T.V.-mast Oegstgeest rond jaarwisseling gereed Overleg toekomst betonindustrie Alphen opnieuw muurvast Philatelica Noordwijk viert 25-jarig bestaan Oplossing conflict over energiebedrijf Rijnland Overeenstemming met Leiden VAKBONDEN NOEMEN ARBEIDSVOORWAARDEN ONAANVAARDBAAR Muziekfestijn in Zoeterwoude G.van der Geest wisseltrofee PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 OEGSTGEEST De Lv.-mast aan de Kwaaklaan zat eind 1977 in gebruik worden gesteld. De gehele bebouwde kom van Oegstgeest is eind mei 1977 be ka be ld, onvoorziene omstandigheden zoals bijvoorbeeld uitzonderlijke weers omstandigheden voorbehouden. Met het ingebruikstellen van de centrale antenneinrichting zullen de abonnees in de gelegenheid worden gesteld de Neder landse televisiezenders 1 en 2, de Neder landse radiozenders Hilversum 1, 2, 3 en 4 en de buitenlandse televisiezenders Bel gië (Vlaams), Duitsland 1 en 2 te ontvan gen. Na de ingebruikneming van de mast aan de Kwaaklaan zullen metingen wor den verricht naar de mogelijkheid ook Duitsland 3 optimaal door te geven. Tijdens de vergadering van 18 november zal de gemeenteraad van Oegstgeest zijn goedkeuring moeten hechten aan de door Multivisie, de firma, die de kabeltelevisie- mast gaat exploiteren in Oestgeest, voor gestelde tarieven. De abonnees kunnen Wezen tussen een basisprogrammapak ket, een totaalprogramma pakket en de mogelijkheid tot het maken van extra aansluitingen. Voor het basisprogramma- pakket zal een abonnementsprijs van 11,- per maand worden gevraagd. Met betaling van eenmalig entreegeld ad ƒ354,- gaat het abonnementsgeld 7,60 per maand bedragen. Het totaalprogram mapakket kost 12,50 per maand en met betaling van eenmalig entreegeld ad 354,- 9,15 per maand. Voor extra aan sluitingen dient een eenmalige bijdrage van ƒ66,60 te worden betaald en een toeslag op de abonnementskosten van 21,- per maand. Vernielingen in Noordwijk NOORDWIJK - Vandalen blij ken in de nacht van vrijdag op zaterdag J.I. in het Beeklaan- kwartier op een schandalige wijze te hebben huisgehouden. Bij een rijdende winkel in de Dr. Hadriaan van Neslaan smeet men een krat met gevulde melkflessen in stukken, terwijl een aantal flessen slagroom, vla en karnemelk op straat werden leeggegoten. De winkelier kon de volgende morgen een enorme ravage opruimen en werd uite raard ook financieel flink gedu peerd. Verder werden aan de Muscari- straat en aan de Vinkenlaan een reeks tuinen vernield. De dade- r(s) lieten een spoor achter van uitgerukte planten en heesters, stukgegooid glaswerk en andere tuinattributen. Vast staat dat de vernielingen na 's morgens vier uur moeten zijn gepleegd. De recherche speurt naar de daders. Zij stelt eventuele inlichtingen bijzonder op prijs. Chauffeur betrapt dief vrachtwagen NOORDWIJK - Een 22-jarige grondwerker uit Noordwijker* hout liep tegen de lamp toen hij in het holst van de nacht vanaf de Clusiusweg een beladen vrachtwagencombinatie pro beerde te stelen. Terwijl z'n maat in het kwaad, een uitsmijter (22) uit zijn woon plaats, in een personenauto wachtte, sloeg de grondwerker een ruitje in van de cabine, waarna hij naar binnen klom. Daarbij kwam hij in aanraking met de claxon, die prompt be gon te loeien. De chauffeur, die zijn vrachtwa gencombinatie voor de deur ge parkeerd had, werd door het lawaai gewekt en overviel de autodief toen deze zich nog in de cabine bevond. Er ontstond een handgemeen, waarbij de grondwerker tenslotte het on derspit dolf. Hij liep rake klap pen op. Ook de chauffeur be kwam verwondingen. Een inmiddels gewaarschuwde politiepatrouille rekende de da der in. Bij het rechercheonder zoek bleek al spoedig, dat er nog een