estduitse eneraals ie laan uit Amerikaanse kiezer heeft alternatieven GROTE TROEVEN Congo: verschrikkelijkste polio-gebied van Afrika CALIFORNIË EN DE INDUSTRIESTATEN Geneve zoekt datum voor Brieven van lezers j machtsoverdracht in Oxford Street paradijs voor winkeldieven Benoeming Li tegengesproken Kardinaal Wyszynski blijft aan T ^blNSDAG 2 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA li i GENÈVE OJPI/Rtr.) - De dele- gatieleiders op de Rhodesie- conferentie in Genève proberen vandaag onder leiding van con* ferentievoorzitter Ivor Richard tijdens een informele bijeen komst een datum vast te stellen voor de onafhankelijkheid van Rhodesië onder een zwart raeer- derheidsbewind. De zwarte de legatieleiders hebben hier giste ren sterk op aangedrongen. •De guerrillastrijd aan de gren zen is gisteren plotseling verhe vigd. Vanuit verschillende bron nen werd gemeld dat Rhodesi- sche troepen de grens met Mo zambique overgestoken waren en in felle gevechten waren ge wikkeld met Mozambikaanse Frelimo-eenheden. Volgens Mo zambique was er sprake van een invasie, maar de blanke re gering in Salisbury sprak van achtervolging van guerrillastrij ders over de grens. Mozambique meldde dat Rho- desiërs gebruik maakten van „tanks, kanonnen, mortieren, in fanterie, gevechtsbommenwer pers en cavalerie" bij hun aan vallen op de provincies Gaza en Tete. De troepen van Mozambi que sloegen de aanvallers terug, waarbij zware gevechten wer den geleverd. De aangevallen provincies grenzen aan het grondgebied van Zuid-Afrika. In datzelfde gebied werd in juni door troepen uit Rhodesië het dorp Mapai aangevallen, waar bij 300 mensen werden gedood. Het ging daarbij volgens Mo zambique om een vluchtelingen kamp met voornamelijk vrou wen, bejaarden en kinderen, volgens de Rhodesiërs om een guerrillabasis. Het patriottisch front van Rho desië (onder leiding van Nkomo en Moegabe) heeft gisteren ge vraagd om humanitaire hulp van Nederland voor de vluchte lingen in Mozambique. Neder land zal het verzoek in overwe ging nemen. draaiing van de waarheid", was dit voor hem in Johnsons staat Texas bijna fataal. Hij maakte snel zijn excuses bij Johnsons weduwe, maar moest toezien hoe zijn aan hang terugliep. De Republikeinen zeggen nu dat Texas voor hen is, maar aangezien de staat in drie van de laatste vier verkie zingen Democratisch stemde, kan dit wel in twijfel worden getrokken. De hoofdprijs is natuurlijk Californië met 45 kiesmannen. De staat zou van vitaal belang zijn, ware het niet dat meestal de uitslag van de verkiezingen al bepaald is voordat de stembussen in Californië slui ten. Maar nu dit jaar de marge tussen beide kandidaten zo gering is, is Californië plotseling een heel belangrijke staat gewor den, speciaal voor Ford. Zonder Californië kan de president niet winnen, dat geven zelfs zijn medewerkers toe. Frustrerend genoeg is Californië nauwe lijks in de verkiezingen geïnteresseerd. Gerry Brown, de jonge gouverneur, heeft zich nauwelijks voor Carter ingezet, en Ronald Reagan heeft nauwelijks campagne gevoerd voor Ford. Maar de verkiezingen zullen waarschijnlijk gewonnen worden in de industriestaten van het mid-westen: Illinois (26 kiesman nen), Indiana (13), Michigan (21), Ohio (25) en Pennsylvania (27). In al deze staten (Van een onzer verslaggeefsters) Congo. Het is niet zo'n groot land. Er zijn geen miljoenen hongerende mensen; geen duizenden doden door zware aardverschui vingen. Kortom, Congo is niet een van die enorme rampgebieden, waarvoor de hele ,westerse wereld direct diep in de beurs tast. Maar toch heeft Congo heel dringend hulp nodig. Want dit land aan de westkust van Afrika met zijn 1,2 miljoen inwoners is een van de verschrikkelijkste polio-gebie den van Afrika. Het land telt 10.000 patiënten en voor die 10.000 hulpbehoevenden zijn er slechts twee kleine centra die beide geleid borden door één man, S. Mayouma, de enige fysiothera peut die Congo rijk is. Hij kan er in zijn eentje weinig aan doen. Hij holt heen en weer tussen de twee