8 8 9 ggjg Rijkspostspaarbank Rosalynn HET GROTE CIRCUS WAS DIT JAAR SAAI USA-HAPPENING IN HILTON: Landerig onderonsje van gapende kiezers Rentewijziging bij de RPS per 5 november a.s. 8 8 £eidóc(3ou^cmt in Opkomst Amerika opmerkelijk groot Beleggingsbewajzen 3jaarvast 4jaarvast 5jaarvast 4% 82% Spaardeposito's 2 jaar vast 3 jaar vast 4 jaar vast 5jaarvast 6 jaar vast 2% 4% Eerlijk is eerlijk. Ook de hypotheek rente is verlaagd: y\% Carter: FIRST LADY VAN EERSTE KWALITEIT WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 9 (Van een onzer verslagge vers) Amsterdam Eenieder, die de Amerikaanse taal machtig is of anderszins geplaagd wordt door een storend spraakgebrek tras vannacht present in bet Amsterdamse Hilton hotel om eensgezind en breedgeschouderd te wachten op bet moment, dat men zijn wonden kon likken of victorie mocht kraaien. Aanleiding voor deze USA-happening in den vreemde was de Amerikaanse presidents verkiezing, waarvan de resultaten voorgekauwd als klef manna werden uitgestrooid over afge dwaalde kiesgerechtig den, die blijkens de naambordjes op revers of decolleté bij voorbaat in alle staten waren. Een krappe helft van hen wandelde rond met Ford voor de kop (rondborstige burgers zo te zien, de wilskrachtige kaken muurvast gemonteerd op het overhemd, de crispy voice 'of America op scherp), de rest doolde tussen de sljoelbakken en lege bierglazen met de verzaligde blik van zie ners, die sjoelbakken een boodschap uit het hemels heelal hebben ontvangen. Woordvoerster van deze groep was Roberta En schede, die uit een meer dan vol gemoed haar lief de voor Jimmy Carter be leed. Roberta - made in USA - is weliswaar door haar huwelijk met een Neder land voor Oranje gestrikt, maar haar gevoelens la gen in deze spannende uren duidelijk aan gene zijde van de Oceaan. „Ons volk", riep ze met aangrijpende mimiek, „heeft een man als Carter broodnodig. Wat is er overgebleven van onze trots, van onze grootheid? Wat heeft meneer Ford gedaan aan de inflatie, aan het rassenprobleem, aan onze macht in de we reld? U mag het nu zeg gen maar ik zie, dat u aarzelt en daarom zeg ik het maar: „Meneer Ford heeft er niets van gebak ken. Ford is een tweede- hands-auto met een ka potte versnelling. We kun nen hem missen als kies pijn". Tijdens haar betoog kreeg ze bijval van een dame, die haar buste had opge sierd met een plakkaat, waarop men kon lezen: I vote for peanuts, wat in goed Nederlands neer komt op „ik stem voor noppes". Een duidelijke afwijzing dunkt ons van Carter, de enige apenoot, die met lachgas gevuld is. „Ziet u Jimmy niet zo zit ten mevrouw?". Ze stoot een lach over de lippen, die doet denken aan het BB-alarm op elke eerste maandag van de maand. „Carter", roept ze hinnikend, „die moet maar bij zijn pinda's blij ven. Meer noten heeft ie niet op zijn zang". Daar kunnen de democra ten het voorlopig weer mee doen. Uit de luidspre kers blijven ondertussen indianenkreten komen, die de zoveelste tussen- sprint van Big Smile Jim my begeleiden. Godvre zende Jim heeft om half vier een voorsprong van vier procent op zijn ri vaal. Om vier uur is in deze stand nog geen wijzi ging opgetreden. Dat is voor een dwarsgebakken Ford-aanhanger het sein om in sneltreinvaart drie Hamburgers en twee hot- dogs te consumeren. Zijn vreetzame bijdrage aan het verkiezingsspek takel wordt walgend ga degeslagen door TROS- makker Ivo Nyehe die voor deze gelegenheid ge huld is in antracietkleu rig kamgaren, waarmee hij maar wil zeggen, dat je met hem de kachel niet kunt aanmaken. Zojuist heeft hij kans gezien om de heer Glastra Loon loon ten overstaan van de ca mera een aantal nietszeg gende opmerkingen te ontlokken. De gesjeesde staatssecretaris van justi tie is van mening, dat Carter voor het Ameri kaanse volk als een Gods geschenk uit de hemel komt vallen. Na deze vol treffer voegt hij zich weer haastig bij de D66-groep, die onder aanvoering van Hans van Mierlo het Ame rikaans gedonder in steeds nieuwe glazen smoort. Zo kruipt de nacht moei zaam naar de verlossende dageraad. In de zaal hangt dezelfde landerige stemming, die tegenwoor dig maanlanceringen ty peert. Hangen op de stoe len, hangen aan de bar. En bij het klimmen der uren steeds meer mensen met Haagse kringen on der de ogen. Om vijf uur vraagt de dame van de garderobe, wanneer het gezelschap nou eindelijk eens op krast. Ze zit nog met veertien jassen en een zwarte pa raplu in de maag. Het is haar aan te zien, dat ze deze verkiezing als een klerenstreek be schouwt. ADVERTENTIE. Door de verlaging van de rente op de kapitaalmarkt is de RPS genood zaakt de rente op nieuwe beleggings- bewijzen en nieuwe spaardeposito's als volgt vast te stellen: coupures van f 1.000,- en f 5.