Timman loodst schaakformatie naar topplaats Tweede nederlaag voor HYS Intervam OICTCR WEISS:TWEE UIT VIER De tiende titel geeft Minneboo nog voldoening SPORTTRIBUNE Oke bezwijkt onder regen van stoten David Scott sterkste squasher in Den Haag Crosstriomf Hans Steekers ZIJDELINGS ■J LEIDSE COURANTr PAGINA 13 GRONINGEN Rudl Koopmans heeft zaterdag In de met 1600 toeschouwers goed bezette Marti nihal in Groningen weinig moeite gehad met de Ghanese midden- gewicht Joe Oke. Koopmans, die zijn 21e partij als prof bokste, was veel te sterk voor de Afrikaan, die al In de eerste ronde bijna be zweek onder de regen van stoten van de Fries en In de vierde v—r-p. ronde K.O. ging. Rude Koopmans .behaalde James Vrij, de nationale kam- een overtuigende zege. pioen In het weltergewlcht, die eind april In Amsterdam door In terventie van de scheidsrechter In de achtste ronde van de Engels man Kevin White verloor, maakte een sterke rentree. De 2S-]ar1ge Amsterdammer won door inter ventie van de scheidsrechter In de zevende ronde van de West duitser Jörgen Voss. In de laatste partij van de avond won Jim Verstappen (Maastricht) in een gevecht over acht ronden op punten van Gregory Downes (Barbados). WASSENAAR - Dieter Weiss won zaterdagmid dag op de Wassenaarse renbaan Duindigt twee van de vier rennen. Eerst zegevierde hij met Feuer- glut Het paard was weer eens ouderwets in vorm. Met een start als van een raceauto ging de ruin van Stal Beijerland uit de bo xen weg, en was toen niet meer te achterhalen. Een leuk succes voor de eigenaren van Stal Beijer land, Kooman, die niet bang zijn een renpaard te kopen, maar het afgelo pen seizoen niet zo suc cesvol waren. De aandacht in deze eer ste van een serie van vier rennen ging uit naar Henk van der Kraats die met Bearly in de baan kwam. Immers voor zaterdag had hij in de strijd om het jockey kampioenschap 1976 samen met Rober Wetemans elk 26 overwin ningen. Bearly kwam on geplaatst binnen. Wete mans kwam in deze ren niet aan de start. Voordat Dieter Weiss zijn tweede ren zou winnen met Alwie- ne in de vierde en laatste ren van de middag, was er eerst nog de strijd tussen de jockey Henk van der Kraats en Rober Wete mans. In de Hollandse Handicap werd het een neus-aan- neus gevecht tussen Country House (Rober We temans) en Clio (Henk van der Kraats). Geen van bei de jockey's dacht gewon nen te hebben. Maar de zege ging naar Henk van der Kraats met Clio en nam daarmee een tijdelij ke voorsprong in het joc keyklassement op Wete mans. Ruim één uur later was de stand weer in evenwicht. Onder applaus bracht Ro ber Wetemans de zesjari ge merrie Tudor Roussi S in de winnaarsring. Henk van der Kraats kwam met Prince Balbo achterin het veld binnen. In de laatste ren viel zowel Henk van der Kraats met Pantokra- tor als Rober Wetemans met Funchal niet in de prijzen. Bij de draver(|en op de voorlaatste Dulndlgt-mee- ting stond de overwinning van Niels Zuldvelde met Jan Wagenaar centraal in de pri|s der vierjarige stayers. Snel na de start had de hengst de leiding en stond deze niet meer af. Op het laatste stuk deed Wim van Buytene met Nu- .bar van Echten nog veel moeite om dicht bij Niels te komen. Maar de vijfen twintig meter handicap die de zoon van Star Perfomer had moeten geven waren duidelijk te veel geweest. Odysner van stal Monique won voor de negende maal dit seizoen. Het werd in de Scotch Fezprijs in handen van de Limburger Sjeng Hendrikx zeker geen walk-over. De drieja rige hengst van de Franse import Rheteur en uit de succesvolle fokmerrie Zil verfazant S moest aantre den tegen Okos die met de Noordhollander Leo Schoonhoven zesmaal achter elkaar had gewon nen. Odysner nam de leiding tussen de startlinten en Okos was snel in zijn spoor. Toen Okos de aan val inzette op Odysner sprong deze in de fout. Pikeur Schoonhoven had het paard weer snel in draf en bijna werd Sjeng Hendrikx met Odysner nog verrast voor de eindstreep. Arthur van Rijswijk HAIFA De belangrijke westrijd uit de zesde ronde van de schaakolympiade tussen Nederland en de Verenigde Staten is in de eerste zitting gunstig voor Nederland dat daardoor aan de leiding kwam verlopen. Timman won bijzonder snel van Byrne. De koningsaanval die hij in een Siciliaanse rouzervariant al snel na de opening kreeg, besliste de partij nog voor de veertigste zet. Timman heeft hu 41/2 punt uit vl|f partijen, aan het eerste bord een bl|zonder mooi resultaat. De andere drie partijen werden afge broken. 