tweede man bij de zaak betrokken was. Volgens de ver dachte was het alleen zijn be doeling geweest met de auto te gaan rijden, maar voor de poli tie staat het wel vast, dat het duo op roof uit is geweest. Beide jongelui staan bekend als recidivisten. Eerste paal Rabo-bank Voorschoten VOORSCHOTEN - Gistermid dag werd de eerste paal gesla gen voor het hoofdkantoor van de RABO-bank aan de School straat. Indien de bouw vlot ver loopt, dan kan over 15 maanden de nieuwe RABO-bank gereed zijn. De heer P.B.B. Ideler, districts- direkteur van de RABO-bank, dreef de eerste paal de grond in. Na deze paal volgen er nog 40 stuks met een lengte van 14 meter. Door een bijzondere kon- struktie gaan de palen vrijwel zonder schokken de grond in, noodzakelijk in verband met het heien binnen de bebouwde kom. De nieuwe bank krijgt een op pervlakte op de begane grond van 585 m2 en op de verdieping 530 m2. De bouw wordt verricht door Noorlander Bouw B.V. te Leiderdorp onder architectuur van D.T. van Manen uit Noord- wijk. De konstruktie bestaat uit een betonskelet met aan de bui tenkant roodbruine handvorm- stenen. De ingang komt aan de Schoolstraat en deze ingang krijgt een luifel. De totale bouw kosten gaan bedragen 1,6 mil joen. Het bankgebouw komt op de plaats van het oude heren huis, dat bewoond werd door een tandarts. Het herenhuis met de diepe groene tuin is enige jaren geleden gesloopt LISSE In het clubhuis van de P.V. De Luchtklievers aan de Gasstraat in Lisse wordt dins dag 9 november een vergade ring gehouden voor de leden van de Pluimvee en Konijnen- fokvereniging Lisse en omstre ken. Gesproken wordt onder meer over de deze maand te houden fokveetentoonstelling. Aanvang 20.00 uur. KORTWEG SASSENHEIM - In de Storm bal in Sassenheim treedt zater dag 6 november de Leidse groep „Spirit of Sint Louis" op. Aan vang 21.00 uur. LISSE De recreatiecommissie van het gemeenschapscentrum De Poel organiseert met ingang van vrijdag 5 november weer de maandelijkse bridge-avonden. De eerste avond wordt gegeven in 't Poelhuys aan de Ruishom- laan in Lisse. Aanvan 20.00 uur LISSE IJsclub Lisserbroek houdt vrijdag 5 november haar jaarvergadering in De Meer koet. Op de agenda staan onder meer bestuursverkiezingen. Aanvang 20.00 uur. SASSENHEIM De Sassenheim- se scholen zullen in verband met de naderende Vredesweek, van 7 tot en met 14 november tal van projecten organiseren voor de leerlingen. Het is de bedoeling dat dit „Vredeswerk" zal uitmonden in groepsexpres- sies die in het weekeinde van 13 en 14 november in de „Storm bal" te zien zullen zijn. LEIDSCHENDAM Paul Klaasse begeleidt al sinds enige tijd in Freddie's Hoeve aan de Ruys- daellaan in Leidschendam op de donderdagavond van 20.00-22.30 uur een cursus beeldhouwen. De cursus, die gratis een keer kan worden bijgewoond houdt onder meer het leren afgieten in gips, beton of kunststof in, het maken van mallen, boetseren in klei en het bakken van klei, de zogenaamde terracotta's. Later kan worden overgegaan op bak ken in steen of hout Met de cursus kan op elk moment wor den aangevangen omdat er niet „klassikaal" wordt lesgegeven. Inlichtingen: Leidschendams Creativiteitscentrum, Van Ruys- daellaan 41, telefoon 272534 of 01714-2970. De Zwitserse fotograaf Peter C. Mardty exposeert van 6 november tot 4 december in het Leidschendamse winkelcentrum Leidsenhage fotografiëen .en graphic-art. De tentoonstelling wordt op zaterdag 6 november om 14.00 uur geopend met een inleiding van drs. F. Willemsen en is te bezoeken op werkdagen van 13.30-16.30 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag daarenboven ook van 10.30-12.00 uur, op zaterdag van 10.30-16.30 uur en op de