cieba nodigt S Bewoners St. Bernardus tonen hun werkstukken EUROPEES KAMPIOENSCHAP IN LISSE KORTWEG Ka-theater terug met 'Rosé PAGESA A LEIDSE COURANT "N P* Uitbreiding raadhuis van Wassenaar in discussie Het Wassenaarse raadhuis „De gemeentehuis op het terrein want deze week barstte op een den en voelt meer voor een zien na uitvoering van de plan nen van het architectenbureau Quist. Twee gebouwen van ie der drie bouwlagen naast het kerij neergezet en via een van de Wassenaarse bevolking een andere, beter bereikbare gang met het bestaande ge- op deze plannen los Men ver- plaats. Binnenkort komen de meentehuis verbonden. Of het wijt het gemeentebestuur ge- raadhuisplannen in Wasse- zover zal komen is de vraag, brek aan inspraakmogelijkhe- naarse raad aan de orde. SASSENHEIM In Sint Bernardus aan de Hoofdstraat in Sassenheim worden woens dag 3 november tal van activiteiten ont plooid ten bate van de bewoners van het bejaardenhuis en de patiënten van het ver zorgingstehuis. Er worden zowel activitei ten ontwikkeld in de tuinzaal van het ver zorgingstehuis als in het bejaardenhuis. De bewoners van deze huizen, beide beho rend bij Sint Bernardus, zijn het hele jaar actief geweest met het maken van werkstuk ken. die woensdag zullen worden verkocht. De voorwerpen die zijn gemaakt door de patiënten van het verzorgingstehuis worden verkocht in de fuinzaaL De organisatoren achtén het beter de voorwerpen in twee gescheiden appartementen aan het publiek te tonen,«omdat de bewoners van het verzor gingshuis anders ingesteld zijn dan die van het bejaardenhuis. De verschillen komen tot uiting in de gemaakte werkstukken: die van de patiënten zijn creatiever, terwijl die van de bejaarden veel meer gericht zijn op praktisch nut. De opbrengst van de verkoch te voorwerpen wordt besteed aan de aan koop van nieuwe materialen. Als er voldoen de wordt verkocht, worden ook nieuwe in strumenten aangeschaft, die gebruikt kun nen worden bij de handvaardigheid. De tentoonstelling en verkoop hebben plaats tussen 10.00 en 12.00 uur, 14.00 en 15.00 uur en tussen 19.00 en 21.00 uur. In het bejaar denhuis worden voorts de volgende activitei ten gehouden: een loterij met als hoofdprij zen een wekkerradio, kralengordijn en een biezen mat, voor de kinderen een grabbel ton, een Amerikaanse verkoop en een weef- demonstratie. Om half vier wordt door drie bekende Sas- senheimers voor kinderen een cabaret opge voerd. Koffie en oud-Hollandse lekkernijen zijn verkrijgbaar in de groene zaal van het be jaardenhuis. In de tuinzaal van het verzorgingshuis wor den de volgende activiteiten gehouden: lote rij met als hoofdprijs een rijwiel (loterijen beginnen omstreeks^20.00 uur); verlotingen; kindertekenwedstrijd (tekeningen worden omstreeks half vijf beoordeelt door een des kundige. Daarna prijsuitreiking); kegel wed strijden. LISSE In de zaal Marienburcht aan de Nassaustraat in Lisse wordt vandaag een ruilbeurs van planten gehouden. De beurs is bedoeld voor degenen, die onderling planten, stekjes of zaden willen ruilen. De beurs is georganiseerd door de Lissese afdeling van deKoninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Aanvang 14.00 uur. LISSE In de Pauluskerk aan de Ruishornlaan wordt maandag 8 november een gezamenlijke vergadering gehou den van de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Met betrekking tot de onderlinge samenwerking tussèn de drie confessionele partij en, worden bezoekers in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Aanvang 20.00 uur. OEGSTGEEST De Willibrordparochie viert zondag 7 november het 75-jarig be staan van haar kerkgebouw. Zaterdag 6 november is er een jongerenmis met mede werking van het parochiaal jongerenkoor. Op de feestdag is er om tien uur een plechtige hoogmis en om half een een mis voor oudere parochianen en voor allen die normaal geen mis meer kunnen bijwonen. In de kerk wordt een kleine overzichtsten toonstelling ingericht waarop de voortgang in de bouw van de kerk tussen 16 juni 1900 en 7 november 1901 aanschouwelijk is ge maakt. De feestelijkheden krijgen