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. minimum storting f 1.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. 0; 70 De rente op reeds bestaande belcggings- bevvijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. Meer informatie'? Bel gratis 0017 Vraag een folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam. mrSVl uw nationale spaar-en hypotheekbank (Van onze correspondente Hella Pnick) PLAINS Evenals haar man Jimmy heeft Rosalynn Carter ontelbare toehoor ders tijdens de verkiezingsstrijd verteld dat Jezus de grootste invloed in haar leven is. Net zoals Jimmy vertelt ze dat ze God vaak bidt haar te helpen. Maar ook windt Rosalynn er geen doekjes om wie de belangrijkste man in haar leven is: Jimmy Carter. Er is niets dat Rosalynn zo vurig wenste dan dat haar man president van de Ver enigde Staten zou worden. Achttien maanden lang werkte ze hard om die wens in vervulling te zien gaan, achttien maanden lang nam ze aan de campagne deel, liever alleen dan aan de zijde van haar man. De Carters verdeelden de taken. Dat geldt voor de hele familie: de moeder, twee zusters, drie gegrouwde zoons en de 9 jaar oude Amy. Maar niemand, behalve misschien dan Jimmy zelf, werkte zo hard als zij om van hem de nationale leider te maken. Rosalynn heeft altijd volgehouden dat „we zullen winnen". Dat zei ze zelfs in dagen dat haar leuze „mijn man wil President worden" heel vaak beantwoord werd met: „President van wat?" Van daag, na de stembus, weten maar heel weinig Amerikanen niet wie Jimmy Car ter is en waar hij president van wil worden. En heel wat Amerikanen vinden Jimmy des te aardiger en des te verstan diger omdat hij zo verstandig was met Rosalynn te trouwen. Dat gebeurde nu dertig jaar geleden. Rosalyn bleek een hele goede aanwinst te zijn: voor de pindazaak, in het gouver neurshuis in Atlanta, en dit jaar op het nationale politieke toneel. Veel gemakke-- lijker dan Jimmy zelf kan Rosalynn de mensen op haar hand krijgen. Ze ziet er jong uit, met haar blauwe ogen, donkere haren en eenvoudige kleren. Zelfs als je haar ziet op de televisie krijg je het gevoel een echte vrouw te zien, en niet het produkt van de nieuwsmedia. Op bijeenkomsten spreekt ze zelden van een papiertje. Ze spreekt niet geaffecteerd en pretendeert niet verlegen te zijn, zonder nu weer aggressief te lijken. Ze gelooft eerlijk dat haar man de beste keus is voor het presidentschap en probeert de miljoenen mensen die hem niet zo van nabij kennen van hetzelfde te overtuigen. Onvermoeibaar reisde Rosalynn staat na staat af, van stad tot boerderij en van. supermarkt tot dorpswinkel. Ze gaf men- Rosalynn Carter tussen man Jimmy en dochtertje Amv. sen het gevoel dat zij in hen geïnteres seerd was en in hun problemen. Niet zo heel lang geleden was ze voor een dag in Washington. Een van de organisatoren van de Democratische campagne daar, een intelligente negerin, verliet de bijeen komst laaiend enthousiast: „Rosalynn is erg zeker van haarzelf, eerlijk, ze geeft echte en duidelijke antwoorden, heeft een goed gevoel voor humor, ze lijkt altijd op haar gemak te zijn. Ze is een vrouw die ik graag als mijn vriendin zou willen hebben." Over Jimmy zelf was deze zelf de vrouw wat minder duidelijk: „Hij leek heel erg helder." Tijdens de campagne werd het Ameri kaanse kiezerspubliek bijna doodgegooid met gelukkige families. De Fords gaven die indruk (net zoals de familie Mondale en de Doles) Oneindig veel malen viel een opgetogen vrouw de president om de hals, vóór een of andere toespraak en daarna weer. Betty Ford reisde ook een beetje