Personeelstekort Leidse politie uiterst zorgwekkend IJSHAL VONDELLAAN TREKT DUIZENDEN Filmopnames aan Rapenburg beëindigd Vrouw helpt vrouw Teekens aan Lange Mare gesloten Zevende kinderkantine in Leiden geopend Moeder, ik ga trouwen, zweverig geheel DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT COMMISSARIS VAN VOORDEN: „TOESTAND WORDT ONHOUDBAAR" LEIDEN De Leidse politie streeft ernaar zoveel mogelijk vrouwelijk personeel be schikbaar te hebben om, waar dat gewenst wordt, vrouwen de meer vrouwelijke proble men te laten afhandelen. Dat stelde commis saris Van Voorden gisteravond op vragen van het PPR-raadslid drs. Beijen. Deze had gevraagd of de politie desgevraagd zaken als aanrandingen van vrouwen ook door vrouwelijke agenten liet behandelen. „Mogelijk zou een angst met iemand van de andere sekse geconfronteerd te worden en tegen hem het relaas te moeten doen veel vrouwen die op straat of waar dan ook lastig zijn gevallen verhinderen hiervan aangifte bij de politie te doen", zo meende het PPR-raad slid. Hoewel de mannen op de afdeling zedenpoli tie heus hun mannetje wel staan en voldoende ervaring hebben in het afhandelen van deze en soortgelijke precaire zaken, zei commissa ris Van Voorden zich te kunnen verheugen in de aanwezigheid van drie dames op de afdeling kinder- en zedenpolitie, die deze pro blemen kunnen opvangen. „Tengevolge van een reorganisatie zullen er bovendien in de naaste toekomst ook in de nachtdiensten vrouwelijke agenten mee gaan draaien bij wie men desgevraagd terecht kan", aldus de poli tiecommissaris. (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN Het perso neelstekort bij de ge meentepolitie van Lei den is onhoudbare vor men aan het aannemen. Het korps kampt, afge zien van het ziektever zuim, met 10% vacatu res. In feite is het perso neelstekort echter nog veel groter (25%) omdat het korps zeker 30 man extra nodig heeft om al le wettelijke taken naar behoren te vervullen. De chef van de Leidse politie, commissaris H. W. van Voorden noemde de toestand gisteravond dan ook „uiterst zorg wekkend" en „bijzonder ernstig". „We hebben er nog nooit zo slecht voorgestaan als nu", zo stelde hij gisteren. De heer Van Voorden gaf in de gemeentelijke commissie voor politiezaken in het stad huis een toelichting op de no den van het Leidse korps. Daarbij vertelde hij dat zo goed als elke afdeling onder- bemand is, sommige, zoals bij voorbeeld de dienst bijzondere wetten (drank- en horecawet, opiumwet) zelfs in die mate dat de toestand onhoudbaar is geworden. „Waren we al op volle sterkte (199 mam) dan zou er nog zeker 15% extra nodig zijn om ons werk enigszins te kunnen doen", meende de commissaris. Opvallend is dat waar elders in den lande het tekort aan politiemensen zienderogen af neemt, dit in Leiden nog steeds in dezelfde zoniet toe nemende mate aanwezig is. Commissaris Van Voorden: „De werving in andere ge meenten loopt gunstiger dan in Leiden. Ik weet echt niet waar dat in zit. Misschien wel in een minder positief tv-pro- gramma over de stad", aldus Van Voorden, kennelijk doe lend op een special van de VARA-televisie over Leiden. In elk geval kon het volgens burgemeester Vis niet aan de huisvestingsmogelijkheden van Leiden liggen. Vroeger bleek dit nogal eens een strui kelblok, maar de eerste burger wist gisteravond met stellig heid te beweren dat men daar nu geen last meer van had. Dat neemt niet weg, dat het commissaris Van Voorden zelf niet gelukt is een huis in Lei den te vinden. Zoals bekend stapte hij enige tijd geleden over van het Alphense korps naar Leiden. De heer Van Voorden is maanden lang zoe kende naar een woning ge weest en heeft nu uiteindelijk moeten besluiten zich in Lei derdorp te vestigen, omdat er in Leiden geen plaats bleek te zijn. Dat deed CDA-leider Driessen gisteravond dan ook meteen een groot vraagteken bij de stelling van burgemees ter Vis plaatsen: „Kennelijk heeft het gemeentebestuur on voldoende moeite genomen voor de benoemde commissa ris een huis te vinden", aldus Driessen, die