Vederlandse rechter mag ranse kalimijnen straffen Beleggings- be wijzen Spaar- depositcs Compromis in conflict Defensie MAATSCHAPPIJLEER MOET VOLLEDIGE KANS KRIJGEN Schade door oliefontein Schoonebeek vijf miljoen '1 U)VIES AAN EUROPEES HOF: 2 zekere vormen van beleggen bij de RPS: Politieke voorkeur speelt geen rol bij ontwikkelingshulp Rotterdam annuleert bijeenkomst Volksunie Veel koeien vergiftigt door nitraat Beleggen bij de RPS? Zeker! L.3 Rijkspostspaarbank Vragen over gastarbeid Suriname ONDERDAG 11 NOVEMBER W/6 LEIDSE COURANT f tJXEMBURG (ANP) De advocaat-ge* {raai bij het Europese Hof van Justitie van mening dat de Nederlandse rech- T bevoegd is een uitspraak te doen in rechtzaak tegen de Franse kalimijnen zake de Rijn vervuiling. Wanneer het iropese Hof begin december overeen- mstig dit advies een uitspraak doet, zou dat 2eer gunstig zijn voor de West- ker in het buitenland kan bestraffen. De Stichting Rein Water begon twee jaar landse tuinders en de Stichting Rein Voor Nederland betekent dat een bestraf- geleden een proces voor de tuinders. De Water. fing van de Franse kalimijnen, die jaar- Rotterdamse rechtbank achtte zich niet lijks enorme hoeveelheden afvalzout in bevoegd een uitspraak te doen. De Hoge de Rijn storten, waarmee zij een giganti- Raad in Den Haag, waarbij men in hoger Het zou namelijk betekenen dat een land, sche Rijn vervuiling en een jaarlijkse beroep ging, wilde eerst een principe-uit- dat schade ondervindt van grensover- schade van 30 miljoen gulden voor de spraak van het Europese Hof hebben schrijdende verontreiniging, de veroorza- Westlandse tuinders veroorzaken. alvorens te besluiten. CDA geeft Vredeling krediet Mevr. H. van Leeuwen: voorschot van Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Het conflict tussen minister Vre deling van Defensie en het CDA over de hoogte van de Defensie-uitgaven is gisteren in de Tweede Kamer beslecht met een compromis. De bewinds man is de christendemocraten voor een deel tegemoet gekomen en het CDA heeft op zijn beurt Vredeling een vertrouwensvoorschot gegeven. Het netto-resultaat van de christendemocratische actie is, dat de minister binnen het kabinet zijn best zal doen om er voor Defensie volgend jaar een volledige prijscompensatie uit te slepen en zal proberen de bestelling van anti-tankwapens en materiaal voor het leggen van mijnen nog in 1977 te plaatsen. De vervanging van de Neptune-vliegtuigen bij de marine is doorgeschoven naar een volgende kabi netsperiode. Vredeling zal deze gevoelige kwestie De rechtse oppositiepartijen hebben het compro mis scherp gehekeld. Volgens de WD is er een schijngevecht opgevoerd en neemt het CDA ui teindelijk toch verantwoordelijkheid voor een ver dere uitholling van onze defensie. DS'70 noemde het ongelooflijk dat het CDA genoegen heeft genomen met Vredelings toezeggingen. „De zaken zijn alleen maar uitgesteld. Het CDA is kennelijk geschrokken van zijn eigen moed", aldus DS'70. CDA-woordvoerster, mevrouw Van Leeuwen, gaf als verklaring: „We hebben misschien niet het onderste uit de kan gekregen, maar we kunnen hiermee uit de voeten. We moeten onze hand niet overspelen". Ze voegde eraan toe, dat het CDA blijft staan op vervanging van de Neptunes. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerk ing heeft tegengesproken dat de regering zich bij de keuze van landen waaraan hulp wordt gegeven, laat leiden door politieke voorkeuren. Hij wees gisteren in de Tweede Kamer de voorstellen van de rechtse oppositie om de hulp aan een aantal landen met linkse regions te staken, keihard af. Volgens de bewindsman gaat het niet aan om bepaalde regiems te diskwalificeren of heilig te verklaren. Een uitzon dering maakte hij wel voor fascistische regiems, waarbij hij Chili als voorbeeld ten tonele voerde. Over de hulp aan Cuba, waarover voor de zoveelste keer een discussie is ontstaan, zei Pronk, dat het er om gaat dat Nederland een categorie mensen in dit land niet in de steek laat. Nederland steunt op Cuba een ziekenhuisproject op het platteland. De bewinds- nan zei dat hij zich, gezien het optreden van de Cubaanse jtrijdkrachten in Angola de worsteling in de CDA-fracties kon voorstellen. „Ik ken die worsteling en ik worstel zelf I ook", zei hij. Pronk v/ees er verder op dat het belangrijk is dat ons land via de ontwikkelingshulp in gesprek kan blijven met de Cubaanse regering. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Maatschappijleer moet bij het voortgezet onderwijs een volle dig vak worden. Daar hebben de leer lingen en de samenleving recht op. De leerlingen op de eerste plaats moeten een beter inzicht krijgen in alle vor men van de samenleving, die steeds ondoorzichtiger en steeds ingewikkel der wordt. Meer inzicht betekent te vens een kritischer kijk op de gang van zaken en daardoor ook een volwaardi ger deelname. Dat is de achtergrond van de denkwij ze. waarmee de kerngroep ..Commissie modernisering leerplan maatschappij leer" op verzoek van minister Van Ke- menade van Onderwijs aan het werk gegaan is. Daaruit is een advies van de kerngroep voortgekomen als „Raam leerplan Maatschappijleer", dat thans openbaar gemaakt is. Minister Van Kemenade zal een popu laire uitgave van het advies op zeer ruime schaal verspreiden zowel bij het openbaar als het bijzonder onderwijs. Hij hoopt daarmee, zegt hijzelf, te berei ken, dat zoveel mogelijk commentaren op het advies komen. Met daarbij ant woord op zijn vraag, of men dit leer plan, thans nog advies, al dan niet bijgewerkt, „als uitgangspunt neemt, of dat men met een eigen leerplan wil komen". Uitgangspunt bij de discussies, die on getwijfeld over dit advies zullen ont staan moet zijn, dat maatschappijleer niet langer als een praatvak, een vor mingsvak, kennisvak, of zelfs overbodig vak wordt beschouwd. Zeker niet lan ger meer een vak, dat eenzijdig van de kant van de docent wordt gehanteerd om zogenaamde verloren uren op te vullen. Er zijn weliswaar, ook en vooral voor de jongeren teveel problemen, die zij niet kunnen doorzien zonder bij stand van deskundigen, zonder een goed leerschema. Maar als deelnemers' aan de samenleving hebben de leerlin gen echter recht op meer inzicht en meer kennis van de problemen in de samenleving zoals: maatschappelijke orde, de arbeidsdeling, de ongelijkheid, de cultuur, het individu in relatie tot de samenleving en de maatschappelijke ontwikkelingen". „Het gaat er dan ook juist om, de samenhang te leren zien tussen de ver schillende nationale en internationale problemen", aldus de kerngroep. lllllllllliUlllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililiiiHiiiiii ROTTERDAM (ANP) De di rectie van het Groothandelsge bouw heeft een bijeenkomst van de Nederlandse Volksunie (de groepering van Joop Glim merveen), die vandaag zou wor den gehouden, geannuleerd. Op verzoek van het Rotterdamse gemeentebestuur heeft de direc tie de huur van een zaal onge daan gemaakt. B. en W. van Rotterdam vrees den grote moeilijkheden als de bijeenkomst zou doorgaan, zo wel binnen als buiten het Groot- handelsgebouw. Oud-strijders organisaties, socialistisch jonge ren en Surinaamse verenigingen hadden laten weten de bijeen komst van de ultra-rechtse be weging te zullen verhinderen. Vorige week ging, eveneens op verzoek van B. en W. in het Rotterdamse Hilton een bijeen komst van een extreem rechtse Turkse vereniging, de