Officier van Justitie wil röntgenologen 3 maanden opsluiten Onregelmatigheden met insuline kwamen elders niet voor Concurrentie Sociale Werkplaats juist NKV dreigt met actie tegen leerlingenstelsel verwacht LIDO-theater Denk er wel om...: v u bent gewaarschuwd - voor PROCES TEGEN FRANS H. FNV wil spoed met extra prijs compensatie DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch wil dat de twee röntgenologen van het St. Josephziekenhuis in Eindhoven, dr P. K. (55) en dr F. van Z. (60) voor drie maanden de gevangenis ingaan. Wegens het, meerdere malen, plegen van valsheid in geschrifte eiste mr J. Peij- nenburg gisteren negen maanden gevange nisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met, als stok achter de deur, een proeftijd van drie jaar. De officier achtte bewezen, dat beide medici vier Brabantse ziekenfondsen voor 117.664,— hebben benadeeld door te knoeien met declaraties. De officier had in de dagvaarding 188 gevallen opgenomen van niet of niet volledig verrichte röntgenonder zoeken voor maag, nieren, wervelkolom en schedels. De ziekenfondsen zelf hebben het bedrag waarvoor zij door de twee specialis ten zijn benadeeld indertijd gesteld op ruim zes ton. Volgens de officier staat overigens vast, dat de artsen de declaraties niet zelf hebben opgemaakt. Ze zijn bij de ziekenfondsen ingediend door een secretaresse en door de röntgenadministratie van het ziekenhuis. Voor het geval de rechtbank het primair ten laste gelegde (valsheid in geschrifte) niet bewezen achtte, kan naar de mening van de officier van justitie ook het subsidiair ten laste gelegde: het mede plegen van oplichtin gen, eveneens meermalen gepleegd, bewezen worden verklaard. De officier wenste niet te geloven, dat de beide medici zich niet bewust zijn geweest van de onrechtmatigheden, maar dat zij het slachtoffer zouden zijn van het ingevoerde coderingssysteem voor het indienen van de claraties. Niets is minder waar, aldus de officier, ze hebben direct en indirect aan laboranten en administratief personeel in structie gegeven voor het systeem van code ring. Meer dan eens werden door de röntge nologen tegenover het personeel grapjes ge maakt over het coderingssysteem. De vals opgemaakte declaraties hebben zij gebruikt om het hen niet rechtmatig toeko mende honorarium te incasseren, aldus de officier van justitie. Zij hebben beseft, dat het declareren van series hen voordeel ople verde. De officier was van mening, dat de beide röntgenologen het door de ziekenfondsen in hen gestelde vertrouwen in aanzienlijke ma te hebben geschonden. Vrijdag houden de raadsleden hun pleidooi. 'NOORDZEE-KANAAL BELANGRIJK VOOR HET HELE LAND' Bij de officiële viering van het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal ontving koningin Juliana uit handen van mr.. H. J. Möller, voorzitter van de Scheepvaart Vereniging een speciaal voor deze gelegenheid geslagen gouden penning. AMSTERDAM (ANP) Ko ningin Juliana en prins Bero- hard waren gisteren aanwo- zig bij de officiële start van de viering van het honderd jarig bestaan van het Noord zeekanaal. Prins Bernhard legde bij deze gelegenheid de nadruk op de nationaal-economische bete kenis van het jubilerende ka naal. „Ruim 30 miljoen ton goederen passeerden vorig jaar de havenmond van Umui- den", aldus de prins. „Al maakt dit slechts tien procent uit van de Nederlandse aan- en afvoer van goederen over zee. voor de regio is de daar aan verbonden bedrijvigheid van essentieel belang. Daar mee is dan ook een stuk nationaal belang getekend". Prins Bernhard wees er ver der op dat het in moeilijke"" jaren extra belangrijk is er voor te zorgen dat de activi teiten van de verschillende havens goed gecoördineerd worden. Na een tocht van enkele uren door het kanaal arriveerde het koninklijk gezelschap in IJmuiden. Ter afsluiting van de viering ontving de konin gin het eerste exemplaar van een boek over de sociale ge schiedenis van het kanaal en IJmuiden. Wettelijke regeling experimenten op levenden op komst NIJMEGEN (ANP) Er is een wettelijke regeling op komst, om de problemen die experi menten op levende mensen op roepen, het hoofd te bieden. Minister Van Agt (Justitie) heeft dit gisteren gezegd op een we- tenschapsdag over de functie van het wetenschappelijk expe