Verhoging kiesdrempel uit ijskast gehaald Wachtlijsten voor studenten ongeldig Voor landschapsparken eerste 80.000 h.a. op de lijst Frans H.: overheerser achter facade van edelmoedigheid CDA wil geen hardere koers tegen Z.-Afrika Burgers oordelen strenger dan politie-justitie Gevecht CDA, PvdA en VVD over EEG-zetel PvdA verlangt vermindering troepensterkte WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Sportvliegers gewaarschuwd DEN HAAG (ANP) Wanneer vliegen vrijwel onmogelijk is door het weer moeten bestuur ders van sportvliegtuigen, die niet zijn opgeleid voor het vlie gen op instrumenten, ernstig worden gewaarschuwd. Dit zei ir. H Wolleswinkel, di recteur luchtvaartinspectie van de Rijksluchtvaartdienst gister middag bij het onderzoek naar het ongeluk dat op 25 januari bij vliegveld Seppe plaats vond en dat de twee inzittenden het leven kostte. De vlieger van het toestel, dat in een sneeuwbui verongelukte, had geen radio aan boord en geen blindvliegop- leiding achter de rug. „Onder zulke omstandigheden", aldus de heer Wolleswinkel, „moet een vlieger direct terug keren en een luchtgebied trach ten te bereiken waar vliegen met zicht op de grond mogelijk is". Meer geld voor fietspaden (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat is gezwicht voor de wens van de christen-democraten om vijf miljoen gulden meer uit te ge ven voor de aanleg van fietspa den. Hoewel hij zich daar aanvanke lijk tegen verzette, is hij ook bereid dit geld te onttrekken uit de pot voor de aanleg van we gen. De WD, die juist meer geld voor wegenaanleg wil, op perde gisteren onmiddellijk be zwaren en zal een tegenvoorstel indienen. ARNHEM (ANP) - Bin nenkort zal minister Gruy ters van Volkshuisvesting ,en Ruimtelijke Ordening ongeveer 80.000 hectare na tuurgebied aanwijzen, waar de maatregelen en de rege lingen zoals die in de zoge naamde relatienota zijn vermeld, bij voorrang zul len worden toegepast. Te gelijkertijd zullen dan de vergoedingsnormen wor den bekendgemaakt voor agrariërs, die in een toe komstig landschapspark mede het beheer zullen voe- Dit maakte staatssecretaris Meijer van CRM gisteren bekend bij de uitreiking van het eerste exemplaar van het boek „Ontdek de Veluwe" uitgebracht door het Instituut voor Natuur beschermingseducatie en de VARA. De relatienota is een van de „groene" nota's van staats secretaris Meijer en han delt over de relatie tussen de landbouw en natuur- en landschapsbehoud. De an dere twee nota's gaan over de instelling van nationale parken en van nationale landschapsparken. CRM heeft vijf proefgebieden voor die landschapsparken aangewezen, de Veluwe, het gebied rond Winters wijk, mergelland, Water land en noord-west Overijs- Een deel van de 80.000 door minister Gruyters aan te wijzen hectaren zal binnen die proefgebieden liggen. Staatssecretaris Meijer ver klaarde te verwachten dat daarvan voor de activitei ten in de proefgebieden een belangrijke stimulans zal uitgaan en dat een stuk on zekerheid bij de betrokken agrariërs grotendeels zal worden weggenomen. De relatienota vermeldt dat ongeveer 200.000 hectare van de meest waardevolle en kwetsbare delen van het Nederlandse cultuurland schap voor verdere aantas ting moet worden behoed. Voor ongeveer de helft zal dat gebeuren door vorming van reservaten en voor de andere 100.000 hectare dóór de boeren te vragen tegen bepaalde vergoedingen een aangepast beheer te voe ren. Meijer verwacht dat de aankoop door het Rijk van 100.000 hectare zeker vijf tien twintig jaar in beslag zal nemen. Zes jaar oud KVP-voorstel (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Tweede Kamer behan delt morgen een zes jaar oud initiatief wetsvoorstel van de KVP, dat verhoging van de kiesdrempel beoogt. Minimaal zou den volgens het voorstel frakties bij de kamerverkiezingen drie zetels moeten ha len. Een verhoging van de kiesdrempel zou betekenen dat partijen als PSP, GPV en RKPN niet meer in de kamer terugkomen. Als het voorstel parlementaire goedkeuring krijgt kan het volgend jaar mei al van kracht worden. Al in 1935 wilde de toenmalige regering verhoging van de kiesdrempel tot het drie voudige van de kiesdeler, maar het voorstel werd toen