Centraal Bureau kiest voorlopig voor geribde vlezige tomaat In Nederland wordt steeds meer aan bloemen en planten besteed ZIEKZOEKWAGENTJE VOOR BOLGEWASSEN Pleidooi handhaving arbeidsplaatsen PAPRIKAPRIJZENLIEPEN BEHOORLIJK OP GEMIDDELDE BLOEMENPRIJS IETS HOGER DEN HAAG - Na het succes van de vlezige Belgische en Marokkaanse tomaten op de Westduitse markt, stortten de Nederlandse zaadveredelings- bedrijven zich op de ontwik keling van een Hollands alter natief. Pannevis en Van den Berg/De Ruiter zochten het in het ronde type. De Enza daar entegen bracht een geribde to maat ter beproeving uit. Deze laatste onderscheidt zich dui delijk van het traditionele Ne derlandse sortiment. Het Cen traal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft voorlo pig voor de geribde vrucht gekozen. Dit op grond van prijsvergelijkingen. Toch stelt het bureau bij monde van de heer Sweep, marktonderzoe ker, voor om beide ijzers in het vuur te houden. Bij de geribde tomaten richt de vraag zich vooral op de BB-sortering. Dit heeft on danks het in rekening bregen van het dekvel een aanzien lijke hogere prijs tot gevolg. Zo'n 25 tot 50 cent per kilo. De B-sortering brengt van nul tot twintig cent meer op. Hier zitten veel meer ronden in. De A-sortering gaat vaak onder de prijs van het ronde blok door, omdat de vormafwijking bij deze grootte het aflegt te gen het wat meer vlezige ka rakter. Er zou in het totale tomaten- aanbod ruimte zijn voor vijf tot tien procent vlezige toma ten. Voor de geribde moet dui delijk reklame gemaakt wor den. Tot dusver gebeurt dit alleen nog maar in de groot handelsfase. Men is namelijk nog maar op het punt van marktverkenning. Maar de CB-ers speuren zeker verder. Al wil men niet zo ver gaan de consument te bewegen over te gaan op vlezige vruchten. Het is meer een kwestie van: Wilt U vlezige tomaten? Wij hebben ze ook! „Ik hoop dat het juiste ras snel gevonden wordt, misschien al binnen twee jaar", voegt de heer Sweep hieraan toe. De kilo grammen moeten goed zitten, de kwaliteit, de vroegheid, de ziekteresistentie plus debe- werkbaarheid mag niet onder doen voor hethuidige sorti ment. Prijsgarantie In de herfstteelt heeft het CB geen opbrengstgarantie gege ven aan de tomatentelers die het eens met geribde vruchten wilden proberen. Wel een prijsgarantie. De veilinggebie- den waar in de herfst vlezige tomten op de CB-condities worden geteelt zijn de volgen de: Westland-Noord (24.600 m2), Delft/Westerlee (4.800 m2), Westland-Zuid (3.000 m2), Bleiswijk (40.500 m2) en Gou da (12.000 m2). In totaal 84.000 m2. Het Dagelijks Bestuur van het Centraal Bureau heeft inmid dels besloten op de gekozen weg door te gaan. Elk lid van iedere veiling in het komende voorjaar in principe meedoen. Aan het areaal worden geen beperkingen gesteld, evenmin' als aan het aantal veilpunten. De garantieregeling gaat in per 1 mei 1977. Holland-imago De veredelingsbedrijven die voor rond èn vlezig hebben gekozen, mikken niet alleen op de genoemde vijf tot tien pro cent van het marktaandeel voor vlezige rassen Een mooie vlezige ronde zou vandaag de dag het gehele sortiment kun nen vervangen. De buitenland se concurrentie is ook steeds betere tomaten gaan telen. Voors wijst men op de makke lijk hanteerbare vorm. Rond tegenover geribd. Bijvoorbeeld bij het sorteren. Maar het be langrijkste argument is wel dat de kleine vlezige vruchten gewoon in het normale blok meekunnen. Geribdheid in de A-sortering ziet men blijkbaar als een misvorming. Ook op het punt van de ziektenresis- tenties valt nog wel het een en ander op te merken. Tenslotte het reklame-element. De ronde vlezige sluit meer aan het ge kweekte Holland-imago, dan de geribde,' aldus de verede lingsbedrijven die op de lijn rond én vlezig zitten. Rond maar toch vlezig ten opzichte van een traditio nele vrucht Misschien wel tè geribd DEN HAAG De raad voor de arbeidsmarkt meent dat arbeidsmarktmaatregelen in de agrarische sector moeten zorgen voor handhaving van arbeidsplaatsen voor zoveel mogelijk en met name voor moeilijk elders plaatsbare zelfstandigen en werknemers. De raad, een commissie van de Sociaal-Economische Raad, heeft dit meegedeeld aan de ministers van landbouw en visserij en van sociale