zijn opmerking zag aangevuld door een steek onder water van zijn fractiege noot Vink, „dat de commissa ris in Leiderdorp in elk geval wel zou kunnen rekenen op een bon onder zijn voorruit bij het fout parkeren Droeve zaak Commissaris Van Voorden noemde het gisteren een „droeve zaak" dat het onvol doende lukt het Leidse korps met nieuwe mensen aan te vul len. Hij stelde intussen bij de rijksoverheid een aparte wer vingscampagne ten behoeve van het Leidse korps te heb ben bepleit. „We hebben in oktober niet meer dan twee meisjes naar de politieschool kunnen sturen", verzuchtte de commissaris. Weliswaar heeft een advertentie onlangs 45 sol licitanten opgeleverd, maar daar zijn er na een eerste se lectie nog maar zeven van overgebleven. De toestand bij de gemeente politie van Leiden neemt in tussen zelfs zulke vormen aan dat men er nauwelijks meer aan toekomt lopende zaken goed af te handelen. Iemand die weekenddienst heeft be gint vrijdagavond en ziet zijn bed nauwelijks eerder dan maandagochtend. De algeme ne preventie (het voorkomen van strafbare feiten) schiet er zelfs al bij in. „We doen eigen lijk niets anders meer dan met stoffer en blik rondlo pen", aldus politie-inspecteur P. van Dijken gisteravond. Als voorbeeld noemden de po- litievertegenwoordigers de roemruchte heroinevangst in de Leidse Holiday Inn van en kele weken geleden. „Daar zijn we nu nog dagelijks met een paar mensen full-time aan bezig. Dat zijn dezelfde men sen die over de horecaproble- men van Leiden gaan. U kunt begrijpen dat deze zaken zich op de bureaus opstapelen. We hebben geen enkele reserve meer om dit aan te pakken", aldus de woordvoerders van de politie. Veiligheid Gevraagd om een nadere toe lichting op de problemen van de Leidse politie beklemtoon de de heer Van Voorden gis teravond na afloop van de vergadering de noodzaak om prioriteiten te stellen. „Laat het duidelijk zijn dat we ge woonweg niet alles meer kun nen doen. Het aanpakken van de parkeeroverlast, bet con troleren van de maximum snelheid, kijk, dat zijn dingen die voor ons in de huidige toestand bepaald niet de hoogste prioriteit hebben. De veiligheid van de burgers, die staat voor ons nummer één. Als mevrouw Jansen klaagt over de geluidshinder van ca fés dan zullen we haar helaas teleur moeten stellen. Maar als mevrouw Jansen 's avonds alleen niet meer over straat durft: dat vind ik beschamend. De veiligheid van de burger, die moet opti maal gegarandeerd zijn, zijn leefklimaat mag niet worden aangetast", aldus de commis saris. Straatterreur In dit verband wees de heer Van Voorden ook op het ver schijnsel van de straatterreur, waarover met name in de Haarlemmerstraat nogal wordt geklaagd. Zoals bekend dwongen de voortdurende ge welddadige acties in deze win kelstraat een aantal inwoners van Roelofarendsveen deze zo mer zelfs een economische boycot van de Leidse binnen stad af te zullen kondigen. Dit nadat enkele jongelui uit deze gemeente in Leiden flink wa ren afgetuigd. Commissaris Van Voorden deelde gisteren mee dat dit probleem intussen uit de wereld was. „We hebben een aantal lieden kunnen aan houden en deze zijn voor lan gere tijd in het huis van bewa ring opgeborgen. Overigens patrouilleren we intensiever dan voorheen in de Haarlem merstraat en de resultaten daarvan zijn duidelijk merk baar", aldus de chef van de Leidse politie. Extra-surveillance was ook een van de middelen waarmee de politie de overlast in Mare- dorp en met name in de Jan Vossensteeg te lijf is gegaan. Een van de omwonenden had over de voortdurende overlast van cafés en draaiorgels de gemeente en politie te hulp geroepen. ,3U onderzoek van deze klachten bleken ze volko men terecht te zijn geweest", aldus de commissaris. „We hebben goede hoop dat we de problemen hier spoedig kun nen oplossen." Cafébezoek Of dat tot volle tevredenheid van de klagende omwonenden zal gebeuren mag worden be twijfeld. De heer Van Voorden liet er gisteren geen enkel mis verstand over bestaan dat het de politie in feite onmogelijk is paal en perk te