riment in de geneeskunde ter gelegenheid van het vijfde lus trum van de faculteit der ge neeskunde van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Er zijn al pogingen gedaan om tot gedragsregels te komen maar er rijzen, aldus de be windsman, nog steeds vragen rond bijvoorbeeld de kwestie wie toestemming moet geven om experimenten te verrichten bij kinderen of psychisch ge- stoorden. Wet voor rampenplan in voorbereiding DEN HAAG (ANP) - Elke ge meente zal een rampenplan moeten gaan opstellen als de wet rampenplannen van minis ter De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) er door komt. Hij heeft nu een voorlopig ontwerp van de wet opgesteld. Onder een rampenplan verstaat men een overzicht van de be langrijkste maatregelen die ge nomen moeten worden om de gevolgen van een eventuele ramp doelmatig te bestrijden. Tevens moet er dan een over zicht komen van de personele en materiële middelen die inge zet kunnen worden. Het voorlopig onderwerp gaat er van uit dat het rampenplan openbaar is, zodat iedere Neder lander er op het gemeentehuis kennis van kan nemen. Het rampenplan kan door de burge meester, eventueel in opdracht van de commissaris van de Ko ningin, in werking worden ge steld. Het hoofd van de verpleegkundi ge dienst van dé Luckerheide-kli- niek, de heer Janssen (midden), verlaat hier met zijn vrouw de rechtbank in Maastricht, nadat het Openbaar Ministerie ervan had afgezien hem als getuige te horen, omdat hij. zoals gemeld, telefonisch bedreigd was als hij tegen Frans H. zou getuigen. De heer Janssen zal straks overi gens wet op verzoek van de verdediging vóór Frans H. getui gen. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - De Maa strichtse rechtbankpresident mr F. Elias heeft gisteren tij dens het proces tegen de hoofdverpleger van de Luc- kerheidekliniek, Frans H. ver klaard, dat uit een onderzoek van de rijksrecherche niet is gebleken, dat ook elders in Nederland in klinieken voor demente bejaarden onregel matigheden met insuline zijn gebeurd. Het onderzoek was ingesteld op verzoek van de rechtbank, nadat vorige week tijdens het proces door verklaringen van de getuige dr J. van Hooft de indruk was gewekt, dat ook elders in Nederland in soortge lijke klinieken onregelmatig heden waren voorgekomen. Dr Van Hooft verklaarde toen, dat op een cursus in Utrecht een collega-arts uit een psy- cho-geriatrische kliniek hem verteld had, dat hij ook wel eens laag bloedsuikergehalte bij niet-suikerzieken had ge constateerd. Het bleek alle maal op een misverstand te berusten, daar kwam het on derzoek door de rijksrecher che op neer. Op de vijfde dag na.de hervat ting van zijn proces maakte Frans H. enkele moeilijke mo menten door, toen enkele voormalige leerling-verpleeg kundigen hem „cru" optreden tegenover patiënten verweten. Andere vroegere leerlingen van de hoofdverpleger getuig den ook, dat hun opleiding op het gebied van diabetes en in suline grondig was geweest. Frans H. ontkent juist, dat hij voldoende is geïnstrueerd op dit terrein. Na alle belastende getuigen kwam er gisteren ook een vrouwelijke getuige (oud-leer ling van Frans H.), die er zich aan had geërgerd, dat na de arrestatie alle vroegere vrien den van Frans H. alleen nog maar slechte dingen over hem vertellen. Zij omschreef Frans H. als „een goed mens en kun dig hoofdverpleger, niet auto ritair tegenover het personeel en nooit bruut tegen patiën ten". Zij onderschreef de klacht van Frans H., dat de directie van de kliniek nooit reageerde op klachten van het personeel. Vandaag worden de psycho loog en de psychiater gehoord. WAARSCHUWING VAN MINISTER: WINSCHOTEN Minister Boersma van Sociale Zaken heeft bij de opening van een nieuw bedrijfscentrum voor so ciale werkvoorziening gisteren in Winschoten de gemeentebe sturen gewaarschuwd tegen misbruik van sociale werk plaatsen. „Als bepaald werk aan sociale werkplaatsen wordt uitbesteed om te bezuinigen, lijkt de geva- rengrens bereikt. En als noodza kelijk werk, dat anders aan het ambtelijk apparaat moet wor den toevertrouwd, voortaan zon der betaling of voor „een appel en een ei" aan de sociale werk plaats wordt opgedragen is de gevarengrens duidelijk over schreden", aldus minister Boersma. Uitvoering van werk opdrachten is volgens de