Grijze Wolven, niet door. lllllllilinilllllllUllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIirtlllllllllli JOngeval door tgenstraling bij ntrale PLEM IAASBRACHT (ANP) Bij as- en controlewerkzaamheden p de Claus-centrale van de LEM in Maasbracht is eergis- eren de gebruikte radio-actie- e bron enige tijd buiten de eschermende onthulling ge- aakt, waardoor een beperkte oeveelheid straling is vrijge- omen. >e PLEM heeft onmiddellijk en onderzoek laten instellen aar de mogelijke schadelijke evolgen voor het personeel. Bij rie personeelsleden bleek dat ij mogelijk een schadelijke do- is straling hadden ontvangen, la het medisch onderzoek is en man ter nadere observatie ziekenhuis opgenomen. W-kritiek op iederlandse rugbestrijding n juist fan een onzer verslaggeefsters) EN HAAG „Het is volstrekt ijuist te stellen dat Nederland jn VN-verplichtingen inzake b drugbestrijding, niet zou na- omen. Er bestaan namelijk Ben financiële verplichtingen m het VN-drugsbestrijdings-. >nds te steunen. Desondanks ort Nederland sinds 1972 vrij willig geldelijke bijdragen in dit onds. Jaarlijks is dat ongeveer 00.000 gulden." Bovendien hebben wij een VN- jdschrift voor drugsbestrijding an de grond geholpen, waar oor we zowel redactionele als nanciële bijdragen leveren", tldus een reactie van een /oordvoerder van het ministe- ie van Volksgezondheid op gis- Bren in VN-kringen geuite kri- iek op het Nederlandse drugbe- fid. 1EN BURG (ANP) - Bij de tabobank te Den Burg zijn de er dagen twintig vervalste bil- etten van honderd Franse wanes ingewisseld. In Amster- l&m zijn reeds eerder deze »eek dergelijke biljetten verzil verd. Be biljetten zijn op Texel ingele verd door twee jongemannen van ongeveer 25 jaar. Zij spra ken gebrekkig Engels. De biljet ten zijn van uitstekende kwali teit, goed van kleur, maar dra- &en alle een eender nummer. Bij sommige ontbreekt het water merk of is slechts aan een zijde ingedrukt. EINDHOVEN (ANP) - Vele tientallen koeien zijn de laatste weken omgekomen door ni traatvergiftiging. Op een opfok- bedrijf in Overijssel stierven vorige week achttien pinken. Dit betekent een grote schade post: het vlees van de gestorven koeien is niet meer voor con sumptie geschikt, zodat het ka daver nog maar zestig gulden opbrengt. Een gezonde slacht koe kan tweeduizend gulden op leveren, aldus de heer F. Mik kers, voorzitter van de kring Einhoven van de Noordbrabant se Christelijke Boerenbond. Het nitraat kon zich in de ge wassen ophopen doordat er na de droogteperiode veel is ge mest en de regen de groei ver snelde. Door nitraatvergiftiging kunnen de dieren bloedarmoede krijgen en zelfs stikken. UlllllllllllllllllllllllllllllIIUilUUIIIIIIIIIIIllUUUllI Buurtbewoners van de Amsterdam se Jordaan zijn gisteren in demon stratieve optocht naar het stadhuis getrokken. De Jordaners zijn bang. dat zij niet in hun huidige woning kunnen terugkeren wanneer hun huisbazen, nadat de huizen zijn gerestaureerd, de panden te koop zullen aanbieden. Hierover willen zij met burgemeester Samkalden praten. Misschien, zo liet hij we ten. heeft hij daan/oor zaterdag even tijd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiifiiiiiiiniiniiiiiuiimiiiiinu (Van een onzer verslaggevers) SCHOONEBEEK Het defect aan de boorput in Schoonebeek heeft voor ongeveer vijf miljoen gulden schade toegebracht aan het gebied dat bin nen het bereik van de fontein lag. Vandaag is op grote schaal begonnen Schoonebeek te bevrijden van de dun ne laag olie, die het normale leven in het Drentse dorp enkele dagen totaal ontwrichtte. De NAM heeft laten weten dat het hele schoonmaakproces ongeveer drie weken zal duren. Omdat .men pas in allerlaatste