zaken. De raad deed dat op grond van een nota over de arbeids markt-problematiek die zijn commissie van advies voor de arbeidsvoorziening in de land bouw heeft samengesteld. De raad is van oordeel dat de commissie belangwekkende 'informatie heeft aangedragen over een sector van het be drijfsleven die reeds lang met het verschijnsel van een ge stadig afnemend aantal ar beidsplaatsen voor zelfstandi gen en werknemers te maken heeft. Het ligt voor de hand, zo meent de raad voorts, dat hie- ruit een probleem is ontstaan nu ook zoveel andere sectoren tekampen hebben met groeiende werkloosheid. Die sectoren kunnen dus moeilij ker vervangende werkgele genheid bieden aan degenen die niet langer emplooi kun nen vinden in de agrarische sector. Afvloeiing Naast de reeds vermelde me ning van de raad dat arbeids- marktmaatregelen moeten zorgen voor handhaving van arbeidsplaatsen, is de raad van oordeel dat die maatrege len ook moeten zorgen voor een meer geleidelijke af vloeiing van vooral jongere agrariërs naar beroepen met meer perspectief. Die maatre gelen moeten ook zorgen voor een meer efficiënte inschake ling van beschikbare arbeids krachten op plaatsen waar die nodig zijn. Het komt de raad voor de arbeidsmarkt voor dat tegen de achtergrond van de algehe le werkgelegenheidssituatie nu, zonder de doelstellingen van het landbouwbeleid uit het oog te verliezen, een zeke re aanpassing van het beleid gewenst is. De raad stemt dan ook volledig in met maatrege len die dit beogen. De raad vestigt de aandacht op enige vraagpunten die de commissie in haar nota heeft genoemd, zoals handhaving van werkgelegenheid, dan wel geleidelijke afvloeiing met be hulp van inkomensgaranties, voor elders moeilijk plaatsba ren. Voorts: de plaats van het middenbedrijf in het land- bouwstructuurbeleid, langdu rige plaatsing van oudere agrarische zelfstandigen en werknemers op objecten van aanvullende werkgelegenheid met agrarisch karakter zoals landschapsverzorging, hulp verlening bij de overgang van zelfstandige agrariërs naar een functie in loondienst Herscholing Verder vraagt de raad de aan dacht voor ruimere oplei dingsmogelijkheden tijdens herscholing voor degenen die in de agrarische sector werk zaam zijn, voorziening in de personeelsbehoeften van de glastuinbouw in Zuid-Hol land, stimulering van be- drijfsverzorgingsdiensten, de positie van de agrarische werknemers bij de relatie landbouw/landschap en ten slotte voorlichting over werk- gelegenheidsperspectieven in Nederland en daarbuiten. De totale aanvoer van paprika's is nog steeds groter dan vorig jaar. De groene sorteringen blijven al geruime tijd achter bij de aanvoer van vorig jaar terwijl het aanbod van rode paprika's ver boven dat van vorig jaar ligt (130 ton per week) Toch hebben de prijzen de gelegenheid gehad om behoor lijk op te lopen. Het verschil in prijs tussen de groene en rode sorteringen wordt steeds kleiner. Voor de groene sorteringen varieert de prijs van 2,50 tot 2,72 per kg. Voor de rode sorteringen is dit van 2,50 tot 2,55 per kg. Dat deze prijzen mogelijk zijn wijst op een goede vraag, waardoor de markt ook de komende week vast lijkt te blijven. Naar verwacht zal de aanvoer van rode paprika's groot blijven omdat men op veel bedrijven begonnen is met het schoon- plukken van gewassen. Daarnaast zal de aanvoer van de herfstteelt gewoon door gaan, maar van deze teelt worden overwe gend groene paprika's verwacht. Voor de komende week lijken de prijzen weinig ver andering te ondergaan. Tomaten. De aanvoer is in een vrij snel tempo gedaald naar 4000 ton per week, dit heeft er onder meer toe bijgedragen dat vorige week de prijzen op konden lopen. Voor de A-tomaten ligt de prijs nu op 1,54 per kg. en is daarmee 13 cent boven de prijs van vorig jaar gestegen. Als er echter een verdere vergelijking met vorig jaar wordt gemaakt en er de periode van de afgelopen drie weken wordt bekeken dan komt men tot de conclusie dat de prijs per kg 2,05 lager is geweest. Dit spreekt voor zich een duide lijke taal omdat op veel bedrijven het groot ste deel van de oogst achter de rug is. Hier valt uit af te leiden dat het resultaat van de herfstteelt tot nu toe onbevredigend ge noemd mag worden. De berichten over