VAN ONDERSCHATTING IS NU TOTAAL GEEN SPRAKE" Jan Zwartkruis laat luchtmacht prevaleren Wim JansenNuch voetbal in plaats van artistiek eens prestaties Kees Krijgh na twee maanden weer fit: SANDBERG SPEELT WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 ZEIST Jan Zwartkruis zal zijn contract met de KNVB als bondscoach ad interim niet verlengen. Na alles zorgvuldig te hebben afgewogen, heeft Zwartkruis, die maandag tot kapitein is bevorderd, besloten de belangen bij de luchtmacht te laten prevaleren. Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, heeft gisteren een gesprek gehad met generaal R. Hemmes, waarin naar voren is gekomen dat Zwartkruis, die Oranje begeleidde in de wedstrijden tegen IJsland en Noord-Ierland, beide taken niet meer optimaal kan combine ren. De KNVB moet dus op zoek naar een nieuwe bondscoach. Of dat een vaste man of een tijdelijke functionaris zal worden, is bij de KNVB nog een punt van discussie. EINDHOVEN Kees Krijgh verschilde afgelopen zondag duidelijk van mening met zijn trainer over de wijze waarop FC Amsterdam tegemoet werd getreden. Zoals bekend mochten Willy van der Kuijlen, Ralf Edström, Gerrie Deijkers en René van der Kerkhof in het burgerpak blijven, omdat Kees Rijvers hen liever wilde sparen voor de Europa Cupontmoeting tegen St. Etienne. Vleugel verdediger Kees Krijgh heeft kritiek op deze „wis seltruc" van zijn trainer. „Kijk", zegt de 26-jarige Eindhovenaar, „als we van St. Etienne winnen, is er natuurlijk geen vuiltje meer aan de lucht. Dan wordt het verlies aan premie door het onnodige gelijkspel tegen FC Amsterdam geheel gecompenseerd. Maar op zich was ik het helemaal niet eens met de beslissing van Rijvers om die vier spelers buiten het elftal te laten. Hij beslist tenslotte over onze poen. Aan de andere kant kan ik begrip opbrengen voor zijn standpunt dat op dit moment alleen de Europa Cup belangrijk is. Dat ben ik wel met hem eens". Voor Kees Krijgh is juist een wat teleurstellende periode in zijn voetballeven achter de rug. De lange - van origine voorstopper - PSV'er, die na de komst van de steviger in grijpende Huub Stevens naar de plaats van rechterverdedi- ger werd gedirigeerd, heeft twee maanden buitenspel ge staan. „In de eerste competi tiewedstrijd tegen Eindhoven", herinnert Krijgh zich, „raakte ik geblesseerd, een spierscheu- ring in mijn been. Daar ben ik een hele tijd mee zoet ge weest. Af en toe heb ik gepro beerd of ik weer kon spelen, maar dan bleek dat het niet girtg.'Dat was wel frustrerend, want ik was juist afwezig in een periode dat het met PSV ook minder ging in de compe titie. Maar ik ben nu weer terug. Ik heb helemaal geen last meer. Tegen FC Amster dam was het mijn derde hele wedstrijd, terwijl ik ook tegen St. Etienne de hele partij heb meegedaan". Hoge woord Het hoge woord is eruit: St. Etienne. Die naam ligt veel Eindhovenaars nogal zwaar op de maag, gezien de tot dusver tegen de Fransen be haalde resultaten, llit drie duels behaalde PSV tegen de Franse kampioen slechts één gelijkspel zonder treffers waartegenover twee nederla gen stonden. Kees Krijgh heeft geen verkla ring voor de matige verrichtin gen van zijn ploeg. „We spelen slecht", zegt hij. „Maar waar het door komt, ik weet het niet. Een feit is wel dat onze verdediging in de competitie tot nu toe al vijftien doelpun ten heeft moeten incasseren, terwijl we de twee voorgaande St. Etiënne trainde licht. Voorop Piazza, achter hem Rocheteau van wie Kees Krijgh zegt: „Dat is