instantie gebruik wil ma ken van chemische middelen, zijn gis teren diverse andere middelen be proeft. Gebleken is dat het met hoge druk spuiten van heet water direct zichtbare resultaten oplevert Alle straten zijn inmiddels ontdaan van de olielaag, vandaag kwamen de wonin gen, sportvelden en groenvoorzienin gen aan de beurt. Van de landbouw grond worden alle gewassen afge voerd die ook maar enigszins sporen van olienevel vertonen. De afvoerslo- ten wil men olievrij maken door het water door strobalen te leiden. Alle scholen zijn vandaag weer openge gaan. Naar aanleiding van de Schoonebeek- se olieperikelen heeft D'66-fractielei- dieren. Hij herinnert de regering aan der Terlouw de regering gevraagd een rapport van het Rijksinstituut voorlopig geen toestemming te geven voor Natuurbeheer, waarin voor dit voor het winnen van delfstoffen in het gevaar wordt gewaarschuwd. Hij wijst Zuidwadveld in de Waddenzee. Hij is er ook op dat de NAM de olieramp bang dat zich in de Waddenzee een „een onmogelijk geacht ongeluk" dergelijke ramp ook kan voordoen, heeft genoemd, met funeste gevolgen voor planten en «m In coupures van f 1.000,- en f5.000,-. 3 jaar vast 7%%4 jaar vast 814%5 jaar vast 81/2% Elke coupure kunt u tegen een andere looptijd vastzetten. U krijgt rente op rente. De rente komt samen met het gestorte bedrag aan het einde van de looptijd vrij.Tussentijdse opneming voor aankoop eigen huis mogelijk. Wilt u meer informatie over deze RPS beleggingsvormen. Vraag dan drn.v. de coupon de gratis folders aan of bel 020 - 5893137. 0017 bellen kan ook. 9 Minimum storting f 1.000,-. 2 jaar vast 7%3 jaar vast 8%4 jaar vast 81/2% 5 jaar vast 8%%6 jaar vast 9% Elke deposito kunt u tegen een andere looptijd vastzetten. Na de looptijd komt uw deposito automatisch vrij. Rente jaarlijks beschikbaar. Tussentijdse opneming voor aankoop eigen huis mogelijk. I Zend mij de folders plus rentetarieven Naam Woonplaats Stuur deze coupon in een ongefrankeerde envelop naar LEC 11 de Rijkspostspaarbank, Afd. Marketing, Amsterdam, uaitathmale spaar- en hypotheekbank 03IPÉ3 DEN HAAG (ANP) Het KVP-Kamerlid Van Zeil wil van minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) weten, waarom voor de werkgelegenheid in Suriname geen beroep is gedaan op de in ons land aanwezige Surinamers, maar op werknemers ondermeer in Brazilië. Volgens het Kamerlid zijn er onder de in ons land aanwezige Surinamers genoeg belangstellenden voor terugkeer naar Surina me. In zijn vragen bepleit Van Zeil het opzetten van scholingspro gramma's voor deze bevolkingsgroep. Weeroverzicht De Bilt Na de passage van een trog, dat vanochtend hier en daar wat regen bracht, komt de atmosfeer boven Nederland ge leidelijk weer wat tot rust. Als gevolg van de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk zal er weinig wind zijn. De lucht boven ons land is vochtig, zodat er vannacht vooral op de plaat sen waar weinig bewolking is zich mist kan vormen. Voor morgen wordt rustig, nevelig weer verwacht en zal het over wegend droog zija Al met al is er nu een einde gekomen aan de aanvoer van warme lucht uit het zuiden. Deze stroming heeft zolang aangehouden, dat zelfs de temperatuur van de Noord zee enigszins hoger is geworden, hetgeen zeer ongebruikelijk is voor deze tijd van het jaar. Vooruitzichten voor zaterdag: geen regen van betekenis, en iets minder zacht Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks .6 graden Max. temp.: omstreeks 10 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Amsterdam regen motregen 13 Luchth. R'dam regen Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg New^York

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13