een sober karakter omdat reeds over vier jaar de parochie haar 1200-jarig bestaan viert. Hie raan wordt veel aandacht geschonken. Toen op 16 juni 1900 de toenmaljge burge meester van Oegstgeest, Van Griethuyzen. en de bisschop van Haarlem, mgr. Botte- manne, toestemming verleenden tot de bouw van een nieuwe r.k. kerk begon er voor de Wilfibrordparochie een nieuw tijdperk. Pas toor W. F. Roozen, die in 1889 min of meer als bouwpastoor zijn intrede in de Willi- Communiebank brordparochie had gedaan, kon aan de slag. werken hoger is, dan wat ik eerder voor de vuist weg heb geschat, is vooral daaraan te wijten dat het plan niet behandeld is onder den indruk van het dijkwijls zoo gebiedende „zuinig, zuinig" eene leus, die zooveel schoo- ne zaken komt bederven.Enfin, Cuypers en zijn associé Jan Stuyt kregen de op dracht. Zij pasten een, voor die tijd vrij ongebruikelijke, stijl van bouwen toe. Ze hielden terdege rekening met de landelijke omgeving waarin de nieuwe kerk zou komen te liggen en plaatsten de toren aan de zuidzijde van het koor, dus niet boven de ingang. Het geheel zou het aanzicht in be langrijke mate verlevendigen. Aannemer Roodenrijs uit Den Haag begon in 1900 met de bouw. De kerk zou gewijd worden aan de H. Willibrord. Dit laatste was natuurlijk niet verwonderlijk, de parochie wordt al genoemd in het jaar 800 als „Osgeregeest". Het was een van de eerste plaatsen die Willibrord aandeed nadat hij in de buurt van Katwijk voet op Hollandse bodem had gezet Het nieuwe kerkgebouw stond er, de inrid ting kwam in de loop der jaren. Er wer herhaaldelijk een beroep gedaan op de par< chianen om een bijdrage te leveren voor d nieuwe kerk. De banken werden aang schaft uit de opbrengst van een grote loter en het orgel kwam uit een „open-schaal-ko lekte". De traptoren aan de oostzijde van het g bouw stond niet op de oorspronkelijke tek ning. Hij werd later bijgevoegd. Een uitbre( ding waarvoor machtiging werd ontvangej van de vicaris gneneraal van Haarlem, J. Colier. Boven de hoofdingang van westzijde is nog een kleine klokketorej zichtbaar. Een klokje heeft er nooit ingeharj gen. De pastorie, zo neemt men aan, is do< Pastoor Roozen zelf betaald.Maar bewijz* hiervoor zijn nooit gevonden, evenmin er in de kerkboekhouding papieren zijn t vinden omtrent de kosten van de pastorie. Mariakapel Groei De oude kerk Voldeed niet meer, de muren begonnen te wijken en ondanks eén groot aantal stutbalken om het gebouwtje over eind te houden, hield men z'n hart vast. Bovendien zat er een flinke groei in het inwonertal van de gemeente en keek meri naarstig uit naar méér ruimte. Pastoor Roo zen klom in de pen en zo ontstond er een levendige briefwisseling met bouwmeester Jos Th. J. Cuypers die in een schrijven van 28 december 1892 prijsopgave deed: Kosten van het kerkgebouw..136.000 gulden en een pastorie voor 34.000 gulden. Daar kwam nog wel wat bij zoals uit een brief van latere datum van Cuypers blijkt Hierin schrijft hij „dat het gezamenlijke cijfer voor de bouw- De bouw van de kerk verliep voorspoedig. De fraaie 18e eeuwse communiebank, naar een ontwerp van de Antwerpse kunstenaars Joseph Gillis en Antoine Jean Anciaux werd in de nieuwe kerk geplaatst. Op 7 november 1901 werden kerk en altaar gewijd door de toenmalige bisschop van Haarlem. Men be richtte in die tijd: „Een buitengewoon in drukwekkende plechtigheid had dondèrdag 7 november plaats in Oegstgeest. Het Aller heiligste Sacrament werd in processie van de oude naar de nieuwe kerk overgebracht. Te zeven ure was de3isschop van Haarlem en een grote menigte van gelovigen in de oude kerk samengekomen. Na de acte van eerherstel had de processie plaats, na deze plechtigheid werd de acte van opdracht en toewijding besloten met de lofzang Te Deum Laudamus". De pastoors die na pastoor Roozen kwamei hebben het gebouw in grote trekken gelata, zoals het was. In 1955 liet pastoor LooyaarL een Mariakapel bouwen tegen de kerk. DL uit dankbaarheid voor het feit dat OegsL geest niet ernstig heeft geleden onder dT Tweede Wereldoorlog. In 1970 heeft pastoq. Kooijman