een bedrag van 23.000 gulden. Dit bedrag wordt verdeeld In 1500 gulden per lid van de kernploeg voor de nationale kampioen schappen en eenzelfde bedrag voor die leden van de kern ploeg die afgevaardigd worden naar het toernooi om de we reldtitel. De mogelijkheid is niet overwo gen om een extra trainingskamp voor de geselecteerden in te las sen. „We gaan al enkele malen naar Inzeil," zei trainer Henk Gemser, „en als je dat nog lan ger gaat uitsmeren loop je el kaar op den duur maar in de weg." De trainer van de kernsprint- ploeg was niet verrast geweest door de opzienbarende 39,4 se conden van Jos Valentijn afge lopen zondag over de 500 meter op de baan van Heerenveen. „We hebben afgelopen zomer bijzonder goed gewerkt en voor al veel aan krachttraining ge daan. Gespecialiseerde kracht training wel te verstaan. Dat werd in het voorgaande seizoen ook gedaan, maar we Pfrom- mer en ik hadden niet de formule kunnen vinden om de gewonnen kracht op de juiste wijze te kunnen overhevelen op het schaatsen. Ik heb nu ook een schaatstafel ontworpen, waardoor niet altijd de wervel kolom zwaar wordt belast Nu we weer ij straining kunnen doen ga ik direct na de kracht training het ijs op om op deze wijze de coördinatie te krijgen. Ik heb de indruk dat dit werkt" De wedstrijdkalender voor de sprintploeg ziet er als volgt uit: 11 en 12 december: West-Ber- lijn: internationale wedstrijden; 17/18 december: Eindhoven: Ne derland—Noorwegen; 8/9 janua ri: Assen. Nederlandse kam pioenschappen; 16/17 januari: Nederland—Zweden; 29/30 ja nuari: Davos: internationale wedstrijden; 12/13 februari: In zeil: om de gouden schaats; 26/27 februari: Alkmaar we reldkampioenschappen. SPORTWERELD LONDEN Voor de eerst divi sie van de Engelse League zijn gisteravond de volgende wed strijden gespeeld: Leeds Unitc- d—Stoke City 1—1, Manchester United—Sunderland 3—3, Nor wich City—West Ham United 1—0, West Bromwich Albio- n—Aston Villa 1—1. Schotse eerste divisie: Dumbar ton—Dundee 1—1 PARIJS De uitslagen van de gisteravond voor de eerste divi sie van de Franse voetbalcom petitie gespeelde wedstrijden zijn: St. Etienne—Nice 2—0, Bastia—Rennes 3—1, Troyes Lion 03, NantesBordeaux 2—0, Metz—Nimes 2—0, Laval Lens 1—3, Valenciennes—Reims 5—0. Lille—Aneers 0—1. UTRECHT De interland zwemwedstrijd Nederland- Oost-Duitsland, die op 27 en 28 november zou worden gehou den, gaat niet door. De Oost- duitse zwembond heeft laten weten niet te kunnen komen. Trainer redt leven; scheidsrechter trekt rode kaart POSADAS Tijdens een voetbalwedstrijd in Posadas scoorde koppend de spits van een Argentijnse club. Het was een fraaie kopbal, maar de spits was er niet gelukkig mee. want op het moment dat hij kópte, raakte zijn kunstgebit los en schoot in zijn keel. De spits dreigde te stikken. Zijn medespe lers probeerden het gebit uit zijn keel te trekken, hetgeen niet lukte. Daarop rende de trainer het veld in, die er wel in slaagde en aldus het leven van zijn productieve spitsspeler redde. De scheidsrechter vond het maar niets. On middellijk nadat hij de trainer het veld in zag rennen, gaf hij hem een waarschuwing. Toen de coach zich daar niets van aantrok en verder ging met de verzorging van zijn speler, trok de scheidsrechter terstond de rode kaart. ROTTERDAM Alle toegangskaarten voor de competitietopper tussen Feyenoord en Ajax zondag in Rotterdam waren giste ren al verkocht. Er kwamen nog veel meer aanvragen binnen