HELDERZIENDE DOET EEN OPEN Frans episcopaat houdt kerk in het midden Westlander Dijkshoorn terug in Nederland i J V/ 1 i lvfj l i I Kerk en wereld Broederschap van H. Pius X nu in acht landen In 1975 ruim driehonderd miljoen bijbels verspreid DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURAN PAGINA 7 I He,d0r2iende' Rien J M J j Dijkshoorn met de O"1^^ 1 B4L I I P'snosnaar, die hij (Van een onzer redacteuren) HAARLEM Rien Dijkshoorn (56), geboren in 's- Gravenzande, eens een eenvoudige tuindersknecht in het Westland, maar sinds een jaar of vijfentwin tig in binnen- en buitenland een bekend helder ziende, is deze week in ons land teruggekeerd na een verblijf van vele jaren in Australië en Ameri ka. Hij is hier ter gelegenheid van het verschijnen van de Nederlandse vertaling van zijn boek, dat een goede kans maakt een bestseller te worden: "Mijn beroep is helderziende". Hij is vastbesloten, zo schrijft hij in dit boek, bij zijn terugkeer in Eu ropa twee onopgeloste zaken af te maken: de in 1556 verdwenen hostie van Nieuvaart en de in de eerste wereldoorlog eveneens verdwenen Franse oorlogsvlieger George Guynemer. Naast een opsomming van zijn opmerkelijke resul taten als paragnost vermeldt het boek ook een reeks van tegenslagen, ontstaan doordat men - vooral tijdens zijn verblijf in Australië - in kringen van politie en justitie weigerde gebruikt te maken van zijn bijzondere gave. Met soortgelijke teleur stellingen had Dijkhoorn trouwens al te kampen tijdens zijn jeugd in Honselersdijk, toen hij zelf nog niet goed raad wist met zijn helderziendheid 'en thuis en op school evenmin werd begrepen. Zij ouders bijvoorbeeld konden hem nooit verras sen met verjaardag of Sinterklass. Soms wist hij, vóór zijn ouders het geschenk kochten, wat zij zouden kopen en lang voor die tijd zag hij het dan al liggen op de plaats, waar zij de verrassing zo lang zouden verbergen. En als op school de juf een verhaal voorlas luisterde de klas gespannen, op kleine Rien na: die wist al hoe het verhaal afliep. Het kind werd als vreemd ervaren en zelfs gestraft voor zijn dwaze verhalen. In zijn eerste baan in een glastuinbouwbedrijf in Honselersdijk is eigenaar Vreugdenhil de eerste die hem wat wegwijs maakt in zijn problemen. Maar als hij later in een andere betrekking op een kippenboerderij vruchtbare kuikens van onvrucht bare moet scheiden, verliest hij zijn baan, omdat hij zijn werk in een onwaarschijnlijk hoog tempo en op een vreemde manier doet: hij houdt een kui ken eenvoudig in de hand en voelt een sterke prik keling als het om een vruchtbaar kuiken gaat Ook een betrekking als bankbediende in Rotter dam eindigt voortijdig doordat Dijkshoorn als een soort "zesmiljoen dollar man" op flinke afstand en dwars door gesloten deuren heen woord voor woord "hoort" hoe hij in de directiekamer over de tong gaat en vervolgens daartegen verontwaardigd protesteert Dan begint Dijkshoorn zijn carrière als helderzien de, waarbij hij talloze particulieren maar ook de justitie in West-Europa behulpzaam is bij het op lossen van allerlei problemen, het ontrafelen van misdaden en opsporen van vermiste personen. Hij hanteert daarbij een pianosnaar als wichelroede. Drie grepen uit een indrukwekkende reeks zaken, waar helderziende Dijkhoorn zijn licht over heeft doen schijnen: Lange afstandswerk In 1958 veroorzaakt hij sensatie door wat vinding rijke Duitse journalisten een geval van "visiotelefo- nie" noemden: helderziendheid per telefoon over een afstand van 200 kilometer. Een Duitse Rijn- schipper, voor wie hij enkele dagen eerder, even eens per telefoon, een verdwenen boot had opge spoord, belde uit Ruhrort Dijkshoorn thuis in Ne derland op met de mededeling, dat er bij een in braak op zijn schip geld was gestolen. "Een poli tiezaak", constateerde Dijkshoorn, "maar als ik me niet vergis luistert de politie op het ogenblik mee, via een ander toestel". Dat klopte. Dijkshoorn con centreerde zich, "zag" vijf schepen afgemeerd lig gen, waaronder dat van de bestolene, en een zesde aan de andere kant van de Rijn. "Het is