de concurrentie van het buitenland zien er als volgt uit, Spanje is zeer aktief op de West- Duitse markt en weet grotere hoeveelheden te exporteren als vorig jaar. Roemenië blijft echter ver achter bij de export van vorig jaar, dit scheelt ongeveer de helft, nl. zo'n 600 ton per week. Er kan al met al niet gezegd worden dat de concurrentie veel kleiner uit zal vallen dan vorig jaar. Als de binnenlandse aanvoer de komende week keer van produkten bij de veiling geen plotselinge stijging ondergaat, zullen de prijzen zich redelijk goed handhaven. De aanvoer van komkommers is ongeveer gelijk gebleven. De concurrentie op de West- Duitse markt is wat toegenomen. Het zijn vooral de zwaardere sorteringen die in prijs terug gevallen zijn. Voor de lichtere sorterin gen bleven de prijzen gehandhaafd en va rieerden van 71 tot 81 cent per stuk. Met het oog op de te verwachten toenemende concurrentie zullen de prijzen meer onder druk komen. Of het afnemen van de binnen landse aanvoer een prijsdaling kan voorko men is echter de vraag. Overige gewassen. De afgelopen week zijn de aubergine-prijzen verder opgelopen en liggen thans 60 tot 70 cent per kg. Hoger dan vorig jaar. De toale aanvoeren waren daartentegen wel kleiner. De ahnvoer zal verder afnemen en de prijs ontwikkeling lijkt vast te blijven. De handel is sla blijft een tamme zaak, de prijzen kwamen niet veel hoger als 20 cent per stuk. Het ziet ernaar uit dat hier de komende week weinig verandering in komt. Nadat er vorige week sprake was van enorme andij- vie-aanvoeren, kan nu geconstateerd worden dat dit achter de rug is. De prijs is opgelo pen naar 53 cent per kg. Voor bloemkool worden prijzen verwacht tussen 95 cent en 1,25 per stuk. De spinazie die op de veiling aangevoerd wordt, gaat voor gemiddeld 1,50 per kg. van de hand. Naast de aan voer van Hollandse sperziebonen, die op de veiling voor bijna 6 gulden per kg verkocht worden, is er import van Egyptische bonen waarvoor de groothandelsprijs 3,50 per kg. bedraagt Er worden nog steeds grote hoeveelheden buitenlandse druiven inge voerd, voornamelijk uit Italië, Grienkenland en Spanje. De groothandelsprijs voor deze druiven komt gemiddeld op 1,50 per kg. Geen absoluut ontevreden klanken over de bloemenhandel in de afgelopen week, maar evenmin tevreden geluiden. Zoals steeds kunnen die per produkt verschillen, maar de prijzen blijven gezien de stijgende kostprijs aan de lage kant Bij een totale aanvoer van 12.747.533 bossen of stuks werd een omzetcijfer bereikt van 7.149.926,96. Bij rond 3 miljoen bossen of stuks meer was dat omzetcijfer ongeveer een miljoen gulden hoger dan vorig jaar. Toch lagen de gemiddelde prijzen toen in het algemeen hoger, waarover straks meer. Vergeleken bij voorgaande week, kwamen de gemiddelde prijzen iets hoger. Van de totale aanvoer, waren het de 13.362.792 bossen bossen stuks snijbloemen, die met opbrengst van 6.728.904,19 de eer ste en beslissende plaats bezetten. Buiten landse bloemen waren er minder maar wel met hogere prijzen. Met 274.463 potplanten lag de aanvoer iets hoger dan voorgaande week en ook de prijzen en totale omzet van 377.445,42. Bloeiende planten zoals cycla men, begonia en potchrysanten geven aardi ge prijzen. De totale aanvoer lag afgelopen week iets lager dan in de voorgaande week, maar weimet een klein miljoen hoger omzet cijfer. Een aantal gemiddelde prijzen met tussen haakjes die uit dezelfde week van het vorig jaar. Anjers (2.560.080 stuks of bos) 19 cent (v.j. 31) troschrysanten (1.104.580 bos) 1,44 (1,69) fresia 2,54 (3,36) irissen 96 (2,36) snijgroen 1,38 (1,28) trosanjers 1,87 (3,54) leliekelken 63 (78) lelietak 48 (70). Hieruit blijkt wel, dat diverse soorten aanzienlijk achter liggen op het prijspeil in het vorig jaar. Maar in het algemeen was toen het aanbod meer beperkt en ook dat is van invloed op de prijszetting. Dubbele Van anjers bijvoorbeeld vorig jaar 1.889.460 en dat is dus een klein miljoen minder dan nu. Van fresia nu zo'n 100.000 bos meer en van trosanjers het dubbele. Er zijn thans heel wat meer troschrysanten van de nor maalcultuur dan vorig jaar. Van fresia wordt het aanbod groter. Orchideën brach ten het tot plm. vier gulden, grote rozen tot 60 cent, klein tot