waaraan niet meer kon worden voldaan. Dit betekent dat zondag 67.000 voetballiefheb bers de tribunes van de Kuip zullen bevol ken. De Rotterdamse politie verwacht een complete chaos rond het stadion. PRAAG In de Tsjechische voetbalselectie, waaruit de ploeg wordt samengesteld die op 17 november in Hannover tegen West-Duits land speelt, ontbreken zes spelers van het team dat in juni in Joego-Slavië Europees kampioen werd. Doelman Ivo Viktor, laatste man en aanvoerder Anton Ondrus, voorstopper Jozef Capkovic, verde diger Jan Pivarnik, middenvelder Jozef Moder en aanvaller Jan Svehlik zullen er woensdag in de revanchewedstrijd van de finale tijdens het toer nooi om het Europees kampioenschap niet bij zijn. Aanvoerder Ondrus ontbreekt, omdat hij in de voorrondewedstrijd in het toernooi om het wereld kampioenschap 1978 tegen Schotland uit het veld werd gestuurd DEN HAAG De kans is groot dat het sectiebestuur betaald voethal in de vergade ring van 27 november en bloc zal aftreden als de clubs, de drie aftredende, maar zich herkiesbaar stellende bestuur sleden Zwikstra, Zon en Kernkamp naar huis zullen sturen. Vorige week stelde een aantal betaalde voetbalclubs drie te genkandidaten. te weten Tim- man, Van Zanten en Hoppen brouwer en deze daad wordt door het sectiebestuur onder aanvoering van voorzitter Ho- gewoning beschouwd als een motie van wantrouwen. In dien het laatste trio het ver trouwen van de clubs zou krijgen op 27 november, stapt het sectiebestuur collectief op, hetgeen een crisis in het toch al zo rumoerige betaald Voorzitter Hogewoning beschouwt het stellen van tegenkandidaten als een motie van wantrouwen. voetbalwereldje zou beteke nen. In het proefvoetbal gaan al geruime tijd stemmen op om het zittende sectiebestuur eens te vervangen door een college capabeler geachte figuren. Kwesties rond het ontslag van bondscoach George Knobel en de fel gekritiseerde afvloeiïng- sprocedure van secretaris-pen ningmeester Burgwal gaven tegenstanders van het huidige sectiebestuur nieuw voedsel om pogingen in het werk te stellen de nu zittende heren maar eens van hun stoel te stoten. Tot dusver heeft het college zich onder leiding van Hogewoning staande kunnen houden met behulp van een bepaald niet van alle kanten gewaardeerde intimidatie-tak- tiek. Het ziet er echter nu naar uit dat als de clubs zich op 27 Voorzitter Choufoer van FC' Den Haag: Slechts de sluitingsdatum van de voordracht is bepalend. november sterk maken de da gen van het sectiebestuur be taald voetbal zijn geteld. Waarheid Hoewel het ook geenszins moet worden uitgesloten dat Hogewoning c.s. er, zoals al zo vaak eerder is gebeurd, het vege lijf opnieuw zal redden. Want hoe zwaar de kritiek vaak ook is geweest in het verleden, het sectiebestuur slaagde er steeds in door bet zij toezeggingen op langere termijn, hetzij door gedeelte lijke tegemoetkomingen ach ter de bestuurstafel te blijven zitten, 27 november zal eens te meer de dag van de waar heid zijn. Inmiddels is er overigens een pikante affaire ontstaan, want van het vijftal reglementair benodigde clubs om kandida ten voor te dragen (Ajax, NAC, FC Twente, Wageningen en FC Vlaardingen) heeft FC Vlaardingen gisteren aan het sectiebestuur per brief laten weten dat deze club zich dis- tancieert van het initiatief waar men zich in eerste in stantie achter schaarde. Dat betekent een juridische moei lijkheid, want op de sluitings datum voor het indienen