Starlift jubelt twee keer SITTARDIA LAAT ZICH WEER INTIMIDEREN BIJNA ONVERWOESTBARE BASIS VOOR TITELPROLONGATIE HansVultink zet in finale kroon op werk SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT RIJSWIJK Pierre Mathleu was blij als een kind en dat wilde wat zeggen. Hij kon het niet weten en het braaf blazende hulsorkest ook niet, maar in de Marimbahal werd zaterdag al een bijna onverwoestbare basis ge legd voor een prolongatie van de Nederlandse volleybaltltel. Mathleu huppelde al, toen hij de uitslagen van de „concurrentendoders" nog niet kon weten en zal het 's avonds bij het vernemen van al die verrassende uitslagen dunnetjes hebben overge daan. De vroegtijdige blijdschap van de trainer van Starlift school niet eens in de verheugende cijfers waar mee concurrent Robot VCT als een ondeugende schooljongen naar huls werd gestuurd: 15-10, 15-10 en 15-13. „Dit is de beste competitiewedstrijd", verklaarde Pierre Mathleu verheugd, „totnogtoe. En dat bewijst, dat we aan het terugkomen zijn". Een gekke opmerking, zo op het eerste gezicht en met een oog op de lange rij overwinningen. „Overwinningen, dat wel. Maar iedereen had na het vorig seizoen veel meer verwacht van Star lift. Verwacht dat we als een trein over de tegenstanders heen zouden donderen". Dat gaat dus nu gebeuren, als tenminste de topper van zaterdag voorbeeld mag staan. Met in het vooruitzicht het Europa Cupgebeuren is dat een aantrekkelijke gedachte, die maar door een feit overschaduwd wordt. De competitie wordt dan wat Starlift Blokkeer betreft, net als in de toptijd van drie jaar geleden een gezapige, bijna verve lende gebeurtenis. Luister maar naar Wim The* wissen, zaterdag uitblinker in de Marimbahal: „We kunnen de competitie mooi gaan gebrui ken als voorbereiding op de Europa Cup. Je kan je dan nog een misstap permitteren ook. Dat kan nog wel eens gebeuren als je enorm toeleeft naar een bepaald evenement". Wim Thewissen, vorig jaar overgekomen van het onbetekenende Maastricht VC en nu symbool van een ontketenend Starlift. Hij genoot zater dag de eer de score met een ziedende smash te openen en op dezelfde wijze te voltooien. Een eer die hij overigens wegwuifde met een simpel: „Dat is alleen maar geluk". Maar dat was het niet alleen. Thewissen wilde met de laatste actie van de wedstrijd de scheidsrechter straffen. Bob Tammenga uit Utrecht, kandidaat om internationaal arbiter te worden bekroonde zijn dubieuze optrede in de laatste minuten. Hij onderbrak de wedstrijd om een punt, reeds zege van 3-0 namelijk mag de indruk zijn gewekt, dat de Tilburgse tegenstander naar de slachtbank is geleid net als vorig seizoen. En daar klopt niets van. Pierre Mathieu deelde daarom terechtse lof uit aan collega Jiel van Aartrijk. „Het was de sterkste tegenstander van dit seizoen". Verslagen in de eerste plaats toch op techniek, maar ook mentaal. Twee keer namelijk leek de ploeg bijgestaan door een grote schare Tilburgers regelrecht op setwinst af te stevenen en even zovaak stortte de forma tie om mysterieuze redenen in. Stanislaw Zdunczyk, een van de twee Poolse steunpilaren van het team, wist het wel. „We hebben een nieuw team. En dan heb je de pech van misverstanden juist op moeilijke momenten. Bij Starlift bijvoorbeeld, dat al twee jaar in deze vorm bij elkaar is, helpen ze elkaar op de kritieke momenten. Bij ons gebeurt dat nog te weinig. Maar