twee kwartjes. In handels- en uiteraard ook kwekerskrin gen, heeft men deze week de hoop gevestigd op morgen, Allerzielen, hetgeen de vraag en prijs voor bloemen kan stimuleren. Toch was de aanvoer aan de CCWS gedu rende de maand september in totaal met ongeveer 5 1/2 procent gestegen en sinds 1 januari van dit jaar met ruim 13 procent. En dat vindt toch allemaal wel weer terug slag in de drukte aan de veiling, reden waarom bijvoorbeeld is besloten tot aan schaf van 250 veilingkaarten en 50 dozenwa- gens, teneinde de wachttijden voor de kwe kers zoveel mogelijk te beperken wanneer straks de voorjaarsdrukte zich nog gaat uitbreiden. Ook zullen de lange looplijnen voor de kwekers worden ingekort. Palletstellingen in de fustloods worden aangebracht teneinde tot 6 1/2 meter hoogte te kunnen stapelen. Regeren is vooruitzien en het bestuur van de CCWS is gezien de ontwikkelingen daar mee voortdurend bezig. De ziekzoeker zit goed beschermd Wageningen Het ziekzoeken op onze bollen velden wordt nog overwegens lopend of krui pend uitgevoerd. Dit is vanwege de smalle, holle paden tussen de bedden een lastig en vermoeiend werk- Bovendien vraagt het ziek zoeken vrij veel tijd en is bij een beperkte arbeidsbezetting in veel gevallen een rem op de bedrijfsoppervlakte. Het Instituut voor Me chanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) te Wageningen ontwikkelde een ziekzoekwagentje waarin men, al zittend, rijdend kan ziekzoeken. Het is overdekt door een lichtdoorlatende kunststof golfplaat De kijkafstand is regelbaar, want de zithoogte kan veranderd worden. De mensen ondervinden bovendien minder last van zon, wind en regen. Ook het zien van het ziek zou gemakkelijker gaan, omdat de over kapping felle zon en zwarte schaduw voorkomt op het gewas. Het licht wordt immers ver spreid. Desondanks hebben zich bij de vergelijking van lopend ziekzoeken met rijdend ziekzoeken bij tulpen in 1976 geen duidelijke verschillen in percentages zieke planten voorgedaan. De 88 gehouden proeven hielden 175.000 planten in. DEN HAAG De bestedin gen voor bloemen en planten nemen in Nederland nog steeds toe. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Produkt- schap voor Siergewassen, af deling Marktonderzoek heeft ingesteld. In de 24 weken, eindigend medio juli 1976, werd door 36 procent van alle gezinshuishoudingen in Ne derland éénjarige perkplanten gekocht, tegen 33 in dezelf de periode van het vorig jaar. Iedere kopende huishouding kocht gemiddeld 30 planten voor totaal 15,45. Het aantal planten is gelijk aan dat van vorig jaar, maar de kosten waren toen 14,10. De welstandsklasse oefent gro te invloed uit. In de A—klasse met het hoogste inkomen, kocht 55 van de gezinnen bloemen en planten, gemid deld 44 stuks. In D—klasse met laagste inkomens, kocht 27 bloemen en planten, het geen neerkomt op 18 per ge zin. Maar men betaalde daar gemiddeld 56 cent voor tegen 50 cent ifl de A—klasse. Onverschillig of men in steden of dorpen woont, gemiddeld koopt een even groot aantal van de gezinnen perkplanten. Maar de gekochte hoeveelhe den liggen als totaal in de De Diefenbachia tropic snow grote steden lager dan in klei ne steden en dorpen. Het ligt voor de hand, dat door tuinbezitters meer kopers van perkplanten worden gevon den, dan niet—tuinbezitters. Het is echter merkwaardig, dat door 28 van de niet tuinbezitters perkplanten wor den gekocht voor het balkon, bloembak of straattegeltuintje. In het eerste halfjaar van 1975 werd voor rond 20 miljoen gulden in ons land aan perk planten gekocht, dit jaar be droeg dat ruim 24 miljoen gul den. De gemiddelde prijs per stuk steeg van 46,7 cent tot 52,1 cent De laagste kopers percentages van perkplanten waren in de drie zuidelijke provincies en bleven gelijk aan het vorig jaar. In de drie grootste steden in Noord en Oost zijn de ko- persgroepen sterk gestegen, namelijk van 29 tot 36 1/2 taandeel weten te vergroten tot 34 1/2 dit ten koste van de week markt en kweker, dit ondanks de hogere prijs die in genoemd afzetkanaal wordt betaald, aldus het rapport Daarnaast vertonen de bloe menwinkel, de standplaats en het levensmiddeler.bedrijf een groei in het marktaandeel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9