van kandidaten voor het sectiebe stuur (5 november) waren er vijf clubs. Boze tongen Nu FC Vlaardingen zich heeft teruggetrokken, naar boze tongen beweren onder druk van Hogewoning die een goe de kennis is van voorzitter Van Sloten, zijn er nog maar vier steunende clubs. Daar door kan er een juridisch steekspel ontstaan over het al of niet geldig zijn van de voordracht. Voorzitter Choufoer van FC Den Haag, een van de clubs die zich achter het initiatief van de vijf verenigingen heeft geschaard, meent dat slechts bepalend is het aantal clubs op 5 november, de sluitingsda tum van de voordracht. FC Vlaardingen kwam tot zijn nieuwe opstelling nadat het uit zeven man bestaande bestuur van de eerste divisieclub het standpunt over de voordracht uit de persmedia had moeten vernemen. Verantwoordelijk daarvoor waren de secretaris en voorzitter van FC Vlaardin gen die zonder hun medebe stuursleden in te lichten tot deze stellingname waren geko men. Op een speciale be stuursvergadering werden se cretaris en voorzitter van FC Vlaardingen door hun mede bestuurders gedwongen hun standpunt te herzien, hetgeen gisteren uitmondde in een brief die naar het sectiebe stuur betaald voetbal werd ge zonden. met de mededeling dat FC Vlaardingen niet lan ger de voordracht steunt Het lijdt geen twijfel dat het nu ontstane juridisch pro bleem door voorzitter mr. Ho gewoning van het sectiebe stuur eventueel zal worden be nut om de hele procedure een voor hem gunstige draai te geven. Dat zou de zoveelste manoeuvre zijn van de voorzit ter. die opnieuw van vele kan ten kritiek zal opleveren. FRANX WERKMAN LUIK Het na het gelijkspel tegen Oranje hoog geprezen Noordierse samenraapsel is helemaal niet zo sterk als het in Rotterdam wel leek. Met verbluffend gemak hebben de Belgen in het bomvolle stadion van Stand ard Luik de vloer aangeveegd met de Ieren. De cijfers (2—0) vormen slechts een uiterst zwakke afspiegeling van het krachtsver schil, want België overklaste de Ieren op een geweldige manier. De triomf van de Belgen vormt met het oog op het eindtoer- oooi in Argentinië een goede uitgangsposi tie. Hetgeen Guy Thijs, de Belgische coach, zich na afloop uiteraard ook realiseerde. „Klinisch gezegd staan we een punt voor op Nederland. Leuk natuurlijk, maar voor mij is het belangrijker dat we gespeeld hebben zoals ons plan was. Laat niemand weer zeggen dat we slechts defensief kun nen voetballen. Iedereen heeft kunnen zien dat we wel degelijk de aanval kunnen kanteren". TM laatste had zijn Ierse collega Danny Tknchflower overigens verbaasd. „België is tfrker dan ik dacht. Meer aanvallend ook. fcch geef ik Nederland nog altijd de beste kans op Argentinië. Als ploeg heeft Neder- lind toch meer mogelijkheden, alhoewel ik Jioet toegeven dat het niet gemakkelijk zal ajn de achterstand van een punt weg te verken. Individueel heeft Nederland echter neer capaciteiten. En dat zal volgens mij straks toch de doorslag geven" Guy Thijs liet zijn team tegen Noord-Ierland spelen zoals Brugge en Anderlecht opereren. Vanuit een gesloten defensie met daar voor een vlot schakelend middenveld. Dat Belgi sche middenrif besliste het treffen tegen de Noordieren. Daar, bij Cools, Courant, Van der Eist en Coeck lag de basis van de Belgische triomf. Ook in het front stelde de ploeg van Guy Thijs goed voetbal. Eens temeer bleek de waarde van de voor Duitse Marken bezweken Rogier van Gooi als vleu- gelspitzs. Tegen