'Sosonko die 's ochtends voor het eerst van zijn ziekbed verrezen was, stond met zwart tegen Kavalek in zijn geliefkoosde drakenvariant de hele partij nogal moeilijk. Tegen het eind van de eerste zitting begon Kavalek echter te knoeien en in de afgebroken positie heeft Sosonko met een pion meer opeens behoorlijke winstkansen. Donner stond met wit tegen Tarjan de Jhele partij beter. Van tijdnood van Tarjan maakte Donner gebruik door in een dame-eindspel onverwacht snel met een b-pion op te rukken. Donner won in de tweede zitting. In de partij Lombardy—Ree behan- •delde Lombardy de Engelse opening bijzonder origi- fneel. Ree wist er niet goed raad mee en kwam slechter 'te staan. Maar wist het nadeel binnen de perken te 'houden. In de afgebroken stelling staat Lombardy nog ;steeds iets beter, maar remise is het waarschijnlijkst.- In de vijfde ronde verbeterde Nederland zijn positie al aanzienlijk. Tegen Noorwegen werd de stand 40. Timman had met zwart tegen Hoen in een Siciliaanse draak steeds een licht initiatief. Ree kon in een benkogambiet verhinderen dat zijn tegenstander Hjer- tenes compensatie voor de geofferde pion kreeg. In ernstige tijdnood liet Hjertenes een fatale afwikkeling toe. Ligterink had bijzonder weinig moeite met zijn tegenstander Knudsen. Kuijpers speelde een spannende partij met Tiller. Zijn aanval op de koningsvleugel, die hij met een pionne- nopmars over het hele front inleidde, leek op het eerste gezicht ongeveer in evenwicht gehouden door Tillers tegenspel in het centrum maar dat was ge zichtsbedrog en Kuijpers won overtuigend. De Nederlandse dames bereikten 1 1/2—1 1/2 tegen Canada en wonnen daarmee hun kwalificatiegroep. In de finale behoren zij met Israël en Engeland tot de sterkste landen. Door een. misverstand kwamen de Nederlandse dames deze ronde maar aan twee van de drie borden opdagen. Met Van der Meije was afgesproken dat zij deze ronde niet zou spelen en zij was dan ook onbekommerd een tochtje landin waarts gaan maken. Aan de westrijdleiding was dit echter niet gemeld en zo kreeg Van der Meij een reglementaire nul. wat gelukkig verder geen ernstige gevolgen had. De kop van het klassement na zes ronden: 1. Neder land 151/2 3 afg., 2/3. Verenigde Staten, Engeland 15 3 afg., 4. Israël. Filippijnen 141/2 3 afg. Onder grote belangstelling werd afscheid genomen van Henri Buitenzorg die met Jan Wagenaar in Hilversum een ereronde maakte. (Van onze sportredactie) GRONINGEN - HYS Intervam heeft zaterdagavond zijn tweede wedstrijd In de competitie Natio nale Nederlanden verloren. On verwacht gingen de Hagenaars in Groningen tegen de Bondsspaar bank met 4—3 ten onder. Het is een wedstrijd geworden die de spelers van HYS Intervam maar snel moeten vergeten. Doelman Cor Hoogendoorn zal echter de wedstrijd nog lang genoeg bij blij ven. Na een vechtpartij met Herbie Redshaw werd hij met zijn tegen stander door de zwakke scheids rechter Elzinga en Westra van het ijs gezonden. Hoogendoorn werd vervangen door André Lockhorst. De wedstrijd werd ontsierd door vele kleine vechtpartijtjes. Van goed ijshockey was dan ook geen spraken. Door Krikke nam de Bondsspaar bank snel een 1—0 voorsprong. De Bruin en Del Monte bracht HYS met nog ruim drie minuten spelen in de eerste periode aan de lei ding. maar Steve van Veller bracht de partijen weer in evenwicht 2—2. Veller bracht Bonsspaarbank