koopavonden van 19.00-21.00 uur. De toegang is gratis. HILLEGOM Zes leerlingen van de Hillegomse Muziekschool hebben de eerste prijs behaald op een concours in Berhout (NH). NOORDWIJK De traditionele winteruitvoeringen van het fan farekorps „Excelsior" vinden plaats op 2, 3 en 4 februari in het Royal-theater. Op het pro gramma staan een uitvoering door het orkest, een optreden van de drukband en een show van het majorettenpeloton. De avond wordt besloten met een toneelstuk door de leden van „Excelsior". Het geheel wordt geleid door de nieuwe dirigent Bakker uit Voorburg, lid van de Koninklijke Militaire Kap'l. De heer Weyers, de oude dirigent moest om gezondheidsredenen bedanken. Tenslotte :„Excel- sior" stelt zich kandidaat voor de organisatie van het Bondcon- cours 1977. LISSE De atletiekvereniging „De Spartaan" zal van 5 tot en met 20 november een zogenaam de „potloterij" houden ten be hoeve van het broodnodige ma teriaal voor de 300 leden tellen de jeugdafdeling van de vereni ging. De vereniging zal in die periode otloden gaan verkope die een bepaalde prijs kunnen vertegenwoordigen. Op zaterdag 20 november zal van 11.00-15.00 uur de officiële trekking ge schieden in de Spartaan-kanti ne. De potloden zijn te verkrij gen bij het trainerskorps en le den van de vereniging, bij Myra Mode, Blokhuis, bij Sporthuis van Gerven de Jong in de Ka naalstraat, bij SAVRO schoe nenverkoop in de Wagenstraat en J. van der Geest op de Heere- weg. Ze kosten 1 gulden per stuk. De potloden dienen onbe schadigd te blijven wil men voor een prijs in aanmerking komen. De prijzen zijn te zien in de etalage van de Lissense Radiobeurs. NOORDWIJK - De afdeling Noordwijk van de Internationa le Vereniging Philatelica be staat 30 november 25 jaar. In het kader van de jubileumvie ring organiseert zij een aantal evenementen met als hoogte punten een jubileumveiling en een jubileumtentoonstelling. De jubileumveiling vindt plaats op vrijdagavond, 5 november in het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat, aanvang 8 uur. Meer dan 600 kavels komen daar onder de hamér, waaron der veel Nederland, ook zegels van vóór 1940. Catalogi kan men aanvragen bij S. A. van den Oever, Van Panhuysstraat 34, telefoon 01719-12461. Op de veilingavond bestaat er van 6 tot 7.45 uur gelegenheid tot be zichtiging van de kavels. De jubileumexpositie wordt ge houden in het Zinger Hotel aan de Zee reep (bij de vuurtoren) en wel op 26, 27 en 28 november. Burgemeester mr. J. M Bonne- ke zal op vrijdag, 20 november om half acht de opening ver richten. De tentoonstelling zal die avond tot tien uur voor het publiek toegankelijk zijn. Zater dag, 27 november gaat de ten toonstelling gepaard met een ruildag. Men kan dan terecht van 's morgens negen tot 's avonds tien uur. De toegang is gratis. Op de expositie zullen belangrijke collecties te bewon deren vallen, waaronder ver scheidene eerste emissies van Nederland en ander klassiek materiaal, poststukken, maxi- kaarten, postzegelboekjes, ver zamelingen van Nederland en Nederlands-Indië. In de collecties buitenland zijn Duitsland, Oostenrijk, Enge land, Frankrijk, Zwitserland, de Verenigde Naties, Israël, Polen en het eiland Man vertegen woordigd. Interessant zijn ook de verschillende thematische verzamelingen, zoals die van or chideeën, bloemen planten, voe ding, electronica, de historie van de Benelux, Verenigd Europa, centenial zegels van de Verenig de Staten, en de twaalf stam men van Israël. De jeugdafde ling is eveneens present en wel met landkaarten op postzegels en persoonlijke verzamelingen. De Philatelica-jeugd viert het zilveren feest op donderdag, 25 november met een filmavond in De Rank