door het land, maar ze beperkte zich tot lintjes doorknippen en hield maar heel weinig toespraken. Meestal diende ze voor niet veel meer dan de versiering. Van het begin af deed Rosalynn Carter echter waar ze zelf zin in had en stelde uitdrukkelijk dat ze een „eigen identiteit" had. Hoewel ze niet meer wilde zijn dan een actieve aanstaande First Lady. Op de vraag of ze zelf geen president wilde worden antwoordde ze: „Nee, want ik wil dat Jimmy president wordt. Jimmy en Rosalynn kennen elkaar al vanaf hun jeugd. Toen zij 17 was vroeg hij haar ten huwelijk. Ze zei nee: „Ik was nog erg jong," vertelt ze nu doodernstig. Vol trots vertrouwt ze toe dat ze altijd veel vriendjes had. Een maand voor haar negentiende verjaardag vond ze zichzelf blijkbaar niet meer te jong. In ieder geval werd ze mevrouw Carter, en sindsdien is haar liefde alleen maar sterker gewor den. Carter beschrijft zijn vrouw als „mijn beste vriend en adviseur" en beide Carters lijken te menen wat ze over elkaar zeggen. Rosalynn interesseert zich speciaal voor de geestelijk gehandicapten en voor ou den van dagen. Maar ze spreekt met evenveel gevoel over werklozen, en wil zich niet te veel concentreren op de traditionele „vrouwenzaken.' Wel wil ze ervoor vechten dat het wetsvoorstel voor vrouwenrechten er nu eindelijk door komt. Ze zegt dat ze Jimmy advies zal geven over enkele aanstellingen. Hoewel ze volhoudt dat ook zonder haar Jimmy wel weet hoe belangrijk het is gekwalifi ceerde vrouwen op hoge posten te benoe men, zegt ze dat ze er voor zal zorgen dat hij zijn theorie in praktijk brengt. Natuurlijk wordt Rosalynn oneindig on dervraagd over Jimmy's beruchte Play boy-interview, waarin hij woorden ge bruikte als „samenhokken" en „naaien". Nee, thuis praat hij niet zo. Rosalynn gelooft dat Jimmy een beetje stoer pro beerde te doen. Toch krijg je de sterke indruk dat het taalgebruik van haar man in Playboy haar niet helemaal lekker zit. Maar over het algemeen ziet ze er ont spannen uit, ondanks haar ongenadigde werkschema: „Ik heb zoveel toespraken gehouden dat mijn lippen pijn doen van het afnemen van mijn lippenstift en het weer opdoen." Maar ze gelooft in hard werken, op het mystieke af. Ze heeft een hoog plichtsgevoel, en ze gelooft stellig dat al dat zware werk niet alleen tot meerdere eer en glorie van de familie Carter diende, maar het hele land ten goede zal komen. Hoe ze ook gekleed gaat, haar kleine gouden speldje in de vorm van een pinda draagt ze altijd. Het is de eremedaille voor harde campagnemedewerkers. Ze is er erg trots op dat ze in aanmerking kwam voor de medaille. En ze schiet in de lach wanneer iemand voorstelt dat ze haar eigen medaille zou moeten uitgeven: „Een ijzeren pinda." (copyright The Guardian) Aan het einde van de race AAN HET EIND VAN DE RACE om het Amerikaanse presidentschap, die een veel grotere opkomst te zien heeft gegeven dan was voorzien, blijft Amerika misschien toch zitten met een kater. De campagne zelf heeft zich geken merkt door verveling en saaiheid, al is dat de kandidaten niet geheel en al te verwijten. Van Gerald Ford waren de beperkingen bekend, maar hij toonde zich een vechter, die van een uitzichtloze positie bijzonder sterk terugkwam. Carter, een nieuw gezicht in de politiek, slaagde erin binnen korte tijd tot nationale bekendheid te komen, al miste hij de kans zijn aanvankelijk succes om te zetten in grote populariteit. HET IS EEN AMERIKAANSE TRADITIE dat partijpro gramma's bij de verkiezingen minder tellen dan de kwaliteit van de kandidaten. Onthullend was dat velen verklaarden hun stem te zullen geven aan de minst slechte van de twee. De verwachtingen zijn niet hoog gespannen. De kandidaten hebben getoond gewone menselijke fouten te maken, al was dit gezien de lange duur van hun campagnes, niet verwon derlijk. DE OVERWINNING van Carter betekent dat er geen nieuwe periode van vier jaar komt, waarin een Republikein se president in een gespannen situatie leeft met een Demo cratisch Congres. Die situatie heeft in de afgelopen jaren geleid tot verstarring en gebrek aan initiatieven. Van de nieuwe president zijn geen revolutionaire wijzigingen te