stellen aan de grote overlast die het éafe- bezoek in de binnenstadswij- ken nog steeds veroorzaakt Naast het aloude euvel van het sluitingsuur blijkt met name in de Jan Vossensteeg ook het openingsuur van de cafés een bron van irritatie. „Er zijn ca fés die om zes uur 's morgens al open gaan. We worden her haaldelijk uit onze slaap ge haald door auto- en jukeboxla- waai", zo klaagde de heer Hakkaart, één van de omwo nenden van de Jan Vossen steeg. „Drie weken gaat het na politie-ingrijpen goed, en dan begint het verhaal weer van voren af aan". Commissaris Van Voorden De politiecommissaris gaf rui terlijk toe ook met de handen in het haar te zitten: „We doen wat we kunnen, maar we kunnen niet veel. We krij gen tientallen klachten over verschillende horecagelegen heden verspreid over de hele binnenstad. Het klinkt mis schien wat hard, maar als je in een stad woont, dan moet je daarvan de hinder ook voor lief nemen. Anders kun je be ter je koffers pakken. Wij kunnen ook niet anders dan alleen maar prikken. Een agent dagelijks bij de deur van zo'n café te laten posten om het geluid te regelen is gekkenwerk". Overigens deelde burge meester Vis nog mee dat de gemeentelijke wetten op het gebied van de horecaregelingen en de overlastbeperkingen nog even op zich laten wach ten. Na de rumoerige be handeling in de commis sies, begin dit jaar, zijn ze eerst voor nader ad vies aan de Kamer van Koophandel en de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid ge stuurd. Pas daarna ko men ze in gemeentelijk verband opnieuw aan de orde. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN De vestiging van de vleesfabriek Teekens aan de Lange Mare/Clarensteeg is van af gisteren gesloten. Ondanks het nog niet beschikken over een bouw- en hinderwetvergun ning zal de fabriek haar pro- duktie deze week voortzetten in het gebouw aan de Roosevelt- straat. De gemeente zou op grond van het ontbreken van deze vergunning de fabriek kunnen sluiten. Het besluit om de verhuizing eerder te laten geschieden dan aanvankelijk de bedoeling was, is genomen naar aanleiding van een brief van het Ministerie van Volksgezondheid, afdeling vete rinaire inspectie met de mede deling dat de fabriek aan de Lange Mare niet voldoet aan de eisen en daarom gesloten moet worden. De heer Cremers, di recteur van het slachthuis had opdracht om een proces-verbaal op te maken als er gisteren toch nog aan de Lange Mare gewerkt zou worden. Tekens heeft de werkzaamheden aan de Roose- veltstraat gestart in de verwach ting dat de vergunningen bin nen niet al te lange tijd afgege ven zullen worden. Of de ge meente daarmee genoegen neemt is tot op heden nog niet bekend. Keet in perk Hyacintenstraat LEIDEN In het plantsoen op de hoek van de Seringenstraat en de Hyacintenstraat wordt een bouwkeet geplaatst. De keet zal worden gebruikt door de werklieden, die belast zijn met de renovatie van 130 woningen in de Tuinstadswijk. De loods in het plantsoen zal gedurende de renovatiewerkzaamheden blij ven staan. Men verwacht dat het werk anderhalf tot twee jaar zal duren. De bouwkeet zal het ver keer niet belemmeren. LEIDEN Met enig feestelijk vertoon is gistermorgen de zevende -kinderkantine in Leiden geopend. De kantine is gehuisvest in clubhuis „De Morschwijck" aan de Topaaslaan. De bezoekertjes van de jongste Leidse kantine gingen met feestmutsen aan tafel. De kantine werd om elf uur informeel ingewijd door leidsters van bijna alle kinderkantines in Leiden. Gemiddeld tien kinderen zullen elke dag in de kantine hun boterhammetje komen eten. In het clubhuis zijn spelletjes aanwezig om de kinderen na het eten bezig te houden. De kinderkantine in „Morschwijk" heeft een leidster. De prijs bedraagt 1,50 voor het eerste kind uit een gezin, ƒ1,- voor het tweede en 0,75 voor ieder volgend kind per dag. Ouders, die hun kind een enkel keertje naar de kantine willen brengen betalen voor het verblijf in de kantine 2,25 per dag. De kinderkantine in „Morschwijck" is ingericht omdat de enige andere kantine in het Morskwartier