LANGS OMWEGEN Bakker Ket was een halve eeuw Verkeersbeleid Leiden in vijf jaar sterk verbeterd broodnodig Butley: grimmig maar boeiend spel Sint Wilberts teken blijft in Oegstgeests hart gegrift Zwemmen voor ouderen in ,,De Zijl' SOLUTION IN LEIDEN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf - uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Programma zaalvoetbal LEIDEN/LISSE - Vanavond staan er vier hoofdklasse-duels zaalvoetbal op het programma. Drie worden er in de Leidse Groenoordhal verspeeld; een in de Lisser THB-Hal. Het meest interessante treffen lijkt zich om negen uur in de Groenoord hal te gaan afspelen. Kampioen Zwaanvogels ontmoet dan het sterke Lisser Godyla United. THB-HAL (Lisse): Hoofdklasse: Van Gerven de Jong - Van der Plas BMW (21.20 uur); 3E: FC Duynstee - Priemeer (22.15 uur). Groenoordhal (Leiden): Groe- noordha Hoofdklasse: Zwaan vogels - Godyla United (21 uur); Swift Winkeltje - Tegelhandel (22 uur); Oegstgeest - LDWS (20 uur). 2A: Rijnsburgse Boys - San Sjardin (20 uur). 2B:LFC - LISC (22 uur). 3A: Fasson - G en R (20 uur); SLF - FC Modern (21 uur);. 3C: Du Prie - Casa Cara (21 uur); VTL - SC Lisse (20 uur). 3E; Leny's B. - SC. Teekens (22 uur); Uljee - Leidsch Dagblad (21 uur). Veilingen RIJNSBURG, 2 nov. Bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer) Alstroemeria 0,539-510, Amaryllis 0,521-2230, Anemo nen 0,020-1800, Anjers am 0,372-74850. Anthurium 1,936-2689, Chrys. gepl nc 0.372-94780, Chrys. tros n c 1,655- 36677, Chrys. gepl jr. 0,453-4130 Chrys. tros jr 2.422-14037, Dahlia 0,050- 610. Eikeblad 0,951-548, Eremerus 1,041-160, Euphorbia 0,414-6790, Free- sia 1,694-10082, Gerbera 0,546-7990. Gladiolen 0.119-670, Glad. Colvill. 0,321- 2460, Glad. Nanus 0,215-6610, Iris 2,686-9577, Lelie kelk 0,181-3500, Lelie tak 0.388-127033, Liatris 0,243-44285, Narcis kas 1,591-1280, Narcis Carlton 3,100-9, Orchideeën 0,859-2437, Orni- thogalum 0,100-780, Rozen grootbl 0,516-3080, Rozen kleinbl. 0.204-26140. Golden times 0,438-1300, Snijgroen 0,949-1835, Statice 0,677-150. Tulpen 3,923-820, 2e soort per bos 0,872-601, 2e srt per stuk' 0.164-28330. Anjers tros 0,236-19930, Rozen Bacca 0.543-9220, Rozen Sonia 0,345-15380, Rozen llona 0,560-5120. Stro/droogbl. 0,827-2893. Div. snijbloem. 1,154-526, Div. snij bloem. 0,249-8329, Alstroemeria 0,402- 11560, Anemonen 0,339-8050, Anjers Am. 0,217-700, Orchid Arach 0,528- 4812, Orchid Dendr 0,093-6600, 2e srt per stuk 0,155-400, Mimosa imp 2,658- 240, Protea imp 0,859-1880, Div bladsrt. imp 1,689-2521, Div snijbi imp 1,150-150. Div snijbl. imp 1,982- 2528, Azalea 2,363-108. Begonia 0.906- 284, Cyclaam 1,240-120, Poinsettia 2,741-195, St Paulea 0.842-192, Div potplanten 1.671-1434 Roelofarendsveen, 2 nov snijbloemen Alstroemeria 19 p.s Anjers tros ps Chrysanthen stuks: Wim Lange, Brigit te, Schlager, Cremon, Fiona, Silver Ro se, Stanly. Floranca. Jacob Maris, Rega lia, Shandy, Brettner, Escort. 25-68 p.s.; Chrys. tros: Bonny Jean. Pink Marble, Roodkapje. Cremon, Bornholm, Jacob Maris, Suzanne. Gemengd, Compy, Es cort. Dr. Wasser. 