verwachten, zeker niet ten aanzien van het buitenland. Mogelijk geeft de nieuwe situatie in Washington de kans op nieuwe impulsen, waardoor de leidende mogendheid van de westerse wereld die rol duidelijker gaat vervullen. Washington (AP) Voor president Gerald Ford en oudgouvernenr Jimmy Carter van Georgia zit de lange verkiezingscampagne er op. Het enige wat zij gisteren nog in de slopende strijd om het presidentschap van de Verenigde Staten hoefden te doen was net als miljoenen andere Amerikanen hun stem uitbrengen. De op komst was overal in het land opmerkelijk groot - in staten als Massachusetts, New York, Michigan, Texas, Pennsylvania en North Carolina stonden al lange rijen mensen te wachten op het moment dat de stemlokalen open gingen. Ford bracht zijn stem uit in een lagere school in Grand Rapids, in de staat Michigan, het district dat hem lang geleden voor het eerst naar het congres afvaardigde. Vandaar keerde hij per vlieg tuig naar Washington terug om in het Witte Huis de uitslag af te wachten. Carter bracht zijn stem uit in Plains, in de staat Georgia. Hij had vijf minuten nodig om het lange stembiljet van de staat in te vullen - de Amerikanen kiezen niet alleen een nieuwe president, maar ook 33 senatoren, 435 afgevaardigden, 14 gouverneurs en een groot aantal andere functionarissen. Carter verklaarde naderhand dat hij had gestemd voor Walter Mondale en diens „running mate". Senator Walter F. Mondale, de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, bracht zijn stem uit in Afton, in de staat Minnesota. Senator Robert F. Dole, president Fords „running mate", stemde inRussel, Kansas. In een aantal staten worden ook referendums gehouden over maatregelen ter bescherming van het milieu en over andere politieke kwesties. In zes staten - Arizona, Colorado, Montana, Ohio, Oregon en Washington - wordt de kiezers de vraag gesteld of er al dan niet strikte, beperkende maatregelen moeten worden genoe- men tegen de ontwikkeling van kerncentrales. In vier staten - Colorado, Maine, Massachusetts en Michigan - gaat het referendum over de vraag of het statiegeld systeem verplicht moet worden gesteld voor alles wat in flessen wordt verkocht. Fords dochter Susan bracht als 19-jarige gisteren voor het eerst haar stem uit. (van onze correspondent) WASHINGTON Elke vier jaar is het weer de "Grootste Democratische Show ter wereld", en elke vier jaar komt men als het doek opgaat tot de ontdekking dat de helft van het publiek in slaap gevallen is. Nacht aan nacht presenteren de televisiecommentatoren als spreekstalmeesters hun circus, van de eerste spraakwaterval van de eerste kandidaat, via de spannende voorverkiezin gen en de adembenëmende conventies tot de schommelende verkiezingsstrijd zelf. En dan, ter wijl de verkiezingsdag nadert en nadert, komt het rituele moment van twijfel: waarom hadden de kandidaten het nooit over de echte twistpunten? Iedereen staat dan hoogstverbaasd en dat is verba zingwekkend. Elke verkiezing begint weer zo veel belovend en elke verkiezing eindigt weer met dezelfde keus tussen het minste van drie kwaden: niet a, niet b of dan maar helemaal niet stemmen. Dit jaar waren er nog minder verkiezingspunten dan andere jaren. Voorbij is de oorlog in Vietnam, die twee verkiezingen lang veel tweestrijd zaaide en de campagne bepaalde. En met veel succes werd het rassenvraagstuk weer in de doofpot gestopt. De kandidaten kregen veel hulp van nieuwsmedia in hun poging de campagne onbeduidend te hou den. Geen van beide kandidaten was zelfs in staat veel enthousiasme binnen de eigen gelederen op te wekken, zelfs niet tijdens de partij-conventie. Ford won met de hakken over de sloot in Kansas City. Zowel de liberalen als de vakbeweging ble ven koeltjes tegenover Carter op de conventie in New York. Als de leden en de activisten van beide partijen al zo weinig enthousiast zijn, dan kan men nauwelijks verwachten dat de kiezers dat wel zijn. Beide kandidaten waren van nature voorzichtig en conservatief van filosofie. De campagnestaf van beide mannen wist dat er geen werkelijk debat in de verkiezingen zat, dus stelde elk voor zich de grote televisiedebatten