centra in de hoofdstad Congo Brazzaville, waar hij behalve de be handelingen ook nog eens de organisatie van de twee centra moet verzorgen. Bovendien heeft hij geen werkplaats waar orthopedisch materiaal, zoals arm- en beenprothesen, ge maakt kan worden. Polio.... dat hoeft tegenwoordig toch niet meer? Daar kun je toch tegen ingeënt wor den. Ja dat kan. In ons land dat rijk genoeg is voor een gestroomlijne gezondheidszorg. Maar in een ontwikkelingsland als de Congo is juist de vaccinatie het grootste probleem. De regering heeft er zijn handen al vol aan alle andere problemen, waarmee landen in de Derde Wereld te kampen hebben en kan onmogelijk voldoende energie en geld vrij maken om het polioprobleem goed aan te pakken. En daarom heeft Congo hulp nodig. De stichting „Dorp van Vrede" heeft inmiddels de helpende hand al uitgestoken. Met geld, dat men voorlopig niet kwijt kan in Zuid-Vietnam door de politieke situatie in dat land, is men alvast begonnen met de bouw van een revalidatiecentrum, dat tevens moet gaan zorgen voor de opleiding van Afrikaanse fysiotherapeuten en bovendien wil „Dorp van Vrede" gaan werken aan de uitbreiding van het vaccinatie-programma. In het nieuwe centrum moet ook een ortho pedische werkplaats komen. Maar dit alles kan „Dorp van Vrede" niet alleen tot stand brengen. Weliswaar heeft minister Pronk zijn goede wil al getoond en uit de pot van het ministerie van ontwikkelingssamenwerk ing is waarschijnlijk wel een flinke som gelds te verwachten. Maar ten eerste zal dat bedrag de kosten lang niet dekken, en bo vendien is een bijdrage pas in de loop van het volgende jaar te verwachten. In de tussentijd is 500.000 gulden nodig. Zeer dringend. Want in dit land vol kreken, beek jes en moerassen heeft het virus dat kinder verlamming veroorzaakt, vrij spel en zonder hulp zal het aantal patiënten snel stijgen. Daarom doet de stichting „Dorp van Vrede" een beroep op de vrijgevigheid van het Nederlandse volk: het gironummer luidt 9322 t.n.v. Aktie „Dorp van Vrede" te Am sterdam. LONDEN De be- periode van 36 uur een flink aantal win- drijvige Oxford voor een waarde van keldieven. De recht- Street in Londen, bijna 2,5 miljoen banken krijgen vaak het paradijs pond sterling aan on- steeds meer gevallen voor koopjesjagers betaalde goederen de van winkeldiefstal genoemd, is nu ook winkel wordt uitge- door buitenlandse het paradijs voor Eu- dragen. toeristen te behande- ropese winkeldieven Volgens Shepherd zit len. Zij zijn betrapt geworden. tussen de stromen op het stelen van ar- De voorzitter van de buitenlanders die tikelen met een waar- winkeliersvereniging naar Engeland ko- de van een paar van Oxford Street men om van de pond, terwijl zij vol- Harry Shepherd, zei weeën van het pond doende geld op zak gisteren dat in elke sterling te profiteren, hebben. Peking (AFP) Een officiële zijn naam weigerde bekend te woordvoerder van het Chinese maken, verklaarde tegenover ministerie van buitenlandse za- journalisten: „Ik kan u verzeke- ken heeft gisteravond in Peking ren dat kameraad Hoea Kwo- berichten tegengesproken als feng nog altijd premier is". In zou Li Hsien-nien de nieuwe dezelfde muurkranten werd ge- Chinese premier zijn, als opvol- meld dat de minister van defen- ger van partijleider Hoea Kwo- sie Yeh Tsjien-ying is benoemd feng. Via muurkranten in tot voorzitter van de nationale Sjanghai werd gisteren gemeld vergadering, en dat generaal Ts- dat Li Hsien-nien aan het hoofd jen Hsi-lien is benoemd tot mi- komt te staan van de Chinese nister van defensie. De woord regering. voerder sprak ook deze bemoe- De officiële woordvoerder, die mingen tegen. Vaticaans tand (UPI) Paus Paulus heeft Kardinaal Wys zynski verzocht aan te blijven als primaat van de r.k. kerk in Polen, zo heeft het bureau van kardinaal Wyszynski gisteren bekendgemaakt. De kardinaal bood op 3 augus tus, toen hij vijfenzeventig werd, zoals voorgeschreven de paus zijn ontslag aan. Van ker kelijke zijde in Polen is erop gewezen dat zowel het Vaticaan als de Poolse regering graag wilden dat Wyszynski aanbleef, dit in verband met de moeilijk heden die men nog verwacht en de tijd die het zou kosten om het over zijn opvolger eens te worden. 