150-220 p.b.; Chrys. Jaarrond: Spider wlt/geel-lndianapolis Wit/geel 200-255 p.b.; Cyclamen 190- 225 p.s.; Eikenblad 60-95 p.b Gerbera 49-75 p.s.; Lelie 33 p.s., Liatris 157 pb., Nerine 24 p.s.; Rozen: Belinda, Carol, Evergold, Garnette, La Minuette, Marim ba, Zorina, Baccara, llona. Est. Ofarim, Annabel, Motrea, Teach In. Golden Ti mes Mercedes, Sonia 25-85 p.s Iris. Prof. Blaauw. IdeaalFreesia Aurora, Ballerina. Royal Bleu. Blue Heaven, Gol den Yellow, Golden Melody. Gemengd Mozart 145-360 p.s.; Anjers Alice, Car- naval, Charmeur, Rose. Lena, New Art hur. Keefer, Nora, Le Reve, Rode Sim, Esperance, Dark Lena. Witte Sim, Yel low Dusty, Dark Lena, Parade gemengd Burgerlijke stand LEIDEN Gehuwd: J. Trouwee en S. M Osinga, F. Cengiz en M. J, Otter, A, P. Dekker en M. J. Mathot, A. W. Schalker en A. van Polanen. Geboren: Jolanda Willemina, dr. van J. Heeringa en W. Boomker, Jackey, zoon van W. F. van den Bos en M. van Varick, Tomme Pieter, z.v.: Th. H. P. Geraedts en J. Ming, Martijn, z.v. A B B. van der Voort en W. Mol; Monique d.v.: K. J. M. Seijsener en M. M. van den Berg; Nicoline. d.v.: C. W Arisz en M. Doorn, Michael Thomas Martin z.v. W. H. Malek en J. J. M. Pennings, Dennis, z.v. K W. Kramer en G. M. Hoekman, Jotam Moshe z v D Haber en A. E. Blok, Marianne Elisabeth d.v. N. Pronk en W Kant, Renè Michel z.v C. J. van Beelen en K P. Knetsch, Jessica d.v. C S Harings en A M. Liesveld, Hans Joris z.v.: J M Ph. J. M. Quagebeur en M M. J M. van der Wee, Don Robert, z.v. J H.C. Laman, en C. A, Ratsma, Judith d.v. K Spikman en J. M. Koch, Diana Helena, dv A van der Slot en L. M van Rooijen Overleden: D Kleijn geb. 1898 man, P C. W Molenkamp geb. 1910 man, H van Bladel geb. 1900 man. KOUDEKERK De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen, afd. Koudekerk aan den Rijn/Hazerswoude-Rijndijk gaat dinsdag 9 november een discussieavond houden over het onderwerp „Het werk en de mens". Deze avond, die om 20.00 uur in de Ridderhof aan de Kerklaan wordt gehouden, zal worden geleid door me vrouw G. Alblas-Pegels. RUPWETERING De grote zaal van het Ripse dorpshuis in Rijpwetering zal vrijdag 5 no vember het toneel zijn voor een grote kaartavond die wordt ge houden ten behoeve van de In- validenbond „Alkemade en om streken". De winnaar ontvangt een fraaie wisselbeker en een half varken, voorts zijn er nog LEIDEN Ouderen vanaf 55 jaar kunnen vanaf morgen iedere week tussen half tien en half elf in zwembad „De Zijl" komen zemmen. De kosten per keer zijn 1,20. Degenen die de zwemkunst nog niet meester zijn, kunnen aanwij zingen van een instructeur krijgen. Nadere inlichtingen worden verstrekt in het dienstencentrum „De Kooi", Driftstraat 49a, tele foon 149726. LEIDEN Wethouder M. van Aken opent volgende week vrij dag het nieuwe bedrijfspand van Houtwerf b.v. aan de Lam- menschansweg 130. De officiële gebeurtenis heeft om drie uur plaats. LEIDEN In het gemeentear chief aan de Boisotkade wordt op 18 november een bijeen komst van de organisatie ex-po litieke gevangenen gehouden. Een aantal oude films opgeno men in Leiden zullen worden vertoond. Enkele van deze films zijn: Leiden, zetel der weten schap van 1920-1930, de viering van de 350-ste herdenking van Leidens Ontzet in 1924, 3-Octo- brand in februari 1929. LEIDEN De wandelkring Leiden en omgeving houdt aan staande zaterdag weer een Mo lentocht. Gestart wordt bij het VW-kantoor aan het Stations plein 210 tussen negen en twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt 2 per persoon. Inlichtingen over de tocht zijn te krijgen bij het VW-kantoor, telefoon 146846. LEIDEN In het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat treedt aanstaande vrijdag het Assosjale Orkest op. Deze drie mansformatie bezingt asociale misstanden. Voor het optreden wordt een negentig minuten du rende speelfilm van Charley Chaplin vertoond. De toegang sprijs voor het bijwonen van deze evenementen is 3,50 voor niet-leden en 2,50 voor leden. De filmvoorstelling begint om Eén jaar cel voor stelend echtpaar Een 28-jarige beroeploze Hage naar en zijn vrouw hebben zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad voor he- t plegen van een groot aantal diefstallen met de beruchte babbel truc. Ook een vriend as sisteerde soms daarbij- Hij is reeds eerder door de rechtbank veroordeeld. Tegen de vrouw eiste de officier van justitie één jaar gevangenis straf en tegen haar echtgenoot anderhalf jaar. De rechtbank heeft man en vrouw ieder ver oordeeld tot één jaar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest Het echtpaar had per dag voor een waarde van 300 gulden aan verdovende middelen nodig. Om aan dat geld te komen, reisden zij door ons land en pleegden winkeldiefstallen. Terwijl één van het drietal de aandacht afleidde van het win kelpersoneel, pleegden anderen een diefstal. Een winkelier in Amstelveen raakte voor bijna 15.000 aan rineen en horloges kwijt LEIDEN De popgroep „Solution" treedt aanstaande vrijdag op in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Het concert, dat om acht uur begint, wordt gegeven onder auspiciëm van K&O en de LJA. Kaarten zijn te krijgen bij het bureau van K&O aan de Oude Vest en bij Plato Platen aan de Breestraat 15. De toegangsprijs is 6,-. „Solution" is geen nieuwkomer in de popwe reld. De groep werd in 1966 opgericht onder de naam „Soulution". Zij maakte muziek in de stijl van „Blood, Sweat and Tears". De groep bestaat uit Tom Barlage (alt- en sopraansax fluit en elektrische piano), Willem (keyboards), .■keyboards), Hans Waterman (drums) en Guus Willemse (elektrische gitaar). LEIDEN De Haagse Comedie was gisteravond eindelijk weer in Leiden, in de Schouwburg natuurlijk, na een afwezigheid van vele jaren. Als ze stukken spelen zoals Butley (Simon Gray) moeten ze toch maar vaker komen. Ondanks allerlei bezwaren die je tegen het „Instituut" De Haagse Comedie kunt hebben. Een gezellig weerzien is het ge lukkig niet geworden. Butley is een grimmig stuk over een zeer grimmige docent aan een Lon- dens college. Huwelijk stuk, re latie met zijn pupil-leerling- vriend-collega-huisgenoot-ka- mergenoot op springen, als le raar en literaire wetenschapper uitgespit. En daarbij nog altijd intelligent, uiterst taalvaardig, scherpzinnig en zeer scherpzien de. Het resultaat: een cynicus, respectloos, zonder aanzien des persoons en des gevoels, on grijpbaar in zijn hoog ontwik keld taalvermogen h'i al zijn eigen ellende maskeert, wegspeelt en onbenaderbaar maakt. Kortom het intellectueel deficit van een begaafd litera tor. De hele opbouw van het stuk is wat je tegenwoordig al bijna klassiek kunt noemen. Twee be drijven, 's ochtends en 's mid dags, langzame onthulling van de verschillende relaties en ge beurtenissen. Een soort cycli sche bouw, waarbij het eind bij na een herhaling wordt van een begin in een ver verleden. En voorts in décor, situatie-teke- beurtenissen en de meer sfeer bepalende voorvallen (voor zover dat onderscheid te maken is) een suggestie van realisme, die natuurlijk