LANGS OMWEGEN Doopplechtigheid in een Brazilian scene Rijwielhandel Van Dam na vijftig jaar in nieuwe jas Kantonrechter doorkruist gemeentelijk beleid" De Zijl/LGB legt basis voor terugkeer naar A-competitie Amoureuze boxer koos het hazepad 76 DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR Op mijn'omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ff Nu kan de doop wel het sacrament der eenheid zijn, maar toch is dopen en dopen twee. Dat heb ik zondagmiddag meege maakt in de huiskapel van Verbum Dei aan de Leidse Plantage. Een praktische kapel, mag ik wel zeggen, waar men graag in eigen sfeer met de diepere dingen des levens bezig is, balancerend op de rand van de eeuwigheid. Men kwam bijna stoe len te kort, toen Marcelo gedoopt moest worden. Het werd één groot familiefeest, met regie en film-unit; een happening, waarbij de goddelijke geest die waait waar hij wil zich wel bijzonder thuis moet hebben gevoeld. In een enscenering van „vandaag" kreeg Marcelo rijkelijk het doopwater over het hoofdje uitgegoten; rijn prille protesten bleven dan ook niet uit Het was allemaal anders dan anders, maar wel indrukwekkend en betekenisvol Neem alleen maar de doopkaars, die veel weg had van een lijvige paaskaars, minu tieus versierd. Een privé-doop die iets weg- had van Johannes' boetvaardigheid aan de Jordaan en de zeer particuliere huwelijks sluiting van destijds tussen Irene van Oranje en Karei Hugo van Bourbon Par ma. Marcelo is de jonggeborene van Frans en Joke Mooren uit Leiderdorp. Frans Moo- ren, een joviale Venloënaar die zijn thuis- accent onverbloemd etaleert, is een ijverige christen die bijna in Braziliaanse bisschop pen grossiert Ik heb hem al eerder leren kennen als de Europese secretaris van Dom Helder Cam ara. Als Dom Helder in dit oude werelddeel vertoeft is Frans Moo ren erbij om de kleine aartsbisschop te loodsen en te begeleiden en hem daarna weer veilig naar diens turbulente vader land uitgeleide te doen. Dom Helder was er ditmaal niet bij, maar het opnemen van zoon Marcelo in de christengemeenschap kreeg wel een apart Braziliaans tintje. Peetoom was namelijk mgr. Marcelo Pin to Carvalheira, hulpbisschop-coadjutor van de aartsbisschop van Pires. Bisschop Marcelo Pin to was in persoon aanwezig, het hoofd gedekt met een klein goudkleurig mijtertje en zich bedienend met een Franse rituele tekst die behalve charmant ook bijkans onverstaanbaar was. Peetoom diende de doop toe in de stamp volle kapel, tijdens een eucharistieviering die erg inspirerend was. Daarbij waren als concelebranten pastor Jan Schlatmann van de Hoge Rijndijk en pater K. van Vliet ofm van Verbum Dei. Intrigerend en ver heugend was in dit verband de grijszwarte aanwezigheid van dominee J.J. Buskes, die oecumenisch en in ambtsgewaad mede in het dankzeggend team was opgenomen. Dominee Buskes een goede vriend van Dom Helder en de familie Mooren was alleen nauwelijks opgewassen tegen het scherpe licht dat de filmopname omgaf. Dat was het enig jammere bij deze wij dingsvolle plechtigheid. Zelden zal een jong christenkind als dope ling met zoveel aandacht en gerichte ensce nering zijn levensweg zijn begonnen. Van de doopviering was een gestencilde hand leiding uitgegeven. Opening het intredelied Once in royal David's city, naderbij gezon gen door het onvolprezen King's College Choir uit Cambridge. Er was een meisjes- koortje rond het elektronisch orgeltje en een gitariste die o.a. Mag dalena's liefdes klacht