Rechtvaardiger plaats in bej aardenoorden Ichentóch.., blijft de leukste kindermode bij C8A tóchvoordeliger! Gevecht om defensie-uitgaven met geld en ethiek als inzet |^30f40.- 6Q.-807V-»^>^65f75.- Hulp aan kinderen 'derde wereld' faalt vaak IMe/kwimftttihouetfflMöf Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Palomino De puntparka is dej meest favoriete schooI-fietsjas\ Waterafstotende polyester/m katoen, dik gevoci il.Wji 122-176 kapuchon. Wollen flannel met ruitvoering. 86-170 C&M-UtbcA f "Commander"jack Houthakkersjack in van polyesterkatoen, wollen ruit met imi- mrm gevoerd. tatie krulletjesbont. '6-146 122-146 VOORSTEL VAN STAATSSECRETARIS MEIJER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM wil tot een rechtvaardiger verdeling van de plaatsen in de bejaardenoorden komen door de instelling van commissies die volgens objectieve en uniforme nor men gaan adviseren over de opname van een bejaar de in een tehuis. Vanaf 1 januari gaat in elke gemeente zo'n commissie, bestaande uit een arts, een maatschappelijk werker en andere deskundigen, aan het werk. De commissies zullen ook om- budswerk doen voor bejaarden die hulp nodig hebben. De gang van zaken bij opne ming wordt zo dat de bejaarde zich tot de commissie wendt met een aanvraag om in een bejaar denoord te worden opgenomen. Daarbij kan de voorkeur voor een bepaald tehuis kenbaar worden gemaakt. De commissie gaat vervolgens bemiddelend te werk. Uiteinde lijk wordt, ook aan de hand van kontakten met de bejaarde zelf, een advies opgesteld dat aan het betrokken tehuis wordt ge stuurd. Bij een negatief advies is de zaak niet afgedaan. De commis sie kan bijvoorbeeld tot de con clusie komen, dat een bejaarde al geholpen zou zijn met een bejaardenwoning, aangepaste huisvesting, gezinsverzorging of wijkverpleging. In zulke geval len speelt de commissie weer een bemiddelende rol. Een positief advies van de com missie is voor het bejaarde noord niet bindend. De vrees dat de direkties van de tehuizen de adviezen in groten getale in de wind zullen slaan, is volgens staatssecretaris Meijer onge grond. „Ik sluit dat uit", zei hij gisteren in Den Haag. De bewindsman meent dat met de instelling van de opnemings commissies meer rechtsgelijk heid voor de bejaarden kan worden bereikt In de huidige situatie hangt veel af van de lokale en regionale beoordeling snormen. Met de nieuwe nor men, die voor het hele land dezelfde zijn, kan hieraan een eind worden gemaakt ADVERTENTIES Prof. dr. M. de Langen: (Van onze parlementaire re dactie) Den Haag In een uiterst gespannen sfeer is vanmiddag in de Tweede Kamer het poli tieke gevecht begonnen om de hoogte van de defensieuitga ven. Minister Vredeling van Defen sie moet zich verdedigen tegen een meerderheid van de volks vertegenwoordiging onder aanvoering van de regerings gezinde ARP, die zijn begro ting van bijna 8400 miljoen gulden met nog eens 150 mil joen wil verhogen. Het kabinet heeft dat gewei gerd en het conflict dat nu, omgeven met de spanning van een boksmatch om de wereld titel, moet worden uitgevoch ten, is zomaar een van de zwa re hindernissen geworden die de ploeg van Den Uyl nog moet nemen om de rit van vier jaar af te maken Waar gaat het nu eigenlijk om? Een kind kan uitrekenen, dat het bedrag van 150 miljoen maar een druppeltje is verge leken bij de gigantische geld stroom die volgend jaar uit 's lands schatkist vloeit. Zegge en schrijve 0,2 procent. Moet daar nou zoveel heibel over worden gemaakt met het risi- ko dat het voortbestaan van het kabinet in het geding komt? Ja, wel degelijk, zeggen de An