onze identificatie mogelijkheid verhoogt maar nog niet een samenval met de echte werkelijkheid betekent. Binnen dit alles dat typische Haagse Comedie-spel van voor al Guido de Moor Butley. Veel lopen, gaan zitten, theatergeba- ren maken die niet echt zijn, maar als geheel toch boeiend. Wim de Haas als Reg Nuttali speelde tegenover De Moor de pakkendste scène. Eddy Brug man, de vriend, bleek steeds duidelijker de slappe, zich con formerende, beloftevolle weten schapper. Alles bijéén een wrang geheel. PAUT, VAN DER PT.ANK Weer is een warme bakker de laan uit. Deze keer in Woubrugge, waar 65-jarige Cornelis.Ket een paar maanden geleden de oven de rug heeft toegekeerd. Sinds juli, toen het bakkersvak werd afgesloten, heeft Cor nog een tijdlang bij de klanten het brood thuisbezorgd, maar het fijne was er vanaf. Een halve eeuw was hij een echte bakker: eerst zelf brood bakken en het daarna in de wijk bezorgen. Na al die tijd mag er wel wat gevierd worden. Witgekuifde Cor Ket mijmert nog wat na, maar hij heeft met zijn lot wel vrede. De Woubruggenaar begon 50 jaar geleden als kracht bij Bakker Overvliet. Daarna was hij in het warme beroep werkzaam in Rijnsaterwoude, Aarlanderveen, Leiderdorp en Amsterdam. „Want zoals ze in onze tijd zeiden: je moet maar veel bazen hebben, dan leer je .het meest", vindt nog steeds Cor Ket. In Amsterdam had Cor zijn fijnste tijd, zo krijg ik tenmin ste de indruk. „Ik werkte er in de Goudsbloemstraat, mid den in de oude Jordaan. Hart stikke gezellig, was het daar. Met aan de overkant de draaiorgelverhuur van Perlee. Elke ochtend om 7 uur al mu ziek, als er proefgedraaid moest worden. Dat was ook in de tijd van de malaise: ik ver diende hooguit elf gulden per week. Dat was bij bazen met de hond voor da kar of onder de kar. Ep als de politie niet keek, reed ik zelf mee op die kar. Ik bezorgde toen ook het brood met de hittekar, een paard ervoor". In 1939 begon Cor Ket in Wou brugge aan de Vierambachts- weg voor zichzelf te bakken en voor zijn klanten natuurlijk en in 1954 vestigde hij zich met zijn gezin aan de Kerkweg 4, met de bakkerij achter zijn huis. Daar woont hij nu nog, maar de baklucht is verdwe nen, want het ambacht is al een paar jaar uit zijn leven verdwenen. In 1961 ging Cor op fifty-fifty-basis in zee met Jan Quint. Hij zat toen een beetje met knechten te houden en zijn zoon had er ook geen zin meer in, in het vak. „Het is best gegaan, tot twee en een half jaar geleden. Maar toen zette de dokter me op een half pitje, vanwege de gezondheid, ziet u. Toen ben ik eruit ge stapt. Niet helemaal, hoor. Ik bleef bij Quint in loondienst en hield m'n bezorgwijk, maar ik hielp niet meer in de bakke rij. Dat heb ik tot een paar maanden geleden volgehou den. Ik heb het altijd een fijn beroep gevonden. Het was aanbomen in die tijd. Altijd' vroeg op. 4 uur 's morgéns, eerst bakken en daarna de deur uit. Met de feestdagen was het steeds een nachtje doorwerken. Alles ging met de Geen actiefoto meer; alleen Cor Ket in zijn witte bakkerskiel vóór zijn huis, waar vroeger de winkel was gevestigd. hand; deegkneden en opma ken, dat is er nu niet meer bij, met al die machines van tegen woordig". De mensen vroegen de laatste tijd: waarom zien we die Ket niet meer? Want iedereen ken de bakker Ket, de „echte" bak-, ker „Ja, dat is zo. Ik heb veel met al die mensen meegeleefd. Je