een 1500 zonner, met een driekoppige bemanning, onder wie een jongmaatje van zeventien jaar. Deze jongeman heeft het geld gestolen en in zijn koffer gedaan. Hij gaat morgen met verlof". Als de politie een onderzoek instelt en de kapitein vraagt of een van zijn bemanningsleden de volgen de dag met verlof gaat, antwoordt de schipper: "Hoe weet U dat? Hij heeft het pas tien minuten geleden aan me gevraagd!" En even later wordt in de koffer van de jongen het gestolen geld gevon den. Terug in verleden In Breda, waar Dijkshoorn een tijd heeft gewoond, keerde hij ver terug in het verleden in een poging "de verdwenen hostie van Nieuvaart" op te sporen. In het stadsarchief van Breda trof hij de legende aan over de hostie, die eerst in Nieuvaart en later in de Onze Lieve Vrouwekerk in Breda het mid delpunt is geweest van regelmatige bedevaarten, tot de hostie in 1556 tijdens de beeldenstorm ver dween. Dijkshoorn, in gezelschap van twee ambtenaren als getuigen, begon zijn naspeuringen op de trap pen van de Onze Lieve Vrouwekerk. Hij concen treerde zich en een vreemd gevoel maakte zich van hem meester: hij bleef zich bewust van zijn omgeving - de moderne gebouwen, het drukke ver keer - maar zag tegelijkertijd een andere stad, an dere straten, andere gebouwen, kriskras lopende, slecht geplaveide straten en stegen, Breda zoals het vroeger was. En door dèt Breda zag hij een bejaarde priester lopen, een metalen kistje onder de arm geklemd. Hij volgde de priester, maar op zijn kilometerslan ge tocht, die hem uiteindelijk bij de kerk terug brengt, botste hij verschillende malen op muren en huizen, waar de priester "verdween" maar weer verscheen, zodra Dijkshoorn om het obstakel was heengelopen en aan de andere kant zijn tocht ver volgde. Achteraf kon aan de hand van oude kaar ten worden vastgesteld, dat de route was gegaan door straten, die in de tijd van de beeldenstorm wèl bestonden. In een huis tegenover de kerk "zag" Dijkshoorn diep onder de vloer van de kelder het kistje met de hostie liggen. Proeven met geluidsgolven wezen uit, dat zich inderdaad een metalen voorwerp on der de vloer bevond. Bij een bergingspoging onder leiding van een ingenieur en in aanwezigheid van een notaris als officiële getuige, verdween het me talen voorwerp als gevolg van een verkeerde ber gingstechniek evenwel in drijfzand, onder het huis door in de richting van de kerk: zonder ingrijpen de, kostbare en voor het oude gebouw zeer riskan te graafwerkzaamheden praktisch onbereikbaar. Dijkshoorn, die overigens had voorspeld dat de bergingswerkzaamheden zouden mislukken, hoopt het kistje met de hostie ooit toch te kunnen ber den. Anticlimax in leper Uitvoerig beschrijft Dijkshoorn ook zijn grootste teleurstelling. Op eigen initiatief ging hij in 1959 op zoek naar de stoffelijke resten van Guynemer, een vermaarde Franse oorlogsvlieger die in 1917 tijdens de eerste wereldoorlog aan het front bij le per neerstortte. Sindsdien wordt er een ereplaats voor hem vrijgehouden in het Panthéon in Parijs; maar van Guynemer is geen spoor teruggevonden. Toen de pianosnaar van Dijkshoorn ergens in le per hevig ging trillen en hij met stelligheid verze kerde het stoffelijk overschot te hebben gevonden, raakten de Belgen ter plaatse in grote opwinding. Bij een eerste graafpoging werden er al wat ske- letdelen gevonden. "Stop!", riep de gemeentesecre taris. "Als dit Guynemer is! Ik moet de autoritei ten waarschuwen, de burgemeester, de Franse con sul, de regering". Dagen later werd het graven voortgezet in aanwezigheid van verscheidene voor aanstaande autoriteiten, die van heinde en verre gekomen waren. Onder doodse stilte gaf een des kundige uitsluitsel over de vondst: "Er bestaat bij geen twijfel; dit zijn de overblijfselen van...een varken". "Ik had in de grond willen zakken", verzekert Dijkshoorn in zijn boek. Al die jaren heeft deze zaak hem bezig gehouden. "Nog steeds correspon deer ik met het ministerie voor oudstrijders en oorlogsslachtoffers in Parijs, in de hoop een twee de onderzoek te kunnen doen als ik terugkom in Europa", aldus