ti-revolutionairen, want het gaat niet om dat geld, maar om een niet nagekomen belof te van het kabinet Vredeling heeft vervangers voor de oude Neptune-vliegtuigen van de marine beloofd en niet gege ven. Dus toch een konflikt van ethische aard. We willen weten wat het woord van de regering waard is, heeft AR-leider Aantjes een maand geleden geroepen. Zijn defensiedeskundige, mevrouw Hanny van Leeuwen, voor wie deze week een hoofdrol in het schouwspel is weggelegd, heeft daar inmiddels aan toe gevoegd dat op deze wijze ons aandeel in de militaire taken van Het NAVO-bondgenoot- schap tekort schiet. De theorie van mevrouw Van Leeuwen is, dat Nederland een sterke positie in de NAVO moet behouden om invloed te kunnen uitoefenen op het te rugdringen van de atoombe wapening. Daarvoor moeten we onze conventionele bewa pening op peil houden, onze NAVO-taken niet verzaken. Wat kan Vredeling daar alle maal tegen inbrengen? In zijn begrotingstoelichting heeft hij waarschuwend opgemerkt dat Nederland met zijn defensie inspanning de „grenzen van het mogelijke" dicht is gena derd. Geruststellend heeft hij daaraan toegevoegd dat onze bijdrage in de bondgenoot schappelijke verdediging niet wezenlijk is aangetast. Over dit laatste zou er deze week een nietes-welles discus sie kunnen onstaan, zoals vori ge maand al het geval was tussen premier Den Uyl en oppositieleider Wiegel. Je zou zeggen, dat elke politicus die niet in iedere Russische vis sersboot een zwaar bewapen de onderzeeër ziet, in deze iets van zijn gelijk moet kunnen inleveren. Maar dat moet wor den afgewacht. Interessanter is de kwestie van de taakverdeling, waarover Vredeling en zijn partijgenoot, het kamerlid Dankert, elkaar vorige week bij wijze van voorproefje in de haren vlo gen. Politiek van belang is, dat zo wel de minister als de PvdA- fractie de taakverdeling hante ren als argument om niet tot nieuwe investeringen over te gaan. De redenering is, dat we eerst moeten weten welke ta ken we in de toekomst blijven doen, alvorens we links en rechts in de krijgsmacht oud door nieuw vervangen. Het vervelende alleen is, dat ondanks Vredelings pogingen in de NAVO nog niets in die richting is ondernomen. Op die manier krijgen de argu menten een holle klank en de PvdA-fractie realiseert zich dat haarscherp. Vandaar de boze woorden van Dankert aan het adres van zijn minis ter, en de wellicht nog bozere woorden in omgekeerde rich ting. Hoewel inmiddels „de grote susser" Den Uyl geprobeerd heeft deze broederstrijd met de mantel der liefde te bedek ken, lijkt het toch zinnig dat deze zaak deze week eens flink uit de doeken wordt gedaan. Vredeling hamert al sinds 1973 op taakverdeling, maar eerst nu heeft hij een studie op touw gezet Voorzover Vredeling er met deze argumenten niet in slaagt mevrouw Van Leeuwen en haar gevolg te overtuigen, res ten hem nog verwijzingen naar de algemene begroting- sproblematiek. Zoals bekend is dit jaar het mes gezet in de rijksuitgaven en ook defensie heeft zijn portie moeten leve ren. In een brief die hij gisteren naar de kamer stuurde, wijst Vredeling erop dat defensie er eigenlijk nog genadig is afge komen. Hij rekent voor, dat als hij een evenredig deel had moeten inleveren er nog die per in zijn begroting zou zijn gehakt En alsof dat nog niet genoeg is, defensie krijgt blijkens die brief het komende jaar ook nog een deel uit de pot voor de prijscompensaties. Er zat zelfs een beetje een ondertoon in van „misschien is dat nog wel meer dan die 150 miljoen." Het leek niet waarschijnlijk dat de Anti-Revolutionairen zich op deze manier zouden laten