de gevaarlijke man". seizoenen de minst gepasseer de defensie hadden met resp. 26 en 25 doelpunten tegen. Je kunt je afvragen of het reser vemateriaal voldoende is om tegenslag op te vangen zoals we die met blessures hebben gehad. Ik wil niet zeggen dat achteraf gesproken Strik en Quaars niet hadden moeten vertrekken, maar een sterke verdedigende speler hadden we er eigenlijk wel bij moeten hebben. Nu heeft Deacy, die van oorsprong een aanvaller is, enige wedstrijden als verde diger gespeeld. Dat is toch een pure noodgreep". Kees Krijgh is ondanks de collectieve scores van PSV blij dat hij zelf weer volledig fit is. Maar toch zit hem nog wel wat dwars. Dat is de er kenning van zijn voetbalkwa liteiten. Anderhalf jaar geleden debu teerde hij, toen deel uitma kend van de soepel geoliede Eindhovense voetbalmachine, in het Nederlands elftal als voorstopper van ploeggenoot Adri van Kraay. Maar na die première tegen Polen en het door het thuisfront gekraakte treffen tegen Italië in Rome werd Kees Krijgh geruisloos van de lijst internationals af gevoerd. „Dat heeft me wel gestoken", zegt Krijgh. „Ik ken mijn be perkingen, ik weet dat ik het van mijn inzet moet hebben, maar ik hoorde na die wed strijd tegen Italië, waarin ik toch zeker niet de slechtste was, niets meer van de bonds coach. Ik zat niet bij de laatste tweeëntwintig spelers voor de eindronde van het EK, een plaats waar ik toen toch eigen lijk wel op gerekend had. Je hoort dan ook niets van de KNVB. Geen reden waarom je er niet meer bij bent, niets. Daar heb ik wel wat moeite mee gehad". Kees Krijgh, die vijf jaar gele den bij PSV terecht kwam na voor NEC, De Graafschap en FC Den Bosch te hebben ge speeld, heeft echter de moed niet opgegeven ooit nog eens bij de Oranjeselectie te beho ren.- „Waarom Wim Meutstege van Sparta wel en ik niet vraag ik me wel eens af". Mandekking De wedstrijd tegen St. Etien ne van vanavond heeft Kees Krijgh in gedachten al enige keren gespeeld. „We zullen hun drie spitsen zware man dekking moeten geven", vindt de PSV'er, die in de uitwed strijd onder de indruk raakte van de activiteiten van Pa trick Reveil i („een grote rom melaar, die veel gevaar kan stichten") en het wonderkind van St. Etienne, Dominique Rocheteau. „Dót is de gevaarlijke man", vindt Kees Krijgh. „Hij is ont zettend sterk aan de bal, waar door zijn tegenstander er zijn handen vol aan heeft. Gerrie Deijkers zal waarschijnlijk wel weer bij hem staan. Dat is in de eerste wedstrijd goed gegaan. Gerrie kon zelfs nog vrij veel aanvallen, hoewel ik moet zeggen dat Rocheteau veel meer meeverdedigde dan vorig seizoen. Ik vind trou wens toch dat St. Etienne over het geheel genomen een wat betere indruk maakt dan een half jaar geleden. Daarom zal het een moeilijke wedstrijd voor ons worden. Maar er is één verschil: vorige keer heb ben we St. Etienne onderschat. En dat zal zeker niet gebeu- Extra druk Door het matige schutters- werk dat PSV de laatste we ken demonstreert ligt er een extra druk op de verdediging van de huidige landskam pioen. Kees Krijgh beseft dat terdege. „We mogen nu van St. Etienne persé geen doelpunten tegen krijgen, anders gaan we de boot in. Maar we hebben in het verleden bewezen dat we dat aan kunnen. Tegen Haj- duk Split bijvoorbeeld was dat vorig jaar ook het geval en toen ging het ook goed. En ik sla Hajduk Split toch wel iets hoger aan dan St. Etienne". FRANK WERKMAN Arie de Vroet ging op speur tocht naar ex-profs. ,,Het in teresseert me niet