kwam er aan huis en je kende ieders situatie zowat". Daarom is vandaag die recep tie in Huize Van der Ploeg te Hoogmade, van 5 tot 6 uur. De mensen krijgen nog een keer bakker Ket te ziep en zé kun nen hem feliciteren met zijn, 50-jarig broodjubileum. „Ik' word er wel een beetje verle gen mee. Dat ze c}aar al die drukte voor maken", ver trouwde Cor me vrij rustig toe, „maar je ontkomt er niet aan. Toch wel fijn, eigenlijk, die waardering voor het werk dat ik gedaan heb". MILIEUBIOLOOG DR. UDO DE HAES: i LEIDEN „Wanneer je het huidige ver- keersbeleid van de gemeente Leiden verge lijkt met zo'n vijf jaar geleden, dan is er een enorme verbetering te konstateren", verklaarde gisteravond dr. H. A. Udo de Haes op een lezing voor het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Dr. Udo de Haes is als milieubioloog verbonden aan de Leidse universiteit en heeft in deze hoeda nigheid al heel wat werk verzet tot behoud van het natuurgebied rond Leiden. Over dit natuurgebied en de aktiviteiten om het tegen allerlei bedreigingen te behoeden ging zijn lezing. „Toen wij in 1969 gekon- frontecrd werden met de plannen tot het bouwen van een weg dwars door de prachti ge duinen tussen Leiden en Den Haag, toen ging er eerst iets door ons heen. Die plannen mochten gewoon niet doorgaan", legde dr. Udo de Haes uit als illustratie hoe de Werk groep Milieubeheer tot aktiegroep groeide. „Het ergste was", vervolgde hij, „dat de ambtenaren die met de plannen bezig waren vrijwel allemaal nog nooit in de duinen waren geweest. Zij waren zich nauwelijks bewust van de schadelijke effekten op de natuur die de weg zou veroorzaken". Dr. Udo de Haes schilderde de moeilijke wegen die de werkgroep moest gaan om op provinciaal niveau iets gedaan te krijgen tegen de aanleg van de weg. „Het is ons gelukt", zei hij, „maar vraag niet hoeveel moeite het heeft gekost". Intussen is het zes jaar later, maar de situatie is er niet veel beter op geworden. Volgens dr. Udo de Haes vormt de woningbouw van Den Haag en Leiden een nieuwe bedreiging voor het Aan de 75-jarige St Willibrordkerk in Oegstgeest zitten tal van gedenkwaardige aspecten. Bij een kerk- of parochiejubileum rakel je al gauw van alles op, al was het alleen maar omdat in die geschiedenis een stroomversnelling de rust is komen verstoren. Maar daar wil, ik het vandaag niet over hebben. Ik zag alleen dezer dagen boven de ingang, boven de hecht doortimmerde en gesmede toegangsdeur, een rond schild dat mijn nieuwgierigheid opvijzelde. In de rand van de cirkel staat: Kerkwerve blijft Sint Wilberts erve. In het hart een soort kruisvaarderskruis met emblemen. Als je er het fijne niet van weet, kun je altijd je nog afvragen wat één en ander te betekenen heeft. schaarse natuurgebied rond deze steden. Hoewel het verkeersbeleid sterk is verbeterd had dr. Udo de Haes toch nog wel kritiek op de gemeente Leiden, met name wat betreft deze woningbouw. „Wij hebben uit gerekend", zei hij, „dat er in de „lege gaten" in de stad Leiden zo'n 2000 nieuwe woningen gebouwd kunnen worden. Dat zou de druk óp het natuurgebied voor een groot deel wegnemen". Welnu, de opgerakelde nieuws gierigheid is dezer dagen be vredigd geworden. Door toe doen van mr. Fehmers, die ten Leidse stadhuize resideert, kreeg ik documenten in han den die meer licht op het ron de Willibrordbord werpen. Het teken