DEMOCRATEN HOUDEN MEERDERHEID IN CONGRES Staatsgreep in Boeroendi Voorlopig niet meer Concordes Aanslag op Iraanse diplomaat in Parijs iWASHINGT;.' NEW HAMPSHIRE VERMONT J [MONTANA J |'N dakoïa] :|wYOMiNG;|^ ^K°T^' Tmaïnê OREGON 'IDAHO ïNEvada; /(COLORADO)]] fMARYL0 rKANSAS] ■Mis7! fSQURll :NEWi i MEXICO; I HAWAii ITEXASI LOUISIANA [FLORIDA Noordkoreaanse diplomaten weer in moeilijkheden KOFENHAGEN ©PA) De Noordkoreaanse diplomatieke vertegenwoordiging in Dene marken, die met een smokkel van sigaretten, hasjiesj en alco hol al voor een schandaal zorg- I de, is opnieuw in ernstige moei lijkheden gekomen. Drie diplo- j maten, vervangers van de uit gewezen collega's, zouden bij een verkeersongeluk betrokken rijn geweest waarbij zij waren doorgereden. In Kopenhagen werd bevestigd dat de politie een onderzoek in stelt. Volgens het dagblad „Ek- strabladet" had de wagen van de Noordkoreaanse ambassade op een kruising in het centrum van de hoofdstad een rood stop licht genegeerd waarop een bromfietser werd aangereden. Het slachtoffer dat een hersen schudding opliep, kon nog het nummer opnemen van de auto die" met grote snelheid ver dween. Hemellichaam miste de aarde Cambridge (AFP) Vorige maand is een asteroïde die om de zon draait, bijna in botsing gekomen met de aarde. Dit heb ben medewerkers van het „Cen tral bureau for Astronomical telegrams" in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachu setts gisteren bekendgemaakt Volgens het hoofd van het bu reau, dr. Brian Marsden, zou een botsing met de asteroide een ernstige ramp zijn geweest. Op 20 oktober passeerde het hemellichaam, dat de codenaam „1976 UA" heeft gekregen, de aarde op slechts 1,2 miljoen ki lometer. Gezien de reusachtige afstanden in de ruimte, vinden deskundigen dit een geringe af stand. De „1976 UA" werd bij toeval ontdekt door drie waarnemers die afzonderlijke telescopen ge bruikten van het observatorium op Mount Palomar in Califor- nië. Hillery getipt als nieuwe Ierse president DUBLIN (Rtr) Dr. Patrick Hillery, de EEG-commissaris voor Sociale Zaken is gisteren avond duidelijk naar voren ge komen als favoriet om de nieu we Ierse president te worden. De oppositiepartij Fianna Fail heeft op een partijbijeenkomst de 54-jarige vroegere minister van Buitenlandse Zaken aange wezen als kandidaat voor het presidentschap. Fianna Fail is de grootste partij in Ierland. De twee partijen, die deel uitmaken van de regering, zullen waarschijnlijk geen kan didaat naar voren schuiven. Op 24 november zal de nieuwe Ierse president gekozen worden All American Night van Leids Minerva Van een onzer verslaggevers LEIDEN Doctrina, het vormingswerk- dispuut van de Leidse Studentenvereniging Minerva, organiseerde gisteravond voor de derde maal in successie een All American Night in het kader van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Het doel van deze avond was in de eerste plaats om genodig den en bezoekers te informeren over de gang van zaken bij de verkiezingen en hen regelmatig directe uitslagen door te spelen. Een en ander werd opgeluisterd door een grootse cheergirl manifestatie, een Ameri can Cineac en het optreden van een Spe cial Guest Band. Hoogtepunt van deze drukbezochte meeting was een forum, waarin zitting hadden Vrij Nederland-re dacteur Joop van Thijn, de politicologen dr. Eric Irwin en prof. Arie Lijphart, en de journalisten Joyce van der Meer (Asso ciated Press en CBS) en Fred Sanders (GPD). WASHINGTON (UPI/AFP) - De Demo- craten hebben in de verkiezingen van gisteren hun reeds van 1955 stammende meerderheid in het Huis van Afgevaardig den en deSenaat behouden. De Democrati sche winst