te druk werd bezocht. Dagelijks kwamen ongeveer vijftig kinderen tussen de middag naar een gebouwtje van de speeltuinvereniging. De afstand van het nieuwe gedeelte van de „Mors", waar enkele scholen staan, naar de oude kinderkantine leverde vooral voor de kleuters grote problemen op. „Morschwijck" ligt voor de scholen in de Juwelenwijk redelijk centraal. In het lokaal dat in het clubhuis als kantine is ingericht kunnen ongeveer vijfentwintig kinderen worden opgevangen. De eerste bezoekertjes gingen feestelijk gemutst aan tafel LEIDEN De vrijdag officieel geopende ijsbaan aan de Vondellaan mag zich verheugen in een grote belangstelling van de Leidse bevolking. Tot nog toe bezochten 20.170 schaatsenthousiasten de* baan. Vooral bij de jeugd is de ijshal geliefd. De jongeren vormen tweederde van het bezoekers aantal. Het afgelopen weekeinde alleen al werd de ijsbaan door ongeveer negenduizend schaatsers bereden. „De belangstelling overtreft onze stoutste verwach tingen" aldus de eigenaar van de ijshal, de heer T. Menken. „Zondagochtend stonden om tien voor zeven al bezoekers voor de deur te wachten. Zelfsk gisteren was de baan redelijk vol. Ik schat dat er toch altijd nog tweehonderd schaatsers binnen waren." Vandaag wordt in de ijshal gestart met de cursus ijshockey. Tweehonderd cursisten hebben zich in middels ingeschreven. Het ligt in de bedoeling les te geven aan groepjes van ten hoogste vijfentwin tig personen. „Dat betekent dat wij nu in ieder geval al tien uur de baan moeten reserveren voor het ijshockey", aldus de heer Menken. De kunstrij- en schaatscursus gaat volgende week maandag van start. De aanmeldingen stromen nog volop binnen. Tot nog toe staan voor deze cursussen zeventig belangstellenden ingeschreven. Met de ervaringen van andere overdekte ijsbanen in het achterhoofd heeft de heer Menken twee EHBO-deskundigen in dienst genomen. Een van hen is altijd in de hal aanwezig om snijwonden en dergelijke te verbinden. „Het aantal ongelukken in onze hal is bepaald niet hoger dan dat in andere ijshallen", aldus de heer Menken. „Tot nog toe hebben we vijf schaatsers naar het ziekenhuis moeten brengen. De ernstigste verwonding was een gebroken pols van een jongen die op de hardrijbaan stilstond, waardoor een andere schaatser op hem inreed. We zullen er iets op moeten verzinnen om de bezoekers duidelijk te maken dat zij dergelijke ongevallen kunnen voor komen, wanneer ze niet onnadenkend ergens gaan pauzeren", aldus de heer Menken. Kortsnoj in Leiden LEIDEN Interpolis organi seert aanstaande donderdag in de Adlerkantine aan de Roose- veltstraat een schaaksimultaan met de Russische schaker Kort snoj. Dertig leden van schaak vereniging Philidor zal hij te genover zich vinden. Tevens is er aanstaande donder dag een schaaksimultaan voor huisschakers. Joop Piket bindt de strijd tegen hen aan. Belang stellenden voor deze silmultaan kunnen zich melden bij de wed strijdleider, de heer H. van Hal deren, Tibolt Siegen Beeck- straat 14, telefoon 126046. Even tueel kan men zich ook aan de kantine opgeven. De wedstrij den beginnen om half acht. Camilla de Souza in K O-gebouw LEIDEN Camilla de Souza en Jesus Alonso treden morgen 3 november op in het K O-ge bouw aan de Oude Vest. De twee buitenlandse musici spe len onder meer werken van Beethoven, Brahms, Britten en Debussy. Het concert is er een in de serie Rijksdaalderconcerten. Met de ze serie beoogt K O buiten landse kunstenaars naar Leiden te halen, die in ons land niet zo bekend zijn, maar in hun eigen land wel. De toegangsprijs tot het concert is 2,50. Het con cert begint om kwart over acht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiim LEIDEN De oudere dames van het Nederlandse toneel lijken het op dit moment te zoeken in juffrouwen van hogere leeftijd met een uitzonderlijk gedrag. Verleden was Henny Om een stelende en fantaserende bejaarde, speelde Josephine van Gasteren een over haar toeren rakende schooljuffrouw, die in een fantasie wereld opgaat en gisteren konden we Elise Hoomans en de