eindigt dit hoofdstuk. M.B. Dijkshoorn, en Russel H. Felton: "Mijn be- roep is helderziende". Uitg. JJL Gottmer, Haar lem. Prijs: 19.50. De Franse bisschoppen hebben geweigerd zich voor welke richting dan ook uit te spreken. Tijdens hun conferentie in Lourdes, die dit weekeinde werd besloten, hebben zij zowel de vrijzinnigheid afgewezen als de nostalgie van de traditionalistische aartsbisschop Marcel Le- febvre en zijn aanhang. In twee krachtige toespraken heeft de voorzit ter van de conferentie, mgr. Etchegaray het verwijt van de hand gewezen, dat de bisschop pen de laatste jaren de teugels teveel hadden laten vieren. In een brief aan de katholieken geven zij echter later toe dat er sprake is van een crisis in de kerk en vragen zij dat de katholieken van verschillende schakeringen de kerk voor elkaar bewoonbaar maken en haar aldus geloofwaardiger te laten zijn in de ogen van de wereld. De brief zet enkele punten op de i.: De mens wording van Christus, de verlossing, de verrij zenis en de werkelijke aanwezigheid van Chris tus in de eucharistie zijn geloofswaarheden waaraan niet te tornen valt, aldus de bisschop pen, die verder de ouders eraan herinneren, dat ze verplicht zijn hun kinderen te laten dopen, te zorgen voor godsdienstonderricht en voor het onderhouden van de zondagsplicht. Toen linkse kringen dit alles wat te binnenker kelijk vonden, vooral toen Lefebvre's aanhan gers de bisschoppelijke brief naar hun kant uitlegden, reageerde mgr. Etchegaray in zijn slotrede. De bisschoppen aldus hun voorzit ter laten de balans niet doorslaan naar één kant. Belangrijkste agendapunt in Lourdes was de huidige verkondiging van het evangelie. Verde re thema's waren: het permanente diakonaat, katechese, liturgie, financiën en priesteroplei ding. MGR. LAMONT: Verzet tegen racisme doet kerk goed In een interview met het En gelse r.k. weekblad „The Uni verse" heeft de r.k. bisschop van Umtali in Rhodesië mgr. Dona! Lamont gezegd, dat zijn verzet tegen de raciale politiek van Rhodesië de kerk veel goed heeft gedaan, niet alleen in Rhodesië maar in geheel Afrika. Mgr. Lamont, die onlangs werd veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid wegens het niet aangeven van guerrillastrij ders, heeft adhesiebetuigingen ontvangen uit de gehele we reld. Hij verwacht, dat het ho ger beroep in zijn zaak half december of begin januari zal worden behandeld. Volgens de bisschop zijn het getuigenis, dat hij kan geven en het werk van de commissie Justitia et Pax, die onder zijn leiding een onthullend rapport over de burgeroorlog heeft ge publiceerd, erg belangrijk in de ogen van de Afrikanen. Dit alles heeft invloed op de ver houdingen tussen de rassen. De situatie is radicaal aan het veranderen en de zwarte Afri kanen zijn zich bewust van een toekomst in vrijheid, aldus de bisschop, die al zjn hoop stelt op vreedzame middelen en steeds het geweld van wel ke kant dan ook heeft veroor deeld. Uit integralistische kringen in Zwitserland is vernomen, dat „De geestelijke broederschap van de heilige Pius de Tien de", gesticht door mgr. Marcel Lefebvre ter verdediging van de rooms-katholieke traditie en vorming van seminaristen volgens de methoden en denk beelden van de preconciliaire kerk, thans in acht landen vestigingen heeft. De hoofdzetel is écone, waar de broederschap beslag heeft weten te leggen op het voor malige klooster der kanunni ken van de grote Sint Ber nard. In dit moeder-klooster huizen ongeveer honderdvijf tig mensen, onder wie hon derdtwintig seminaristen, vijf tien priesters en enkele broe ders en leken. Overwogen wordt enkele kilometers ver der een kooster te laten bou wen voor religieuzen. Thans wonen de religieuzen van de broederschap in Alba- no, in Italië, in een van de vormingskloosters van de ge meenschap. De andere kloos ters, in het Canadese Arama- da, in Michigan (V.S.) en in Weissbad (Zwitserland) her bergen Engels- en Duitsspre kende seminaristen. Bovendien beschikt de „broe derschap van de heilige Pius de Tiende" over prioraten, be mand met geestelijken die zich