het interieur van de kerk ingrii pend laten veranderen. Het oude hoofdaj taar verdween, er kwam een nieuw sobe, altaar voor in de plaats naar een ontwerr van de Utrechtse kunstenaar N. O. NoyonL Het bekende „groene glas" werd door J. fi Lambert Simon vernieuwd. Helder glar kwam er voor in de plaats waarin, prachtip ingepast, een viertal bijbelse voorstellingen Een verbouwing die destijds door de ouden parochianen met gemengde gevoelens werf aanvaard maar nu algemeen is geaccep teerd. CIEBA levert kan toorinrichtingen! H Dat weet zo langza- merhand iedereen in Leiden en omstreken. Wat u misschien niet weet, is dat CIEBA een verrassende kollektie kantoormeubelen in de 4 grote toon zalen heeft. Daérom nodigt CIEBA u uit! Iedere werkdag (behalve zaterdag) van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Stap vandaag of morgen eens binnen op de Wm Barentszstraat 35 (De Waard) te 'Leiden. LEIDEN Het Ka-theater geeft vanavond een voorstelling in het LAK van het toneelstuk „Rose". Op 10 september heeft het theater in Leiden reeds een try-out gegeven van def voorstelling. Hiervoor was toen niet zoveel belangstelling maar het aanwezige publiek was enthousiast. Toegangskaarten voor; de voorstelling zijn vijf gulden of drie gulden vijftig te) verkrijgen aan de zaal of telefonisch te reserveren onder nummer 124890. L „Rose"-dagdromen van een gevangene, is een groepsproject, P gebaseerd op thema's van Jean Genet, ontworpen en gereali-i seerd door de spelers Gian Paolo Pippa, Kootje Wolschrijn en 5 Cor Poelman. „De Roos" vertegenwoordigt bij Jean Genetl1 -misdaad, verraad en Lomosexualiteit die in de romans van# Genet tot absolute deugden worden verheven. Om de sfeer van® dromen zoveel mogelijk te benaderen heeft het Ka-theater? gekozen voor een sterk visuele benadering. WARMOND In galerie De Pomp in Warmond wordt tot 15 november een expositie gehouden van houtdraaiwerk, pentekeningen, linodrukken en gouaches. De voorwerpen zijn vervaardigd door Kees van Kampen, Theo de Vroomen en diens vrouw Greetje de Vroomen. De galerie is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. NOORDWIJK De kerkeveiling ten behoeve van de paro chie Sint Jeroen in café-restaurant Flora heeft de kapitale som van 41.000.- opgebracht. Vergeleken met vorig jaar was dit een stijging met 10.000- LISSE Als het aan de Nederlandse Sjoel Bond i.o. ligt zullen de samenstellers van de eerstvolgende herdruk van de „Dikke Van Dale" terdege rekening moetenhouden met een aantal nieuwe woorden onder de letter „S". Binnen vijf jaarzullen woorden als „Sjoelgrootmeester" en „Sjoelologie" volgens Neer- lands jongste sport- c.q. spelbond even normaal zijn als welk ander woord dan ook. Een spelletje is een spelletje en een sport is een sport, nietwaar? Welhaast altijd kan een duidelijk onder scheid gemaakt worden. Alleen bij sjoelen beginnen de problemen. Bij het hanteren van de huis-, tuin- en keukenregels. waarbij het spel meestal snel ontaardt in het blesseren van de vingers van zoveel mogelijk tegenstanders middels een harde schuiver op het moment dat de stenen worden geraapt, kan niet anders dan van een „spel" worden gesproken. Bezeten sjoelfanaten, en dat zijn er zo'n 5000 in Nederland, zijn de mening toegedaan dat hun manier van sjoelen onder het hoofdstuk „pure topsport" vervat dient te worden. Uiterst prikkelbaar en badend in het zweet trachten de in verenigingsverband spelende pa- radepaardjes van het vaderlandse sjoelwezen op de wekelijkse clubavonden de maximale score van 148 punten op het bord te zetten. Kampioenschap Om een einde te maken aan opmerkingen als „Sjoelen, dat kan m'n zuster ook" staken de heren sjoelers de koppen bij elkaar en richtten een Nederlandse Sjoel Bond op. In oprichting is de bond nog steeds, want het voorlopig bestuur wil, alvorens over te gaan tot het notarieel vastleggen van de zaken, eerst de reacties van de diverse verenigingen afwachten. Toch wenste de Nederlandse Sjoel Bond i.o. zich in de tussenliggende periode te manifesteren. Het resul taat kwam in devorm van het eerste officiële Europese Sjoelkampioenschap, dat vandaag tot vanavond tien uur in de C.N.B.