wie er in Oranje staan. Het gaat mij om het sterkste team". ZEIST Door puur toeval (aldus bondscbach Arie de Vroet) beschikt Nederland sinds kort over een amateurelftal, dat volledig afhankelijk is van een soepele houding van de wereld voetbalbond (FIFA). Met het benoemen van dertien voormali ge profs in de selectie die zich zal moeten plaatsen voor de Europese kampioenschappen maakte De Vroet zich enerzijds sterk, maar trok tegelijkertijd een groot risico aan. Je onbetaalde krachten van Jranje moeten vurig hopen, dat de Fifa de beloofde veran deringen in de amateurregle menten (bondsvoorzitter Van Marle: „Dat zou binnen drie maanden gebeuren") ook in derdaad doorvoert Anders is straks bij de Olympische Spe len alle moeite voor niets ge weest. Arie de Vroet houdt er stiekem rekening mee. „Dan zal ik weer een ander elftal moeten creëren. Voorlopig kijk ik alleen naar de Europa Cup. Dat is over twee jaar en dan zie ik wel weer verder". Arie de Vroet, sinds jaar en dag de sterke man bij de ama teurs, is niet voor een kleintje vervaard. Tegenslag is hij zo gewend, dat hij maar kort hoeft terug te gaan in de tijd om te helpen herinneren aan de echecs tegen de profploe- gen van Frankrijk en Roeme nië. Zij versperden Oranje de weg naar Montreal op zulk een ontluisterende wijze, dat De Vroet zich wel moet vastklam pen aan een ommekeer bij de FIFA, waardoor Nederland voortaan ook met voormalige profs kan aantreden in de Olympische strijd. „We moeten afwachten, wat de FIFA doet. Wij houden ons in elk geval aan de regels en hebben zo best leuke resulta ten bereikt". Arie de Vroet is echter ook maar een mens en daarom net zo ambitieus als ieder ander. Hij wil nu wel DERTIEN EX-PROFS IN AMATEUR SELECTIE Iers uit het Jong Amateurelf- tal (de kweekbak voor het A-team, red.) zal verliezen". „Alle spelers zijn geselecteerd na districtswedstrijden. Heel toevallig zijn er veel jongens uit het betaalde voetbal naar voren gekomen. RKC uit Waalwijk is met vier spelers veruit het best vertegenwoor digd in de nieuwe selectie van De Vroet Wim Wisse, in zijn beste tijd uitkomend voor Wil lem II is er één van, en een goede. Als laatste man is Wis se vrij zeker van definitieve verkiezing. Routine Het team, door Arie de Vroet geselecteerd, heeft kwaliteiten. Daarvan is hijzelf nog niet overtuigd („Dat moet altijd nog in de praktijk blijken") maar Wisse heeft veel vertrou wen in een Olympische toe komst. „In de oefenwedstrij den is gebleken dat we een goed team hebben. De spelers roepen elkaar en helpen el kaar. Dat getuigt van routine". De grote inbreng van ex-profs in het keurcorps van De Vroet wil niet zeggen dat er geen plaats is voor meer dan drie pure amateurs die nu deeluit- maken van de selectie. De dis trictskampioenschappen, waaruit het jeugdteam wordt geselecteerd en waaraan ook een ploeg van West II mee doet, zijn er niet voor niets. De (nu nog voorlopige) selectie van Oranje staat open voor iedereen. Ook voor zaterdag spelers die er nu maar be kaaid afkomen met twee ver tegenwoordigers. „Het interes seert mij niet wie erin staan. Speurtocht Op zijn speurtocht door ama- teurland lette Arie de Vroet vooral op die spelers, die hun sporen hadden verdiend in het profvoetbal. Om een sim pele reden. „Dit team heeft het voordeel dat niemand meer, in verband met de leef tijd, terug zal gaan naar het profvoetbal. Wat dat betreft weet ik zeker, dat ik met spe- De geselecteerde spelers zijn: Men- ninga (ACV- vroeger FC Gronin- fen), Schemmekes (AFC-Blauw fit), Spierings (BW-FC Den Bo sch), Boszhardt (DRC-Haarlem), Bloem (DWV-Telstar), Melchers (Rheden-Vitesse), Brands (RKC-FC Den Bosch), Brekelmans (RKC-Wil- lem II), Cruyssen (RKC-NAC), Wis se (RKC-Willem II), Bohnen (Suste- de „pure" amateurs Van Duur- sen (Achilles'12), Van Lokven (TOP) en De Graaf (IJsselmeervo- gels). Kees Kooman ROTTERDAM W. M. A. Jansen, in voetbalkringen alleen bekend als Wim(pie) Jansen, is een veel te goede collega om een parallel te willen trekken met het Feyenoord-met en het Feyenoord-zonder-Wim van Hane- gem. Maar hij ontkent het verschil niet. Hij omschrijft het met: „Feyenoord speelt nu anders. Een trainer past zijn systeem aan het voorhanden zijnde materiaal aan. Toen was dat gebaseerd op de aanwezigheid van Van Hanegem. Ik geef een voorbeeld. Als wij Cruyff zouden hebben, zouden we weer anders spelen dan nu het geval is". Na een moeizame aanloopperiode, waarvan direc teur Guus Brox nog steeds stelt „dat het niet de bedoeling is dat het publiek naar de tribunes wordt geschreven maar zeker ook niet om het eraf te schrij ven", heeft het Feyenoord van nu gestalte gekregen en keert het vertrouwen van het legioen terug. Een gang van zaken, die Wim Jansen logisch acht. „Als je in een nieuwe samenstelling speelt, moet je ingespeeld raken. Wij hebben ook moeten inwerken. Theo de Jong speelt nu anders dan in het vorige seizoen. Zijn taak is gewijzigd. Dat inspelen gaat niet van de ene week op de andere. Toen Boskov kwam, heeft hij gekeken wat we in huis hadden. Daarnaar is hij gaan werken. En dat moet eruit komen. Daarvoor is tijd nodig en dan hang het er ook nog eens van af hoe de seizoenstart is. In de eerste zes weken leg je de basis voor het seizoen". Dat waren de weken waarin Feyenoord werd bedolven onder kritiek. Er werd technisch en taktisch mondjes maat gespeeld. Het publiek morde en vulde steeds minder de tribunes. De roep om Van Hanegem klonk en de aanhangers door dik en dun van „de Kromme" meesmuilden dat ze toch gelijk hadden gekregen door te stellen dat Feyenoord hem nooit weg had mogen doen. Maar Feyenoord haalde wel punten, niet met briljant spel, maar ze kwamen er, hoe dan ook. En toen de ploeg tegen NEC speelde, schemerde eensklaps de kwaliteit door de toen nog verre van opzienbarende prestatie. Elke week ging het beter en tot nu toe was de zege op PSV het hoogtepunt. GETRANSFORMEERD Het eens briljante, vol vondsten spelende en artistieke hoogstandjes makende Feyenoord is getransformeerd tot een gedegen ploeg, waarin de middenlinie niet meer de „afdeling" is van waaruit, en dan in hoofdzaak over één speler (Van Hanegem), het spel moest worden gemaakt. De collectiviteit is vergroot, het individualis me verkleind. Wim Jansen: „We hebben de ploeg niet meer voor dat artistieke spel. We spelen nuchter voetbal met de bedoe ling punten te halen. En als dat gebeurt in het begin van de competitie, want de weg is nog lang, is dat dubbele winst. Andere ploegen verliezen punten aan teams waar dat niet mogelijk moet zijn. Wij halen punten tegen ploegen die per definitie lastig zijn. Omdat het na twaalf wedstrijden nog volkomen open is wie boven aan zal eindigen, begrijp ik de instelling van PSV niet dat nu al de handdoek in de ring lijkt te hebben gegooid. Als je naar FC Amsterdam gaat met vier Vervangers om de spelers van de basisopstelling te sparen voor de wedstrijd tegen St. Ettienne, vraag je om puntenverlies. Als topvoetbalier moet je toch in staat zijn om drie