Schaakploeg viermaal tegen Engeland remise Diocesane Pastorale Raad over „kadervorming en toerusting" KORTE METTEN Pater Van Straaten legt werk neer bij „Vinea Domini" Missieraad: beleid voortzetten bij ontwikkelingssamenwerking Paulus de Boskabouter De Toverhoed door Jean Dulieu KNWU VINDT STRAF ONREDELIJK ZWAAR Suske en Wiske De Raap van Rubens Lucky Luke „De genezing van de Daltons" .cd,,,,- AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken aan morgen. Recht op hel doel af: studeren, trouwen, bouwen, reizen...n Goed spaarplan - elke maand een vast bed ra; PAGINA 12 LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 KERK EN WERELD „Indien men wil bewerken dat veel parochianen actief aan het kerkelijk leven deel nemen, dan moet men ervoor zorgen, dat de themata van de Heilsboodschap worden ver taald in zo concreet mogelijke doelstellingen. Doelstellingen die op hun beurt weer zouden moeten aansluiten op behoef ten die in het hedendaagse samenleven van mensen naar boven komen". Dit uitgangspunt, tevens „doel om naar te streven" had de sectie Delft binnen de Diocesa ne Pastorale Raad geformu leerd aan het begin van een serie „aanbevelingen", die in de novembervergadering van deze raad in behandeling kwam. Dit gebeurde in het kader van de behandeling van het jaarthema „Opbouw van gelovigen gemeenschap", waarvan de 'sectie Delft het aspect „Kadervorming en toe rusting" voor haar rekening had genomen. Zij had dit onderwerp al een jaar onder gedegen behande ling, met een theologische pro- duktie eerst en een theoreti sche daarna en was dan nu gekomen met de praktische uitwerking in een vijftal „aan bevelingen" aan de DPR, die daarover maandagavond zijn gedachten heeft laten gaan. Delft onderscheidde drie taak velden van de kerk: verkondi ging, dienstbetoon en gemeen schapszin. Het meende, dat het binnen elk takenveld tot een rollenverdeling tussen de gelo vigen, onder wie de pastor, moest komen. Toerusting is een speciale taak voor de pas tor, die de andere gelovigen moet stimuleren hun taken op zich te nemen en hun roeping en talent te ontwikkelen. Dat vraagt bij de pastoor ook ont wikkeling van sociale vaardig- Een vormings^ en toerustings proces van kerkelijke kaderle den zou voorts allereerst een 'proces moeten zijn binnen de plaatselijke kerkgemeenschap pen, volgens het beginsel „al doende lerend", met behulü van „pastorale specialisten" op het niveau van bisdom en dekenaat. Ontwikkeling van een kader, zo stelde Delft ten slotte kan men los zien van de ontwikke ling van parochieraden, deke nale raden en diocesane raad, als de forums waar de pasto raal publiekelijk besproken en getoetst kan worden. Vragenderwijs gingen de le den van de raad op de hier summier weergegeven aanbe veling in, waarbij onder meer de vraag kwam naar de speci fieke zending van de pastor binnen deze zienswijze. Delft stelde, dat hier het speciale van het ambt niet wordt ont kend. Het gaat niet om de opdracht van de pastor maar om zijn functioneren binnen de spanning tussen zijn werk als pastor en wat de gemeen schap rondom hem daarvan ziet en beleeft. De sectie Den Haag, die het deel „Kerk en samenleving" van het jaarthema in studie heeft, bleek bij de uitwerking daarvan al samenwerking met de sectie Delft te hebben ge zocht en aan de hand van de Delftse „aanbevelingen" het onderdeel „dienstbetoon" te hebben aangesneden. De vraag rees of andere secties niet op gelijksoortige wijze vanuit hun onderdeel naar het Delftse stuk zouden kunnen toewerken, met name dan op de punten„verkondiging" en „gemeenschapszin". Dat bleek De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis zal van 8 tot 18 november in Rome verblij ven. Hij zal daar de vergade ring meemaken van de con gregatie voor de Religieuzen en Saeculiere Instituten, van welke congregatie hij deel uit maakt. In de serie Bijeen-publikaties is een cahier verschenen over grondstoffen. Het belicht de rol van de multinationals, het industriële gebruik, recycling, marktmechanismen, ondervoe ding en dergelijke. Het cahier is gericht op onderwijs en vor mingswerk. Het besteladres is Bijeen-publikaties, Antwoord nummer 15. Deurne. Griekenland en het Vaticaan zullen een concordaat onder tekenen dat voor het eerst in de geschiedenis diplomatieke betrekkingen tussen beide sta ten tot stand brengt. De ge schillen hierover tussen rege ring en leiders van de Griekse kerk zijn uit de weg geruimd. De komst van een apostolisch nuntius kan voor het einde van het jaar worden ver wacht. echter niet te verwezenlijken, zodat alleen Delft en Den Haag samen verder zullen gaan en zich dan zullen rich ten op het punt