Röntgenologen reven te hoge rekeningen toe HET0MEN Ambulances waken al 10 jaar langs snelweg Werkgevers tegen wetsontwerp kinderaftrek Meer doen voor patiënten ziekenfonds NEW YORK VINDT CARTER MINST SLECHTE KANDIDAAT verwacht LIDO-theater Passende arbeid voor werklozen De kans... Wateralarm99 van start Auto te water: vijf doden Kardinaal Alfrink bij paus DIEREN „PRATEN" TEGEN ELK UBENT EEN DAG DICHTER BIJ HET EINDE VAN DE WERELD. waterdag 30 oktober 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 den haag De honderden vrijwilligers die tijdens de weekeinden de tien ambulan ce-posten langs de Nederland se snelwegen bemannen, vie ren vandaag het tienjarig be staan van het ambulancepro- jekt „snelwegen". Dat gebeurt onder andere met de over dracht van een ambulance door de anwb. Het ambulance-projekt „snel wegen" begon in 1966 op ver zoek van de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie met enkele proefriemingen aan begin en einde van de bouw vakvakantie. Nu zijn er tien posten langs de rijkswegen, waar tijdens de weekeinden speciaal opgeleide vrijwilligers in caravans naast hun ambu lances zitten te wachten tot hun hulp nodig is. Die hulp blijkt de laatste tijd steeds vaker nodig. Vergelijk bare gegevens over een reeks van jaren zijn niet voorhanden omdat het net van ambulance posten geleidelijk is opge bouwd, maar een woordvoer der van het Rode Kruis zegt, dat er een onmiskenbare toe name is van het aantal onge vallen in het weekeinde-ver- keer op de rijkswegen. Grote aantallen vrijwilligers van plaatselijke Rode-Kruisco- lonnes zijn bij de snelweg-am bulancedienst betrokken. Ze ventig tot tachtig per post. Tij dens de diensturen zijn er steeds vier per post paraat. Ze hebben naast een gedegen EH- BO-opleiding ook een training van de verkeersdienst van de rijkspolitie achter de rug. De tien ambulances zijn uitgerust met wat de hulporganisaties noemt „de meest moderne ap paratuur", onder meer een beademingsinstallatie, een uit gebreide verbandmiddelenset en bloedplasma-vervangende stof. De ambulanceposten worden per mobilofoon door de rijk spolitie gealarmeerd als hun diensten nodig zijn. Hoewel de hulpverlening op de rijkswegen vrijwilligers werk is, kost de snelweg-am bulancedienst het Rode Kruis handenvol geld. Alleen al op de ambulances schrijft de or ganisatie 150.000 per jaar af. Enkele ambulances zijn inmid dels aan vervanging toe. On der meer daarom leverde de overdracht vandaag van een ambulance van de ANWB geen elfde ambulancepost op. Hij zal waarschijnlijk worden gestationeerd bij de ambulan cepost Deil, waar nu de klein ste en meest verouderde van de tien snelweg-ambulances staat. EN BOSCH (ANP) „Als mens en edicus ga ik vrij uit, ais boekhouder •n ik een nul". Dit zei röntgenoloog F.C.W.E. van Z. gisteren voor de chtbank in Den Bosch op de tweede ig van het proces tegen hem en zijn llega-röntgenoloog dr. P.N. K. Beide ecialisten moeten terecht staan voor it indienen van te hoge declaraties Kir door hen verricht medisch onder- lek in het Eindhovense St. Josephzie- nhuis. De officier van justitie heeft n 188 gevallen uit 1972 ten laste ïlegd. eide in Valkenswaard woonachtige artsen wer en gisteren door de rechtbank verhoord. Op de aag van officier van justitie mr. J.HM. Peijnen- urg of zij bedragen in rekening hebben gebracht e hen volgens de afspraak met de ziekenfondsen et toekomen, zei dr. K. „achteraf bezien ja", eide artsen zijn thans van mening dat er ver eerd is gedeclareerd, maar dat is niet gedaan om leer honorarium te innen dan hen toekomt. Er geen sprake van het opzettelijk doen vermelden valse gegevens op de bonnen en lijsten die de basis vormen voor de honorering. Met deze woorden- vatte rechtbankpresident mr. Th. M. Geense de verklaring van beide artsen aan het eind van de tweede dag van dit proces samen. Volgens een accountantsrapport van de Zieken fondsraad zouden zij in 1972 