strikken. PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 19Pir AMSTERDAM (ANP) Hoewel er veel hulp geboden wordt door vele nationale en internationale organisaties ten behoeve van dc miljoenen kinderen in nood, blijkt maar al te vaak dat deze ontwikkelingshulp faalt. Dat komt door een te aanmatigende hou ding van de hulpverlenende instanties en gebrek aan respect voor de eigen identiteit en de autonomie van degenen, aan wie men de hulp meent te bieden. Zo kan men hulpprogramma's waarbij kinderen mas saal geïnterneerd en veelal geïndoctrineerd worden of waarbij kinderen in grote aantal len naar andere landen getransporteerd worden eerder 'onderontwikkelingshulp" noemen. Dit zei mevrouw dr. M. de Langen gistermid dag bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in het jeugdrecht aan de universiteit van Amsterdam. Haar rede, die ze uitsprak in de aula van de universiteit aan het Singel, had als titel "Kinderen op de Schopstoel". Het overplaatsen van kinderen naar andere landen met de bedoeling dat ze daar geadop teerd worden, moet volgens prof. De Langen uit oogpunt van ontwikkelingshulp worden verworpen. Niettemin achtte zij het wel denkbaar dat deze interlandelijke adoptie uit oogpunt van het recht van het kind wenselijk is," dat wil zeggen dat het voor bepaalde kinderen onder bepaalde omstan digheden toch mogelijk moet zijn. De be langrijkste voorwaarde voor interlandelijke adoptie zal moeten zijn dat naar de normen en mogelijkheden van het land ondanks financiële en eventuele steun uit het buiten land er geen aanvaardbare andere oplos sing voor een bepaald kind is. Dat oordeel zal moeten worden overgelaten aan diege nen, die de achtergrond en de omgeving van dat kind het beste kennen. Alleen wanneer en zolang, ondanks hulp ter plaatse, inter landelijke adoptie naar de mening van de instanties aldaar noodzakelijk blijft is deze uiterst ingrijpende vorfn van kinderbescher ming toelaatbaar, aldus prof. De Langen. De Nederlandse richtlijnen voor toelating van buitenlandse pleegkinderen zijn opge steld met het doel het aantal kinderen dat ons land binnenkomt om geadopteerd te worden, te beperken. Doch hiertoe zijn be palingen opgenomen die niet uitgaan van de mondigheid van de ouders die een kind in hun gezin willen opnemen en nog minder uitgaan van de rechten van het kind, zo meent prof. De Langen. "Ook zullen wij onze pretentie, dat wij deze kinderen uit de ontwikkelingslanden in onze gezinnen een 'betere ontwikkelingsmogelijkheid kunnen bieden, zeer kritisch onder ogen moe zien. De moeilijkheden die zich voor kuni doen na een dergelijke ingrijpendeen onh roepelijke overplaatsing, zijn in bepaa gevallen bijzonder ernstig van aard. Reali sche voorlichting aan het publiek en zei aan die ouders die zich daadwerkelijk op ven als adoptie-ouders is geboden. Voorlo kunnen we niet anders concluderen dan interlandelijke adoptie in sommige geval misschien de minst schadelijke oplossing Maar ook al zal interlandelijke adoptie vi bepaalde kinderen misschien betere ontw kelingsmogelijkheden bieden, men moet i denken dat hiermee de kindernood in fl wikkelingslanden ook maar bij benaden gelenigd kan worden", aldus prof. De L gen. Als de gewoonste dingen van 't leven steeds duurder worden, hoeven de kinderen daar nog niet onder te lijden. Juist nü blijft kindermode bij C&A Supersnel ski-jack, Collegecoa t met af- gewatteerde nylon, knoopbare kapuchon. Mag óók op de fiets! Wollen flannel. iriug UUK t/f ut; 1010. rruuzn j turt/itt. ja yA. 92-176 86-170 -*86-146

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10