verworpen. In 1970 adviseerde de kiesraad eveneens een verhoging, maar sindsdien is er nauwelijks meer een woord over gerept. KVP-kamerlid Van der Sanden, die het voorstel zal verdédigen, op de vraag waarom het plan nu ineens uit de ijskast is gehaald: „Bij de val van het kabinet-Biesheuvel was het voorstel juist klaar voor behandeling in de kamer. Het is toen blijven liggen, onder meer in de verwachting dat er een voorstel voor een gematigd districtenstelsel zou ko men. Dat is echter niet gebeurd. Nu is er geen alternatief, behalve het voorstel tot verhoging van de kiesdrempel". Door deze wijziging van de kieswet wil de KVP het mogelijk maken dat er al te kleine kamerfracties bestaan. Een groeiend aantal kleine fracties belemmert het parlementaire werk en vertraagt de besluitvorming, aldus de indieners. Van der Sanden: „Het gaat ons om het principe. Er is geen land ter wereld waar je zo makkelijk aan een kamerzetel komt als in Nederland". Krachtige taal is morgen te verwachten van VVD en CPN. Deze twee partijen maken ernstig bezwaar tegen het voorstel. Uite raard voelen ook de kleine kamerfracties er niets voor. De WD: „Er mankeert best iets aan de werking van ons parlement. Deze politieke malaise komt voort uit de partij structuur en het individualisme van de Ne derlander. Knutselen aan de kieswet helpt niets". TOTAAL WESTFRIES' Minister Gruyters van D'66 krijgt op het congres van zijn partij een motie van afkeuring tegen zijn beleid rond de herindeling van Westfriesland. Gis ter en kwamen Westfriese vrouwen fractievoorzitter drs. J. Terlouw van D'66 mondeling en schriftelijk vertellen, hoe Westfriesland zelf over deze herinde ling denkt: totaal anders dan minister Gruyters. Het Westfriese kostuum verhoogde in het Tweede Ka mergebouw de aantrekkelijkheid van het bezoek. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT „Niet geestelijk ge stoord, maar hij heeft een ziekelijke neurose". Dit is de eensluidende conclu sie die de zenuwarts D. Mulder en de klinisch prycholoog J. Dorpmans hebben getrokken na een onafhankelijk onder zoek van Frans H. Hij moet daardoor volgens deze getuige n—deskundigen in het proces tegen de hoofd verpleger van de Luckerheidekli- niek toerekeningsvatbaar toerekenvat- baar worden geacht. Voor het doden van I bejaarde patiënten door het inspuiten van insuline. De psycholoog en de zenu- i warts zijn beiden van mening dat hij nimmer meer als hoofdverpleger mag worden aangesteld. Dit zou een herhaling van de laakbare handelingen kunnen be tekenen, doordat Frans H. een ziekelijke neiging heeft om mensen, die van hem I afhankelijk zijn, te overheersen. Aan de andere kant heeft van zichzelf het beeld van een godvruchting, edelmoedig en toe gewijd beeld opgebouwd, een facade, die hij met onmenselijke methoden in stand tracht te houden. Dit alles komt voort uit zijn drang zich waar maken. Zijn gedrag is vanuit zijn jeugd te verklaren. Als jongetje had hij een groot minderwaar digheidscomplex door zijn omvang en hazelip. Toen zijn vader ernstig ziek werd, kreeg hij als oudste zoon plotseling een adviserende èn leidende rol in het gezin toebedeeld. „Het zielige geplaagde jongetje groeide vanuit het beschermde en afgesloten gezin uit tot een alleenheer ser, achter een facade van Brave Hen drik. De getuigen—deskundigen adviseerden de rechtbank in Maastricht gisteren Frans H. bij voorkeur een gevangenis straf op te leggen, daar een therapie bij hem geen zin heeft. Starfighter verongelukt, piloot gered Den Haag (ANP) )anp) Een Star fighter van de Koninklijke Lucht macht is gisteren om drie uur boven de Waddenzee neergestort. De piloot, de 26-jarige eerste-luitenant B. J. H. Duyveman uit Uden (Brabant) werd door een reddingshelicopter uit het water opgepikt. Volgens een woordvoerder van de Ko ninklijke Luchtmacht vloog het toestel samen met drie andere F 104 Starfigh- ters in formatie toen er iets, vermoe delijk door een technische fout, mis ging. Een van de andere piloten bleef met zijn toestel in de buurt tot hij er zeker van was dat de heer Duyveman aan zijn parachute in zee was neerge komen. Aan de parachute zit ook een reddingsvest vast, waarbij een op blaasbare rubberboot. Ook de