wacht dadelijk de thuiswedstrijd maar af". Waarschuwing Moment, waaruit blijkt dat Starlift niet alleen in de aanval was. Jan Warns, sinds kort zonder baard, valt tever geefs. Frank Constandse kan ook niet meer ingrijpen. Achter het net, tweede van links Stanislaw Zdunczyk, de Pool. toegekend aan de Rijswijkse ploeg weer even eerder namelijk was de coach van Starlift door hij de partij uit „Ik word altijd kwaad alt een vrolijk terug te nemen. „Omdat een achterspeler de bond bestraft (vanwege zijn gedrag In het scheidsrechter fouten maakt", de bal zou hebben geslagen. Dat klopte niet". duel met Bouwlust Orawl) met een voorwaar- Thewissen, leerling aan do Haagse academie Er ontstond een discussie, waarin Pierre Ma- delljke uitsluiting en achtte het daarom raad- voor Lichamelijke Opvoeding, gaf dus het sein thleu zich eerst wilde mengen, maar het toch zaam geen risico's te nemen. Wim Thewissen voor jubeltaferelen aan Rijswijkse zijde en deed maar wijselijk achterwege liet Drie dagen (24) wel. Met een oorverdovende Idap maakte daarmee Robot VCT eigenlijk tekort. Met die BIJ Pierre Mathleu Is die waarschuwing niet tot dovemansoren gericht, want hij was onder de Indruk van de ploeg van Jlel van Aartrijk. Maar wees ook do zwakke plek aan. „Ik wist dat Robot mentaal zwak was. Dat zag Je toen ze In de tweede set door de knieën gingen. Daar verloor Robot de wedstrijd". De geschie denis van de eerste set, waarin Starlift een achterstand van 10-5 moest wegwerken her haalde zich. Maar vraag niet hoe. Eerst was Robot weer met 8-3 voorgekomen en pas na 38 minuten brak de thuisploeg, bijge staan door een enthousiast orkestje, het ver weer. Ook in de derde set had Starlift, waar het blok goed sloot maar de verdediging te vaak haperde, de handen vol aan de lastige concur rent. Weer ontspon zich de merkwaardige strijd, waarin het briljante ontbrak en toch alles vol gens het boekje ging. „Te mooi", zei Pierre Mathieu en typeerde daarmee juist. En toch werd er ook gesproken van „de mooiste triomf van totnogtoe". Het was een compliment voor Robot (nota bene zonder smasher bij uitstek Jan Klijssen die met een gebroken arm moest toezien) dat de les van Starlift goed heeft gelerd. Niet voor niets zei Mathieu, de profeet van het aanvallende volleybal, met een wrang lachje: „ledereen gaat ons naapen. Dat zie je met de verre services, ledereen doet het nu. We moeten maar weer wat nieuws gaan zoe ken". Starlift nagevolgd, een groter compliment kan een trainer zie niet wensen. En angst voor een coup hoeft de Rijswijkse ploeg niet meer te hebben na zaterdag. De strijd lijkt nu al saai. Het zal Starlift een zorg zijn. KEES KOOMAN TWEEDE VERLIES KLEINER BOEDAPEST Het Neder lands zaalhandbalteam (da mes) heeft In Hongarije de beide interlands tegen het Hongaarse team kansloos verloren. De eerste wed strijd, die vrijdag gespeeld werd, leverde een nederlaag van 22-11 op en de ontmoe ting van zaterdagavond een nederlaag met 16-10. Net als in Noorwegen werd ook nu in de tweede wed strijd een beter resultaat be haald. Bondscoach Jan Alma: "Natuurlijk is het geen won der dat we hebben verloren.1 Hongarije staat derde op de wereldranglijst. Het is ge woon weer bewezen dat het onmogelijk is om van zo'n Oosteuropesenationale ploeg te winnen. Je mag niet verge ten dat die speelsters dage lijks een uur vrij van hun werk krijgen om te trainen. Zo zijn er