voor. Zoals te verwachten viel, waren de televisie-debat ten alleen maar nadelig voor het werkelijke debat De televisiedebatten waren zelfs nog sterker geor ganiseerd en ingestudeerd dan de rest van de campagne. Kleine versprekingen, die onder nor male omstandigheden van geen betekenis zouden zijn, waren even dramatisch als wanneer een acteur zijn tekst vergeet. Een paar simpele zielen geloofden dat alleen door het bedrag te beperken dat aan de campagne uitgegeven mocht worden het niveau daarvan verhoogd kon worden. Zeker was dit een van de minst zichtbare campagnes: veel minder plakplaatjes op de auto's, minder posters op de muren, minder pracht en praal in het algemeen. Maar het netto-effect van minder poeha rond de strijd was alleen dat de mensen eerder verveeld waren. De voornaamste taak van elke kandidaat is de bestaande aanhang van zijn partij te behouden. Pas dan kan hij van het bord van zijn tegenstan der gaan eten. Van beide zijden wordt men hier door eerder conservatief dan vernieuwend. Contr overse wordt koste wat kost vermeden, want er is altijd meer te verliezen dan te winnen. De staat van dienst van de twee partijen toont in het Amerikaanse systeem weinig ideologisch verschil en de kandidaten weten dan ook vaak niet hoe de gevoelens van de achterban liggen. Het is veiliger de tendens in elke presidentiële verkiezing te volgen en de persoonlijkheden tot inzet te maken. De echte problemen worden effectief onder het tapijt geveegd. Wat moet, in de nadagen van Watergate, de macht van de president zijn? Wat te doen tegen structurele werkloosheid? Wat te doen tegen de crisis in de steden? Wat wordt de rol van Amerika in de wereld? Hoe moet het land staan tegenover de "vele communismes"? Hoe kan men komen tot een eerlijker verdeling van de bronnen van onze wereld? Concurrentie moet er zijn, horen de mensen steeds, maar tegelijkertijd zien ze enorme machts blokken die prijzen kunnen vaststellen en zien ze grote werkloosheid en hoge inflatie. De leerboeken Mrika Mrnacay, een 112 jaar oude, genatu raliseerde vrouw die afkomstig is uit Alba nië, wordt door haar kleinzoon in het stem hokje geholpen. Zij stemde op Ford, omdat hij „het Amerikaans burgerschap aan mij zeggen "de beste regering is de minste regering", maar de bureacratie groeit met de dag. Het land is werkelijk uniek en kan geheel voor zichzelf zorgen, maar elke keer weer steekt het zich tot zijn nek in buitenlandse aangelegenheden. Er zijn een paar vrij natuurlijke middelen om deze problemen te omzeilen. Zo kan men zich aan nostalgie overgeven, men kan "Washington" gaan aanvallen, de waarde van een familieleven gaan ophemelen, of gewoon chauvinistisch worden. Dit jaar was nostalgie de mode, waarbij Jimmy Carter aanvankelijk veel succes had met zijn "herboren" geloof, meer dan Gerald Ford's slaapverwekkende "continuïteit". De komende vier jaar zullen rustiger zijn dan de voorgaande vier. In de jaren zestig ging de crisis van de Amerikaanse politiek verscholen achter Vietnam en openlijk rassengeweld. Beide zijn nu verdwenen en iedereen voelt zich erg opgelucht. Toch wijst alles er op dat de werkelijke crisis voortduurt. De overheidsuitgaven zullen stijgen, de grote bedrijven zullen een steeds groter deel van de markt innemen. Elders op de wereld, neemt het aantal terreinen voor mogelijke botsingen zeker niet af. De politieke confrontatie met de crisis wordt steeds uitgesteld door het verbazingwekkende opti misme van het Amerikaanse leven. Elk probleem kan worden opgelost, vindt men en eigenlijk doet politiek er toch weinig toe in een land dat zich zo-snel ontwikkelde. Wat de buitenlandse politiek betreft begint de ideologie langzamerhand in de pas te lopen met de werkelijkheid. Met wat uitzon deringen hier en daar ontwikkelt zich een saamho righeidsgevoel. Dit is nog steeds het rijkste land ter wereld, en iedereen weet het. Niemand die van plan is dit land aan te vallen, dat, ondanks de grote ongelijkheid, het zo goed gedaan heeft voor iedereen tezamen. En over vier jaar gaat de Grootste Democratische Show ter Wereld weer op toemee. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9