aan de Golfbaan, aan vang 7uur run. De jubileumaktiviteiten besloten met een jubileumfeest avond voor de leden met hui dames op dinsdag 30 november in De Rank, aanvang half acht Aan deze avond werken ver- schillende bekende artiesten' mee. Philatelica Noordwijk werd des tijds opgericht door een achttal verzamelaars, die bijeen geko men waren in hotel De Zeel. eeuw. Jaren achtereen was dit de vaste vergaderplaats van de filatelisten te Noordwijk aan Zee. Het eerste bestuur bestond' uit de heren W. Beukers, voor] zitter; De Bruin, secretaris en Has pers, penningmeester Thans telt de afdeling 110 se nior-leden en 50 jeugdleden. LEIDERDORP Voor de problemen rondom het streekenergiebe- drijf Rijnland schijnt een oplossing in het zicht te kernen Buegemeester M. A. van der Have deelde tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de commissie bestuurszaken mede, dat er onder leiding van gedeputeerde Engelsman een gesprek met de gemeente Leiden heeft plaats gehad, waarbij de concessiege meenten het met Leiden eens konden worden. Zoals bekend waren de proble men een gevolg van de eenzijdi ge opzegging door de gemeente Leiden van de in 1973 totstand gekomen regeling met de buur gemeenten om de stedelijke lichtfabrieken om te zetten in een streekenergiebedrijf. Dit was voor de gemeente Leider dorp en een aantal buurgemeen ten aanleiding tegen deze beslis sing in beroep te gaan bij de Kroon. De commissie bestuurza ken kon zich met de gekozen oplossing verenigigen. Het is te verwachten dat de gemeente raad binnenkort zal besluiten de aangegane kroonprocedure in te trekken en met de gemeente Leiden een nieuwe gemeen schappelijke regeling aan te gaan inzake het streekenergie bedrijf Rijnland. De commissie ging ook akkoord mt een voorstel, tot invoering] van de onroerend goedbelasting. Deze belasting zal in de plaats j komen van enkele gemeentelij.| ke belastingen die betrekking] hebben op onroerend goed,| zoals de grondbelasting, straat-: en rioolbelasting, personele be lasting. Er wordt op gerekend dat de nieuwe belasting 1 janua-, ri 1978 wordt ingevoerd. In dei loop van het volgend jaar zullen] de taxaties worden verricht. De] gemeenteraad heeft reeds eer der besloten, dat als grondslag hiervoor de waarde in het eco nomische verkeer zal worden aangehouden. ILPHEN AAN DEN RUN De werkgelegenheid bij beto- aindustrie Van Dijk jr. is, in tegenstelling tot eerdere be richten, nog steeds niet veilig gesteld. De industriebonden hebben de afgelopen dagen onderhandeld met vertegen woordigers van Atlas en Oost hoek, die bedrijf én werkne mers over willen nemen. De door deze twee bedrijven ge dane voorstellen aan de vak bonden ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden zijn door de industriebonden onaan vaardbaar genoemd. De onge veer 55 werknemers die bij Van Dijk jr. kunnen blijven werken zouden gemiddeld 15 procent minder loon ontvan gen. Hierbij is de salaris schaal van Oosthoek gehan teerd die, volgens de vakbon den, „de laagste is van de Rijnstreek". Het gemiddelde verschil per werknemer komt neer op 5.000,- per jaar. De combina tie Atlas-Oosthoek zou daar door ruim 250.000,- meer kwijt zijn als in de begroting is opgenomen. Een tussenvoor stel van de combinatie Wilma- Dura (die de terreinen wil ko pen) leverde niets op. Wilma- Dura lieten een bedrag van 50.000,- vallen op de ge vraagde huurprijs aan Atlas en Oosthoek, die deze terrei nen van Wilma-Dura voor de termijn van twee jaar pachten. De 50.000,- zou dan in een potje worden gestopt om het toonverschil tussen Van Dijk en Oosthoek aan te vullen om zodoende via een „glijbaan" de werknemers geleidelijk te laten wennen aan minder loon. Dit