zes acht trainin gen per week. Bovendien komt het nationaal team óok nog eens iedere week bijeen. Wat voorlopig het belangrijk ste is, is dat we niet zijn weggespeeld". Omdat vooral de trainingsmo gelijkheden in Nederland veel minder zijn, zal hier dat Oos- teuropese niveau nooit ge haald worden. Jan Alma: "We moeten ons daar ook niet blind op staren. We hebben gezien, dat wij niet aan hun schotkracht kun nen tippen en vooral de leng te van de speelsters, die daar op ook worden geselecteerd, is hier onbekend. Spelen we regelmatig tegen dit soort ploegen, dan worden we be slist op Westeuropees niveau veel sterker". Voorlopig wordt de huidige selectie nu formeel ontbon den, want de "evenementen" waarvoor zij was samenge steld zijn nu achter de rug. Of er speelsters zullen afval len weet Alma nog niet, hij lijkt eerder alleen positieve ervaringen te hebben gehad. Alma over de speelsters: "Jenny Rogge is uitgegroeid tot een eenzaam hoog niveau hier in Nederland, in Honga rije heeft zij haar doel op formidable wijze verdedigd". Ook over Joke Rombouts sprak hij optimistisch: ''Zij kan tot een hele grote speel ster uitgroeien. Ze heeft zich geweldig aangepast". En over Ingrid van Koppen: "Haar hoekschoten hebben zelfs de Hongaarse doelvrouwe ver baasd doen kijken". (Van onze handbalmedewerker) VOORBURG Ook de derde achter eenvolgende competitieontmoeting tussen Duyvestein Wintersport Hermes en tienvoudig landskampioen Sittardia is in een gelijkspel geëindigd. Duyves tein Wintersport bevestigde zijn repu tatie door na een 8-10 ruststand via 8-12 toch tot 14-14 gelijk te kómen. Vorig jaar werd het al in Voorburg 17-17 en in Sittard 13-13. In beide wedstrijden stond Duyvestein bij de rust achter (resp. 7—9 en 9-4) en ook gisteren lag de kracht van de Haagse ploeg in de tweede helft. Langzamerhand is Duyvestein Winter sport voor Sittardia dan ook een obses sie geworden. Aanvoerder Peter Lot man: "Van Gaby Rietbroek hoorde ik, dat ze liever tegen een andere ploeg spelen, omdat ze. wannéér ze dan een maal voorstaan, de wedstrijd ook altijd winnen. Voor ons zijn ze - en dat geven ze zelf toe - wel wat bang. omdat die voorsprong tegen ons nog niets bete kent". Daar komt nog bij, dat Sittardia vorig jaar na het eerste gelijkspel (17- 17) in Sittard bij een overwinning lands kampioen kon worden. De burgemees-" ter, stadhuis en banket waren al besteld en de 9-4 ruststand leek voor het te verwachten feest ook geen duimbreed in de weg te leggen. Maar toen haalde Duyvestein de stunt uit door toch terug te komen en gelijk te spelen, waardoor alle geplande festiviteiten niet doorgin gen. En die hele geschiedenis heeft Sittardia nu wat angstig gemaakt. Niet genoeg Toch hebben de Limburgers er niet genoeg van geleerd. Want voorzichtig was Sittardia bepaald niet toen het met 12-8 in de tweede helft voorstond. Wel was de ruststand verder uitge breid, maar ook later In de tweede helft bleek Duyvestein Wintersport te kunnen toeslaan. Sittardia liet zich nogal makkelijk intimi deren door bijvoorbeeld Bert Bouwer, die nogal graag provoceert en zeer gemakkelijk kan vallen. Dat een zo ervaren speler als Gaby Rietbroek zich daardoor in de luren laat leggen wordt door Guus Cantelberg - eens sterspeler van Sittardia en nu de coach - min of meer benadrukt: "Ik heb me ontzettend kwaad gemaakt op de spelers. In de voorbereiding kende ik de angst