voor O Grensacties Rhodesië puur defensief Carter naar Washington als een wervelwind DEN UYL KRIJGT MEER ARMSLAG Kantoren Teekens naar Leiderdorp PvdA verliest bij agglomeratieverkiezingen Eindhoven In oktober werkloosheid 8500 lager Rijksweg 19 mag van Kamer J19,- imïl Uvmv s Veronica vraagt C-status Plotselinge stop &S oorzaak busongeluk CDA in de lift (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Het CDA is als grootste overwinnaar uit de bus gekomen bij de gisteren voor de eerste maal gehou den verkiezingen voor de Eindhovense agglomeratieraad. Winst, zij het in minde re mate, was er ook voor de VVD. De grote verliezer was de PvdA, terwijl ook de PPR een veer moest laten. De opkomst van de kiezers was overigens zeer gering: slechts 55,3 procent. Als men de uitslag van gisteren vergelijkt met die van de Tweede Kamerverkiezingen van 1972 (hetgeen niet helemaal juist is, maar slechts dient ter bepalingen van een tendens) dan boekte de KVP een winst van 8,9% en de WD 3,6% en verloren PvdA 3,4% en PPR 0,8%. Verlies was er ook voor CPN, RKPN en Boerenpartij. Meerdere landelijke politieke partijen, zoals D'66, PSP en DS'70 namen niet aan de agglome ratieverkiezingen deel. De (eerste) Eindhovense agglomeratieraad krijgt de volgende samenstelling: CDA 27 zetels, WD 11, PvdA 10, PPR 3, Samen werkende Dem. Groepen 3, Boerenpartij 1. CDA-voorzitter P. Steenkamp noemde de gunstige uitslag voor het CDA „bijna onge looflijk". De benoeming van Van Agt tot CDA-lijsttrekker heeft volgens hem op de uitslag „zeker stimulerend gewerkt". Ook zal het abortusvraagstuk een rol hebben gespeeld en zeker het samengaan van WD en PvdA in deze kwestie. WD-fractievoorzitter Wiegel sprak van een „grandioos resultaat". Voor Wiegel is het duidelijk, dat een CDA dat zich kri tisch opstelt tegenover links, en een ope ning naar de WD maakt, voor die koers is beloond. Van PvdA-zijde is geen commentaar gege ven. „De verkiezingen hadden een regio naal karakter, het is daarom niet juist vanuit een landelijk gezichtspunt de uitslag te beoordelen", aldus een woordvoerder van de PvdA. DÜSSELDORF De meest tu multueuze wedstrijd in de drie Europese toernooien was die tus sen de landskampioenen Borussia Mönchengladbach en AC Torino. De Italianen, die een achterstand van 2-1 moesten goedmaken, speelden zo gruwelijk gemeen dat de Belgische scheidsrechter Del- court drie spelers uit het veld stuurde: Caporale, Zacarelli en doelman Castellini. .Hij trok ook in totaal zes gele kaartan. Het bleef 0-0 en de Duitsers mogen blijven meedoen. PSV niet, dat weer door St Etienne uit het toernooi om Euro pa Cup I werd gestoten. Feye- noord wel dat na een kostelijke eerste helft al op 4-0 stond tegen Kaiserslautern en tenslotte met 5-0 won. Club Brugge, van trainer Ernst Happel, vestigde ook de aandacht op zich door Real Ma drid uit te schakelen voor Eurpa Cup I. &üdóe(2owcmt Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Donderdag 4 november 1976,67e jaargang no. 20573 Tranen Bittere tranen van Petra von Kant, speelfilm van Fassbinder op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II om 20.25 uur De Wre kers, om 21.15 uur Pleisterkade 17 en om 22.40 uur doe. „Was dat voor niets?" Weinig wind Verspreid voorkomende opkla ringen, maar ook enkele buien, vooral in de kustgebieden. In de ochtend plaatselijk mist. Maxima omstreeks 8 graden. Morgen: zon: 7.42-17.05. Maan: 16.38-06.01. Schev. hoogw.: 2.02- 14.19. Laagw.: 10.01-22.13. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de maand oktober 1976 is het aantal werklozen met ongeveer 8500 personen gedaald. Het werkloosheidscijfer is nu rond 225.000. In september trad reeds een daling op met een kleine 7000 werklozen. De officiële maandcijfers van de werk loosheid worden pas volgende week gepu bliceerd. Het voorlopige cijfer stemt over heidskringen tot voldoening. Hoewel sei zoeninvloeden (fraai herfstweer) en anti- werkloosheidsmaatregelen mede debet zijn aan de gunstige ontwikkeling, be speurt men toch ook een stuk conjunc tuurherstel in het aantal personen, dat weer werk heeft gekregen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Tweede Kamer gaat er in meerderheid nu toch mee akkoord dat mi nister Westerterp van Verkeer en Water staat doorgaat met de aanleg van rijksweg 19. Nog geen 2 weken geleden sprak de Kamer uit, dat de werkzaamheden aan deze omstreden weg moesten worden gestaakt in