be windsman „slechts verantwoord indien dat werk zonder de socia le werkplaats niet tot uitvoering zou komen". Het aantal werknemers in de werkplaatsen steeg tussen 1959 en 1965 van ruim 12.000 naar ruim 20.000, zo memoreerde de bewindsman. De bezetting van de buitenob jecten, zoals hulpwerkzaamhe den in bossen, parken en plant soenen, liep in die periode terug van ruim 9000 naar ruim 6000 man. Na een nieuwe aanpak van de sociale werkvoorziening kon volgens minister Boersma de voortgaande daling van het aan tal werknemers op de buiten projecten tot staan worden ge bracht. In de periode van 1965 tot 1970 nam de belangstelling voor deze werkobjecten toe. Ook in de jaren '70 heeft zich dat voortgezet. In de periode 1970-1974 steeg het aantal werknemers in de industriële sfeer met 3300, ter wijl dat op de buitenobjecten met ruim 3700 toenam, aldus de minister. Ziekteverzuim stijgt tot bijna tien procent DEN HAAG Er is een duide lijke stijging waar te nemen in het ziekteverzuim in ons land. Dit blijkt uit de nieuwste cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Gemiddeld bedraagt het ver zuim over de eerste tien maan den van dit jaar bijna tien pro cent. Vorig jaar was dit percen tage (berekend over het totaal aantal mandagen) gedurende eenzelfde periode nog 8,8 pro cent en in de jaren 1970/'72 rond de 7,7 procent. Het grootst is het ziekteverzuim onder de vrouwelijke werkne mers. Het steeg van 11 procent in de eerste zeven maanden van 1975 tot 11,5 procent in dezelfde periode van dit jaar. In 1970 was het ziekteverzuim onder vrouwen 8,4 procent. OMA-LOOK Brillenmode 1977. Na de nostalgi sche jurkjes grijpt men ook in de brillenmode terug naar die „goede oude tijd". Op de foto een van de ontwerpen van Jan Oostman; een moderne uitvoering van een antiek lorgnet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Piet Spijkers, bondsvoorzitter van de Indus triebond NKV heeft gedreigd, dat zijn bond uit het leerlingen stelsel zou stappen, wanneer er geen eind wordt gemaakt aan het systeem van het zogenaam de leercontract dat vier bedrij ven in het oosten van het land met jongeren afsluiten. Dit leercontract houdt in dat jongeren na het verlaten van school bij een van deze bedrij ven (Stork, Heemaf, Hazemeijer en Holland Signaal) een scho- lipg. ondergaan, waarbij het be drijf hun een „zakcentje" (onge veer 300 gulden per maand) uit keert. Volgens de KWJ is echter in deze contracten niets duide lijk geregeld omtrent ziektekos tenverzekering en bijvoorbeeld recht op een werkloosheidsuit kering wanneer het contract wordt verbroken. Bovendien heeft de KWJ ernstig bezwaren tegen een „werkgeversschool tje". Dit omdat de werkgevers hebben gezegd volledig legaal te handelen, daar de jongeren die onder een leercontract staan, geen productieve arbeid ver richten. „Wanneer het inder daad gaat om volledige leertijd, dan hoort dit niet thuis bij de werkgevers maar bij het huidige onderwijsstelsel", aldus de jon geren. Ook staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken kreeg giste ren een exemplaar van het alarmboek aangeboden. Deze zei echter dat hij en de regering hieraan weinig kunnen doen; dat het een taak van de vakbon den en eventueel van de rechter is om aan te tonen dat de betref fende jongeren wèl productieve arbeid verrichten. Beatrix en Claus in Egypte CAIRO (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren in Cairo aangeko men voor een informeel werkbezoek van een week aan Egypte. Het prinselijk paar maakt de reis op uit nodiging van de Egypti sche vice—president Hosni Moubarak en diens vrouw. Tijdens hun verblijf zullen prinses Beatrix en prins Claus bezoeken brengen aan oudheidkundige be zienswaardigheden zoals de tempels van Luxor, de py- ramiden van Gizeh en de traditionele boerderij „waar de rozen zoeter geu ren en de vrouwen schoner zijn dan elders in Egypte" aldus oude Arabische ge schiedschrijvers. Zij zullen tevens een bezoek brengen aan ontwikkelingsprojecten van het Suezkanaal bij Is- maila. De Nederlandse ambassa deur in Egypte verklaarde gisteren dat het bezoek een illustratie is van de verbe terde betrekkingen tussen Egypte en Nederland. „Twee jaar geleden zou een dergelijk bezoek niet denk baar zijn geweest", aldus dr. G. W. van Barneveld