in de tweede periode op een voorsprong en Smulders maakte weer gelijk. In de derde periode zorgde Rock Murray voor de winnende treffer. Voorzitter Han van der Heijden: „In deze bekercompetitie is een hoop mogelijk. Hoe kan Feenstra op eigen ijs in Heerenveen het Amsterdamse ORWO een punt toestaan (5—5)". Voor HYS Inter vam komt de versterking van Har ry Turk natuurlijk wel op tijd met de wedstrijd tegen Feenstra ko mende vrijdagavond op de Uithof voor de boeg. Voor honderd toeschouwers ver loor Houtrust gisteravond op de HOKY met 5—2 van Assen. De tussenstanden waren 0—12—3 en 0—1. De Haagse doelpunten kwa men van Constant en Mulder. DEN HAAG De Zuidafrikaan David Scott heeft gisteren In Den Haag het internationale squash- kampioenschap van Nederland voor amateurs gewonnen. Scott versloeg in de finale de Brit lan Robinson met 9—6, 9—8, 9—3. De nummer drie van Engeland kwam in de twee eerste games op een voorsprong, maar op de be slissende momenten bracht Scott zoveel variatie in zijn spel dat de Brit weinig kansen had. De Zuida frikaan, tweede tijdens de laatste wereldkampioenschappen, won de laatste game met overmacht. De Nederlandse heren kwamen niet verder dan de derde ronde. Robert Jan Anjema, Nederlands kampioen,, verloor daarin na een spannende strijd van de Brit Dwyer met 91, 7—9. 97, 4—9 en 2—9. Rick Zandvliet was kansloos tegen de Zweed Hellström: 0—9, 1—9, 3—9. De titelstrijd bij de dames werd een Britse aangelegenheid. Jane Ashton versloeg Diana Murray met 9-7. 9-0 en 9—4. BEETSTERZWAAG Hans Stee kers (Noordwljkerhout) heeft za terdag in Beetsterzwaag een na tionale wlelerveldrit gewonnen. HIJ reed de 26 kilometer In 1 üur 10 minuten en 53 seconden. Kees v.d. Wereld (Nieuwkoop) werd op 1 minuut en 13 seconden tweede. De Friese titel ging naar Wlebe OosterJo uit Appelscha. Hij eindig de als twintigste op ruim vijf mi nuten. Kees van der Wereld nam gisteren in Pellenberg in een internationale wielerveldrit over 25 kilometer re vanche. Hij legde de afstand af in 45 minuten. De tweede plaats was voor de Belg Arnauts. Hans Stee kers had een geringe achterstand. Gert Wildeboer heeft zaterdag in Tremelo (België) een internationale wielerveldrit gewonnen. Hij reed de 25 kilometer in 1 uur en 2 minuten. De tweede plaats was voor de Belg Frans van Eycken. ROTTERDAM Gaby Minneboo heeft weer een titel aan zijn ere lijst toegevoegd. Gisteren op de wielerbaan van hst sportpaleis Ahoy In Rotterdam werd de „mo tor achter de motor" Nederlands kampioen achter de derny van Joop Zijlaard. Het betekende de tiende, nationale titel voor Minne boo, de vierde achter dernles. Op grote afstand won Ger Slot de strijd om het zilver van Mathé Pronk. Minneboo achter de motor heeft onder de amateurs in Nederland geen tegenstander van gelijke kracht. In het buitenland eigenlijk ook niet. hetgeen zijn twee wereld titels achter de grote motoren be wijzen. Hij wint zo'n beetje alles, wat er te winnen valt. Ook in deze dernyfinale ging het bijzonder ge makkelijk. De lange coureur«sprint- te meteen naar de kop en werd daarna niet werkelijk meer be dreigd. „Het geeft me echt nog wel voldoening", zei een lachende Minneboo na afloop wijzend op de bijna vijfduizend juichende toe schouwers. Een confrontatie mef de beroepsrijders hoeft voor hem niet zo nodig. „Ik ben er te oud voor", zei de met zijn 28 jaren allerminst bejaarde stayer. Later noemde de postbode een zwaarder wegend argument: „Mijn maat schappelijke carrière wil ik niet op het spel zetten. Bij de profs valt voor mjj weinig te halen". Het betekent voor de overige ren ners dat zij onder het bewind van Minneboo voorlopig om zilveren en bronzen plakken moeten strij den. Geen van hen deed gisteren serieuze pogingen de kampioen aan te vallen. Zij spaarden liever hun krachten. Minneboo trachtte één keer iedereen een ronde ach terstand te bezorgen. Dat mislukte en daar liet hij het zeker van de zege maar