voor Duyvestein. Voortdurend heb ik gezegd dat ze zich niet moesten laten intimide ren maar ja, ik heb ze nu zelfs aan de kant moeten roepen om ze tot bedaren te brengen". Voor wat dat laatste betreft sprak Can telberg over international Ton Reinders. Waarom hij in de laatste minuten even Peter Muyres (licht shirt), kreeg in de wedstrijd Duyvestein Wintersport Hermes-Sittardia geen optredende Hermes-verdediging. Voor deze situatie kreeg hij wel een vrije worp. gewisseld werd legt Peter Lotman uit: dia op 14-14 te brengen, maar liet die maal te scoren. De scheidsrechters "Wij stonden met 14-13 voor en toen liggen doordat doelman Ron de Jonge keurden echter die doelpunten af te brak bij Sittardia het angstzweet uit. Ze onder daverend applaus de bal stopte, wachten. Peter Lotman: "Om het niet gingen forceren. Reinders begon onzui- Reinders rehabiliteerde zich twee minu- uit de hand te laten lopen, kan je als ver te schieten, drie keer achter elkaar ten voor het einde echter knap, toen een speler onrechtmatig verdedigd en evenzoveel keer werd de bal geblokt, hij voor de tot op dat moment onmach- wordt een vrije worp uitdelen. Maar ook Hij verloor even het koppie en toen tige Gaby Rietbroek een gaatje aan de de scheidsrechters wisten, dat het hier moest hij naar de kant". cirkel creëerde: 14-14. Duyvestein bleef allemaal spelers betrof die zoveel tech- Bovendien had hij de kans gehad Sittar- in het offensief en wist zelfs nog drie- niek hebben, dat ze ook uit schier schijn van kans tegen de fors onmogelijke situaties kunnen scoren". Als op 19 februari de tweede ontmoe ting is zal het wel geen gelijkspel meer worden, want, zoals in de tribunes al werd gesuggereerd: "Driemaal is scheepsrecht", en wat Duyvestein be treft wordt er dan weer een feest afge zegd. Hans Vultink besloot de Nederland se titelstrijd met een huzarenstukje. In de finale maakte hij de partij in een beurt uit. Deventer Hans Vultink heeft zijn revanche gekregen. Werd de 39-Jarige Groenloer drie weken geleden in Wychen onttroond door Christ van der Smissen in het bandstoten, gistermiddag behield hl] in Deventer ongesla gen zijn kadertitel in het 47/2. Hij maakte op magistrale wijze in de finale de 400 carambo les In een beurt vol. Van der Smissen bleef op nul staan. Vultink veroverde daarmee zijn achtste titel in deze spelsoort, waarin hij ook wereldkampioen is, en de dertigste nationale titel In totaal. De finale, waaraan hij met twee punten voor sprong maar met een lager moyenne begon, werd een demonstratie van zijn klasse. Van der Smissen kreeg door zijn tegenstander de acquit- stoot opgedrongen, die hij door een klos miste. Daarna kwam de grootmeester zelf aan stoot. In korte tijd bracht hij de ballen bij elkaar. Even was hij in moeilijkheden op 92/maar hij loste ze grandioos op. De eerste 100 caramboles had hij in hoog tempo na twintig minuten bijeen. Daarna ging het nog sneller: 200 caramboles in 32 minuten, elf minuten later 300 en onder luid applaus van de vele toeschouwers in de Deventer schouwburg de laatste caramboles na precies 55 minuten. Van der Smissen zat versla gen op zijn stoel. Na afloop zei hij: „Ik moest op een fout van Vultink wachten. Hij was de sterkste van het toernooi en verdiende te win* Vultink was uiteraard bijzonder tevreden: „Ik kende nauwelijks problemen. Ik was blij dat de finale op de eerste match-tafel werd