in de Senaat kwam grotendeels door de herverkiezing van doorgewinterde politici. Naast Kennedy en Humphrey wa ren dat senator Edmund Muskie (Maine), senator John Stennis (Mississippi) en sena tor Henry Jackson (Washington). Het beeld dat uit de verkiezingen voor het Nieuwe Rockefeller als gouverneur WASHINGTON (AP) De democraat John D. Rockefeller IV is gekozen tot gouverneur van West Virginia en is daar mee in de voetstappen getreden van zijn Republikeinse ooms Nelson en Winthrop, die beiden ook gouverneur van een staat zijn geweest. In Illinois versloeg de Republikein James R. Thompson, die grote bekendheid ver- wierf door zijn aktie als federaal openbaar aanklager tegen medewerkers van de De mocratische burgemeester van Chicago Ri chard J. Daley, de Democraat Michael J. Howlett, een protégé van Daley. In Dela ware versloeg de Republikein Pierre S. Dupont de democratische gouverneur Sherman W. Tribbitt. In Rhode Island volgde de Democraat J. Joseph Garrahy zijn partijgenoot Philip W. Noel op als gouverneur. In Indiana wist de republikeinse gouver neur Otis R. Bowen zijn post te houden. In Arkansas was de Democraat David Pryor geen moment in gevaar en wist hij zijn post gemakkelijk te prolongeren. Vice- gouverneur James B. Hunt jr., een Demo- craat, bracht North Carolina weer onder democratisch bestuur. De republikeinse gouverneur van North Carolina James E. Holshouser jr. was niet herkiesbaar. In Vermont werd de Republikein Snelling gekozen tot opvolger van de Democraat Salmon. In New Hampshire werd de Repu blikein Meldrim Thomson herkozen, in Utah kwam de Democraat Matheson, in Washington wordt de Democraat Ray de" nieuwe gouverneur. In Missouri versloeg de Democraat Teasdale de zittende gouver neur Bond, terwijl in Noord Dakota de Democraat Link opnieuw gekozen werd; ditzelfde was in Montana het geval met de Democraat Judge. In totaal stonden 14 van de 50 gouverneur sposten ter verkiezing. Huis van Afgevaardigden tevoorschijn kwam was bijna identiek aan dat van voor de gang naar de stembus. Van de 100 Senaatszetels waren vanmor gen om negen uur 60 aan de Democraten vergeven (was 61) en 35 aan de Republikei nen (was 37) en 1 onafhankelijke. Van de 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden waren er 255 naar de Democraten gegaan (was 290) en 120 naar de Republikeinen (was 145). Opvallende keus in de Senaatsverkiezingen is Daniel Patrick Moynihan (Democraat) voor de staat New York. Moynihan is de vroegere Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties die bekendheid verwierf wegens het gebruik van gespierde taal. Moynihan is de eerste Democratische sena tor van New York sinds 12 jaar. Hij ver sloeg zijn Republikeinse tegenstander Ja mes Buckley. In het Amerikaanse Congres zullen ten minste twee nieuwe vrouwelijke leden ko men, beiden Democraten. Het zijn Barbara Patrick Moynihan Mikulski, lid van de gemeenteraad van Baltimore, en Mary Rose Oakar, lid van de gemeenteraad van Cleveland. De hoop dat er een vrouw lid van de Senaat zou worden is de bodem ingeslagen toen de Democrate Gloria Schaffer met een flinke marge verloor van de Republi keinse senator Lowell Weicker jr., lid van de commissie die de Watergate-affaire on derzocht Het laatste vrouwelijke lid van de Senaat was Margaret Chase Smith, die in 1972 als zodanig aftrad. ALASKA Üii FORD CARTER WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 CAIRO (ANP) Prinses Beatrix heeft op de tweede dag van haar bezoek aan Egypte de sleutel van de stad gekregen van gouver neur dr. Mahmmed Abdel- Hafez. De prinses gaf hem namens het Nederlands be drijfsleven een zilveren tulp. Deze tulp symboli seert een gift van tweedui zend kilo tulpen aan de stad Cairo. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren ver der een bezoek gebracht aan de oude monumenten van Sakkara en aan het landbouwgebied Fayoem dat als een oase midden in de woestijn ligt op een tachtig kilometer van Cai ro. Inmiddels is het bezoek van het kroonprinselijk paar ook nieuws geworden voor de Egyptische kran ten, radio en televisie. Zo wel de Franstalige „Le pro- grès Egyptien", als de En- geIstalige„The Egyptian Gazette" spreken er over op hun voorpagina's van gisteren. Overigens tellen deze kranten vier pagina's. In de Arabisch-talige kran ten was het geen voorpagi nanieuws. Als spreuk van de dag voert het Franstalige blad een gezegde van Koningin Wilhelmina die gezegd zou heblpen dat zelfs het moei lijkste gedaan kan worden, maar dat het onmogelijke iets meer tijd vraagt. Overi gens bleek gisteren ook dat bij het informele diner na aankomst op maandag avond dat werd gegeven door de vice-president Hos- ni Moubarak ook aanwezig waren de Egyptische minis ter-president Mahmoed Sa lem cn dc vice-premier dr Mohamed Hafez Ghanem. Het kroonprinselijk paar bezocht gistermorgen de beroemde trapsgewijze ge bouwde piramide van Sak kara waarin koning Zoser (2778 voor Christus) begra ven werd. Prinses Beatrix overhandigde ook een che que van honderdduizend gulden voor het archeologi sche werk van de opgravin- werden de prinses en prins gen van het graf van gene- Claus hartelijk toegejuicht, raai en later farao Horem- Bij een bezoek aan een heb. boerderij werden de Neder- Op verscheidene bezochte landse bezoekers bijna on- plaatsen waren erebogen der de voet gelopen. De opgericht en herhaaldelijk kroonprinses en prins •PACPVA II KINSJASA (AP) President Michel Micombero van Boeroendi is maandag door de militairen afgezet. In een officieel communiqué heeft het leger bekend gemaakt dat de macht in handen is genomen door luitenant kolonel Jean Bagaza, chef staf en majoor Hza Bimana, een helikopter piloot Micombero, 36, heeft zelf als kapitein van het leger tien jaar geleden de macht gegrepen. De staatsgreep van maandag is evenals die van 1966 zonder bloedvergieten verlopen. Maar in de afgelopen tien jaar zouden bij stam men oorlogen in het land zeker 80.000 mensen zijn omgekomen. Boeroendi was voor de eerste wereldoorlog een Duitse kolonie. Tot 1962 was het een Belgisch protectoraat Het land is een der armste van de wereld en een der dichtst bevolkte landen van Afrika. Het is eeuwenlang bestuurd door een hiërarchie van stammen die voortdurend tegen elkaar samenzweerden. Micombero is lid van de regerende Hima stam, die zelf weer deel uitmaakt van de stam der Toetsi's: De Toetsi's zijn rijzige, aristocratische mensen, die hoewel zij een minderheid vormden toch de macht in handen wisten te houden. Tien jaar geleden heeft Micombero de bestaande toetsi monarchie door een republiek vervangen. LONDEN (AP) Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteren besloten voorlopig niet meer dan de zestien geplande Concordes te bouwen. Op de bespreking tussen de Franse minister van vervoer Cavaille en de Britse minister van industrie Kaufman werd tevens besloten de ontwikkeling van een supersonisch transportvliegtuig niet na der te bestuderen. Van de zestien Concordes die gebouwd zullen worden zijn er nu negen klaar en verkocht: vijf aan British Airways, vier aan Air France. Van de nog te bouwen vliegtuigen zijn er drie voor British Airways bestemd, twee voor Air France en voor twee Concordes is een voorlopig contract gesloten met de Iraanse luchtvaartmaatschappij. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben zich er al bij neergelegd dat de 1,2 miljard pond, die nodig waren voor de ontwikkeling van de Concorde nooit terug verdiend kunnen worden. PARIJS (AP) De Iraanse diplomaat Homayoun Keykavoussie is gisteravond in Parijs levensge vaarlijk gewond door schoten die een man op hem afvuurde. De Iraanse ondergrondse beweging Reza Rezai, heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist Volgens deze organisatie zou de diplomaat lid zijn van de Iraanse geheime dienst De aanslag was de zesde op een buitenlands diplomaat in Frankrijk gedurende de afgelopen twee jaren. Executies in Ethiopië ADDIS ABEBA (AFP) In Ethiopië zijn gisteren 23 personen terechtgesteld. Volgens radio Addis Abeba waren zij schuldig aan „moorden en con tra-revolutionaire misdaden" en betrof het „anar chisten en reactionairen". De terechtgestelden waren leden van de Marxisti- sch-Leninistische Ethiopische revolutionaire volks partij (EPRP) en „andere dissidenten". Zij waren schuldig bevonden aan moord op boe ren, leraren, studenten en anderen. De executies volgden op een proces voor een militaire recht bank. de KLM. Zij moeten het stadsbeeld opfleuren zodat de inwoners in Cairo in de komende lente ervan zullen kunnen genieten. Na de overhandiging van de ge schenken volgde een dis cussie over de vraagstuk ken waarmee de miljoenen stad Cairo worstelt. Grote problemen zijn, zo bleek uit de discussie, de infrastructuur, de water voorziening en de huisves ting. Cairo, dat de prins en prinses alleen nog naar kennen van twee min of meer snelle ritten door de stad, telt volgens gouver neur Abdel Hafez negen miljoen inwoners. De be doeling is dat men niet ver der gaat dan elf miljoen inwoners. Een aantal dat volgens sommige deskundi gen onofficieel al lang be reikt is. LEIDSE COURANT Prinses Beatrix en prins Claus, gisteren op bezoek bij de piramide van Sakkara. Claus keken belangstellend hoe katoen geplukt werd. De oogt was wel voorbij, maar de techniek werd haarfijn uitgelegd. Overi gens had men in Fayoem wel enige, moeite met het schrijven van de namen van het kroonprinselijk paar. Prinses Beatrix heet te zo stond op de bogen prinses Piatrex en prins Claus werd voor de gele genheid omgedoopt in prins Karol. Over het ver basteren van namen kan trouwens ook ambassadeur Van Barneveld Kooij mee praten. Gisteren werd hij in de Egyptische pers kortweg Gerr it-Willem Van ge noemd. De tweeduizend gevarieer de soorten bloembollen welke prinses Beatrix gis teravond de gouverneur van Cairo Abdel Hafez aanbood via een symboli sche zilveren tulp zijn be doeld voor de perken van de stad. In totaal kan men er 2500 vierkante meter mee beplanten. Zij zijn een geschenk van de Neder landse Bloembollenraad en Volgens de gouverneur ont stonden de problemen van de stroom van mensen naar Cairo vooral na de oorlóg in 1967 toen de inwoners uit de Suez-kanaalzone naar de hoofdstad trokken. Een opmerking waarop het prinselijk paar niet inging. Het stadsbestuur van Cairo wees er nog op dat de wa terleiding en de riolering (uit 1905) dringend ver nieuwd moeten worden. Hiervoor heeft men twee honderd miljoen Egypti sche ponden nodig (een miljard twee miljoen gul den). Sprekend over de misdadigheid wees men op bet relatief lage misdadig- heidscijfer in Cairo. De gouverneur wees daarbij op het verschijnsel van de hippies in Amsterdam. Waarop prins Claus pareer de met te zeggen dat hip pies niet stelen. En als ze het doen, zo voegde hij er aan toe, dan om aan verdo vende middelen te komen. Vandaag heeft het prinse lijk paar de Suezkanaalzo- ne bezocht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11