bij „om de strijd om de tweede plaats niet te bein- vloeden". Ger Slot wachtte tot enkele ronden voor het einde. Toen perste hij er alles uit. „Ik weet dat ik een goede sprint heb en met een uitstekende gangmaker als Frits van Duivenbo- de had ik er vertrouwen in". De Alkmaarder had op advies van bondscoach Frans Mahn zijn peda len elk met een kilo (lood) ver zwaard, iets waar hij achteraf erg tevreden over was: „Toen ik een maal op gang was. leek het door dat lood of ik bleef vliegen". Slot eindigde als tweede op enkele centimeters voor Mathé Pronk, die achter Koch reed. Rob Zuydweg viel net buiten de prijzen. Ben ten Tije uit Den Haag plaatste zich voor de halve finales en de finale die vrijdag 26 november op het programma staan. Wim de Wilde. Sjaak Pieter en Nop Koch zullen zijn tegenstanders zijn. Gaby Minneboo op weg naar de titel achter dernies. Vragen De geruchtmakende op merkingen van Jim van Rompu, de arts van AZ '67, over gebruik van do ping in de voetbalwereld hebben dan uiteindelijk geresulteerd in vragen aan de regering. Daarmee is het team van Van Rompu beland op een niveau waar het misschien wel thuis hoort. Want, zoals de clubarts vertelde, het is weliswaar nog niet zo dat élke betaalde voetballer gedrogeerd het veld be treedt, maar er is toch wel degelijk sprake van de toepassing van stimuleren de middelen. Desondanks heeft de KNVB in het ver leden, ondanks het feit dat de voetbalorganisatie zon der twijfel ook vermoe dens zal hebben gehad over dit probleem, geen stappen ondernomen. Zoals in de voorbije jaren al verscheidene keren is gebleken heeft de voetbal bond ook in dezen ver zuimd tijdig zelf in te ha ken op zaken die aan de orde zijn. Waarschijnlijk zal de grootste sportbond van ons land, nu er op hoog niveau over het do pingprobleem wordt ge sproken, ook zelf in actie komen. Wel wat laat overi gens. Maar dat is niet voor het eerst. Opmerkelijk Kees Rijvers heeft gisteren een opmerkelijke daad ge steld. Hij liet in de wed strijd tegen FC Amsterdam een aantal vaste spelers uit zijn ploeg, "omdat dit competitieduel voor PSV nou niet zo bijster interes sant was". Veel liever spaarde hij zfjn spelers voor het belangrijke Euro pa Cupduèl tegen St. Etienne. Op deze manier wordt een toevallige te genstander, FC Amster dam in dit geval, wel be voordeeld. En dat zal de concurrenten van de hoofdstedelijke ploeg die ook in de strijd om de laatste plaatsen zijn ge wikkeld niet bepaald be vallen. PSV heeft duidelijk gekozen voor andere fron ten dan de nationale com petitie, maar zo'n stelling- name beïnvloedt het ver loop van diezelfde compe titie wel. In dit stadium telt een dergelijke manoeuvre nog niet zo zwaar voor de concurrentie van FC Am sterdam, maar als PSV verder bekert in Europees verband en zich een der gelijk feit ook later in het seizoen voordoet zal er ongetwijfeld forse kritiek op de trainer van PSV worden uitgestort. En niet ten onrechte. Thuisfluiter Jan Masman was bepaald niet zachtzinnig in zijn commentaar na afloop van de wedstrijd NAC-FC Twente. De voorzitter van FC Twente verweet scheidsrechter Jan Beek een thuisfluiter te zijn, waarop de onderhavige ar biter onmiddellijk in het geweer kwam en een klacht tegen Masman in diende. Nederlandse scheidsrechters zijn over het algemeen nogal over tuigd van hun eigen kwali teiten en elk spoor van kritiek doet enkelen in spontane woede ontvlam men. Het is ook elke keer weer amusant te horen welke verklaringen zwak leidende scheidsrechters voor hun beslissingen ge ven. Zelden of nooit zal een scheidsrechter toege ven een fout te hebben gemaakt, dat schijnt niet in hun gedachtenwereld op te komen. Het zou be ter zijn als de scheidsrech ter eens zou beseffen dat hij een ondergeschikte rol speelt en ook feilbaar is, net als de voetballer. Dan maakt de scheidsrechter in ieder geval een veel plezieriger indruk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13