dienstbetoon in wereldwijde zin. In het eerste deel van de ver gadering waren aan de orde gesteld de moeilijkheden die gerezen waren tussen de Ver eniging van Katechese Docen ten en de bisschoppen op het punt van de rechtspositierege ling van de katecheten bij het voortgezet onderwijs. De vraag rees of uit de DPR daar aan aandacht moest worden besteed. Men vond van wel, zij het dat men eerst zich goed wilde informeren. In de vol gende vergadering zal die in formatie worden verschaft en zal tevens een procedurevoor- stel worden gedaan. Ook in de decembervergade- ring zal aan de orde komen de evaluatie van twep jaar wer ken van de Diocesane Pastora le Raad. Deze evaluatie wordt voorbereid door een daartoe gevormde commissie uit de verschillende secties, met uit zondering dan van de Rotter damse, die aan evaluatie geen tijd wil spenderen. Het Dioce saan Bestuurscollege doet wel mee en komt met een eigen nota, die desgewenst ook in de vergadering van 6 december besproken kan worden. Pater Amatus van Straaten is met ingang van heden niet meer verbonden aan „Vinea Domini" in Witmarsum. In verband met beleidsontwikke lingen binnen het vormings centrum heeft pater Van Straaten reeds enkele maan den geleden verzocht onthe ven te worden van zijn coor- dinatiewerkzaamheden en be leidsverantwoordelijkheden. Het bestuur heeft dit verzoek ingewilligd. Pater Van Straa ten, die in Witmarsum blijft wonen zal zich weer geheel in dienst stellen van het oecume nisch werk in Noord Neder land. Pater Van Straaten, augustijn en broer van de bekende „spekpater" Werenfried van Straaten, stichtte 25 maart 1947 het katholieke vormings- centrum „Vinea Domini" in Witmarsum. Het centrum kreeg in de loop van de jaren landelijke bekendheid zowel door zijn vormingswerk voor landelijke groepen als zijn oe cumenische activiteiten. Be kend zijn de gesprekken van Witmarsum, waarin baanbre kende oecumenische onder werpen aan de orde werden gesteld. Ook het vakantiewerk voor jongeren trok belangstellen den uit heel Nederland. Met name het vormingswerk heeft een eigen ontwikkeling gekregen, minder vanuit kerk en godsdienst en meer vanuit de maatschappij. Met de 'coör dinatie van het vormingswerk is voorlopig belast Gerben Ye- dema, cursusleider van Vinea Domini. De Nederlandse Missieraad heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij zegt te betreuren, dat onder druk van de economische teruggang de kwaliteit en de kwantiteit van de ontwikke lingssamenwerking dreigt te worden aange tast. Met name wordt hierbij gedacht aan de tendens om in het licht van de eigen economi sche problemen, het ontwikkelingsgeld weer in Nederland te laten besteden. Ondanks de grote problemen rond werkgele genheid en financiering voor meer arbeids plaatsen, meent de Missieraad voorts, dat niet mag worden getornd aan de norm voor ontwik kelingssamenwerking van anderhalf procent. Serieuze ontwikkelingssamenwerking snijdt in eigen vlees, zegt de raad, die een beroep doet op de overheid en particuliere organisaties waaronder met name de kerken om hun beleid en programma's af te stemmen op het verwezenlijken van het ambitieuze programma van de ontwikkelingssamenwerking. Hij hoopt, dat het Nederlandse beleid van de laatste jaren zal worden voortgezet. De raad herkent daarin een politieke vertaling van christelijke uitgangspunten voor de problema tiek van de derde wereld: menselijke zelfont plooiing, gelijkwaardigheid en gerechtigheid, met name voor de armsten. In de Nederlandse Missieraad werkèn samen de vertegenwoordigers van de missieraden in de bisdommen, van landelijke organisaties en instellingen op het gebied van missie en ontwik kelingssamenwerking. Voorzitter is kardinaal Willebrands. De verklaring is toegenomen aan het parlement en aan de vaste kamercommissie voor de ontwikkelingssamenwerking. Keene de stelling met nauwkeurig spel wel hebben kunnen houden. Ree maakte met zwart in een Nimzo-Indi- sche verdediging enkele bange momenten door. In de opening overzag hij een doorbraak van Harston. Het viel allemaal nog mee en er kwam even later een gelijk eindspel op het bord, dat remise werd gegeven. Ligterink was met wit tegen Stean in een Siciliaanse partij iets in het nadeel ge raakt, toen de Engele Captain, in de mening dat zijn andere spelers beter stonden, Stean aanraadde remise aan te bieden. Stand aan kop na acht ronden: 1. Nederland 22, 2. Engeland 21-1/2, 3. Verenigde Staten 21, 4. Argentinië 20, 5. Israël 19 1/2 1 afg. 6. Chili 19-1/2, 7. Iran 19 1 afg., 8. West-Duits- land 18 1/2, 9/10 Filippijnen en Zweden 18 1 afg. Uitslagen Nederlandse dames: Van der Mije- Laakman 