uit J.C. Superstar zong, met alle stembuigingen vandien. Kinderen namen een voorname plaats in bij deze doopvie ring: schattige intocht met kaarsen en een kostelijke evangelietekst rond Jezus die de jeugd zegent Kruimels van kinderen kro pen over de vloer terwijl de bisschop het brood des levens en de kelk van het eeuwig heil ronddeelde. Zomaar een doop? Het werd een uitzonderlijke ervaring die niet aan Marcelo's neus voorbij is gegaan. De Braziliaans getinte plechtigheid waarbij peetoom bisschop Marcelo Pinto (midden) de doop toedient Gijs en zoon Jan van Dam in hun Noordwijkerhoutse winkel Als je bij Gijs en Jan van Dam, aan de Havenstraat in Noordwijkerhout, op de deurmat blijft staan, rinkelt de bel oorver dovend door. Dat kan betekenen dat er klanten zijn, maar je wordt er wel ture luurs van. Het is een bijverschijnsel van een nieuwe periode: Rijwielhandel Van Dam steekt in een andere jas, na een bestaan van vijftig jaar. Dure fietsen en iets minder dure staan er naast bijna onbetaalbare brommers en snorfietsen, bij de vreemdste accessoires. Vanmiddag be leefde de feestvreugde een climax, toen wethouder P. Heemskerk de zaak officieel de Noordwijkerhoutse maatschappij in stuurde. Vader Gijs en zoon Jan konden er aan gaan staan: „Het is hard werken", vindt Gijs, „maar dat is niet erg, want het is een leuk afwisselend vak". Vijftig jaar geleden nam Krelis van Dam het fietsenwinkeltje van zijn zwager H. van Leeuwen over. De zaak bestond toen zeker al tien jaar. Gijs kwam er in 1946 in en niet lang daarna begon de eerste verbou wing en modernisering. In 1962 volgde de tweede ronde in de groei en thans is het fietsenrijk van Van Dam royaal in twee panden onder één dak ondergebracht, met aan de achterzijde de werkplaats en het magazijn. Een hele tijd heeft Van Dam in het naburige voormalige café zijn nering gedreven, maar nu zijn ideaal is doorge broken, kan hij dat pand afstoten; hij heeft nu zeker viermaal zoveel ruimte als vroe ger. Nu liggen de vruchten van hard zwoegen te glimmen, het is tegenwoordig heel wat als je dit allemaal aandurft Belangrijk blijft bij Gijs en Jan de fietsenverhuur, vooral 's zomers, als Duitsers, Zweden, Engelsen en weet ik wie nog meer graag op de tweewieler stappen om tot rust te komen. Want in Noordwijkerhout kom je tot rust en in Noordwijk raak je die alleen maar kwijt Gijs van Dam: „Er worden meer fietsen gehuurd dan jaren terug. Er is hier volop gelegenheid om te fietsen, er zijn ook goeie fietspaden. De fiets gaat de goede kant uit, over de hele linie. Ik heb klanten die rechtstreeks van de dokter komen om hier een fiets te kopen; het is een geneesmiddel in overspannen toestan den vaak". De bromfiets, daarentegen is vanaf 1967 aan het zakken, meent Gijs van Dam: „alleen bij de, zeg maar 16-, 17-jarigen is de sportbrommer (een goeie 2500 gulden) in een stijgende lijn. Het moet een motori dee geven, met een zo imposant mogelijke valhelm. Een gewone brommer willen die jongelui niet meer en de snorfiets is een debacle geworden, een witte raaf'. De Van Dams werpen zich met laaiend enthousias me op alles wat met naven, velgen, banden en spaken te maken heeft; helemaal in het nieuw en onder het keiharde motto: de zaak waar men altijd voor u klaar staat Zo beschouwd, kom je in Noordwijkerhout niet altijd tot rust Economisch wel en wee Aan het Noordeinde 39 is het grafische bedrijf „Ultra-Studio B.V." verplaatst naar Alphen aan den Rijn. Aan de Apollolaan 1 is