19 Amerikaanse staten op de officiële .bal lot'. Toch is er nog een kandidaat die, hoewel minder bekend, in meer staten kandidaat staat dan McCarthy. Dat is Roger Macbri- de van de .Libertarian party* wiens naam in 32 staten, inclusief Californië en New York, op de stembiljetten prijkt Macbride is dan ook geen min of meer ludieke egotripper als Accountability C. Burns. Zijn .vrijzinnige partij' heeft een duidelijk omschreven programma, dat ech ter door zijn ,elk wat wils' karakter opvalt door opportunisme. Macbride bepleit in een adem een nieuwe drugswetgeving, af schaffing van FBI en CIA, een krachtig defensiebeleid, een isolationistische buiten landse politiek, wederinvoering van de doodstraf en belastingverminderingen. Is dat van het goede wat al te veel, dan kan de Amerikaanse kiezer altijd nog te rugvallen op Margaret Wright wier .volks partij' een rigoureuze streep wil halen door alle militaire uitgaven, hoewel er ook on der haar een sterk gekortwiekt Pentagon zou overblijven, want je weet toch maar nooit Mevrouw Wright is niet de enige kandidaat die radicale veranderingen wenst. Julius Levin van de socialistische arbeiderspartij wil het kapitalisme afschaffen, terwijl Frank Zeidler van de socialistische partij meer aandacht heeft voor de wereldvrede. Maar als de kiezer wordt geplaagd door Washington (RH) Als het een beetje wil, hij heeft per slot maar 40 miljoen stem men nodig, wordt Accountability C. Burns uit Tulsa in Oklahoma vannacht de nieu we president van de Verenigde Staten. Meneer Burns, die zichzelf op een eenmans volkscongres met algemene stemmen tot kandidaat bombardeerde, is een van de Amerikanen die gebruik maken van de bepaling dat elke in de V.S. geboren bur ger van 35 jaar en ouder een gooi mag doen naar het hoogste ambt En als ongeveer 40 miljoen landgenoten zijn naam op hun stembiljet invullen, wordt Accountability volgend jaar beëdigd als de 39ste president, wat hem hoogst waarschijnlijk even sterk zou verbazen als Jimmy Carter en Gerald Ford. Net als veel van de 146 officieel geregi streerde kandidaten heeft Accountability nauwelijks een program, hoewel hij zich in het Witte Huis voornamelijk wil wijden aan de contacten met buitenaardse wezens, Marsbewoners in de allereerste plaats. Trouwens, ook wanneer het Amerikaanse kiezerscorps Accountability niet zo ziet zitten, heeft het naast de .echte' kandida ten, Carter en Ford, een ruime keus aan alternatieven. Van deze 14 alternatieve kandidaten zijn Eugene McCarthy en Lester Maddox, om progressief en oerconservatief eens in één adem te noemen, het bekendst McCarthy en Maddox staan in respectievelijk 30 en hardlijvigheid, dan is Ernest Whitford zijn man. In zijn kandidaatsstellingsbrief aan de fe derale kiescommissie zegt Whitford dat constipatie de oorzaak is van vele volks ziekten. Hij wil de nationale stoelgang bevorderen door alle levensmiddelenfabri kanten te verplichten laxerend groenvoer toe te voegen aan al hun produkten. Zoekt men de Amerikaanse problematiek meer in de sfeer van het water, dan is daar altijd nog Ira Waggoner die zich als presi dent wil inzetten voor het verslepen van ijsbergen naar Californië waar hij er woes tijnen mee wil bevloeien. Meneer Waggoner mikt dus op de vooruit gang en kan amper op steun rekenen van kandidaat Eddie Collins. Collins is namelijk van mening dat het Amerikaanse volk voornamelijk worstelt met een kledingprobleem. Voor Collins maken kleren de gefrustreerde man. Het dragen van kleuren schept valse schaamte, zegt Collins, en hebzucht naar geld om steeds maar nieuwe kleren te kopen. Collins campagne tegen dat taaie ongerief liep echter onlangs stuk in Dekala, Illinois. Collins moest daar wegens .streaking* voor de rechter verschijnen en stemde de magi straat allesbehalve mild door ook in het verdachtenbankje de gehate broek te laten zakken. Hij zit nu 180 dagen uit wegens .minachting van het hof, waarmee zijn kansen op het Witte Huis tot nul zijn gereduceerd. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Wat gewoonlijk wordt aangeduid met het Westen van Amerika bestrijkt een wijds gebied. Van Oost naar West door dit gebied reizend, passeert men vier tijdsgrenzen, terwijl het noorde lijkste punt bijna het het Poolgebied en het zuidelijkste punt bijna in de Tropen ligt. Voor de Amerikanen betekent het westen het meest aangename leven dat hun land te bieden heeft. Daarom zijn de meeste inwoners van deze staten tevreden mensen, over het algemeen conservatief, gekant tegen hoge belastingen en pro- Ford. Politiek gezien zijn er teveel verschillen om het hele gebied duidelijk aan een kandi daat te geven. Maar als Ford ergens opti mistisch over kan zijn, dan zijn het wel deze vijftien staten die zich uitstrekken van de Rocky Mountains tot de Stille Oceaan. Texas is een van de grote prijzen, vandaag, met 26 kiesmannen. Carter stond er ooit zeer sterk. Hij is er goed georganiseerd, conservatief genoeg voor de plattelandbe woners en getrouw genoeg aan zijn partij voor de stedelingen, met uitzondering van Dallas. Maar toen Carter in zijn Playboy interview wijlen Lyndon Johnson beschul digde van „leugens, vals spel en ver heeft Ford Carter de laatste weken kunnen inhalen, zodat ze nek aan nek door de finish gaan. Vlak bij de meren liggen de grote steden: Chicago, Detroit en Cleveland. Die laatste stad ligt aan de rivier de Cuyahoga, welke idyllische naam verhult dat ze eens door haar vervuiling in brand vloog. Als de mensen altijd „volgens hun klasse" zouden stemmen, zouden de Democraten door hun grotere aantal hier met gemak winnen. Maar in Amerika gebruikt men woorden als „arbeidersklasse" liever niet. Klassebe- wustzijn wordt vervaagd door de groeien de gelijkheid van de partijen en door allerlei zaken op rassengebied en religieus en sociaal terrein: „busing", abortus en misdaad. De economie is er nu veel slechter aan toe dan vier jaar geleden, en Carter heeft vorige week steeds gehamerd op inflatie en werkloosheid, terwijl Ford profijt pro beerde te trekken van zijn positie als zit tende president. Mocht Carter vandaag de vakbeweging naar de stembus krijgen, dan wint hij de vakbeweging is dit jaar erg pro-Demo cratisch. Maar als weinig mensen naar de stembussen gaan, dan is hij in moeilijkhe den, en daar is zeker een grote kans op. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, speciaal belast met Afrika, William Schaufele, had gisteren in Genève een gesprek met de Rhodesische premier Ian Smith. Hier verlaat Schaufele het hotel waar de Rhodesische premier logeert. "Soldaat van Oranje" In Het Binnenhof van 27 okto ber werd ik, eufemistisch ge zegd, zeer onaangenaam getrof fen door de foto op pagina 3 van een colonne marcherende rotmoffen (zo te zien op de Ko ninginnegracht), geflankeerd door de Nazi-groet brengende W.A.-ers en ander schorem. Blij kens het onderschrift heeft deze foto te maken met de film "Sol daat van Oranje". Al eerder heeft uw krant aandacht be steed aan opnamen voor deze film. Komt deze aandacht voort uit de omstandigheid dat het opnamen in den Haag betreft? Heeft De Residentiebode inder tijd al niet genoeg ergernis ver wekt? Negeer toch, in gods naam, een commerciële verfilm ing van toestanden waarmee de genen die ze hebben meege maakt in het diepst van hun ziel worden geraakt. Anderzijds is het godgeklaagd dat een lid van de gemeenteraad informaties wil hebben over het verstoren van een kerkdienst n.a.v. opna men voor deze film. Alsof die moffen zich ooit hebben laten weerhouden van veel gruwelij ker bezigheden! Van harte hoop ik dat de betref fende film de grootste flop aller tijden zal zijn. Als het boek kwaliteiten heeft, dan leze men het, maar het kan nooit een excuus zijn om de grauwe ellen de (woorden schieten te kort) van de bezettingsjaren in full colour in de bioscoop te bren gen. Ik vraag me overigens af welk soort lieden zich leent om in zo'n film voor mof of N.S.