bij drie ziekenfond sen in Eindhoven en één in Tilburg in totaal 675.000 gulden teveel hebben gedeclareerd. De rechtbank hoorde gisteren verder drie van de vijf leden van een commissie van medische des kundigen, die onder leiding van de Utrechtse hoogleraar röntgendiagnostiek prof. dr. C. Puy- laert een rapport over deze zaak heeft uitgebracht. Deze commissie had onder meer ontdekt dat van bepaalde onderzoeken waarvoor wel codenum mers waren opgegeven, de bij die onderzoeken behorende foto's en beschrijvingen in de medische dossiers ontbraken. Op een vraag van de officier van justitie antwoordde prof. Puylaert dat er onjuist is gedeclareerd. Commissielid dr. J. Ka merling antwoordde op deze vraag dat er naar zijn mening een teveel aan verrichtingen op de lijsten is gecodeerd. Het proces wordt maandag a.s. voortgezet met het requisitoir van de officier van justitie, waarna op vrijdag 5 november de twee advocaten van beide specialisten hun pleidooien houden. Simplon- tunnel dicht De internationa le spoorlijn door de Simplontun- nel in Italië is in de nacht van donderdag op vrijdag door een grote lawine on derbroken. De steenmassa's waren er de oor zaak van dat een tunnel tus sen de Italiaanse vakantieplaatsen Domodossola en Varzo instortte. Ook vernielden de stenen ëen spoorlijn over tweehonderd meter. Het zal enkele dagen duren voordat de Simplontun- nel weer ge bruikt kan wor- Dat werklozen met de handen op hun knieën lijdzaam moeten afwachten, of zij weer aan het werk kunnen, is een sterk overdreven beeld van wat volgens de wet allemaal niet mag. Toch zit er een grond van waarheid in, wanneer werklozen vaststellen, dat ze nauwelijks iets mogen doen om de vaak dodelijke verveling te verdrijven. Zeer veel wordt aangemerkt als werk, dat hen in strijd brengt met de bepalingen over de werkloosheidsuitkering. Verrassend is het daarom te bemerken, dat op het ministe rie van Sociale Zaken een serieuze studie gemaakt wordt naar het begrip passende arbeid voor werklozen. Passende arbeid, die volgens niet minder dan de direkteur-generaal voor de Sociale Voorzieningen gezocht zou moeten worden in de maatschappelijke en sociale sfeer. Toen hij dit eergisteren op een studiebijeenkomst vertelde zal hij onget wijfeld voor ogen hebben gehad, wat een aantal werklozen in het land al geruime tijd geleden hebben voorgesteld. Met veel bitterheid hebben ze toen echter moeten vaststel len dat zelfs helpen, zonder enige vergoeding, in culturele centra, in wijkgebouwen, in jeugdcentra e.d. door diverse overheidsinstanties verboden werd. Deze instanties be schouwden deze bezigheden als een vorm van werk, die volgens de bepalingen over de werkloosheidsuitkeringen verboden is. Het mocht derhalve niet. Het zou heilzaam zijn voor de talrijke maatschappelijke en sociale instellingen én voor de vele werklozen, wanneer Sociale Zaken grote spoed zou betrachten met de „verzach tende" bepalingen. Daarmee worden zowel bedoelde instel lingen die lang niet altijd meer beroepskrachten kunnen betelen, dan ze al hebben als de betrokken werklozen ;eholpen. Meer nog, zij kunnen er wederzijds alleen maar >eter van worden; in de goede zin van het woord dan. CNV pleit voor rechtspositie cursisten CW'S ENSCHEDE (ANP) Cursisten van centra voor vakopleiding van volwassenen (CW's) moeten meer inspraak krijgen en zij moeten in geval van meningsverschil met de directeur de mogelijkheid hebben, in beroep te gaan. De rechtspositie van de leerlingen moet aanzienlijk worden verbeterd. Secretaris D. H. Grasman van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) zei dit gisteren op een bijeenkomst van kaderleden van het CNV in Enschede. Volgens de heer Grasman wordt in de centra waar werkloze werknemers zich kunnen omscholen nog gewerkt met reglementen van on middellijk na de oorlog. Volgens deze reglementen maakt de directeur van het centrum de dienst uit en moeten de