Kooij. Personeels- bank voor werkloze zeelieden ROTTERDAM (ANP) De Ne derlandse Federatie van Werk geversorganisaties in de Zee vaart (FWZ) in Rotterdam gaat een pool vormen van werkloze Nederlandse zeelieden die be langstelling hebben voor een baan bij een buitenlandse rede rij. De FWZ wil voor hen bemidde len bij het vinden van werk. Ook Nederlandse zeelieden, die dreigen werkloos te worden of mogelijkheden zien voor positie verbetering via een buitenland se rederij, kunnen aan de pool deelnemen. Bij de FWZ zijn veel kapiteins, officieren, onderofficieren en gezellen aangesloten. De federa tie maakt zich ernstig zorgen over de werkgelegenheid van haar leden bij de Nederlandse koopvaardij. Nederlandse zeel ieden staan om hun vakbe kwaamheid goed bekend in het buitenland zodat, aldus de FWZ, de personeelsbank kans van sla- I »gen heeft. Oprichter Ramblers overleden LAREN Een van de oprich ters van het dansorkest „The Ramblers" Jacques Pet, is op 73-jarige leeftijd in Laren over leden. De heer Pet was met Theo Uden Masman en Kees Kranenburg pionier en trok als bassist-gitarist met het orkest heel Europa door. Na 1960 mocht hij om gezond heidsredenen de vermoeiende tournees niet meer meemaken, maar tot 1966 werkte de heer Pet nog wel mee aan radio-uit zendingen. Jacques Pet verwierf ook bekendheid als een van de eerste en beste banjospelers van ons land. LEIDEN Uit de in aanbouw zijnde verzorgingsflat aan de Jan Luyckenlaan is het afgelo pen weekeinde een speciemixer ontvreemd. De waarde van het toestel wordt geschat op 20 mil le. Schrijver Edm. Nicolas overleden NIJMEGEN De schrijver ir. Edmond Nicolaas is eind vorige week op 73-jarige leeftijd in Nijmegen overleden. Behalve met zijn boeken kreeg Nicolas grote bekendheid als kenner van voedsel en voedselberei ding, waarover hij voor de ra dio lezinxen hield. Edmond Nicolas was van huis ■uit biochemicus. Alvoor de Tweede Wereldoorlog gaf hij blijk van zijn schrijftalent. Zijn eerste roman „De President" verscheen in 1939. Vervolgens publiceerde hij „De Heer van Jericho", „Brokaat en boeren bont", „De Valse God" en als laatste „De Erfenis" in 1954. Daarnaast schreef hij diverse boeken over culinaire zaken. ADVERTENTIE Wat helpt MI'Ji ,aJ jaren bi) hoest? "EEN ANGSTAANJAGENDE FILM Uitgebracht door CFM filmverhuur AMSTERDAM ANP - De fede- ratieraad van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) vindt het betreurenswaardig, dat het kabinet nog steeds geen beslissing genomen heeft over de extra prijscompensatie, die noodzakelijk geacht wordt in verband met de na 1 juli sterk gestegen prijzen. De FNV wil, zoals bekend, dat de werknemer er bruto 40 gul den per maand op vooruit kan gaan. Vice-voorzitter W. 'Spit zei gis teravond, dat de onrust onder de FNV-leden groter zal wor den, wanneer de beslissing van het kabinet nog lang op zich laat wachten. Daardoor zal te vens, aldus de heer Spit, het arbeidsklimaat verslechteren. De federatie heeft zich echter nog niet beraden over mogelijke akties, wanneer de extra prijs compensatie te laag zou uitval len. Weeroverzicht DE BILT Morgen zal het vrij koud zijn met opnieuw buien. Het koufront van een diepe de pressie bij IJsland passeerde ons land gisterennacht met eni ge regen. Achter het front stroomt van de oceaan geleide lijk koudere lucht via de Britse Eilanden naar onze omgeving. De aangevoerde lucht is onsta biel van opbouw, zodat er buien in tot ontwikkeling komen. Echt winterweer vinden we in Scan dinavië. Een lagedrukgebied met het centrum in de omgeving van Leningrad laat er overvloe dig sneeuw vallen bij tempera turen onder nul. Vooral in zuid en midden-Finland ligt al een flink pak. Vooruitzichten voor donderdag." A,f en toe buien en middagtem- peraturen omstreeks 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal 40 procent Weer Ma*. Neer- temp. slag Luchth. R'dam Vlissmgen Helsinki Innsbruck Kopenhagen regenbui I bew. Et WEST IRIAN - Tot dusver zijn 133 lijken geborgen in West- Irian, na de aardbeving van vrij dag. Ongeveer 15.000 mensen raakten dakloos. Ook vandaag zijn nog schokken gevoeld, die evenwel geen nieuwe aardver schuivingen teweeggebracht heb ben. as.. niet ontv. zw. bew. geh. bew. motregen Kbew*'

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9