mevr. M. H. van Rooy-Vaessen, schoonheidsspecialiste, geves tigd. Aan de Nieuwe Rijn 108 is in een eerder leeggekomen be drijfsruimte, A. G. Memon, am- b.handel in huish. goederen, al smede dames-, heren- en kinder- bovenkleding, gevestigd. Aan de Morsweg 60 is in de v.m. groenteconservenfabriek „De Sleutels", B.V. Vleeswaren en conservenfabriek v.d. Berg en Co. gevestigd, (verplaatst uit Wassenaar). Aan de Gabriël Metzustraat 11 is in de v.m. bedrijfsruimte van de groothandel in dranken „De Citadel" Ton Rijsbergen B.V., uitlaat en trekhaak servi ce, gevestigd (verplaatst van St. Aagtenstraat 1). Aan de Hoge Rijndijk 53'is een filiaal van de Leidse Spaar bank gevestigd. Aan de 2e Binnenvestgracht 5a is het bedrijf van H. W. F. Goddijn, goud- en edelsmid, op geheven. Aan de nieuwstraat 32 is door Steffelaar B.V. een wijn- handel/-tapperij geopend. Heffing voor gebruikers scepti-tanks LEIDEN Gebruikers van septictanks dienen in de toe komst aan het hoogheemraad schap van Rijnland verontreini gingsheffing te betalen. Of de lozing geschiedt via de riole ring of bijvoorbeeld via een bezinkgistingsput maakt voor de aanslag geen verschil. Alleen wanneer het afvalwater van de woning wordt geleid naar een zogenaamde zakput en via deze voorziening inderdaad geheel in de grond verzinkt, is men geen verontreinigingshef fing verschuldigd. Betrokkenen dienen hiervoor een verklaring in te dienen. Het hoogheemraad schap van Rijnland, Breestraat 59, Leiden heeft voor zulke ver klaringen op aanvraag formulie ren beschikbaar. KRITIEK RAADSLEDEN OP GERECHTELIJKE VONNISSEN: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De Leidse kantonrechters doorkruisen met hun vonnissen nogal eens het gemeentelijk beleid". Dat is de grief die gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor politionele zaken van verschillende kanten werd geuit. Met alle respect voor de locale rechtelijke macht, toch plegen volgens verschillende raadsleden de Leidse kantonrechters, de he ren De Koning en Van Dijke regelmatig coulanter te zijn ten opzichte van verkeers- zondaars en overtreders van de APV van Leiden, dan de gemeente lief is. Met name de chronische parkeerovertreders zijn er in het verleden soms met een „schuldig verkla ring zonder oplegging van straf' of een lage boete vanaf gekomen waar de gemeente liever een flinke geldstraf had gezien. CDA-fractieleider Driessen, die kennelijk gisteren te gast was geweest bij de Leidse kantonrechters, kwam gisteravond met een nader voorbeeld van de doorkruising van het gemeentelijk beleid door „Vrouwe Justi- tia". In geuren en kleuren deed Driessen er kond van dat twee van de vier Leidse orgeldraaiers er gisteren met een boete van 5 gulden vanaf gekomen waren, terwijl de officier van justitie geheel voldoend aan de wens van de gemeente een flinke geldboete (het tienvoudige) had geëist De draaiorgelei genaars waren in strijd met de APV langer dan tien minuten op de zelfde plaats blijven staan, soms wel een half uur lang hun repertoir ten gehore brengend. Omwonen den van de Haarlemmerstraat waren hier horendol van geworden .zoiets gebeurt vier keer per week gedurende een aantal uren") en hadden politiehulp ingeroepen. Blijkens het verslag van Driessen had de kantonrech ter gisteren echter volop begrip voor de beoefenaars van dit uitstervend beroep en beperkte hij zich tot een symbolische boete. De rechter zou de verdachten zelfs nog de raad hebben gegeven telkens hun orgel