en het gat van 200.000,- is door de vakbonden niet geaccepteerd. Door deze ver wikkelingen is het gepresen teerde plan van verleden week op losse schroeven komen te staan. De vakbonden hebben laten weten onder geen voor waarde te accepteren dat de werknemers er financieel op achteruit gaan. Door alle betrokken partijen wordt koortsachtig overleg ge pleegd om uit de ontstane im- Betonfabriek Van Dijk jr. passe te geraken. Dat zal uiter lijk morgen 3 november moe ten gebeuren. Na deze dag zul len de ministeries van Finan ciën en Economische zaken hun financiële steun onherroe pelijk intrekken. Voet bij stuk Vakbondsbestuurder Fonteyn van de industriebond N.K.V. is van mening dat de huidige ontwikkeling het gevolg is van de te late informatie aan de vakorganisaties. Fonteyn: „Oosthoek heeft tijdens de on derhandelingen met Neder- horst herhaaldelijk gewezen op de lagere lonen. Volgens Van Heusden van Nederhorst zou dat geen breekpunt hoe ven te zijn. Van Heusden heeft de draagwijdte er niet van in gezien". De vakbonden zullen volgens Fonteyn voet bij stuk houden. „Het mag niet zo zijn dat de individuele werknemer de werkgelegenheid van een bedrijf moet gaan redden. Daar kunnen we de werkne mers niet voor op laten draaien". Het personeel is door de vakbonden op de hoogte gebracht. De werkne mers hebben de vakorganisa ties de opdracht gegeven zo wel de centen als de werkgele genheid veilig te stellen en niet akkoord te gaan met het op tafel liggende voorstel. Telegri am De vakorganisaties hebben een telegram gezonden aan de minister van Economische za ken en daarin gevraagd alle informatie te verstrekken die nodig is om de werknemers van Van Dijk te kunnen infor meren over de persoonlijke consequenties. Als de vakorganisaties die in formatie niet krijgen, zullen ze op de voorstellen negatief rea geren. Inmiddels is door de districtbestuurders van het NKV en NVV de situatie be sproken met de landelijke be stuurders „omdat we in een situatie terecht komen die wel eens gevolgen zou kunnen hebben voor de totale Neder landse industrie", aldus Fon teyn, .Bedrijven beginnen fu siebesprekingen en het eindre sultaat voor de werknemers is dat deze alleen nog kunAen slikken of stikken". Hij stelt dat het teveel gevraagd is om te verlangen akkoord te gaan met arbeidsvoorwaarden, die onredelijk zijn te noemen. Moeilijk parket De industriebonden zitten in een moeilijk parket. Als men nee zegt tegen het aanbod gaat Van Dijk failliet „Maar, aldus Fonteyn", dan is het zelfs niet zeker dat de werknemers kun nen rekenen op een WW-uitke- ring.Want het is mogelijk dat er gezegd wordt dat een verla ging van 15% loon een redelijk aanbod is. Als je je dan toch „vrijwillig" terugtrekt heb je werk geweigerd en kom je daardoor niet in aanmerking voor een WW-uitkering. Aan de andere kant kunnen wij toch moeilijk onze mensen ad viseren hetzelfde werk te blij ven doen tegen 15% minder loon". Duidelijk is op dit moment dat er een oplossing moet komen in deze patstelling. Het is niet uitgesloten dat alle partijen morgen in een laatste en be slissende ronde aan de tafel gaan zitten. Volgens Fonteyn zijn er door Oosthoek en Atlas reeds vraagtekens gezet bij de huidige gang van zaken. De NKV-bestuurder vindt dat het niet zo ver had hoeven te komen als er meer openheid was betracht tijdens de lang durige onderhandelingen. Het is een publiek geheim dat de vier bedrijven, betrokken bij de overname, niets liever had den gewild. Door het Neder- horst-concem is dat echter steeds tegengehouden. Fon teyn: „Ze hadden nog beter kunnen zeggen, de loonkosten zijn te hoog, er is geen ruimte meer voor dit bedrijf, dan hadden we geweten waar we