is namelijk afkomstig van 's heren Fehmers eigen vader, ir. Fehmers, die tiental len jaren geleden het „kerspel- teketi" ontwierp. In het oor logsjaar 1941 werd daarover geschreven en ik mag uit die ontboezemingen vandaag cite ren. Ik maak uit één en ander op, dat het kenteken een gezinte ken is geweest, daterend uit de vroege middeleeuwen. In die tijden werd een parochie als een „kerspel" aangeduid: af korting van „kerk" en „spel", wat een oud woord is voor gebied. Kijk maar naar Zwol lerkerspel en Weesper karspel. De oude Willibrordparochie van Oegstgeest heette vroeger Kerkwerve en die werve blijft onverminderd Sint Wilberts erve. Bij het door ir. Fehmers ontworpen zinneteken heeft het wapen van Oegstgeest een uitgangspunt geboden: een rood ankerkruis op een gou den schild. Koning Willem I schonk dit wapen aan de ge meente, omdat het al behoorde aan de ambachtsheden van Oegstgeest, het geslacht Heer mans. In het hart van het kruis (openbloeiend, zoals het geloof een steeds openbloeiend ziels- bezit zal wezen, aldus ir. Feh mers) bevindt zich het evange lie-boek, de blijde boodschap die de stichter van de Oegst- geestse kerspelgemeenschap op deze grond verkondigde. Het zinteken is omsloten door twee ringen; er loopt een groe ne haag omheen (ook al zie je die niet meer). Daardoor is het een werf, een erf en dus zinne beeld van een kerkgebied. In een paar afleveringen deed de oude heer Fehmers één en an der uit de doeken, althans hij wierp een licht op de voor velen duistere betekenis van het teken. Het ging om het open evangelieboek (Kerkwer ve is in heidenland een missie parochie geweest), het staf- kruis en de bisschopsstaf. Het Keltische stafkruis werd bij de geloofsprediking gebruikt en de bisschopsstaf herinnert aan de bisschoppelijke waardig heid van parochie-oprichter Het streven van de werkgroep vatte dr. Udo de Haes bondig samen met: „Wij willen de stad de stad laten en het land het land". Om dit streven te verwezenlijken pleitte dr. Udo de Haes vurig voor het openbare ver voer en de fiets, wat door de zaal met een applaus onderschreven werd. Solution" met van links naar echts Willem Ennes, Hans Waterman, Tom Barlage en Guus Willemse Willibrord. Overigens merkte ir. Fehmers op, dat de bis- schopsstaven in St. Willibrords tijd „geen haak bovenaan had den"; „beide staven zijn groen, d.w.z. van levend hout „En dat wij willen blijven „Sint Wilberts erve", dat ge tuigt ons nog iets over den aard van ons godsdienstig le ven, eenmaal opgevoed in de Benedictijnse geest, gelijk heel onze oude Nederlandsche Christenheid, daar waar Bene dictijnen werkten". De heer Fehmers leerde ons in 1941 nog een les: „een zin spreuk van St. Benedictus is in onze parochie goed bekend en die oude boerderij speelt een rol in onze 18e eeuwse kerspelgeschiedenis; Ora et la bors, bidt en werkt. Een Bene dictijns ideaal om na te vol gen. En dan uiteindelijk con-' cluderend in 1941: „Kerkwerve blijft Sint Wilberts erve: dat dit vervuld worde vragen wij op voorbede van onze vader in Christus, Willibrord, wiens naam gezegend blijve op de geestgronden, de klei en het veen van ons kerspel". Aldus een streekgebonden vovergave van een parochiaan in de oor logsjaren. St. Wilberts en zijn zinteken leven hoog!. Het ..kerspelteken" van de Oegstgeestse St Willi brord.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5