leerlingen, die volwassenen zijn, zich daarnaar voegen. Onder de huidige omstandighe den kan dit niet meer, zo meent de heer Grasman. ALMELO Inbrekers en andere belangstellenden in het geld van een ander hebben de kans van hun leven gemist. Zonder enige moeite hadden zij op hun gemak de Rabobank in Al melo kunnen plunderen. Degene die verantwoorde lijk was voor het afsluiten van het gebouw had name lijk vergeten 's avonds de bos met sleutels uit het slot van de buitendeur te halen. Aan de bos zaten de sleu tels van alle vertrekken in het bankgebouw, kasten en van de kluis. Geen enkele nachtelijke voorbijganger was het opgevallen. Ds. Beyers Naudé vrijgelaten Pretoria (Reuter) Ds. C. F. Beyers Naudé, de Zuidafrikaan- se predikant en apartheidsbe strijder, is gisteren op vrije voe ten gesteld. Ds. J. van Rooyen, 'q predikant in Johannesburg, heeft de boete van 45 Rand [ongeveer 160 gulden) voor hem betaald. Ds. Beyers Naudé moest een ^gevangenisstraf van dertig da- it gen uitzitten omdat hij weigerde de boete te betalen. Deze was hem opgelegd door het gerechts hof in Pretoria nadat hij in 1974 had geweigerd te getuigen voor de zogeheten Schlebusch-com-, missie. Deze parlementaire com missie was ingesteld om een on derzoek te dóen naar beweerde ondermijnende activiteiten van een aantal kerkelijke en andere instituten. ADVERTENTIE Transcendente Meditatie techniek INTRODUCTIE LEZING DEN HAAG De raad van bestuur in arbeidszaken, samenwerkingsorgaan van de centrale organisatie van werkgevers en van ondernemers, hebben de Tweede Kamer in een adres gevraagd het wets ontwerp af te wijzen dat betrekking heeft op de vervanging van de fiscale kinderaftrek door de verhoging van de kinderbijslag voor 1977. De verbonden hebben tegen dit wetsont werp overwegende bezwaren. Begin deze maand heeft het Nederlands Christelijk Werkgeversbond al opgemerkt dat af schaffing van de fiscale kinderaftrek tot lastenverzwaring zal leiden in plaats van de door de regering in het vooruitzicht gestelde lastenverlichting. De bezwaren van de raad van bestuur in arbeidszaken luiden: het wetsontwerp wordt gepresenteerd in het kader van de uit de één procentsnorm voortvloeiende noodzaak tot beperking van de collectie ve lastenstijging. Afschaffing van de fis cale kinderaftrek leidt echter tot lasten verzwaring in plaats van lastenverminde ring. Daarnaast leidt de voorgestelde maatregel tot vergroting van de uitgaven in de sfeer van de sociale voorzieningen. Beide effecten zijn in tegenspraak met de doeleinden van de één procentsopera tie die immers gericht is op matiging van de stijging van de collectieve lasten. TAND ARTSEN: UTRECHT Het bestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde meent dat uitbreiding van het verstrekkingenpakket van de ziekenfondsen nodig is omdat er op het ogeblik onvoldoende mogelijkheden zijn voor een goede tandheelkundige verzorging van de verzekerden. In een standpuntbepaling die het bestuur van de sectie tandartsen medewerkers ziekenfondsen (TMZ) van de maatschappij heeft voorgelegd aan de ledenvergadering van de sectie die op 13 november wordt gehouden, staat dat de zorg in de ziekenfondssec tor kan worden geboden en bij de tandheelkunde die geboden wordt aan bewoners van buurstaten. Het bestuur somt enkele knelpunten op die daardoor zijn ontstaan. In de eerste plaats worden er veel meer tanden en kiezen getrokken dan nodig is, zodat het aantal mensen met een kunstgebit groter is dan wenselijk is. Het bestuur tekent hierbij aan dat de prothesen die in de ziekenfondssector worden verstrekt niet onaanzienlijk zouden moeten worden verbeterd door aanpassing aan de verbeter de vervaardigingstechnieken. Het zegt verder, dat zelfs het gebit van mensen die regelmatig naar de tandarts gaan niet totaal verzorgd kan worden tengevolge van het te beperkte verstrekkingenpakket. De tandartsen moeten hierdoor beneden hun