afwachting van een nadere studie. Verantwoordelijk voor deze plotselinge me ningsverandering zijn de christen-democra ten die gisteren hun steun onthielden aan een voorstel van de PvdA om het voor de rijksweg uitgetrokken bedrag aan het rijks wegenfonds te onttrekken. De minister maakte eerder deze week duide lijk, dat hij alleen bereid was om het werk aan het deel van rijksweg 19 dat door Midden-Delftland loopt, stil te leggen. De aanleg van het deel tussen Delft en Rijswijk zou gewoon worden voortgezet. Tien ton huisvuil Twee dagen heeft de Rotterdamse ge meentereiniging no dig gehad om een woonhuis uit te mes ten, waarin de bewo ners ruim tien ton huisvuil hadden op geslagen. Het gezin, grootmoeder, moeder en vier kinderen ver zamelden al maan denlang het huisvuil dat op straat klaar stond om door de vuilnisman te worden opgehaald. De ontrui ming geschiedde op last van het college van b en w na talloze klachten van omwo nenden over stank en ongedierte. Washington (AP/UPD Jimmy Carter is van plan zo spoedig mogelijk in Washington aan de slag te gaan, en niet te wachten tot zijn beëdiging als president op 20 januari a.s. Mogelijk zal hij proberen veranderingen voor te bereiden in de begroting en wil hij stappen ondernemen om begin volgend jaar al direct te kunnen beginnen aan de door hem aangekondigde reorganisatie van het regeringsapparaat in Washington. President Ford zal mogelijk de politiek verlaten. Zijn vrouw Betty verklaarde gisteren nog niet te weten wat haar man gaat doen, maar men rekent erop dat hij politieke weten schappen zal willen onderwijzen op een universiteit. Volgens zijn medewerkers is Carter van plan voor zijn inhuldiging elke week drie of vier dagen in Washington door te brengen en te werken aan het doorlichten en stroom lijnen van diverse takken van bestuur. Bo vendien hebben Carters medewerkers al al ternatieven gereed voor de aanvullende be groting die Ford voor het komende fiscale jaar zal presenteren. Ford zal ook nog de begroting voor het fiscale jaar dat op 1 oktober is ingegaan indienen. Carter moet dan voor 1 maart zijn tegenvoorstellen heb ben voltooid. Hij is al bezig met plannen voor de ziekte kostenverzekering, veranderingen in het be lastingstelsel en de werkgelegenheid. De „niedwe lichting" heeft al veel werk verzet en staat te trappelen om te beginnen. Carter wordt in de wandelgangen in Washington al „de wervelwind" genoemd. Men verwacht dat hij het recordtempo waarmee Franklin Roosevelt in Washington aan de slag ging, nog zal verbeteren. Carter heeft bij de verkiezingen 51 procent van de stemmen achter zich gekregen, Ford 48 procent. In kiesmannen gerekend was Carters voorsprong groter: 297—241. Van de gisteren nog niet bekende uitslagen beteken de die van Californië een overwinning voor Ford, die van Ohio voor Carter. De Republi keinen trokken hun verzoek om inbeslagne ming van de telmachines in New York in. Ford had zich niet achter dit verzoek ge schaard. De opkomst bij de verkiezingen was iets minder dan 52 procent, meer dan was voor speld, maar beslist geen recordopkomst. Ruim 77,8 miljoen stemgerechtigden zijn naar de stemlokalen gegaan, op een totaal van ongeveer 150 miljoen. Carter heeft vrij wel dezelfde „coalitie van minderheden" achter zich als Roosevelt in 1932: armen, vakbondsleden, negers, zuiderlingen en jo den. Bij Madame Tussaud in Lon den vond gisteren een kleine verhuizing plaats. In de lift ontmoette een wassen Jimmy Carter een wassen Gerald Ford. Carters weg was om hoog, naar de eregalerij. Ford ging naar beneden, naar de kelder. SALISBURY (RTR) De Rhodesi- sche acties tegen de gnerrillabases in Mozambique die zondag begon nen, waren bedoeld om een groot offensief van guerrilleros tegen Rhodesië te voorkomen. Dit heeft een Rbodesische woordvoerder gis teren in Salisbury bekend ge maakt. Hoewel hij niet wilde zeggen hoe veel bases de Rhodesische troepen hebben aangevallen, verklaarde bij wel dat op de tegenstander grote hoeveelheden wapentuig zijn buit gemaakt. De Rhodesische premier Ian Smith is van morgen in Salisbury teruggekeerd. Hij zei dat het gebrek aan vooruitgang op de confe rentie in Genève werd veroorzaakt doordat de organisatie er niet deugde. De Britse voorzitter van de Rhodesië confe rentie, Ivor Richard, deelde gisteren mee dat de discussie voor het bereiken van de onaf hankelijkheid van Rhodesië zich concen treerde op de voorwaarden die