reddingshelicopter kwam nog in moeilijkheden toen bij terugkeer naar de onheilsplek de strengen van de parachute zich om de wentelwieken wikkelden. DEN HAAG De christen-de mocraten in de Tweede Kamer voelen niets voor het opzeggen van het culturele akkoord met Zuid-Afrika. In de eerste ronde van het debat over het buiten lands beleid bleek, dat PvdA en PPR vooralsnog alleen staan met hun stellingname dat de culturele en economische con tacten met Zuid-Afrika zo snel mogelijk moeten worden ver broken. De progressieven menen dat Ne derland op eigen houtje maatre gelen moet nemen om de druk op hetapartheidsregiem Vor- ster te vergroten. De christen democraten vinden evenals mi nister Van der Stoel dat initia tieven zoveel mogelijk interna tionaal moeten worden ge speeld. Het CDA zet wel vraagtekens bij de waarde van het culturele akkoord in de strijd tegen de apartheid. De christen-demo craat Scholten wilde van minis- tei' Van der Stoel weten in hoe verre het akkoord mogelijkhe den biedt om de Zuid-Afrikanen op de verwerpelijkheid van het apartheidsbeleid te wijzen. De PvdA meent, dat de dialoog met Zuid-Afrika geen enkele zin heeft. Volgens de socialist Ter beek is de afgelopen jaren wel bewezen, dat het bewandelen van deze weg niet tot versoepe ling van het apartheidsbeleid heeft geleid. De PvdA juicht de stap van de regering om particuliere trans acties met Zuid-Afrika niet lan ger te herverzekeren toe, maar zij willen dat de regering ook bedrijven die handel met dit land blijven drijven een openlij ke reprimande geeft. DEN HAAG (ANP) De burgerij vindt de meeste misdrijven ern stiger dan functionaris sen van politie, die op hun beurt de meeste misdrijven weer ernsti ger opnemen dan de of ficieren van justitie. Dit blijkt uit het rapport „Verbaliseringsbeleid misdrijven" dat het we tenschappelijk onder- zoek- en documentatie centrum (WODC) van het ministerie van Jus titie heeft samenge steld. Uit dat onderzoek komt naar voren, dat de ver schillen in de beoorde ling het grootst zijn bij de sexuele misdrijven. Burgers, en in iets min dere mate ook de politie functionarissen vinden bijvoorbeeld het delict exhibitionisme veel ern stiger dan de officieren van justitie. Bij de be volking bleken jonge mensen iets soepeler te oordelen over de ernst van" de voorgelegde mis drijven dan de ouderen. De relatie tussen leeftijd en ernstoordeel lag bij de politie precies an dersom. Daar bleken juist de ouderen een mil der oordeel te hebben. Volgens de onderzoe kers van het ministerie van Justitie speelt hier bij de ervaring die oude re politiefunctionarissen hebben met allerlei vor men van misdaad een rol. Alle partijen vinden de kleine vermogensmis- drijven zoals bijvoor beeld winkeldiefstal, diefstal uit auto's en ver nieling, het minst ern stig. Dat geldt ook voor misdrijven die niet in het wetboek voor straf recht staan, zoals ille gaal gokken, dronken rijden, illegaal wapenbe zit, gebruik van heroine of steunfraude. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat functiona rissen van de rijkspolitie eerder verbaliserend op treden in sommige „klei ne zaken" dan hun colle ga's van de gemeentepo litie. De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 20.9.70 heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Utrecht (ANP) De vakgroep Klinische Psychologie van de rijksuniversiteit Utrecht moet de wachtlijst van studenten voor een voortgezette opleiding vernietigen. Niet toelaten van studenten na hun kandidaats examen tot de doctoraalstudie is in strijd met de wet op het wetenschappelijk onderwijs, al dus de uitspraak van prof. mr. V. J. A. van Dijk, president van de rechtbank in Utrecht, in het kort geding dat vier studenten aanhangig hadden gemaakt te gen de universiteit. De rechtbankpresident bepaal de, dat de studenten het recht hebben hun normale studiegang te volgen. Bij behandeling van het geding bracht de raadsman van de vier studenten, mr. M. Rood, al naar voren dat met het instellen van een wachtlijst voor gevorderde studenten de vrij heid van onderwijs in het ge drang dreigde te komen. Het argument van de tegenpartij, die zich beriep op een noodsi tuatie omdat het aantal docen ten bij de