een metertje op te schuiven om een proces-ver- baal in de toekomst te ontlopen. Deze gang van zaken deed Driessen infor meren of de politie en de gemeente op de hoogte gehouden worden van de afwikkelin gen van processen-verbaal door de onafhan kelijke rechter. Dit bleek slechts in zeer geringe mate het geval te zijn. Er is alleen een overleg tussen burgemeester, commissa ris, officier van justitie al dan niet met de kantonrechters. Maar aangezien de grote waarde van het Nederlandse stelsel de onaf hankelijkheid van de rechter is, werden dit soort zaken blijkens mededelingen van de burgemeester daarin niet aangeroerd. „We kunnen slechts constateren dat velen van ons een strafmaat verwachten die niet altijd door de rechter wordt opgelegd", aldus bur gemeester Vis. DORDRECHT De zwemselec- tie van De Zijl/LGB heeft dit weekeinde in het combibad te Dordrecht de eerste van de vier nationale competitiewedstrijden in de B-afdeling gezwommen. De Zijl/LGB, die ditmaal uit komt tegen het sterke De Devel uit Zwijndrecht, kwam vooral op de herennummers goed voor de dag, de heren slaagden er dan ook in een ruime punten- voorsprong te nemen. Hiermee is mogelijk de basis gelegd om aan het eind van de vier ont moetingen te kunnen terugke ren naar de hoogste afdeling, de A-competitie. Het eerste jongens/herennum mer. de 100 m wisselslag voor onder 12 jaar eindigde in een complete Zijl/LGB-overwinning. Marc van Belkum (1.23.3), San- der Schalke (1.24.6) en René Mey mey (1.26.4) eisten de 3 eerste plaatsen voor zich op. Ook het 200 m schoolslagnum mer leverde een Leids succep op, Edward Maasdijk was hier de snelste met 2.44.8 terwijl clubgenoot Stan van Belkum met 2.50.8 als tweede finishte. Marc van Belkum was eveneens succesvol op de 100 m school slag voor jongens o. 12 jaar. Met 1.35.8 bleek hij ook hier de snel ste in zijn leeftijdsgroep. Hel- mer v.d. Linden van De Devel tikte met 1.36.3 juist vóór Rene v.d. Mey aan die 3e werd met 1.36.4. Edward Maasdijk kwam even eens sterk voor de dag op de 100 m vlinderslag en de 200 m rugslag. waarvoor hij resp. 1.05.4 en 2.29.6 liet noteren. Der de op de vlinderslag werd Alex van Belkum, derde op de 200 m rugslag werd Martin Vreeburg met 2.39.0. Bij de meisjes/dames kwam vooral Ria Hassefras van De Zijl/LGB sterk voor de dag. Op de 400 m vrije slag 2e in 5.05.5 en le op de 200 m wisselslag in de goede tijd 2.39.7. Carola van Resteren werd op de 100 m rugslag voor meisjes onder 16 jaar winnares met 1.18.6, hier mee bleef zij 0,8 „sec. voor op Renate Campfens van De Devel die voor deze afstand 1.19.8 no dig had.. Door de goed gezwommen estaf ettes tenslotte waarop zowel door de meisjes/dames als door de jongens/heren goede tijden werden gemaakt, kan De Zij l/LGB na deze eerste ontmoe ting verzekerd zijn van een goe de positie op de landelijke ran glijst. IN, NAAM DER WET LEIDEN Een sprong van anderhalve meter maakte een Voorschotense boxer om bij de door hem begeerde loopse teef te komen. Een agent zag het dier echter los rondlopen en aangezien het niet de eer ste keer was dat de boxer het hazepad gekozen had stond zijn eigenaar gistermorgen voor het aanschijn van rech ter Van Dijke op de zitting van het Leidse kantongerecht. De Voorschotenaar meende dat toch alle voorzorgsmaatre gelen waren genomen om de hond het uitbreken te beletten. Hij had echter niet voorzien dat de hond in zijn sluwheid bij zijn afwezigheid de schuur deur openmaakte, over het ho ge hek sprong