vervuld moe ten zijn voor Groot Brittannië de macht kan overdragen aan de zwarte meerderheid. ADVERTENTIE. mantelspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 163 a, Winkelcentrum Leidsenhage Deze handige rolmeetband is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Met omstreden resolutie PvdA-PPR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Lijsttrekker Den Uyl van de PvdA heeft vandaag een verklaring afgegeven over de fel omstreden ontwerp resolutie van PvdA en PPR. Met zijn toelichting op de ontwerp-resolutie hoopt hij de weg voor de toekomstige samen werking met het CDA niet verder te blokkeren. De ontwerp-resolutie zelf is niet ingetrokken, maar het is de bedoeling dat de toelichting van Den Uyl verzachtend werkt. De verklaring van Den Uyl is opge steld in overleg met partijvoorzitter Ien van den Heuvel en fractievoorzit ter Van Thijn. En in overleg met de PPR. Urenlang beraad van gister avond tot vanmorgen 5 uur is er aan vooraf gegaan. De ontwerp-resolutie zal behandeld worden op de congressen van de PvdA en PPR. Ze omvat enkele voorwaarden voor deelneming van de PvdA en PPR aan de volgende regeringscoalitie. De belangrijkste van die voorwaarden zijn dat deze twee partijen na volgend jaar mei alleen willen regeren als ze als groot ste politieke blok uit de stembus strijd tevoorschijn komen en als Den Uyl weer minister-president wordt. Illllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllli (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Rob Out van de VOO (Veronica) heeft een brief aan de minister van CRM gereed liggen met het verzoek Veronica de C-status toe te kennen. Veronica krijgt dan 2 1/2 uur tv-zeudtijd per week en 38 1/2 uur op de radio. De VOO heeft thans 175.000 leden. Te verwachten, is dat CRM een streng onderzoek zal instellen, omdat alleen zij als lid van een omroep aangemerkt worden, die ook kijkgeld betalen. Voor de C-status moet men 100.000 van dit soort leden hebben. ien siappcu - Rijs bergen (ANP) Een plotselinge stop om een passagiere uit te laten stappen is volgens litie hoogstwaar schijnlijk de oorzaak geweest van het bu songeluk op de rijksweg Zundert-Rijsbergen in de nacht van dinsdag op woensdag. De chauffeur van de tweede bus heeft dit te laat opgemerkt en is met een flinke snelheid achterop zijn voorganger gereden, aldus de rijkspolitie. Momenteel verblijven nog 16 gewonden in Bredase ziekenhuizen. De toestand van een inwoonster van Etten-Leur wordt zorgwekkend genoemd. De chauffeur van de tweede bus kon, gezien de aard van zijn verwondingen, nog niet uitvoerig worden gehoord. De chauffeur van de eerste bus bleef ongedeerd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De directeur van de samenwerkende groot- slagerijen „De Vleeschmees- ters", LJmert Teekens, heeft bij het gemeentebestuur van Lei derdorp een aanvrage inge diend voor de bouw van 4060 m2 kantoorruimte op het ter rein naast de Leidse Onderwij sinstellingen. Binnen twee tot drie jaar zouden hier de kanto ren van de Vleeschmeesters naar toe overgebracht moeten worden te beginnen bij die van de firma Teekens zelf, welke nu zijn ondergebracht in het om streden pand aan de Roosevelt- straat Daar is nu 25 man kan toorpersoneel werkzaam en zul len in de toekomst nog honderd mensen in de sector vleesver werking aan de slag kunnen. Het totaal aantal werknemers dat in Leiderdorp onderge bracht zal kunnen worden wordt geschat op 100 tot 125. De aanvrage voor het bouwen van een kantoorpand in Leider dorp komt in de plaats van de oorspronkelijke plannen van Teekens de burelen van de Vleeschmeesters over te bren gen naar het door hem aange kochte pand van de Olgafabrie- ken aan de Leidse Hansen straat. Teekens zag zich vorig jaar echter na fel verzet van de omwonenden in de wijk Groe- noord genoodzaakt van zijn voornemen af te zien. (Zie verder pag. 3) Toynbee De historicus Ar nold Toynbee die in 1975 is overleden, heeft ruim een half miljoen gulden nagelaten. Dit is gebleken uit zijn testament dat woensdag openbaar werd ge maakt Sovjet-Unie De Sovjet-Unie telt 257 miljoen inwoners, tegen 241,7 miljoen in 1970. In Moskou wonen 7,7 miljoen mensen, in Leningrad 4,3 miljoen, in Kiev 2 miljoen. Er zijn elf andere steden met een bevolking van meer dan een miljoen. In de steden is de bevolking aanzien lijk, meer toegenomen dan op het platteland.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1