1/2-1/2, Weichert-Belle 1-0. Van der Giessen-Wasnetsky 1-0, totaal: Nederland-West- Duitsland 1 1/2-1 1/2. Stand a-finale na twee ronden: 1. Verenigde Staten 5, 2. Israël 3-1/2 1 afg., 3. Nederland 3, 4. Australië 2-1/2 2 afg., 5. West-Duitsland 2-1/2. X-28 „Ach Eucalypta", lispelde Kra- kras, „zit er nou niet zo zielig bij. Misschien komt die hoed uit zichzelf wel weer terug." „Dat kan je den ken". steunde Eucalypta. „Dat ding is me toch al zo tegengevallen." „Hoezo?" vroeg Krakras. „Dat is toch duidelijk," snauwde de heks. „Ik had verwacht dat hij alleen maar de wensen zou vervullen van degene die de hoed droeg." „Nou, en?" zei Krakas. „Als iemand anders die toe vallig in de buurt is, een wens uit— spreekt, dan gehoorzaamt ie ook. En dat is toch wel het laatste wat je van een fatsoenlijke toverhoed kunt ver wachten." „Verhip", zei Krakras, „dat is zo." DOPEVGGEVAL VAN KATWIJK DEVENTER - KNWU-directeur Harry Meuwese vindt de straf die de Belgische Wielerbond heeft opgelegd aan de op dopinggebruik betrapte Ne derlandse professional Jan van Katwijk „onver antwoord en onredelijk zwaar". Van Katwijk, die na een wedstrijd in het Belgi sche Aalster had geprobeerd een van tevoren verzameld urinemonster af te geven, werd uit de uitslag geschrapt hij was twaalfde geworden kreeg een voorwaardelijke schorsing van twee maanden en werd beboet met in totèal 6500 gulden, waarvan meer dan 5000 gulden wegens het plegen van fraude. Meuwese, die met nadruk stelt het gedrag van Van Katwijk dom te vinden, is van mening dat de reglementen die door de Belgische Wielerbond zijn gehanteerd veel te streng zijn. Volgens Meuwese zou de coureur voor eenzelfde vergrijp in Nederland veel minder zwaar zijn gestraft. Indien Van Katwijk daarom verzoekt, zal de KNWU trachten te bemiddelen. Gud-wereldkampioen wielrennen Harm Otten bros staat bovenaan het lijstje kandidaten voor het ploegleiderschap van de amateurploeg van Michelin. De kans dat de profrenner, door het stoppen van Ormas-Sharp werkloos geworden, inderdaad de opvolger wordt van Joop Stoop, is echter aan merkelijk kleiner geworden nu de leiding van Michelin er niet in is geslaagd voor Ottenbros een full-time-functie binnen het public relations- apparaat te creëren. De enige mogelijkheid is nog dat Ottenbros het ploegleiderschap als „be taalde hobby" gaat uitoefenen. Jong Den Haag gelijk tegen UVS DEN HAAG Jong Den Haag heeft gisteravond de nederlaag- serie voortgezet met een gelijk spel van 2—2 tegen het Leidse UVS. Bij de rust had UVS een voor-1 sprong door een doelpunt van Piet van Putten. De voorzet van Theo van Seggelen werd door hem met een kopbal achter doelman Louwerens afgerond. In de tweede helft had Van Antwerpen in het Haagse doel plaatsgenomen. Aad Mansveld, die Jong Den Haag versterkte en zich voor de rust zeer rustig had gehouden, bracht de stand op 1—1. Daarna scoorde Theo van Seggelen 1—2 en schoot Martin Toet van dertig meter de stand in evenwicht 2—2. WASSENAAR De eersteklas ser Blauw Zwart zal vanavond om 19.30 uur een oefenwedstrijd spelen tegen de Leidse derde klasser Docos. HAIFA Met vier remises tegen Enge land heeft Nederland in de achtste ronde van de schaakolympiade in Haifa de eerste plaats behouden. De Britten had den in de weinig opwindende wedstrijd weinig kansen de achterstand van een half punt, die hen van het Oranjeviertal scheidt, in te lopen. Desondanks waren zij niet ontevreden. Zij hebben een zwaarder programma achter de rug dan Nederland en zijn de grootste kanshebbers op de eindzege ge worden. Aan het eerste bord koos Jan Timman, verkouden en katterig na een slapeloze nacht, met zwart tegen Miles een rustige variant van het Dame-Indisch. De partij liep langs gebaande wegen, ruil van veel stukken en een snelle remise. Sosonko werd enigszins verrast door een interessant openingsexperiment van Kee ne: - l.d4, e6 2. c4, b6 - en kreeg met wit geen voordeel uit zijn opening. Lang zamerhand verbeterde hij echter zijn stel ling. Op het moment dat remise werd gegeven, had hij de beste kansen, al zou Sosonko: bijna verrast Trainingsapparaat voor speerwerpen (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Haagse atle tiekvereniging Sparta heeft gis teren een nieuwtje geintrodu- ceerd op trainingsgebied. Ab Slaraan, bekend Nederlands speerwerper, „onthulde" de Schnelltrainer. Het apparaat, in West-Duitsland gemaakt en genoemd naar ont werper Schnell, verhoogt het rendement van de krachttrai ning met ongeveer vijftig pro- maakt I fNnH) wensen snel bereik baar. Dat kan^A. automatisch van uw salaris of pensioen bij de C5 LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12