en zijn natuur lijke loop ging nemen. De offi cier van justitie, mevrouw mr. Klopper wees op de mogelijk kwalijke gevolgen die het „on gewilde vaderschap" en rech ter Van Dijke deed daar nog een schepje bovenop door één van die gevolgen te noemen, namelijk het betalen van ali mentatie. Het potentiële eroti sche uitstapje van zijn huis dier kostte hem 25 gulden of één dag in het bagno. Mist Het riiden met stadslicht door sliertige mistdampen valt niet in goede aarde bij de justitie, dat bleek ook weer gisteren waar twee automobilisten te recht stonden voor hun aan deel in een schimmenspel op de rijkswegen. Eén van de twee was bepaald niet in zijn knollentuin met de 75 gulden boete die hij van de officier toegeschoven kreeg omdat hij juist op de terugweg was van de bloedbank van het Acade misch Ziekenhuis, waar hij bloed had afgestaan. „Dat is wel duur voor een goede daad", vond hij. Rechter Van Dijke vond dat eigenlijk ook en gaf 100 gulden boete waar van de helft voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar of twee. De andere „mistige" chauffeur kreeg 50 gulden toe bedeeld omdat hij in een min der zware damp had gereden. Rechter Van Dijke raadde aan om in het algemeen nooit met stadslicht te rijden maar altijd met hetzij dimlicht, hetzij groot licht en met deze wijze les konden de heren het weer doen. Bloedrood En daar waren ze weer, dat onuitputtelijke leger roodlicht- rijders dat altijd zo royaal op de zittingen verschijnt Al naar gelang de aard van het vervoermiddel werden de straffen bepaald, soms met een beetje verweer - „ik zag überhaupt het oranje niet eens of „ik was bang dat mijn mo tor zou afslaan als ik stopte" of „ik zag helemaal niets", soms met veel verweer. Zo was daar die eerstejaars rech tenstudent die met zijn fiets door rood reed om een trein te halen en om er onder uit te komen maar eens diep in zijn leerstof tastte. Hij verwees naar een rechtsgeding uit 1933 (iets met een veearts) toen er sprake was geweest van een „maatschappelijke verant woordelijkheid" dat hij ook in zijn geval van toepassing acht te. Toen die vlieger niet opging probeerde hij het met een ci taat uit een boekwerk met de bedenkelijke titel „Heeft straf recht nog zin?", maar uiteinde lijk hielp het toch niet en kreeg hij 15 gulden boete. Een bromfietsrijder was naar zijn zeggen door „zuiver oranje licht" gereden en hij maakte zich zelfs zo kwaad dat hij de „stijlloos handelende" verbali santen wilde aanklagen. Hij zal nog nader met deze stijllo- ;ze lieden worden geconfron- FRANK BUURMAN VARA wil praten met Terlouw HILVERSUM Het bestuur van de VARA heeft D'66-frac- tievoorzitter Jan Terlouw en andere D'66-bestuursleden voor een gesprek uitgenodigd om de lucht te zuiveren. Tussen de VARA en D'66, met name de heer Terlouw, zijn problemen gerezen als gevolg van een in terview van VAR A-mede wer ker Hans Jacobs in het pro gramma „Haagsche Kringen". De heer Terlouw is van mening dat hij op onplezierige wijze is ondervraagd. Van zijn ontstem ming daarover heeft hij inmid dels in een brief aan de VARA blijk gegeven. Hoewel men de brief van Ter louw bij de VARA enigszins overtrokken vindt, zal deze toch serieus en zorgvuldig in de be- leidscolleges worden behandeld, aldus een VAR A-woord voer der. Op voorhand woerdt wordt ver band verklaard dat er geen sprake van is dat ideeen en opvatting van D'66 bij de VARA onder de tafel worden gewerkt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5