opleidingsniveau werken en ze kunnen in veel gevallen niet de verrichtingen doen die noodzakelijk zijn, hetgeen frustraties, spanningen en een ongewenste handelwijze kan oproepen, aldus het bestuur. Peuters in actie (Van onze corres pondent) Washington Volgens de opi niepeilingen is het Noord-Oosten van de Verenigde Staten „Carter ge bied", maar ook Ford staat in veel plaatsen sterk. Een politicus be schreef de situa tie als volgt: de kandidaten staan vlak bij elkaar. In Westport, Connecticut, een prettige, half-plattelandsstad hebben de drie broers Silvestro een supermarkt. Joe is de bedrijfsleider, Albert is de slager en Ralph neemt de groenteafdeling voor zijn rekening. Ze werken zeven dagen per week en eik jaar komen er weer meer klanten bij. Toch verdienen ze nu minder dan toen Ford president werd. Van achter de opgestapelde pompoe nen, peren en flessen appelcider geeft Joe zijn mening over de kandidaten. „Mijn broers en ik gaan op Ford stem men," zei hij. „We vinden dat hij dat wel waard is, met wat hij van Nixon erfde". Maar ze verdienen nu minder, waarom dus niet de nieuwe man? President zijn is een hele grote baan," zegt Joe, „en Carter heeft niet zoveel ervaring. Hoe weten we nu wat hij zal gaan doen?" De Silvestro's voelen er al net zo over als vele andere Italiaans-Amerikanen en andere kiezers uit de middenklasse. Deze mensen willen dat beetje wat ze nog hebben behouden, en ze voelen zich door Carter bedreigd. Maar Carter kan zeker zijn van de steun van de negers en dè arbeiders, en als die inderdaad naar de stembus komen, dan zal Carter in de grootste staten van het Noord- Oosten een grote voorsprong krijgen. De hoofdprijs is New-York, met 41 kies mannen de op één na belangrijkste staat (na Californië). Waarschijnlijk zal Carter die hoofdprijs in de wacht sle pen. New York is Democratisch, en Ford gaf de Democraten nog eens een steuntje in de rug toen hij in een krant het bijna bankroete New York vertelde om maar „dood te vallen". In het begin had Ford om die redenen New York eigenlijk al opgegeven. Maar met zijn Zuiderlijk provincialisme, zijn opdringerig geloof en zijn vaagheid joeg Carter vele New Yorkers tegen zich in het harnas. De Republikeinen begonnen op het laatste moment toch maar aan een verkiezingsstrijd. Deze week kwa men Ford en Carter allebei terug naar de staat om met de kiezers te flirten. Uiteindelijk zal het er omgaan aan wie de kiezers het minste hekel' hebben Ford of Carter. In New Jersey (17 kiesmannen) onder vond Carter veel schade van een plaat selijke zaak. De Democratische gouver neur voerde kortgeleden de eerste inko menbelasting in, en veel van de woede van de kiezers hevelde over naar Car ter. Hij probeert nu zich afzijdig te houden van de gouverneur en concen treert zich op de economische proble men van de staat, werkloosheid en het verval van de steden. Maine met 4 kiesmannen heeft twee politieke gezichten. Traditioneel zijn de echte Yankees van Maine Republikeins, maar ze stemden voor Democratische senatoren en de gouverneur is onafhan kelijk. Senator Edmund Muskie, die Maine beroemd maakte, heeft als tegen stander dit jaar een jonge en aantrekke lijke Republikein, Robert Monks. Voor de kiezers in Maine is die strijd veel interessanter dan de presidentiële die door beide kandidaten gewonnen zou kunnen worden. In de rest van het gebied zullen de traditioneel Republikeinse staten New Hampshire (4 kiesmannen) en Vermont (3 kiesmannen) waarschijnlijk op Ford stemmen. Rhode Island met 4 stemmen is Democratisch en hoogste waarschijn lijk voor Carter. Beide kandidaten ma ken nog een kans in Connecticut en Delaware, met respectievelijk 8 en 3 kiesmannen. Erg enthousiast over de kandidaten is men in het Noord-Oosten nergens. In- tergendeel: veel mensen vinden dat noch Ford noch Carter de taak eigen lijk aankan. Maar dit gebied leed erger onder de recessie dan welk ander ge bied ook, en herstelde in mindere mate.