IJsland moest Thijs het indertijd in de spits doen met Teugels en Wellens, verdienstelijke voetballers, maar toch te kwaliteitsarm om een verdediging met meer dan middelmatige capaciteiten voortdurend uit te spelen. Genot Thijs had dergelijke types gisteravond wel, Want Lambert is eindelijk voldoende gene zen van de blessure die hem twee seizoenen heeft doen kwakkelen en Van (Jool had dij zijn club FC Köln geen verplichtingen. Het meedoen van dit duo gaf België ook in aanvallend opzicht body. Vooral de acties van Van Gooi eisten doorlopend de aan dacht op van de Ierse verdediging. Lambert: „Een genot om weer eens naast Van Gooi te spelen. Dit Belgisch elftal was het sterkste COACH BAKKER: IEDEREEN KANS Marian van der Vliet is verontwaardigd. „Ik vraag me af, of goed spelen soms niet meer belangrijk is" Weer nederlaag ijshockeyteam OSLO Het Nederlandse ijs- hockeyteam heeft gisteravond in de Jordalhal te Oslo de twee de wedstrijd tegen Noorwegen met 9-2 verloren. De tussenstan den waren 1-4, 0-3 en 1-2. Er waren 3769 toeschouwers. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Bles en Van Soldt. Nederland kreeg in totaal 22 strafminuten, Noorwe gen 10. De eerste ontmoeting was dinsdag in Fredrikstadt met 5-3 verloren gegaan. Nederland een keertje in de aan val. Dat gebeurde veel te weinig en dat was te merken aan de uitslag. team van de laatste tien jaar. Wanneer we straks in dezelfde formatie tegen Nederland kunnen spelen, geef ik ons een goede kahs. Dan zal Nederland in ieder geval niet zo gemakkelijk over ons heen lopen dan vorig seizoen bij de wedstrijden om het Europees landenkampioenschap." (Van onze sportredactie) LEIDEN/AMSTERDAM De samenstelling van het Neder landse damesploegje dat de ko mende dagen uitkomt in de be langrijke Europa Cupwedstrijd tegen Italië en de open tafelten- niskam pioenschappen in dat land, heeft tot verbazing en verontwaardiging geleid. Ver bazing, omdat Bettine Vriese- koop uit Hazerswoude, talent nummer één in Nederland, ont breekt en de verontwaardiging is afkomstig van Marian van der Vliet, Haagse speelster op dit moment in topvorm en op papier zeker sterker dan de twee afgevaardigden van nu „Noordam en Heltzel. „Coach Bakker wil iedereen", aldus de boze Marian van der Vliet die speelt voor bet Amsterdamse Tempo Team. „een kans geven. Vind ik al vreemd boor voor een Europa Cupduel. Vreemder vind ik bet, dat ik dan al lang een keer aan de beurt had moe ten zijn". Marian van der Vliet snapt er niets van, maar is niet van plan actie te ondernemen. „Het is vechten tegen de bier kaai. Ik vraag me af, of goed spelen soms niet meer belang rijk is. Ik vind wel, dat Bakker zo bezig is met pure willekeur. Als ik gewoon door blijf gaan met winnnen, kan hij echter toch niet meer om me heen". Gerard Bakker, de Leidse bondscoach reageert laconiek op de aantijgingen. „Ik kijk niet naar volgorde van sterkte. Het gaat mij ook om speelsters, waar ik toekomst inzie. Marian krijgt ook de kans op haar tijd. Zoals iedereen een kans krijgt". En over het thuisblijven van Bettine Vriesekoop, de speelster die Bakker ook bij de club Avanti begeleidt: „Zij vindt het echt niet zo prettig om in iedere wedstrijd te moeten uitkomen. Zij moet ook aan school denken. Toevallig kan ik dat nu zelf uitmaken. De dames in Italië zijn trouwens niet zo sterk. Ook Sonja Heltzel moet daar kunnen winnen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17