gespeeld omdat die een ingespeeld laken had. Op de andere tafel had ik het waarschijnlijk moeilijker gehad". Vultink hield met de prolongatie van zijn titel Van der Smissen uit het toernooi om het Europees Kampioenschap in Maubeuge (Frankrijk), dat van 9 tot en met 12 december wordt gespeeld. Als wereldkampioen had hij het recht om deel te nemen. Van der Smissen kon alleen als hij de titel won als tweede Nederland se vertegenwoordiger mee. De nestor van het gezelschap Vultink is 39 en veruit de oudste deelnemer aan het toernooi, dat een gemiddelde leeftijd van net boven de 27 had speelde vier dagen lang er sterk. Alleen tegen Velthuis (tweede ronde) en Steures (vierde ronde) haperde er soms wat in de geoliede machine van de Groenloer, maar daar stonden partijen van een beurt (tegen Van der Smissen in de eindstrijd), twee beurten (tegen Van Deventer), twee keer vier beurten (tegen Bongers en Havermans) en eenmaal vijf beurten (tegen Bessems) tegenover. De zege op de 31-jarige in de biljarttop terugge keerde Bessems zaterdagavond, was tekenend voor zijn kracht. Vultink maakte in deze partij korte metten met de laatste illusies van de Limburger. Zoals in dit toernooi bijna gebruike lijk begon hij met een hoge serie (132), die op een simpele trekbal afbrak. Vier beurten had hij toen nog nodig om de vierhonderd carambo les vol te maken. Via een schitterende serie van 257 finishte hij vijf seconden na Van der Smis sen, die op de andere tafel Havermans met een slot-serie van 286 zijn vierde nederlaag in suc cessie had bezorgd. Havermans, die het toernooi sterk en zeker begon met twee overwinningen, zakte daarna steeds dieper weg. De 20-jarige biljarter uit Zundert incasseerde vijf nederlagen achter el kaar en werd tenslotte achtste en laatste. Vorig jaar was hij nog derde. Os Bongers deed het precies anders om. Hij opende erg zwak met drie nederlagen maar kwam goed terug met twee overwinningen in vier beurten. Alleen in de laatste partij liet de Europese jeugdkampioen het lelijk liggen tegen Van Deventer. De Hage naar, die zo over-geconcentreerd was. dat hij niet in zijn ritme kon komen, haalde in die. slotpartij zodanig uit dat hij zijn algemeen gemiddelde tot boven de 35 tilde. Ben Velthuis, de lange Oldenzaler. bracht met een sterke laatste partij tegen Steures zijn gemiddelde boven de degradatiegrens van 30. Hij pakte zelfs nog de vierde plaats door die zege. Ook de twee in de top teruggekeerden, Bessems en Steures, speelden een goed toer nooi. Bessems draaide lang mee met Van der Smissen en Vultink, Steures viel op door zijn hoge gemiddelde (45.17). Hij zorgde er met Van der Smissen en Vultink dat het toernooigemid- delde op 43.28 uitkwam. Uitslagen vijfde ronde: Velthuis—van Deventer 298—400/10; Bongers—Steures 300—400/9; Vultink— Havermans 400-84/4; v.d. Smissen—Bessems 400—306/9; zesde ronde: Velthuis—Bongers 55—400/4; Steures—van Deventer 400—256/6; Vultin- k—Bessems 400—43/5; v.d. Smissen—Havermans 400—22/3; zevende ronde: Velthuis—Steures 400—332/5; Bongers—van Deventer 60—400/5; v.d. Smissen—Vultink O—400/1Bessems-Havermans 400-177/7. Eindstand: 1. Vultink 14/400/80.00; 2. Van der Smissen 10/396/72.40; 3. Bessems 10/341/38.55; 4. Velthuis 6/270/31 76; 5. Steures 4/222/45.17; 6. van Deventer 4/240/35.43; 7. Bongers 4/191/33.59; 8. Havermans 4/185/32.77.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 20