- B.'er te „spelen". Den Haag C.A.M. Paridon Veiligheidsraad debatteert over bezette gebieden NEW YORK (AP) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren, ondanks bezwaren naar voren gebracht door de Verenigde Staten, de Palestijnse bevrijdingsorgani satie toegelaten tot zijn debat over het Israëlische optreden in bezette Arabische gebieden. Met 11 stemmen voor, een tegen en drie onthoudingen besloot de raad dat de PLO aan het debat zou kunnen deelnemen met alle rechten van een lidstaat van de Verenigde Naties maar zonder stemrecht. De Verenigde Staten brachten een tegenstemming uit, Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië onthielden zich van stemming. Egypte, dat op 20 oktober om het debat had verzocht, zei dat het Israëlische optreden in de bezette gebieden een explosieve en gevaarlijke situatie heeft ge schapen. Staking in Zuid-Afrika geen succes JOHANNESBURG (UPI) Een door studenten georganiseerde vijfdaagse staking, bedoeld als protest van de zwarten tegen de blanke minderheids-regering in Zuid-Afrika, is weinig succes vol, voor de stakers begonnen. Er deden zich hier en daar inci denten voor, maar de meeste arbeiders gingen gewoon aan het werk. Bij twee vorige sta kingen verscheen 80 procent van de zwarte arbeiders niet op het werk. In Soweto, een zwarte voorstad van Johannesburg, werd een zwarte buschauffeur ernstig ge wond, toen hij werd aangevallen door een menigte. Hij werd op genomen in een ziekenhuis. In de vier maanden van onrust in Zuid-Afrika als gevolg van on vrede met de apartheidspolitiek van de regering, zijn zwarte werkwilligen vaker het doelwit geweest van stakende rasgeno ten. In Soweto lieten vrijwel alle studenten verstek gaan bij exa mens. Krupinski Van onze correspondent Frans Wennekes De twee hoogste generaals van de West luchtmacht, Walter Krupinski en Karl Heinz zijn gisteren door de minister van defen- Leber, op staande voet uit al hun Leber nam dit „drastische, besluit", omdat de comman- en diens plaatsvervanger goedkeuring hadden gehecht aan een deelna- van de ex-oorlogsvlieger Hans-Ulrich Rudel, een bijeenkomst op een luchtmachtbasis. We- het grote aantal geallieerde vliegtuigen, dat buiten gevecht wist te stellen, ontving Rudel Hitier tijdens de Tweede Wereldoorlog de dekoraties. van defensie in Bonn had zich reeds tegen de deelname van Rudel aan de van de luchtmachtofficieren gekant, om- i de oorlog achtereenvolgens voor drie :ale partijen propagandamaakte. Van reaktionaire instelling maakte hij ook de jaren geen geheim Minister Leber zag zich echter vooral tot het nemen van zijn harde maatregel genoodzaakt, omdat de generaals Krupinski en Franke het incident achteraf nog door uiterst taktloze opmer kingen tot een politiek schandaal hadden opgebla zen. Zo vergeleek Franke de ex-kolonel Rudel met de huidige fraktievoorzitter van de SPD in de Bondsdag, Herbert Wehner, een van de hoogste mannen in de partij. Letterlijk zei de generaal: „De aanwezigheid van Rudel kan men niet veroor delen zolang linkse extremisten, en communisten, die vroeger in de Sowjet Unie vertoefden, in de Bondsdag vertegenwoordigd zijn". Franke verdedigde naderhand deze geruchtma kende uitlating met de bewering, dat Wehner nu eenmaal het beste voorbeeld was geweest, waaruit bleek dat mensen hun radikale opvattingen kon den herzien om goede demokraten te worden. Wehner vertoefde tijdens de laatste oorlog in Moskou, maar werd door zijn hier opgedane erva ringen een overtuigde sociaaldemokraat. Het voorlopige Ierse Republikeinse leger heeft gisteren zijn heldin Maire Drumm begraven in Belfast. Het ms de grootste republikeinse teraardebestelling in militaire stijl die ooit in Noord Ierland is gehouden. Mevrouw Drumm is vorige week in een katholiek ziekenhuis, waar ze werd verpleegd, vermoord. Op de foto neemt de dochter van mevrouw Drumm afscheid van haar moeder. Maire Drumm begraven

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11