-veilinghallen inLisse wordt afge werkt. Over het aantal inschrijvingen heeft de kersverse bond bepaald niet te klagen. „We hadden gerekend op zo'n 500 deelnemers. Kort na de opening van de inschrijving bleek echter al dat we met een dubbel aantal deelne mers rekening dienden te houden", aldus bondsbe- stuurslid Johan van Helden. Hoewel veel deelnemers uit Lisse en omgeving hebben ingeschreven, met name leden van de sjoelclub Lisser- broek, maakten ook deelnemers uit de rest van Neder land en uit Engeland, Duitsland, België vanochtend om tien uur methet zweet in de handen hun opwachting achter de honderd in de veilinghallen opgestelde sjoel bakken. Teneinde het toch al Europese toernooi een superinter- nationaal tintje te geven schreef organisator Van Hel den ook tal van gastarbeidersverenigingen aan, waar door de organisatoren ook van Spaanse, Italiaanse, Turkse en Marokkaanse deelname verzekerd zijn. „We wisten namelijk dat in veel gastarbeidersociëteiten sjoelbakken staan", verklaart initiatiefnemer van Hel den. Sjoelbakkie Van Helden (1>3) zelf begon zijn sjoelcarrière op 49-jari- ge leeftijd. Moe van het wekelijkse kaartavondje met familie en kennissen schaften pa en moe Van Helden een sjoelbakkie aan. „Dat was meteen al een daverend succes", weet Van Helden zich te herinneren. „Binnen de kortste keren werden de kaartavonden omgezet in sjoelbijeenkomsten" De eerste schijven werden volgens het principe „hard maar sportief' gelanceerd, maar al spoedig ontstond binnen de familie Van Helden de algehele behoefte om de strijd op het scherpst van de snede te voeren. „Langzaam maar zeker werd het duidelijk dat behalve op onze wekelijkse bijeenkomsten door de meesten op andere dagen in het geniep werd geoefend", gniffelt de sjoelgrootmeester. Voor de familie was het gegniffel er evenwel snel af want Johan ontpopte zich spoedig als „the best there is" en veegde met zijn doortrapte professionele kneep jes zijn tegenstanders stuk voor stuk van de bak Johan besloot dan ook wat sterkere tegenstanders op te zoeken en sloot zich aan bij de plaatselijke sjoelclub. Hoewel hij zich aanvankelijk genoodzaakt zag dage lijks een uur of wat thuis te oefenen, worstelde hij zich binnen korte tijd naar de top van sjoelclub Lisserbroek. „Toen werd het me duidelijk dat het ook mogelijk moest zijn om op nationaal of zelfs internationaal niveau te sjoelen. Zo ontstond dan ook het plan om een overkoepelende organisatie op te richten" .aldus bondsbestuurslid Van Helden. Talentvol Met het organiseren van een Europees kampioenschap hoopt het voorlopig bestuur van de Nederlandse Sjoel Bond het sjoelen uit de spelletjes-sfeer te halen. „Ik geloof dat je sjoelen op een lijn zou moeten zetten met bijvoorbeeld schaken of dammen. Er wordt gesproken van schaak- en damsport. Waarom dan pok niet van sjoelsport", aldus Van Helden, die hoopt op een officië le erkenning door de Nederlandse Sport Federatie (NSF). „Dan zijn we natuurlijk in één klap uit de zorgen. Die erkenning is niet zo onwaarschijnlijk, want uiteindelijk telt Nederland zo'n 15 duizend talentvolle sjoelers. En dat is toch wel een groep om rekening mee te houden", meent van Helden. In de sjoelwereld zijn cijfers te over. Volgens een opgave van Neèrlands grootste sjoelbakkenfabrikant Homas is Nederland ruim één miljen sjoelbakken rijk. „Dat betekent dat één op de vier gezinnen in Nederland een sjoelbak heeft aldus Van Helden, „Wij zullen ons tot taak stellen die bakken binnen de kortste tijd van de stoffige zolder naar de huiskamer te laten verhuizen". Dat de Nederlandse Sjoel Bond echter vooralsnog in de kinderschoenen staat wordt duidelijk bij het Euro- pese kampioenschap van vandaag. Zowel de dames als herqnkampioen zal vanavond om tien uur huis waarts keren met slechts een oorkonde en een bos bloemen. De zilveren sjoelbak blijft althans dit jaar nog achterwege Ed Jansen De heer en mevrouw Van Helden achter hun geliefde sjoelbak.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4