gewijd hebben aan het aposto laat van de missie. Vijf van deze prioraten zijn gelegen in Frankrijk, de andere in We nen, München en Brussel en verder in New York, San José en Houston. Twee andere zijn onlangs gesticht in Engeland, in Newbury en in Sander- Het stoffelijke bestaan van de broederschap wordt verzekerd door giften, legaten en de op brengst van collectes. Dan zijn er nog revenuen van het do mein in Econe, auteursrechten voor 'verscheidene werken en de verkoop van cassettes met preken van mgr. Lefebvre. In 1975 zijn door de negenen vijftig bij de wereldbond (United Bible Societies) aan gesloten bijbelgenootschap pen meer dan driehonderd miljoen bijbels en bijbelge deelten verspreid in honderd vijftig landen, zo heeft in Am sterdam de algemeen secreta ris van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen (UBS), ds Ulrich Fick uit Duitsland op een persconferentie meege deeld. Hij was naar Nederland geko men om deel te nemen aan de jaarlijkse algemene vergade ring van het Nederlands Bij belgenootschap. Hij deelde voorts mede dat de wereldbond bezig is met 568 projecten om de bijbels te ver talen. Tot dusverre zijn delen van de bijbel vertaald in 1577 verschillende talen, de gehele bijbel is verschenen in 261 ta len. „De cijfers lijken indruk wekkend", zo zei hij, „maar op de aardbol worden in totaal meer dan vijfduizend talen ge sproken." Sommige van deze talen zijn echter aan het uitsterven en zijn dus niet meer waard dat ze een eigen bijbelvertaling krijgen. De kosten zijn hoog In 1977 zal een nieuw record worden bereikt met het budget voor de bijbelverspreiding, dat bijna drieëndertig miljoen gul den zal belopen. Dit geld wordt gefourneerd door de ne genenvijftig bij de wereldbond aangesloten bijbelgenoot schappen. Als een belangrijke taak ziet de UBS tegenwoordig de ver taling van de bijbel voor be ginnende lezers, waarbij dan met name wordt gedacht aan volwassenen, die tot nu toe analfabeet zijn geweest. Er zijn in de wereld nog altijd circa achthonderd miljoen mensen, ouder dan vijftien jaar, die lezen noch schrijven kunnen. Hun aantal groeit nog steeds. Voor deze mensen worden bij bels vertaald in de eenvoudige woordenschat van beginnende lezers. In 1975 werden er ruim twintig miljoen verspreid, dit jaar zal het aantal nog veel hoger zija Als gevolg van het nieuwe concordaat, dat dit jaar werd gesloten tussen Spanje en de Heilige Stoel, zijn sinds begin september in Spanje acht nieuwe bisschoppen benoemd. Zij kwamen op plaatsen, die het jarenlang zonder bisschop moesten stellen. Er zijn nu nog twee bisschopszetels va- kant. Verwacht wordt, dat de apostolische administrators, die beide bisdommen nu be sturen, spoedig tot bisschop benoemd zullen worden. Het ondergrondse tijdschrift van de katholieken van Li- tauen „Chronik", dat nog eens de situatie van vervolging on der de katholieken van het land onder de aandacht brengt, noemt het huichelarij, dat de Russische pers steeds met veel vertoon bekend maakt.dat de Sowjet-Unie steun geeft aanbevrijdingsbe- wegingen in Afrika, terwijl het bewegingen onderdrukt, die in eigen land werken aan het nationale bewustzijn. Het blad stelt, dat het enige waar KORTE METTEN de Sowjet-Unie bang voor is, de opinie in de wereld is. Voor de Russische joden heeft de Amerikaanse senator Jack son zich ingezet. Is het nu niet mogelijk, dat een dergelijke persoonlijkheid zich inzet voor de katholieken van Li- tauen, zo vraagt het blad. Tot adjunct-perschef op het secretariaat van de r.k. kerk provincie is met ingang van 1 februari 1977 benoemd drs. G. Swüste te Amsterdam. De heer Swüste (31) is nu redac teur van het Algemeen Neder-' lands Persbureau. Op het se cretariaat van de kerkprovin cie zal de heer Swüste in het bijzonder worden belast met de redactie van het informatie bulletin „1-2-1" en het onder-, houden van contacten met lan-; delijke katholieke raden en soortgelijke lichamen. Hi> volgt de heer B. Spekman opr die per 1 december voorlichter wordt van het bisdom Dea Bosch.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7