aan toe waren. Nu zijn de werknemers voor het blok ge zet". Hij acht het zeer goed moge lijk dat wanneer de werkne- mers in aanmerking zouden komen voor een WW-uitkering dit voor hun nog de beste weg zou zijn. „Het is triest om dat te moeten constateren, maar louter gezien uit financiële overwegingen zou ik dat in dit geval zo moeten stellen". Hij vindt de wijze waarop de zaak tot op dit moment gespeeld is een schandaal voor de werk nemers. „Het is toch een on mogelijke eis, aan wie dan ook te vragen hetzelfde werk te blijven doen tegen minder loon. Ze hebben het afgelopen jaar hard gewerkt Er is een produktieverhoging waar je u tegen zegt. En ais resultaat zien ze 15% minder in hun loonzakje". Hij stelt verder dat het onredelijk is om individue le werknemers op te laten draaien voor de collectieve problemen waar wij in Neder land mee zitten. De oorzaak zit volgens hem bij de betonin dustrie zelf. Deze zouden niet bereid zijn te herstructureren. Fonteyn: „Ze zijn niet bereid de zaken collectief aan te pak ken. Ze zijn niet bereid hun structurele problemen op te lossen. Dan moet je de werknemers er niet voo laten boeten". Nu Oosthoek besprekingen voert over integratie met bouwgi gant Brederode is het volgens hen nog maar de vraag wat daar de gevolgen weer van zijn. Deze week zal de Van Dijk-story in ieder geval een vervolg krijgen. Voor de werk nemers van Van Dijk liggen de zoveelste onzekere dagen in het verschiet. R. M VAN AMSTEL ZOETERWOUDE - De Sint Jans Fanfare houdt zaterdag 6 november in Ons Huis een groots Muziekfestijn. Daarbij is uniek voor Zoeterwoude een op treden van de Brassband „Voor waarts" uit Waddinxveen Brassbandmuziek vindt steeds meer ingang bij de amateur-mu- ziekbeoefening. Een brassband onderscheidt zich van een fanfa re en harmonie door dat er geen saxofoons en andere houtinstru menten in voorkomen maar uit sluitend koperinstrumenten. Verder wordt op deze avond medewerking verleend deor.de Harmonie „Crescendo" uit Noordwijk die, evenals de Sint Jans Fanfare, onder leiding staat van dirigent Jan Mey. Het bestuur wil met deze muzikale avond een duidelijk onderscheid maken to.v. andere concerten zoals die in het Centrum gege ven worden. Daarom zal ook zaterdag het dansen na afloop ontbreken, mede door de hoge kosten die hieraan zijn verbon den. ZOETERWOUDE - Nu het sportcomplex Haasbroek is ver rijkt met een lichtinstallatie is besloten een serie nederlaag wedstrijden te spelen om de „Guus van der Geest" wisseltro fee. Op deze wijze wordt een voetballer voor het licht gehaald die een lange loopbaan in het eerste elftal door een blessure abrupt beëindigd zag. Guus v.d. Geest debuteerde op 6 september 1959 (op 16-jarige leeftijd) in het standaard-team van de groen-witten en heeft onafgebroken tot augustus 1975 de kleuren van S.J.Z. verdedigd. In een oefenduel sloeg het nood lot toe. Een reeks van 308 com petitiewedstrijden, waarin voet balvreugde en voetballeed, kam pioenschappen en degradatie, LVB en KNVB-voetbal, werd onverwachts afgebroken. Ook op andere wijze, o.m. als voor zitter van de jeugdafdeling, heeft hij zich in die jaren ver dienstelijk gemaakt. Het be stuur van S.J.Z. heeft gemeend dit trouwe lid op deze wijze te moeten eren. De wedstrijdenreeks wordt op dinsdag 9 november geopend met een wedstrijd tegen UVS. De andere tegenstanders zijn: 23 november Lugdunum; 14 de cember Randstad Sport; 25 ja nuari RCL; 8 februari DOCOS; 1 maart DSO; 15 maart Rooden- burg; 5 april Foreholte. HAZERSWOUDE - De heer S. v. d. Zon slaagde onlangs aan de rijksuniversiteit in Ut recht voor zijn doctoraal exa men sociale geografie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4