toneelgroep Theater (Arnhem) aanschouwen in de Schouwburg als een de maatschappij negerende toverprinses van bijna tachtig. In het stuk: „Moeder ik ga trou wen" (Harold and Maude) ont bolstert zij als Maude de zich in schijnbare zelfmoordpogingen verstrikkende jongen Harold (Porgy Franssen) zodanig dat deze met haar wil trouwen. Ha rolds vrij agressieve gedrag ora mensen te shockeren is een reactie op een koude wereld waarin zijn, typisch Amerikaan se, moeder de boventoon voert Het zich hieruit ontwikkelend toneelspel is enerzijds hard hu moristisch, met overdreven, op types gericht, spel (daarmee in overeenstemming zijn ook wel' de soms vrij korte, snel opeen volgende scènes); anderzijds zijn de Maude-Harold-scènes melancholisch, poëtisch en idea listisch. Voor mij net te zweverig en halfzacht. De beeldspraak doet iets te sterk aan dominees den ken of erg lieve jongeren, die óók allemaal dichter zijn. De toon van de boodschap past in dat kader: geldig voor iedereen (en anders ben je nog niet zover) vol begrip voor alles, ook voor de nietgelovigen. Allé. Het was mooi. Elise Hoom ans speelde schattig. Porgy Franssen had meer diepte kun nen hebben, maar bleek een lie ve jongen. Trees van der Donck was op haar goede momenten een echte USA-moeder. Uiteind elijk verlaat Maude deze wereld en lijkt Harold menselijker te zijn, en meer te durven leven. Het zij zo. PAUL VAN DER PLANK Rijk de Gooyer in een van de laatste scènes die in Leiden werden opgenomen, voordat de filmploeg de spullen inpakte. LEIDEN In een miezerige regen werden gistermiddag de laatste opnames van de nieuwe Nederlandse film „Soldaat van Oranje" in Leiden gemaakt. Ge durende meer dan een week is het Rapenburg het grootste deel van de dag en donderdag tevens gedurende de nacht, het decor geweest van de film, die wordt geregisseerd door Paul Verhoeven. Zoals bekend wordt de film ver vaardigd naar het gelijknamige autobiografisch beek van Erik Hazelhoff Roelfzema. De opna mes in Leiden beschrijven de tijd dat Erik (gespeeld door Rut- ger Hauer) studeert aan de Leidse universiteit in het begin van de jaren veertig. Voor de ogen van willekeurige voorbij gangers werden de afgelopen week felle protestdemonstraties tegen de anti-joodse maatrege len aan de universiteit nage bootst. Tevens werd er een groot vuurwerk ontstoken ter illustratie van de vreugde rond de bevrijding. Voor de opnames van gisteren stond het c'afe-ee- thuisje op de hoek van de Klok- steeg dat voor de gelegenheid was omgetoverd in een tabaks winkel. centraal. Behalve in Leiden zijn er opna mes gemaakt in Noordwijk en op het marinevliegkamp Val kenburg. Volgend jaar voorjaar vertrekt de cast (behalve Rutger Hauer, onder meerqbestaande Jeroen Krabbé, Belinda Meul- dijk, Lex van Delden, Rijk de Gooyer, Guus Hermus en Kitty Jansen) naar Engeland, waar Erik Hazelhoff Roelfzema enige jaren gedurende de oorlog heeft doorgebracht De filmmakers hebben gisteren in alle tevredenheid hun boeltje gepakt Vele honderden meters film zijn verschoten en hoewel de draaitijd enige dagen langer heeft geduurd dan aanvankelijk het plan was (eigenlijk zouden met het vuurwerk van donder dag de opnames in Leiden zijn afgesloten) heeft Leiden met zijn romantische Rapenburg en karakteristieke op deze gracht uitkomende steegjes een essen tiële bijdrage kunnen leveren aan het vermoedelijke succes van deze film. Minder tevreden zijn de figuran ten, die voor het „bevrijdings feest" van donderdag waren in gehuurd. Hun was beloofd, dat zij behalve gratis te eten en te dnnken een bedrag van ƒ25,- zouden ontvangen voor tot half drie 's nachts uitgedost in kle ding van de jaren der veertig het feest mee te vieren. De meeste van hen ontvingen even wel niets. Een van de figuranten heeft een rechtskundig advies bureau in de arm genomen om de zaak uit te zoeken. Overigens lijkt er voor de benadeelden weinig hoop dat zij hun Joon" krijgen. Zij waren zonder con tract „ingehuurd". Bezoekersaantal al over 20.000

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3