- Vandaar dat veel mensen vinden dat, na acht jaar Republikeinen, nu de De mocraten een kans mogen hebben het land te besturen. (copyright The Guardian) Van onze correspondent Haarlem Met een manifestatie in Haarlem is gisteren de actie Wateralarm van start gegaan. Onder het motto „kranig met water" gaan 20 milieu-, vrouwen- en consumentenorganisaties proberen het publiek ertoe te bewegen de kraan niet onnodig te gebruiken. Het water niet te vervuilen en de riolering niet te belasten. Zo wordt opgeroepen om'produkten als afgewerkte olie, fixeer en ongebruikte medicijnen terug te brengen naar de winkeliers die adressen weten waar ze geraffineerd, ontsulferd of verbrand kunnen worden. De organisatoren vinden ook dat de Nederlander met 100 liter per dag teveel water gebruikt en wil de verspilling terugschroeven. Aan het begin van de aktie kreeg het PvdA-kamerlid mevrouw Epema- Brugman een in glas uitgevoerde kraan met een knoop erin - het symbool van „kranig met water" - aangeboden. AMSTERDAM - Vijf mensen zijn vanmorgen rond zes uur verdronken, nadat de auto waarin zij zaten, was terecht gekomen in het water van de Mauritskade bij het Tropenin stituut in Amsterdam. Hoewel de oorzaak van dit on geluk nog niet precies vaststaat, bestaat bij de politie het ver moeden, dat de chauffeur van de auto door dichte mist een flauwe bocht in de weg niet heeft gezien. Alle inzittenden kwamen om het leven. VATIKAANSTAD - Paus Pau- lus heeft gisteren kardinaal Al frink ontvangen. Over het on derhoud zijn, zoals gebruikelijk geen mededelingen gedaan. Ook kardinaal Wyszynski is gis teren door de paus ontvangen. Waarschijnlijk gaat het hier om de aanvrage tot ontslag, die kar dinaal Wyszynski heeft inge diend, omdat hij dit jaar 75 jaar is geworden. De verwachting is, dat de paus de aanvrage niet zal inwilligen. (Van een onzer ver slaggevers) DIEREN - In het Gelderse Dieren is gisteren het boek „Van dier tot dier" gepresenteerd, dat prof. dr. Anthonie Stolk op initiatief van de Amsterdam- Rotterdam Bank heeft geschreven. Op ruim 100 royale pagina's schetst Stolk in heldere taal de wonderen van de communicatie in de dierenwereld, toege licht met 60 prachti ge kleurenfoto's en een serie fijne pente keningen van Peter van Straaten, bekend van de strip „Vader en zoon". Stolk vertelt wat de dieren elkaar zoal duidelijk maken via geluiden, kleuren, lichtstralen, geuren, gebaren, stroomsto ten en andere trillin gen. Het gesjirp van ha ringen, bijvoorbeeld, is zelfs al een beetje vertaald in berichten als „opgelet", „veran der van richting", „alarm" en „verza melen". Diepzeevissen en in secten zoals de ook in ons land voorkomen de glimworm, hebben seinlampjes. Inktvis sen doen eveneens aan lichtreclame. De geurencommunicatie tussen insekten, voor al vlinders, heeft soms over zulke gro te afstanden plaats, dat zij aan draadloze telegrafie doet den ken. Door hun voor poten onder de kop te kruisen, delen mie ren hun nestgenoten mee, dat zij honger hebben. Verschillen de diersoorten heb ben zulke voor trillin gen gevoelige zintui gen, dat zij een aard beving veel eerder voelen aankomen dan de r Dieren vertellen overigens, net als wij, nietaltijd de waar heid. Daarover gaat het laatste hoofdstuk van Stolks boek. Sommige vlinders be driegen hun vijand door zijn uiterlijk na te bootsen en er zijn inktvissen die, ter be scherming, de vorm van schelpen aanne men. Ook leugentjes om bestwil van plan ten worden behan deld. Bepaalde aar- dorchideeën lijken om wille van een goe de bestuiving zoveel op mannelijke bijen, hommels, wespen of vliegen, dat zij soms een sterkere aantrek kingskracht op hen hebben dan de vrouwtjes van deze insecten. „Van dier tot dier" is voor spaarders bij AMRO-kantoren voor 10,- te koop. ADVERTENTIE EEN ANGSTAANJAGENDE FILM k Uitgebracht door CFM filmverhuur

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7