wedstrijden binnen acht dagen te spelen". ONONTBEERLIJK Jawel, als het Wim Jansen betreft, de speler die nooit met zijn „ineengedoken" speelstijl een schoonheidsprijs aal krijgen maar wel een onontbeerlijke steun is voor zijn ploeg. Hij is een van de spelers die altijd het meest aan de bal is, die het woord opgeven uit zijn vocabulaire heeft geschrapt en de kwalificatie „zwoeger" eigenlijk niet verdiend. Hij is het, maar heeft veel meer. Wim Jansen afgelopen week dertig geworden is een niet altijd naar (grote) waarde geschatte speler. „Je moet goed doortraind aan de competitie beginnen. Daarvoor dient de oefenperiode voor de slag losbarst. Daarom is die oefentijd ook lang. Is de oefenperiode kort, dan heb je meer kans op blessures. Maar dan hoeft de vorm er nog niet te zijn. Die komt later wel. Volgens mensen, die het kunnen weten, mag je als topspeler niet langer dan drie, ten hoogste vier, weken absolute rust hebben. Dat wil dus zeggen, vakantie waarin je aan je sport niet veel, om niet te zeggen niets, doet". Een uitspraak die het gevolg is van de „mode" bij vrijwel alle clubs om een langdurige oefenperiode in acht te nemen en dan toch niet in redelijke vorm aan de competitie te beginnen. Wim Jansen: „Het gaat in die tijd om de conditie. Is die er, dan moet de vorm ook komen". Feyenoord zou daarvoor als bewijsstuk kunnen funge ren. De nieuwe stijl is in ontwikkeling. Jansen: „We hebben er weken moeite mee gehad. We hebben de spelers voor het collectief systeem maar dan moet er nog wel gebouwd worden". EFFECTIEVER „Theo de Jong en Willy Kreuz hebben nu meer vrijheid. Ik ben de verdedigende middenvelder als de tegenstan der in balbezit is. En nu gaat het er maar om hoe je die tegenstander tegemoet treedt. Ik bedoel, of de man nen van de andere partij achter De Jong en Kreuz aanlopen of omgekeerd. Dat moet je naar je hand kunnen zetten en ik denk dat we daarin steeds beter slagen. Ik geloof te kunnen zeggen dat we nu effectiever spelen. In ons systeem zijn de buitenspelers erg belang rijk. Jan van Deinsen gaat steeds beter meedraaien in ons collectief. Hij is per slot van rekening nieuw en het is een bewezen feit dat iedereen bij Feyenoord moet wennen. Hij ook, maar hij komt gegarandeerd". Zonder het met zoveel woorden te zeggen, geeft Wim Jansen wel aan dat Feyenoord-met en Feyenoord-zonder Van Hanegem beslist geen verschil tussen licht en donker is. Het is wel een ander Feyenoord geworden, zo men wil noodgedwongen. Wim Jansen „Kijk naar Theo de Jong. Hij gaat steeds meer scoren. Kijk naar Willy Kreuz. Hij maakt weer doelpunten". Met andere woorden: ze zijn vrijer, alles hoeft niet meer over die ene speler en Feyenoord voelt zich er wel bij. HERMAN VAN BERGEM Roland Sandberg (links) Met Wilhelmin midden en Scheer zal er vanavond tegen Feyenoord bij zijn. ROTTERDAM Met aan valler Roland Sandberg ar riveerde Kaiserslautern gisteravond op vliegveld Zestienhoven. Hij zal naar alle waarschijnlijkheid vanavond tegen Feyenoord spelen. De Zweed Sandberg werd eind augustus aan een me niscus geopereerd en speel de pas tweemaal een wed strijd die hij niet voleindde. Sandberg: „Ik heb mijn conditie op peil gehouden maar ik mis wedstrijdrit me". Trainer Ribbeek zal ook middenvelder Rein- hard Meier inzetten die er in de eerste wedstrijd niet bij was. Voor hem zal dan plaats moeten maken Hans Peter Briegl die in Kaiser slautern beide doelpunten voor zijn ploeg maakte.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13