vakgroep te gering zou zijn, is volgens mr. Van Dijk niet aannemelijk gemaakt. Hij vindt, dat het tekort tijdelijk moet worden opgevangen tot het medewerkersbestand is aan gevuld. De raadsman van de universi teit had de rechtbankpresident gewaarschuwd voor de gevolgen van zijn uitspraak, omdat behal ve de vier studenten die het geding aanspannen nog ruim 120 andere studenten op de wachtlijst voor de vakgroep staan. Om deze toevloed van studenten te kunnen opvangen, bepaalde mr. Van Dijk, dat hun uiterlijk over zes weken de toe gang tot de vakgroep moet wor den verleend. De studenten Jiad- den geëist, binnen 48 uur te worden t Film in beslag genomen MAASTRICHT (ANP) De po litie van Maastricht heeft giste ren de film „Deep throat" in beslag genomen. De officier van Justitie van Maastricht, mr. Bauwens, betitelde de film als „erg pornografisch", en gaf daarom de opdracht hem uit de roulatie te nemen. De heer Crijns, exploitant van het Royaltheater, de bioscoop waar de film gedraaid werd, verklaarde stomverbaasd te zijn over het optreden van de politie. Hij had de burgemeester van Maastricht, mr. Baeten, die hem had opgedragen de vertoning te staken, toegezegd aan zijn ver zoek te zullen voldoen. ONDERZOEK RAMPENFONDS TUINBOUW Den Haag (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren met meer derheid van stemmen de rege ring verzocht de mogelijkheden te onderzoeken van een ram penfonds voor land-, tuin- en bosbouw. Dat verzoek kwam tot stand door het aannemen van een motie van D'66, WD, DS'70 en PPR. Indiener Beekmans (D'66) acht het onderzoek, daKde regering moet instellen in samenwerking met de landbouworganisaties en schadeverzekeraars, gewenst omdat de gevolgen van natuur rampen sinds 1972 de overheid veel geld gekost hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de drie grote partijen in de Tweede Kamer is gisteren een openlijk gevecht losgebarsten om de binnenkort vrijkomende zetel in de EEG-commissie in Brussel. PvdA, CDA en VVD menen alle drie dat zij recht hebben op deze zetel. De EEG-commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, zal op 1 januari 1977 gedeeltelijk worden vernieuwd. Een van de commissarissen die opstapt is de KVP-er Lardinois, die de landbouwportefeuille heeft beheerd. Als mogelijke opvolgers van hem zijn reeds de namen gevallen van de ministers Vredeling (Defensie) Van der Stee (Landbouw) Boersma (Sociale Zaken), Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) en Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en van staatssecretaris Brinkhorst (Europese Zaken). Afspraak met Navo op de helling DEN HAAG De PvdA wil dat de regering binnen afzienbare tijd een begin maakt met de beloofde personeelsvermindering bij de landstrijdkrachten. Het handhaven van de bestaande troepen sterkte zal volgens de socialisten tot grote financiële problemen leiden. De grootste regeringspartij heeft dit waarschuwende ge luid laten horen in het gisteren begonnen debat in de Tweede Kamer over de Navo. De regering heeft de personeelsvermindering steeds afhankelijk gesteld van de resultaten bij het overleg tussen Navo en Warschau pact over wederzijdse troepenvermindering. Met de Navo-bondge- noten is de afspraak gemaakt, dat zo lang niet aan de troepensterk te zal worden getornd. Volgens de PvdA moet die afspraak op de helling nu het er niet naar uitziet dat het oost- westoverleg op korte termijn tot resultaten zal leiden. De socialist wees er bovendien op, dat de Navo met zijn bewapening een grote kwalitatieve voorsprong heeft op de Oostbloklanden. De PvdA verlangt verder van minister Vredeling (Defensie), dat hij de Navo keihard meedeelt, dat onze 'onderzeeërs niet worden vervangen en dat geen beslissingen zijn te verwachten ovèr de vervanging van de Neptune en de NF-5, als ook over de aankoop van 18 F-16's, waarop een optie is genomen, zolang de Navo niet concreet en serieus over de verdeling van zaken wil praten. Vooruitzichten voor vrijdag. Aanhoudend wisselvallig. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 10 gra- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent.- Istanboel Las Palmas New York

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7